LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Nieuws in 't kort. Overzicht van de Britsche pers. Londen—Parijs EERSTE BLAD. hier, volgens de meening der Italiaansche regeering, absoluut geen sprake is van een verandering! Immers, de „verklaring" van punt 7 zegt: „dat het geheele werk van het fascistische regime tot nu toe slechts „ras sisme" was. Het rassenbegrip in Italië zou vóór alles Italiaansch en nadien Arisch- Noordelijk georiënteerd moeten zyn; waar mee nog lang niet bedoeld zou worden, dat men het Duitsche „rassisme" ook in Italië zou willen invoeren. Deze versie is waar schijnlijk voor veie niet geheel duidelijk; evenmin als vele der andere commentaren, waarop we thans niet verder willen ingaan. De verschillende commentaren bewijzen echter duidelijk, dat men er vooral den na druk op wil leggen, dat de Italianen niet slechts tot het Arische ras behooren, maar buitendien een eigen rein ras vormen, dat sinds 1000 jaar bijna onvermengd is blijven bestaan en tot de beste en sterkste van Europa behoort. Waar het doel dus inde eerste plaats is, de superioriteit van het Italiaansche ras vast te stellen, zal het ook die Italianen, die tot nu toe tegenstanders waren van een (de) rassentheorie, niet moeilijk vallen, deze these bij te stemmen, en voor de Joden behoeft dit op zichzelf nog geen gevaar te beteekenen, want rassen theorie behoeft niet logisch te ontaarden in anti-semitisme. Maar de beide laatste punten: „de Joden behooren niet tot het Italiaansche ras" en „De physiek en psy chisch rein-Europeesche eigendommen der Italianen mogen in geen geval veranderen" zijn meer dan bedenkelijk. Dat hiermee niet alleen een verbod tot vermenging met Afri- kaansche en andere niet-Europeesche volken gemeend kan zijn, maar dat vooral de Joden hiermee bedoeld worden, staat buiten twijfel. Temeer, waar de vroeger zoo vaak geuite opvating, dat Italianen en Joden tot hetzelfde mediterraneelè ras behooren en zelfs, tenminste uiterlijk, gemeenschappe lijke kenteekenen daarvan toonen, wordt thans uitdrukkelijk ontkend. Men kan er dus (als tenminste de in op vallenden vorm gepubliceerde 10 punten een practische definitie willen zijn van het rassenprobleem, wat aan te nemen is!) op rekenen, dat hierop uitvoerende bepalingen zullen volgen. En dat die in dat geval in de eerste plaats tegen de Joden gericht zullen zijn, is vanzelfsprekend! Twee Finsche vaartuigen in beslag genomen. - De Finsche bladen melden, dat gisteravond ten Zuiden van den vuurtoren van Seitskaer het Finsche regeeringsvaar- tuig „Airisto" en een begeleidende motor boot door Sovjet-Russische kustwachtsche pen in beslag zijn genomen. Op het eerste vaartuig bevonden zich een kapitein en zes man, op het tweede drie tot vijf man. De „Airisto" was bezig met het uitzetten van een grenslijn om grensoverschrijdingen door visschers te voorkomen. Twintig personen gewond bij stakings relletjes. - Tijdens een betooging van arbei ders te Newton, nabij een waschmachine- fabriek, zijn twintig personen gewond. Het arbeidsconflict, dat was uitgebroken in ver band met een verlaging der loonen, duurt reeds sedert 9 Mei. Paarden door kokende teer verbrand. - Op den weg van Nepomuk naar Trestlce (Tsjecho-Slowakije) is een met paarden be spannen teerketelwagen op hol geslagen. De kokende teer vloog uit den ketel met het ge volg, dat de langs den weg staande boomen over een afstand van 200 meter verbrand den. De door den pijn, veroorzaakt door de opgeloopen brandwonden, dol geworden paarden, wierpen zich in den langs den weg loopenden sloot, waar de kokende vloeistof zich geheel over hen uitgoot. De beide paar den kwamen jammerlijk om, ondanks de wanhopige reddingspogingen van den be stuurder, die zelf aan de handen en in het gelaat ernstige brandwonden had bekomen. Optreden tegen filmondernemers. - De Amerikaansche regeering heeft een anti trustproces aangespannen tegen alle groote filmproducenten, met als voornaamste doel hun te beletten tevens eigenaars te zijn van bioscooptheaters. Het proces zal gaan tegen acht groote maatschappijen, 25 minder be langrijke ondernemingen en 132 personen. Het departement van justitie heeft ver klaard, dat het na een langdurige studie tot de conclusie is gekomen, dat vrije concurren tie behoort hersteld te worden in de pro ductie en in de vertooning van films en dat de meest rechtstreeksche weg tot dat doel is een scheiding tusschen productie en ver tooning. Een geheel dorp verdwenen. - Het Grieksche dorpje Halcoussie is tengevolge van de aardbeving, die Attica heeft getrof fen, geheel verdwenen. Te Athene duurde de schok tien seconden. Hij ging vergezeld van een krachtigen wind. In het geheel zijn achttien menschen om het leven gekomen en een tachtigtal gewond. Mijnwerkers bedolven. - In een mijn te Ruda (Oostelijk Opper-Silezië) zijn gisteren 14 mijnwerkers door een grondverschuiving bedolven. Twee hunner werden gedood en twaalf gewond. In een mijn te Sosnowitz zijn door het in storten van een mijnstut zes mijnwerkers bedolven. Vijf heeft men geborgen, doch drie hunner waren reeds dood. De beide an deren verkeeren in hopeloozen toestand. Lading dynamiet ontploft. Bij Balti- more zijn tengevolge van het ontploffen van een lading dynamiet vijf menschen om het leven gekomen en vijftien gewond. De ontploffing der dynamietlading ge schiedde ten gevolge van een te vroege ont steking tijdens bouwwerkzaamheden in een tunnel. De slachtoffers zijn arbeiders, die in den tunnel werkzaam waren. Nadere berichten melden, dat er elf dooden zijn gevallen, van ■wie zeven levend bedolven werden. Zeven andere arbeiders zijn min of meer ernstig gewond. Botsingen in den Pendsjab. - De politie te Amrisar heeft zich gedwongen gezien een charge uit te voeren tegen een geweldige menigte sikhs, die een demonstratie op touw hadden gezet tegen de belastingen. Acht en twintig boeren werden gewond. Een politie man werd licht gekwets* Alkmaar, Donderdag. HET ONPRETTIGE UITSTAPJE. De heer en mevrouw H. en de heer G., die Zaterdag in Aken in een warenhuis bij het wisselen van papier-marken werden aange houden (de echtgenoote van den heer G. werd vrijgelaten, hoewel ook zij papier marken bij zich had, in totaal had de familie uit Holland 600 papier-marken mede geno men) zouden, na tusschenkomst van een advocaat en een familielid tegen een losprijs van 600 in vrijheid worden gesteld. Toen een familielid zich gister met het geld naar Aken begaf werd een hooger bedrag gevor derd. Ook hiervoor verklaarde het familie lid zich bereid en hedenmorgen om 8 uur zouden de aangehoudenen in vrijheid wor den gesteld. Het familielid zou, als dit het geval was, oogenblikkelijk telefoneeren, doch heden om 1 uur was nog geen bericht inge komen, zoodat de familie in Alkmaar vreest, dat er inmiddels weer een hooger bedrag ge vorderd wordt. Het heeft er veel van, dat men in Duitschland van dergelijke zaakjes een melkkoetje maakt. DE HULDIGING VAN EXCELSIOR. De heer J. C. Groot, voorzitter der r. k. harmonie St. Caecilia verzoekt ons er op te willen wijzen dat hy in zijn toespraak tot het feestvierende Excelsior nog opgemerkt heeft dat Excelsior het succes bereikt heeft in dezelfde afdeeling te zijn gekomen waar in St. Caecilia reeds tweemaal is uitgeko men. DUINBRAND. Hedennacht om twaalf uur heeft in Cam perduin een marine-vliegtuig een lichtkogel laten vallen. Deze veroorzaakte een duin brand. Gelukkig viel de kogel dicht bij het kampeerterrein zoodat de kampeerders di rect bij de hand waren om den brand te blusschen waarin zy na een half uur ge slaagd zyn. OUDE RIJWIELPLAATJES VOOR DE T. B. C.-BESTRIJDING. Voor een der étalages van de firma Spaander komt dezer dagen door de welwillende medewerking van Kerrebyn's glashandel een ruit met een gleuf. Onder die gleuf wordt een glij plank aangebracht die naar een groote teil voert met het op schrift: ,De teil moet vol". In de teil kan men zijn oude rijwielplaatje laten glijden. In de étalage wordt door palmen om geven een beeltenis van wijlen koningin Emma aangebracht met het onderschrift: „Haar liefste werk wordt voortgezet. Strijd tegen de t. b. c." In de laatste week van Juli en de eerste week van Augustus zal voor allen het pa rool zyn: „Helpt allen mee ter bestryding van de t. b. c. GESLAAGD. Te Haarlem zijn voor de hoofdacte o.a. geslaagd mej. W. Ooms en de heer A. P. H. Halff, beiden te Alkmaar. EEN DORUS RIJKERSSTRAAT IN DEN HELDER. B. en W. van Den Helder hebben besloten een straat naar Dorus Rijkers te noemen. Na eenig raadsdebat, waarin werd over wogen welke straat men naar den bekenden menschenredder zou noemen, deelde de voorzitter mede, dat het de wensch is van Doortje Rijkers, de dochter van Dorus, dat de Artilleriestraat de straat waar Dorus 70 jaar gewoond heeft en die in het oude Den Helder is gelegen Dorus Rijkers- straat zal worden genoemd. Daartoe werd besloten. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan de Alkmaarsche Huishoud- en In dustrieschool slaagden gisteren voor het diploma „hulp in de huishouding": H. Visser, F. Terpstra, R. Schouten, C. Zweedijk, R. Balder, C. Hoorns, T. Lütje- harms allen te Alkmaar; P. Scholte te Castricum; M. Bok, K. Bakker, A. Offringa allen te Bergen; N. Koeman te Egmond aan Zee; T. Stapel te Heerhugowaard; E. van Til te Bergen aan Zee; M. van der Molen te Broek op Langendyk. Afgewezen 1 can- didate. Voor het diploma „costuumnaaister" T. Heideman, R. Wagenaar, G. Smit, T. Folmer, N. Haasbroek, A. Wiedenhof, R. Smorenberg allen te Alkmaar; R. Wilde- boer te Warmenhuizen; B. Krab te Egmond aan Zee, L. Wijker te Egmond aan Zee. Af gewezen 1 candidate. Voor het diploma „dienstbode": G. Vries, B. van Wamel, E. Blommaert, R. van der Meer, M. Obdam, V. van Lienen allen te Alkmaar; G. Roos te St. Pancras; A. Breeuwsma te Egmondermeer, G. Mirck te Heiloo. 1 herexamen. PIANO- EN DANSAVOND TE BERGEN. In de „Rustende Jager" te Bergen toonde gisteravond een talryk en dankbaar publiek, dat het de ontwikkeling van de Neder- landsche danskunst alsmede een piano concert van een kunstenaar van den eersten rang op prijs weet te stellen. Het vorig jaar bewees Gerard Hengeveld reeds, wat hij uit een café-piano weet te halen. Ditmaal had hij een fraaie Bach- concertvleugel te zijner beschikking en kwam zijn buitengewoon talent nog meer tot uiting. Van Chopin bracht hij ten ge- hooren „Ballade" g. kl. terts, Berceuse en Polonaise As-gr. terts. Van Brahms speelde hij Rhapsodie g. kl. terts, van Schumann, Arabesque, van Gluck, Aria en van Mendelssohn, Rondo Capriccioso en al deze werken speelde hy uit het hoofd en met een aanslag en een meesterschap, die groote bewondering ver dienen. Wy schreven het vorig jaar, dat hy op een beter instrument nog wel eens iets an ders zou laten hooren. Deze voorspelling is bewaarheid geworden. Het was inderdaad fenomenaal. Ankie Heukera, bekend als leidster van de dansschool van het muziek-Lyceum te Amsterdam, trad op als solo-danseres èn met haar groep (Jenney Keiler, Pam Ingra, Liesje Hoomans, Dolly Stenger). Haar dansen, alleen en gezamenlijk, waren van een lichtheid en fleurigheid, die de illusie wekten van een zonnigen zomer. De smaakvolle costuums, die het talent van een kunstenares verraden, vormden dikwijls een prachtige kleurensymphonie. Ankie Heukers en haar groepje oogstten een verdiend succes en dit vooral met het slotnummer „Russische volksliederen". Dit was weer eens een avond van lichte kunst, die men tydens een zomervacantie zoo te recht waardeert. Het kunstenaarsgroepje roepen wy dan ook gaarne een tot weer ziens toe. BERGER SCHOOLVEREENIGING. Van de lagere school slaagden voor toe latingsexamen H. B. S.: J. E. v. d. Spiegel te Bergen. Toelatingsexamen Gymnasium: J. G. Hoogenboom te Alkmaar en E. Struyk te Bergen. Van de meisjesschool slaagden voor Mulo diploma A: A. A. Baas, M. W. Baas en C. C. Bargmann te Bergen; A. F. v. d. Feen de Lille, C. G. Smit en G. de Wolff Peereboom te Alkmaar; M. H. Ferf te Wormerveer en C. Lau te Schoorl. PRESIDENT RECHTBANK. Bij K. B. van 16 Juli 1938 is benoemd tot president van de Arrondissements rechtbank te Alkmaar Mr. A. M. Ledeboer, thans rechter in deze rechtbank. HET ARCA-BEHENDIGHEIDSBACCARA IN BERGEN. De Arca-club van Rotterdam tijdelijk naar Bergen overgeplaatst. Reeds eenige weken werd er in Bergen geheimzinnig gemompeld over de inrichting van een groot dubbel woonhuis aan de Jan Oldenburglaan tot speelgelegenheid. Inderdaad waren allerlei werklieden èenige weken in dit huis bezig om daarin een fantastische sfeer te scheppen. Heden avond wordt de sluier van de geheimzinnig heid opgelicht. De Arco-club, die sinds Sep tember 1937 in Rotterdam een door de Over heid als behendigheidsspel getoetst spel ex ploiteert, heeft al deze gelegenheid, voor- loopig gedurende het seizoen, van Rotter dam naar Bergen overgebracht, waardoor Bergen thans de eenige badplaats is gewor den, waar de gasten zich met een genoege- lyk spel kunnen amuseeren, mits aan eenige voorwaarden wordt voldaan. Men moet n.1. lid van de Club zijn om tot het spel en de feestelijkheden te worden toegelaten. Om lid te kunnen worden, moet men den leeftyd van 21 jaar hebben bereikt en naar het oor deel van minstens twee leden ter goeder naam en faam bekend zijn en van een zooda- nigen welstand, dat een onkosten van b.v. 10 per avond geen moeilijkheden bren gen. Het lidmaatschap kost f 1.50 per persoon per maand, maar aan de leden wordt gratis by het bezoeken de noodige consumptie ver strekt. Leden hebben voorts het recht, om zonder te spelen, zich in één der lokalen op te hou den, want de club heeft geen winstgevend doeL De kosten worden bestreden uit de vijf procent, die alle leden van hun gemaak- ten winst aan de vereeniging moeten afdra gen. Wij hebben gisteravond de lokaliteiten in oogenschouw genomen en geconstateerd, dat men daar, dank zy vele Perzische laoyten, waarmede de vloeren zijn bedekt en de wan den zyn behangen, benevens gemakkelijke clubfauteuils, een gezellige sfeer heeft ge schapen. In een drietal vertrekken zijn appa raten geplaatst, waaronder een tafel, waar aan tien personen en een croupier kunnen plaats nemen. Wij hebben ons het spel laten uitleggen, dat met ten minste 4 en ten hoogste 10 personen gespeeld kan worden. Het spel is wel heel eenvoudig. De persoon, die rechts van den croupier zit, is de eerste bank of lof hou der. Hij heeft het recht om een bedrag in te zetten; het minimum-bedrag bedraagt 50 ct. Als regel gaat de bankhouder echter af met 2.—. Evenals in de Casino's wordt met fiches gespeeld, die men aan de cassa kan koopen en inwisselen. Er zyn fiches van 50 cent tot 10 verkrijgbaar. De slofhouder plaatst vóór den croupier het bedrag, dat hij spelen wil en hy vraagt aan de medespelers, wie tegen den bankhou der wil spelen. De speler, die rechts het dichtst bij den slofhouder zit, gaat /óór. Hij ontvangt van den bankhouder uit de slof een blinde kaart, waarna de bankhouder even eens een kaart neemt. Daarna geeft hij zijn tegenspeler nog een kaart en neemt er zelf ook weer één. De tegenspeler kijkt, hoeveel punten hij heeft; tientallen tellen niet mee; ook poppen tellen niet. Wanneer hy nu b.v. een acht en een zeven in handen heeft, dan heeft hij vyf punten. Daarna kijkt de slofhouder, hoeveel punten hy heeft. In den rand van het door electriciteit ronddraaiende apparaat zitten zeven se.w 's van tien kaarten, genummerd van 1 tot 10, die door elkander geplaatst zyn. Wie negen punten heeft, wint. Voor den tegenspeler is het dus zaak, om, als hij zeven punten heeft, er twee bij te krijgen. Die kan hij verkrijgen door aan een touwtje te trekken. Op hetzelfde moment, wanneer hij dit doet valt er een kogeltje uit een buis in /ONGECORRIGEERD). DE VACANTIEREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. Prinses Juliant en prins Bernhard zijn heden per auto naar het buitenland ver trokken om in Heiligendam in één der villa's van den groothertog van Mecklen- burg voor een vacantieverblijf van enkele weken aan de Oostzeekust te vertoeven. Prinses Beatrix gaat op deze reis met hare verzorgster, jonkvrouwe Feith, met hare ouders mede. Dit is dus de eerste groote reis van het prinsesje. Het jacht „Piet Hein" is reeds in de haven van Warnemünde aangekomen, ten einde aan het prinselijk paar de gelegen heid te openen by gunstige weersomstan digheden voor kleine tochtjes langs de kust ter beschikking te zijn. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN EN OVER DEN KOP GESLAGEN. Vanmorgen te ongeveer elf uur is een auto uit Heemstede, waarin de heer en me vrouw P. waren gezeten, op den Haarlem merweg ter hoogte van het kruithuis tegen een boom gereden en daarna over den kop geslagen. Mevrouw E. P. H. liep verwondingen van hoofd en beenen op. Zy is per ambulance auto van den G. D. naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Haar zoon, die aan het stuur zat, had enkele snij wonden bekomen en kon, na ver bonden te zijn, naar huis terugkeeren. De auto werd ernstig beschadigd. DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN DE NEW-YORKSCHE WERELD TENTOONSTELLING. Den tentoonstellingsraad schrijft: Opnieuw heeft een tiental kunstenaars, zoowel leden als niet-leden van de aange sloten vereenigingen by den tentoonstel lingsraad geweigerd, een opdracht te aan vaarden ten behoeve van het Nederlandsche paviljoen te New York. De Nederlandsche federatie van beelden de kunstenaarsvereenigingen, omvattende negentien vereenigingen met 1450 leden, betuigde haar instemming met de beslis sing van den tentoonstellingsraad, by schrijven van 10 Juli j.1. EEN STAD BELEGERD. „De „Times" meldt, dat de stad Sikar in Jaipoer (Britsch-Indië) door troepen van de regeering belegerd wordt, nadat opstande lingen zich van de stad hebben meester gemaakt. De rebellen beschikken over twee oude kanonnen. De commandant der regee- ringstroepen heeft den opstandelingen 48 uur tijd gegeven: is dan geen capitulatie gevolgd, dan zal de stad met geweld ge nomen worden. Duizenden bewoners hebben, verontrust door de oorlogsvoorbereidingen, Sikar ver laten. De rebellen schijnen intusschen nog niet bereid zich over te geven. Evenals gisteren lijkt het vandaag of de Engelsche kranten gedrukt zijn te Parijs. De verslagen van de speciale corresponden ten en de foto's geven eert duidelijk beeld van het enthousiasme van de bevolking van Parijs. Ook wordt evenwel aandacht ge schonken aan de besprekingen van Halifax met de Fransche ministers. Men twijfelt er niet aan, of dit zal een bevestiging van de tot nu toe gevolgde gedragslijn van beide landen met zich brengen en ook meent men, dat Halifax verslag heeft uitgebracht van zyn bespreking met kapitein Wiede- mann. Ten aanzien van de „Goodwill-boodschap". welke kapitein Wiedemann namens den Führer is komen brengen, schrijft de „Daily Express" dat het Tsjechische vraag stuk geregeld moet worden, doch zonder bloedvergieten en in ieder geval zonder het vergieten van Britsch bloed. De „Daily Telegraph" schrijft, dat in Engeland deze boodschap met vreugde is een zakje, dat de kaart aangeeft, die hy heeft getrokken. Nu vordert de behendigheid om precies op het moment te trekken, waarop de kaart passeert, die men wenscht. De bankhouder doet hetzelfde en wie het dicht ste bij het cijfer 9 is, is winnaar. Wanneer beide gelijke punten hebben, dan s het éga- lité en begint men opnieuw te trekKen. Men is altijd verplicht te trekken, ook als men bij den aanvang 9 in handen heeft. Als dit het geval is, is het dus zaak om een pop te schieten. Als het totaal aantal punten ein digt op nul, heeft men niets. Men noemt dit baccara. Zoolang de bankhouder wint, mag hij bankhouder blijven. Hy is dit echter niet verplicht. Wanneer hij naar zijn inzicht ge noeg gewonnen heeft, mag hy zeggen: „De bank past". Dan gaat de slof tegen hetzelfde bedrag, dat in de bank stond, naar den meest rechtszittenden medespeler over. Heeft de bank verloren, dan gaat de slof naar den direct rechtszittenden medespeler over. Wan neer men als bankhouder afgaat met 1, kan men nimmer méér dan 1 verliezen, vóór de bank in andere handen overgaat, terwijl de bankhouder, wanneer hy handig genoeg is om zyn tegenspeler te verslaan, steeds zyn inzet verdubbeld ziet. Zooals gezegd, houdt de croupier 5 pCt. af van hetgeen gewonnen wordt. De machine is van overheidswege te Rot terdam gekeurd en zuiver als behendigheids spel bestempeld. Naar het bestuur ons me dedeelde, is het voornemens, de club par- manent in Bergen te vestigen en het volgend jaar ook in de andere badplaatsen gelijke clubs te stichten. In het gebouw bevinden zich buiten de speel vertrekken nog eenige andere apparte menten waar men consumptie kan gebrui ken en zich prettig kan verpoozen. moet van ontvangen, de toenadering Duitschland uitgaan. De „Manchester Guardian" is van oor deel, dat Duitschland poogt het belang van het Tsjechische vraagstuk in Britsche oogetl te verkleinen en poogt Engeland te overtui gen, dat een overeenkomst tusschen Enge land en een mogendheid van 70 millioen niet in gevaar mag worden gebracht door een ongelukkige zeven millioen Tsjechen. Te beweren, dat Tsjecho-Slowakije vari minder belang zou zyn, omdat het minder inwoners heeft dan Duitschland, zou gelijk staan met te beweren, dat België van min der belang is, omdat het een klein land is. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONINGIN MARIA OVERGEBRACHT. Vanochtend is het stoffelijk overschot van wijlen koningin Maria van Roemenië overgebracht van Sinaia naar Boekarest. De wagon, waarin het stoffelijk overschot werd vervoerd was ingericht als doodenkapel en werd getrokken door twee met vlaggen ver sierde locomtieven. Aan ieder station, waar de trein langs kwam hield de geestelijkheid een rouw dienst. Te Boekarest zal het stoffelijk overschot in een rouwkamer in het slot Cottroceni worden geplaatst, waar de bevolking een laatste groet zal mogen komen brengen aan de overleden koningin. DE MIDDENSTANDSZAAK, DIE DE COURANT ALS PARTNER KOOS. Zekere eigenaar van een middenstands zaak kon ertoe worden bewogen drie keer in de week te adverteeren met be trekkelijk kleine advertenties. Met een klein budget werd begonnen dat echter, toen deze courantenreclame prachtige resultaten opleverde, reeds spoedig kon worden vergroot. Dat de campagne in alle opzichten ge slaagd mag heeten, bleek reeds uit het feit, dat deze adverteerder een jaar later een mooien winkel kon openen in een naburige stad. Thans beschouwt de bewuste adver teerder de courant als een soort partner, omdat hy nu niet alleen méér verdient, maar ook omdat zyn verkoopskosten, over het algemeen genomen, zyn ver laagd. En dit ondanks het feit, dat hij 50 pCt. meer in couranten-reclame be legt dan (wee jaar geleden, toen hij met de campagne begon. van Donderdag 21 Juli 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LAN DBOUWCRED1ET N.V Vorige STAATSLEENINGEN. 3314 Nederl. 1938 102% 3 Ned.-lndië 1937 100% 5)4 Duitschl. '30 m. verkL 30% BANK-INf "HINGEN. Amsterd. Bank150 Handel Mij Cert. 250 160 Koloniale Bank1381/} Ned Ind Handelsbank 139 INDUSTR OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 45>/4 Calvé Delft Cert91 Nederl. Ford304 Philips Gloeil. Gem. Bezit 255'/« Unilever 1361/, INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting38Vs Anaconda §27 Bethleh. Steel 46s/16 Citiee Service Generaal Motors 315/e Kennecott Copper 31% Republic Steel15% Standard Brands 6% Steel comm46% U. S. Leatber4% CULTUUR MAATSCH. H V. A467 Java Cultuur 190 Ned. Ind. Suiker Unie 18/ Vereen Vorstenlanden 79s/4 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.691/* Redjang Lebong 165 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 334ï/4 Kon. Petr. 348Vi Perlak76% Phillips Oil 32 Shell Union13'A* Tide Waterll9/t« RUBBERS. Amsterd. Rubber 229'/« Deli Bat. Rubber ,164 Hessa Rubber 135 Oostkust 169V4 Serbadjadi118l/a In tere. Rubber 3'% SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 104 Java—ChinaJapan lijn 88'/4 Kon. Ned. Stoomboot. 121 Scheepvaart Unie .120 TABAKKFN. Deli Batavia 235>/4 Oude Deli 281 Senembah256 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 29'/( Southern Pacific 149/w Southern Railw. Cert., 10% Union Pacific63'/4 Canadian Pac57/i« laatste 2.45-3.00 102VW 100J-7i 29% 150 159»/4 159 140 45%-'/s 91 302'/, 254-5 156»/«-7 37% 2W-% 45%-J 30% -i 30%-1 15'A*-) 6% 45%-% 4% 468%-9 189 187 78>/|-Y< 70 165 337% 346%-7 76 32'/, 13%-* 118 "Vw 230%-1 164 134 1687a 120 3% 104 877s 122%-3 121 2377« 282%-f 255 29% 14% ioj-7w 63'/, 57. tExclaim. "Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers X, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.82 1.82'/» Londen 8.951/» 1.951/» Berlijn 73.08 73.08 Parijs 5.02)4 5.02 X Brussel (Belga) 30.76)4 30.77)4 Zürich 41.65 X 41.66 X Kopenhagen 39.97 X 39.97 X Stocgholm 46.17 X 46.17 X Oslo 45.00 45.00 Maar dat TOtt J* 1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2