CEBUTO SAMBO DE OLIFANT Yodeladihee! Met CEBUTO naai Tirol, Beieren, Italië of Zwitserland. alkmaar in gebouw V. D. REIZEN ZONDER ZORGEN Moordaanslag te Amstelveen. 26-jarige jongeman gedood. DE BAAS. BAARDMANS ONTDEKT WONDERLIJKE KOMETEN. Verkeersongelukhen Auto in de Weespervaart gereden. De bestuurder verdronken. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. 3 12 dg. Tirol 98 50 13 dg Hal. Dolom. Venetië 112.— 12 dg Zwitserl. Vlerw et.m. 98.75 9 dg. Zwitserl. Vterw.st.m. 76.— 9 dg. Beiersche Alpenw. 72.50 by de lunchroom. Tel. 8755. egmond al zee Naco-Autobusstation. Tel. 353. I I I Tv Gisteravond omstreeks half twaalf is op de Bleekerskade te Amstelveen een moordaan slag gepleegd. De twintigjarige gehuwde arbeider L. C. hoorde bij zijn thuiskomst, dat zich onaan gename kwesties in de familie hadden voor gedaan. Hij wond zich hierover zoo op, dat hij zich met een zeis wapende en op de kade den 26-jarigen Grifhorst uit Amsterdam, die verkeering met de zuster van zijn vrouw had, opwachtte. Toen Grifhorst voorbij kwam, heeft C. hem een klap gegeven, waarbij de punt van de zeis in den rug drong. G wist nog de woning van zijn schoon ouders te bereiken, waar hij tengevolge van hevig bloedverlies ineen zakte. On middellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Het slachtoffer is per zieken' auto naar het Binnengasthuis te Amster dam vervoerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in onder leiding van inspecteur Busscr. De dader werd ten huize van zijn ouders, die eveneens op de Bleekerskade wonen, gear resteerd. Hij is voorloopig in het politiebu reau te Amstelveen ingesloten. DE REGEERING EN DE LUCHTBESCHERMING. Nota van den minister. In een nota naar aanleiding van het eind verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 zegt de minister o.m. dat men naar zijn meening bij het uitspreken van de meening, een bedrag van 500.000 per jaar voor luchtbescheming voldoende is, vergeet, dat hetgeen de regeering op dit punt doet, moet worden gezien als aanvulling van wat par ticulieren, ondernemingen en gemeenten tot stand brengen. Voorts dient het bedrag van 500.000 te worden gezien in het licht van de bedra gen, welke tot dusverre van rijkswege voor de luchtbescherming en andere doeleinden van algemeen belang werden beschikbaar gesteld. En ten slotte moet men, aldus de minis ter, de passieve luchtbescherming als com plement beschouwen van de actieve lucht verdediging. Verder word gezegd, dat aanleg van openbare schuilplaatsen op groote schaal, nimmer in de bedoeling heeft gelegen. De practische ervaringen, met het ge bruik van strijdgassen in het buitenland en de overweging, dat de beschikbare gelden voor het geheele land zooveel mogelijk effect dienen af te werpen (dit met bij schuilplaatsen slechts plaatselijk) hebben het gewijzigde standpunt van de regeering bepaald dat dit standpunt van gevaarlijk optimisme zou getuigen ziet de minister dan ook niet in. De steun aan de N. V. L. heeft in hoofd zaak ten doel de bemoeiingen van de ver- eeniging te stimuleeren en op gang te brengen. De regeering verwacht dat de vereeniging uiteindelijk nagenoeg zonder overheidssteun, zal volvoeren. De factoren, noodig voor het vervaardi gen van een deugdelijk volksgasmasker zijn aldus de minister thans aanwezig, met de productie is een aanvang gemaakt. Van de bevolking zelf echter zal in deze de vraag ernaar moeten uitgaan. DE VOORLEZING VAN AKTEN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Alléén door den ambtenaar zélf. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden waarin hij er op wijst, dat in artikel 21 van het burgerlijk wetboek is bepaald, dat de ambtenaren van den burgerlijken stand aan de verschijnende partyen, mitsgaders aan de getuigen, de akten van huwelijksaangifte enz. zullen voorlezen en daarin vermelden, dat aan die formaliteit is voldaan. Volgens dit artikel moet de voorle zing geschieden door den ambtenaar van den burgerlijken stand zelf. Deze mag de voorlezing niet overlaten hetgeen echter in de practijk voorkomt aan hulppersoneel. Is het met het oog op de formatie van het personeel of om andere redenen noodig de voorlezing in bepaalde gevallen te doen geschieden door een ambtenaar ter secre tarie, dan zal deze als ambtenaar van den burgerlijken stand dienen te zyn" benoemd en beëedigd. In verband hiermede verzoekt de minis ter den gemeentebesturen er op toe te zien, dat aan artikel 21 van het burgerlijk wet boek in het vervolg stipt de hand worde gehouden. IN EEN TWAALF METER DIEP RUIM GESTORT. Daodelyk ongeluk 'in de haven van Rotterdam. Aan boord van het Engelsche s.s. „Nag- pore" dat ligt in de Rijnha' en te Rotter dam, heeft zich Zaterdagavond een ernstig ongeluk voorgrdaan, dat den 32-jarigen bootsman C. de Graaf, wonende aan den Meyendaal te Rotterdam, he. leven heeft gekost. De bootsman hield toezicht bij het ver richten van werkzaamheden aan boord van de „Nagpcre", die bestonden uit het overslaan van vezels in een naastliggend schip. Toen er een hijsch vezels omhoog kwam, slingerde dit instrument eenigszins en de Graaf, die hierop r.iet was voorbe reid, kreeg daarop een klap, waardoor hij het evenwicht verloor en in het 12 meter diepe ruim stortte. Met zware inwendige kneuzingen en ernstige verwondingen in het gelaat, is hy met een boot van de rivierpolitie r.aar het bureau van dien dienst aan de Parkhaven vervoerd, van waar hij per auto van den geneeskundigen dienst is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. JOURNALISTIEKE EXCURSIE NAAR AMSTERDAM. Op eclatante wijze heeft de vereeniging ,De Amsterdamsche Pers" de traditie van een jaarlyksche excursie van de Neder- landsche Journalisten gehandhaafd. Niet minder dan 210 dagbladschrijvers en hun dames waren Zaterdag de gasten van de hoofdstad. Het eerste treffen vond Zaterdagmiddag plaats in het Centraal station, waar de Nederlandsche Spoorwegen, vertegenwoor digd door ir. W. J. Berdenis van Berlekom, hoofdinspecteur, en den stationschef, den heer W. Jongstra, het juist gearriveerde gezelschap ververschingen aanboden. De voorzitter van De Amsterdamsche Pers, de heer D. Kouwenaar, heette allen welkom in de hoofdstad, waarna de heer Berdenis van Berlekom eenige hartelijke woorden namens de Nederlandsche Spoor wegen sprak. Het gemeentebestuur van Amsterdam bood den journalisten een boottocht door de havens en grachten aan. In het Carlton-hotel ontving de vereeni ging „De Amsterdamsche Pers" de colle ga's op een geanimeerd thee-uur. sAvonds waren de journalisten de gas ten van het gemeentebestuur. Aan de feestelijke maaltijd namen o.a. de wethou ders E. Boekman, H. Rustige en F. van Meurs deeh De heei Boekman hield bij deze gele genheid een geestige tafelrede. De heer Henri Dekking, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring be antwoordde deze zeer toegejuichte rede met eenige hartelijke woorden, waarin hij dank bracht voor de gulle ontvangst en Amsterdam, deze levende, opwaarts stre vende stad, alle goeds toewenschte. De Zondag ving aan met een bezoek aan de Fransche tentoonstelling in het Stede lijk Museum. Om twaalf uur toog het gezelschap naar Schiphol. Na de lunch hield de directeur der K. L. M., de heer A. Plesman. een interessante causerie over „De luchtvaart ten dienste van de landverhuizing." De heer Dekking dankte den heer Ples man voor zijn uitnemende rede en roerde even het „teere" onderwerp „Schiphol" aan, er op wijzende, hoezeer deze burger uchthaven bij de hoofdstad hoorde. Wethouder Boekman erkende, dat Schiphol Amsterdam wel zeer ter harte gaat. Gij hebt aldus spreker eer veel zijdige blik op het Amsterdamsche leven kunnen slaan en hedenmiddag bij uw be zoek aan de roeibaan zult u kunnen con- stateeren, dat Amsterdam in alle opzichten op de hoogte van zijn tijd wil blijven en zijn plaats in het nationale leven met eere wil blijven innemen. Voor de toekomst koesteren wij een ge zond optimisme. Allen hebben tot taak om de mogelijkheden om te zetten in werke lijkheden, de overheid en ook de pers. De gevoelens van vriendschap en opti misme, welke deze excursie kenmerkten, zullen haar voor ons allen onvergetelijk maken. Het bezoek aan de Roeibaan, dat hierop volgde, maakt op de niet-Amsterdamsche journalisten een grootschen indruk. Mr. P. J. Mijksenaar, de gemeentelijke commis saris voor het vreemdelingenverkeer, gaf een overzichtelijke uiteenzetting van het Boschplan en zijn beteekenis voor de hoofdstad. 's Avonds waren de journalisten de gast van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, welke een maaltijd in het A. M. V. J.-gebouw aar.bood. De voorzitter van de V.V.V., de heer D. Hudig L.Jzn., wees er op, dat deze vereeni ging op haar wijze de economische, en cultureele belangen van het volk dient, hetgeen eveneens de taak van de pers is. De V.VV. heeft tot opgaaf om het volk op te voeden in voorzichtigheid, wanneer het een .vreemdeling beoordeelt. Spr. dankt de directie van de A.M.V.J. voor haar medewerking en spreekt ten slotte zijn groote waardeering voor het werk van de Nederlandsche pers uit. De heer Henri Dekking, dankt voor deze woorden en richt zich dan tot de Vereeni ging „De Amsterdamsche Pers". In het bijzonder dankt spreker de be stuurders J. J. F. van den Bergh en S. de Vries en diens echtgenoote. Spreker eindigde met een heildronk op V. V. V. DE LIFT WEIGERDE PLOTSELING Utrechtsche autoriteiten vormden een spreekkoor! Zaterdag heeft een twaalftal autoriteiten, waaronder de Utrechtsche burgemeester, de gemeente-secretaris en mr. Milius, secretaris van de K. v. K. enkele benauwde oogenblik- ken doorgebracht in de lift van het nieuwe spoorwegpostkantoor te Utrecht. Toen dit gezelschap eenige meters met genoemd transportmiddel was opgestegen, weigerde het apparaat. Daar de deuren hermetisch gesloten wa ren, kon men niemand van de overige aan wezigen bereiken, zoodat onder leiding van den heer Ter Pelkwyk een spreekkoor werd gevormd, dat, na het tellen van één, twee, drie! gezamenlijk de roep: Help. Wij willen eruit! inzetten. Ook deze poging mislukte, zoodat men tenslotte zijn toevlucht nam tot het tikken met een sleutel op een der zij wanden. Dit laatste werd bemerkt door een beambte, die den machinist waarschuwde. Deze begaf zich naar de zolderverdieping van het gebouw en slaagde erin de lift met de hand weder in beweging te krygen. Het laat zich denken, dat de heeren eenige be nauwde oogenblikken hebben doorgebracht, te meer, daar allen een flinke sigaar hadden opgestoken en ventilatie ontbrak. Pufiend en eenigszins beangst door het avontuur, dat 20 minuten heeft geduurd, werd daarop de be gane grond weer bereikt, waarna men langs meer normale banen de bovenverdiepingen heeft opgezocht. (Hbld.) ZONDERLING GEDRAG VAN EEN SCHIPPER. Godsdienstwaanzin De aandacht van de bewoners van de door Amsterdam geannexeerde dorpen Ransdorp en Holiesloot werd Zondagavond getrokken door het zonderling gedrag van een man, die op zijn rijwiel reed op een der gouwen. Blijkbaar bevielen de wegen hem niet, want op een gegeven oogenblik ver anderde hij van richting en stapte met zijn karretje op den rug in de Westsloot, waad de door het modderige water en bereikte op deze vreemde manier het weiland aan den overkant. Zoo vervolgde de man zijn weg van de eene sloot in de andere tot on- steltenis van de toeschouwers, die ten slot te aan deze zonderlinge manier van doen 'n einde maakten. De man liet zich gewillig grijpen en na van droge kleeren voorzien te zijn bracht men hem over naar het bureau aan den Ade- laarsweg waar bleek, dat men te doen had met een 37-jarigen schipper wonende aan de Geldersche kade. De man maakten den indruk aan Godsdienstwaanzin te lijden. Hij is door den G. G. D. naar het paviljoen van het Wilhelminagasthuis overgebracht. U HEBT IETS OP TE RUIMEN Een „Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Gistermorgen is aan de Weesperzijde te Amsterdam, op den weg naar Die- men, een personenauto, afkomstig uit Enschede, in de Weespervaart gereden. De bestuurder van dezen wagen, de 35-jarige heer A. Suiskind, koopman te Enschede, die alleen in den wagen zat, is door verdrinking om het leven ge komen. De heer Suiskind kwam op genoemd tijd stip uit de richting Amsterdam. Waar schijnlijk door de gladheid van den weg het regende een beetje waren de wielen van de auto, een gesloten Chevrolet, gaan slippen. De bestuurder is hierdoor de macht over het stuur kwijt geraakt, tengevolge waarvan de auto in de Weespervaart reed. Deze is ter plaatse zeer diep, zoodat de wa gen geheel onder de oppervlakte van het water verdween. Een bestuurder van een gemeentelijke autobus, die op het moment, dat de auto uit Enschede te water reed, van de tegen overgestelde richting met zijn bus kwam aanrijden en het ongeluk voor zijn oogen zag gebeuren, was de eerste, die te hulp snelde, gekleed sprong hij te water, doch hoe hij het ook probeerde, de portieren ble ken onwrikbaar vast te zitten. Weldra kwamen vele hulpvaardige voor bijgangers toeschieten. Mogelijk door de tuimeling in het diepe water, waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de auto een slag om de lengteas heeft gemaakt, zaten de portieren in zoo sterke mate ge klemd, dat men de pogingen ze te openen tenslotte opgaf Staande op het dak van de auto, maakte men een gat, waardoor het na veel moeite gelukte den bestuurder boven water te halen. Geneeskundige hulp mocht helaas niet meer baten, want hoewel de ge neeskundige dienst nog geruimen tijd kunst matige ademhaling toepaste, bleken de levensgeesten van het slachtoffer reeds ge weken te zijn. TEGEN VERKEFRSPAAL GEBOTST. Ernstig gewond. Zaterdag is op den Hemweg nabij Wtster oord bij Amsterdam een 36-jarige Amster dammer met zijn motorfiets geslipt en tegen een verkeerspaal gebotst. De man liep een groote hoofdwonde op en is in het Binnen gasthuis te Amsterdam opgenomen. OUDE MAN DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Op slag gedood. Gisteravond omstreeks elf uur is te Scheemda de 72-jarige M. Ruin, die per rij wiel op weg naar zijn woning was, door een autobus gegrepen. Het slachtoffer was vrij wel onmiddellijk dood. Het stoffelijk over schot is naar de woning vervoerd. ALCOHOL BIJ SNELVERKEER.... Ernstig gewonde te Veendam. Gisteravond heeft zich een vrij ernstig ongeluk voorgedaan op den weg, welke langs het Oosterdiep, naar Veendam loopt. Op dit oogenblik reed een auto, bestuurd door den 24-jarigen A. Thedinga, garage houder te Emmen, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, plotseling tegen een lantaarnpaal aan de kanaalzijde. Door den schok vlogen de chauffeur, als mede een passagier, de 24-jarige T. Kliphuis tandtechnieker te Stadskanaal, die eveneens onder den invloed was, door de voorruit van de auto. Voor den chauffeur liep dit ongeval nog het beste af, daar hij slechts lichte snijwon- den in het gelaat opliep. Van den mede- inzittende echter werd een halsslagader doorgesneden, waardoor hij zeer veel hloed verloor. Spoedig na het ongeval waren drie artsen aanwezig, die directe overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis te Winschoten noodzakelijk achtten. Hier werd direct na aankomst operatief ingegrepen. Volgens den dokter, die den rit naar het ziekenhuis meemaakte, is zijn toestand ern stig. De bestuurder werd, na verbonden te zijn, naar het politiebureau vervoerd, terwij'l de gehavende wagen in beslag werd genomen. Jongen verdronken. - Zaterdagmiddag is de zevenjarige H. Exalto uit de Nieuwe- laan te Gorkum buiten de Waterpoort van een steiger in de Merwede gevallen. Twee vriendjes hebben politie en familie gewaar schuwd, doch de hulp kwam te laat. Het lijkje is later door de politie met een dreg opgehaald. Varende koopman op de Merwede verdronken. - Zaterdagmiddag is de varen de koopman van K. uit Woudrichem op de Merwede tegenover Papendrecht te water geraakt en verdronken. Hij wilde een boot vastmaken aan een voorbijvarende vracht boot, waarbij zijn been in de tros verward geraakt. De man werd over boord getrokken en verdween onmiddellijk in de diepte. Po gingen tot redding mochten niet baten. Zijn lyk is nog niet gevonden. De Artis-loten haast uitverkocht. - Het Artis Reddingscomité deelt mede, dat de laatste loten van de op 20 April aangekon digde Artis Reddingsloterij spoedig verkocht zullen zyn en dat het besloten heeft, de trekking, aanvankelijk bepaald op 31 Octo- ber, aanzienlijk te vervroegen en te houden op een nader nauwkeurig bekend te maken I datum tusschen 15 en 30 Augustus a.s. Hieruit blijkt wel overtuigend, dat er zeer groote belangstelling voor deze loterij is be toond, hetgeen vooral tot uiting komt, wan neer men verneemt, dat 60.000 loten in drie maanden tijds bijna zyn verkocht. Zoolangs de kleine voorraad strekt zijn Artis Reddingsloten nog verkrijgbaar aan het secretariaat, Heerengracht 466 te Am sterdam; postrekening 321500; tegen één gulden per stuk (voor verzending buiten Amsterdam postzegel bijsluiten). Men haaste zich echter, want de voorraad zal zeer zeker snel uitverkocht zijn. De zilveren eeremedaille van Amster dam voor prof. dr. H. Brugmans. - B. en W. van Amsterdam hebben aan den bekenden Amsterdamschen historicus prof. dr. H. Brugmans, bij zyn aftreden als president van het college van curatoren der openbare gym nasia te Amsterdam, de zilveren eere medaille der gemeente toegekend. Bedreiging met een overval of „grap"? - De portier van het kantoor der B.P.M. aan de overzijde van het IJ te Amsterdam is Zondagavond door een onbekende opge beld met de boodschap dat er een overval zou worden gepleegd, als het niet ophield. Hoewel de portier van deze „tip" niet veel begreep en ook niet kon gissen, waaraan een einde zou moeten komen, achtte hij het toch raadzaam de politie van deze boodschap in kennis te stellen. Tegen middernacht was er evenwel van eenigen overval nog geen sprake. Kindje van veranda gevallen. - Zondag avond speelde te Amsterdam een 3 -jarig knaapje op een veranda van de tweede étage van een woning uit de Bestevaerstraat. In een onbewaakt oogenblik is het kind over de leuning van de veranda naar beneden ge stort en kwam op een steenen vloer terecht. Met ernstige hoofdwonden en een gebroken dijbeen is het kleine slachtoffer in zorgwek- kenden toestand naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht. 55. Het duurde niet lang of de matrozen zagen iets bo ven een kist uitsteken. Het waren de oren van lange Jan. „Hé daar, ventje", zei de matroos, „wat doe je daar?" En meteen trok hij Jan aan zijn ooren omhoog. Flip drukte zich stijf tegen de kist aan, maar in het licht van een lantaarn was ook hij gauw gevonden. 56. „En nu vooruit, naar den kapitein", commandeer den de matrozen. Lange Jan ging eerst, achter hem de huilende Flip. „Jó, huil maar niet", fluisterde Jan, „het valt wel mee. Terugsturen kunnen ze ons toch niet".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7