VOOR ONZE KINDEREN. DE BOERDERIJ. RAADSELS. De chocolade van opa. ekster, uil, DERDE BLAD. export naar havens ten Oosten van Suez yoor superieur met 10 cent en voor havens ten westen van Suez met 15 cents per 100 J£.G. heeft verhoogd. Uit oogst 1937 en vo rige is thans nog slechts een zeer beperkte hoeveelheid te verkoopen en uit oogst 1938 is ook reeds een flink kwantum van de hand gedaan, al moet hiervan nog het leeu wendeel worden afgezet. De tegenwoordige prijzen zijn na de re- oente verhooging reeds iets loonendei dan zij waren, en men heeft goede hoop op een Door Maja van Heymen. „Moeder", vroeg Leo, „is het nog geen tijd om naar het station te gaan?" „Mijnheertje Ongeduld!" lachte moeder, verder e"stij ging, indien op de nieuwe bespre-1 „het is pas tien minuten over twee en de kingen van den Internationalen Suikerraad trein van Opa komt om kwart voor vier aan. overeenstemming bereikt wordt over een Ga jij nog maar kalm een beetje spelen, verdere inkrimping der productie. Het heet, Moeder zal je wel roepen, als het zover is" dat Java zich sterk zal verzetten tegen ver- Leo keek eens aarzelend naar de klok. Die mindering van haar quotum in het volgende tijd ging zo vreselijk langzaam vandaag, het jaar, omdat de Java-suikerindustrie haar af- leek wel of het nooit kwart voor vier zou zét mogelijkheden niet ongunstig zou inzien, worden. „Ga nu iets doen, Leo, je zult zien, Zoo zou er gedacht worden aan directen dat de tijd dan zo omgaat!", afzet van Java-suiker naar Noord-China, Hij zou nog maar wat hout halen, achtei terwijl deze tot dusverre plaats vond via Ja- uit de tuin. Dat mocht hij dit jaar voor het pansche raffinaderijen, welke thans met de- eerst helemaal alleen doen. Er lagen grote viezenmoeilijkheden hebben te kampen. blokken hout en die moesten in kleine stuk jes gehakt worden en dan naar de keuken gebracht worden. Vorig jaar had Vader al tijd gehakt en mocht hij de stukken in een ucui- mandje doen en naar huis brengen. Maar dit druk3 dat" de rubbervoorraden in Engeland I jaar had Vader gezegd, hij was nu al zo - groot, al tien jaar, nu mocht hij, als hij erg Een onderbreking van de prijsstijging op 'öe rubbermarkt heeft tot tijdelijk aanbod van rubberaandeelen op de Amsterdamsche beurs geleid, al maakte het een goeden in- voor het eerst sinds langen tijd aan het be- in van deze week een vermindering te zien hebben gegeven. Vooralsnog was deze ver mindering niet zeer belangrijk, maar toch ziet men er een aanwijzing in van een ver betering der afzetverhoudingen. Dezer da gen hebben verschillende rubbermaatschap pijen hun jaarverslagen gepubliceerd, die echter niet alle meevielen. voorzichtig was zelf ook hakken. Leo had vijf broers en zusjes en hij was de jongste van allemaal, maar dat was wel prettig, want ze leerden hem nu zulke leuke dingen en daar om kon hij veel, wat zijn vriendjes nog niet konden doen. Moeder vond het fijn, dat Leo haar al zo goed kon helpen, want er was zo veel te doen voor zo'n groot gezin en de an- Het was beslist teleurstellend, dat de Hes- deren werkten de hele dag buitenshuis, sa Rubber Mij., die een interim-dividend van Leo vond het houthakken het allerleukste werkje van alles. Eerst ging hij zolang door, tot er een hele stapel houtjes lag en dan bracht hij die weg. 'n Paar naar de keuken en de andere naar de schuur. Maar vandaag had hij zelfs daar geen zin in. Het was ook zó fijn, dat Opa kwam! Hij zou het liefste nu al naar het station gaan, want stel je nu eens voor, dat die trein een beetje eerder kwam en dat Moeder niet goed op de klok lette en ze te laat naar het station zouden gaan! Dat kon toch best gebeuren! Juist toen hij zo aan het denken was, koers' tot uiting kwam. Van de andere maat- hoorde hij Moeder roepen: „Leo, kom je? 4 pCt. heeft uitgekeerd en, blijkens een me- dedeeling in het jaarverslag, van plan was; eenzelfde slotdividend te betalen, in de ver anderde omstandigheden aanleiding heeft gevonden, het slotdividend op slechts 2 pCt. vast te stellen. In het jaarverslag van de Ser- badjadi wordt gewezen op de groote moei lijkheden, die de zoo sterk wisselende pro ductie-percentages voor de bedrijven der ondernemingen opleveren. Het dividend van deze maatschappij (7 pCt. tegen 5 pCt. vorig jaar), viel ook niet mee, wat in de beurs- schappijen onder directie van Burger be taalt de Silau Sumatra een dividend van b pCt. tegen 5 pCt. vorig jaar, de Wai Suma tra 10 pCt. tegen 6 pCt. De Sumatra Caout chouc stelt een dividend voor van 10 pCt. tegen 5 pCt. over 1936. Sommige onderne- Het is nu bijna tijd en je moet je nog eerst een beetje netjes maken, je ziet er uit als een vagebond!" Hij gooide meteen de houtjes, die hij in zijn hand had op de grond en rende naar binnen. Hij had zich ook al zo lang erop verheugd, dat Opa nu weer zou van halen vertellen en Leo mocht elke dag met hem gaan wandelen. Dan vertelde hij zo mooi over de vogels, die ze zagen en over de bloemen. En weet je wat ook wel erg fijn mingen hebben hun kostprijs nog wat kun- komen logeren. Het was altijd zo heerlijk nen verlagen, maar dit zegt natuurlijk niets als hij kwam. Hij kon zulke prachtige ver voor den kostprijs van het loopende jaar, die sterk onder den invloed zal staan van de verdere productie-beperking. Nu de laatste voorjaarsinschrijving Sumatra-tabak achter den rug is, kan men zich reeds eenig denkbeeld vormen van de resultaten, die de Sumatra-tabaks-onderne- mingen met den oogst van het vorige jaar zullen behalen. In de herfst-inschrijvingen komen weliswaar nog verschillende par tijen ter markt, maar deze kunnen nog slechts een beperkten invloed hebben op het eindresultaat, ook al omdat dit meeren- deels goedkoopere kwaliteiten tabak zijn. In de tot dusverre gehouden inschrijvin gen werden in totaal 128.965 pakken ver kocht tot dooreen 138 cent per K.G., te Opa bracht bijna altijd een stuk cho- dat Opa hem midden in de drukte een grote was.' colade voor hem mee, een groot plak lek kere chocola. Want Leo werd niet verwend en het gebeurde bijna nooit, dat hij chocola kreeg. Moeder zei altijd: „Er is zoveel nodig in zo'n groot gezin, chocola krijg je alleen op feestdagen". En daarom was het nog veel fijner, dat Opa altijd iets meebracht. Leo dacht soms wel eens, dat het helemaal niet erg was, dat hij zo weinig om te sijoepen kreeg, want dan zou hij de chocola van Opa lang niet meer zo lekker vinden. Toen Moe der hem nu hielp om zijn haar te kammen en zijn vuile gezicht te wassen, vroeg hij met een verlegen stem: „Zeg Moesje, denkt u, dat Opa deze keer ook weer chocola mee zal brengen?" Moeder moest er even om lachen. Maar ze begreep heel goed, dat Leo vond, dat het stuk chocola bij Opa's bezoek hoor de. „Dat kan Moeder niet zeggen, hoor jon gen, maar misschien wel". Tien minuten later liepen ze naar het station. Leo danste van plezier. Nu nog maar een kwartier en dan zou Opa weer bij nem zijn! Wat zou hij weer een mooie verhalen vertellen en als het zulk prachtig weer bleef, konden ze weer lange wandelingen maken. Eindelijk kwam de trein aan. Leo zocht langs alle wagens en ineens riep hij hard: „Opa!!" Daar kwam Opa. Leo vloog naar hem toe en gaf hem een stijve zoen. Moeder groette hem ook heel hartelijk en toen liepen ze naar de uitgang. En Leo merkte ineens, plak chocolade in de hand had gedrukt. Hu had het eigenlijk niet eens gemerkt. Hij keek nu eens goed naar het grote stuk in een mooi gekleurd papier gepakt. Wat was het een heerlijke plak! Zo grot en in zo'n mooi papier. En nu liepen ze alleen op de weg naar huis en moesten allerlei aan Opa vertellen Opa moest telkens erg lachen over alle ver halen. Maar Leo voelde zo nu en dan eens even in zijn zak of de chocola er nog wel was. Maar telkens haalde hy zijn hand er weer uit en dacht bij zichzelf: „Ik zal het nog niet aanbreken. Ik wil het liever nog een tijdje zo, in dat mooie papiertje bewa ren." En dat deed hij ook werkelijk. Zelfs de volgende dag nam hij er nog geen stukje van en de daarop volgende dag ook niet, Zo gingen vier dagen voorbij. Het waren heerlijke dagen, Opa en hij maakten grote wandelingen en praatten over heel veel fijne dingen. Leo kon alles aan hem vertellen Opa wist altijd overal raad op. Soms op de wandeling, verwende Opa hem erg en kocht een reep voor hem. Daarom was het ook niet zo erg moeilijk om het grote stuk chocolade te bewaren. Maar op de vijfde dag van Opa's bezoek, gebeurde er iets erg naars. Leo kwam heel stil van school thuis, die dag en holde niet zoals anders binnen. Moeder keek haar Hansje en Jetteke speelden samen met de grote boerderij van Hansje. Hij had een echte houten boerderij met schuren erbij en koeien en schapen. Je kon het allemaal mooi opzetten en dan kon je er hele verha len bij verzinnen. Ze lieten de schapen en de ganzen over de grond lopen en Jetteke een 'l 14 774 pakken van dezelfde merken vo- I vertelde erbij, hoe de boerin naar de wei rig jaar a 151 cent. De Deli Mij. maakte een moest om de koeien te melken en dat het do°orsnee-prijs van 156 cent tegen 164 c^t vorig jaar voor 56.890 pakken tegen 53.601 pakken vorig jaar, de Deli Batavia Mij. 114 cent voor 24.989 pakken tegen 98 cent voor 1-9.925 pakken vorig jaar, de Senembah 1Z8 pakken tegen toen ineens vreselijk begon te regenen, zodat ze gauw in de schuur moest schuilen. Ze vonden het allen heerlijk en ze waren erg zoet. Maar toen werd er gebeld en kwam tante tegen 164 cent voor 27.222 pakken tegen I Net met kleine Wiesje. Wiesje kwam eens 21 631 pakken vorig jaar. bij haar neefje en nichtje spelen. Dat deed Het vorige jaar had de Deli Mij. haar ge- Ze wel meer en dan maakten ze erg veel heelen oogst verkocht voor gemidd. 147 cent, plezier. Toen Wiesje nu zag, dat Hans en én men mag aannemen, dat de doorsnee-prijs Jetteke met de boerderij speelden, wilde ze voor den geheelen, dit jaar op de markt ge- natuurlijk ook meedoen. Ze had zelf geen brachten oogst, hiervan niet veel zal afwij- boerderij en ze vond het prachtig. Ze was ken. De Deli Batavia Mij., die het vorige jonger dan Hans en Jetteke en daarom kon jaar een ongunstige totaal-opbrengst had van ze ook nog niet zo goed mee doen, maar 96 cent per )4 K.G., zal dit jaar vermoedelijk Hansje legde haar alles uit en vertelde wat een circa 15 cent hoogeren prijs halen, ter- er aliemaal was. wijl de Senembah naar raming 15 cent ach- Ze speelden heel zoet en klein Wiesje teruit zal gaan. Alle Sumatra-tabaksmaat- iachte van plezier, toen Hans vertelde, dat schappijen zullen op dit niveau nog een be- een eendje was weggelopen, omdat hij een hoorlijke winst kunnen maken, al zal deze beetje meer van de wereld wilde zien en alleen voor de Deli Batavia Mij. een divi- dendverhooging toelaten. De scheepvaartafdeeling heeft oók op de dagen, waarop de meeste andere 'or.dsen flauw waren, goeden weerstand getoond. Weliswaar zijn de scheepsvrachten nog ver der gedaald (het vracht-indexcijfer van „The Economist" bedroeg voor Juni 111.9 tegen 113.9 in Mei en 157 in Juli 1937) maar de nog loopende contracten hebben voor de meeste ondernemingen een bevredigend re sultaat voor het eerste half jaar gewaar borgd, terwijl een eventueele economische opleving in de tweede helft van het jaar Ook voor het scheepvaartbedrijf een gunstige uitwerking zal hebben. Treedt deze opleving tijdig in, dan zullen de scheepvaartmaat schappijen dus weinig last hebben onder vonden van de economische depressie. Het was voor velen een teleurstelling, dat de teruggang der conjunctuur reeds onmid dellijk zulk een sterken invloed heeft gehad op de resultaten van het Philips-concern, welks exploitatie-saldo blijkens het jaarver slag, van 19.67 millioen in 1936/1.937 tot 8.05 millioen in 1937/1938 is gedaald. Nu moet men hierbij in het oog houden, dat de Verslagperiode van Philips, welks boekjaar van Mei tot Mei loopt, op enkele maanden na parallel is geloopen met het tijdperk van economische inzinking, dat in de tweede helft van 1937 is begonnen en tot kort gele den heeft voortgeduurd. Andere industrieele maatschappijen met een boekjaar van Jan. tot Jan., hebben met hun laatste jaarversla gen tenminste nog circa een half jaar van gunstige conjunctuur bestreken. Bovendien lijkt het resultaat van Philips ongunstiger dan het in werkelijkheid is; de exploitatie- tekening is dit jaar n.1. met circa f 5 mil- Jioen meer belast voor investeeringen in fa-1 deelnemingen, interesten, exploitatie onroe- brieksgebouwen, machines enz. dan het vo- rende goederen enz.) is sterk gestegen, zoo- ||ge jaar. dat de totale winst dit jaar 8.12 millioen Het jaarverslag van de Algemeene Kunst- bedroeg. Ondanks de dividenddeclaratie van sfljde Unie, dat van Januari tot Januari loopt, 2ys pCt. op de gewone aandeelen is de koers weerspiegelt ten volle de economische ver- wat afgebrokkeld, daar het verslag zich niet betering in 1937. Zoowel de bedrijfswinst zeer optimistisch uit over de tegenwoordige aW de v.'.—sl uit andere bronnen (uitkeering I positie der kunstzijdemarkt, hoe moeder Eend hem toen achterna ging en het heel vlug weer naar huis toe joeg. Hans zette daarbij het kleine eendje eerst een heel stuk buiten de boerderij en liet toen de grote eend er vlug achteraan ren nen, om het weer te halen. Toen de middag om was en Wiesje weer naar huis moest, wilde ze de boerderij mee nemen. Ze was nog zo klein en ze begreep nog niet goed, dat de boerderij van Hans was en dat zij hem daarom maar niet mee naar huis mocht nemen. Ze begon erg te hui len toen haar moeder vertelde dat de boer derij bij Hans en Jetteke bleef en ze zei, dat ze ook een boerderij wilde hebben. „Dat is goed," zei haar moeder, „ik zal een boer derij voor je maken, als je nu vlug met mammie mee naar huis gaat en niet als een heel klein meisje huilt." Wiesje was meteen stil en ging direct met moeder mee. En toen ze die avond in haar bedje lag, stopte moe der haar nog eens in en zei: „Ga je nu maar lekker slapen. Moeder maakt de boer derij voor je, dan kan je er morgen mee spelen." De volgende morgen toen ze wak ker werd, zag Wiesje op de tafel een mooie boerderij staan. Moeder had hem van oude briefkaarten gemaakt en daarna leuk ge verfd. Wat was Wiesje daar blij mee! Ze ging er de hele dag mee spelen. Zullen wij nu een kijken, hoe Wiesje's moeder dat gedaan had? Dan kunnen jullie er ook een maken. Ze nam allemaal oude briefkaarten en vouwde die dubbel. Maar jullie kunnen ook karton nemen, want dat is heel sterk. De huisjes knip je in de goede vorm, zó, dat de rand van het dak precies op de vouw valt. Dan buig je die twee kanten een beetje uit elkaar en plakt er een grondje onder. Je kan de zijkanten van het huis ook in twee delen maken: eerst alleen het schuine dak en daarna de onderkant er tegen aan plak ken. De ramen en de deur kan je er later optekenen of uit knippen. De bomen maak je ook uit een paar stukken dubbelgevouwen papier, zoals jullie rechts op de afbeelding kunnen zien. Je knipt ze in de goede vorm en buigt ze een eindje uit elkaar. Dan maak je nog precies zo'n boom en daarna plak je de twee vrouwen tegen elkaar. Zien jullie wel, dat het dan een echte ronde boom wordt? De moeder van Wiesje maakte de gans ook in twee delen. Eerst de onderkant, zoals jullie weer rechts kunnen zien en daarna plakte ze er een rug en de boven kant van de kop tegen aan. Het hek kunnen jullie ook heel gemakkelijk maken. Je tekent alles eerst en knipt het daarna langs de lijntjes uit. Je kunt er heel goed ook nog andere dieren bij maken, dat moet je dan zelf maar bedenken. Als alles klaar is kan je het verven en dan zal je eens zien, hoe aardig het staat. Je kleine broer of zusje zal er heel blij mee zijn. jongen eens even aan en vroeg toen: „is iets?" Toen vertelde hy, dat juist toen M. naar huis ging, kleine Loesje, die aan 'j eind van de laan woonde, door een gr' hond gebeten was. Een jongen had de hon(j eerst erg geplaagd en toen was het dier boos geworden, dat hy op Loesje afvlo0„ die juist achter de jongen aan kwam lope®' Loesje had vreselyk gehuild van de pyn toen had een mynheer haai opgetild en han haar naar huis gedragen. En die mijnhe^ had tegen hem gezegd,, dat hy gauw de dok. ter moest gaan halen. Dat Jiad hy natuurl^v direct gedaan en nu was de dokter bjj Loesje. Moeder ging eens even buiten kyken en zag dat er allemaal mensen by de deur van Loesje's huis stonden. Leo liep er naar toe misschien konden ze hem zoggen hoe het nu met Loesje was. Ze zat bij hem in de kla8 en ze hadden dikwijls hun huiswerk samen gemaakt. Daarom wilde Leo nu ook zo gauw mogelijk weten, hoe het met haar ging. een beetje nieuwsgierig was hy ook weL „Zou ze nu erge pyn hebben?" dacht hij. Het was wel heel erg als een hond je Zo.' maar in je been beet! En hy had nogal flinj, diep gebeten ook. Arme Loesje, wat zou ze een pijn hebben. Kon hij maar iets voor haar doen. Hy was een jongen, voor een jongen is het nooit zoo erg om een beetje pijn te hebben, maar voor zo'n klein meisje! Zou hij....? Nee, dat was toch wel een beetje jammer. Nee dat hoefde toch hem niet!Maar wie weet hoe gemeen die hond gebeten had. Zou hij dan toch maar?'» En weg holde Leo. Hy liep hard de laan uit, rende zijn huis binnen, vlug de trap op naar zijn kamertje en een oogenblik later, stond hy alweer op straat en liep hard terug, naar het huis van Loesje. Hij drong zich tussen de mensen door, die nog over het ongeluk na stonden te praten en bleef toen vlak voor de deur stil staan. Hij durfde toch niet goed aan te bellen. Zou hy wel naar haar toe mogen? Toen keek de moeder van Loesje juist door het raam naar buiten. Ze lachte hem toe en nu kreeg hy moed en belde aan. Hy vroeg aan mevrouw of hü even naar Loesje toe mocht en even later stond hij b(j haar bedje. Maar hij wist werkelijk niet wat hy zeggen moest. Loesje veegde haar tranen af en begon te lachen. Toen zei Leo! „Hier Loes, dat is voor jou! en word maar gauw weer beter. „En daarna ging hij weer vlug de kamer uit, want hü vond het toch wel een beetje griezelig. Loesje lag zo stil in haar bedje, hy wilde gauw weer naar bui ten gaan. In haar kamertje lag kleine Loesje nu en ze had al haar tranen afgeveegd, want voor haar op de deken, lag een prachtig groot stuk chocola in een heel mooi papier inge pakt. VOOR JE PLEZIER ZEEZIEK. In Londen hebben ze een nieuw beroep uitgevonden. Je moet zeeziek zyn voor je beroep. Het is natuurlijk niet erg prettig, omdat je je zo vervelend voelt ervan, maar verder wordt alles gedaan om het je aan genaam te maken. De zeezieke mag een heel verre zeereis maken, naar Indië of naar Amerika en mag in de eerste klas van de boot reizen .Hij hoeft de hele reis niets anders te doen dan zeeziek te zijn. In een krant stond een advertentie, waar dat allemaal in verteld werd. Een dokter had die advertentie gezet. Hij wil een wetenschappelijk stuk over zeeziekte schrijven en dacht ook een middel daar tegen gevonden te hebben. Hy gaat met de zeezieke mee op reis en wil dan onderzoe kingen doen en het middel op hem probe ren. Er waren honderd mensen op de advertentie gekomen, maa*" er zyn er maar twee aangenomen. Een van de mensen zei, dat hy zeker wist. dat hy zeeziek zou worden, want als hy in de bioscoop zat en een schip op de film zag, dat een beetje heen en weer schommelde, werd hij al zee ziek. Een ander zei, dat hy alleen maar van een boot hoefde te dromen om direct zeeziek te worden. We zullen voor den dokter hopen, dat zijn patiënten goed zeeziek worden, maar voor hen zelf lijkt het ons toch niet alle maal even prettig! 1. Krimpen, Rotterdam, Leeuwarden, Oss, Harlingen, Castricum. Scheveningen, IJmuiden, Kampen, Kralingen, Wa- geningen, Edam, Olst, Ede, Schiedam. Neem van deze plaatsnamen de voor letters en zet ze zoo achter elkaar, dat ze tezamen den naam van onderwijsinrichting in Alkmaar vormen. Wat staat hier als men de puntjes door letters vervangt; m .n e hi h.t m in t. n w e.e W 8 Noem een woord van elf letters, dat van voren en van achteraf gelezen precies hetzelfde woord is. OPLOSSINGEN. vnS» °plossingen van de raadsels in het vorig nummer waren: Dbreektk Z°° lang te watcr tot dal. Hieronder volgt een overzicht koersverloop: Bethlehem Steel 44, 41 15/16, 45, 43; U.S. Steel 43 3/8, 40 3/4, 4442 3/8; General Motors 28)4, 30, 29 1/4; Shell Union 12 3/4, 11 3/4, 13 1/8, 12 7/8; Handelsver. Amsterdam 4531/i, 448, 472)4; Javasche Cultuur 163, 184, 183; Koloniale Bank 149, 147, 157 yt- Amsterdam-Rubber 227, 221, 230 226 V Hessa Rubber 149, 131, 140, 139 3/4- Serbadjadi 121, 110 yü 121, 119; Silau Sumatra 104, 105)4, 104- Deli Batavia Tabak 237, 231, 236 232' Deli Mij. 300, 295, 300, 298- Senembah 262, 254)4, 257, 252)4; 122; Kon. Ned. Stoomboot 122, 123, 120y» l23» 12?Kd121h4!PVaart Unie U2y" 123 3/4, M Aku 47*f0lïT 344' 337< 345344: AKU 47)4, 45 3/4 471/ Atnia. Philips 257263)4, 252rj mever 1553/4, 155, 156 7/8, 156 1/4.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12