SPORT EN WEDSTRIJDEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK Van Schendel weert zich en wint een étappe. Van Klaveren—Tenet onbeslist. Tenet behoudt den Europeeschen titel. De internationale motor- zesdaagsche. Engeland wint de intelnational trophy. Duitschland de zilveren vaas. Het internationaalconcours hippique in het Stadion. Duitschland wint den landenwedstrijd. Osendarp en van Beveren winnen. Twee Engeleche titels. De nationale kampioenschappen. Spannende races, matige tijden. VAN MAANDAG 18 JULI 1938. Wielrennen De Zaterdag en Zondag zijn voor den Nederlandschen renner van Schendel best verloopen. Werd hy Zaterdag zesde in de negende etappe, gisteren wist hij de tiende etappe zoowaar te winnen, zoodat thans 3 onderdeelen van den koers door Nederlandsche renners ge wonnen zijn. Een prestatie, die er zijn mag! De negende etappe. Eén van de moeilijkste gedeelten van de ronde van Frankrijk, het bergmassief der Pyreneeën, is thans achter den rug. De ne gende etappe, welke Zaterdag verreden werd van Luchon naar Perpignan, over een af stand van 260 K.M. heeft de renners door het laatste gedeelte van de sombere „cols" gebracht en hoewel ook op deze etappe de klimcapaciteiten der deelnemers gewicht in de schaal legden, was dit toch niet zoodanig het geval als in de voorgaande etappe. Om kwart over negen vertrokken de ren ners Zaterdag. In een kalm gangetje ging het door het dal en toen begon de weg al spoedig te stijgen naar het voornaamste ob stakel op deze etappe, den top van den Por- tet. Na ongeveer 10 K.M. begon het te rege nen, hetgeen een groot nadeel was, want het dalen zou nu nog meer dan anders een le vensgevaarlijk karwei worden. Op 5 K.M. van den top hing er een dichte mist, zoodat de omstandigheden, in welke de renners moesten rijden, allesbehalve aange naam mochten worden genoemd. Op 3 K.M. van den top nam een groep van vier renners de leiding, maar zij werden bij de daling weer ingeloopen. Na korten tijd namen Mollo en Frechaut een voorsprong van eenige honderden me ters, zij werden ingehaald door Jaminet en gedrieën liepen de vluchtelingen uit, terwijl üit het peleton slechts enkele renners weg liepen om de achtervolging in te zetten. Onder deze bevond zich ook Anton van Schendel, die uitstekend reed. De vluchte lingen hadden echter al eenige minuten voorsprong genomen en wisten zich aan den kop te handhaven. Jaminet moest ten slotte wegens een lekken band afstappen en toen kwamen Mollo en Frechaut tenslotte alleen op de baan te Perpignan. Mollo kwam het eerst de baan op, maar de duizenden toeschouwers zagen onmiddel lijk daarop Frechaut verschijnen, die ten slotte zijn tegenstander in den sprint met een lengte versloeg. Bijna een minuut later kwamen Magne, Berrendero en Lowie binnen, terwijl nog ruim een minuut later onze landgenoot van Schendel als zesde de eindstreep passeerde, direct gevolgd door Marie. Middelkamp kwam zeven minuten na Fre- fchaut de baan op en eindigde als 53ste, ter wijl Hellemons een half uur na Middelkamp als zeventigste binnenkwam. In het algemeen klassement zijn de drie Nederlandsche rijders vooruitgegaan, maar voor Middelkamp en Hellemons is dit voor een groot deel te danken aan de vele uitval lers, die zich in het klassement nog voor hen bevonden. Van Schendel ging van de 57ste naar de 45ste plaats, Middelkamp schoof van de 53ste naar de 47ste plaats, terwijl Helle mons een plaats vooruitgegaan is en thans ais zeventigste geklasseerd staat. Van Schendel wint! De tiende etappe van de Ronde van Frankrijk heeft de derde Nederlandsche zege opgeleverd. Anton van Schendel heeft eenigen tijd noodig gehad om op volle toeren te komen, maar nu hij dat dan bereikt heeft, heeft hij getoond met de besten te kunnen wedijveren. In de bergetappe van Zaterdag werd hij reeds zesde en Zondag heeft hij zijn kans schoon gezien om een etappe van de ronde van Frankrijk te winnen, de eer ste van zijn leven. Van Schendel was de eenige* renner, die een beetje voor leven zorgde op deze tiende etappe. Want veel bijzonders was er niet te zien. Er moesten drie stukken gereden wor den, n.L van Perpignan naar Narbonne, van Narbonne naar Beziers en van daar naar Montpellier. Op het eerste gedeelte, dat 63 K.M. lang was, bleven de renners voortdurend bijeen, in een flink tempo ging het over goede we gen, totdat plotseling een rood-wit-blauwe trui naar voren schoot: Anton van Schendel. In een snellen wip had hij eenige meters voorsprong genomen en het duurde niet lang, of deze voorsprong bedroeg eenige hon derden meters. Tot het einde toe hield onze landgenoot het tempo vol en als eerste kwam hij te Narbonne over de eindstreep met tien seconden voorsprong op zijn achtervolgers. Het tweede gedeelte van de etappe, naar Beziers, ging over een afstand van 27 K.M. en was een rit tegen het horloge. De dragers van de gele trui, Felicien Ver- vaecke, bleek hier de snelste. Hij reed zeer snel en maakte een tijd van 39 min. 31 sec. Tenslotte moesten nog de 78 kilometers naar Montpellier afgelegd worden. En weer was van Schendel hier voortdurend in de voorste gelederen te vinden. Vlak voor de aankomst zette hij nog een feilen spurt in en kwam als eerste over de eindstreep. Over de drie gedeelten tezamen werd één klassement opgemaakt en hierin bezette van Schendel de eerste plaats. Op de volgende plaatsen volgden Magne, Lauwers, Mersch, Marie en Clemens met denzelfden tijd. Middelkamp werd met anderhalve minuut achterstand vijftiende, terwijl Hellemons met bijna vijf minuten achterstand op de 63ste plaats te rechtkwam. In het algemeen klassement heeft Ver- vaecke nog steeds de leiding. Maar Bartali heeft weer acht seconden van zijn achter stand kunnen afknabbelen en staat thans nog slechts 45 seconden op de Belg ten ach ter. Hellemons behield zijn 70ste plaats, maar van Schendel en Middelkamp schoven weer eenige plaatsen naar voren. v. Schen del ging yan de 45ste naar de 42ste plaats, terwijl Middelkamp twee plaatsen vooruit ging en nu de 45ste plaats van van Schendel heeft overgenomen. De uitslag van de etappe luidt: 1. Anton van Schendel (Neder land) 4 uur 2 min. 32 sec.; 2. Magne (Frank rijk), 3. Lauwers (België), 4. Mersch (Lu xemburg), 5. Marie (Frankrijk), 6. M. Cle- mens (Luxemburg), allen in denzelfden tijd; 16. Middelkamp (Nederland) 4 uur 4 min. 10 sec.; 63. Hellemons (Nederland) 4 uur 7 min. 21 sec. Algemeen klassement: 1. Vervaecke (Bel- gie) 62 uur 3 min. 28 sec.; 2. Bartali (Italië) 62 uur 4 min. 13 sec.; 3. Vissers (België) 62 uur 11 min. 14 sec.; 42. Van Schendel 63 uur 51 sec.; 45. Middelkamp 63 uur 3 min. 27 sec.; 70. Hellemons 64 uur. Landenklassement: 1. België 186 uur 54 m. 55 sec.; 2. Frankrijk 187 uur 15 min. 6 sec.; 3. Italië 187 uur 31 min. 51 sec.; 4. Frankrijk b 187 uur 40 min. 15 sec.; 5. Luxemburg Zwitserland 188 uur 5 min. 24 sec.; 6. Frank rijk c 188 uur 18 min. 15 sec.; 7. Neder land—Spanje 188 uur 32 min. 59 sec.; 8. Duitschland 189 uur 37 min. 52 sec. Boksen Na een uiterst hard en spannend gevecht heeft Tenet, de Europeesche kampioen in het middengewicht, zijn titel met succes tegen onzen landgenoot Beb van Klaveren verde digd. De party, welke over vijftien ronden van drie minuten ging, eindigde onbeslist. Ondanks het dreigende weer waren er nog ongeveer 15.000 toeschouwers naar het Feijenoord-stadion gekomen en zij hebben van goede bokssport kunnen genieten. Te gen het tydstip, dat het hoofdgevecht zou beginnen, kwam de zon door, zoodat men niet bang behoefde te zijn voor onderbreking door den regen. De Franschman woog 72.3 en van Klaveren 70.4 K.G. Als touwrechters fungeerden de heeren E. Gremaux (Frankrijk) en E. West broek (Nederland). Het was doodstil, toen de Belgische scheidsrechter Borré het teeken tot beginnen gaf. In de eerste ronde gingen beide boksers louter verkennend te werk. Tenet bleek over een uitstekende dekking te beschikken, terwijl ook zijn counteren van links opviel. In de tweede ronde wist de bewegelijke van Klaveren door zeer snelle stooten door de hechte verdediging van den Franschman te komen, waarbij vooral zijn uitstekend voe tenwerk hem van grooten dienst was. Ook in de derde ronde, waarin snel en technisch goed boksen vertoond werd, bleef de Franschman meestal in het defensief. In de volgende ronde echter veranderde Tenet van houding. Hij viel nu meer aan, maar van Klaveren ontweek goed, een link- sche op de kaak veroorzaakte hem blijkbaar geen last. Integendeel, het scheen een stimu lans voor hem te zyn, want hij kwam daar na met hoekstooten naar het lichaam sterk opzetten, hetgeen evenwel weinig indruk op den titelhouder maakte. In de vijfde ron de leken even een paar kort ribhoeken van van Klaveren den Franschman tot voorzich tigheid te manen, maar Tenet slaagde er in van Klaveren eenige malen tot lijf aan lijf werk te dwingen en dat was niet onvoordee- lig voor den Franschman. Het gevecht bleef in de volgende ronde snel en boeiend. Tenet zat er fel op en gaf van Klaveren weinig of geen gelegenheid tot zyn vlug spel op af stand. Dit beeld wijzigde zich in de zevende ronde niet. Ook in deze ronde werd er op korten afstand gebokst en hierin legk Tenet ons sterker dan van Klaveren. In de achtste ronde behaalde Tenet even eens meer punten dan onze landgenoot en in deze ronde kreeg van Klaveren heel wat te incasseeren, hetgeen hem niet al te best af ging. Fel begon Tenet de negende ronde, steeds zoekende om het gevecht op korten afstand te houden en wat van Klaveren ook probeerde, het gelukte hem niet op afstand te komen. Tenet dwong hem steeds het lyf aan lyf werk op, hetgeen zeer veel van het uithoudingsvermogen van onzen landgenoot scheen te vorderen. Zelfs verhoogde Tenet het tempo in de tiende ronde, doch met series op het lichaam van den Franschman bracht van Klaveren deze ronde stellig op zyn naam. In de elfde ronde dreef Tenet den Rotterdammer door den ring, maar een rechtsche counter van van Klaveren deed den kampioen even verminderen. Van Kla veren kwam iets in het voordeel, Tenet leek nu licht gesonneerd en ook had hij eenigen hinder van een wonde boven het rechteroog. Maar de kleine kans voor een beslissing ten gunste van onzen landgenoot ging door in vechten van den Franschman verloren. Tenet wilde door sterk aanvallen in de twaalfde ronde het nadeel van de vorige ronde weer teniet doen, maar van Klaveren slaagde er in, hem eenige keeren op afstand te houden en dan was hy de meest nauwkeurige bok ser. Dit herhaalde zich ook in de dertiende ronde. De in het begin verkregen punten- achterstand had de Rotterdammer inmiddels weer aardig ingeloopen, zoodat de laatste twee ronden met groote spanning tegemoet werden gezien. De veertiende bracht een strijd, welke volkomen op korten afstand ge voerd werd. Fel en hard stootten de beide boksers en beiden moesten heel wat nemen. Een uiterst harde slotronde volgde toen, te gen het einde kreeg van Klaveren nog even een kleine kans op de beslissing, toen Tenet zyn uitstekende dekking even kwyt was, maar de Franschman bleef op de beenen en het onbeslist, waartoe de jury besloot, leek ons volkomen juist. Protest van van Klaveren. Naar wy vernemen is er door van Klaveren een protest ingediend by de International Boxing Union tegen de be slissing, welke vanmiddag na zyn ge vecht tegen Tenet is genomen. Volgens van Klaveren n.1. zou hy winnaar zyn en dus den Europeeschen titel hebben veroverd. Dit protest berust op de volgende gronden: De Nederlandsche touwrechter, de heer Westbroek, voorzitter van de N.B.U., had een voordeel van vyf punten voor van Klaveren, de Fransche touwrechter, de heer Gremaux, had twee punten ten gunste van Tenet opge- teekend, zoodat de Belgische ringrechter Borré de beslissing moest brengen. Hy had 1 punt ten gunste van van Klaveren opge schreven. Volgens den scheidsrechter en de Franschen bestaat er nu een zeer recent re glementsartikel, volgens hetwelk by een of ficieel titelgevecht diegene winnaar is, die tenminste drie punten, door den ringrechter aangeteekend, verschil heeft met zyn tegen stander. Daar van Klaveren van den ring rechter slechts 1 punt had gekregen, was de heer Borré de meening toegedaan, dat Te net in het bezit van zyn titel kon blijven. De Nederlandsche officials, althans de se cretaris van de N.B.U., de heer van Klave ren, schenen van dit nieuwe artikel niets te weten. Bovendien en dit is het kardinale punt beschouwde men dezen wedstrijd niet als een officieel titelgevecht. Volgens den promotor, den heer Huizenaar, is een of ficieel gevecht een wedstrijd, waarbij den kampioen door de I.B.U. is aangezegd, zijn titel tegen een of anderen uitdager te bok sen. Dit nu was hier niet het geval, daar Tenet geheel vrijwillig zijn titel op het spel had gezet. Niet-officieele titelgevechten heb ben volgens den heer Huizenaar niets te ma ken met Ijpt reglement voor officieele. Inte gendeel, voor niet-officieele gevechten be staat er een gewoon reglement, hetwelk be paalt, dat die bokser winnaar is, die ook maar het kleinste voordeel, in punten uitge drukt, op zijn naam heeft. Dus is volgens de Nederlandsche officials van Klaveren win naar. De I.B.U. zal nu moeten uitmaken, wel ke lezing de juiste is. Motoren De internationale motorzesdaagsche is Zaterdag geëindigd met den snelheids wedstrijd op het bekende circuit in Donington Park. Zooals wel te ver wachten was, heeft Engeland voor de derde achtereenvolgende maal den be langrijksten prijs, de international trophy, behaald, terwijl Nederland de zilveren vaas aan Duitschland moest af staan. Drie Nederlanders verwierven een gouden medaille. In totaal kregen 31 ryders een gouden medaille. Onder deze bevonden zich onze landgenooten van Hamersveld (B.M.W.) Bovée (B.M.W.) en Fijma (Ariel). De gouden medaille van Fijma hing nog aan een heel dunnen draad. Tijdens den snelheidswedstrijd kreeg hy een breuk in de olieleiding, waardoor hij drie min. ver loor. De Arielrijder joeg toen echter in ge weldige snelheid over de baan en kwam tien seconden voor het eindschot binnen. Er werden voorts nog 30 zilveren en 15 bronzen medailles uitgereikt. Tijdens den snelheidswedstrijd was Fijma niet de eenige pechvogel. Renooy kreeg een verstopten sproeier en daardoor 10 mi nuten oponthoud, welke niet meer in te halen waren. Van onze landgenooten die verder den strijd tot het einde streden, heb ben Verkerke (Eysink) 1 strafpunt, van Dinter (D.K.W.) 5, Renooy (Eysink) 13 en Sybrandy (Triumph) 19 strafpunten opge- loopen. Hoe zwaar deze zesdaagsche is geweest, blijkt wel uit het feit, dat er van de 216 deelnemers niet minder dan 134 uitvielen, onder wie ook talrijke Nederlanders. Paarden Het zesde Internationaal Concours Hippique werd Zondagmiddag besloten met den grooten landenwedstrijd, waar aan de equipes van Nederland, België, Ierland en Duitschland deelnamen. Na een zeer spannenden kamp tusschen de Hollandsche equipe, Duitschland en Ier land werd het team van Duitschland eerste met totaal zestien fouten, gevolgd door Nederland met twintig fouten en Ierland met 24 fouten. Twee deelnemers slaagden er in beide ma len zonder fouten het zware parcours rond te komen, n.1. luitenant de Bruine met Er- nica en Capt. Ahern met Ireland's Own. Voor den individueelen prijs sprongen bei den over een nieuw parcours, waarop zes verhoogde hindernissen waren uitgezet. Al leen onze landgenoot slaagde er in zonder fouten rond te komen, voorwaar een fraai succes van dezen ruiter. Tijdens de wedstrijden arriveerden H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins Bernhard in het Olympisch stadion. Het prinselijk paar heeft verder tot het einde de sportieve ge beurtenissen op het groene veld aanschouwd, terwyl prins Bernhard na afloop persoonlijk de prijzen van den landen wedstryd uitreikte. De landenwedstrijd. Aan den landenwedstrijd om den grooten Hollandschen molen deden de equipes van Duitschland, Ierland, België en Nederland mee. In de eerste ronde van den landenwedstryd waren 4 deelnemers, die het parcours zonder fouten aflegden, nJ. luitenant de Bruine met Ernica, res.-luit. van Schaick met Santa Bell, capt. Ahern met Ireland's Own en rit meester Momm met Alchimist. Luitenant Gruppelaar reed met Peacock een zeer ner veus parcours. Het gevolg was, dat hy 15 fouten maakte. Luitenant Greter nam te veel vaart op het door den regen vrij gladde veld, hetgeen volmaakt overbodig mocht worden genoemd, omdat hier niet op tijd werd gesprongen. Na de eerste ronde leidde Nederland met 8 fouten, gevolgd door Duitschland met 12 en Ierland met 20 fouten. België was toen reeds uitgeschakeld. In de tweede ronde bereikte de spanning haar hoogtepunt. Ademloos volgde het pu bliek naar schatting waren er 10.000 toe schouwers de evoluties van ruiters en paarden. Weer waren de Belgen zeer onge lukkig, en opnieuw maakten capt. Ahern en luitenant de Bruine met hun paarden geen fouten. Maar ook capt. Corry en oblt. Brinckmann reden een foutloos parcours. Toen oblt. Weidemann met Olaf eveneens een foutloos parcours maakte, was Duitsch land reeds winnaar van den landenwedstryd, ondanks het feit, dat luitenant de Bruine toen nog springen moest. Want Duitschland had totaal 16 fouten gekregen, terwyl Neder land er reeds 20 had. Voor den individueelen prijs moesten lui tenant de Bruine en capt. Ahern overrijden, met het reeds genoemde resultaat. Zoo werd het slot van het zeer gesslaag- de concours hippique gevormd door een prachtige Duitsche zege in den landenwed strijd en een niet minder fraaie overwinning van ons land in de individueele ontmoeting. De uitslag was: 1. Duitschland met ritm. Momm met Alchimist, oblt. Brinckmann met Baron 4 en oblt. Weidemann met Olaf, totaal 16 ft.; 2. Nederland met luit de Bruine met Er nica, luit. Greter met Carina en res.-luit. dr. van Schaick met Santa Bell, totaal 20 ft.; 3. Ierland met capt. Corry met Red Hugh, capt. Ahern met Irelands Own en lt. O'Nial- lain met Duhallow, totaal 24 ft.; 4. België, met lt. Fallon met Fox, lt. de Voghel met Tarzan, lt. Comte Dumonceau de Bergen- dael, totaal 147 ft. Athletïek De Engelsche athletiekkampioenschap- pen zyn Zaterdag in het White City sta dion te Londen geëindigd. Zooals wel te verwachten was won Osendarp de 100 yards. Hy behaalde den titel in den tijd van 9.8 sec. Van Beveren zorgde «voor een tweede Engelsch kam pioenschap voor Nederland door de 220 yards te winnen in den uitstekenden tijd van 22.1 sec. Op de 100 yards won Osendarp eerst zijn serie zonder veel moeite in 9.9 sec. Ook van Beveren kwam op de 100 yards uit en won de vierde serie na spannenden strijd met en kele inches voorsprong in 10.1 sec. In de zesde serie had Heinz Baumgarten slechts een tegenstander, van wien hy vry gemak kelijk won, zonder dat een tijd genoteerd werd. In de halve eindstrijden werden dus drie Nederlandsche sprinters geplaatst, maar van Beveren startte niet, aangezien hij zich voor de 220 yards wilde sparen. In den hal ven eindstrijd werd Osendarp met ongeveer 30 c.M. verschil eerste, weer in den tijd van 9.9 sec. In den anderen halven eindstrijd kon Heinz Baumgarten zich niet plaatsen. Tenslotte won Osendarp in den eindstrijd met enkele inches verschil in den uitsteken den tijd van 9.8 sec. Op de 220 yards was van Beveren duide lijk de meerdere van zijn tegenstanders. Met ruim een halven meter verschil kwam hy als eerste over de eindstreep in den zeer goe den tijd van 22.1 sec. Brasser kwam op drie nummers uit, n.1. discuswerpen, kogelstooten en 120 yards hor den. Op de 120 yards horden won onze landge noot zijn serie met een voet voorsprong in den tijd van 15 sec. In den eindstrijd ein digde hij tenslotte op de derde plaats. Win naar werd hier de titelhouder Finlay, die met ruim 4 meter voorsprong als eerste over de eindstreep ging. Met zyn prachtigen tijd, 14.4 sec., even aarde hij het Britsche record. De Italiaan Consolini won den titel bij het discuswerpen met een afstand van ruim 43.60 M. Brasser werd ook op dit nummer derde met een worp van 40.99 M. Tenslotte was Nederland ook nog verte genwoordigd op de 4 x 110 yards estafette door een Trekvogejs-ploeg, bestaande uit Roest, Heinz en Karl Baumgarten en Osen darp. De Italiaansche ploeg „Baracca" werd eerste, terwijl ook de tweede plaats voor een Italiaansche team was, n.1. „Milano". Onze landgenooten eindigden op de derde plaats, voor de Polytechnic Harriers. Zwemmen. Zaterdag en Zondag zijn te Haarlem de nationale zwemkampioenschappen verzwommen. De Zaterdag was hoofd zakelijk de dag der series, zoodat op dien dag de strijd vaak minder scherp was, omdat men allereerst zorgde voor een plaats in de finale. De Zondag bracht de beslissingen en den grooten strijd. Want strijd is er ge weest, veel strijd zelfs. En toch, de tijden vielen niet bijzonder mee. Natuurlijk mag dat voor een deel op rekening der natuur geschreven worden. Immers, het water had een te lage tempera tuur, om snelle tijden mogelijk te kunnen maken. Wanneer wy alles even releveer en, dan mag gezegd worden, dat op een enkele uit zondering na verrassingen achterwege bleven. Die uitzondering was de zege van Metman op de 100 M. rug. Algemeen werd een strijd tusschen Scheffer en van Schouwen ver wacht. Deze is ook wel gekomen, maar de heeren hadden buiten den waard, i.c. Met man gerekend. De IJ-man zwom de race van zijn leven. Reeds op de eerste baan nam hij den kop en door feilloos keeren vergrootte hij zijn voorsprong aanzienlijk om te winnen in 1 min. 12,4 sec., een tijd waarop de Amster dammer trots kan zijn. By de dames was de strijd eveneens sen sationeel, daar de wereldrecordhoudster op dit nummer Nida Senff slechts en nog wel met veel moeite op de derde plaats beslag kon leggen. Het nummer werd geheel volgens de ver wachtingen gewonnen door Cor Kint voor Ida van Feggelen, die na de favoriete prach tig partij te hebben gegeven met 0,9 secon den verschil aantikte. Smitshuyzen, de ongenaakbare. Op de 200 M. schoolslag heeren bewees Smitshuyzen weer eens zijn ongenaakbare superioriteit. Meter voor meter liep hij uit op Korpershoek en diens trouwen schaduw en clubgenoot Schuurhuizen. Zonder strijd tikte hy aan in 2 min. 54,4 sec. De andere finalisten bleven allen boven de drie mi nuten. Een maximum aan spanning bracht het damesnummer. Het was Jeanne Been van de R. D. Z., die een ieder verbaasde door haar groote snelheid en haar prachtigen slag. Op de eerste twee banen liep zij een tiental meters uit op Doorntje Heeselaars. Het bleek echter dat mej. Been te veel van haar krachten had gevergd, want zij kreeg een inzinking, waarvan de O. D. Z.-crack dankbaar gebruik maakte. Zij liep zeer snel in en beschikte in de laatste twintig meter nog over voldoende kracht om voor te komen en met 1 seconde te winnen. Jeanne Been trachtte nog wel door de butterfly toe te passen weer bij te komen, maar mej. Hee selaars stond de leiding niet meer af. De 100 meter. De 100 M. borstcrawl heeren heeft niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. Het werd een nek aan nek-race tusschen de rivalen Scheffer en Hoving, maar doordat eerst genoemde zijn keerpunt miste, althans foutief nam, werd hij gediskwalificeerd. Wel protesteerde de D. J. K.-er, maar het mocht niet baten. Hij moest de tweede plaats af staan aan Moolenaar. Goede tijd van Rie van Veen. De strijd by de dames was op de eerste baan bijzonder feL Vrijwel gelijk tikten Rie van Veen, Alie Stijl en mej. Malcorps aan. Dit was evenwel tevens het eind van den strijd, want de Zwolsche zwemster gleed by den afzet van het keerpunt met haar voeten uit, hetgeen haar een achterstand van eenige meters bezorgde, welke onmogelijk kon worden ingeloopen. Rie van Veen had nu alleen nog maar af te rekenen met Alie Stijl. Zij wachtte daarmee tot de laatste dertig meter. Haar vernijnige spurt werd de Amsterdamsche toen te machtig en mej. van Veen zwom zooals zij wilde in den uitste kenden tijd van 1 min. 8,2 sec. De tijden van de andere dames waren allen slechter dan Zaterdag en lagen boven de 1 min. 10 sec. De 400 M. borstcrawl. Moolenaar heeft zijn tweede kampioen schap niet cadeau gekregen. De Dolfijn-man Merkenstein heeft daarvoor wel gezorgd door onmiddellijk na den start er een zeer hoog tempo in te zetten en een twintigtal meters voorsprong te veroveren op Moole naar, die op zijn beurt Geerling en Sipkema op een behoorlijken afstand liet. De kamp werd bijzonder fel toen Moole naar na 250 M. zijn achterstand begon te reduceeren en Merkenstein alles op alles zette om dezen aanval af te slaan. Zij aan zij begonnen de beide rivalen aan de laatste twee banen. Hier bleek, dat Moolenaar's stormloop onweerstaanbaar was en Merken stein moest hem loslaten. Desalniettemin mag men wel aannemen, dat van dit veelbelovende Dolfijn-lid binnen afzienbaren tijd uitzonderlijke prestaties te wachten zijn. Rie van Veen wint zonder moeite. Zonder dat er ook maar een moment sprake is geweest van strijd, heeft Rie van Veen ook de 400 M. borstcrawl gewonnen. Men koesterde de hoop, dat mej. Malcorps, die ou de 100 M. zoo onfortuinlijk was ge weest, ditmaal meer van haar capaciteiten zou toonen. Dit heeft niet zoo mogen zijn. Daarvoor was in de eerste plaats Rie van Veen veel te sterk en in de tweede plaats was het keeren van de Zwolsche zeer zwak, hetgeen haar zeker eenige seconden heeft gekost. Nu streden achter de kampioene mej. Ladage en Alie Stijl om de tweede plaats. Het werd een race met wisselende kansen, uiteindelijk gewonnen door mej. Ladage met 1,6 sec. voorsprong. Rie van Veen was de eenige die de acht banen binnen de vijf minuten namelijk in 5 min. 43,1 sec. Ten slotte werd nog gespeeld een polo match tusschen het voorloopig Nederlandsch zevental en D. W. R. de nationale ploeg won met 111. De uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl heeren: Kampioen K. Oving (R. Z. C.) 1 min. 2 sec.; 2 S. Moole naar (IJ) 1 min. 3,4 sec.; 3 F. Winckel (D. J. K.) 1 min. 3,9 sec. Kampioene M. van Veen (R. D. Z.) 1 min. 8,2 sec.; 2 A. Stijl (A. D. Z.) 1 min. 10,4 sec.; 3 W. Soetekouw (R. D. Z.) 1 min. 11,8 sec. 100 M. rugslag heeren: Kampioen P. Met man (IJ) 1 min. 12,4 sec.; 2 J. C. Scheffer (D. J. K.) 1 min. 13,3 sec.; 3 H. Ph. A. van Schouwen (D. J. K.) 1 min. 14,2 sec. 100 m. rugslag dames: Kampioene C. Kint, Rotterdam, 1 min. 16.7 sec.; 2 I. van Feggelen, Y, 1 min. 17.6 sec., 3 N. Senff, A. D. Z., 1 min. 19.6 sec. 200 m. schoolslag heren: Kampioen H. Smitshuyen, A. Z. 1870, 2 -waiaia naar I bracht en aldaar -- overge-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9