1898 1938 NEDERLAND KONINGIN WILHELMINA Spoct „40 jaren Koningin der Nederlanden" Leert Paardrijden DE RONDE VAN FRANKRIJK 4 Regeering en Parlement, Bartali vrijwel zeker winnaar. Van paarden en menschen Kennemer Manége Heilo°Telefoon 2578. TWEEDE BLAD. DE „SUMATRA" IN NIEUWEDIEP AANGEKOMEN. Enorme belangstelling. Gisteravond is Hr. Ms. kruiser „Sumatra" na een langdurig verblijf in Ned. Oost-Indië in Nieuwediep teruggekeerd. Evenals de „Java" zal de „Suma tra" een grondige revisie ondergaan. Het feit, dat de aankomst in den avond viel was oorzaak dat velen, die anders overdag door hun werkzaamheden verhin derd zijn, nu van de aankomst getuige konden zijn. De vele duizenden, die zich langs de buitenhaven en op het havenplein, op de pieren en hoofden hadden opgesteld, be hoefden niet lang te wachten. Hoewel het water nog laag was, kwam circa kwart over acht de kruiser de haven binnen. Zij werd gesleept door de sleepboot „Amster dam' 'van de fa. Wijsmüller, terwijl de „Nestor" uit IJmuiden, van dezelfde firma aan de achterzijde met den kruiser ver bonden was, om deze in de goede richting te houden. ONDER Vervolg. De verkiezingen van 1918 brachten een onverwacht, doch tegelijk twijfelachtig resultaat: katholieken en sociaal-democra ten kwamen versterkt uit den strijd. De Liberale Unie zag een groot aantal zetels verloren gaan, terwijl nieuwe en kleine partijen, door het evenredig kiesrecht be vorderd, uit den grond opschoten. Aan een politicus uit de rechtsche kringen, die tot op dat oogenblik een meer bescheiden rol had gespeeld, den heer Ruys de Beerenbrouck werd de formatie van een nieuw Kabinet toevertrouwd. Hij zocht zich medewerkers in de drie rechtsche groepen, waaronder de keuze van den toenmaligen Haagschen Bur gemeester van Karnebeek voor Buitenland- sche Zaken een zeer gelukkige mag worden genoemd. De portefeuille van Arbeid werd toevertrouwd aan den toenmaligen hoog leeraar Aalberse, een bekende parlemen taire figuur, strijder reeds jaren achtereen voor krachtige sociale wetgeving. Het mi nisterie vond zich al spoedig tegenover on gekende moeilijkheden geplaatst toen de débacle der Duitsche legers leidde tot revo lutie in Duitschland, tot de vlucht van den Duitschen Keizer, tot die eigenaardige wij ziging in de innerlijke politieke toestanden ook hier te lande, die een revolutie niet uit gesloten maakten. Wij hebben gehad op 12 November 1918 de bekende redevoering van Troelstra, waarin deze de instelling van sol daten- en arbeidersraden voor Nederland niet onmogelijk achtte; wij hebben daarna gehad de „week van Troelstra", besloten door Schapers hartstochtelijk als zelden ge- interrumeerde verdediging van den sociaal- democratischen leider, een paar dagen later door het congres te Rotterdam ge desavoueerd. Wij hebben gehad de betooging op het Malieveld te 's-Gravenhage, waarin zich jegens de persoon van de Koningin uitte het bij de groote meerderheid boven drijvende gevoel, dat wet en recht orde moeten blijven bestaan, wil in een maat schappij werkelijk maatschappelijke samen leving zijn. Als gevolg intusschen van de stroomin gen, die zich deden gevoelen, toonde het ministerie een tevoren ongekende werk zaamheid op sociaal terrein; de achturige arbeidsdag werd reeds in 1919 totstandge- bracht. De sociale verzekeringswetten, welker invoering door het ministerie-Cort van der Linden tevergeefs was beproefd, kwamen tot uitvoering; tal van minder of meer vérstrekkende regelingen van socialen aard werden ontworpen. Het Vrouwenkies recht werd tengevolge van een initiatief voorstel van den heer Marchant ingevoerd, en de Lageronderwijswet werd ingrijpend gewijzigd. Een nieuwe Grondwetsherziening kwam tot stand, die verschillende vereen voudigingen bracht, maar die, tengevolge van den ondervonden tegenstand, de daar in voorgenomen nieuwe regeling van het kiesrecht voor de Eerste Kamer moest laten liggen, terwijl zij reeds vóór hare openbare behandeling de wijziging van het processie verbod had ter zijde gesteld. De verkiezingen van 1922, de eerste, waarbij het actief Vrouwenkiesrecht van toepassing was, hadden onder niet over dadige belangstelling plaats; de vrijzinnige partijen ter linkerzijde hadden zich kort tevoren onder leiding van Dresselhuys en Treub vereenigd in den nieuw gestichten Vrijheidsbond. De uitslag was ook nu, evenals in 1918, van twijfelachtigen aard; er viel voor het behoud der rechtsche meer derheid iets te zeggen. Onze parlementaire geschiedenis kent geen zonderlinger verloop van een Kabinetscrisis dan die van 1922; niet werd gezocht naar een nieuw Kabinet, maar wel naar een grondslag, waarop voor het zittende Kabinet, in overeenstemming met de drie rechtsche partijen, het voort- regeeren mogelijk zou zijn. Die grondslag is gevonden en verkregen. De verwerping van de Vlootwet bracht nieuwe moeilijkheden, die eerst een oplossing vonden na de ver kiezingen van 1925, toen een naar het uiter lijk sterk Kabinet onder leiding van den heer Colijn, gevormd door vooraanstaande leden der drie rechtsche groepen, de regee ring in handen nam. Nauwelijks vier maan den later viel het, tengevolge van splitsing in eigen boezem over de continueering van het gezantschap bij den Paus, dat velen pro testanten een doorn in het oog was. En weer stonden wij voor een langdurige ministe- riëele crisis, die wellicht de Koningin ertoe geleid had om op hooge staatsambtenaren een dringend beroep te doen, hetwelk voor komen werd, doordat de heer de Geer zich aan het hoofd van een Kabinet stelde, nadat een poging tot formatie den heer Limburg was mislukt. Noch dit, noch het volgend Kabinet, opnieuw onder leiding van den heer Ruys de Beerenbrouck, onderscheidde zich door groote kracht. Naar veler oordeel vierde het parlementaire spel te veel hoogtij werd tegen stroomingen, die van extremis tische neigingen getuigden, te zwak opge treden; werd het gezag niet meer voldoende erkend. Reeds waren de verkiezingen van 1933 in zicht, toen de muiterij op „De Zeven Pro vinciën" als een bliksemstraal uit een hel deren hemel naar Nederland kwam. Geen bericht, zelfs niet de ontvoering van den Gouverneur van Curagao in 1929, heeft zoo diepen indruk gemaakt als deze uiting van communistischen aanslag op het wettig gezag. Men kan gerust zeggen, dat geheel Nederland deze week van „De Zeven Pro vinciën met Indië heeft meegeleefd. De ver kiezingen stonden in het teeken van de noodzakelijkheid van een nieuw en krachtig optreden; het Kabinet-Ruys maakte plaats voor een Kabinet-Colijn, dat ook Vrijheids- bonders en Vrijzinnig-Democraten, onder de laatsten de Minister van Financiën Oud, opnam. Inmiddels was, in 1930 en 1931 de econo mische crisis uitgebroken, die ook ons land niet onberoerd liet. Ons land zelfs in het bijzonder niet, omdat wij zijn exportland bij uitnemendheid, en omdat deze economische crisis voor een niet gering deel viel toe te schrijven aan het streven naar eigen voor ziening van verschillende, ten deele sedert Versailles ontstane staten, hetwelk geheel het internationaal handelsstelsel dreigde omver te werpen. Reeds tal van crisismaatregelen waren onder het ministerie-Ruys genomen, reeds een net van Crisisbureaux breidde zich, gelijk in den oorlog, over ons land uit. Het Kabinet-Colijn stelde zich tot taak om, waar het een verhooging der inkomsten als een onmogelijkheid erkende, bezuinigingen in te voeren. Vandaar het groote bezuini gingsplan dat slechts ten deele slaagde, en leidde tot een Kabinetscrisis, die een Mi nister ie-Colijn in bijkans ongewijzigden vorm weer voor het Parlement bracht. Deze ontevredenheid deed niet slechts aan den uiterst linkschen kant de communistische invloeden toenemen, doch schiep aan den uiterst rechtschen kant organisaties van ten deele fascistischen, ten deele nationaal-socia- listischen aard, die toenemenden aanhang vonden. De verkiezingen voor dé Provin ciale Staten in 1935'deden, in het bijzonder aan de N.S.B. onder leiding van den heer Mussert eén niet onbelangrijk aantal zetels toevallen; de verkiezingen van 1937 echter toonden een achteruitgang in de sterkte dezer partij, die een der kenmerken van deze verkiezingen was. Een ander kenmerk was daarin te vinden, dat, hoe gebrekkig dit bij de evenredige vertegenwoordiging ook kan geschieden, tal van persoonlijke voor keurstemmen op de Ministers Colijn en Oud werden uitgebracht. Het heeft in de 40 jaren, die achter ons liggen, niet ontbroken aan parlementaire en politieke veranderingen, ten deele sensaties. Kenmerkend is in deze periode de toename van de beteekenis der sociale wetgeving, de vermeerderde invloed van de vrouw, de verandering van tal van maatschappelijke toestanden en begrippen, daaronder de be strijding en de verzachting van de werk loosheid. Ook op de samenstelling van ons Parlement heeft de tijd zijn stempel ge drukt; wie het voor 40 jaren kende, zou het thans nauwelijks herkennen. Nederland is in den loop van deze 40 jaren voor rampen bijkans gespaard gebleven; slechts onze oude vijand, het water, liet niet na zich zoo nu en dan te doen gelden, het hevigst wel licht in den aanvang van 1916, toen de dij ken aan de Zuiderzee bezweken. Nu is de kracht van de Zuiderzee, althans naar alle waarschijnlijk, gebroken; de verbinding tus- schen Holland en Friesland is gelegd; via den afsluitdijk, monument van waterstaats techniek, gaat men sneller naar Leeuwar den en Groningen dan over land. Nog 40 jaren en Nederland zal een twaalfde provin cie tellen, die, wij hopen het althans, nieuwe welvaart aan de oude zal toevoegen. De stafmuziek bracht het Wilhelmus ten gehoore. Het nieren aan den wal nam geruimen tijd in beslag, waarna de bevoorrechte familieleden aan boord mochten om hun familieleden na een verblijf van verschil lende jaren in de Oost weer te begroeten. DE LAATSTE LOODJES... Nog 5000 voor het Fochtelooër- veen vóór 1 Augustus! Nog steeds ontvangt de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land van vele zijden bewijzen van instem ming met haar poging een hoogveengebied onder Fochteloo te behouden. Aan de koop som ontbreekt thans nog een bedrag van ongeveer 5000. Vóór 1 Augustus moet de beslissing val len en de vereeniging vertrouwt, dat de vrienden van het Nederlandsche landschap het tekort vóór dien datum zullen aanzui veren. De vereeniging is gevestigd te Amster dam, Heerengracht 540, postrekening 32391. DIENSTNEMING IN HET VREEMDELINGENLEGIOEN. De regeering kon niets doen. De regeeringspersdienst meldt het vol gende: Herhaaldelijk wordt de tusschenkomst van de regeering en van Hr. Ms. gezant te Parijs ingeroepen door de verzorgers en familiebetrekkingen van personen, die dienst hebben genomen in het Fransche vreemdelingen-legioen, teneinde te berei ken, dat die personen uit hun dienstverband zullen worden ontslagen. In zulke gevallen kunnen geen stappen bij de Fransche re geering worden ondernomen, daar het uit gesloten is, dat deze niet het gewenschte resultaat hebben, onverschillig of de dienst- nemers minderjarig of meerderjarig waren, toen zij zich verbonden. teren vier lekke banden en Bartali slechts één. Inderdaad zat het den Belg in deze etappe niet mee. Maar ook zonder die lekke banden zou Vervaecke zich voor de groote kwaliteiten van Bartali hebben moeten buigen. En onze landgenooten? Middelkamp kwam als 46e aan met bijkans drie kwartier ach terstand op den winnaar. Van Schendel werd 56e en ariveerde bijna een uur later dan de Italiaan. Hellemons werd laatste en noteerde een tijd van 9 uur 52 min. 32 sec. Bartali heeft thans een totaaltijd van 93 uur 56 min. 22 sec., Hellemons als laatste is op enkele minuten navier uren achter. In afwachting van den grooten slag, wel ke zou ontbranden ging het naar het dorpje Allos, aan den voet van de 2250 meter hooge Col d'Allos. Berrendero was de eer ste, die poogde te ontsnappen, maar hU werd spoedig door Bartali en Vissers inge haald. De beide laatsten gingen door, doch Vervaecke, ziende, dat zijn leiderstrui in gevaar was, wist zich met uiterste krachts inspanning bij zijn landgenoot en zijn ge vaarlijksten tegenstander te voegen. Op 1000 meter van den top loste Bartali stuk voor stuk zijn concurrenten en op de pas hoogte had hij negen seconden voorsprong op Vissers, dertien seconden op Cosson, die weer gevolgd werd door Vervaecke, Magne, Sylver Maes en Neuville. Op dat moment was Vervaecke zijn leiderstrui reeds kwijt, omdat Bartali tevens nog 1 minuut extra tijdsvergoeding kreeg. Bij de afdaling naar Barcelonette kreeg evenals Vervaecke, hiervan onmiddellijk, wekkende vaart naar ten einde te trachten Vissers bandbreuk, Bartali profiteerde door in duizeling- beneden te suizen, zijn voorsprong zoo DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrachtauto door lokaaltrein gegrepen. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg tusschen Meeden en Muntendam een vrachtauto, geladen met turf en af komstig van Emmererfscheidenveen door den lokaaltrein naar Stadskanaal gegrepen. De auto werd meer dan dertig meter mee gesleurd. De eigenaar van den wagen, de heer D. Boelens, werd ernstig aan de beenen ge wond. De naast hem zittende knecht bleef zoo goed als ongedeerd, de heer Boelens is in ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht. De vrachtauto werd geheel vernield. Het slachtoffer overleden. Nader wordt gemeld, dat de 23-jarige D. Boelens, die zware inwendige kneuzingen had gekregen en beide beenen had gebroken, in het Diaconessenhuis te Groningen kort na aankomst is overleden. HET PACHTBUREAU NOORDHOLLAND. Dezer dagen is te Haarlem bijeengekomen het bestuur van het pachtbureau Noordhol land, ingesteld ingevolge de nieuwe pacht wet, ter bespreking van de stichtingsacte. Het bestuur bestaat uit de volgende hee- ren: mr. P. S. Winkel te Hoorn, voorzitter; C. A. J. van Baar te Haarlem, secretaris; Joch. Blauboer te Schagen; J. van Kampen te Spierdijk; P. Kistemaer te Kolhorn; H. Klaver te Alkmaar; Jn. Lakeman te Lutje broek; P. Mantel te Schermerhorn; W. A. E. Meekel te Amsterdam-Zuid; D. Nobel te Midden-Beemster; Chr. Reinders Folmer te Heemstede; Jac. P. Nijssen te Santpoort; A. Schermer te Hoogkarspel; W. Specht Grijp te Heemstede; Joh. Verkuijl te Heemstede; K. Vlaming te Nieuweschild, Texel; E. Voge lenzang te Egmond aan den Hoef. Het bureau is gevestigd te Haarlem, te adresseeren aan: het pachtbureau Noordhol land, Parklaan 12, Haarlem. Tot de kern-commissie werden benoemd de heeren: 1. mr. P. S. Winkel te Hoorn, voorzitter; 2. Joh. Verkuijl te Heemstede; 3. W. Specht Grijp te Heemstede en 4. C. A. J. van Baar te Haarlem, secretaris. Wielrennen. Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onze koningin? Het boek verschijnt in Augustus. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Dealbumszjjn uitsluitend bij vooruitbetaling, zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prijs bedraagt 0.75 afgehaald aan ons bureau, fr. p. post 0.95. Postgiro 37060 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkmaarsche Courant. De ronde van Frankrijk is practisch beslist: Bartali heeft Vervaecke de gele leiderstrui ontnomen en staat na de veertiende etappe op de eerste plaats van het algemeen klassement met niet minder dan achttien minuten voor sprong op nummer twee, den Luxem burger Mathias Clemens, die Vervaecke naar de derde plaats heeft verwezen. Op alle drie bergen was Bartali, de koning der klimmers, eerste en kreeg daardoor tevens verscheidene minuten tijdsvergoeding. Bovendien wist hij de etappe, welke van Digne naar Briancon leidde, te winnen en voorts kwam hij alleen aan met verscheidene minuten voorsprong op zijn naasten concurrent. De ronde van Frankrijk is practisch dus beslist. Wel komen er nog enkele zware etappes, b.v. de vijftiende van Briancon naar Aaix Les Bains over de Galibier en de Izeran, maar juist in de bergen domineert de nieuwe drager van de gele trui, zoodat zijn zwaarste tegenstrevers hier weinig kans zullen krijgen iets van hun achterstand in te halen, laat staan een voorsprong te nemen. Integendeel, men verwacht, dat Bartali vandaag op de beide Cols opnieuw zal zegevieren, waardoor zijn voorsprong nog aanzienlijk grooter zal worden. Tenzij er zich onvoorziene omstandigheden voor doen, waarbij wij in de eerste plaats aan pech denken. Want Vervaecke kreeg gis- groot mogelijk te doen worden. Bij Guillestre op 1000 meter hoogte begon weer de langzame maar langdurige klim naar den derden berg, den Col d'Izouard, welke bijna 2400 meter hoog is. Over 30 K.M. moesten de renners 1300 meter stij gen. Opnieuw bleek Bartali de beste klimmer te zijn, wederom was hij het eerst boven en verkreeg aanzienlijke tijdsvergoeding, n.I. 2 min. 15 sec., het maximum wat te be halen viel. Op de drie bergen had Bartali reeds meer dan vijf minuten extra winst verkregen. In het bergklassement is zijn puntenaantal vrijwel onbereikbaar gewor den. Nog vijftien kilometers scheidden Bartali van Briangon, het eindpunt der etappe. En toen bewees de Italiaan, dat hij niet alleen een groot klimmer is, maar ook een moedige daler. In duizelingwekkende vaart, alles riskeerend, gooide hij zich door de bochten, remde scherp af, had onmid dellijk weer een pijlsnelle vaart. Niemand kon hem bijhouden, alleen stormde hij op Briangon af. En met vijf minuten voor sprong op zijn landgenoot Vicini passeerde hij het eerst de finish. Vervaecke had een achterstand van ruim een kwartier. Volkomen uiteengetrokken kwam het veld binnen, slechts zelden zat er een groepje bijeen. De slag was afgeloopen, Bartali had glansrijk de zege behaald. Het was een goede dag voor de Italianen, onder de zes eersten waren vijf Italianen. Bovendien heeft Italië de leiding in het landenklassement genomen. De uitslag van de veertiende etappe luidt: DigneBriancon 219 K.M. 1 Bartali, Italië, 8 uur 49 min. 7 sec.; 2 Vicini, Italië, 8 uur 54 min. 23 sec.; 3 Na- thias Clemens, Luxemburg, 8 uur 55 min. 55 sec.; 4 Servadei, Italië, 9 uur 25 sec.; 5 Mollo, Italië, 9 uur 32 sec.; 6 Martano, Italië, 9 uur 4 min. 8 sec.; 46e Middel kamp 9 uur 34 min. 20 sec.; 56e Van Schendel 9 uur 48 min. 10 sec. Algemeene rangschikking: 1 Bartali, totaaltijd 93 uur 56 min. 22 sec.; 2 Mathias Clemens 94 uur 14 min. 7 sec 3 Vervaecke 94 uur 17 min. 52 sec.; 4 Vicini' 94 uur 20 min. 9 sec.; 5 Cossen 94 uur 25 min. 18 sec.; 6 Vissers, België, 94 uur 31 min. 44 sec.; 38e Middelkamp 95 uur 33 min. 45 sec.; 47e. Van Schendel 96 uur 3 min. 58 sec.; 57e. Hellemons 97 uur 45 min. 46 sec. Landenklassement: 1 Italië 283 uur 7 min. 17 sec. 2 België. 3 Frankrijk. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Voor de nationale kampioenschappen, I welke op de Stadionbaan worden verreden heeft voor het sprintkampioenschap ook Jan Pronk ingeschreven. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Het programma, dat den vorigen Zondag verreden zou worden, maar door de ongun stige weersgesteldheden werd afgelascht, zal thans Dinsdagavond worden verreden. Wij behoeven o.i. hier alleen maar té her inneren aan den 50 K.M.-koppelwedstrijd waarvan de bezetting buitengewoon sterk is' zeker vijf koppels zijn in staat, als eerste te eindigen, zoodat de strijd buitengewoon be langwekkend zal worden. En bovendien zal het uithoudingsvermogen hier een hartig woordje meespreken! De voorwedstrijden zijn varieerend en be vatten o.m. een ploegachtervolging, waarbij de samenstelling der ploegen dusdanig is dat ook hier weinig krachtsverschil bestaat.' Misschien, dat Klink zijn ploeg zooveel lei ding weet te geven, dat deze wint" Meer behoeven we van dit avondprogram ma niet te zeggen. Dat wedstrijden zonder nationale grootheden boeiend kunnen ziin is al lang bekend. En anders zal dat Dinsdag avond wel bewezen worden! Nachtelijk bez0ek' Het is ^an het eind van onzen vierdaao' schen A.N.W.B.-rit. Paarden en menschen hebben hun plicht gedaan, we zijn w^ei* thuis. Voor de paarden is er de rust vat hun eigen stal, de verzorging door bekende handen, voor een paard geldt meer dan voor eenig ander schepsel: „there 1S place üke home". Dat verlichtte ook de taak op dezen vierden, zwaren dag, d wetenschap, dat wij naar huis g:ngen. net maakte, dat we optimist de achtenzeventig kilomeier begonnen aan te snijden, thuis zouden de paarden immers de welver diende rust krijgen. En voor ons wachtte een verrassing Mevrouw de Jong. de vrouw van den leider en de charmante jonge chatelaine van het huis op de hei, dat als een paleisje is, door een tooverfee daar neergezet, vroeg de deelnemers ten eten, om den val uit de wolken te breken. Want als je vier dagen lang samen hebt rondgezwoi ven door een der mooiste gedeelten van het land en je komt thuis, ja, dan is het wel wat nuchter om zóó uit elkaar te gaan. En hoewel dit met paardrijden nauwe, lijks, maar toch wel iets te maken heeft, want wij raakten over de trouwe vrienden natuurlijk niet uitgepraat, vooral niet om- dat het onderwerp de gastvrouw mee na aan het hart lag, moet toch even geconsta teerd worden, dat dit een buitengewoon geslaagde samenkomst was. Het was gezellig en het werd laat, al pratende. Tenslotte disputeerde ik gemoe delijk nog wat met één van de deelnemers over het hebben van een eigen paard. Ik meende, dat dit waard was om er alles voor op zij te zetten, om er alles voor over te hebben, omdat de vriendschap en de trouw van je eigen paard tegen alles op weegt en alles in de schaduw stelt. Hij meende van niet. Maarhij heeft nooit een eigen paard bezeten. Overigens was het er niet om begonnen proselieten te maken. Al wat ik zei, kwam meer voort uit het gevoel van diepe dankbaarheid voor wat Siegfried deze vier dagen voor me gedaan had. Opgewekt, onvermoeid, geestig, kwajongensachtig, door zijn dwaze invallen telkens weer afwisseling brengend ik móést nog eens even zeggen hoe ik het waardeerde. Zooals ieder ruiter het paard, waar hij jarenlang mee optrekt waardeert. Het is laat, als we eindelijk afscheid nemen om naar huis te gaan. Met de uitgesproken verzekering, dat dit het ideale slot is geweest van vier ideale dagen. Er moet even langs den stal gere den worden om een paar koffertjes op te halen, die daar zijn blijven staan. De jonge pikeur slaapt licht en doet onmiddellijk open, nadat er maar even tegen het raam is getikt. Terwijl de anderen hun bezittin gen bijeen zoeken, ga ik den stal binnen. Het is er warm en stil en donker, maar dat hindert niet, ik weet er den weg als in mijn eigen kamer. Geen geluid als de ademhaling van slapende paarden. De meeste staan, een enkele heeft zich uitge strekt. Zij reageeren niet, als ik langs hen ga, zoo geluidloos mogelijk. Dan ben ik aan het eind van den door gang, bij de ruime box van den schimmel. Over de deur heen zie ik, dat hij ligt, den rug steunend tegen het voorschot. Zijn als zilver glanzende robe is in het donker nog te onderscheiden. Slaapt hij? Dan wil ik hem niet wakker maken. Hij heeft zijn rust zoo dubbel en dwars verdiend. Toch wil ik hem zoo graag nog even iets vriendelijks zeggen, hem nog eens toonen, hoe ik zijn prestatie apprecieer. Heel zacht zeg ik: Jongske. expres niet zijn naam gebruikend, want die zou hem uit den doode doen opstaan. Hij reageert on middellijk. In een seconde is hij overeind en steekt zacht hinnikend den neus over de deur om zich te laten streelen, maar ook in het gretig vragen zooals een klein kind, als je naar een partij bent geweest of je iets hebt meegebracht. Natuurlijk heb ik dat. Er zijn twee klontjes bewaard van het kopje koffie. Hij accepteert ze dank baar en duwt zijn hoofd tegen myn schou der. Even staan we heel stil, het groote machtige paard en ik. Dan klinkt vaag buiten een roep of ik kom. Met engelengeduld hebben de ande ren gewacht en dit korte moment in den stal heeft me het harmonische slot ge geven. Kinderachtig? Sentimenteel? Goed, wat mij betreft, maar dit zijn toch momenten, die je niet zoudt willen missen. TRIXIE. Cricket. DE VIERDE TOETSWEDSTRIJD TE LEEDS. Aan het einde van den eersten dag van den 4en toetswedstrijd tusschen Engeland en Australië bedroeg de eerste innings van Engeland totaal 223 runs. Hammond scoor de hiervan 76. Australië ging hierna in en noteerde 32 voor 1 wicket. Brown scoorde 22 run-- Fingleton 9 not out en Barnett 1 not out O Reilly Bowlde 34 overs en nam 5 voor 66 runs. wicets Athletiek. KARL BAUMGARTEN VERBETERT HET RECORD 300 METER. Te Stockholm in 33,8 sec. geloopen. Op den derden, tevens laatsten avond, van de internationale atletiekwedstrij den te Stockholm slaagde Karl Baum- garten er in het Nederlandsch record ioic 300 meter' dat sedert 6 September 1936 op naam staat van Osendarp met een tijd van 33.9 sec., gevestigd te Am- am, met 0.1 sec. te verbeteren. Akwam weer tegen Mallot uit. houden en werd^ech?" uitstekend b« te geslaeen n,. s met gering verschil droejf 33.4 s^c Van de" Amerikaa" bc* wereldïecoïr^fïu^L6! 8 jaar oude den kilometer te verhf? Lado"meSue °ver mocht hierin nimf eteren- °e Amerikaan tijd van 2 mjn 24 o hij bleef met een ven het wercHr j ruim 1 seconde bo- hij 2 Sin nieuw wereldrecord was

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8