DE BAAS. Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Nieuws in 't kort. De buitenlandsche hulp aan Franco. 23.000 Italianen, 2500Duitschers? Daden van terreur allerwege. Onrustig Palestina. Bulgarije rechtsgelijk op bewapeningsgebied. Overeenkomst bereikt met Balkan-Entente. het offensief aan de Ebro. De opmarsch der regeeringstroepen. Hoe de Tirranna gebombar deerd werd. Herkomst van het toestel onbekend De Japansche inval in China. 2 millioen slachtoffers sedert den aanvang. KORTEBAANDRAVERIJ TE SCHOORL. Begunstigd door schitterend weer vond Zondagmiddag op het sportpark te Schoorl de tweede kortebaandraverij van dit jaar plaats. Het was wel zeer te betreuren, dat deze draverij niet meer publieke belangstelling genoot, daar het aantal toeschouwers nog geringer was dan bij de vorige draverij. Het programma telde drie nummers, te weten: een aanmoedigingsdraverij, een draverij A. en een draverij B. De aanmoedigingsdraverij werd verre den in twee series; ingeschreven 10 paar den, niet opgekomen Baronesse. 1. Buziau K. W. 720 meter, van J. Kor- ver te Schoorl, rijder Nottelman in 1.15. 2. Zelda Bird, 740 meter, eig.-berijder Joh. van Twisk, Beemster. 3. Zele, 740 meter, van K. Akema te Injum, berijder J. Vergaaij. Voor draverij A. waren 25 paarden in geschreven, waarven 4 niet waren opge komen. Deze draverij werd verreden in vijf series. Het was jammer dat Buziau K. W., van J. Korver te Schoorl, niet ge plaatst werd, daar hij een buitengewoon mooie course heeft geloopen. In zijn serie kwam hij als eerste aan op 700 meter in een tijd van 1 min. 10 sec. In deze draverij was 1. Maya Todding- ton, 770 meter, van mevr. Arbous te Amsterdam, berijder J. van Leeuwen Sr., in 1 min. 9 4/5 sec. 2. Zola, 730 meter, eig.-berijder B. Monsma te Oudkerk. Voor de laatste en mooiste draverij wa ren eveneens 25 paarden ingeschreven, waarvan 4 niet waren opgekomen en Maya Toddington als winnaar van dra verij A. niet mocht deelnemen. Deze draverij werd eveneens in 5 series verreden. In deze draverij werd zeer veel goede sport geboden en in het bijzonder de beslissingserie stond op hoog peil. 1. St. Bernard, 770 meter, eigenaar K. van Diepen te Ursem, berijder J. van Leeuwen Jr. 2. Buziau K. W., 700 meter, eigenaar J. Korver te Schoorl, berijder Nottelman. 3. Fatima, 790 meter, eigenaar J. Haan te Wormer, berijder J. Vergaaij. Na afloop der draverij vond in het café „De Rustende Jager", door den voorzitter der Vereeniging, de heer C. M. Winder, de prijsuitreiking plaats. Het is begrijpelijk, dat deze ook thans weer een opwekkend woord tot stimulee ring van het bezoek aan de Schoorlsche draverijen deed hooren. VoetbaL ZOMERVOETBAL. Hedenavond om 7.30 uur, zullen op het gem. Sportpark de ambtenaren den strijd aanbinden tegen V. V. R. Verleden week hebben de Reinigings mannen tegen de scheidsrechters het onder spit moeten delven. Een reden te meer nu hun uiterste best te doen om niet op de onderste plaats te blijven. Liefhebbers van amusement-voetbal kun nen vanavond genieten. Athletiek. Bij de dames-athletiek kampioenschappen werd onze snelste athlete op de 100 m. mej. Fanny Koen op de 100 meter met uiterst klein verschil geslagen door de 17-jarige Engelsche miss Lock. Beide noteerden een tijd van 12.1 sec. Honkbal. BELGIE—NEDERLAND 5—6. De internatioanle honkbal wedstrijd te Antwerpen tusschen het Belgische en Ne- derlandsche negental bespeeld, eindigde in een 65 overwinning voor Nederland. Boksen. DE BOKSWEDSTRIJDEN OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. Zondagmiddag hebben op de Zaansche wielerbaan, de aangekondigde propaganda- bokswedstrijden plaats gevonden, die door weinig publiek werden bijgewoond. Begonnen werd met de amateur-partijen, 5 ronden van 2 minuten. Serno, A'dam tegen Grootenboer, R'dam onbeslist Wolfswinkel, A'dam wint op punten van v. d. Stam, R'dam. Schoen, A'dam tegen Kruchten, R'dam onbeslist. Bisschop, A'dam wint op punten van Dijkmans, R'dam. Looier, R'dam wint door opgave van Kreijnen, A'dam. Professionals, 6 ronden van 2 minuten. M. de Vries, A'dam wint op punten van Eversteijn, R'dam. S. Posno, A'dam wint op punten van v. Hallen, R'dam. Bathling Theo wint door opgave in de tweede ronden van Kalenshof. De hoofdparty tusschen Kid Smiling A'dam en Skippy, R'dam over 6 ronden van 3 minuten, eindigde reeds in de eerste ron den, door-een rechtschen hoek op de kaak van Skippy, die uitgeteld werd. V i s s c h e n. VISCHWEDSTRIJD. Zondag werd door de hengelclub te Oudkarspel een vischwedstryd gehouden in de Dergmeer. De uitslag hiervan is als volgt: De grootste baars: le pr. K. Polman 24 c.m.; 2e pr. D. Bakker 22% c.m.; 3e pr. N. Gelder 22 c.m.; 4e pr. T. Timmerman 21 c.m. Grootste hoeveelheid maatbaars: le pr. K. Drost; 2e pr. A. Visser. Grootste hoeveelheid baars: le pr. M. Heidveld 21 stuks; 2e pr. D. Plakman 7 stuks; 3e, 4e, 5e en 6e prijs by loting ge wonnen door C. Vis, K. Dekker, N. Kooi man en A. Kroon en de 7e, 8e en 9e prys by loting J. Bruin, P. Gelder en K. Koster. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER, ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 &uüettlattd Iemand uit de naaste omgeving van ge neraal Franco heeft in antwoord op de vraag welke de gevolgen voor het leger van Franco zouden zijn van een terug trekking van buitenlanders verklaard dat het leger van Franco geen buiten landsche hulp noodig heeft om een einde aan den oorlog te maken. Het telt thans zoo zeide hij 800.000 man, die onder leiding staan van een voor zijn taak berekend kader. Volgens dezen zegsman, aan de zijde der opstandelingen, die doorgaat voor iemand, die de meening van generaal Franco uit spreekt, zouden in het leger der opstande lingen ongeveer 2500 Duitschers strijden, met inbegrip van de vliegers en 23.000 Italianen. Aan het front van Teruel tot de Middellandsche zee bevinden zich twee Italiaansche divisies, die optreden te mid den van aanzienlijke contingenten, welke uitsluitend uit Spanjaarden bestaan. Hoewel Franco steeds uitdrukking heeft gegeven aan zijn erkentelijkheid jegens de bondgenooten, die hem van het begin van den oorlog af hebben ge holpen, is hy volgens den zegsman in staat met eigen middelen tot een defi nitieve overwinning te komen. Dit wil zeggen, dat voor Franco de kwestie der terugtrekking van de buitenlanders zich veeleer voordoet als een gevoelskwestie en een kwestie van beginsel dan als 'n kwestie van zuiver militairen aard. ONS DRUKWERK g0Pd alt! Uit het geheele land worden nieuwe terreurdaden gemeld. De belangrijkste feiten laten wij hieronder volgen. Troepen in gevecht met Arabieren. Politietroepen hebben gisteren bij een gevecht met een bende opstandige Arabie ren aan den voet van de Gilboa, in de buurt van Nazareth, acht opstandelingen gedood. Men gelooft, dat er vijftien ge wonden zijn. Bovendien moeten vier Ara bieren gevangen genomen zijn. Voorts zijn in de vlakte van Gallilea, aan den voet van den berg Thabor, de Britsche troepen in een hevig gevecht ge wikkeld geweest met rebellen. Vijf terro risten werden gedood, terwijl de rebellen tevens een aantal gewonden op het terrein van den strijd moesten achter laten. De Engelsche troepen maakten verscheidene gevangenen en maakten zich tevens mees ter van een groote hoeveelheid wapens en munitie. Bommen ontploft. In een Joodsche autobus te Haïfa is een bom tot ontploffing gekomen. Een jonge Jodin is om het leven geko men, terwijl tien passagiers gewond wer den, van wie zes ernstig. Het telefoonverkeer van Jeruzalem met andere plaatsen was Zaterdagnacht ge durende eenige uren onderbroken, daar terroristen de kabels hadden doorge sneden. Gisterochtend vroeg werden de verbindingen hersteld. Ook te Jeruzalem is een bomaanslag gepleegd in een Joodsche wijk. Vijf per sonen werden licht gewond. Overval op Arabieren. In de omgeving van het station Kalkilie heeft een gewapende bende een overval gepleegd op een ploeg Arabische arbei ders, bestaande uit 8 personen, die werk zaamheden verrichten aan den spoorweg. De acht arbeiders zijn verdwenen. In de zelfde streek is een Arabier door terroris ten gedood. Te Nabloes zijn de autoritei ten tot talrijke arrestaties overgegaan. Gisteren is te Saloniki (Griekenland) tusschen den Griekschen premier Metaxas en de ministers der Balkanstaten eener- zijds en den Bulgaarschen premier, Kios- seivanoff anderzijds een gemeenschappe lijke verklaring onderteekend, waarin de militaire clausules en die, welke betrek king hebben op luchtvaart- en vlootzaken, uit het verdrag van Neuilly geschrapt, d. w. z. dat aan Bulgarije rechtsgelijkheid wordt toegekend ten aanzien van bewa peningszaken. De groote mogendheden, die in hoofd zaak hierbij betrokken zijn Frankrijk, Engeland en Italië zijn op de hoogte gehouden van de onderhandelingen, die thans ten einde zijn gevoerd, en hebben geen bezwaren gemaakt. ,,.„jten het weïS, neT.T; dGXl VC-T w n -IA 11 p 7.ok0 Uw huid of voeten stukgeloopen 'i Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ets. Balkan-Entente wordt Balkanbond. Omtrent de overeenkomst met Bulgarije verluidt in politieke kringen, dat tusschen de partijen een pact zal worden ondertee kend, waardoor de vroegere Balkan- Entente veranderd wordt in een Balkan- bond, waarin Bulgarije opgenomen zal zijn, terwijl de reeds gemelde bepalingen van Neuilly opgeheven zullen worden. Waarschijnlijk zal verder aan Bulgarije een economische uitweg naar de Aegeïsche zee verleend worden. De nieuwe overeenkomst, die gister middag om zes uur is onderteekend, vormt voor Griekenland een der belangrijkste gebeurtenissen van den laatsten tijd. Vreugde over het verdrag van Saloniki. Het bericht van de onderteekening van het verdrag van Saloniki is in Bulgarije's hoofdstad Sofia met groote vreugde ont vangen. Generaal Daskalov, de minister van oorlog, deelde het nieuws aan het leger mede. In den avond vlogen vliegtui gen boven de stad en wierpen vlugschrif ten uit. Het blad „Dnes" schrijft, dat het verdrag een gevolg is van de politiek van verzoening, welke Bulgarije heeft gevoerd. De buurstaten hebben hierop geantwoord. De berichten van de zijde der Spaan - sche opstandelingen worden opvallend schaarsch en kort. Met eenige voorzich tigheid mag hier uit wel geconcludeerd worden, dat op het oogenblik de periode van steeds voortdurende successen voorbij is. De regeeringstroepen zyn teruggedrongen maar blijkbaar nog in het geheel niet defini tief verslagen. De vrij optimistische berich ten van de regeering getuigen hier wel van. Uit Valencia wordt gemeld: Het offensief der regeeringstroepen aan de Ebro heeft den bedoelingen van den vijand aan het Levant- front den bodem ingeslagen. De luchtmacht der opstandelingen treedt minder actief op. De Italiaansche troepen schijnen in hun be wegingen belemmerd te worden. De regee ringstroepen trekken voordeel uit de pauze, en doen op verschillende punten tegenaan vallen. In de provincie Teruel hebben zij het initiatief hernomen om den tegenstand der troepen in de andere sectors te steunen. Daardoor hebben zij verschillende strate gische punten heroverd. In den sector Man- zanera hebben de vliegtuigen der opstande lingen getracht zich tegen den opmarsch te verzetten. De jachtvliegtuigen der regeering hebben ondanks hun numerieke minderheid den strijd aangebonden tegen 19 Fiat-toe stellen, waarvan zij er drie neerhaalden en de overigen op de vlucht joeg. De strijd aan het Ebrofront. Havas seint uit Corbera aan het Ebro front: De bruggen, die de regeeringstroepen te Vinebre hebben gebouwd, moeten na de luchtbombardementen voortdurend hersteld worden. De bedrijvigheid van de luchtmacht heeft den geheelen dag geduurd. De ponton niers werken zonder ophouden onder het vuur der mitrailleurs en het vallen der bom men. Zonder in drie dagen en drie nachten een oogenblik te hebben kunnen slapen, bouwen zij de bruggen, die de vliegtuigen der opstandelingen vernielen, opnieuw op. Het moreel der regeeringstroepen, die in steeds grooter getale stellingen op den rech teroever betrekken, is uitstekend. Met den kreet „naar Saragossa" betreden zij den oever om onmiddellijk de formatie aan te nemen en naar de stellingen in de Siërra op te marcheeren. Volgens de verklaringen van een Italiaan- schen deserteur hebben de opstandelingen twee divisies van het Levantefront terugge trokken om deze naar het Ebro-front te transporteeren. Deze verklaringen bevesti gen inlichtingen van soortgelijke strekking. Bombardementen door de opstandelingen. Volgens de jongste berichten zou het aan tal dooden als gevolg van het bombarde ment van Falset, door de opstandelingen 40 bedragen. Nog steeds worden lijken onder het puin gevonden. Het aantal dooden zou de 100 overschrijden. Zondagochtend hebben tien drie-motorige vliegtuigen der opstandelingen tal van bom men geworpen op Taragona. Er zouden eenige slachtoffers zyn, terwyl aanzienlijke schade werd aangericht. In het begin van den middag hebben vijf vliegtuigen een 50-tal bommen geworpen op de stad Reus. Er is een doode, terwijl vier personen gewond zijn. Vijftien huizen wreden verwoest. De strijd rond Gandesa. Aan het Ebro-front stuitten de regeerings troepen nabij Fayon op dertig K.M. ten noorden van Gandesa op grooteren tegen stand. Zuidelijker vonden voor Villalba de Los Arcus hevige gevechten plaats. De rechtsche troepen slaagden er, dank zij de komst van versterkingen, zich in dit gebied ^arschTwymg-r^g Nederia.^- te nestelen, doch de regeeringstroepen maakten gevangenen. Langs de Ebro is de luchtmacht der rechtsche troepen ook hevig in actie. Te Gandesa hebben de regeerings troepen de veroverde stellingen geconsoli deerd. Zaterdagavond is te Antwerpen aan gekomen het Noorsche s.s. Tirranna, dat op 24 Juli in de Middellandsche Zee voorwerp is geweest van een luchtaanval. De gezagvoerder, E. Hauff Gunderson, verklaarde op vragen naar zijn avontuur, o.m. het volgende: Het schip was 13 Juni j.1. met 24 pas sagiers uit Mandsjoekwo vertrokken. Zon dag, 24 Juli, bevond het schip zich onge veer op 40 mijl ten noorden van Oran, toen omstreeks zeven uur des morgens een vliegtuig, komende uit het oosten, op het schip toevloog. Hoewel de kapitein de nationaliteit van het schip duidelijk aangaf door het zwaaien van een Noorsche vlag, begonnen brand bommen en andere projectielen op den brug neer te dalen, in een waren stortbui van schroot, de leerling-officier, Hans Waeck, 23 jaar oud, die de wyk wilde nemen in den salon, werd getroffen door vijf kogels in den rug en gedood. De ka pitein, die zich op de kampagne bevond, kreeg twee kogels in de beenen. De plotseling gewekte passagiers namen de wijk in de eetzaal. Er ontstond geen paniek. De aanval duurde bijna drie kwartier. Te Casablanca, waarheen het schip zich na den aanval begaf en waar het stoffelijk overschot van den leerling-officier ter aarde werd besteld, is een vertegenwoor diger van generaal Franco aan boord ge komen om zijn spijt uit te drukken over het incident. Hij beweerde, dat het geen toestel van de Spaansche opstandelingen was geweest. De gezagvoerder van de Tir ranna verklaart va., zijn kant de nationa liteit van het vliegtuig niet te hebben kunnen onderscheiden. Het schip draagt duidelijk de kenteeke- nen van den aanval. De dikke plaatijzeren wanden zijn door kogels doorboord, het houtwerk is versplinterd, er loopen scheuren door de schoorsteenen. Dr. Arthur J. Allen, die sedert vele jaren missie-werk verricht in Midden-China en zich thans in het bijzonder bezig houdt met hulpverleening aan gewonde mili tairen, heeft, volgens een mededeeling van het Chineesche persbureau, verklaard, dat de Chineezen in minder dan een jaar meer dan de helft van het aantal dooden en gewonden, dat het geheele Britsche rijk gedurende de vier jaren van den wereld oorlog heeft verloren, 3.089.757, te be treuren heeft. Volgens dr. -Allen was de wereldoorlog een strijd van staal tegen staal, doch China is weinig meer dan een muur van men- schen, welke tegenstand moet bieden aan de meest moderne wapenen, die worden bediend door manschappen, die langdurig zijn geoefend, zoodat de resultaten niet verrassend zijn. Allen herinnerde er aan, dat volgens onlangs gepubliceerde gegevens 250.000 Chineezen om het leven zijn gekomen by den strijd om Sjanghai, waartegenover Japansche verliezen stonden van slechts 27.000 man. Deze verhouding van tien tegen een ongeveer is bij de gevechten welke in een later stadium van den oorlog werden geleverd, niet zoo ongunstig meer ge weest, doch de Chineezen hebben toch in ieder geval veel zwaarder verliezen ge leden dan de Japanneezen. Indien de laatste schattingen der Japansche verliezen meer dan 400.000 dooden en gewonden juist zijn, moeten de Chineezen reeds meer dan 2 millioen dooden en gewonden te betreuren hebben. Hevige gevechten. Er zijn hevige gevechten uitgebroken op ongeveer 10 K.M. ten Zuiden en 15 K.M ten Z.W. van Kioekiang. De Chineezen bie den er hardnekkigen tegenstand. Zij heb ben een geslaagden flankaanval uitge voerd. Intusschen wordt ook bloedig gevoch ten aan den Noordelijken oever van den Yangtse op 20 K.M. ten Z.O. van Taihoe op 40 K.M. van de grens van Hoepei, van waar 10.000 Japanneezen probeeren'op te rukken. Twee Japansche eenheden steunen deze troepenafdeeling. Er komen nog steeds Japansche versterkingen in Midden-China aan De meeste troepen komen pas uit Japan o.m. de afdeelingen Saito en Hirota. Wegens de tegenwoordige spanning in Mandsjoekwo zyn den laatsten tijd slechts weinig Japansche troepen uit Noord-China naar het front aan den Yangtse gediri geerd. Te Nanking zijn 10.000 man Ja pansche troepen aangekomen uit het lager gelegen gebied van den Yangtse. De Chineesche strijdkrachten hebben, een offensief ingezet langs de lijn, welk® loopt van Tsjensjang, op 96 K.M. ten Noordoosten van Kioekiang, naar Siaotsji. hyi. Het doel is den rechtervleugel van de Japansche troepen, die in de nabijheid van Taihoe aanvallen, terug te dringen. Naar gemeld wordt, spelen zich gevechten af ten Zuidoosten van Kioekiang, naby den heuvel van Koeling, de zomerverblijfplaats van tal van buitenlanders. Fransch missiehuis vernield. Uit goede bron wordt te Sjanghai ver nomen, dat Japansche vliegtuigen den 26 Juli het stadje Teian in de provincie Kiangsi, halverwege tusschen Foekiang en Nantsjang gelegen, hebben verwoest. Hoe wel het missie-huis der Fransche lazaris ten duidelijk met Fransche vlagger. bedekt was, werd het geheel vernield. Het perso neel der missie bleef ongedeerd en is naar Nantsjang overgebracht Kleine incidenten in Tsjecho-Slowikije. - Het Tsjecho-Slowaaksche telegraafagent- schap deelt mede. dat een politiepatrouille Zaterdagnacht op straat een onbekend per soon heeft aangetroffen, die door twee mes steken gewond was. Het was een zekerd Adolf Matues, een in Tsjecho-Slowakjje wonende Duitscher, die door den soldaat Soalov gewond zou zijn. De soldaat was in gezelschap van een burgeT en een anderen soldaat. De burger en Sadlov hebben een volledige bekentenis afgelegd. Men weet nog niet of men hier tc doen heeft met een politiek meeningsverschiL De schuldigen hadden evenwel gedronken en ook tevoren ruzie gezocht. Voorts heeft zich in den nacht van 29 op 30 Juli in een café te Praag een incident voorgedaan tusschen Tsjechen en Duitschers. Volgens een officieel communiqué werd een zekere Stelzig. een dokter van het Duitsche ziekenhuis te Praag, tegen den grond ge slagen, toen hij het café verliet. Stelzig werd niet ernstig gewond. Niettemin is de politie op zoek naar de personen, die hem hebben aangevallen. Het oproer op Kreta. - De oorlogs bodems van de Grieksche vloot, welke naar Kreta waren gezonden om het oproer op Kreta te onderdrukken, zijn in de haven aangekomen. Dertig oproerlingen zijn gear resteerd, alsmede drie personen, die be schouwd worden als aanstichters. De ongeregeldheden in Birma (Br. In- dië). - In verband met de ernstige onge regeldheden, die zich hebben voorgedaan te Mandalay, op 560 K.M. ten Noorden van Rangoon (Br. Indië), is daar ter plaatse een afdeeling Britsche troepen aangekomen. Tijdens de ongeregeldheden werden hui zen en winkels geplunderd. Er zijn 58 doo den en gewonden. Volgens mededeelingen van officicele zijde zijn de autoriteiten den toestand meester. Ook te Rangoon wondt de toestand allengs beter. Een verdacht persoon werd evenwel gisterochtend door de militaire politie dood geschoten. Omstreeks het middaguur werd gister medegedeeld, dat 67 personen zijn gedood en 420 gewond. De aangerichte schade wordt geraamd op 75.000 Pond Sterling. De Italiaansche viool uitbreiding. In het tempo der Italiaansche vlootuitbreiding komt geen vertraging. Gister zijn weer twee nieuwe eenheden van stapel gelooven: tc Livorno de torpedobootjager Ascaro, 2000 ton metende en met een snelheid van 40 knoopen, gewapend met 5 stukken van 120 man en vier luchtafweermitrailleurs en 'e Ancona de torpedobootjager Fuciliere, met een waterverplaatsing van 1600 ton en een snelheid van 38 knoopen, bewapend met 4 stukken van 120 man. Het te water laten van de Fuciliere werd bijgewoond door den prins van Piemont, den secretaris der fascistische partij en de onderstaatssecretarissen van oorlog en marine. De positie van ds. Niemöller. Ds. Martin Niemöller bevindt zich nog steeds in een concentratiekamp, evenals ds. Schneider en een predikant uit Oldenburg. Zes andere geestelijken, o.w. vier uit Dortmund, bevinden zich in preventieve hechtenis. 83 Predikanten van de belijdenis- kerk zijn thans uit hun functie ontheven, 41 mogen niet prediken, terwyl een veertigtal predikanten een verblijfplaats is aange wezen. Queen Mary ramt den landingssteiger. - erwijl tien sleepbooten Zaterdag de „Viueen Mary" in de haven van Southampton verhaalden, kwam het enorme mailschip in botsing met de landingssteiger, die nage- A/r°eg»1.tweeén Sebroken werd. De „Queen Mary liep avery op.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10