Vraag en Aanbod iBinnenland Nieuws iri 't kort. DE BAAS. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk. Goheime instructies der Sudeten- Duitsche partij? Poolsch vliegtuig verongelukt. Veertien dooden. De burgeroorlog in Spanje. Rechtsche luchtaanvallen. De mislukte ontvoering van Lord Nutfield. Thornton veroordeeld. De strijd langs de Jangtse Tal van bombardementen. Oudercommissiën en -raden. Omschrijving van bevoegdheden. Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Vragen aan den minister. Renteverlaging rijksvoorschotten. Geen „uitnoodiging" maar „instemming". Wat is partijdigheid HIJ STUURT EEN WINDHONDEN RACE IN DE WAR. TWEEDE BLAD. 3 onafgebroken toegejuicht door de enthou siaste menigte. Danktelegram van koning Georgc Bg zijn terugkeer in Engeland heeft ko ning George aan president Lebrun een tele gram gezonden, waarin hij mede namens koningin Elizabeth zijn dank betuigde voor de warme ontvangst in Frankrijk. Wij wear- deeren, aldus het telegram, meer dan wij het kunnen zeggen, de aandachtige zorgen, waarmede men ons omringd heeft om ons genoegen en gerief te bezorgen. Nooit zul len wij de warme en liefdevolle ontvangst vergeten, die ons door uw landgenooten, mannen zoowel als vrouwen, is bereid, een ontvangst, die ons diep getroffen heeft en waarvoor wij ten zeerste erkentelijk zijn. Ik zie hierin een nieuw bewijs van de banden van hartelijke vriendschap en wederzijdsche achting, die onze beide landen reeds zoo lang vereenigen, een vriendschap gebaseerd op gemeenschappelijke idealen, op gemeen schappelijke offers en uitsluitend gewijd aan de handhaving van een rechtvaardigen en duurzamen vrede. De koningin en ik richten tot het Fransche volk een „tot weer ziens" en danken het van ganscher harte. Havas meldt uit Praag, dat het bestuur der Sudetenduitsche partij volgens de Sozial-Demo'-.rate geheime instructies heeft doen toekomen aan de plaatselijke organi saties. In de belangrijkste passages wordt gezegd: „Wij zullen binnenkort een zware taak te vervullen en een harden strijd te leveren hebben. Wij moeten dus van onze organisaties een zoo groot mogelijke werk zaamheid eischen. In de partij moeten on vermijdelijke wijzigingen gebracht worden, waarbij rekening gehouden moet worden met den groei van het ledental en de nieu we omstandigheden. Van bijzondere betee- kenis is de organisatie van een snelwerken- den inlichtingendienst voor de mondelinge overbrenging van berichten. Op 20 en 21 Augustus zullen in alle plaatselijke afdee- lingen appèls worden gehouden. De plaatse lijke leiders, die daaraan geen gevolg geven, zullen onverwijld vervangen worden. Het nauwkeurige tijdstip dezer appèls zal den avond tevoren door koeriers op motorrij wielen bekend gemaakt worden. Zoowel in officieele kringen te Praag als in Sudetenduitsche kringen heeft men geen aanwijzingen, aldus Havas, waaruit gecon cludeerd zou kunnen worden, dat uit Duit- sche bron stammende geruchten, als zou Hitier een soort wapenstilstand van drie jaar willen voorstellen, juist zouden zijn. Volgens die geruchten zou Hitier in die drie jaar trachten tot overeenstemming met Praag te komen op voorwaarde, dat na dien termijn een volksstemming in het Sudeten duitsche gebied gehouden zou worden. Klacht der Sudeten-Duitschers. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Praag, dat de Sudetenduitsche afgevaar digde Kundt een dringende vraag tot de Tsjechoslowaaksche regeering gericht heeft wegens het verspreiden van provoceerende en ophitsende liederen door militairen en onderwijzend personeel. Kundt beweert, dat de Duitsche bevolking in het grensgebied ernstig geprovoceerd wordt door deze smaadliederen, die soms ernstige beleedigin- gen van het Duitsche staatshoofd inhouden. Hierover wil Kundt de regeering interpel- leeren, omdat, naar hij zegt, een opgewon den stemming onder de Duitsche bevolking ontstaat. Hij verlangt dat maatregelen tegen de verspreiding dezer liederen genomen worden. Nabij de PoolschRoemeensche grens op 80 meter afstand van de Roemeensche stad Campulung, is een vliegtuig van de Poolsche luchtvaartmaatschappij L. C. T., dat den dienst WarschauBoekarest onderhield, neergestort. De tien passagiers en vier leden der bemanning kwamen om het leven. Het toestel was juist te Cernauzi opgestegen, toen het tegen een berg vloog. Rechtsche vliegtuigen hebben gistermor- gor vijftig bommen neergeworpen op de in Eritsch bezit zijnde haven Gandia. Twee Engelsche schepen, die in de haven lagen, werden niet getroffen. Verder hebben rechtsche vliegtuigen de haven Torrevieja in de provincie Ahcante met de mitrailleurs onder vuur genomen. Te Torrevieja werden zes huizen vernield en elf personen gewond. Gistermorgen poogde een vliegtuig ook de haven van Valencia te bombardeeren doch het werd door de luchtdoelartillerie verdreven en het liet zeven bommen in zee vallen. De krijgsbedrijven. Bij Viver, ongeveer halverwege den weg van Teruel naar Sagunto gelegen, wordt hog steeds hevig gestreden. De rechtschen wisten hun opmarsch langs den Mijares voort te zetten. Bij Viver wisten de repu blikeinen alle aanvallen af te weren, on danks hevige bombardementen. Het dorp Jerica werd door de rechtsche luchtmacht verwoest waarbij 50 personen onder het puin werden bedolven. Het gevechtsfront is sinds den val van Mora de Rubielos van 125 K.M. tot 50 K.M. ingekrompen. Aan het front van Estremadura vielen de rechtschen de stellingen aan, welke de re publikeinen eind Juni in de provincie Ca- ceres verove-den. In den sector van El Puente del Arzobispo mislukten rechtsche aanvallen tegen de versterkte republikein- sche stellingen. In den sector van Madri- galejo moesten de republikeinen zich terug trekken. Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied. Gistermiddag om tien minuten over drie visben zes Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied in de omgeving van Osse- jailes. De Fransche luchtafweerkanonnen openden het vuur en schoten drie granaten af in de richting der toestellen, waarna deze naar Spaansch gebied terugkeerden, in de richting van Lerida. Deensch schip gebombardeerd en gezonken. De commandant van den Britschen krui ser „Shropshire" meldt, dat hij, op weg van Palma naar Marseile, gezien heeft, hoe het Deensche schip „Bodill" op 11 mijl afstand door een vliegtuig werd gebombardeerd. De kruiser was toen 60 mijl ten oosten van Barcelona. Toen het schip op de plaats van den overval aankwam, was de Deensche be manning in de booten gegaan, de „Bodill" was gezonken. De kruiser heeft de Denen naar Marseille gebracht. John Bruce Thornton, die een fantastisch plan had uitgewerkt om Lord Nuffield te ontvoeren en hem aan boord van een jacht een chèque van 100,000 pond te laten teekenen, is gisteren door de rechtbank te Birmingham tot 7 jaar dwangarbeid en 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in bezit hebben van wapens en munitie met de bedoeling het leven van een ander mensch te bedreigen, het begin van uitvoe ring van een plan tot menschenroof en de aanstichting van getuige majoor Ramsden om hem bij de uitvoering van zijn misdadige voornemens behulpzaam te zijn. De jury nam alle punten der aanklacht als bewezen aan en zü ontsloeg Rasmden van iedere mede verantwoordelijkheid, van verraad en van de poging om ze^ een wit voetje bij Lord Nuffield te willen halen en verklaarde in tegendeel dat hij zijn plicht had gedaan door de plannen, toen bekl. er niet van wilde afzien, aan de politie mee te deelen. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat volgens het officieele Chinee sche communiqué een tijdelijke stilte is ingetreden in den sector van Hoekau, 25 K.M. ten Oosten van Kioekiang, langs het centrale front van de Jangtse. Er zijn den laatsten tijd echter versterkingen voor de Japansche troepen in de richting van Hoekau gezonden en hun troepen sterkte bedroeg daar gisteren zes tot zevenduizend man met honderd pant serwagens en vrachtauto's. Intusschen hebben Japansche oorlogssche pen buiten de nieuwe haven op enkele kilo meters ten Oosten van Kioekiang gistermid dag de oevers bestookt. Later voeren zij te rug. Een groot Japansch oorlogsschip met acht vliegtuigen aan boord, vaart in de rich ting van Anking, beneden Kioekiang. Een niet bevestigd bericht meldt, dat een Amerikaansch olietankschip op 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Kioekiang in het Pojang- meerkanaal Donderdagmiddag door Japan sche vliegtuigen is gebombardeerd en tot zinken gebracht. Donderdag hebben de Japansche lucht strijdkrachten den geheelen dag uitvoerige bombardementen ten uitvoer gelegd langs de Jangtse en het Pojangmeer. Bij een Chi- neeschen aanval is men er in geslaagd nog een Japansche kanonneerboot tot binken te brengen. De Chineesche toestellen bombar deerden drie Japansche oorlogsschepen en bestookten de Japansche luchtafweerge- schutstellingen langs de Jangtse-oevers. Gistermorgen is het vliegveld in de nabij heid van Hankau opnieuw aangevallen door negen Japansche bombardementstoestellen. De aanval geschiedde omstreeks half elf en er werd een zoo groote hoeveelheid projec tielen neergeworpen, dat de ontploffingen tot ver in den omtrek hoorbaar waren. De bombardementsvliegtuigen werden begeleid door tien jachttoestellen. Er zijn geen bom men geworpen op Woetskang en Hanjang. De terreur in Sjanghai. Aan de westgrens van de internationale nederzetting te Sjangha iis gisteren een derde aanslag gepleegd, waarbij de vice-voorzitter van de commissie van orde voor ie stads wijken Tsausjoking en Fahwa gedood werd De voorzitter dier commissie werd zwaar ge wond. De beide Chineezen waren juist op weg naar besprekingen met de Japansche overheden. Chineesche berichten beweren, dat het vierde Chineesche guerillaleger onder leiding van een communist het gebied tusschen Hangtsjau en Sjanghai is binnengedrongen en daar een levendige activiteit ontplooit. Reeds zouden groote Japansche acties daar tegen op touw gezet zijn. Regenval belemmerd operaties in Sjansi. Alle krijgsoperaties in de provincie Sjansi zijn sedert drie dagen tot stilstand gekomen, tengevolge van den regenval, die de zwaar ste is sinds menschenheugenis. Alle rivieren in Noord-China wassen onrustbarend en men vreest een algemeene overstroomingsramp. Groote deelen van Peking staan onder water. Tientallen huizen zijn ingestort, doch tot dusver zijn slechts zes dooden gem-ld. Het bataljon van den oorlogsgod. Het bekende Chineesche bataljon van den oorlogsgod, waarvan de manschappen ge zworen hebben liever tot den laatsten man te sneuvelen, dan te wijken voor de Japan sche troepen, heeft den leeuwenheuvel in Midden-China verdedigd tegen een gemeen- schappelijken aanval van de Japansche strijdkrachten te land, te water en in de lucht. Het is niet uitgesloten, dat door dezen slag het lot van Hanau is beslist. De Chineezen hebben stellingen betrokken op den heuvel, welke Kioekiang beheerscht en den weg naar Hankau bewaakt. Van Japansche zijde wordt toegegeven, dat de Chineesche verdediging niet is ge ëvenaard sedert de verdediging van Sjang hai. Joodsche journalist uit Italië gezet. - Eduard Kleinlerer, correspondent van de „Jewish Telegraph Agency" te Londen en van de „Jewish Daily Bulletin" te New York, heeft bevel gekregen Italië te ver laten. In de kringen der buitenlandsche journalisten heeft deze maatregel veel op zien gebaard. Kleinlerer, die van Poolsche nationaliteit is en sedert vele jaren in Italië woont, werd nauwelijks eenige maanden ge leden tot ridder in de kroon van Italië be noemd. Italiaansche zeelieden te Dublin aange vallen. - Een aantal jonge matrozen van de twee Italiaansche opleidingsschepen, die een bezoek aan Dublin brengen, zyn op straat aangevallen door groepjes jongelieden, die „Denk aan Abessinië" schreeuwden. Enkele der matrozen werden ernstig mishandeld en door een joelende menigte gevolgd. Ten slotte wist de politie de orde te herstellen en de matrozen in veiligheid te brengen. Passagier uit sportvliegtuig gevallen. - Nabij het niet ver van Warschau gelegen dorp Sasy is de passagier van een sport vliegtuigje, doordat hij zich zoo ver naar buiten boog, dat hij zijn evenwicht verloor, uit het toestel gevallen, dat zich op een hoogte van 1000 nieter bevond. De man had geen valscherm en viel te pletter. De be stuurder bemerkte de verdwijning van zijn passagier eerst, toen hij geland was. Een vrije Vrijdag. - Een der gevange nen van Dartmoor veroorzaakte gistermor gen plotselinge opschudding door uit de rij waarin hij liep te breken en vlug als een aap den 30 M. hoogen schoorsteen op het ketelhuis te beklimmen. De man is daar stokstijf van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's middags blijven zitten en was noch door goede woorden van den gevangenispredi kant noch door dreigementen van den mili tairen bevelhebber te bewegen zijn gevaar lijke plaats te verlaten. Ten slotte is hij echter voor een anderen vijand op wien hii niet gerekend had gezwicht, n.1. den honger. Na zes uur 's morgens had hij niets meer ge nuttigd en toen de predikant tegen half zes nogmaals de onderhandelingen hervatte, kwam de man eensklaps gewillig naar be neden en liet zich als een lam naar zijn cel voeren. De vrije dag met het mooie uitzicht op de heide en Princetown kan hem drie maanden extra straf kosten, maar misschien weet de commandant ook wat vrijheid waard is en zal het vonnis clementer uit vallen. Op de vragen van den heer van Sleen (s. d. a. p.) betreffende het vorderen van een spoedige totstand koming van een algemeenen maatre gel van bestuur, regelende de inrichting, de samenstelling, de bevoegdheden en de wijze van verkiezing van de oudercommissiën en de ouderraden heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen geantwoord, dat aan een duidelijker omschrijving van de taak en de bevoegdheden der oudercom missiën en ouderraden inderdaad dringend behoefte bestaat. Vermits in het vroegere art. 20 der Lager-Onderwijswet 1920 was bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de inrichting, de samenstelling, de be voegdheden en de wijze van verkiezing van de in dit artikel genoemde oudercom missie worden geregeld, den onderwijs raad gehoord, heeft de minister er prijs op gesteld ook omtrent den inhoud, dien de nieuwe algemeene maatregel van bestuur, vereischt in het thans geldend art. 20 derde lid, dier wet, zou kunnen bevatten, een voorstel van de afdeeling voor het algemeen vormend lager onderwijs en het bewaarschoolonderwijs van den onder wijsraad te ontvangen. Na de inwerkingtreding van de wet van 22 Mei 1937, welker artikel 7 het gewijzigd art. 20 der Lager-Onderwijswet 1920 be- Te koop 1 eiken boekenkast, 1 tropisch aquarium met visch, beplanting en standaard, 1 Zoeklicht encyclopaedie in zeer goeden staat, 8 deelen. LANGHORST, Stompetoren. Te koop een Simplex Meisjesrijwiel, in prima staat, prijs 15. Boekhandel SCHOELINK, Olden- burglaan Bergen. Hutkoffer in goeden staat ter over name gevraagd. Br. met prijsopgave onder letter B 123 bureau v. d. blad. Te koop: 2e hands studieboeken H.B.S., Kweekschool, Gymnasium, etc., halve prijs of 60 K. HOUTKOOPER, Snaarmanslaan 127. Fongers H. rijwiel 17.50, Fongers D. rijw. 22.00, Batavus H. rijw. 16.00, Burgers E.N.R. Dienstrijwiel 20.00, H. rijw. 11.5014.00, D. rijw. 13.50-16.00. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop een z. g. a. n. Van Delfts kinderwagen. Te bevragen LYCEUMSTRAAT 29. Te koop een Studiepiar.o tegen elk aannemelijk bod. LAARMANSTRAAT 195, Heiloo. Te koop z. g. a. n. Meisjes- en Jon gensrijwielen, eiken leeftijd. Billijke prijzen. Fa S. en J. COERSEN, Rijwiel handel Vrouwenstraat ?2. Tel. 3626 bij het Ritsevoort. f Te koop een in prima staat zijnde luxe stalen kajuit-motorjachtje, vaar klaar. Adres OMVAL 70. Te koop gebruikte granieten aanrecht met gootsteen (links) 240 x 46 c.M. GEESTERSINCEL 55 Te koop: Divan met kleed, linnenkast, buffet en Excelsior Stofzuiger. ASTERSTRAAT 7. 's Avonds na 6 uur. H. B. S. boeken 1ste klas te koop. NICO VAN VUURE, Zaadmarkt 50. Te koop een mechanische weeg machine met 2 duizend kaartjes, prijs 90, bij G. TORENBEEK, Geest 12, Alkmaar. Te koop een Magneet baan- en een Joco wegfiets, vier reserve baanwielén, valhelm, banden, enz., tegen elk aan nemelijk bod. Boekhandel LUC. SCHMIDT, Bakkum. vat, heeft de minister zich dan ook met een verzoek om een voorstel, als boven bedoeld, tot de voornoemde afdeeling van den onderwijsraad gewend. Op 15 Juli 1938 heeft deze afdeeling aan zijn verzoek gevolg gegeven. In het vorenstaande is de oorzaak ver meld, waarom nog geen uitvoering is gegeven aan art. 20, der lid, der Lager- Onderwijswet 1920. De minister hoopt thans een spoedige totstandkoming van den bedoelden alge meenen maatregel van bestuur te kunnen bevorderen. De heer Steinmetz (r.k.) heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën de volgende vragen gesteld: 1. zijn de ministers niet van oorcleel, dat aan de rentebepaling van rijksvoor schotten, krachtens de Woningwet, steeds de gedachte ten grondslag heeft gelegen, dat het rijk het percentage berekent, dat het zelf geacht kan worden te betalen? 2. zijn de ministers, indien vraag 1 be vestigend moet worden beantwoord, be reid in het belang van een juiste exploi tatie van bestaande woningwetwoningen hun medewerking tot verlaging der rente op de gegeven voorschotten te verleenen, zulks a. ter vermindering van de z.g. extra te-korten, welke op vele met woningwet- steun gebouwde complexen worden ge leden; b. ter vermindering van rijks- en ge- meentebijdragen; c. in bepaalde gevallen ter financiering van noodzakelijke huurverlaging? 3. zijn de ministers tot diezelfde mede werking bereid met betrekking tot nieuw te verleenen voorschotten, teneinde voor te bouwen woningen een lagere kostprijs- huur te bereiken? DR. L. HEYERMANS OVERLEDEN. Oud-directeur van den G. G. en Gezondheidsdienst te Amsterdam. Gisteravond om tien uur is dr. L. Heyermans, oud-directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst te Amsterdam, in het Wilhelminagasthuis, waar hij sinds eenige maanden werd verpleegd, op 64-jarigen leeftijd overleden. Bekend publicist. De overledene werd in 1873 geboren te Amsterdam en werd na een studie aan de Amsterdamsche universiteit in 1900 tot arts bevorderd. In 1919 volgde hij dr. J. Wortman op als directeur van den Amsterdamschen gemeentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst. Tot zijn benoeming hadden mede zijn bekende publicaties als hygiënist geleid. Toen dr. Heyermans in 1937, na twintig jaar de leiding gehad te hebben van den G. G. en G. D. afscheid nam, wydde hij zich geheel aan zijn publicistischen arbeid. Voor de S. D. A. P. heeft de heer Heyermans een broer van den bekenden schrijver Her man Heyermans en de schilderes Marie De RoodeHeyermans eenige jaren zitting gehad in de Provinciale Staten van Noord holland. Hij had zitting in tal van hygiënische en medisch-sociale commissies en organisaties. Op de vragen van den heer van Embden (v.d.) met betrekking tot het voorstel der Britsche regeering, dat Nederland zou deelnemen aan de uit zending naar Spanje van waarnemers ter vaststelling van de bedoeling van luchtbombardementen op open steden, heeft de minister van buitenlandsche zaken o. m. het volgende geantwoord: Er is geen uitnoodiging van bei de strijdende partijen met betrekking tot de in te stellen commissie verlangd, doch instemming. Op het ontbreken hier van is de zaak niet afgestuit. Het Neder- landsche standpunt is geweest, zich niet te mengen in een strijd, waarin Nederland niet rechtstreeks is betrokken, op een wijze, waarbij in wezen tegenover een der partijen stelling werd genomen, en zulks niet op den grondslag van breede inter nationale samenwerking. De regeering ziet niet in hoe het volgen van een partijdige gedragslijn onmensche- lyke praktijken zou kunnen beletten. Omtrent de antwoorden van de regee ringen van Zweden en Noorwegen gevoelt de regeering geen vrijheid mededeelingen te doen. Iedere poging om een einde te maken aan luchtaanvallen op een weerlooze bur gerbevolking zal door de regeering zooveel mogelijk worden ondersteund. OOSTENRIJKERS VLUCHTTEN OVER DE GRENS. Uit v-ees naar Spanje te worden gestuurd. In den nacht van Maandag op Dinsdag vervoegden zich bij den landdbouwer K. te Winterswijk twee Duitsche militairen, die vertelden uit Socholt in Duitschh-nd naar Holland gevlucht te zijn uit angst naar Spanje te worden gezonden, aldus meldt het Vbld. Een der militairen had zijn on derscheidingsteekenen afgerukt, terwijl de andere kans had 'ezien burgerkleeding te bemachtigen. Zij verklaarden, na een boterham ontvangen te hebben, zich bij de Nederlandsche politie te willen melden. Daar dit niet gebeurde, toog de politie op onderzoek uit, teneinde hen op te sporen. Thans zijn zij te Apeldoorn gearresteerd. Zij bleken oud-Oostenrijkers te zijn, af komstig uit Weenen. In afwachting van de beslissing van hoogerhand wat met hen gebeuren moet, zijn zij vocrloopig in arrest gesteld. BOERDERIJ IN VLAMMEN OP. Brandweer kon niets uitrichten. Gistermiddag is brand ontstaan in, de boerderij van den landbouwer M. van dei- Rijt te Venhorst. Door de droogte was de hoeve weldra een vlammenzee. Een ge deelte van het meubilair kon men in vei ligheid brengen. Het vee was bij uit uit breken van den brand reeds in de weide. Een partij hooi werd door de vlammen verteerd. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrichten. De brand is vermoedelijk in den schoor steen ontstaan. Verzekering dekt de schade.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7