Spoct £and: w Jmtiéouw Jxjdschaftm de nederlaag-wedstrijden olympische spelen. OPEL vanaf f 119 5. NASSAU GARAGE ALKMAAR - OFFICIAL DEALER. - Hei winkelmeisje. Hef meisje zag eens in haar Voor kleine tuinen. Veen, dat niet verdwijnen mag. TWEEDE BLAD. 3 den morgen, bij het doen van zaken 8000 ontvangen, bestaande uit bankbiljetten, aldus Het Volk. Omdat het nog vroeg was, besloot S. nog wat op het land te werken en trok daartoe zijn jas, waarin zijn portefeuille geborgen was, uit en legde deze in een dicht boschje neer. Na eenigen tijd wilde S. naar huis gaan, doch tot zijn schrik lag zijn jas op een andere plaats. In angst telde hy het geld na en miste een bedrag van ruim 3200. De politie heeft nog geen klaarheid in deze zaak kunnen brengen. Voetbal VAN alkmaar. Alkmaar vervolgt morgen haar reeks van nederlaagwedstrijden en wel met een wed strijd tegen Helder I, welken wedstrijd om 3 uur aanvangt. Helder komt met een zeer sterk elftal uit omdat zij gaarne wil trach ten de overwinning van Hollandia te over treffen. Tot heden hadden de wedstrijden het volgende resultaat: Alkmaar—Hollandia I 1_6 AlkmaarAlcm. Victrix II 20 AlkmaarQ.S.C. I 45 AlkmaarK.F.C. II 26 Hollandia gaat dus ver aan den spits met een gemiddelde van 6, waarop volgt K.F.C. II met een gemiddelde van 3. Aan spanning zal het dus morgen niet ontbreken. Voor den aanvang van dezen wedstrijd worden de halve finales gespeeld van de seriewedstrijden en wel Vrone ISchoorl I en Alkm. Boys IIIAlkm. Boys IV. De week d.a.v. vinden dan de finales plaats. Wielrennen. ZONDAGAVOND-WEDSTRIJDEN IN ALKMAAR. Spannende wedstrijden te verwachten. Zondagavond zal de Alkmaarsche wieler baan haar poorten openen voor het publiek om getuige te kunnen zijn van een serie wedstrijden, die ongetwijfeld een spannend verloop zullen hebben. Een zeer sterke groep amateurs en onafhankelijken is n.1. geëngageerd, die o.m. in het hoofdnummer een koppel wedstrijd over 50 K.M. el kaar zullen bekampen en elkaar geen duim breed grond zulfen toegeven. Daarvoor is de rivaliteit, de gezonde rivaliteit, te groot. Om een paar zeer sterke koppels te noemen: Jan Pronk rijdt met Bakker uit de Zaan en heeft dus wel een zeer sterken partner gekregen. Klinkv. d. Voort zijn van niet minder kracht, de BestDrost kennen we ook al als een sterke ploeg, evenals GrootFrank. Dat zijn dus vier koppels, die elkaar in de gaten zullen houden. En de overige vier BosmaPijnenburg, EversWestbroek, MeyersDeykers en Schipper—Boerkoel zijn net geschikt, om alle plannen van de anderen in de war te schoppen. In het voorprogramma rijden Pronk en v. d. Voort een sprintwedstrijd, Klink EversBosma zullen in een ploeg-achter- volging BakkerWestbroekPijnenburg trachten te kloppen, de overigen rijden een klassementswedstrijd en tenslotte is er nog een 50 rondenwedstrijd voor amateurs en een voor nieuwelingen. Men ziet, het programma is goed ver zorgd en biedt alles, wat het publiek kan wenschen, zoodat het Zondagavond zeker druk zal worden op de wielerbaan! BELANGRIJKE WEGWEDSTRIJD OP KOMST? De ronde der drie natiën Het initiatief comité Amsterdam deelt ons mede bericht ontvangen te hebben, dat de heer G. Manesse, eigenaar van het Fransche blad „L'Aero", het plan heeft opgevat om, te beginnen in 1939, een internationalen wegwedstrijd te organiseeren door Frank rijk, België en Nederland, een en ander in den geest van den befaamden Tour de France. Het contact, dat „L'Aero" reeds geruimen tijd had met enkele Nederlanders, was aan leiding voor laatstgenoemden om te bevorde ren, dat in dezen drielandenwedstrijd ook een belangrijke plaats voor Nederland zou worden ingeruimd. Het Fransche blad is daarmede accoord gegaan. Ten einde de mogelijkheden van deze „Ronde der drie natiën" zoowel uit sportief, toeristisch als propagandistisch oogpunt na der te bezien, is door het I.C.A. een studie commissie ingesteld, waarin zitting hebben genomen de heeren W. A. M. Westerouwen van Meeteren (Kon. Toeristenbond A.N.W. B.), mr. H. M. Planten (A.N.V.V.), B. Swaab de Beer (Nederlandsche Wielren Unie), Jan J. van den Berg (Olympisch Stadion), F. A. da Costa (I.C.A.), A. J. G. Strengholt (Ne derlandsche Sportpers), Ch. H. Geudeker Amstèrdamsche Sportpers), W. C. Posthu mus Meyjes (L'Aero) en L. de Wolff, secre taris. Motoren DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. De voorlaatste dag. Deze vijfde en voorlaatste etappe van de Internationale Motorzesdaagsche in Wales is niet zoo somber verloopen, als men gedacht had. Immers, hetzelfde moordende traject van Donderdag moest worden afgelegd, maar dan in omgekeerde richting. Maar de omstandigheden waren nu heel wat beter. Ten eerste had het opgehouden met regenen, het weer was flink opgeklaard en ten tweede kwamen op deze route eenige afwijkingen met die van eergisteren voor. De slechtste wegen kon men thans links laten liggen, ter wijl bovendien voor een ruimere tijdmarge tusschen de verschillende controles was ge zorgd. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat het aantal strafpunten thans heel wat kleiner was dan gisteren. Niettemin liepen veel deelnemers tijdverlies op door het inslaan van een verkeerden weg. Ook de Ariel-rijder Fijma behoorde tot de slachtof fers, maar hij maakte er hierna een soort r.-wedstrijd van: in razenden snelheid ver volgde hij thans den goeden weg en kwam nog op tijd aan de controle aan, zoodat hij geen strafpunten opliep. Wel kreeg de r-ysink-rijder Renooy een strafpunt. De funeste heuvelklim was geneutrali seerd, zoodat de rijders, die hier strafpun ten opliepen deze weer zagen schrappen. On der deze gelukkigen bevinden zich ook onze landgenooten van Hamersveld, van Dinter, Verkerke en Sybrandy. uu str^d om de Internationale trophy blyft Engeland de leiding behouden. Van de Vaas-teams heeft het Engelsche A-team te Lesly een strafpunt gekregen, zoodat de Duitsche ploeg, bestaande uit de rijders Forstner, Seltsam en Meyer, wel geen moei te zal hebben, om de vaas te veroveren. Algemeen is men van oordeel, dat deze Zesdaagsche een der moeilijkste, zooniet de zwaarste is geweest, welke men heeft mee gemaakt. De rijders verlangen sterk naar het einde, daar zij vermoeid zijn van het zware uitpuntende werk. Een comité te Helsinki. Op initiatief van de Finsche regeering is te Helsinki een comité geïnstalleerd dat tot taak heeft te onderzoeken of Helsinki m staat is, om de organisatie der Olympische Spelen in 1940 van Japan over te nemen. In dit co mité hebben zitting de leden der regeering minister Kekkonen en de bevelhebber van het leger, generaal Oestermann, benevens de burgemeester van Helsinki, prof. Tullenhei- mo, de loco-burgemeester, ir. Erik von Frenckell en talrijke bestuurders van sport bonden. Paarden HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE AMSTERDAM. lersche overwinning in het spring concours. Op den tweeden dag van het Interna tionaal Concours Hippique, viel de be langstelling tamelijk mee. Ongeveer 50C0 toeschouwers zagen een gevarieerd programma, waarvan het hoofdnummer bestond uit het zeer zware springcon cours cm den Amstelprijs, dat gewonnen werd door capt. Ahern met de paarden „Limerick Lace" en „Ireland's Own". Opmerkelijk was, dat van de vier lersche deelnemers drie den strijd staakten, doch dat de eenig overblijvende ook den eeisten prys behaalde. Iedere deelnemer moest het eerste en het tweede parcours, onmiddellijk na elkaar en op een verschillend paard af leggen. De tyd werd berekend van het be gin van het eerste tot het einde van het tweede parcours. De gemaakte fouten van beide parcoursen werden opgeteld. In een vierhoek midden op het veld moest de ruiter van paard verwisselen. Met het eerste paard legde de deelnemer een par cours van 634 meter over veertien hinder nissen, welke een maximum hoogte van 1.45 meter hadden, af, met het tweede paard werd 700 meter gereden over vijftien hin dernissen. De maximum tyd bèdroeg 4 min. 4 seconden. In het eerste gedeelte slaagde geen der deelnemers er in de beide parcoursen zon der fouten af te leggen. Capt. Ahern met „Li merick Lace" en „Ireland's Own" verrichtte de beste prestatie met vier fouten totaal en den snellen tyd van 2 min. 56.2 sec. Een ver richting, welke, naar later zou blijken, vol doende was voor de eerste plaats. „Irelands Own" legde het parcours zonder fouten af. Ritmeester Grovestjns brac'r het er met „Isard" en „Ben" niet slecht af- Beide ma len werd een hindernis omgeworpen doch de tyd was meer dan een halve minuut lan ger dan die van den Ier. In het tweede ge deelte werden vyf deelnemers achter el kaar uitgebeld wegens driemaal weigeren. Oberleutnant Weidemann was de eenige deelnemer, die in dit tweede gedeelte van het concours een goede prestatie verrichtte. Met „Fridolm" en „Olaf" maakte de Duitsche ruiter slechts 4 fouten, doch zijn tijd lag juist 2 seconden boven die van Capt. Ahern. De uitslagen luiden: 1. Capt Ahern (Ierland) met „Limerick Lace" en „Irelands Own" 4 ft., tijd 2 min. 56.2 sec.; 2. Oblt. Weidemann (Duitschland) met „Fridolin" en „Olaf", 4 ft., tyd 2 min. 58.2 sec.; 3. Ritm. Hasse (Duitschland) met „Tora" en „Goldammer", 8 ft., tijd 3 min. 9 sec.: 4. Ritm. baron Sirtema van Grovestins (Nederland) met „Isard" en „Ben", 8 ft., 3 min. 30 sec.; 5. Lt. de Voghel (België) met „La Bigui- ve" en „Tarzan", 11 ft., 3 min. 11.4 sec. KORTEBAANWEDSTRIJD TE NAALDWIJK. Ingeschreven 19 paarden, opgekomen 13. De uitslag van den kortebaanwedstrijd te Naaldwijk luidt als volgt: 1. Xuthus (ber. W. Geersen, eig. T. H. v. d. Zande), Hilversum; 2. Fatima (ber. J. Vergay, eig. J. Haan), Wijde Wormer; 3. Sister Bond (eig. en ber. F. A. Bos veld), den Haag; 4. Janet Harvester (ber. K. Schroder, eig. K. Taams), Amsterdam. Voor uitzending naar Nederland zijn de volgende Hongaarsche kunstenaars onderling in niet geringe mate zal bevorde ren. De Hungariaclub 1929 en de Sociëteit de Ring, beide te Amsterdam, die het denk beeld voor wat ons land betreft nader uit werkten en die eenige hoteleigenaars en particulieren bereid vonden de Hongaarsche kunstenaars, die naar ons land zullen ko men, gratis onderdak te verschaffen, zorg den er voor, dat in den loop van dit jaar negen Hongaarsche kunstenaars in de gele genheid gesteld worden eenige weken in Nederland door te brengen. Omgekeerd zul len eveneens nog dit jaar negen Ne derlandsche kunstenaars eenige weken naar Hongarije gaan, waar zij, evenals de Hon garen in ons land, als gasten zullen worden beschouwd. liti Hongaarsche kunstenaars aange wezen: Zoltan Abran (schilder), Istvan Biai Föglein (schilder), Moric Gabor (schil der), Gyorgy Ruzicskay (schilder-graficus), Lajos Bardos, .oratorium-componist), Artur Harmath (oratorium-componist), Sandor Szanday (schilder), Imre Szobatka (schil der) en Istvan Zador (schilder-etser). De eerstgenoemde vier kunstenaars wor den reeds de volgende maand in Nederland verwacht. IN DEN MUZIEKTUIN. Ouder gewoonte bestond het program ma van het Alkmaarsche Symphonie- orkest, dat Vrijdagavond in den Muziek- tuin uitgevoerd werd, grootendeels uit nummers van populairen inhoud. Immers de Egmont-ouverture van Beethoven kan men door haar algemeene bekendheid ook populair noemen, al is die populariteit van een ander soort dan bijv. van een wals van Strauss. Köhler, de dirigent van het orkest, begon alzoo met de Egmont- ouverture en liet daarop volgen de ballet suite uit „Coppelia", van Delibes, en een wals van Strauss. De leden van het orkest zetten in die nummers hun beste beentje voor en als steeds was Köhler de enthousiaste leider. Het verdere orkestprogramma bestond uit een potpourri uit de opera Faust, mu ziek uit het zangspel „Das Dreimaderl- haus" van SchubertBerté en de A. S. O. marsch van den dirigent. Voor dezen avond was de medewerking verkregen van een mannen- en een jon genskoor, dat onder Joh. Kuiper's zorg vuldige leiding zeer mooie, ernstige num mers zong. Het mannenkoor deed zich hooren in Ave Maria van Witt; O. Salu- taris Hostia, van Gounod; Domine salvam fac, van A. Giesen en samen met het jon genskoor, waarbij begeleiding van strijk orkest in „Kyrie en Gloria" uit een mis van den Amerikaanschen componist Pietro Ayon. Wat deze vertolkers presteerden was prachtig, het mannenkoor alleen was al bizonder goed, doch toen de jongens er bij kwamen, hoorde men iets dat zeer schoon was. Kuiper, onzen dank! A. K. JUiHst en W UITWISSELING VAN NEDERLANDSCHE EN HONGAARSCHE KUNSTENAARS. Met medewerking van de Hongaarsche regeering heeft de kunstenaarsclub te Boe dapest onlangs het initiatief genomen voor een actie met het doel te komen tot een in ternationale uitwisseling van kunstenaars. Men ging hierbij uit van de gedachte, dat een dergelijke uitwisseling, welke uiter aard een tijdelijk karakter heeft, niet alleen de ontwikkeling en dus het werk der betreffende kunstenaars ten goede zou ko men, doch tevens, dat zij de goede verstand- I houding tusschen de onderscheidene landen DE AARDBEIENOOGST MET EEN DEBACLE BEDREIGD. De Regeering heeft ingegrepen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale heeft door een ingrijpenden maatregel voorkomen, dat de aardbeienoogst voor tuinder en inpulpers op een débacle zou uit- loopen. Teneinde te beletten, dat de prys tot 6 ct. zou dalen, waartoe de markt reeds eenige dagen neiging toonde, heeft de regee ring den minimum-prijs op 12 ct. per K.G. vastgesteld met de opdracht, dat de voor dien prijs opgehouden aardbeien voor reke ning van de Groenten- en Fruitcentrale moesten worden ingepulpt. Reeds eenige dagen heeft de scherpe prijs daling zich aan de aardbeienveilingen aan gekondigd en het ligt voor de hand, dat deze ongunstige tendenz met groote bezorgdheid door tuinders en veilingen werd gadege slagen. De inzet was, wat de noteeringen be treft, hoopvol. De markt bleef stijgende tot 28 Juni met gemiddelde prijzen van 20 tot 30 ct. per K.G. Daarna volgde een inzin king, maar slechts voor eenige dagen, want op 30 Juni was de noteering weer tot boven 20 ct. per K.G. gestegen. Na 5 Juli is een da ling ingetreden, die voor de financiëele re sultaten van den oogst noodlottig dreigde te worden. De oorzaak van de inzinking van de Nederlandsche markt is gelegen in het feit, dat Engeland met het koopen van aardbeien in ons land wachtte tot de markt het laagst mogelijke peil zou hebben be reikt. Dat lage peil zou dan zijn een prijs van 6 ct. p. K.G., den door de Centrale voor de aardbeien aanvankelijk vastgestelden mi nimumprijs. Zoover heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale het niet laten komen. Zij heeft ingegrepen op het moment, dat de markt in ons land inderdaad tot 6 cent per K.g. dreigde in te storten. Dat zou een niet te onderschatten gevaar zijn geweest niet alleen voor den oogst van dit jaar, maar ook voor dien van het volgende jaar. Voor dezen lagen prijs zou Engeland massa's aardbeien hebben ingekocht, waardoor onze eigen fabrieken voor de ingepulpte aard beien geen afzetgebied zouden hebben, waardécr de oude voorraden volgend jaar niet ^?ruimd zouden zijn. In Schotland wa rén de laatste dagen groote orders geplaatst, uit te voeren op het tijdstip, dat in ons land de aardeienmarkt tot 6 cent per K.g. zou zyn gedaald. Wanneer inderdaad enorme hoeveelheden aardbeien tegen den laagst mogelijken prijs zouden worden verzonden, dan was het lang niet denkbeeldig, dat de Engelsche regeering met de belangen van haar eigen tuinders voor oogen, de invoer rechten voor de aardbeien belangrijk zou hébben verhoogd. Het zouden de Neder landsche exporteurs-inpulpers en uiteinde lijk toch weer de tuinders zijn, die daarvan de dupe zouden worden. De veilingen hebben de Groenten- en Fruit-Centrale op deze groote gevaren ge wezen. Na een in Den Haag gehouden con ferentie heeft de bevoegde regeerings- instantie allereerst besloten den minimum hydrol. remmen, onafh. voorveering;, stalen carrosserie, sekurit glas. prijs nader op 12 cent per K.g. vast ce stellen. Alle aardbeien, die dezen prijs niet konden bereiken, moesten voor de regee ring worden opgekocht. Met de fabrikan ten werd overeengekomen, dat zij deze aardbeien voor 4 cent per K.g. in vaten zouden inpulpen voor rekening van de Centrale. Het spreekt vanzelf, dat deze maatrege len op de veilingen en onder de tuinders groote opschudding hebben veroorzaakt. Het bleek echter spoedig, dat 't hier 'n voorzich tigheids-maatregel betrof waarmede de regeering een débacle, die onafwendbaar scheen, wilde voorkomen. Als gevolg van de uitgevaardigde bepalingen zijn op de hierboven omschreven.wijze in Beverwijk, Barendregt en andere centra van aard- beiencultuur honderdduizenden kilogram men aardbeien aan de markt onttrokken. Zij werden terstond in vaten verwerkt. De ingepulpte aardbeien blijven ter be schikking van de Nederlandschen Groenten- en Fruit-Centrale. Zij zal trachten er afzet voor te vinden, zoo mogelijk in Duitsch land. Dit land kan de aardbeien heel goed gebruiken, maar er zijn geen contingenten beschikbaar. Vermoedelijk zal nu wel een poging worden gedaan om extra contingen ten voor den export van deze aardbeien te verkrijgen. En als dit onverhoopt niet mocht slagen, dan zal tenslotte vernietiging het ge volg zijn. Nader vernemen wij, dat de Nederland sche Groenten- en Fruit-Centrale aan de veilingen opdracht heeft gegeven voor de tegen den minimum-prijs van 12 cent per K.g. opgehouden aardbeien aan de tuinders voorloopig 10 cent per K.g. uit te betalen. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. eo^op<ooopooKXX>o-oo>ooo<>oooo<>op^< hasi-ta Een grool aantal housen, een massa I Ze zei tot meneert Als ik nou adverteer, Dan stroomt er het geld in uw hassa, 'ÓOOOOOOOOOOPOOPP POOOOOOOOPOP 0 i ANJERS AFLEGGEN. De Anjers nemen tegenwoordig een voor name plaats in bij het plantenmateriaal voor onze tuinen, op muurtjes en rotstuinen, als groote toeven, langs de paden als rand- plant, overal zien wij ze toegepast. En als we dan een tijd achtereen van den bloei genoten hebben, dan gaan we tegen het eind van Juli een begin maken met het vermenigvuldigen door afleggen. Wanneer we daar half Augustus b.v. pas mee begin nen, bestaat er veel kans dat de planten voor den herfst niet voldoende geworteld zijn, waardoor we het volgend jaar minder succes er mee zullen hebben. Het afleggen is geen moeilijke bezigheid, hoewel het met de meeste zorg moet ge schieden. We nemen in onzen ijver vooral niet alle scheuten van onze Anjers, doch uitsluitend de krachtigste, waarvan we de onderste blaadjes wegnemen en met een scherp mes de scheur in de lengte door snijden, te beginnen tusschen twee knoopen en eindigende bij de tweede knoop. Vervol gens buigen we de scheut naar den grond en zetten haar vast met een houten wigje of desnoods met een haarspeld, op zoodanige wijze, dat de spleet goed open blijft staan. We bedekken daarna de gemaakte wond met wat aarde, bjj voorkeur een mengsel van graszodengrond met zand, hoewel het met de omringende aarde ook best gaat. Het spreekt van zelf, dat een en ander goed vochtig gehouden moet worden, waardoor het wortelen gemakkelijker plaats vindt. De kop van de scheut zal zich na eenigen tijd oprichten en de wortels vormen zich dan aan den bovenkant van de gemaakte wond. Op deze wijze behandeld, kunnen we in October aardige plantjes hebben, die we dan voorzichtig kunnen op nemen en in den vollen grond uitplanten, waardoor we vooral groots en mooie bloemen zullen krijgen. Laten we ze echter ter plaatse staan, dan zullen zij prachtige toeven vormen en een schat van bloemen voortbrengen. Het is natuurlijk niet noodig om elk jaar de Anjers af te leggen, ze kunnen een jaar of drie achtereen volop bloemen geven, maar daarna gaan ze langzamerhand achteruit en worden wild, waardoor we ervaren, dat we met geregeld afleggen veel meer en langer plezier van onze planten zullen beleven. A. C. MULLER—IDZERDA. HET LANDHUIS. „Het Landhuis", onder hoofdredactie van W. Retera Wzn., uitgave van Joh. Enschede en Zonen te Haarlem, met tal van belang rijke medewerkers, is een aardig goedkoop veertiendaagsch tijdschrift, dat door zijn vele rubrieken velen van dienst kan zijn. In het nummer van 13 Juli schrijft André Munnicks over „Zomersche Nachten"; C. Cretier schrijft over „Midzomer-Folklore"; Merkelbach geeft indrukken van de Test match op Lords. Over gezondheid en schoonheid van onzen trouwen vriend de hond schrijft IJ. Clarion de Vries. Voorts schrijven verschillende medewer kers over het onderhoud van tuinen en an dere onderwerpen. Als steeds is ook dit nummer ryk geïl lustreerd. Variatie in het landschap. Het veen van Fochteloo. Ons Nederlandsche landschap is zeer rijk en veelzijdig. Velen zullen het, voorzoover zij het niet of niet voldoende weten moch ten of voorzoo ver zij het zich niet niet altijd voldoende realiseeren, in deze vacantie- maanden opnieuw kunnen constateeren. Er zyn de zeeën en de stranden, de meren en de veenplassen, de heiden en de duinen, de weiden en de parken, de heuvels en de bouwlanden, de schorren en de zandver stuivingen, de dijken en de bosschen. Er is voor elk wat wils, ook een verwend toerist kan gaan te kust en te keur. Er zijn de plat getreden paden, de gerenommeerde en vaak terecht geroemde vacantieoorden, er zijn ook in overvloed tochten te maken op al lerlei wijze, die niet ieder maakt en die de bekoring hebben van het ongewone. Laat ik er een paar mogen noemen. Hebt u wel eens den prachtigen boottocht van Harlingen naar Amsterdam gemaakt of omgekeerd, waarvoor 's zomers drie keer per week gelegenheid is en die op een mooi- en zonnigen dag onvergetelijke indrukken kan geven? Fietste u wel eens tusschen Zwolle en Steenwyk, in de omgeving van het beroemde Giethoornsche land, door het plassengebied van Belt en Schutsloot? Van de Peel in Brabant en Limburg wordt op nieuw een groot stuk ontgonnen, maar wist u dat hier in het land van Antoon Coolen ook nog mooie ongerepte gebieden zijn? Of tenslotte is het u uit eigen aanschou wing bekend, dat rondom Ter Apel het oude Drentsche en Groningsche land nog allerlei onbekende, voor velen verborgen schatten te toonen heeft? Maar genoeg hierover. Ik wilde vandaag in het bijzonder de aandacht vestigen op een stuk kostbaar hoogveenlandschap, dat ten volle waard is om in de reeks van na tuurreservaten te worden opgenomen. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten is van plan weer een naam toe te voegen aan de indrukwekkende reeks van namen van gebieden, die zij voor tijdge noot en nageslacht heeft weten te behou den. Naardermeer. Hagenau en Rhederoord, Imbosch, Waalenburg, Korenburgerveen, Oisterwijksche vennen, deze en vele ande re woorden duiden werelden van schoonheid aan. Bosschen, zoet- en brakwaterplassen, moerassen, vlakte en heuvelachtige heiden, binnenduinen, zeeduinen, begroeide zand platen, schorren en andere merkwaardige natuurgebieden zyn na een ingespannen streven van vele jaren definitief voor be derf, verminking en verinetiging' beohed. Eén landschapstype was nog onvoldoen de vertegenwoordigd: het hoogveen. Vroe ger besloeg dat in ons land een geweldige oppervlakte: 200.000 H.A. Daarvan zijn door de voortdurende afgraving en ontwatering nog maar enkele honderden H. A. overge bleven. Wanneer niet spoedig ingegrepen wordt is de algeheele verdwijning van het levend hoogveen, zoowel binnen als buiten onze grenzen, een kwestie van slechts zeer korten tijd. Natuurmonumenten, die bovengenoemde vereeniging, die al zoo veel deed voor de in standhouding van de kostbare schoonheid van ons vaderland, waarop zoovele aansla gen worden gepleegd, staat opnieuw gereed om te trachten ook van het hoogveen nog te redden wat er te redden is. Aan de Friesch-Drentsche grens in den driehoek FochtelooAppelsga—Veenhuizen, ligt het uitgestrekte Fochteloo-veen, waar van het beste deel, een stuk van 150 H.A., voor 25.000 gulden kan worden aangekocht. Het betreft hier een uniek stuk landschap, waar de wulp, minnaar van eenzame ge bieden, fluit en het korhoen en de klapek ster, vrienden ook zij van de eenzaamheid, broeden. Het is een van de nog zeer weinige plaatsen in ons land, waar de goudplevier nestelt. De ree voelt er zich thuis. Deze en andere dieren bedreigt, op de vlucht ge jaagd door de toenemende cultuur, vinden hier in de wilde gebieden van het Fochte- looer veen een toevluchtsoord. Mos en heide bedekt er den bodem. La- vendelheide en veenbes komen er voor. Een hooge zandrug, ook archaologisch van be lang, sluit dit merkwaardige gebied aan den Noordkant af. Dit stuk oud en oorspronkelijk Neder land mag niet verdwijnen. Het is hier een kwestie van nu of nooit. Wordt het nu niet aangekocht en gereserveerd, dan zal het binnenkort zijn natuurlijken staat verliezen. Die 25.000 gulden moeten er dus komen uit kleine en groote gaven. De Koningin ging ons ook hierin, zooals in zoovele groote en goede dingen, voor. Op giro 32391 van Na tuurmonumenten, Heerengracht 540 te Am sterdam, mogen vele giften gestort worden. Hier kan vaderlandsliefde in opbouwenden geest op de schoonste wijze worden getoond. Een kwart ton voor deze defensie. A. L. B.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7