%ooinciaal Tlieurn JCeek School Kanonnen en munten werden omhoog gebaggerd. MORGEN WEER GOUD? BEVERWIJK SCHAGERBRUG HEERHUGOWAARD CASTRICUM EGMOND AAN ZEE OUDKARSPEL WARMENHUIZEN TWEEDE BLAD. (Van onzen specialen verslaggever). WEST TERSCHELLING, 31 Juli. Lutineweertje kapitein! Ja het is bestig! Op dezen zonnigen, zomerschen warm- doodstoofden Zondagmorgen varen we op de „Volharding" de haven van Terschelling uit naar de Karimata. Aan den azuren hemelkoepel straalt de zon op het blauw-groene water, aan den kim drijven booten, ook de schim van de Karimata. Steeds duidelijker worden de contou ren van de stalen goudfabriek, die rotsvast als een eiland in de nauwelijks bewogen zee ligt. Het is een wonderlijk mooie ochtend. Dit is het Lutine weertje bij uitnemendheid. Met het eerste staafje goud voorloopig het laatste is de zomer over het eiland gedaald. Eén zwaluw maakt nog geen zo mer, maar wel één Lutine-staafje. Het is broeiend warm geworden, zelfs snikheet is het niet van frissche winden doortochte dorp. Thans is het weer om naar de zee, de zee van de Lutine te snellen, onder te dompelen in het koele water en aan het strand te bakken, te luieren en het goud te vergeten. Helaas, er komt weinig van. Eigenlijk denkt niemand van de journalisten er aan hotel „Nap", het centrum der Karimata- mannen, te verlaten, om toch niet het mo ment te verzuimen, als het bericht binnen komt: „De schat is aan de oppervlakte ge bracht. De Lutinegoudkamers zijn niet meer". Ieder is nerveus en duizend keer per dag wordt den heer Bol en den zijnen ge vraagd: „Heeft de Karimata al beet?" Maar even zoovele malen moet het antwoord ontkennend luiden. Wel is Zaterdag nog het een en ander opgehaald. Men trof n.1. in de cribleur Zaterdagmorgen een zilveren Spaansche mat aan, een der nieuwe mun ten die kort voor het vertrek van de Lutine uit Yarmouth waren geslagen en met het schip in de diepte verdwenen. Voorts wer den spijkers gevonden, het gebruikelijke hout, en nog een stuk ijzer van wijlen Becker's toren. 's Middags werd evenwel van meer im portantie opgediept. Plotseling klonk een stem met onvervalscht Mokum's accent door de goudfabriek: „Der ligge kenonne op de emmers!" Waarlijk, drie loopen van oude kanonnen waren in die emmers. Ka nonnen van ongeveer 2 y, meter lengte met de bijbehoorende kogels, die met touwhen- nep, dat den verwoestenden invloed van het water had getrotseerd, waren verbonden. Op zich zelf misschien niet zoo'n sensationeele vondst, maar toch was deze aanleiding om de Karimata we derom een eind achteruit te sleepen, n.1. 25 meter, en 10 meter opzij, naar het Noorden. De kanonnen zijn op het achterschip van de Lutine bevestigd geweest en door deze op te halen kon men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid concludeeren, dat men dicht in de buurt was van de schatkamer. Tevens werden de emmers op nog lager peil gebracht, zoodat men thans inplaats van op 20 meter bij vloed op bijna 22 meter graaft. Men wil geen enkel risico nemen, en daarom werd evenals Vrijdag besloten het bewerkte terrein nog eens te doorzoeken. Resultaat verwacht men uitferaard niet, doch wederom is „het" moment verlaat. Eerst Dinsdag zal men weer op dezelfde plek terug zijn, zoodat op dat tijdstip, ijs en weder dienende en onvoorziene omstandig heden voorbehouden, de mogelijkheid be staat, dat de gouddorst wordt gelescht. Op de Karimata, die wij na ongeveer een uur varen op het zacht deinende meer, dat Wadden Zee heet, bereikten, heerschte de ingetogen sfeer, die echte werksfeer, welke men in groote fabrieken aantreft. De grootste belangstelling was natuurlijk voor den zeeftrommel, de plaats waar het goud gevonden moet worden. Dezen zeef trommel kan men het beste vergelijken met de draaiende kermistunnel, waar men tot vermaak en stichting der massa door heen moet zeulen. De zeeftrommel wordt door sterke waterstralen bespoten en er vóór bevinden zich drie mannen, onafge broken turend naar de schelpen en de klei, die wordt uitgestort, om op te letten of hier eindelijk de groote aanvoer zal komen. Er werd echter niets van werkelijke waarde gevonden en de stille hoop, dat het uur der ontembare vreugde zou slaan, als wij net aan boord waren, werd niet vervuld. In de marconistenkamer troffen wij den leider van het werk den heer Bol, aan, die bijna een etmaal achtereen aan boord bleef in afwachting van de dingen die komen zouden. Gaat het goed, mijnheer Bol?" Het gaat uitsekend. Best naar mijn zin. Wanneer komt het goud? Als ik dat wist De Karimata lawaait en knort aan één stuk voort, dag en nacht, zooals zij reeds doet sinds begin Juni, met een onderbre king in den zeldzamen zomerstorm met windkracht elf, die veel met titanenkracht vernietigde, maar op de Karimata geen vat kreeg. Het gerucht verflauwde, werd min der en minder en verstomde toen wij met tij mede met de Volharding naar Terschel ling teruggingen. De parelmoeren zee strekte zich van einder tot einder. Ginds Vlieland, daar Terschelling en als een vlek aan de stille lucht de Karimata. Terschelling's hope en vreeze. Reactie bij Lloyds. Men heeft in de Nederlandsche cou ranten uitvoerig kunnen lezen, welke de reactie was van Terschelling en deszelfs bevolking op de goudvondst. Hoe echter was het in Engeland gesteld, met name zij Lloyds? Het blinde toeval voerde ons Zondagmiddag naar den heer Blackbone, member of Lloyds te Londen, die niet ambtshalve hier aan wezig is, doch zijn vacantie op het eiland komt doorbrengen. De heer Blackbone was juist in het gebouw van de merkwaardige maatschappij Lloyds, die als elke groote Engelsche onderne ming haar tradities heeft, en die bij voorbeeld haar bedienden nog steeds waiters (kellners) noemt, zulks van wege het feit, dat Lloyds begonnen is •in een kroegje met weddenschappen en later groeide tot 's werelds grootste assurantie-maatschappij, welke bijna alles op dit ondermaansche wil verze keren. Hoe was de reactie op het ook voor Lloyds groote nieuws? Wel, het bericht kwam om ongeveer 10 uur (Engelsche tijd) binnen en werd als goed nieuws aangekondigd. Dientengevolge werd de klepel van de Lutinebel tweemaal geslagen, en de speaker deed mededeeling, dat op Terschelling een staaf goud was ge vonden met een gewicht van 3'A kilo en met een waarde van ongeveer 7000. Zoo als men weet, wordt de Lutinebel, die eens op het noodlotsschip was, bij Lloyds, één keer geluid voor slecht nieuws, twee keer voor goed nieuws. Wie had kunnen droo- men, dat dezelfde bel, die op een sombe ren dag met de Lutine in 1799 Engeland verliet, 139 jaar later nog eens zijn metalen stem zou laten hooren voor het goede nieuws van de Lutine. Toen de twee slagen waren verstorven, schreeuwde de omroeper niet als vroeger met luider stem, maar zijn woorden werden met de moderne technische hulpmiddelen, microfoon en luidspreker, verstrekt weer gegeven. Iedereen was blij en opgetogen ver volgde de heer Blackbone. Men juichte en riep hoera. De Karimata heeft gedaan wat men verwachtte. Lloyds heeft tegenover alle vorige bergingspogingen vrij spectisch gestaan, maar in de Karimata had men het volstrekte, thans gerechtvaardigde, vertrou wen. Natuurlijk bevatten de Engelsche bla den uitvoerige verslagen met de bijzonder heden die thans een ieder kent. De nauwgezette Karimata. Hoe nauwgezet de Karimata werkt moge blijken uit de volgende histori sche anecdote. De scheepskok liet dezer dagen, toen hij iets uit een pan netje buiten boord wilden gooien het pannetje met den lepel in het water vallen. Een uur later werd hem zijn gereedschap weer ter hand gesteld: de emmers van den baggermolen hadden het weer omhoog gebracht! Wat een service! De aardbeiencampagne is geëindigd. Opbrengst 180.749 hooger. Aan de Vereenigde Veilingen en aan de B.E.T.-veiling zijn de laatste exportveilin gen van aardbeien gehouden. Alle pessimis tische verwachtingen ten spijt zijn de resultaten van den oogst bijzonder meege vallen, terwijl ook de financiëele uitkom sten in vergelijking met vorige jaren lang niet onbevredigend zijn. In totaal waren de aanvoeren 772.335 K.G. meer dan in 1927, terwijl de opbrengst dit jaar 180.479 hooger was. Een feit is dus dat dit hoogere bedrag ten slotte toch aan de tuinders in Kennemerland ten goede komt en al is daarmede de tuin bouw geenszins gered, het geeft zeker reden tot tevredenheid, dat na vele jaren de finan ciëele resultaten eindelijk eens wat gunsti ger zijn. De hoogere opbrengst is in hoofd zaak te danken aan de goede prijzen, die in het begin van de campagne werden besteed. Eenige weken geleden daalden de prijzen zeer belangrijk en tenslotte zou het op een debacle uitgeloopen zijn, wanneer de Ned. Groenten- en Fruitcentrale niet tijdig maat regelen had genomen. Zooals men weet stelde zij den minimumprijs vast op 12 cent per K.G. De aardbeien, die dezen prijs niet konden opbrengen werden opgehouden en voor rekening van de centrale ingepulpt. Het seizoen was toen gelukkig al ver gevorderd, zoodat de gemiddelde prijs over de geheele campagne gerekend toch nog altijd boven 15 ets. per K.G. bleef. Wij laten hieronder de cijfers volgen van 1938 en vorige jaren, zoodat onze lezers een duidelijk beeld krijgen van de aanmer kelijke betere resultaten van de jongste campagne. Vereenigde Veilingen: 1938: 2.206.741 K.g. opbr. 365.609.75; 1937: 1.769.199 K.g. opbr. 264.001.46; 1936: 1.807.902 K.g. opbrengst 261.129.36; 1935: 1.569.889 K.g., opbrengst 306.543. Gemiddelde prijzen: 1938 17.85, 1937 14.91, 1936 14.45 en 1935 19.52 per 100 K.G. B.E.T.-veiling: 1938: 1.357.624 K.g., opbr. 239.110; 1937: 1.022.831 K.g. opbrengst 159.239.75; 1936: 972.181 K.g. opbrengst 127.993. Totale aanvoeren: 1938: 3.564.365 K.G. op brengst 603.720; 1937: 2.792.030 K.g. op brengst 423.241; 1936: 2.780.083 K.G. op brengst 389.122; 1935: 2.336.224 K.G. opbr. 465.140. Uit deze cijfers, ons door de veilingen verstrekt, blijkt, dat dit jaar 772.335 K.G. meer werd aangevoerd, terwijl de opbrengst 180.479 hooger was. Door de Groenten- en Fruitcentrale wer den overgenomen van de Vereenigde Veilin gen 164.504 K.G. en van de B.E.T.-veiling 50.328 K.G., totaal 214.832 K.G. Voor deze opgehouden aardbeien werd aan de tuinders 10 ets. per K.G. uitbetaald. Deze aardbeien werden in de conservenfabrieken ingepulpt en getracht zal worden daarvoor afzet te vinden. De maatregelen van de Groenten- De groote brand van hel Seminarie te Driebergen. en Fruitcentrale hebben ongetwijfeld een nuttig effect gehad voor de markt. Na het vaststellen van den minimumprijs op 12 ets. per K.G. stegen de noteeringen voor de bin- nenlandsche markt. Al bij al is de campagne belangrijk beter geweest, dan in de laatste jaren het geval was. In ieder geval is er bijna „twee ton" meer in de omgeving van Beverwijk te be steden, dan in 1937 en bijna tweemaal zoo veel meer dan in 't daar voorafgaande jaar. En dit is dan eindelijk eens een klein licht puntje in de vele donkere jaren, die de tuinbouw in Kennemerland nu al heeft meegemaakt. Geslaagd. De heer M. Baaijens alhier is geslaagd voor de hoofdakte. Feestplannen. Onder leiding van den voorzitter den heer B. J. F. Meijer, burgemeester der ge meente, vond dezer dagen ten ge meentehuize een bijeenkomst plaats, ter na dere bespreking van de reeds door het co mité ter herdenking van nationale feest dagen ontworpen plannen. Van de meer dan 50 aangeschreven ver- eenigingen was een groot aantal vertegen woordigd. Besloten werd den 6en September een groote optocht te houden, waaraan alle ver- eenigingen kunnen deelnemen, terwijl ook groepen en individueele personen kunnen deelnemen. Met de muziekvereeniging H.U.G.O. wer den reeds besprekingen gevoerd om deze en bloc deel te doen nemen. In den morgen v. d. 6en Sept. zullen herau ten te paard de opening der feesten aan kondigen en de medewerking der kerkbe sturen tot het luiden der klokken worden gevraagd. Met de leiders der jeugdvereenigingen zal nog een bespreking worden gehouden, ten einde een deputatie te verkrijgen die de vlag naar Amsterdam zal voeren. (We mogen nog opmerken dat de gemeen- tevlag bestaat uit drie liggende banen, rood, geel, blauw met in een der bovenkwartieren het wapen der gemeente twee blauwe rei gers, op een groen fond, met naar elkaar opgeheven snavel aan weerszijde van een korenschoof staande). Daar bericht ontvangen was dat de film „Veertig Jaren" zich niet leent voor een vorstelling in de open hioht Zal voor den avond nog naar andere feestelijkheden woe den omgezien. De B. B. B.-feesten een succes. De buurtvereeniging „Bakkum's Be lang" heeft het wel buitengewoon getroffen met het weer. Deze buitengewonen medewerking, ais mede het feit dat de vacantieweek was in gegaan, was oorzaak, dat duizenden waren gekomen om aanwezig te zijn bij de ope ning der feesten. De voorzitter zegde daar bij een hartelijk woord van dank aan de bevolking en de zakenmenschen voor de betoonde medewerking. Zoowel het bestuur der B. B. B., alsmede de bevolking, hebben alles gedaan een gunstige indruk achter te laten bij de badgasten, Duizenden lampions gaven des avonds het dorp 'n fantastisch aanzien. Dit liet niet na, een duizendkoppige menigte op de been te brengen, die den geheelen avond in e verlichte en versierde straten heeft geloo- pen. De gymnastiekvereeniging D. O. S. heeft evenals het fanfarecorps D. I. U. het hare er toebijgedragen het feest te vervol maken, o.a. gaf D. O. S. een gymnastiek- uitvoering op het open terrein. D. I. U. begon met een rondgang door Bakkum, en stelde zich op de Vinkebaan op, om vervolgens door geheel Bakkum baai muziek te laten hooren. Het concert werd besloten tegenover hotel Borst, waar een muziektent was opgeslagen. Ook Zondag is het erg druk geweest, en vooral heeft de D. I. U. in de muziektent veel applaus behaald, terwijl overal de menschen genoten van de fantastische er- lichte straten. De Vier-Daagsche. Onze plaatsgenoten, de heeren J. L. Breetvelt en H. Eyma hebben met succes deelgenomen aan de Vierdaagsche. De heer Breetvelt heeft thans reeds 6 maal met succes meegeloopen, de heer Eyma deed voor het eerst mee. De reddingboot gaat uit. Jan van der Plas en zijn mannen heb ben Vrijdag met de reddingboot een avond oefening gehouden. Hoewel het dus geluk kig geen ernst was, doch slechts een oefe ning om paraat te blijven, mocht deze oefening zich als steeds in een groote be langstelling, vooral van de zijde der bad gasten, verheugen. Het kampeeren op het strand. Ondanks het slechte weer gaat het dit jaar met de exploitatie van het kampeer terrein der gemeente op het strand bijzon der goed. Hoewel in aanmerking dient te worden genomen, dat het daarvoor inge richte strandgedeelte wat grooter is dan vorige jaren, zoodat een juiste vergelijking niet mogelijk is, mag toch een vooruitgang van de opbrengst van het kampeergeld, vorig jaar om dezen tijd bedragende 201 en nu reeds 487, buitengewoon genoemd worden. Premie voor dooden van zeehonden. Nadat geruimen tijd de premie voor het dooden van zeehonden afgeschaft is, heeft de minister van economische zaken thans besloten weder een premie toe te kennen. Deze premie zal bedragen 2 per zeehond en kan worden gedeclareerd bij den burgemeester. De zeehond moet aan den burgemeester worden getoond en in te genwoordigheid van den burgemeester ol een door dezen aangewezen persoon wor den ontdaan van de voorvinnen en blijft verder ter beschikking van den aanbieder. Een nieuw werkverschaffings object. Naar wij vernemen, heeft de minister van sociale zaken gunstig beschikt op een verzoek van B. en W. dezer gemeente, om de afwerking van den golfbrekenden dam in het Waardje in werkverschaffing te doen uitvoeren met een bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds. De bijdrage, welke uit het Werkloosheids- subsidiefonds hiervoor beschikbaar wordt gesteld is gelijk aan het in de begrooting van het wek geraamde bedrag. De duur van het werk wordt geschat op pl.m. 3 maanden. Aangezien de werkzaamheden afhanke lijk zijn van storm en slecht weer, zal reeds Maandag 1 Augustus met het werk worden begonnen. Hierdoor zullen dus de werkloozen in de gemeentelijke werkverschaffing te wek kunnen worden gesteld en komen deze werkzaamheden de gemeente ten goede. Een mooi resultaat van de bemoeiingen van B. en W. Volontair gem. secretarie. Tot volontair op de gemeentesecretarie Is benoemd de heer M. de Groot Jacz. alh. ONZE POSTVLUCHTEN. Het Indiëvliegtuig Wielewaal is gister middag om 14.43 op Schiphol geland. De positie der postvliegtuigen was gisteren- Uitreis: Zilverreiger te Athene; Gier te Singapore; Buizerd te Jodhpoer. Thuisreis: Nandoe te Medan; Wielewaal te Athene; Pelikaan te Jodhpoer. CORRIGAN KRIJGT SLECHTS EEN ONBETEEKENDE STRAF. Het departement van handel deelt mede, dat Corrigan slechts in naam gestraft zal worden voor het maken van een vlucht over den Atlantischen Oceaan zonder ver gunning. De waarnemende minister van handel heeft onthuld, dat aan Corrigan, die zich thans aan boord van het mailschip „Manhattan" bevindt, draadloos is medege deeld, dat zijn brevet van verkeersvlieger tot 4 Augustus wordt ingetrokken. De postzegel die in Nederland en Koloniën ter gelegenheid van bet regeeringsjubileum wordt uitgegeven. DE VERDWENEN „HAWAÏ CLIPPER», Olievlek op zee gevonden. Uit Manilla werd Zaterdag gemeld dat in de nabijheid van de plek, van- waar de verdwenen „Hawai Clipper" zijn laatste bericht heeft gezonden, een groote olievlek op zee gevonden is. Nader meldt men dat in de monsters water, die genomen zijn op de plek, waar men een olievlek heeft gevonden, sporen van benzine en smeerolie zijn aangetroffen. Hoewel de ontdekking van een olievlek op ongeveer 60 mijl van de plaats, waar de Hawai Clipper voor de laatste maal zijn positie opgaf, slechts weinig hoop laat, blijft de Pan-American rekening houden met de mogelijkheid, dat de Hawai Clipper op het water heeft moeten neerstrijken en olie uitgestort heeft om den glofslag minder hevig te maken. Het vliegtuig zou dan af gedreven moeten zijn. Men blijft dan ook voortzoeken. Op zoek. Vanochtend bij het aanbreken van den dag zijn 14 marinevaartuigen en 7 vliegtui gen van Manilla vertrokken teneinde het zoeken naar den Hawaii Clipper te hervat ten. De schepen zullen den Oceaan grondig afzoeken op elk punt waar het toestel ge daald zou kunnen zijn, terwijl legervlieg- tuigen langs de kustlijn zullen zoeken. ONS DRUKWF.RK »!nf ALTIJD goed uit'. don Icidor^^ /cker^ .tooien. "»v;n het werk, aen EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN PATER J. VAN TRICHT TE OlIDORP. Voor de parochie Oudorp was het Zondag een bijzondere feestdag. Een der parochie zonen, pater J. van Tricht van de orde van het H. Kruis, had op 22 Juli JJ. in de kerk van de H. Barbara te Diest (België) ée priesterwijding ontvangen en zou thans zijn eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk opdragen. Mede in verband met de ongesteldheid van den pastoor is deze dag zoo eenvoudig mogelijk gevierd. Des Zondagsmorgens ging de neomist, voorafgegaan door tientallen bruidjes, naar de kerk, waar om half tien de H. Mis door den nieuw-gewijden priester werd opgedra gen, daarbij geassisteerd door den heer Vel- zeboer als diaken en den heer Joh. Dekker als sub-diaken. Bij intrede in de kerk zong het koor het „Veni creator". Het ontroerde, wederom een jongen priester uit de parochie aan het altaar te zien staan, vooral nu dit sedert ruim 20 jaar niet meer was voorgekomen. Onder de H. Mis hield de heer Th. J. van Noord, pastoor aan den Langendijk, de feestpredicatie naar aanleiding van het con secratiegebed en wel voornamelijk naar deze vier worden: Jezus „nam", „zegende", „brak" en „gaf". Op feestelijke wijze voerde het zangkoor de verschillende gezangen uit en werd door den neomist onder de H. Mis aan pleegouders en verdere familie de H. Communie uitge reikt. Na de H. Mis werd door het zangkoor de cantate „Priesterglorie" uitgevoerd. 's Middags van 2 tot half 4 vond ten huize van de pleegouders van den neomist een receptie plaats, waarvan een druk gebruik werden gemaakt. Voor de woning stond een prachtige eerepoort opgesteld, terwijl de geheele woning feestelijk versierd was. Het bestuur van de missienaaikrans bood den neomist verscheidene door de leden vervaar digde misgewaden aan. Des avonds om half 7 celebreerde de nieu we priester in de parochiekerk een plechtig Lof, waarbij het danklied „Te Deum" werd aangeheven. Na het Lof werd in het Vereenigingsge- bouw, in het bijzonder voor de bewoners van Oudorp, gelegenheid gegeven om den neomist en familie geluk te wenschen, bij welke gelegenheid de burgemeester nog een korte toespraak hield. PRIESTERFEEST TE OBDAM. Zaterdag en Zondag waren voor de parochie Obdam grootsche dagen. Toen vond namelijk de intocht plaats van onzen oud-plaatsgenoot pater A. Commandeur, ie kortelings tot priester gewijd werd. e neomist werd Zaterdagavond te onge veer 7 uur ingehaald vanaf den Kagerdijk. De prachtige zomeravond gaf aan ver- ®le"n£ en vlaggen, die vanuit wel alle katholieke huizen hingen, een buitenge woon feestelijk aanzien. Na aankomst vond een kort Lof plaats. Zondag was het weer al even feestelijk- gehoudïnUUr WGrd ee" PlechtiSe Ho°£mlS h J3o de urecePtie> die Zondagmiddag i" ririiit S f gehouden werd, is 1 druk gebruik gemaakt. U IIEBT IETS OP TE RUIMEN? «Vraag en Aanbod". 35«,Gnt P' 5 re?els contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. een jald, ^oog 4 V, NeaermiiM-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8