EGMOND BINNEN HENSBROEK OUDKARSPEL HEILOO De vier slachtoffers van de vliegramp bij Gilze Rijen. I i Op het Kampereiland. Qemewtecadeu Vrijdagavond vergaderde de Raad. In behandeling kwam een schrijven van Ged. Staten waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het besluit van den Raad, aangaande het verleenen, aan P. Koopmans, alhier, van de halve vergoeding in de vervoerkosten voor zijn kind naar de chr. school te Alk maar. Tegen genoemd raadsbesluit was de heer P. Koopmans binnen 30 dagen bij Ged Staten in beroep gegaan. Hij meende in aan merking te komen voor de volle kosten van vervoer, welke meening Ged. Staten blijkens hun schrijven deelden. Bovendien eischten Ged. Staten, dat door de ouders nog een verklaring moest worden ingezonden, houdende, dat zy tegen de rich ting van het onderwijs, onderwezen aan de scholen binnen een kring van 4 K.M. van hun woning gelegen, overwegende bezwaren hadden. Ged. Staten raadden nu aan het raadsbesluit in te trekken en een nieuw be sluit te nemen, waarbij aan P. Koopman de volle vergoeding zou worden toegekend, waarna Ged. Staten den heer Koopman zou den verzoeken zijn bezwaarschrift in te trek ken. Na intrekking van 't oude besluit werd 't nieuwe besluit betreffende het verleenen der volle vergoeding genomen. De voorzitter deelde mede, dat voor het 3e kwartaal wederom by de N.V. Landbouw- bank te Amsterdam een kasgeldleening is aangegaan, thans tegen een rente van 0.25 pCt. Van den minister van sociale zaken was de goedkeuring verkregen voor 't werkver schaffingsobject „proefvak wegverharding" Weth. Apeldoorn had liever een andere weggedeelte als proefvak aangewezen willen zien, n.1. een gedeelte met minder goeden ondergrond. De voorzitter zeide, dat juist een gedeelte van 't Luilaantje was genomen, om dat 't daar druk is en allerlei verkeer er overgaat, hetgeen toch de bedoeling is, n.1. om duidelijk te weten te komen hoe 't proef - wegdek zich onder alle verkeer gedraagt. De deskundigen beweren, dat de wegverharding van leem vermengd met hoogovenslakken bij veel verkeer, op den duur keihard wordt, terwijl 't wegdek alsdan nog heel goed ge teerd kan worden. Het R.K. schoolbestuur te Egmond aan den Hoef verzocht by haar schrijven van 1 Juli j.1. de noodige gelden uit de gemeente kas beschikbaar te willen stellen voor de verbetering van de meisjesschool aan den Slotweg. De voorzitter deelde mede, dat het advies dienaangaande van den Inspecteur van het L.O. te Alkmaar is ingewonnen. In afwach ting hierop werd voorgesteld het schrijven om prae-advies in handen van B. en W. te stellen. Aldus besloten. Hetzelfde schoolbestuur verzocht mede om financieelen steun ten behoeve van de uit breiding van de speelplaats voor de jongens school aan den Heerenweg. De voorzitter deelde mede, dat indien de Inspecteur L.O. van meening is, dat bedoel de uitbreiding valt onder het bepaalde, van art. 72 L.O.-wet, zij dan heel goed gelijktijdig ten uitvoer zal kunnen worden gelegd met het werkverschaffingsobject aldaar in de toe komst uit te voeren. De voorzitter zette uit een, dat het werkverschaffingsobject betreft de verbetering van de afwatering van de gronden, gelegen achter de huizen, staande aan den Heerenweg—SlotwegSchoolstraat en Julianaweg. Deze afwatering zal gezocht moeten worden in de richting van de oude Haven (Julianaweg). Intusschen zullen de by dat object vrijkomende gronden prachtig gebezigd kunnen worden voor de uitbreiding (ophooging) van de speelplaats der jongens school. Echter dient het advies afgewacht te worden. Het raadsbesluit tot het ten behoeve der gemeente aangaan eener geldleening tot ver strekking van eerste hypotheek aan E. Mel ker was goedgekeurd van Ged. Staten terug ontvangen. Eveneens het raadsbesluit tot het uitleenen der door de zoojuist genoemde geldleening ontvangen, gelden aan B. Mel ker. Hierna kwam in behandeling het verzoek van de pasopgerichte stichting Kath. Kinder uitzending, afd. Egmond-Binnen, om eenige subsidie voor genoemd doel. Het kwam en kele leden vreemd voor dat kinderen uit deze streek uitgezonden moeten worden, wijl toch vele kinderen juist naar hiertoe komen. De heer Simons, de initiatiefnemer van ge noemde stichting, zeide, dat hy alvorens er toe over te zijn gegaan eerst het advies van dr. Moons heeft ingewonnen. Deze had hem verklaard dat uitzending van verschillende kinderen hoogst noodzakelijk was. De stich ting eener afdeeling Egmond-Binnen heeft voorts dit groote voordeel, dat kinderen, die via de afdeeling worden uitgezonden heel wat minder aan verpleging kosten, dan dit 't geval zou zijn indien zij, eigener gelegenheid of door de gemeente werden uitgezonden. De initiatiefnemer zou 't prachtig vinden indien dit jaar reeds 5 kinderen konden worden uitgezonden. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten aan de pas-opgerichte stichting voor 't jaar 1938 een subsidie van 50 pCt. der inko mende gelden te verleenen, echter tot een maximum van 90. In verband met de opheffing van het gas bedrijf werd aan den tegenwoordigen admi nistrateur den heer J. J. v. Don eervol ontslag verleend onder dank voor 't gevoer de beheer. De nog loopende schulden van het gasbedrijf zullen alle op 31 Dec. a.s. worden afgelost. Besloten wordt tot het aangaan eener geld leening ad 3000, aan te gaan tegen 3'A pCt. er. voor 15 jaren, wegens kosten van verbou wing ambtswoning gemeentegeneesheer, eer ste inrichting R.K. meisjesschool te Egmond aan den Hoef en beschikbaarstelling der noodlokaliteit R.K. school te Egmond-Bin nen. Hierna werd aan dr. R. Fischer eervol ont slag verleend als voorzitter van de commis sie tot wering van schoolverzuim, onder dankzegging voor de bewezen diensten. Tot nieuw lid in diens plaats werd geko zen burgemeester G. C. Bos. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de verbouwingskosten van de woning Hoofd O.L.-school te Egmond aan den Hoef, vol gens het opgemaakte plan zullen bedragen 3400. In verband met dit hooge bedrag werd voorgesteld hiertoe niet over te gaan, doch te besluiten tot nieuwbouw. Dit laatste kan dan onder één plan doorgaan met den bouw van 't nieuwe raadhuis. Zoowel voor 't nieuwe raadhuis als voor de woning van het hoofd O.L.-school, zullen, volgens ver klaring van den directeur van 't Werkfonds, gelden uit dat fonds beschikbaar kunnen worden gesteld, tegen 2% pCt., met een af- lossingsduur van ten hoogste 40 jaren. De heer Zentveld vroeg of 't nieuwe raad huis niet te Rinnegom geplaats kan worden. De voorzitter zeide van niet, omdat het Werkfonds alleen dan gelden beschikbaar stelt, indien de gemeente zelve de beschik king over grond heeft. Derhalve zal het nieuwe raadhuis op de oude plaats moeten komen of op 't perceel aan den Heerenweg naast de ambtswoning van den burgemees ter. De voorzitter stelde hierna voor om, door drie architecten een plan te laten ontwer pen voor den bouw van een nieuw raadhuis en woning hoofd O.L.-school. Het inzenden der plannen zal geschieden onder motto. De plannen zullen daarna ter inzage worden gelegd voor de raadsleden. Het plan, dat de meeste instemming vindt, zal dan ter beoor deeling aan het Werkfonds worden toegezon den. De architecten zullen overigens geheel vrij blijven of zij het raadhuis op de oude plaats of op de plaats waar tegenwoordig de woning van het hoofd der O.L.-school staat, wenschen op te richten. Aldus werd besloten. Hierna besloot de raad om uit het Werkfonds gelden aan te vragen, eerstens voor de verbetering en be- harding van wegen volgens 't plan van de Ned. Heidemaatschappij en ten tweede voor den nieuwbouw raadhuis en woning hoofd O.L.-school. Nadat de raad in principe had besloten tot nieuwbouw eener R.K. school te Egmond Binnen, volgden rondvraag en sluiting. 'Provinciaal Hieut&s De draaihartigheid. Van verschillende zijden drongen ge ruchten tot ons door dat koolvelden tegen de draaihartigheid bespoten naar de voor schriften van dr. Leefmans „draaiden", zoo volkomen alsof bespuiten niet was geschied of niets had geholpen. Een algeheele ont moediging konden we dan ook bij talrijke bouwers t.o.v. voornoemde bestrijdings- methode constateeren, nog te meer daar er van den beginne af aan tal van sceptici wa ren geweest, met als gevolg dat lang niet alle koolvelden bespoten zijn geworden. We veronderstellen ter bevoegder plaatse hebben we ons naar aanleiding dezer geruch ten laten inlichten en vernamen, dat inder daad draaihartigheid optreedt in velden die bespoten zyn, doch dat het een vraag is of deze velden op den juisten tijd en juiste ma nier bespoten zijn. De methode Leefmans eischt groote nauwgezetheid en verzekert ook geen algeheele bestrijding, hoopt echter op een bestrijding in groote mate. Van het resultaat der proefvelden zal het afhangen in hoeverre de methode Leefmans levensvatbaarheid zal blijken te hebben. In kringen van den Plantenziektekundigen Dienst schijnt men niet ontevreden over de uitwerking der bestrijding zooals die zich tot nog toe voltrokken heeft. Straks komt de tweede vlucht der galmug en zal opnieuw aangeraden worden te spui ten. Tegen de ontmoediging in meenen we alle belanghebbenden te mogen aanraden zich achter den Plantenziektekundigen Dienst te stellen, daar zij het kwaad der draaihartigheid op zoo gefundeerd moge lijken basis tracht tegen te gaan. Evenwel kunnen we ons goed indenken, dat de kosten, die by één maal spuiten p. H. A. ong. 8 sproeimateriaal en één mansdag arbeid beloopen, afschrikken, te meer daar de kans bestaat dat drie a vier maal gespo ten zal moeten worden in één seizoen en deze bestrijding dan ong. op 30 a 40 komt, terwijl de resultaten niet vast schijnen te staan. Vermelden we nog, dat de draaihartigheid in alle felheid weer optreedt en zelfs plan- tenbanen heeft aangetast. Behalve voor roode kool, waar bij „draaiers" meestal weinig of niets van de vrucht terecht komt, schijnt het kwaad in die mate voor de andere koolsoor ten niet te bestaan, daar deze soorten zich meestal vrij goed na aantasting door de draaihartigheid weten te herstellen en dan nog voldoende vrucht kunnen opleve ren. Geslaagd. By de te Amsterdam gehouden examens door den Algm. Ned. Drogistenbond slaag de voor het daaraan verbonden diploma mej. Marie Bakker Gd. alhier. Het regeeringsjubileum. Het bestuur van den Nationaler. Oranje- bond had voor Vrijdagavond 27 vereenigin- gen uitgenoodigd, waarvan 22 aanwezig wa ren. De voorzitter, ds. H. W. Bloemhoff sprak zyn groote vreugde uit over het groote be zoek van deze vergadering. Wanneer wij, aldus spreker, feest vie ren dan is daarvoor aller medewerking noodig. En uit uw groote bezoek meenen we te mogen afleiden, dat u er zoo over denkt als het bestuur. Spr. ontvouwde het program van het bestuur. Op den avond van 5 September (dus vóór den eigenlijken dag) stelde het bestuur voor om een verlichtingsavond te houden. Alle buurtcommissies zullen hieraan meewerken, zoodat men de verwachting mag hebben, dat de avond tot zijn recht zal komen. Op 6 Sept. zal o.a. een aubade plaats hebben. Hieraan zullen meewerken: Het herv. kerkkoor, het gem. koor Harmonie, het R.K. Mannenkoor en het R.K. Kerkkoor en de gemengde Chr. Sergeant-vlieger Van Offeren Sergeant-vlieger Manesse Sergeant-vlieger V. Overbeeke Sergeant-vlieger Streur zangver. Sursum Corda. Van de besturen van de beide fanfarecorpsen kreeg men vol ledige toezegging dat men op hen kan reke nen. Den 7en September stelde het bestuur voor om een optocht te houden. Over den vorm der wagens en groepen bestond eenig verschil. Zal het een historische optocht zijn of zal reclame op den voorgrond staan? De heer Kostelijk meende dat reclame niets hindert, terwijl de heer J. Rus Czn. het af keurde. De voorzitter ontzeilde de klippen door te zeggen, dat men dat maar onderling moet uitmaken, in een straks te benoemen commissie. Daarna waren alle vereenigingen voor een optocht en behoudens enkele ver eenigingen die in principe er voor waren, volgde algemeene toezegging. De voorzitter verheugde zich over de spontane medewerking. Nu dit zoo is, kan men van officieele zijde op medewerking rekenen. Over de verdere feestelijkheden sprekend, zeide spr., dat men later wel ver der zal bespreken wat er meer zal gebeuren, doch nu stelde spr. aan de orde een etalage wedstrijd en dat is het terrein van den Mid denstand. De heer J. Rus Czn. (voorzitter van de Vemi) meende, dat men beter dit punt kan aanhouden. Hiertoe werd besloten. De voorzitter zeide dat men een sub-com- mité noodig heeft, dat het bestuur ter zijde staat. Hierin werden benoemd de heeren P. Avis, J. Rus Czn., J. J. Kroon, B. B. van Tricht, G. Smits, G. Hoetjes, H. E. Deeckens, T. Kostelijk, H. Pel, P. Köhne, D. de Groot, Jac. Beemster, C. Vennik, C. van de Berg, J. Schole, J. Degenkamp, H. P. Greuter, H. van Westrienen, mej. N. Schrooder en mevr. de La Mair. Onder dank voor de betoonde medewer king volgde sluiting. Het muziekconcours te Heiloo. De tweede dag van het muziekconcours, dat Zondag in het Gemeentelijk Muziekpark plaats had, heeft het met het weer niet best getroffen. Toen omstreeks 12 uur het zeven tal muziekcorpsen zich voor den marsch- wedstrijd bij de U.L.O.-school opstelden, viel eenige regen en het weer lokte weinig aan om den wedstrijd bij te wonen. Toch viel het bezoek mee. De politie en ordecommissarissen zorgden voor de orde en alles had een gere geld verloop. Voor den concourswedstrijd. waaraan 'n 12-tal muziekgezelschappen deel namen en dat om een uur aanving, bestond, ondanks het minder gunstige weer, groote belangstelling, hoewel het aantal dames min der groot was dan de vorige week. Ongeveer 500 personen waren aanwezig en dat zegt toch wel iets voor de groote belangstelling voor dezen wedstrijd. Niet opgekomen was „Kunst na Strijd" te Amsterdam. De wed strijd was ongeveer half zeven geëindigd, 's Avonds 8 uur ving de eerewedstrijd aan. De jury kende de volgende prijzen toe: 3e afd. Fanfare: 3e pr. marschwedstrijd 57 pt.; concours 2e pr. met 312 pt.; 2e afd. Fanfare: Jeugdfanfare „Het Ooster kwartier" te Haarlem, 3e pr. marschwed- strijd met 51 pt.; concours 2e pr. met 294 Pt.; 2e afd. Harmonie: Excelsior te Limmen 3e prijs concours met 282 pt.; Kunstzin te Julia- nadorp 3e pr. marschwedstryd met 54 pt. en 2e pr. pr. concours met 295 pt.; Ie afd. Fanfare: Volharding te Berkhout 2e pr. concours met 312 pt.; Door Wilskracht Saamgebracht te Venhuizen 3e pr. concours met 263 pt.; Ie afd. Harmonie: Arbeiders Muziekver. Voorwaarts te Velsen 3e pr. marschwedstryd met 48 pt. en 2e pr. concours met 297 pt.; Muziekver.. Tuindorp te Watergraafsmeer 2e pr. marschwedstrijd met 58 pt. en le pr. con cours met 336 pt.; Eere-afd. Fanfare: Oefening kweekt ken nis te Oostwoud 2e pr. marschwedstrijd met 58 pt. en 2e pr. concours met 327 pt.; Wit- tenburg's Fanfare, Orkest 2e pr. marsenwed strijd met 54 pt. en le r. concours 336 pt.; Kunst na Arbeid te Purmerend 2e pr. marschwedstryd met 54 pt. en le pr. con cours met 363 pt.; Eere-afd. Harmonie: Excelsior te Alkmaar le pr. marschwedstryd met 59 pt. en le pr. concours met 344 pt. Na afloop heeft Excelsior uit Alkmaar nog een extra-nummer gegeven, dat zeer in den smaak viel en met spontaan applaus werd beloond. Aan den marschwedstrijd namen negen vereenigingen deel, aan het concours twaalf vereenigingen. £mUU eKJmnéotun DE BESTRIJDING DER COLORADO KEVER IN HET ZUIDEN. De Plantenziektenkundige Dienst heeft er nogmaals by alle verbouwers van aardappe len in Zeeland, op de Zuidhollandsche eilan den en in het Westen van Noordbrabant op aangedrongen, dat de ter bestrijding van den coloradokever voorgeschreven bespuiting met loodarsenaat met groote nauwkeurig heid wordt uitgevoerd. Het is nu het oogen- blik, waarop larven van dit insect in het gewas kunnen optreden en deze moeten dan door het daarop verspoten loodarsenaat ge dood worden. De bespuiting moet echter zeer zorgvuldig worden verricht. Te meer moet dit nu bij de tweede be spuiting gedaan worden, omdat in een aan tal gevallen de weersomstandigheden tijdens de eerste bespuiting niet gunstig waren en het blad daardoor toen onvoldoende door het loodarsenaat tegen de vreterij der larven beschermd is geworden. Ten sterkste dringt de Plantenziektenkun dige Dienst er ook op aan, dat alle aardap peltelers in het Zuiden in dezen tijd nauw lettend toezien op hun gewas of zij daarin vreterij waarnemen. Van elke waargenomen vreterij moet mededeeling gedaan worden, opdat onderzocht kan worden of zij door de larven van den coloradokever veroorzaakt wordt. Ook verdere verspreiding mogelijk! Dit scherp toezien op het gewas is in de eerste plaats noodig in het geheele gebied waar de kever tot nu toe gevon den is. Ook in het overige deel van ons land echter is waakzaamheid geboden, daar ten slotte ook een verdere ver spreiding in ons land steeds mogelijk is. Laat iedereen in dezen zijn plicht doen, want het is de plicht van eiken Nederlander om ons land te beschermen tegen de ge varen, die de aanwezigheid van den colo radokever met zich brengt. Die plicht be staat uit het zeer zorgvuldig uitvoeren der voorgeschreven bespuiting van het gewas en is het zeer nauwkeurig toezien of in dit ge was vreterij en roode larven voorkomen. Het gaat er niet alleen om de ontwikkeling van het insect, dat schadelijk voor onze aardappelcultuur kan worden, te stuiten, maar ook om de zeer ernstige handelsbelem meringen te ontgaan, die de aanwezigheid van den kever met zich brengt. i. Op waarlijk koninklijke wijze werd ik ingehaald, toen ik het station van Kampen verliet. Dat was in den ochtend van 19 Mei: Kanis, de boer van de Kattewaard, stond met een tentwagen klaar, ik nam de leidsels over en zoo reden wij, na met de pont het Ganzendiep te zijn overgestoken, wat eens Zuiderzee heette, tegemoet. Aan vankelijk was de afspraak geweest, dat Jan, die al geruimen tijd op het Kamper eiland kampeerde, mij van Kampen met een punter naar de Kattewaard zou ver voeren, doch het weer was zoo guur en No- vemberachtig geworden, dat hy het tent leven had onderbroken en's nachts bij fami lie te Kampen in een gewoon fijn bed was gaan slapen. Zoo fietste hy dan dien och tend rustigjes achter den tentwagen aan. Daar was ik dan weer in dat wijde, goede, beste land, dat ik na verschillende bezoe ken lief heb gekregen: het Kampereiland met zyn verre horizonten, zijn blinkende rivierarmen, zijn vele klare slooten en zijn Westelijke glanzende begrenzing: het IJssel- meer. Van den tentwagen uit het zat er tij dens het ritje van een uur een beetje koud, nadat het weer sinds een paar dagen was omgeslagen kon je prachtig de wereld overschouwen: de weilanden, die in één gele zee van fonkelende boterbloemen ver anderde, zoodra de zon doorkwam. De hoofdbloei van de paardenbloemen, die een aantal weken tevoren aan de velden een gouden luister verleende, was afgeloopen en hier en daar stonden nog de luchtige parachute-kaarsjes geheven. De wegber men met hun begroeiing van iepen en pep pels, waarvan de stammen soms vol zaten met schorpioenvliegen en schietmotten al die boomgroepen langs de wegen leken als groote rupsen door het landschap te kruipen en te kronkelen waren bontge- spikkeld van velerhande bloemen: paarse hondsdraf, gele hopklaver, blauwe gaman der en liggende eereprijzen, blanke made lieven, roode en witte klavers alsmede smeerwortels in allerlei kleurnuances: van heel licht tot donker purper. Wat constras- teerde deze laatste kleur boeiend met de klare tinten der fluitekruidbosschagers. De forsche dotterpollen waren nog steeds bo tergeel, de pinksterbloemen wit en violet, terwijl het rood van de rafelige koekoeks bloemen een blijde noot was tusschen de bescheiden kleuren van de rijzige, bloeien de grassen; boven de blauwe vergeet-my- nieten en de witte Stellaria's klom de zon nige zang der akkerleeuweriken omhoog de gierzwaluwen flitsten als donkere, sombere gasten door het wyde luchtruim, witte en gele kwikstaarten deinden boven de uitge strekte weiden en onder den hooggespannen hemelkoepel speelden zich weer net als bij vroegere gelegenheden felle luchtgevechten af: marodeezende zwarte kraaien, die zich in het broedterrein der kieviten waagden, werden heftig door de pittige kuif dragers geattaqueerd, die de roovers tot ver buiten hun territorium bleven achtervolgen. En zoo van den tentwagen uit zag je de blauwe reigers, die blijkbaar zoo'n landelijk voer tuig, dat hier en daar op het Kampereilani echter reeds door de outo wordt vervangen als een ongevaarlijk soort natuurverschijn sel zyn gaan beschouwen eveals de bulde rende treinen elders in ons land, op maar enkele meters afstand in of bij de slooten geduldig visschen; je had ze misschien uit de hand kunnen fotografeeren. Met die reigers op het „eiland" is het een eigenaardig geval: het wemelt daar van die forsche vogels, die er voedsel komen zoe ken en zoo voor en na hadden wij de moge lijkheid wel eens geopperd of ze misschien ook in de Kampereilandsche rietwildernis sen zouden broeden. Nu plegen, zooals men weet, blauwe reigers in boomen hun nest te bouwen, maar hier en daar in ons land zijn ze wel eens van die gewoonte afgeweken door een nest in de moerasrimboe samen te stellen, dus in den trant van de purperrei- gers. Inderdaad bleek in 1937 by onderzoek, dat er in het riet van het Kampereiland een tweetal reigers broedden en in 1938 werden er zelfs een viertal nesten gevonden. Steeds verder. Inmiddels trok het trouwhartige paardje onzen tentwagen verder door de groene, be bloemde eenzaamheid: met veel tumult joe gen de gracieuse grutto's achter elkaar aan, de spitsche vleugels van de slanke ture luurs sneden de gedweeë lucht en de meest nationale van onze vogels de rood- gepoote en roodgesnavelde scholekster in zijn zwart-witte pakje tepiette luidruch tig boven de deinende zee van grassen en bloemen. Toen wy by de pont over het Rechter- diep aankwamen, werden wij, als zoovele keeren eerder, verwelkomd door het drukke, krakende lied van den grooten karekiet. De boerderij op de Kattewaard, erf 14, kwam in zicht. Het paard hield stil en daar zag ik de blanke tent weer staan onder de veilige beschutting van een appelboom. Huismus- schen droegen in hun snavel nestmateriaal als groote ruige moustaches of voerden ijverig hun jongen, vlugge boerenzwaluwen glipten de schuurdeuren in, een enkele huiszwaluw viel op tusschen de staalblauwe zwaalfjes en in de wilgen rondom het boe renerf snapten de spotvogels hun blijde zot ternijen uit, doch ook de tuinfluiters wisten van geen ophouden. Trouwens: by de Kam pereilandsche boerderijen, waar sering en gouden regen kleurig bloeiden, kan je dit gevogelte overal hooren; boekvinken, me rels, druk koerende houtduiven, hegge- muschjes, spreeuwen en eksters behooren daar eveneens tot de vogelbevolking vlak bij de deur. Onze tijd was nogal beperkt en daarom trokken wij er onmiddellijk met punter en gummilaarzen, die tot de heup reikten, op uit; laatstgenoemde voorwerpen zijn op het Kampereiland, wil men doordringen tot de geheimen van de vogelwereld, ten eenen- male onontbeerlijk. Tusschen de gele plompen, die net waren begonnen te bloeien, zwommen tal van wit- gebleste, keffende koeten, die overal op de eieren zaten of reedsc jongen hadden; zy behooren. tot de algemeenste watervogels van het eiland. Overal tegen de lucht zag je vliegfiguren van de bruine kiekendieven, waarvan ook vele boven rietwildernis of weiland zweefden, op zoek naar eieren of jonge vogels. Het kon dan ook niet missen, of voortdurend vlogen kieviten en grutto's, die hun kroost of legsel bedreigd achten, den forschen roovers in de veeren, die na langer of korter treuzelen steeds het hazen pad kozen. Merkwaardig is altijd, dat tureluurs aan die luchtgevechten niet plegen mee te doen en terzijde van het tumult een afwachtende, passieve houding aannemen. Daarentegen was het verweer der scholeksters even fel en verwoed als dat der grutto's en kieften. Een paartje van die scholeksters had op een veldje met aardappelen, die net boven den grond kwamen en waar hier en daar de „kiek zooals de herik plaatselijk wordt ge noemd, heldergeel bloeide, een nest met drie eieren, waarvan de vlekken mooi afstaken tegen het kleikleurige schaalfond. De aalscholvers. De vogels van het Kampereiland waren echter de aalscholvers; als eenzame zwarte ïguren reizend, dan wel gezamenlijk in wig- vorm de lucht klievend of in lange tirail leurslinies zich voortreppend, stonden hun vliegfiguren nagenoeg elk uur van den dag donker op den hemel geteekend; soms zag je in de IJselarmen of in het IJselmeer een hals en kop zwemmen; bij onderzoek bleek dan, dat je in werkelijkheid met een aal scholver had te doen, wiens geheele lichaem was ondergedompeld. Die Kampereilandsche aalscholvers hebben hun broedkolonie in den „kop" van Over- ijsel. Met hun soortgenooten van de beroem de kolonie te Lekkerkerk maken zy een be langrijk deel uit van de Nederlandsche schollevaarsbevolking. Op dezelfde wyze als de aalscholvers namen af en toe de futen periscoop-allures aan; veel van die dikwangige vogels zagen wy op hun drijvende, vochtige floddernesten zitten, doch ook wel hoorde je de dieren, met gestrekten, plat op het water liggenden, hals voortzwemmende, aanhoudend krok- ende geluiden maken, maar wanneer zij vlogen, leken zy wel wat op slanke, witte eenden. RINKE TOLMAN. (Ongecorrigeerd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8