SAMBO DE OLIFANT GEMENGD NIEUWS. de Spoct DE RONDE VAN FRANKRIJK stier losgebróken bofrderijbrand te dreumel. Glimlachje KAMERGYMNASTIEK, De el.de etappe voor Bartali. Onderhoud met de Nederlandsche renners. Van Klaveren Europeesch kampioen! Scheidsrechter Borré erkent ongelijk. Italië neemt aan de T.T.-races deel. Ook B.M.W. en D.K.W. starten. TWEEDE BLAn c,sle™idda^"-™tro"d' A. Arts, te Huisseling bij oï tZ, k UWer in.de weide bevond, door een' uU denn>w- stier^anivaC. S^E^i^T van haar man kwam toèsnelleï wuTrS haar zwager den ongelukkige te'berijd™ SlïSSSF SIUyt6rs uit HavensteS Het het slachtoffer per ziekenauto naar het Sint Canisiusziekenhuis te Nijmegen over- ÏS Waar bleek' dat de boSas van den man was ingedrukt en vier ribben ernstig. Sn ZÖ" ,oest""d ls Kinderen met moeite gered. Terwijl de kinderen alleen thuis waren, is gisteren door onbekende oorzaak brand ontsaan in de boerderij van den heer J. van Lissum, staande aan den Lageweg te Dreu mel, meldt het Hbld. Het vuur vond in de voorraden hooi en sroo ruim voedsel en greep zoo snel om zich heen, dat het pand weldra in lichter laaie stond Omwonenden slaagden er met moeite in de kinderen uit het brandende huis te redden. De felle wind was er de oorzaak van dat het vuur oversloeg naar de boerderij van den landbouwer Van Sons- beek, waarvan het rieten dak weldra in vlammen gehuld was. Op dat oogenblik verscheen de brandweer ter plaatse en door krachtig optreden slaagde men erin de boerderij van den heer Van Sonsbeek te behouden, ofschoon deze aanizenlijke brand en waterschade opliep. Een in de nabijheid staande hooischelf vatte evenens vlam, doch hier kon de brandweer niet voorkomen.dat deze geheel in vlammen opging. De boer derij van den heer Van Lissum brandde ge heel af. Van den inboedel en de landbouw- inventaris. kon zoo goed als niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Het internationaal aardrijk: kundig congres. - Na de plechtige openingszitting in het Concertgebouw te Amsterdam van het internationaal aardrijkskundig congres begaven de deelnemers en de genoodigden zich naar het Koloniaal Museum aan de Mauritskade, waar de groote cartografische tentoonstelling, welke ter gelegenheid van het congres daar is ingericht, door den mi nister van O., K. en W., prof. Slotemaker de Bruine, is geopend. Louis Zimmermann 65 jaar. - Louis Zimmermann, de bekende eerste violist van Amsterdams Concertgebouworkest, die nu reeds met een kleine onderbreking van professor voor viool aan de Royal Academy te Londen welhaast veertig jaar deze plaats inneemt, wordt heden vijf en zestig jaar. Verbindendverklaring ondernemers- overeenkomst lederindustrie. - In aansluiting op het geen is medegedeeld, betreffende de algemeene verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst voor de leder industrie, wordt er op gewezen, dat deze overeenkomst ter inzage ligt ten kantore van alle Kamers van Koophandel en Fa brieken. „Hoor eens, Anna, een keer moet je er mee ophouden, het vuil onder het tapjjt te vegen!" - Verdronken jongen gevonden. - Perso neel van de „Politie 3" heeft gisteravond in de Nieuwe Maas te Rotterdam het stoffelijk overschot van den tienjarigen M. G. W. van Wijngaarden, uit de Riebeekstraat, die Don derdagavond bij het spelen nabij den pon ton van de veerboot aan de Wilhelminakade te water geraakte, gedregd. Het kind was direct in de diepte weggezonken en hoewel men langen tijd naar het lijkje had gezocht, had men dit niet kunnen vinden. Cav. Attillio Salvaneschi overleden. - Heden is op 64-jarigen leeftijd in zijn wo ning aan de Wilhelminastraat te 's-Graven- hage na een langdurige ziekte overleden de Italiaansche zanger Cav. Attillio Salva neschi, die hier te lande vooral gedurende de oorlogsjaren bekend is geworden. Wielrennen De elfde etappe van de ronde van Frankrijk, welke Maandag over 223 K.M. van Montpellier naar Marseille leidde, is gewonnen door den Italiaan Bartali voor Vervaecke, den leider in de alge meene rangschikking, vóór Leducq, An- tonin Magne, Bergamaschi en Yvon Ma- rie. In het direct hierop binnenkomende peleton zat ook de Nederlandsche renner Middelkamp, terwijl van Schendel als 24ste werd geklasseerd. Hellemons kwam als een der laatsten binnen, al weer door bandenpech achtervolgd. In de algemeene rangschikking heeft Ver vaecke de leiding behouden, doch Bartali is 1 minuut van zijn achterstand ingeloopen. dank zij zijn etappe-overwinning. De twee kamp Vervaecke-Bartali blijft dus voortdu ren en zal waarschijnlijk eerst in de Alpen beslist worden. Enkele uren nadat de renners te Marseille waren binnengekomen, hebben wij de drie Nederlandsche vertegenwoordigers in hun hotel opgezocht en in een rustige en gezel lige bespreking hebben wij een en ander over hun wedervaren vernomen. Middelkamp was vrijwel voortdurend aan het woord. Hij blaakte van strijdlust, sch'/it iederen dag beter in vorm te komen en was er van over tuigd, dat hij vandaag de twaalfde etappe naar Cannes zou winnen. Pech, pech, dat is steeds het woord, wat men zoo in de verha len van onze landgenooten terug kan vinden. Zeker, renners van andere landen hebben ook pech, was de repliek van Middelkamp, maar wij hebben met veel grootere moei lijkheden te kampen gehad. Wij hebben nu eenmaal niet zoo een verzorging als de ploe gen van andere landen, zooals België, Frank rijk en Italië. Bovendien is de Nederland sche ploeg kwantitatief sterk in het nadeel Gelooft u mij, zoo zeide Middelkamp ons, als wij een speciale Nederlandsche verzorging zouden kunnen krijgen, als wij dus een lei der tijdens de Tour bij ons hadden, dm zou den wij er in de algemeene rangschikking heel anders voorstaan. Is de opgave van Schulte en van Nek niet voor een belangrijk deel te wijten aan het feit, dat ze in de Py reneeën bandentekort hadden? En meent u, dat dat ooit bij Italianen of Belgen zou kun nen voorkomen? Van Schendel zat er bij het enthou siaste verhaal van zijn teamgenoot rustig bij. En eenvoudigweg vertelde hij ons, dat in deze etappe Middelkamp opnieuw een prachtige kans had gehad op de zege. In den laatsten kilometer zat hij nog in het hoofdpeleton en Middelkamp had er al zijn zinnen op gezet de etappe te winnen. Ongeveer 300 meter voor de finish deed hij een ongelukkigen val En waarom kwam Hellemons in deze etap pe als een der laatsten binnen? Alleen de bandenpech was er de oorzaak van. En nie mand, die hem kon helpen, niemand, die hem vooral op de rest van de etappe kon steunen, in zijn pogen den achterstand in te halen. Zoo iets werkt ontmoedigend. Dan wordt het niet alleen meer een strijd tegen de kilome ters, tegen de bergen of tegen het horloge of tegen de concurrenten, maar het wordt een verbeten kamp tegen je zelf, tegen het mo reel. En iemand als Hellemons, die totaal zonder ervafing in de Tour zit, heeft het dan dubbel moeilijk. Maar des te meer moet men zijn verrichtingen waardeeren. Ik ben nog gevallen ook, zegt Hellemons en hij laat zijn verwonde hand zien, waar door het rijden hem nog moeilijker is ge worden. Al weer 20 minuten achterstand er bij gekregen, laat hij er mismoedig op vol gen. En dan kwam toch nog even de grappige kant van de ronde naar voren. Een dorst hebben we geleden, gooit Middelkamp er uit. Het is hier ook ontzaglijk warm en An- ton en ik hadden vreeselijke dorst. Voor de Franschen, ja zelfs voor de Belgen stond men direct met water gereed, maar voor ons.... Afijn, ik heb onderweg 'n emmer wa ter ergens vandaan gesleept, die kennelijk voor een Franschman bedoeld was Jullie rijdt de ronde uit, hé, zoo laten wij ons ontvallen. Middelkamp blijkt te dien opzichte zeer optimistisch gestemd te zijn, van Schendel beaamt het wat rustiger, Hellemons knikt, maar zegt niets. Zijn achterstand bedraagt meer dan 2 uur op den leider, Vervaecke. Ik vind deze ronde de zwaarste, welke ik tot nu, toe heb meegemaakt, voegt Middel kamp er aan toe. Van Schendel en ik kun nen zeker nog wel twee etappes winnen, maar de Belgen en Franschen houden ons in de gaten. Als we geen valpartijen meer mee maken, en een beetje gespaard blijven voor al te groote bandenpech, dan is het zeker, dat we te Parijs aankomen. En alweer is Middelkamp erg optimistisch gestemd, als hij ons zegt, dat hij dan nog wel de vijftiende plaats in de algemeene rangschikking kan bereiken. Hij is in ieder geval meer dan tien plaat sen gestegen, dank zij de enkele minuten voorsprong, welke ongeveer 20 renners op de overige deelnemers hebben. De etappe. De etappe tusschen Montpellier en Mar seille was eigenlijk een duel tusschen Ver vaecke en Bartali. Eerst op het laatste ge deelte van de 223 K.M. lange etappe maakte een groep zich los Van de overige deelne mers; die om verschillende redenen achter stand boekten. In de groep van 20 renners zat ook Middelkamp, die er buitengewoon op gebrand was een nieuwe Nederlandsche etappe zege te behalen. Maar op 300 meter voor de finish kwam hij te vallen. En dan te bedenken, dat er heusch niet zulke groote sprinters in den kopgroep zaten. Want Bar tali won n.b. voor Vervaecke, gevolgd door Leducq, Magne, Bergamaschi en Yvon Marie. Inderdaad, dat had Middelkamp waarschijn lijk wel kunnen winnen. Van Schendel werd 24e met ongeveer 3 minuut achterstand. Hellemons was een der laatsten. De uitslag van de elfde etappe Montpel- lier-Marseille over 223 K.M. luidt: 1. Bartali. (Italië) 6 uur 52 min. 10 sec.; 2. Vervaecke (België); 3. Leducq (Frank rijk); 4. Magne (Frankrijk); 5. Bergamaschi (Italië); 6. Yvon Marie (Frankrijk), allen zelfden tijd; 7. Dertien andere renners, w.o. Middelkamp, allen 6 uur 52 min. 10 sec.; 24e. Anton van Schend el 6 uur 55 min. 36 sec.; 67. Hellemons 7 uur 12 min. 57 sec. Algemeene rangschikking: 1. Vervaecke (België), totaaltijd 69 uur 3 min. 37 sec.; 2. Bartali (Italië) 69 uur 6 min. 22 sec.; 3. Vis sers (België) 69 uur 15 min. 11 sec.; 4. Cos- son (Frankrijk) 69 uur 17 min. 2 sec.; 5. M. Clemens (Luxemburg) 69 uur 19 min. 12 57 In de eang kwamen ze een koksmaat tegen, die be- Üo„ hard te lachen ..Neet maar. kijk met vleermuizen-oren; aha, aha, zijn dat de diefjes va mUn brSen vlees!" Wat voelden Jan en Flip zich on gelukkig! 58. Vlak bij de brug stoof Flip op het hondje van den kapitein af. Eindelijk konden ze spreken en werden ze goed verstaan. En ook het hondje was dolblij, dat hij toegesproken werd. De bootsman, die de jongens naar den kapitein ging brengen, bleef verbaasd naar dat rare taaltje staan luisteren. sec.; 6. Disseaux (België) 69 uur 20 min. 13 sec.; 33. Middelkamp 69 uur 55 min. 37 sec.; 36. Van Schendel 69 uur 56 min. 37 sec.; 68. Hellemons 71 uur 12 min. 37 sec. WOENSDAGAVOND OP DE BAAN! 't Was Zondagavond, toen er een „echte" wedstrijd zou worden gehouden, mis met het weer. Wel was het tegen den aanvangs tijd droog, maar de druilerige regen van den dag had de baan doorweekt en spiegelglad gemaakt. Geen „echte" wedstrijd dus Zondag. En dus moeten wij 't Woensdagavond maar weer doen met een „trainingsavond", die men weet het uit ervaring even zoo boeiend, even zoo interessant kan zijn. Opnieuw zul len de rivalen elkaar bestrijden, opnieuw zal er fel gevochten worden om de eerste plaats in de diverse wedstrijden, waarin de 100 ronden-race voor amateurs en onaihan- kelijken en de 50 ronden-race voor nieuwe lingen dezen keer zeer belangwekkend kun nen worden. Want in beide categorieën wor den vier banden als premie beschikbaar ge steld. Over die premies nog dit: wij maakten de vorige week de opmerking, dat men o.i. bij het beschikbaar stellen van premies geen onderscheid moest maken tusschen de ren ners, maar dat iedereen een kans moet heb ben. Het doet dan ook prettig aan, dat de schenker der banden op een dergelijke be perkende bepaling heelemaal geen prijs stelt, maar royaal heeft gezegd: wie er voor in aanmerking komt, krijgt de premie, on verschillig of het een Alkmaarder is of niet. En nu, Alkmaarsche renners, zorgt er voor, dat de premies in Alkmaar blijven en wint! Maar rekent op feilen tegenstand van de an dere concurrenten in de baan! Verder wijzen we speciaal nog op de ach tervolging tusschen Klink en Drost. De Wie- ringer zal ongetwijeld hard moeten werken, maar blijft favoriet! Voor het overige hopen we op spannende en vooral sportieve wedstrijden. Vooral op d.at laatste mag de nadruk gelegd worden, want wanneer de sportiviteit zoek is, betee- kent dit een ge\^ar voor de wielersport in 't algemeen. WIELERCLUB ALKMAAR. Zaterdag hebben enkele Alcmarianen in Wieringen op de baan gereden. Jan Pronk werd eerste in de Australische jachtrace, in de koppelkoers bezetten GrootFrank en EversPijnenburg resp. de 2e en 3e plaats. Zondag was de opkomst buitengewoon slecht, doch dit kwam wel door het slechte weer. Toch is er nog gereden op den weg. Na de eerste ronde lag het veld reeds uit elkaar, in de tweede ronde liepen Kuilboer en Schipper weg, maar doordat Schipper een lekke band kreeg, en Kuilboer op hem wachtte, werden zij weer ingeloopen. Toch wisten zij opnieuw weg te komen, en toen behielden zij hun voorsprong. De uitslagen waren: A-klasse: Kuilboer. B-klasse: Schipper, Wester C-klasse: Mors, Eenhoorn, Holtes. Junioren: Wayering, Meyer, Koenen, Schot, de Boer, Ooievaar. De ronde van Edam. Gister werd de ronde van Edam ver reden, waaraan de Alcmarianen Bosma en Groot meededen. Eerstgenoemde staakte in de 6e ronde den strijd, doch Groot had met Motké, Terpstra, Joolen en Kors geleidelijk een voorsprong genomen, die drie ronden voor het einde was gegroeid tot 2 K.M.! Helaas kwam Groot in de 8e ronde te vallen door het springen van een band en werd be wusteloos weggedragen. Motké won den wedstrijd voor Kors, Terpstra en Joolen. Boksen Naar wij vernemen is in den loop van vandaag bij den promotor van van Kla veren, den heer Huizenaar, bericht in gekomen, dat de International Boxing Union (I.B.U.) de uitspraak van den Belgischen scheidsrechter Borré deze verklaarde Zondag j.1. te Rotteidam de match tusschen van Klaveren en den Franschen titelhouder Tenet onbeslist, ondanks het feit, dat van Klaveren een winstpunt meer had zal annuleeren, zoodat onze landgenoot den Europee- schen kampioenstitel in het middenge wicht heeft verworven. Naar men weet had de Nederlandsche touwrechter Westbroek aan van Klaveren 5 winstpunten toegekend; de Fransche touw rechter aan Tenet 2 winstpunten. De scheids rechter kende 1 winstpunt aan den Neder- landschen bokser toe, doch dit achtte hij volgens de reglementen van de I.B.U. niet voldoende om Tenet zijn titel te ontnemen. De Nederlandsche Boksunie heeft onmid dellijk tegen deze beslissing geprotesteerd en dit protest schriftelijk bij de I.B.U. te Parijs ingediend. Thans is gebleken, dat de heer Borré o.a. de zaak heeft voorgelegd aan den heer Falony, secretaris van den Belgischen bond en lid van het uitvoerend comité van de I.B.U. De laatste heeft ver- klaard, dat één winstpunt volgens de bepa- lingen van de I.B.U. absoluut voldoende was zoodat de beslissing van den heer Borre zal moeten worden herroepen. De heer Barre schijnt zich vergist te hebben met de Belgi sche reglementen, welke inderdaad derge lijke bepalingen bevat. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling vóór 2 October a.s. een titelgevecht om het Europeesch kampioenschap te organi- seeren tusschen den officieelen I.B.U.-uitda- ger, den Griek Christoforides, en van Kla- veren. ,3a Verder zijn onderhandelingen geopend met Freddy Steele, den wereldkampioen in het middengewicht, voor een gevecht om den wereldtitel in Nederland. Motoren Naar wij vernemen zal de Gilera- fabriek naar de T.T.-races te Assen een officieel team zenden voor de 500 c.c.« klasse, n.L de rijders Serafini en Al- drighetti. Voor het eerst zal men nu op Zaterdag 30 Juli de snelle Italianen op het circuit van Drente zien verschijnen en dan nog wel in een klasse, die buitengewoon goed bezet be loofd te worden. B.M.W. heeft n.L ingeschreven met Meier en Krauss. Het duel GileraB.M.W. op zich zelf biedt al perspectieven voor een span nend verloop der races, doch daarnaast mag"> worden aangenomen, dat ook Norton en F.N. sterk uit zullen komen, ofschoon hun inschrijvingen nog niet binnen zijn. Omtrent de overige inschrijvingen in deze klasse nog het volgende: De Duitschers Hans Bock en Hans Lommei zullen op D.K.W. uitkomen. Daarnaast rijden er twee N.S.U.-machines mee, bestuurd door den Engelschman Fergus Anderson en de Duitscher Bruno Ziemer. Bertus van Hamersveld zal starten op een B.M.W.-fabrieksmachine. Ook de Duitscher Hildebrandt komt op B.M.W. uit. De Rotterdammer Willy van Gent zal den strijd op Velocette aanbinden, terwijl de As senaar Geert Timmer op een Zündapp aan den start zal verschijnen. Verder kunnen wij nog Georg Mach op Sa- rolea, Theo Zwolle, de Fin Pentti Sirkia en de Engelschman H. S. Mijers, allen op Nor ton, vermelden. Tot nu toe zijn er 24 inschrijvingen voor de halve litersklasse. In de 250 c.c.-klasse komt D.K.W. met niet minder dan drie offi- cieele fabrieksrijders, n.L Kluge, Winkler en Petruschka. Behalve de reeds eerder gemelde inschrij vingen hebben thans nog ingeschreven de Engelschman Harold Hartly op Rudge, de Duitschers Otto Kohfink en H. G. Gablenz, beiden op D.K.W. en Tischendorf op Rudge, waardoor de bezetting van de 250 c.c. steeg tot 16 deelnemers. Ook de 350 c.c.-klasse heeft een interna tionale bezetting. Thans telt deze klasse 27 rijders van zeven verschillende nationalitei ten en op negen verschillende merken. Als nieuwe inschrijvingen noemen we de Engelschen E. R. Thomas op A.J.S., Norman Croft op Norton, A. Lewis op A.J.S., de Ier J. E. Little op Velocette, er rijden drie N.gL U.-machines mede, t.w. Frans Falk, E. Bera- nek en L. Fassl, de beide laatsten uit Wee- nen, evenals Frans Link op Norton. Voor het eerst heeft D.K.W. in deze klasse met een fabrieksrijder ingeschreven, n.L met Wuen- sche, die in dit sterk bezette veld wel voor een moeilijke opgave wordt geplaatst. Verder schreven nog in de bekende Duit scher Hans Richnow op Rudge, onze landge noot W. H. Hilderink op Norton en de Duit scher Mazanec op A.J.S. Niet officieel is nog een inschrijving van Piet van Wijngaarden op Norton. Hij weet n.L nog niet of hij in de 350 of 500 c.c.- I klasse zal uitkomen. OLYMPISCHE SPELEN. De F. I. S. en de aanstaande winter spelen. De president van de federation interna tionale de Ski, majoor Oestgaard, heeft verklaard, dat de F. I. S. aan de Olympische winterspelen niet zal deelnemen, ook al zullen deze spelen te Oslo worden gehou den. Het I. O. S. heeft te kiezen: Olympische winterspelen zonder Ski of F. I. S.-wed- strijden als wereldkampioenschappen. De zomerspelen te Helsingfors. Het internationaal Olympisch comité heeft schriftelijk aan het Finsch Olympisch comité gevraagd of Helsingfors, overeen komstig het te Cairo genomen besluit, be reid is de Olympische spelen in 1940 te organiseeren. Finland is op het oogenblik bezig zijn antwoord te formuleeren, doch gezien de situatie, zooals deze zich op het oogenblik voordoet, zal dit antwoord slechts bevesti gend kunnen luiden. 1 e d d k :r in n, Rf Is- d- en iet jn?

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7