Vraag en aanbod AMSTERDAMSCHE BEURS Pluimveeteelt. LAATSTE BERICHTEN. Bl30EK OP LANGENDIJK BEEMSTER BEVERWIJK KOEDIJK Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? st aatsleen1ngen. cultuur maatsch. h. v. yjJ* URSEM EGMOND BINNEN VERSTOPPING FOSTERs MAAGPIll Voor de Huisvrouw. Strijkijzers van het P EN Naar wij vernemen, zullen, nu het ge- meenschappelyk electriciteitsbedrijf S F nVh iR °VergeRaan en het P. E N. dus de levering van electriciteU aan huis verzorgt, aan de in de Langen- dt)k«r gemeenten in het huwelyk treden den, vanwege het P. E. N. gratis electrische strijkijzers worden verstrekt. Maandagmiddag-sluiting voor de kappers? Er bestaan plannen onder de kappers om aan de gemeenteraden van de Lan gendijker gemeenten een adres te richten met het verzoek, voor de kapperszaken dé verplichte Maandagmiddag-sluiting voor te schrijven. Naar men ons mededeelt ziin zoo goed als alle kappers er voor. dat een dergelijke maatregel wordt getroffen. Geslaagd. De heer G. Köhne alhier is te Haarlem geslaagd voor de hoofdacte. De aanvoer van aardbeien. Aan de Vereenigde Veilingen werden aangevoerd 23.573 K.G. aardbeien tegen een gemiddelden prijs van 13,60 per 100 K.G. Opgehouden werd een hoeveelheid van 6331 K.G. tegen den minimumprijs van 12 cent per K.G. Aan de B. E. T.-veiling was de aanvoer 16.005 K.G. en de gemiddelde prijs 15,18 per 100 K.G. Van dezen aanvoer werd 1025 K.G. opgehouden. De speciale aardbeienveilingen zullen nog eenige dagen voortduren. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. Jannie Dol en de heer Joan Geus zijn geslaagd voor het Esperanto-examen a. Alléén 2de handsch goederen. 35 et p. 5 regels, uitsluitend contant. van Dinsdag 26 Juli 1933. OPGAVE VAN NOGKUHOIXA.NDSCH LANDBOUWCRED1ET N V Vorig* koers 33X X Nederl 1938 102'/, 3 X Ned.-lndiè 1937 100'- le 5X X DuitschL '30 m. verkl. 30 bank-instellingen. Amsterd BankW/r Handel Mil Cert. v. 250 159 Koloniale Bank>59 Ned. Ind. Handelsbank .141 industr. OND. BINNENL. Altf Kunstzijde Unie 47l/i Calvé Delft C*rt „JU Nederl Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit 246'/4 limiet er"Wi 1NDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anacondaa'J}6 Bethleh. Steel«Va Cities Servicetw Generaal Motor» Kennecott Copper 31 /j» Republic Stssl '5?» Standard Brands "U Steel ,',u U. S. Leather4'/, Java Cultuurf*'* Ned. Ind. Suiker Unie IWjfr Vereen. Vorstenlanden s MIJNBOUW. Benoemd. De heer J. A. Hille, bouwkundige, af komstig van de Middelbare Technische school, ontving dezer dagen zijn benoeming van het departement als bouwkundige te Curasao (West-Indië). Bollenziekten. Ter bestrijding van ziekten in hyacinthen en narcissen, meer in het bijzonder van aal- jepziekte en vliegjes, welke hier nog al vaak voorkomen, zijn hier een drietal ketels voor warmwaterbehandeling der bollen ge plaatst, n.L door de firma's Roozen, Baltus en Apeldoorn. Daarmee hoopt men de be strijding op voordeeliger wijze te kunnen verrichten en ze tevens meer algemeen te maken. Alg. Explor. MijJ* Redjang Lebong PETROLEUM 164 Dordtschc Petr. 3331/» Kon. Petr Perlak Phillips Oil3UV,, Shell UnionJ;/1® Tida Water"'Via RUBBERS. Amsterd. Rubber f Deli Bat. Rubber «9 Hessa Robber Oostkust «ft SerbadjadiJ* Interc. Rubber 3'ti« SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. '24 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oud# Deli Senembah259 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific 11 Southern Railyr Cert.. Union Pacific Canadian tExcUim. «Exdividend. §Noteering per 50. «f^nCt Prolongatie vorige koers K, heden i P WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden oiso uiioquoois uagaiiuodox laatste 2.45-3.00 10J/, l00>/« 29'/« 150'/, 158 161 141 47'/,-V» 91 30-'/i 244-0'/« 155»/*-# 39 2'Vs-Vs 45'/» u/w 32»';, 31 I-'Vm 15i-»/n 6'»/.. 45-'/u 4'/# 471i-2i 19J 192 82»/»- 73'/, 331 343-V, 7/ 31»/, 11-Vui U»/*-f 2291-31t 16f'/j-4 136 165 125'/, 3'/, 106V, 87'/, 122'/, 120 236»/, 282'/, 259 29'/, 15*-Vu 10'/, 64 5'/« 00'SF Kil 9F OO'OF K99TF 82.06 VtZO'fi 0IE2. XS68 *UWl 00 fik 5UU9F 00 OF 99IF K9I08 £0 8 2.0Ei S6 8 38 I tpPQZ (eSlog) pssnifl sfiaBd uriiaofl uepuoq Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De gevaren bij den aankoop op advertenties van onbekende bedrijven. Alvorens weer eens de seizoensbezigheden "te bespreken wil ik even de aandacht vesti gen op een paar artikelen, die in den laat- sten tijd in de bladen verschenen zijn en die onze bijzondere aandacht wel waard zijn. Het eerste kwam voor in de „Bedrijfs- pluimveehouder" onder den naam: „Nieuwe truc van den zwendelhandel". Daaruit bleek het volgende. Al jaren lang trachten de pluimveeorganisaties den zwendel in den pluimveehandel tegen te gaan en de pluim veebladen doen daarin zooveel mogelijk hun best. Jammer genoeg kan men niet altijd zoo direct de trucs van sommige advertenties doorzien worden er dus nog advertenties geplaatst, waarop lezers er in vliegen. Waar men zulks merkt, doet men altijd het beste zich direct tot het betreffende blad te wen den. Door de actie en waarschuwingen wordt het publiek echter meer op zijn hoede en is vooral wantrouwig geworden tegenover de schoone aanbiedingen van hoenderpar ken uit Veenendaal. Daardoor tierden de minder fraaie zaken aldaar blijkbaar niet meer zoo welig als voorheen en is men nieuwe trucs gaan uitvinden. Er worden nu advertenties geplaatst door personen in an dere plaatsen in ons land, die de daarop bin nenkomende bestellingen naar dezelfde on betrouwbare leveranciers in Veenendaal doorgeven, zoodat het geleverde materiaal bfj aankomst uj^t Veenendaal verzonden blijkt te zijn. Een bedrogen afnemer schreef nu aldus: „In een der laatste Bedrijfspluim- veehouders komt een aanbod van jonge hen nen voor uit Rhenen. Ik heb hierop geschre ven voor levering van 50 Rhode Island Red hennetjes en de man schreef mij terug, dat ik prachtdieren zou ontvangen, want hij had al de mindere er uit gehaald. Nu heb ik j.1. Zaterdag die 50 hennetjes ontvangen en ik weet nu, dat ik schandelijk bedrogen ben. Zaterdagavond lagen er reeds 4 dood en gisteren Zondag zijn er ook nog 5 dood gegaan. Er zullen er nog wel meer gaan. Er werd onder rembours gezonden, dus ik heb reeds betaald. Op het stempel van den vrachtbrief staat Veenendaal, terwijl de ad verteerder in Rhenen woont. Daarom ver trouwde ik het, want ik weet wel, dat Vee nendaal een en al bedrog is. Daarom ver moed ik, dat die lui daar in Veenendaal zoo in 't nauw gedreven zijn, doordat hun han del aan de kaak gesteld is, dat ze wederver- koopers in andere plaatsen hebben, om zoo dan toch de menschen te kunnen bedriegen. Slechts enkele goede hennetjes loopen er bij, schijnbaar ten minste, maar de meeste zijn ziek en zullen wel doodgaan. Bovendien kunnen ze mijn eigen hennen, die goed zijn, ook aansteken en ziek maken. Wat is er tegen zoo'n schandelijke manier van bedriegen te doen?" De redactie van de Bedrijfspluimveehou der voegt er aan toe, dat zij niet beter kan doen dan aan het geval bekendheid in haar blad te geven. Er zijn dan wel andere bladen met een pluimveerubriek en landbouwbla den, die deze waarschuwing ten bate van hun lezers zullen en willen opnemen. Dit stukje is niet alleen interessant uit een oogpunt van handel en zwendelpraktijken, maar is een aanvulling op mijn coccidiosis- serie van de afgeloopen weken. Wat toch is het geval? We hebben nu gezien hoe de coccidiosis onder allerlei eigenaardige ver schijnselen verloopen kan. Iemand die er k*jk op heeft, ziet natuurlijk gauw genoeg, dat er onder de jonge dieren iets niets in iONGECOIUUGEKM». DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Zondag 7 Augustus a.s. hopen de heer D. van Ravestein en echtgenoote, wonende aan de Almondestraat 25b te Rotterdam den dag te herdenken, waarop zij zestig jaren gele den in den echt verbonden werden. AMERIKANEN „DOEN" HOLLAND. Omstreeks een uur vannacht arriveerde te Rotterdam het Transche 34500 ton metende stoomschip „Paris", toebehoorende aan de Compagnies Generales Atlantique, dat een kruistocht maakt en thans naar Le Havre zal gaan. Eenige weken geleden is het schip uit New-York vertrokken met circa vierhonderd Amerikanen aan boord. Het bezocht reeds Engeland, Noorwegen en Zweden. Vandaag bezoeken de passagiers o.a. Amsterdam, Volendam en Marken om vanavond weer aan boord te gaan. Circa een uur vannacht zal de „Paris" onder commando van kapitein Payen de la Guran- derie weer zee kiezen. VERPLEEGSTERS-TEKORT IN ZUID- AFRIKA. Voorschriften en vereischten. Het secretariaat der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging (Keizersgracht 144 te Amsterdam) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het onlangs versche nen bericht over de moeilijkheden bij het verkrijgen van een vergunning tot vestiging in Zuid-Afrika niet van toepassing is op ver pleegsters en enkele andere categorieën. In tegendeel, verblijfsvergunningen (permitten) voor verpleegsters komen geregeld af. Berichten uit Zuid-Afrika maken bij voort during melding van een groot gebrek aan verpleegsters. Een verleden maand in Port Elizabeth gehouden congres van de vereeni ging van opgeleide verpleegsters bevond dat er nog 350 verpleegsters noodig zijn om in de onmiddellijke behoefte van de Unie te voorzien. Bij het kantoor te Kaapstad der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche vereeni ging informeeren de verschillende hospitalen geregeld of er verpleegsters uit Holland zijn aangekomen. De kansen voor verpleegsters zijn dus zeer gunstig. Het is echter niet mogelijk om op contract naar Zuid-Afrika te gaan. Elke verpleegster gaat op eigen risico (dat gezien den bovengenoemden toestand niet groot is) moet haar eigen reiskosten betalen en moet kunnen voldoen aan de immigratievoor schriften d.w.z. van tevoren moet een permit worden aangevraagd en bij aankomst in Kaapstad moet men beschikken over 100 pond sterling, contant of onder de borgstel ling van de N.Z.A.V. zijn geplaatst, in welk geval de 100 pond contant niet noodig zijn. Verdere vereischten zijn voldoende kennis van de Engelsche taal, speciaal van vakter men. trokken partijen te beleggen te Londen, on der voorzitterschap van lord Haüfax, die op zal treden als scheidsrechter op aanbevelin gen van Runciman. NIEUW GRENSINCIDENT. Volgens nog niet bevestigde persberich ten zijn 22 Juli J.1. driehonderd man van het Roode Leger slaags geraakt met grens wachten van Mandsjoekwo. De Russen wa ren aan den oever van Mandsjoekwo van de Oessoeri aan land gegaan, op de plaats, waar reeds eerder gevechten waren gele verd. Naar verluidt, hebben de Russen het dorp Yagloetste in brand gestoken en zijn zij later verdreven. Er is geen melding ge maakt van dooden of gewonden. DRIE TOURISTEN DOODGEVROREN. In het gebied van den Sint Gothard zijn drie Zwitsersche touristen doodgevroren. BRITSCHE PERS OVER DE TAAK VAN RUNCIMAN. De Britsche pers levert commentaar op de opdracht aan Runciman als raadsman op te treden van de Tsjechische regeering, welke heden officieel bekend zal worden gemaakt. De „Times" schrijft, dat de taak van Runciman zal zijn te voorkomen, dat het conflict tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland in de impasse geraakt. Hij zal raadgevend en verzoenend moeten optreden en hij zal ook het inzicht van de minder heden, in het bijzonder van de Sudeten, in overweging moeten nemen. De wijze, waar op Duitschland het Britsche voorstel heeft ontvangen, geeft reden tot optimisme, schrijft de Daily Mail. Ook dit blad wijst er op, dat de taak van Runciman zal zijn de Tsjechische regeering raad te geven ten aanzien van de eischen van de Sudeten-Duitschers en voegt hieraan toe, dat de regeering te Londen er over denkt eventueel een conferentie van de be- HET BOMBARDEMENT VAN DE „PARKLAAN1'. Raad van de scheepvaart stelde onderzoek in. Tijdens het luchtbombardement door vliegtuigen van de opstandelingen tn Spanje op de haven van Barcelona in den avond van 6 Juni j.1. werd o.a. het Nederlandsche stoomschip „Parklaan", behoorende aan de N.V. stoomvaart mij. „Hannah" te Rotterdam, van welke reederij kort te voren het stoomschip „Hannah" door een onbekend gebleven duikboot in de Middellandsche zee was getorpedeerd, getroffen. De raad voor de scheepvaart heeft heden een onderzoek ingesteld naar de omstan digheden, waaronder het schip getroffen is De gezagvoerder, de heer A. van Dijk, deel de mede, dat hij op het oogenblik van het borbardement, des avonds te omstreeks elf uur, op weg was van de stad naar het schip. Drie vliegtuigen verschenen boven de ha ven. Twee ervan bleven zoo laag, dat zij buiten het bereik van het afweergeschut bleven, het derde daalde met afgezetten motor tot zeer laag boven het schip, zoo laag, dat het afweergeschut dat boven op een der forten stond het niet kon bereiken. Onmiddellijk nadat de bom geworpen was, zette de vlieger zijn motoren aan om zoo spoedig mogelijk weer buiten het bereik van het afweergeschut te komen. De bom sloeg door de machinekap van de „Parklaan" in de machinekamer. De hoofdmachinist en een Spaansche wachts- man werden gewond. De hoofdmachinist, de heer A. Lammens, was er, hoewel hij niet levensgevaarlijk gewond was, toch zoo ernstig aan toe, dat hij nog steeds ver pleegd wordt in het ziekenhuis te Barce lona, van waar hij nog niet vervoerd mag worden. Desgevraagd antwoordde de kapitein, dat het Nederlandsche schip des nachts niet als zoodanig te onderkennen is, aangezien dan in df haven geen enkel licht gevoerd mag worden. Na het ongeval bleef de „Parklaan" nog acht dagen in Barcelona, nadat een nood- reparatie was verricht, vertrok het naar Marseille, waar het thans geheel gerepareerd wordt. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart constateerde, dat aan boord van de „Parklaan" alles is gedaan om den toestand zoo veilig mogelijk te maken. Men had geladen onder toezicht van een non-interventie-officier en alles nagelaten, wat de „Parklaan" tot een verdacht schip zou kunnen maken. De „Parklaan" is dan ook slachtoffer geworden van een op de haven bedoelden aanval. De raad zal later uitspraak doen. den haak is en zal trachten ze gauw kwijt te raken. Ook sommige opkoopers zijn er op uit om dergelijk goed te koopen. Onder dat uitschot zit dus heel wat coccidiosis in dezen tijd van het jaar en wie zoo ongelukkig is er met de advertenties in te vliegen, die zit direct dik in de besmetting. Zooals de briefschrijver aanhaalt, is ook het gevaar groot, dat de eigen pluimeestapel dik besmet wordt. Ach teraf is er bitter weinig meer aan te doen, want als de dieren een goede week ergens geloopen hebben, kan geen deskundige meer met zekerheid verklaren, dat ze de ziekte bij aankomst al onder de leden hadden. Van daar mijn advies bij den aankoop van die ren: Altijd eerst 14 dagen de nieuwe dieren apart houden en niet met eigen dieren in aanraking brengen. Bij sterfte onmiddellijk ter onderzoek opzenden naar de Rijksserum- inrichting te Rotterdam, juist de sterfgeval len in de eerste dagen na aankomst zijn van het grootste belang bij eventueele latere koopkwesties. Verder: Waarschuw uw pluimveeorganisatie. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. en «leekte epijaeartetini koofdpün. I—MlmafcsW. - eae-FoMers Bovenste rij links en rechts: een nieuwe zegel van Tsjecho-Slowakije en ui het midden de nieuwe Olympiade- serie van Litauep. De beide onder sle rijen: een serie van 10 zegels, uitgegeven ten bate van leger en vloot van generaal Franco. Deze postzegels zijn ons ter reproductie afgestaan door den postzegelhandel „Insulinde". zijn har probate hwrodddel en bok'voor em AwMnt fff roo SL ABOONEN-V ARIATIES. Er zijn weinig groenten, die zoo algemeen in den smaak vallen als de slaboonen, ook wel prinsesseboontjes of spercieboontjes genoemd. Van dat ze als jonge groente de plaats van hun voorgangers, de doperwtjes, Ier»*., nemen, totdat ze als dikke herfstbejonen, opgevuld met gezellige meelige witte boon tjes, aan hun afscheid toe zijn, verschijnen ze in elk gezin wel minstens éénmaal per week op tafel en ze worden tot het laatste toe met plezier gegeten. Toch kan ook bij zoo'n geliefkoosd ge recht een beetje variatie geen kwaad, vooral niet, als die afwisseling met heel weinig kosten en moeite bereikt kan worden. Gewoonlijk schudden we de gaargekookte boontjes eenvoudig even door elkaar met een klontje boter. Maar ook verschillende sausjes passen goed bij de slaboonen: een tomatensaus b.v., een zure eiersaus of een kaassaus. Stoven we daarin boontjes, dan mag de hoeveelheid saus k niet méér zijn dan ongeveer H d.i per soon of b.v. 1/4 L saus voor eer. -oor 4 personen: de bedoeling is dat n.. ut de groentedeeltjes er juist even door worden gebonden tot een samenhangend geheel. Als vloeistof kunnen we het afgegoten watter van de boontjes gebruiken, waarin een Maggi's bouillonblokje wordt opgelost. Voor 1/4 L. van dien bouillon rekenen we dan 20 G. (1 afgestreken eetlepel) boter en 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem; we roeren die op een zacht vuur door elkaar, gieten er dan geleidelijk den bouillon bij, laten het sausje even doorkoken en maken het af met óf 2 volle lepels tomatenpurée, óf 2 volle lepels geraspte kaas óf 2 lepels azijn en een geklopt ei. Even de warme boontjes er door geroerd, en het gerecht is klaar om te worden opgedaan. Door de toevoeging van een grootere hoe veelheid kaassaus kan nog een andere variatie worden aangebracht. We rekenen dan b.v. op de dubbele portie saus en leggen de gare boontjes laagsgewijs, met telkens wat saus ertusschen, in een vuurvast" scho teltje. De bovenste laag, die uit saus be staat, wordt bestrooid met nog wat geraspte kaas en eenige kleine klontjes boter; het schoteltje wordt dan in den oven gezet, tot het bovenste kaaslaagje goudbruin is ge roosterd. Ten slotte laten we nog een bereiding volgen, die uit Z.-Frankrük stamt en die ook hier zeker in den smaak zal vallen, nJ. de Slaboonen i la lyonnaise (4 personen). 1 K.G. slaboontjes (liefst een dunne soort), 1 uitje, 50 G. (K ons) boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2*3 theelepeltjes Maggi's Aroma, wat peper en zout Haal de boonen op de gebruikelijke wijze af, wasch ze en kook ze gaar in wat water met zout. Laat ze op een vergiet uitlekken (het overtollige water kan worden opge vangen, om nog dienst te doen in de een of andere soep of saus). Hak het uitje fijn en laat het in de dichtgedekte pan zachtjes in de boter gaar smoren en lichtbruin worden; voeg er de uitgelekte boontjes bij en laat alles samen nog een oogenblik zachtjes doorstoven. Schud er bij het opdoen de ge hakte peterselie door en maak het gerecht op smaak of mét de Maggi's Aroma en de peper. tBucgutijkt Stand ALKMAAR. GEBOREN: Petrus Maria, z. van Bernardus Johannes Geels en Margaretha Berkhout. Sybran- dis Gerben, z. van Schwibettus Terpstra en Maria Zoon. Klasina, d. van Gerrit Woonijk en Ida van Duy ven voorde. GETROUWD: Theodorus Petrus Hendrikus Wortel èn Theresia Elise Maria Kraakman. Mackt&ecicftim N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 25 Juli 1938. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 2—4, Bieten 2.30—3.60, Roo de kool 1.201.80 en Uien 4—7 per 100 K.G.; Aardbeien per 100 slof 8060; Aalbessen 713, Doperwten 3—7, Druiven 20—26, Peulen 6—10, Snij- boonen 614, Dubbele spercieboonen 10.5012, Tomaten 3.50—5 en Zwarte bessen 3033 per 100 pond; Andijvie 0.803, Bloemkool le s. 712 2e s, 35, Kropsla 0.504.60, Komkom mers 2—3.50, Meloenen 15—20 en Perziken 3—8 per 100 stuks; Peterselie 1 1.50, Rabarber 1.50—4, Selderie 0.501.20 en Wortleen 59 per 100 bos; Postelein per bakje 28—35 cent; Spina zie per bak (16 pond) 16—83 cent; Tuinboo- nen per 100 zak 35—45. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPSL- PRIJZF.N. AMSTERDAM, 26 Juli 1938. Op de hedan gehouden aardappelenmarkt waren de pre zen onveranderd. Aanvoer 257000 K.G. PURMEREND, 26 Mei 1938. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen wegende 70000 K.G. Hoogste prijs 21.50. Handel goed. Kaas. 7 stapels Kleine boeren 20.50; 8 stapels volvette 24.50; 1640 K.G. Boter 1.221.28 per KG. 682 Runderen, w.o. 335 Vette koeien 64—72 cent per KG. han-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3