Agenda ALKMABIéDEN HELDER N.V. Autobusdienst „Noord-Holland". Publicaties £tuuL en Jwh&ouw De moord te Obdam bevestigd. Bekentenis van den dader. Aansluitende verbindingen naar: TEXEL. 's-Gravenhage, 26 Juli 193 Verwachting JERSTE BLAn Alkmaar, Woensdag. Men schrijft ons uit Obdam: Naar we van officieele zijde vernamen, neeft kapper D., ingesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar, thans voor den rechter-commissaris verklaard z'n. vrouw vermoord te hebben. De toedracht van den moord werd ons als volgt uitgelegd: D. gaf zijn vrouw voor met haar te willen stoeien; echter onver» Wacht pakte hij haar beet, smeet haar meerdere malen met het hoofd op het aan recht, met als gevolg dat de hersenpan zeer ernstige verwondingen moet hebben op- geloopen. Vervolgens heeft D. het hoofd van het slachtoffer met een schaar toe getakeld; om de verklaring aannemelijk te maken van een val, waarna ten laatste door het duwen van de hand in den mond de vrouw om het leven heeft gebracht. Uit bovenstaand kan worden geconclu deerd, dat D. hoogstwaarschijnlijk wegens doodslag vervolgd zal worden. Het vernemen van de officieele beken tenis Van den moord in dit droef gebeuren zal met deernis door talloozen worden ont vangen. Tot nog toe waren de geruchten, alhoewel bizonder ernstig, toeh nog niet bewaarheid. Kentering was nog mogelijk, Zööals men feitelijk vergeefs blijft hopen op herstel aan het bed van éeh Ongenees lijke. t)och het spreekwoord zegt: Zoo lang er leven is is er hoop en de mertsCh klampt er zich aan vast. Zoo ook deinsde men meerendeels in dit tragisch gebeuren voor het allerergste, een moord, terug. Uit diep medegeVoél met het slachtoffer in de eerste plaats, dat zoo dl Oef óm het leven zou zijn gebracht; daarnaast mét de ouders, wier kind, en nog Wêl een eénigs- zins lichamelijk gebrekkig kind, dat extra verzorging .toewijding en liefde behoefde, op ZOO ontstellende wijze werd gedood. Dan zijn er de belde kléine kinderen, die den omvang van heel dit schrikwekkend gebéuren nog niet kunnen omvatten en al lang weer blij en onbezorgd zullen spelen, gelijk kinderen éigen is, maar die toch geen móeder meer zullen hebben. Voor nu niet en later, wanneer zij ouderlijke hulp zoo bitter van hoode kunnen hebben. Medeleven is er ook met den moorde naar hoe afschuwelijk zijn daad ook moge zijn. Er werd ons verteld dat D. eenige dagen voor St. Nicolaas 1.1. zich bij een koopman had vervoegd met het verzoek er voor te willen zorg dragen, dat zijn vrouw op St. Nicolaas verrast werd met een dressoir. „Dat heeft ze wel verdiend!", schijnt D. den koopman nog te hebben toe gevoegd. Uit deze mededêeling kan geconcludeerd worden, dat toen het huwelijksleven nog heel goed was. Daarna echter is wijlen mevr. D. uithuizig geraakt voor een medi sche behandeling. Een tweede vrouw schijnt in het spel ge komen te zijn en alles is mis gegaan. Verwoest is het leven van het slacht offer, waaraan we thans wel gevoegelijk dat van den dader kunnen koppelen, daar hij een groot deel van z'n leven gevange nisstraf zal hebben uit te zitten, en na eventueele vrijlating wel een gebroken man zal zijn. Het is wel een droevige geschiedenis geworden. OOK DE SCHILDERS MET VACANTIE. Niet alleen de bouwvakarbeiders gaan begin Augustus met vacantie, ook de schil ders-patroons berichten, dat hun zaken op 1. 2 en 3 Augustus gesloten zullen zijn. Waar beide groepen gelijktijdig gaan en van beide groepen blijkbaar allen tegelijk gaan is het voor de ingezetenen te hopen, dat er inmiddels geen nood- en spoedgeval len voor reparatie aan hun huizen geconsta teerd worden. DIERENBESCHERMING. In den tuin van een bewoner der Linde laan heeft een herdershond 7 jongen ge worpen. De hond is vermoedelijk zijn huis kwijt. Kenteeken: lichtgrijs, van boven donker gestroomd, staande ooren, lief karakter, leeren band. De eigenaar of liefhebbers worden ver zocht zich te vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar, tusschen 6 iy2 uur n.m. BEEEDIGING. Voor de vacantiekamer van het gerechts hof te Amsterdam, gepresideerd door mr. J. Wiarda, zijn vandaag beëedigd mr. A. M. Le- deboer als president van de arrondissements rechtbank te Alkmaar en mr. J. Boon als vice-president der arrondissementsrechtbank te Amsterdam. GESLAAGD. Voor het op 28 Juni te Alkmaar gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen is geslaagd voor Fransche handelscorrespondentie mej. G. B. de Vries te Heiloo. WATERSCHAPSBENOEMINGEN. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Noordholland: a. met ingang van den eersten Donderdag in October 1938, tot heemraad van het wa terschap de Beemster, J. Schuytemaker, te Beemater; b. met ingang van 1 October 1938, tot heemraad van den Anna Paulownapolder, J. Lindenbergh, te Anna Paulpwna. DOOR HARTVERLAMMING GETROFFEN. Hedenmorgen is de heer B. H. uit Leeu warden bij een bezoek aan Camperduin, tijdens het baden aan het strand aldaar plot seling door een hartverlamming getroffen. Dê man, die 00 jaar oüd was, is spoedig hierop overleden. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Gisteren werden bevorderd van dé late naar de 2e klasse: Opleiding hulp in de huishouding: Bctsy Baas, Geerie Blad, Janny Bulthuis, Bèp El- fring, Nelly Haasbroek, Nelly van Heerden, Riek Hidding, Annie Kalverdijk, Toos Köhne, Geertje Koster, Rens Nicolaï, Annie Nottelman, Henriëtte van Nunen, Willy Öostrom, Nelly van Staveren, Annie van Vuure en Sets de Wolf. Eén leerling werd niet bevorderd. Opleiding cdstuumnaaien: Ali Keizer, Kla- zien Kloosterboer, Tina Knibbe, Tonny Stee nis, Netty Stins (voorw.), Hehny Timmer, Annie Volkers, Annie de Vries eh Duk Zand bergen. Twee leerlingen wêfden niet bevor derd. Voorbereidende cursus: Annie Bakker, Nelly Bakker, Tiny Bakker, Janny Beudeker, Diehtje Boohstra, Frieda Bos, Lèna Bruin, Tihy Bruin, Anniè van deh Dam (VoorW.), Gërda Eehdebak, Annie Èigendörp (voorw.), Ans de Graaf (vóofw.), Mary Hoekmeyer, Iét jé v. d. Hooff, Vera Hopman, Getrie Huis kamp, Nel Jimmink, Mien Kaay, let Koel, Stijntje Lam, Jaanie Lèe* water, Nettie Leguit, Dofa Nanne, Trüüs ieman, Coba ÖösterWijk, Rietje Paüiisse, Dina Sik, Maap Steyn, Gerda Stolte, Idk Tiemstfa, Jo Vas- binder, Greetje Veenis, Hermahna de Vries, Mary de Waal en Jannie Zeeman. Twee leer lingen werden niet bevorderd. Voorbereidende cursus. Na het goed door- loopen van de 2e klasse werd het getuig schrift behaald door: Bep Bakker, Nelie Breeuwsma, Jo Butter, Geertje Evers, Corrie van der Ham, Corrie Hemels, Pietje Hiemstra Annie Jager, Jannie Jongej ans, Truus Joos- ten, Nel Kieft, Trien Klomp, Geesje Kolk, Ali Kuitwaard, Bep Luiten, Jannie Mad- derom, Gerarda de Moei, Jansje Schoen, Trien Sloöten, Ali Spaans, Femmy Spijker man, Betsy Struys, Lies van Tilborg, Jannie Verweel, Jannie de Vet, Agaath Visser, Marie Weel, Aafje v. Wieringen, Nelie Wierr.ma en Annie Zwakman, Twee leerlingen werden afgewezen. Opleidihg dienstbode. Van de 1ste naar de 2de klasse: Tiny Bellekom, Ans CoBter, Aal tje Douwma, Coba Hillen, Immy de Jong, Toos Lammers, Neelie Michels, Guurie Mod der, Tiny de Moei, Liesbeth Nol, Ida van Schêyen, Annie Vis en Rie Webster. „DE TEIL MOET VOL!" Een fraai geschilderd portret van wijlen H.M. koningin Emma, omlijst door een krans van groene bladeren Daaronder een ge wone teil met een opschrift Verder een glazen goot, welke naar de teil leidt en die aan den anderen kant naar de voorzijde van een etalage voert Tenslotte een breede gleuf in de spiegelruit met er naast een ver zoek aan.de jeugd, om niets te beschadi gen En dat alles met smaak, neen met eerbied en liefde tot één geheel gevormd (hulde aan den etaleur, die hier iets samenstelde dat getuigt van liefde voor zijn werk!), ziedaar „de" etalage, waarvoor wij voor enkele weken de aandacht vragen van eiken Alk maarder. „De teil moet vol!" Reeds is dat zinnetje bekend geworden en voor hen, die het soms nog niet mochten begrijpen, moge het volgende dienen: Uw oude en nu waardeloos geworden rijwielplaatjes gaan niet in de vuilnis emmer, worden niet achteloos weggeworpen. Want het onaanzienlijke stukje koper moge op zich zelf weinig waarde meer heb ben, nog altijd geldt het spreekwoord: „vele kleintjes maken één groote". En vele, heel vele oude rijwielplaatjes zijn wél wat waard. Niet voor u, lezer, en niet voor ons, niet ook voor de teilverzorgers, maar wel voor de t.b.c.-bestrijding. Wanneer u een bloempje wordt aange boden door een vriendelijke jongedame, dan offert gij gaarne uw dubbeltje voor het goede doel: de t.b.c.-bestrijding! Thans be hoeft uw goede daad u niets te kosten dan wat moeite: gij werpt uw oude rijwielplaatje in de teil. Voor de rest zorgen anderen, ge heel belangeloos. „De teil moet vol!" De teil, die in de etalage van Spaander en Co. staat, moet straks overstroomen. Daar moeten wij allemaal aan meewerken! ORGELCONCERTEN. Zooals bekend worden ieder jaar geduren de de zomermaanden (Juni, Juli en Augus tus) te Alkmaar orgelconcerten gegeven. Eertijds door den bekenden organist Jan Zwart begonnen door o.m. wekelijksche or gelconcerten te geven op het orgel der Groote kerk te Alkmaar en thans door zijn waardigen opvolger Feike Asma voortgezet, nü op het orgel der geref. kerk te Alkmaar, wordt de nog te weinig bekende orgellitte ratuur naar voren gebracht. Meesterwerken van Joh. Seb. Bach, César Franck, C. M. Wi- dor, A. Guilmant en vele anderen vindt men regelmatig op de programma's der orgel avonden vermeld. Ieder die op het gebied der toonkunst belangstelling kan toonen, zal het beluisteren dezer concerten erkennen als een zéér hoogstaand muzikaal genot. De schoonheid en aantrekkelijkheid der orgel litteratuur is door haar algemeen erkende kunstwaarde ieders belangstelling waardig. De grootmeesters dezer orgellitteratuur waren meestal werkzaam op de schoonste instrumenten der groote kathedralen wat hun scheppingstalent kennelijk tot veel in spiratie en schrijven aanleiding gaf. Widor, Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, 'n Reuze type (amus.); hoofdrollen Danielle Darrieux en Albert Prejean. Voorts: Boksmatch LouisSchmeling. Bioscoop Harmonie, 8 uur, t/m. Donder dag, hoofdnummer Meisjes van zeventien (rom.); hoofdrollen Karl Ludwig Diehl en Jutto Freybe. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Adieu Parijs (amus.); hoofdrollen Lily Pons, Gene Raymond, Jack Oakié. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 28 Juli. 7.30 uur, wielerbaan, trainingswedstrijden. Vrijdag 29 Juli. V.V.V. Openluchttheater Bergen, tweede Opvoering van „Judith". V. V. Franck, Bach, Guilmant en zoovele anderen, componeerden tallooze orgelwerken, als: Symphonieën, Sonate's, Fuga's, Voccala enz., welke compositorisch tot de beste werken der algemeene muziekliteratuur gerekend kunnen worden. Doof de regelmatige concerten, die weke- lijksch gegeven worden, is men in staat ge steld hiervan te profiteeren. In ons land heeft de algemeen bekende, doch helaas verscheiden Nederlandsche or gelmeester Jan Zwart belangrijk bijgedragen tot de ontwikkeling dezer orgelkunst. Zijn voorbeeld wordt meer en meer gevolgd door vooraanstaande organisten van verschillende kerkert, waarbij ook de Radio-omroepen krachtdadig meewerken. Thans, meer dan ooit, moet men elke ge legenheid aangrijpen om uit te komen bo ven de drukte van het stadsleven en om tot rust te komen na de vele opgedane indruk ken. Welnu, deze gelegenheid doet zich voor. Feike Asma heeft na het heengaan van Jan Zwart een nieuwe serie concerten te Alkmaar voortgezet. Wij mogen u tenslotte uitnoodigen tot bij woning van deze concerten, in de vaste over tuiging, dat de wijding welke van deze avon den uitgaat, ook u zal maken tot één van de vele liefhebbers dezer kunst. Donderdag, 's avonds van 8.159.15 uur, wordt het 6e orgelconcert gegeven door den heer Feike Asma op het orgel der geref. kerk aan de Oudegracht te Alkmaar. Het programma van dezen orgelavond ver meldt o.m.: „Toccata et Fuga" van Joh. Seb. Bach, „Praeludium et Fuga über den namen Bach" van Fr. Liszt, „Thème et Variations" van E. Bossi en fragmenten uit de Orgel- symphonieën van Charles Marie Widor. De toegang tot deze concerten is vrij. Programma's zijn bij den ingang der kerk aan de Oudegracht verkrijgbaar. MARIKEN VAN NIEUMEGHEN IN HET OPENLUCHTTHEATER TE BERGEN. Een geslaagde voorstelling. De Vereenigde Haagsche Spelers, onder leiding van Pierre Balledux, speelden gister avond in het Openluchttheater te Bergen „De waarachtige ende een seer wonderlijcke historie van Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten duvel woende ende verkeerde." De regisseur Balledux heeft, door de spe lers hun monologen voornamelijk tot het pu bliek te laten richten, ernaar gestreefd om dit mysteriespel ook tot het hart van den hedendaagschen mensch te laten spreken en het moet worden erkend, dat daardoor het middeleeuwsche Nederlandsch al spoedig begrijpelijker werd. Het openluchttheater in Bergen biedt, dank zij de wonderlijk mooie belichting, de mogelijkheden, die dit spel behoeft. In tegenstelling met vroegere opvoeringen, kon hierdoor de zegger van den proloog steeds weer uit den grond verrijzen en daar in verdwijnen, evenals dit het geval was met den duivel. De proloog werd meester lijk gezegd door Han Bontz van den Berg. Hij droeg er veel toe bij, dat de middel eeuwsche taal, die door alle spelers getrouw werd gevolgd en voor het publiek zeker moeilijkheden opleverde, toch gevolgd kon worden. Het Mariken-spel is een spel van de god delijke barmhartigheid door Maria's voor spraak. Deze barmhartigheid is het, waarop de mensch, die berouw toont een recht kan doen gelden, naar Gods woord. Zooals Maria in het „Waghenspel" zegt: Al hadde een mensch alle die sonden alleene Ghedaen van alle die wereld gemeene Riep hi eens hertelick op u ontferme Hi soude ontvanghen sljn met openen er men. Dits U woord, menich mensch es vroedere. Dit „Waghenspel", waarvoor een met paard bespannen wagen op de speelvlakte verscheen, maakte wel een bij zonderen in druk. Jan van der Linde was in dit spel een angstwekkende Masscheroen. Wy heb ben hier doorleefd, hoe de middeleeuwsche mensch, bij het aanschouwen van zulk een spel, worstelde met zijn zonde. Mieke van Oorschot, die voor het eerst de zware rol van Mariken vervulde, bleek uitstekend voor deze rol geschikt. Ondanks haar zware zonden, met den duivel in Antwerpen be gaan, bleef zij ons steeds sympathiek. Pierre Balledux boeide als „die Duvel" zeer. Zijn spel was meesterlijk. Bert van der Linden gaf een fijne geestelijke, „die Oom", te zien, een trouwe zoon van de kerk, die het lijden door de zonde van zijn nicht, die hem toch zoo lief was, op gevoelige wijze uitbeeldde. Ook de overige rollen waren in goede han den. Louis Vervooren gaf ons een aanne- m.lijken Middeleeuwschen Paus te zien, te wbl Enf feaffc-dux—Haffert als „Die Moeye", om de juiste uitbeelding van haar verontwaardiging over de vermeende licht zinnigheid van haar nichtje, een afzonder lijk woord van lof toekomt. Onder groote instemming van het pum huldigde de vlce-voorzltter van de V. v. v. het gezelschap, daarbij aan Mieke van Oor schot en Erna Balledux-Haffert bloemen aanbiedende. Hedenavond wordt het stuK in Velp gespeeld, terwijl de tweede opvoering te Bergen Dinsdag 2 Augustus zal plaats hebben. De openluehtvoorstellingen wordert bepaald door het weer begunstigd. Tot nog toe waren de avonden te koud om de be zoekers in drommen naar het theater doen stroomen. Gisteravond was dit niet geval, doe was een druilende regen oorzaak, dat ve len van hun voornemen om de voorstelling by tê wonen, afzagen. Om half 8 besliste de heer Balledux, dat de voorstelling toch in het openluch - theater moest plaats hebben omdat de grootsche enscèneering in het paviljoen niét tot zijn recht Bou komen. Zfjh beslissing is de juiste gebleken. Een stuk als „Mariken" vraagt inderdaad de tooneel-mogelijkheden die alleen een open luchttheater biedt. Merkwaardig is, dat er tijdens de voor stelling geen spatje water is gévallen. Te gen negen uur werd de mystieke sfeer nog verhoogd door het doorbrekend licht van de ondergaande zon. Het was in alle opzichten een onvergete lijke avond. COLLECTEN ROODE KRUIS. Zaterdag 6 Augustus a.s. zal in Bergen en SchOorl de groote jaarlijksche Roode Kruiscollecte plaats vinden. Waar het menschlievend streven van het Roode Kruis alsom bekend is en in dit blad onlangs nog een uitvoerig artikel daarvan was gewijd, is het overbodig nu hierop nog nader in te gaan. Wil echter de collecte slagen, dan is het noodzakelijk, dat allerwegen medewerking wordt verleend. Zij die zich als collectant of collectrice voor deze groote inzameling willen opge ven gelieven dit te Bergen te doen bij den heer J. W. Hop, Zuidlaan 37 en te Schoorl bij den heer C. J. van Wijk, Burg. Peeck- laan C 183a. VREUGDEVUREN. Op 4 September a.s. wordt door de gezamenlijke padvinders ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de koningin overal op de gren zen van Nederland vreugdevuren ontsto ken op pl.m. 8 K. M. afstand van elkaar. Het district Alkmaar zal zorgen voor het aanleggen van dergelijke vuren op het strand van Huisduinen, Callantsoog, Cam perduin, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee, Bakkum en Wijk aan Zee. GELEIDSTERS VOOR VACANTIE- KOLONIES. De Centrale Raad voor Kinderuitzen ding heeft nieuwe voorschriften gegeven voor de opleiding van kinderverzorgsters in koloniehuizen, welke gelden voor degenen, die nè 1 September 1938 een cursus gaan volgen. Voor toelating zal vereischt worden een behoorlijke vooropleiding, blijkende uit het bezit van een getuigschrift eener erkende opleiding tot hulp in de huishouding of een bewijs dat het eerste leerjaar eener erkende opleiding tot huishoudkundige met goed ge ling genieten de meisjes, die het einddiploma volg is doorloopen. Voorkeur voor aanstel van een erkende opleiding tot huishoudkun dige bezitten. Voorts is de minimum-leeftijd gesteld op 17 jaar, terwijl overgelegd moet worden een bewijs van goede gezondheid en een bewys van het Consultatiebureau voor tuberculosebestrijding, dat de leerlinge niet lijdende is aan een vorm van t.b.c., welke besmettingsgevaar oplevert voor kinderen. Verder zal voortaan de opleiding, voorzoo- ver het theoretische gedeelte betreft, uit sluitend worden gegeven aan voor het Nij verheidsonderwijs erkende Huishoudscholen in den vorm van een jaarcursus. Welke Huishoudscholen deze opleiding in Septem ber a.s. ter hand zullen nemen is nog niet bekend en dus alleen aan de Huishoudschool ter plaatse te informeeren. Tijdens den cursus aan de Huishoudschool zal gelegenheid gegeven worden tot zooveel mogelijk practische oefening. Na afloop wordt een diploma uitgereikt. Na deze theoretische opleiding moet prac- tisch gewerkt worden gedurende één jaar in ten hoogste 2 erkende inrichtingen. Wordt hiervan door de directie der inrichting een goed getuigschrift verkregen, dan wordt daarvan aanteekening gesteld op het diplo ma van het theoretische gedeelte dat hier door pas practische waarde verkrijgt. Cri«i»-pMbiicaIic. STEUN VOOR BLADRIET VAN GEWAS 1938. Door de Nederlandsche Akkerbouw- centrale, Bezuidenhout 15 te 's-Graven- hage, zullen onder bepaalde voorwaarden worden overgenomen de bossen bladriet van het gewas 1938, die op dc binnen- landsche markt niet kunnen worden af gezet. Deze overneming zal alleen geschieden van leden der Algemeene Vereeniging voor de Rietcultuur in Nederland en door tus- schenkomst van die Vereeniging. Nadere bijzonderheden met betrekking tot dezen maatregel zullen per circulaire aan de betrokkenen worden bekend ee- maakt. Belanghebbenden, die ueze circulaire op 30 Juli a.s. nog niet mochten hebben ont vangen, kunnen deze op aanvrage alsnog verkrijgen bij de genoemde Centrale of bij de betrokken afdeeling der genoemde ver eeniging. Matlre tot zwakke zuidoostelijke tot zuid- ES. later weer toenemende bewolking; aanvankelijk droog; toenemend, kan., op onweer; iets warmer. Buitenlandsch weerovenicht Kans op onweer. Het zwakke gebied van lagen luchtdruk In het noordwesten houdt stand. Aan de zuidzijde vormt zich een nieuwe secundaire, dte bezig is. zich uit te diepen voor het Kanaal en in het zuiden van Ierland den wind weer doet krimpen. Da onweers depressie, die gisteren over ons land trok en plaatselijk zwaren regen gaf, trok naar het Oostzeegebied en veroorzaakte in den nacht zware regens in west-Duitschland, Dene marken en zuid-Noorwegen. In onze omge ving en in Frankrijk werd het veel koeler en de luchtdruk steeg vrij veel. In midden- en oost-Duitschland en in de oost-Alpen is het nog zeer warm. In Zwitserland is het weer bewolkt en iets koeler dan gisteren. Het is te verwachten, dat de storing in het westen na de tijdelijke opklaring opnieuw den wind «ai doen krimpen en de bewolking toenemen en aanleiding zal geven tot opnieuw zwoel weer, met toenemende kans op onweer. MEDEDEELING AAN DEN LANDBOUW. In het etmaal van avonds 15 tot 's avonds 26 Juli is in Noordholland en op de Zuidhollandsche eilanden de weersgesteld heid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.31 uur tot 4.42 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). - Juli. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. vjn. nzn. 28 4.38 5.10 1.14 1.37 29 5.25 5.56 2.00 2.24 30 6.11 6.40 2.47 3.09 31 6.57 7.26 3.32 3J0 DIENSTPLICHT. Overgang naar de aanvulling*reserve. Inlevering militaire goederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings reserve overgaan: a. de gewoon dienstplichtigen der land macht. behoorende tot de lichting 1923, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting heb ben beëindigd; b. de gewoon dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1923 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvuliings- reserve zyn overgegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zullen in geval van mobili satie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of persoonlijke kennisgeving worden opgeroe pen. De ryksgoederen, verstrekt aan de dienst plichtigen, die op voornoemden datum naar de aanvullingsreserve overgaan, zullen met uitzondering van schoenen en haarkam in de tweede helft van September of in October a.s. moeten worden ingeleverd. Blijkt by de inlevering, dat er goederen ont breken, of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wij ziging of vernieuwing, by het Korps, weder aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zullen de belanghebbenden zoowel y openbare als by persoonlijke kennisge ving ui kennis worden gesteld, wanneer en waar de inlevering zal plaats hebben. Alkmaar, 27 Juli 1938. De Burgemeester van Alkmaar, H. KLAVER, Lo.-Burgemeester. BESTUIVING VAN PLANTEN EN BOOMEN UIT VLIEGTUIGEN. Deskundigen op Ypenburg. Donderdagochtend zullen eenige deskun digen van de Nederlandsche Heide-Maat- schappy op het vliegveld Ypenburg een proef-installatie bezichtigen, dat in een vliegtuig van de V.O.S. is gebouwd om plan ten en boomen te bestuiven en zoodoende schadelijke insecten te verdelgen. Met deze installatie zullen proeven worden genomen en indien deze slagen, zal een officiëele in stallatie worden aangebracht. Het voordeel van het bestuiven uit de lucht is, dat men vooral den bovenkant kan bestuiven, het geen van den grond af vrijwel onmoge lijk is. men za' herinneren heeft de Nederlandsche Heide-Maatschappy reeds eerder met de V.O.S. samengewerkt, n.1. bij net bestrijden van boschbranden, welke door waarnemers in vliegtuieen werden ge signaleerd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2