DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. 1 ARCA-CLUB im [i Siad m Omgeving.i| [BEHENDIGHEIDS-BACCARA] Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 171 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Zaterdag 23 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het geloof, dat men onvolwaardigen moet bijbrengen, is, dat zij nuttige leden der maatschappij kunnen worden. Huiseigenaren zijn eigenaren waarin eigenaardige ideeën over huizen kunnen huizen. De oude geschiedenis in het nieuwe gymnasium is niet de geschiedenis van het oude gymnasium. SECRETARIAAT GEOPEND vanaf n.m. 2 uur OLDENBURGLAAN 1416, BERGEN. Dagelijks inschrijving van nieuwe leden. GEMENGD NIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT. Het is verwonderlijk hoe geloof en poli tieke richting iemand zoodanig kunnen be- invloeden, dat hij bepaalde zaken slechts uit één enkelen gezichtshoek kan bekijken. Er zijn natuurlijk allerlei gemeentelijke vraagstukken waarbij geen spoor van poli tiek te bekennen valt en het alleen op den ruimen blik aankomt zooals b.v. bij de boomen van Westerlicht, waar de ruime blik dan natuurlijk betrekking heeft op de oud jes die voor het raam zitten en graag naar buiten willen kijken en als er een der gelijke kwestie aan de orde komt vormen de voor- en de tegenstanders een mengelmoes van allerlei inzichten en gelooven, maar er zijn ook van die kwesties waar men van te voren weet, dat rechts en links een precies tegenover gesteld standpunt zullen innemen. Zoo'n kwestie was het voorstel van B. en W. om het leegstaande schoolgebouw aan de Oudegracht aan een katholieke stichting te verhuren, die er een school voor buitenge woon lager onderwijs wil vestigen. De allereerste gedachte bij een dergelijke mededeeling is er een van voldoening. Im mers, hoe meer er voor onvolwaardige kin deren gezorgd wordt des te meer heeft men de zekerheid, dat aan de meest misdeelden dêr samenleving iets goeds verricht wordt. Maar wij leven in een tijd, dat liefdadig heid de gemeenschap veel geld kost en wan neer wij nu hier een goed geoutilleerde school voor onvolwaardigen hebben, een school, die bijzonder geapprecieerd wordt, dan vraagt men zich in bepaalde volksgroe pen onwillekeurig af of het noodig it., daar naast nog een andere te stichten waardoor beiden een kwijnend bestaan kunnen lijden. Op de school van den heer De Winter zijn een zeventiental katholieke leerlingen en de ouders zijn zeer tevreden over het onderwijs. De katholieke school zal straks van deze kinderen minstens zes overnemen en verder gevuld worden met leerlingen, die van in ternaten en allerlei gewone scholen gehaald worden om de nieuwe inrichting te kunnen bevolken. Men mag zeker de vraag stellen of het niet beter zou geweest zijn als ze al vroeger •naar de school in het Victoriepark waren gekomen. Maar dan staat men plotseling voor de groote klove, welke rechts en links van el kaar gescheiden houdt en men heeft eenvou dig te accepteeren, dat het onderwijs aan katholieke onvolwaardigen een zoo geheel ander karakter moet hebben, dat een samen gaan niet mogelijk zal blijken. In Hilversum heeft men aan de neutrale school een katholieke onderwijskracht be noemd en is dit afdoende gebleken om den bouw van bijzondere scholen te voorkomen. Blijkbaar wil men in Alkmaar verder gaan. Hier is een katholieke leerkracht niet vol doende om het godsdienstige element bij het onderwijs naar behooren te kunnen ver zorgen, hier moet een nieuwe school komen en het gevolg daarvan zal zijn, dat de ge meentelijke daarvan de dupe zal worden. Daar zal de vijfde leerkracht welke men weldra kan aanstellen achterwege blijven, daar zal zelfs gevaar bestaan, dat er op den duur een overtollige onderwijzer zal komen, die de gemeente extra zal moeten betalen en die ook voor de andere school moet wor den bekostigd. Dat alles vraagt extra Ssld en het is begrijpelijk, dat men van vrijzinni ge zijde naar een oplossing wilde zoeken, die alle partijen kon bevredigen. Die oplossing was er blijkbaar niet of die oplossing werd niet gewenscht en toen kwam de heer Hoijtink als vertegenwoordiger van een andere volksgroep naar voren. Het was te verwachten, dat hij, als voor stander van het Christelijk onderwijs en dus ook van de bijzondere scholen, het nut daar van op den voorgrond zou stellen en even eens het recht zou erkennen van elke ge loofsgroep om onderwijs van een bepaalde kleur of richting te ontvangen. Hij schoof met breed gebaar alle debatten over een mogelijk samengaan op zij, hij wenschte zich niet meer in overbodige ge sprekken over de pacificatieteverdiepen en stelde zich op het standpunt, dat de katho lieke volksgroep recht op een eigen s<* heeft en dat de gemeente eenvoudig plicht was daarvoor te betalen. Maar daarnaast zag hij dan ook geen en kele reden om den door B. en W. gevraagden huurprijs van 500 te verminderen. De school staat al jaren leeg èn is zooals men dat in den Raad noemde, een uitgewoond kot geworden. Maar tenslotte is het toch een volledig schoolgebouw, dat ook nu nog eenige baten opbrengt doordat het aan tal van organisaties verhuurd wordt. Voor een verlaging van den huurprijs tot 100 ge voelde hij niets en evenmin voor een verla ging tot 250, zooals de heer Keijcper dat voorstelde. Want zijn eigen geloofsgenooten moeten 700 huur voor een oud gebouw in ae Doelenstraat betalen en alleen het feit, dat de katholieke stichting het gebouw op de Oudegracht zelf bewoonbaar zal maken kon zijns inziens reden zijn den huurprijs te verlagen. Ten slotte kwam men na veel loven en bieden tot de gemeenschappelijke conclusie, dat 400 een zeer behoorlijke vergoeding zou zijn en nadat mr. Leesberg nog eens op de noodzakelijkheid van een breed politiek inzicht had gewezen, bleken B. en W. bereid met dat bedrag genoegen te nemen, waarna de geheele Raad met uitzondering van den heer Appel zich met het voorstel vereenigde. Een vereeniging, waarin diverse huis eigenaren zitten, had B. en W. gevraagd hun medewerking te willen verleenen bij het innen van huurgelden bij steuntrekkers, die weigeren te betalen. B. en W. zouden dat geld van den steun moeten inhouden, maar dat ging vele leden te ver en men wees er op, dat men van de gemeente niet kan verlangen, dat ze als in cassobureau voor particulieren zal optreden. Wanneer dit ten behoeve van bouwver- eenigingen gaat welke met Rijks- en ge meentesteun gebouwd hebben, wordt de kwestie eenigszins anders, omdat Rijk en ge meente zelf voor de tekorten moeten op komen. Dan heeft de minister er ook geen bezwaar tegen, maar het is de groote vraag of deze eenzelfde standpunt tegenover par ticulieren wil innemen, ook al zouden zij wat lang niet overal het geval is hun prij- ze aan de financieele omstandigheden van hun huurders hebben aangepast. Wethouder Van Slingerland waarschuwde er voor dezen weg in te slaan. Immers, men begint thans geld in te houden voor de par ticuliere huiseigenaren en zal het straks niet kunnen weigeren als ook de bakkers of de slagers zich over de niet-betalende klan ten komen beklagen. De heer Keysper vond dit iets heel anders, omdat een kruidenier onmiddellijk de leve rantie kan stop zetten en een huiseigenaar zijn onwelkome huurders vooreerst nog niet kwijt is. Maar wanneer een middenstander aan een dergelijk gezin b.v. een naaimachine levert, die niet of slechts gedeeltelijk be taald wordt, dan zal ook hij de groot ste moeite hebben zijn geld te ontvan gen of zijn machine terug te krijgen en dan zou hij evenveel recht hebben de hulp der gemeente in te roepen om te trachten dat gene wat hem toekomt van den steun te laten afhouden. Men zou op deze wijze voor allerlei onver kwikkelijke kwesties staan, die direct het particuliere leven der gesteunden raken en wij vinden het vanzelf sprekend, dat de ge meente daar buiten wil blijven. Een huiseigenaar is, volgens den heer Van der Borden, een nuttig lid van de maat schappij. Hij brengt aan belastingen nog meer op dan een middenstander en hij zorgt er voor, dat allerlei ambachtslieden wat kunnen verdienen. Niemand zal dat ontkennen, maar er werd in den Raad al op gewezen, dat Alkmaarsche huiseigenaren maar al te vaak woningen aan niet-kapitaal krachtige verhuren, zoodat vele steuntrek kers zich in Alkmaar vestigen, omdat zij weten, dat zij hier gemakkelijk aan een woning kunnen komen. Dat zij vaak niet betalen, is een risico, dat de huiseigenaren zelf maar moeten dragen en met uitzondering van den heer Van der Borden bleek de geheele Raad het met deze zienswijze eens. Leek het in de vorige raadsvergadering, dat er weinig oppositie zou zijn tegen een voorstel-Woldendorp om den commissaris van Politie een gratificatie voor het ont werpen van een luchtbeschermingsplan te geven, in deze bijeenkomst was men blijk baar onder den indruk gekomen van di verse waarschuwingen van ingezetenen, die zooiets totaal overbodig achtten. B. en W. hebben een slag om den arm gehouden. Zij waren er niet voor en zij wa ren er niet tegen, maar zy herinnerden er aan, dat destijds toen de heer Schenk overleden is diens werk onder de be drijfsdirecteuren verdeeld is geworden waarbij de Raad bepaald heeft, dat dit meerdere werk geen extra vergoeding zou beteekenen. Heelemaal billijk was die vergelijking niet, want het betrof hier een uitbreiding van werkzaamheden, die in de gewone diensturen moesten geschieden en waar voor hier en daar dan ook extra personeel werd gegeven. Trouwens, de commissaris van Politie heeft er toen de zorg voor de kermis bijgekrègen en ook voor dat meer dere werk geen vergoeding gevraagd of ge kregen. Hier was het een geheel ander geval, hier betrof het iets, waartoe hij geenszins ver plicht was en dat wellicht veel van den vrijen tijd van hem en zijn ondergeschikten geëischt heeft. Maar de gouden tijd toen er een 2500 gratificatie voor extra medewerking aan den bouw van het ziekenhuis kon worden gegeven, ligt achter ons. Thans wordt verwacht, dat iedere ambte naar meer dan zijn plicht zal doen en zoo veel liefde voor de gemeente zal bezitten, dat hij bereid is daarvoor belangeloos een deel van zijn vrijen tijd beschikbaar te stel len. Het voorstel-Woldendorp om een gratifi catie van 500 te geven heeft mede door de wijze waarop B. en W. hier tegenover stelling hadden genomen geen kans op succes gehad. Niemand durfde blijkbaar de consequentie aan, dat diverse hoofdambte naren dan eveneens om vergoeding van extra werk zouden vragen en zoo is het voorstel een roemloozen dood gestorven, wat geenszins zeggen wil, dat men geen waardeering zou hebben voor datgene wat de politie naar ieders overtuiging op lof waardige wijze tot stand bracht. Dat men voor zooiets waardeering heeft is den heer Kirkenier kunnen blijken. Hadden wy nog in de dagen geleefd, dat gratificaties als rijpe vruchten van den boom der gemeenschap in de schoten van diverse ambtenaren konden vallen, dan zou hij recht op een vorstelijke belooning heb ben gekregen. Want de adjunct-directeur van Gemeente werken, wien door zijn chef het ontwerpen van een nieuw schoolgebouw werd opge dragen, heeft zich op meer dan lofwaardige wijze van zijn taak gekweten. Hij heeft langer dan een jaar gezocht en gecombineerd en hij heeft zijn inspanning beloond gezien met een ontwerp, dat zoowel uit het oogpunt van school als uit dat van een architectonisch geheel aller instemming kon verkrijgen. En wanneer B. en W. thans kunnen de- monstreeren, dat nu gebleken is dat een prijsvraag totaal overbodig geweest is, dan is dat voornamelijk te danken aan den heer Kirkenier, die getoond heeft wat men in onze eigen bedrijven weet te bereiken. Natuurlijk is dit een plan van Gemeente werken, maar daarnaast is dit een zoo indi- vidueele schepping en bovendien een werk waarbij zooveel eigen initiatief en deskun dig inzicht zijn betrokken, dat wij het zeer juist van B. en W. vonden, dat zij hun eerste bijlage verbeterden en niet meer van het plan van Gemeentewerken maar van het plan-Kirkenier hebben gesproken. Wij hebben dezer dagen een foto van het gebouw opgenomen en daarbij een beschrij ving gegeven en wij behoeven op de details dus niet verder in te gaan. De maquette, waarvan de foto werd ge nomen, was ook nu in de raadszaal tentoon gesteld en al waren er dan edelachtbaren, die hier en daar wel eens een raampje meer of minder wilden hebben, het geheel was van dien aard, <Jat er slechts één conclusie was te trekken: het was mooier en beter dan men blijkbaar verwacht had. Het wordt een gebouw, dat weliswaar een tiende van onzen Bergerhout zal doen ver- dwijnerf en waarvoor een paar boomen en wat struikgewas het veld moeten ruimen men zou deze boomen voorzichtig kunnen uitgraven en ze nog voor de ramen van „Westerlicht" kunnen zetten maar het wordt een sieraad voor onze stad en boven dien een bouwwerk waarin het onderwijs beter dan vroeger tot zijn recht zal komen. Een gymnasiast zal in de naaste toekomst hier alles vinden wat zijn ontwikkeling kan volmaken. Hij kan in den toren klimmen en naar de sterren kijken, hij kan in een kruidtuin dwalen' en zijn hart ophalen aan allerlei vergiftige en niet vergiftige planten en hij kan als hij een beetje declamatisch, litte rair en romantisch aangelegd is de mees terwerken der oudheid op een eigen tooneel vertolken en op mooie zomeravonden zyn talenten demonstreeren op een terras, dat als openluchttheater kan dienen. Hij krijgt, dank zij het kapitaalkrachtige Werkfonds, alles wat zyn hartje begeerd en j het eenige wat er van hem verlangd wordt is, dat hij zijn best zal doen en rapporten met behoorlijke cijfers zal thuis brengen. Daarnaast zijn er nog eenige dingen, welke de Raad kan doen zonder dat het geld kost en zelfs met de zekerheid, dat men er wat mee kan verdienen. Den heer Stoutjesdijk, die zich alleen voor den kelder van het gebouw interesseert, omdat daar de stookgelegenheid zal komen, zou men kunnen toezeggen, dat het nieuwe gymnasium niet met gas maar met industrie kolen zal verwarmd worden. Industrienoot jes schijnen naar de deskundigen hebben uitgemaakt de meeste warmte voor het minste geld te kunnen geven en er is geen enkele reden waarom men dat niet zou ac cepteeren. Den middenstand kan men verzekeren trouwens de burgemeester heeft dat al gedaan dat het nieuwe tooneel alleen voor het gymnasium zal gebruikt worden, zoodat de gemeente hier den toch al in moeilijke omstandigheden verkeerenden middenstand niet zal beconcurreeren. En den heer Kirkenier, die de eer van Gemeentewerken heeft hooggehouden en wellicht geen enkele financieele vergoeding zal kry'gen, zou men een lange vacantie kunnen geven. Wij hebben den indruk, dat hij daar hard aan toe is en wien zich voor de gemeente zoo verdienstelijk heeft ge maakt mag niet alleen in woorden, maar ook in daden, bewezen worden, dat men zijn arbeid op prijs stelt. Bij de gebruikelijke thee verscheen dit- Geen roulette. Geen straperlo. maal de cake, die slechts sporadisch in de raadszaal komt en welker aanwezigheid altijd het teeken is, dat er een feestelijke gebeurtenis is te herdenken. Het „feestvarken" zooals het slacht offer zichzelf noemde was ditmaal mr. Leesberg, die vyf en twintig jaren in het huwelijksbootje had gevaren en er nog zoo jeugdig uitziet, dat iedereen kan begrijpen, dat deze vaart eigenlijk een pleiziertochtje geweest is. Hij werd op de gebruikelijke wijze gecom plimenteerd en vond dadelijk het goede woord dat vinden advocaten trouwens altijd om daarvoor te bedanken. Ook zijnerzijds heeft hij tot het behoud van een prettigen sfeer bijgedragen, hij stelde zich minder scherp tegenover wet houder Klaver dan hij dat gewend is en hij was dadelijk bereid den heer Van de Vall te gelooven toen deze hem verzekerde, dat er in geehel Oudorp maar één auto is te vin den, zoodat het verkeer uit die richting minder gevaarlijk zou zijn dan mr. Leesberg dit bij den wegenaanleg gevreesd had. Zyn opwekking tot breed politiek inzicht heeft hij allereerst op zich zelf toegepast en het is voor hem en zijn gezin te hopen, dat het bootje waarin hij een kwart eeuw zoo gelukkig heeft gevaren, verder op onbe wogen wateren naar een veilige haven zal koersen. Alkmaar, Zaterdag. JONGETJE VERDRONKEN TE AARTSWOUD. Gistermorgen is het elfjarig zoontje van de familie Schooneveld te Middenmeer, in den Wieringermeerpolder, terwijl hij met een vriendje aan het visschen was, nabij het stoomgemaal te Aartswoud te water geraakt. Het vriendje waarschuwde on middellijk eenige omwonenden, doch het lukte hun niet den jongen te redden. Nadat men ongeveer een kwartier aan het dreggen was geweest, werd het lijkje opgehaald. Gedurende anderhalf uur paste een geneesheer kunstmatige ademhaling toe, hetgeen evenwel geen resultaat had. Het stoffelijk overschot is later naar de ouderlijke woning vervoerd. VRIJWILLIGE BURGERWACHT ALKMAAR. Aan het examen „E. H. B. O." hebben voldaan de dames: burgerwachteres le klas mevr. A. M. H. Grootvan Heugten, en de burgerwachteressen L. Beemster- boer, Chr. van Diepen, V. van Diepen, M. J. Holtslag, W. Stuart en M. Veltman, als- Th. van de Aakster, en de burgerwachter G. J. Veltman, allen leden van het Me mede de heeren burgerwachten le klas disch Vendel. MULO-EXAMEN. De candidaat J. Bakker te Oudorp is, naar men ons nader meldt, niet geslaagd voor het examen Mulo A, maar voor di ploma B. GESLAAGD. Bij het door de H. M. V. gehouden examen te Den Haag slaagde mej. A. Beentjes alhier voor coupeuse costuum- en mantelvak. Bij het dezer dagen te Arnhem gehouden examen voor Bouwkundig-teekenaar slaag de o.a. onze stadgenoot de heer J. N. Lüt- jeharms. Hoofdacte L. O. Geslaagd te Haarlem vopr de hoofdacte L. O. de dames A. v. d. Tooren te Alkmaar en L. M. Linkweg te Castricum en de heer F. Heuvel te Sint Pancras. Huishoudschool. Geslaagd te Amsterdam voor het diploma huishoudkundige de dames K. A. L. H. de Jong te Alkmaar, A. Kwa- dijk te Beemster en E. A. Vrijburg te Pur- merend en voor het diploma hulp in de huishouding mej. J. Knol te Castricum. Voor het examen boekhouden voor de Vereeniging van Handelsexamens op Pract. grondslag, afgenomen te Amsterdam slaag de onze stadgenoot de heer Joop Winter. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 24 Juli is de apotheek van Mevrouw SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. 75 jaar getrouwd. - Gisteren vierde het echtpaar J. MullerHeerens te Delft zijn 75-jarig huwelijksfeest. Prinses Juliana en prins Bernhard zonden het echtpaar een ge lukstelegram en de burgemeester van Delft deed den echtelieden uit naam van de koningin een brief toekomen. Van het gemeentebestuur van Delft ont vingen zij een Delftsch blauw bord met pas send opschrift. Steuntrekker, die een greep achter het loket deed. - Een Amsterdamsch steun trekker, die ontevreden was over het feit, dat hem een week steungeld werd afgehou den, heeft gistermiddag kans gezien in een stempelbureau in Zuid een greep te doen achter het loket, waarbij hem een aantal bankbiljetten van tien gulden in handen viel. In den loop van den middag heeft de politie den 33-jarigen steuntrekker in zijn woning gearresteerd. Te water geraakt en verdronken. - Gis termiddag waren jongens op de spoorbrug over de voormalige Westerdoksluis te Am sterdam geklommen en achter de hekken omgeloopen. Het spelletje was dan om van de brugleuning af te glijden. Hierbij is een twaalfjarige jongen te water geraakt. Twee mannen, de 29-jarige A. H. van Spaandonk en de 21-jarige J. Harders, spron gen onmiddellijk geheel gekleed te water. Ofschoon zij vele malen naar den drenkeling doken, slaagde zij er niet in het kind te pakken te krijgen. Na eenigen tijd dreggen is het slacht offertje opgehaald. De G.D. stelde nog gedu rende geruimen tijd pogingen in het werk de levensgeesten weer op te wekken, doch vergeefs. i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1