1898 onder '938 HET HOOGST IN KWALITEIT HET LAAGST IN PRIJS i ^mwh ent and NEDERLAND KONINGIN WILHELMINA „40 jaren Koningin der Nederlanden" <3el s. t worden betaald, yqf De lage loonen. Verheers ongelukken Opnieuw de onbewaakte overweg. Schilder door trein gegrepen. lüiiiteiitciiid Mislukte aanslag op den gouverneur van Portorico. Herdenking van den putsch te Weenen. Planetta geen moordenaar! De strijd in Estramadura. Blijvende druk der opstandelingen. Het buitenlandsch beleid. Nieuws in 't kort. f Melkk.. 80—j®9eering en werkloosheids- 30—50 bestrijding. ^7—j De '®ge werkfondsloonen. K.G. Aan de Memorie van Antwoord in 7—38, •'zake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor de werkverruiming 5, wordt het volgende ontleend: Eendi Moeilijk probleem. haneif>ok naar de meening der regeering is het f lingend noodzakelijk, niet alleen om de paar>rkloosheid in belangrijke mate te ver- 373^ Jnderen, maar eveneens om alle krachten Col op gericht te houden, deze vermindering -fAfcfc het snelst mogelijke tempo te doen plaats 3''den. Intusschen mag nimmer uit het oog van (orden verloren, dat de geheele toestand in 3. wereld er op wijst, dat het probleem van 3. werkloosheid er een is, hetwelk niet ><-ƒ 3Jinen zeer korten tijd in zijn vollen om- 1 NO"1® is °P te lossen. Hieruit vloeit voort, ffltfoo'1 de te nemen maatregelen met beleid l-ioeten worden genomen. Nimmer mag de KXjageeringspolitiek tot bestrijding van de j3onierkl°°sheid er |0e leiden, dat op het ;ederlandsche volk voor een lange tdekomst f O^fodanige lasten worden gelegd, dat de ont- Êigrfooiïng van het bedrijfsleven, waaruit de Vroe'erlï8elegenheid allereerst moet voort- Slabpmen> in de toekomst zou worden belern- J" 2.ferd- 3 Het werkfonds. f 7. Voor wat betreft de outillage van het stelf erkfonds wordt opgemerkt, dat het noo- 4,|tige is en wordt verricht om het met de gfoodige snelheid te doen werken. Aan Verschillende leden meenen, dat de ècot lasten, welke het werkfonds oplegt, voor K.G een groot deel worden overgeheveld f 3.: naar de lagere organen. Bïo< Die opvatting is aldus de regeering Toitn haar algemeenheid niet juist. Men be- C fioort hier wel te onderscheiden de bruto- 4.? asten en de netto-lasten. Tegenover de muieerste staan de baten, welke door de tot- 2..,tapdbrenging der werken door de gemeen- Eigf en of haar inwoners direct of indirect wor- f den verkregen. In de netto-lasten, welke bij- K.Gvoorbeeld als gevolg van de vervroegde uit- Snivoering van een gemeentewerk ontstaan, f Hkomt het Rijk tegemoet door voor de gel- Kend m, welke uit het werkfonds worden ver- f 4strekt, een lagere rente te berekenen, dan f 9bij leenen op de vrije markt zou moeten 31" Nu in het voorloopig verslag enkele op- drf merkingen zyn gemaakt met betrekking tot f 3 het vraagstuk van de loonen, herhaalt de j regeering, dat een oplossing van het pro- Be bleem, waar het hier om gaat, bemoeilijkt pe; zou kunnen worden, wanneer zonder meer Elf voortdurend op loonsverhooging wordt aan- gestuurd. De regeering zal in nauw overleg pe: met het bedrijfsleven zelf, dus ook met de C organisaties van de arbeiders, zoeken naar bo de beste oplossing om het bedrijfsleven te jj0 bevorderen. Zij heeft het vertrouwen, dat en ook de arbeidersstand, waartoe mede be- pe hoort het gros der thans werkloozen, hier- •f bij volledig zal willen medewerken. 12 De opmerking is gemaakt, dat de werken 2j] van het werkfonds niet tegen het normale 18 loon worden uitgevoerd. Naar aanleiding m hiervan moge de aandacht er op worden f gevestigd, dat het verschil met het normale Ij, loon heel gering is en dat over de hoogte van het loon steeds overleg wordt gepleegd Ci met de bonafide vakbonden. K Onjuiste beweringen. 2j Niet juist is, dat bij het werkfonds sprake P' is van eigen beheer, noch, dat het werk ge- i> concentreerd wordt bij enkele groote werk- v gevers. Alle bonafide aannemers hebben recht tot inschrijving en maken daarvan dan f ook gebruik. Het vraagstuk van den Toonbijslag bevindt v zich niet alleen in de sfeer van de studie, doch ook in die van de practijk. Elk voor- I komend geval wordt zeer nauwkeurig op zijn merites beoordeeld. Bij die beoordeeling wordt nauwgezet met de bezwaren, die de 1 regeering ten volle kent, rekening gehouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een dezer dagen een circulaire doen toekomen, welke de mogelijkheid opent om onder verschil- lende voorwaarden woning te verbeteren met premie van rijk en gemeente. Het is geenszins buitengesloten, dat ook voor de uitbreiding van laboratoria hulp uit het werkfonds zal worden verleend. SPAANSCHE MATTEN BIT DE „LUTINE". Maar nog niet uit de schatkamer! De Karimata heeft gisterochtend een aantal Spaansche „matten" naar boven gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid hebben deze muntstukken echter niets te maken met den eigenlijken Lutineschat. Aan boord van de Lutine bevonden zich zeer vele vermogende personen en ongetwij feld zullen verschillende onder hen aanzien lijke geldsommen by zich hebben gehad. De Spaansche matten, welke in de omgeving van de plek, waar het wrak ligt, nogal in grooten getale voorkomen, zijn, zoo neemt men aan, afkomstig van deze reizigers. Wat de werkzaamheden zelve betreft, uit alles wat men ophaalt blijkt wel, dat men aan het baggeren is op de plaats van het voorschip. Aangezien de schatkamer zich in het achterschip bevonden zou hebben, is men nog steeds niet op de eigenlijke plaats gekomen. EEN DRIELING GEBOREN TE ALMELO. Maandag is te Almelo een drieling ge boren in het gezin J. Kapteijn—Westra. De moeder, die in het Diaconessenhuis de ge boorte afwachtte, maakt het uitstekend, evenals haar drie dochtertjes. De kinderen wegen elk circa 4 pond. De ouders zijn afkomstig uit Almelo, doch wonen thans te Hellendoorn nabij het sanatorium, waar de man een boerenbedrijf heeft. Zij waren reeds circa tien jaar getrouwd zonder dat het huwleijk met kinderen was gezegend, zoodat deze geboorte wel als een bij zondere is aan te merken. (HfelcU rw ■«0 24-0419* DORUS RIJKERSFONDS. Jaarvergadering. Een dezer dagen heeft het helden der zee fonds, „Dorus Rijkers" te Utrecht zijn jaar vergadering gehouden. De voorzitter constateerde, dat het afge- loopen jaar voor het fonds gunstig is ge weest en dit moedigt het hoofdbestuur aan om, nadat te derden male alle oud-redders zijn geholpen met een uitkeering, thans dezen menschen een onbezorgden levens avond te geven door de uitkeeringen met ten hoogste de helft te verhoogen, voorzoo ver een bepaalde weistandsgrens niet wordt overschreden. Jaarverslag en begrooting werden goed gekeurd. De aftredende commissaris, de heer C. Fock, alsmede de aftredende leden van het hoofdbestuur mevr. G. A. de Jongde Ruyter en de heeren G. Ritmeester en G. H. Ruhaak, werden by acclamatie herkozen. STAKING UITGEBROKEN TE VENLO. R.K. organisatie erachter. Maandagmiddag zijn veertig grond werkers, welke in werkverschaffing zijn te werk gesteld bij de rioleeringswerken in de gemeente Venlo in staking gegaan, aldus het Hbld. In verband hiermede deelde de heer K. Roncken, aalmoezenier voor sociale werken te Venlo, mede, dat er van de zijde van de katholieke organisaties van Novem ber j.1. af, toen deze werkzaamheden in aan besteding ter hand zijn genomen, pogingen zyn gedaan om verbetering te krijgen in de financieele positie van de arbeiders. Hierin is men tot dusverre niet geslaagd, zoodat volgens het inzicht van den aalmoe zenier de arbeiders tot staking werden ge dreven. Op den onbewaakten overweg op het Hoevelakensche voetpad te Amers foort is gistermiddag de 64-jarige schilder en behanger A. van 't Lent, wonende te Amersfoort, door een dieseltrein gegrepen en op slag ge dood. Van 't Lent kwam per rijwiel uit de rich ting Hoevelaken. Zijn bediende, die naast hem reed, maakte hem erop attent, dat uit de richting Barneveld een trein naderde. Beide wielrijders stapten af. Van 't Lent liep door, doch op den overweg struikelde hy, met het gevolg, dat hij door den trein werd overreden. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op slag gedood. Aan de Nassaukade tusschen Kinker straat en de Clercqstraat is gistermiddag een twaalfjarige jongen door een groote vrachtauto overreden en op slag gedood. De jongen fietste met een neefje aari de Nassaukade. Op het moment, dat zij een stilstaande auto wilder passeeren, werden zij ingehaald door een truck met trailer. Aan deze trailer hield zich een wielrijder vast. De jongen raakte bekneld en juist op het moment, dat de zware trailer naast hen was, kwam hij te vallen. Hij werd door één der wielen van den vrachtwagen over reden en op slag gedood. MOTORRIJDER TEGEN ZANDAUTO. Ernstig gewond. Op den Brink in Tuindorp, Watergraafs meer, van Amsterdam, is gisteren in den namiddag een 26-jarige motorrijder uit Hilversum in botsing gekomen met een zandauto. De motorrijder liep een gecompliceerd onderbeenfractuur op en is naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Aanrijding met doodelyken afloop. Gistermiddag sloeg een ongeveer 55- jarige inwoner van Ouderkerk op zijn rijwiel op de Ouderkerkerlaan linksaf Hij werd hierbij gegrepen door een vrachta'uto, waardoor hij een zware hersenschudding en een ernstige hoofdwonde opliep. Hij werd naar het O. L. Vrouwe Gast huis vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. Uit San Juan in Portorico wordt gemeld, dat een aanslag is gepleegd op het leven van gouverneur Winshup, tijdens een optocht te Ponce aan de Zuidkust ter viering van den veertigsten verjaardag van de landing der Amerikaansche troepen tijdens den Amerikaansch-Spaanschen oorlog. De gou verneur bleef ongedeerd. Gemeld wordt, dat de politie het vuur geopend heeft en een man heeft gedood, en verscheidenen ge wond. Er werden verscheidene arrestaties verricht en de orde was snel hersteld. De gouverneur bleef waar hij was en de feeste lijkheden werden normaal voortgezet. Over de schietpartij, die gevolgd is op den aanslag op den gouverneur, wordt nader ge meld, dat tenminste twee personen zijn ge dood en twintig gewond. Men gelooft, dat het eerste schot gelost is door een lid van de nationalistische partij, die de onafhanke lijkheid van Portorico nastreeft. De tweede doode is luit.-kol. Irizzary, een officier van de nationale garde van Porto rico. Onder de gewonden bevindt zich de voorzitter van de kamer van afgevaardigden van Portorico, Miguel Mendez, evenals de commissaris van landbouw en handel. De nat.-soc. te Weenen hebben gister den vierden verjaardag van den putsch van 25 Juli 1934 gevierd met een optocht, waarbij de overlevenden van dien putsch, onder leiding van hun chef, Fri- dolin Glass, denzelfden weg volgden op hetzelfde tijdstip als toen zij in 1934 naar de bondskanselarij trokken. In tegenwoordigheid van gouwleider Bürckel en stadhouder Seyss Inquart is een gedenksteen onthuld met de namen van de nationaal-socialisten, die gevallen zijn bij de herovering van het gebouw der bonds kanselarij door de bondstroepen op de op roerlingen. Een soortgelijke plechtigheid vond plaats bij de Ravag, het radiozenderge bouw, waar vier jaar geleden de bloedigste gevechten werden geleverd. De dagbladen wijden lange artikelen en zelfs speciale edi ties aan de gebeurtenissen van 25 Juli 1934. De algemeene strekking is de nat.-soc., die door de bondsregeering terechtgesteld zijn na den putsch voor te stellen als slachtoffers van een rechterlijke dwaling en te verkla ren, dat Planetta niet de moordenaar van Dollfuss is. Volgens sommige geruchten zou het proces Planetta binnenkort herzien worden. De troepen van Franco, die met onge kende hevigheid de laatste dagen een offensief hebben ingezet, waarbij als hoofddoel klaarblijkelijk de verovering van Valencia zal zijn. blijven voorloopig een hevigen druk uitoefenen op het front van Estramadura, teneinde de zak, in het Noorden begrensd door Cam- panario en in het zuiden door Castuera, te kunnen afsluiten. De regeeringstroepen, aldus een bericht uit Valencia, boden echter taaien tegenstand en noodzaakten de rechtsche troepen be langrijke versterkingen in het veld te bren gen. Wel moesten de verdedigers zich terug trekken, maar zij namen al hun materiaal mee en bereikten aoor dezen terugtocht, dat het front aanmerkelijk beperkt werd, waar door dit des te steviger is geworden. Het belangrijkste doelwit der rechtscne troepen schijnt thans de sïad Cabeza de Biey te zijn. Deze ligt ten Oosten van Castuera en er bevinden zich in de omgeving daar van stellingen van groote beteekenis. In den sector van Villaneuva de la Serena hebben de rechtsche troepen enkele belangrijke stellingen in de nabijheid van Don Benito bezet. De strijd in den sector van Puenta del Arzobispo is niet erg hevig. Succes der republikeinen. Naar in het communiqué van het mi nisterie van landsverdediging wordt mede gedeeld, zijn de regeeringstroepen de Ebro tusschen Mequinenza en Amposta op ver scheidene plaatsen bij verrassing overge trokken en na feilen strijd ook op andere plaatsen. Er werden 500 krijgsgevangenen gemaakt. Het offensief duurt op het oogenblik voort, ondanks de door de rechtsche lucht macht ondernomen pogingen, den aanval te neutraliseeren. Drie vliegtuigen werden neergehaald. 15000 gevangenen. Het groote hoofdkwartier van Franco heeft ten aanzien van den strijd in Estrama dura medegedeeld, dat de rechtsche troepen meer da.i honderd mitrailleurs hebben buit gemaakt met een groote hoeveelheid mu nitie. De troepen rukken thans verder op. Het is moeilyk het aantal krijgsgevangenen te schatten, gezien de grootte van het bezette terrein. AJeen reeds in de steden van het bezette gebied zijn 15000 krijgsgevangenen bijeengebracht. Regeeringstroepen trekken de Ebro over. Eergisteravond zijn de regeeringstroepen er in geslaagd over een lengte van 150 K.M. tusschen de samenvloeiing van Ebro en Segre en de Ebro-Delta, de rivier op ver scheidene plaatsen over te steken. De overtocht was in het geheim voorbe reid, een sterke troepenmacht was gecon centreerd en in den pacht werden bruggen over de rivier geslagen. Bij het eerste och tendgloren trokken de troepen de rivier over. Den geheelen dag poogde de lucht macht van Franco de operaties te verhinde ren. toch slaagden de regeeringstroepen er in 1500 krijgsgevangenen te maken, Naar verluidt, hebben de regeeringstroepen on geveer 70.000 man met veel materiaal ver zameld. ONDER Vervolg. Doch overigens heeft Nederland zich niet op het internationaal strijdtooneel bewogen. Het heeft wel in 1900 in China een beschei den aandeel genomen in de Waldersee-ex- peditie en het gezantschap sedertdien be schermd door een gezantschapswacht; in 1911 in Turkye, zoowel in verband met den oorlog met Italië als met het optreden der Jong-Turksche beweging, aan de spontane expeditie der in den Gouden Hoorn liggende internationale vloot meegedaan; in 1906 deelgenomen aan de conferentie van Alge- ceiras, zulks uit hoofde van de onderteeke- ning door Nederland van het Marokko-trac- taat 1880, doch van de capitulaire rechten ten bate van Frankrijk onmiddellijk aiftand gedaan na de totstandkoming van de Fransch-Duitsche overeenkomst van 1911; in 1913 in Mexico de belangen onzer petro- leumnij verheid beschermd, tegelijk met Engeland en Amerika, en met deze de vol kenrechtelijk zoo merkwaardige overeen komst gesloten, waardoor voorkomen werd, dat de Mexicaansche Regeering van de on lusten te Tampico gebruik zou maken om de onderdanen dezer drie landen tegen elkan der inz. concessies uit te spelen; in Arme nië, bijna in Marokko, het sterkst in Albanië, zijne onderdanen ter beschikking gesteld voor het oefenen van toezicht, en het geven van medewerking om een regelmatigen toe stand te herwinnen. Geen dezer conflicten heeft men zal het zich herinneren bijzondere bezorgdheid gewekt. Ook niet de „oorlog" met Vene zuela, al hebben wij met dezen Staat, gelijk in 1929 opnieuw is gebleken, nauwere be trekkingen, dan velen vermoeden. Nederland ondervond zyn aandeel in de moeilijkheden, die President Castro het buitenland bezorg de; Nederland nam dus aan de „vreedzame blokkade" deel. Spoedig scheen de zaak in orde te zullen komen, maar tengevolge van een wijziging in de regeering heeft het tot 1920 geduurd, voordat de normale betrek kingen werden hersteld. Naar Albanië zon den wy onze officieren, waarvan Thomson op verraderlijke wijze den dood vond. Naar Armenië zou de Indische Resident Wes tenenk zijn gegaan als Commissaris-Gene raal, ware de oorlog niet tusschenbeide getreden. Ongetwijfeld hebben deze minder aangename ervaringen, de Kamer geleid tot een overmaat van voorzichtigheid, toen het er op aankwam, middels vrijwilligers aan het internationaal detachement naar Wilna deel te nemen. Over het betreffend wets ontwerp werd een vernietigend Voorloopig Verslag uitgebracht, dat wel duidelyk deed zien, dat de moreele verplichtingen, waartoe het lidmaatschap van den Volkenbond kan leiden, niet overal volkomen rijp waren te achten. Tot „combinaties" van internationaal- politieken aard heeft Nederland zich nim mer laten vinden. Pleitte in 1900 het „Utrechtsch Dagblad" vurig voor een tol- unie met Duitschland, waarvan een post verdrag het eerste begin zou zyn; had men reeds tevoren en vooral na 1905 stemmen vernomen, die pleitten voor een militair verbond met België, dat zich weer nauw bij Frankrijk zou aansluiten is die richting is door geen enkelen Minister van Buitenland- sche Zaken eenige effectieve stap gedaan. Na het aftreden van het Ministerie Kuyper opende Eugène Baie, een Waalsch journalist, daarin bijgestaan door andere Walen, een bepaalde campagne, aanvankelijk in de „Petit Bleu" voor een Belgisch-Nederland- sche toenadering. Deze campagne heeft al spoedig geleid tot het instellen der Neder- landsch-Belgische commissie, het Belgische deel onder leiding van Beernaert, het Neder- landsche onder leiding van Tydeman, terwijl ook Heemskerk en Treub daarin zitting hadden. Deze Commissie, op welker offi cieus karakter nadruk werd gelegd, verga derde voor het eerst te Brussel op 4 Novem ber 1907, vervolgens in 1909 te 's-Graven- hage en in 1910 te Brussel; daarna is van haar bestaan nauwelijks meer vernomen, al werkten hare commissiën aan de bestudee ring van 'bepaalde vraagstukken als de ver laging van de posttarieven, de inning van de geldvorderingen, de bescherming van geeste lijken arbeid, de erkenning v«n 5ch^" diploma's en universitaire tital». ij: een mogelijke NederUndich-Belglsch. samenwerking op militair gebied, In het bijzonder door den Franschen generaal Langlois gepropageerd en als v8"" 1 strekt tot Frankrijk, hangt het incident- sn Heeckeren nauw samen. Men ztl zich herin neren, dat in 1910 de Regeering het gatver, dedigingsontwerp, een uitgave ^"lachend van 40 millioen, aanhangig maakte, trok in het buitenland de aandacht, om geen sterker woord te bezigen, in verband met het daarin ontworpen fort van Vlissingen.In de Fransche en Engelsche pers werd duide- lijk te verstaan gegeven, dat men dit ont werp totstandgekomen rekende onder Dul schen invloed; zelfs werd verwezen naar het bezoek, dat de Duitsche Keizer in 1907 te Amsterdam aan de Koningin had gebrach De Regeering heeft zich terecht niet van dan weg, dien zij wenschte te bewandelen, laten dringen; ook niet, toen de bespreking van de bekende Noordzee-verklaring van 24 April 1908, waarin, evenals in de daarmede correspondeerende Oostzeeverklaring, de territoriale status quo van en door de landen aan deze zee gewaarborgd werd, leidde tot het incident, door den heer van Heeckeren van Keil in de Eerste Kamer uitgelokt. Deze toch verklaarde eerst bedektelijk en daarna in comité-generaal der Eerste Kamer op 19 Februari 1910, dat de Duitsche Keizer in een brief aan de Koningin, vermoedelijk in 1904, gezinspeeld zou hebben op een mo gelijke bezetting van ons grondgebied in oorlogstijd, indien onzerzijds niet zekere maatregelen van verdediging werden ge nomen. Minister de Marees van Swindaran, wiens beleid door den heer van Heeckeren werd veroordeeld, antwoordde met de zeer pertinente verklaring, dat de Koningin nooit of te nimmer van den Duitachen Keizer noch een telegram, noch een nota, noeh eenig ander stuk hoegenaamd had ontvan gen betreffende de militaire verdediging van ons vaderland, in het algemeen of om- tient eenige in verband daarmede (taande zaak. De verklaring van den heer van Heeckeren, wien het zijn Kamerzetel koatte, verliep in een twist tusschen hem en Dr. Kuyper, van wien hy zeide zyn kennia te hebben verkregen en die niet naliet in de „Standaard" hem op de hem eigen wijze van repliek te dienen! Vermelden wy de belangstelling, die Ne derland voor toepassing van het arbitrage denkbeeld toonde, o.a. door de onbeperkte arbitrageverdragen met Denemarken en Italië, dan komen wy vanzelf tot de phate van den oorlog, die voor het buitenlandsch beleid een wel by uitstek moeilijke is ge weest. In dubbel opzicht, omdat Nederland belangrijke koloniale mogendheid is en reeds tydens den Russisch-Japanschen oorlog on dervond welke complicaties in Ooat-Azie telkens zijn te vreezen. Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onse koningin? Het boek verschijnt in Augustus. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Dealbutnssijn uitsluitend by vooruitbetaling, zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prys bedraagt 0.75 afgehaald aan ons bureau, fr. p. post 0.95. Postgiro 37060 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Costcr en Zoon, Alkmaarsche Courant. Autobus in een afgrond gestort. - Ten gevolge van een fout van den chauffeur is op den Furkapas tusschen Gletsch en Ober- wald een autobus met negen personen in een afgrond gestort. Drie personen werden op slag gedood, vijf anderen zijn met zware kwetsuren in het ziekenhuis opgenomen. Vier personen in de Beiersche bergen verongelukt. - De „Deutsche Bergwacht" deelt mede, dat in de Beiersche bergen vier personen om het leven zijn gekomen. Een katholiek priester geëxcommuni ceerd. - De congregatie van het Heilig Offi cie heeft den priester Franz Griese geëx communiceerd. De priester, behoorende tot het bisdom Paderborn in Westfalen, was in ketterij vervallen en heeft, na in het huwe lijk getreden te zyn, door middel van boe ken en tractaten propaganda gemaakt tegen den katholieken godsdienst en de geloovi- gen getracht op te zetten tegen de hoogste kerkelijke autoriteiten. Noodweer in Texas. - Tengevolge van hernieuwden hevigen regenval zijn de San Saba- en Colorado-rivier opnieuw woeste stroomen geworden, welke het zuidwesten van Texas, waar veel schapen worden ge teeld, onder water hebben gezet. Drie bergbeklimmers omgekomen. Aan den Zuidelijken wand van de Marmo- lata zijn drie Italiaansche bergbeklimmers omlaag gestort en om het leven gekomen. Vermoedelijk is een van hen uitgegleden en heeft hij de beide anderen meegesleurd. Smokkelende officieren. - In welinge lichte kringen te Toulon wordt vernomen, dat de berichten over smokkelende Fransche officieren schromelijk overdreven zijn. De zaak heeft zich als volgt toegedragen; een eskader van de vloot heeft een bezoek ge bracht aan het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee en de manschappen zoowel als de officieren hadden souveniers meege bracht, waaronder tabak. Tot nu toe had de douane hierbij veel door de vingers gezien, doch thans waren strengere maatregelen genomen. Eenige officieren wilden thans van een oefening met een watervliegtuig gebruikmaken om hun tabak aan land te brengen. De douane kreeg hier evenwel de lucht van en de zaak werd geregeld met een boete, welke de onvoorzichtige officieren werd opgelegd. Er zyn geen arrestaties ver richt en alleen disciplinaire straffen zullen worden opgelegd. Er is slechts sprake van een totale hoeveelheid tabak van ongeveer drie kilo. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6