1898 Vraag en aanbod NEDERLAND KONINGIN WILHELMINA „40 jaren Koningin der Nederlanden" tBintrndaud Verkeersongelukken Geestelijke rijkdom: Nederland op het gebied der wetenschappen. Branden Glimlachje GEMENGD NIEUWS. Zomersproeten SPRUTOL Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? tweede blad. VRACHTAUTO TE WATER. Een der inzittenden verdronken, drie gewonden. Gisteravond is op den weg van Schoonho ven naar Lopik op den smallen Lopiker Voordijk een vrachtauto van de firma D. van der Haar uit Lopik, bestuurd door den knecht J. G. V., in de bocht van den weg in de Wetering gereden. Behalve de bestuurder zaten diens zwa ger, de heer Koudys uit Rotterdam en zyn zoontje in den wagen. Zij zouden by V. lo- geêren. De chauffeur kon het kind en zich zelf in veiligheid stel'en. Het gelukte hem echter niet, ook den heer Koudys te redden, daar deze tusschen het portier van den ge deeltelijk omgeslagen wagen bekneld zat en met het hoofd omlaag onder waer hing. Door omstanders werd direct hulp gebo den. Zij moesten den wagen gedeeltelijk omtrekken vóór het slachtoffer kon worden bevrijd. Een geneesheer uit Lopik en leden van het Roode Kruis uit Schoonhoven, die spoedig met een zuurstof-apparaat op de plaats van het ongeluk waren, hebben ge durende drie uren getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen helaas zonder resul taat is gebleven. Een der omwonenden, de heer D. Kramer, heeft by het reddingswerk zijn linkerarm ernstig aan de portierruit verwond. Hij is naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Het stoffelijk overschot van K. is even eens naar de rijksklinieken overgebracht. De chauffeur en nog twee andere personen kregen lichte verwondingen. Zij konden evenwel naar hun woningen terugkeeren. Het zoontje van den om het leven gekomen heer Koudys kreeg geen verwondingen. De gemeente- en rijkspolitie stelden, onder leiding van burgemeester L. Schuman, een onderzoek in. AUTOBOTSING IN DEN IJPOLDER. Drie personen gewond. Gistermorgen omstreeks half twaalf zijn in den IJpolder op den hoek van den Vel- serweg en den Noorderweg een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De drie inzittenden van de personenauto een Amsterdamsche familie, bestaande uit moede,r dochter en zoon werden allen gewond en naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. De dochter had een pols fractuur en kon, na geholpen te zijn, weer naar huis terugkeeren. Haar broer werd bewusteloos opgenomen. Hij had een her senschudding en verschillende bloedende wonden aan hoofd, armen en handen, ter wijl de moeder een ribfractuur en een groote wonde aan haar rechterhand opliep. De auto kwam nu de botsing in een sloot terecht en is geheel vernield. De bestuurder van de vrachtauto kwam er geheel zonder letsel af, hetgeen als een wonder kan worden beschouwd, daar de vrachtauto na de botsing tegen een boom reed en ook grootendeels werd vernield. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Jongen kon niet zwemmen, maar waagde zich toch in diep water. Gistermiddag waren eenige jongens tus schen Oppenhuizen en Sneek aan het zwemmen in een put, waaruit zand wordt gegraven Voor den aanleg van den rijks weg AfsluitdijkHeerenveen. Eén van hen, de 16-jarige L. de H. uit Sneek, die niet kon zwemmen, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jongen verdween in de diepte en kon niet meer worden gered. Het lijk is in den loop van den avond opgehaald. In een kuil geraakt. Gisteravond om acht uur is in een door de kanalisatie afgestaan gedeelte van de Maas onder Reek de 18-jarige A. L., die met enkele vrienden aan het baden was, in een kuil geraakt en verdronken. TARIEFVERDRAG MET DENEMARKEN. Rekening gehouden met de wenschen van Nederlandsche exporteurs. In de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Ne derland en Denemarken gesloten tarief verdrag, deelt de regeering aan de Eerste Kamer o.m. het volgende mee: Wat betreft de schade .welke gevreesd wordt voor onzen landbouw als gevolg van de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rundvleesch, zij aangevoerd, dat de invoer van vleesch door de contin- genteering binnen bepaalde perken gehou den wordt. Wat de waarde en de hoeveelheid van het in Nederland uit Denemarken inge voerde vleesch en van de in Denemarken uit Nederland ingevoerde bloembollen be treft, kan worden opgemerkt, dat deze zich bewegen binnen de grenzen van de contin genten, vastgesteld in de vertrouwelijke overeenkomst van 29 Juni 1937, welke overeenkomst inmiddels met ingang van 1 Juli j.1. door een nieuwe is vervangen. Met de nog vele wenschen van Neder landsche exporteurs met betrekking tot hun afzet naar Denemarken is in de nieuwe wet 1 Juli in werking getreden contingenteeringsovereenkomst zooveel mogelijk rekening gehouden. GRAANHANDELAREN TEGEN DE VERHOOGING DER MONOPOLIE HEFFINGEN. spoorwegverbinding reeds op 2 October a s Wijders heeft het comité van actie uit de middenstands- en landbouworganisaties tot behoud van de lijnen van de N.O.L.S. Een adres, vergezeld van, een uitvoerige memorie van toelichting, aan den minister van water staat gericht, waarin het verzoekt haar be slissing op het verzoek van de Ned. Spoor wegen om tot opheffing van deze lijnen te mogen overgaan, op te schorten, teneinde naar de economische beteekenis van deze lynen een onderzoek iri te stellen. Wanneer dat onderzoek mocht leiden tot opheffing, wordt verzocht daartoe niet over te gaan dan na verbetering van de in de betrokken gewesten liggende wegen, welke thans te smal zyn en in slechten staat ver- keeren en door hun ligging langs de vaar wateren te gevaarlyk zyn om het na de op heffing noodig wordende autobusverkeer voor deze streek te doen geschieden. ONDER Vervolg. EEN TE HENGELO TWEE WONINGEN IN DE ASCH GELEGD. Gister werd brand ontdekt in de woning van den agent van politie, H. van den Berg .wonende aan den Wooldereschweg te Hengelo. Het vuur werd ontdekt in een slaapkamer aan de achterzijde van het huis. Spoedig sloeg de brand over naar het aangrenzende perceel, de woning van het oud-raadslid den heer K. Drent. Daar hier niemand thuis was, forceerde de poli tie een deur. Uit beide woningen werden zooveel mogelijk meubelen en stukken huisraad in veiligheid gebracht. Uit de woning van den heer Drent wist men ook nog eenig geld te redden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel uitrichten, daar de brandspuit ter plaatse slechts een geringen druk gaf. Beide woningen brandden geheel uit. Zekere S., die zich door het inslaan van een ruit toegang tot de woning van Drent wilde verschaffen, werd zoo ernstig aan den polsader gewond, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. CAFE, WINKEL EN BAKKERIJ UITGEBRAND. In de buurtschap Hertme, gemeente Borne (Ov.) is gistermiddag omstreeks vier uur brand uitgebroken in het café, annex kruidenierswinkel en bakkerij van den heer G. Pisano. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet ver hinderen dat het geheele pand uitbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is in de bakkerij ontstaan. Ver zekering dekt de schade. WINKELHUIS TE DENEKAMP AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in het woon- en winkelhuis van den heer G. Snij ders aan de Nordhornschestraat te Dene kamp (Ov.) De bewoners wisten zich in vei ligheid te stellen. De motorbrandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon, wegens ge brek aan water, niets uitrichten. Het woon- en winkelhuis, waarin een kleermakerij was gevestigd, brandde geheel uit. Een klein gedeelte van den inventaris werd gered. De achterbouw, waarin een bakkerij was gevestigd, bleef gespaard. Mr. J. E. W. DUIJS NAAR DE N.S.B. Naar de Tel. verneemt is het oud-lid der Tweede Kamer, mr. J. E, W. Duys, vele jaren een der voormannen van de S. D. A. P., thans toegetreden tot de Nat-Soc.-Beweging in Nederland, lei der Ir. A. A. Mussert. Het comité van graanhandelaren gevormd uit den Bond van Nederlandsche graan- en zaadimporteurs, de Veragra vereeniging van agenten van buitenlandsche huizen in gra nen en aanverwante artikelen, en de ver eeniging van tusschenpersonen bij den han del in granen en aanverwante artikelen, te zamen vrijwel den geheelen Nederlandschen handel in buitenlandsche granen vertegen woordigde, hebben aan den minister van economische zaken een telegram gezonden, waarin zij uiting geven aan hun groote on gerustheid over de nieuwe verhooging der monopolieheffingen op buitenlandsche gra nen, en in het bijzonder over de vaststelling van hoogere heffingen voor rogge en gerst dan voor andere granen, hetgeen zij in strijd achten met de door den handel herhaalde lijk gegeven adviezen, welke voor rogge als voorheen denaturatietoeslag bepleitten, in dien verdere maatregelen voor dit artikel noodig zouden blijken. Zij concludeeren hieruit een stelmatige verwaarloozing van de belangen van den graanhandel, waardoor het bestaan van tallooze nijvere Nederlan ders opnieuw ernstig wordt bedreigd. HET STUKADOORSBEDRIJF. De minister van sociale zaken maakt be kend, dat door den bedrijfsraad voor het stucadoorsbedrijf is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst voor het stucadoorsbedrijf en dat de verbindendverklaring wordt gevraagd voor het gebied der provinciën Gelderland, Groningen, Limburg, Noord-Brabant, N.- Holland, Utrecht en Zuidholland, alsmede voor het gebied der gemeenten Leeuwar den, Leeuwarderadeel, Assen, Almelo, En schede, Hengelo en Zwolle. Bezwaren tegen inwilliging van het ver zoek moeten vóór 20 Augustus schriftelijk worden ingebracht bij den minister van sociale zaken, door wiens departement de stukken op aanvraag aan belanghebbenden worden toegezonden. DE DIEFSTAL VAN DE 99 EDELSTEENEN TE LEIDEN. Waar is het jongmensch in bruin plus fours-costuum? In een buitengewoon politieblad vestigt de cohimissaris van politie te Leiden, in verband met den in den nacht van 27 op 28 Juli gepleegden diefstal van edelsteenen uit het Rijksmuseum aldaar, de aandacht op een persoon van omstreeks 21 jaar, donker blond achterovergekamd haar, gele gelaats kleur, gekleed in bruin colbertcostuum met plus fours. De commissaris van politie voornoemd verzoekt opsporing en inbeslagneming van bovenstaande edelsteenen, benevens opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van de(n) dader(s). AAP BRAK UIT. Gouda op stelten gezet Een per spoor verzonden aapje heeft gister op het station Gouda en nabij gelegen stra ten in opschudding gebracht. Het diertje was in een allesbehalve solied houten krat van Rotterdam naar Schoonhoven verzonden en moest daarvoor op het station Gouda wor den overgeladen in den tramtrein voor Schoonhoven. Bij zijn transport naar deze tram heeft de kleine aap kans gezien uit zyn houten etui te breken en is er van door gegaan, eerst de spoorbaan over, toen kwam de langbeen in een spoorsloot terecht, maar in een oogwenk was hij eruit en was hy in een op eenigen afstand in een der tuinen aan des Ridder van Catsweg in een boom geklommen. Door het beroep van de hem vervolgende treinbeambten angstig gewor den, kwam het dier weer op den grond en vluchtte verder weg. De aap zocht een toe' vlucht in een openstaande deur in een woning, waar hij de alleen thuiszijnde be woonster hevig verschrikt, naar een boven gelegen zolderkamer deed stuiven, welke zij afsloot met een luik, waarop zij ging zitten. Het beest zocht toen zijn toevlucht in de huiskamer, waar het onder een fauteuil wegkroop. Zijn belagers hebben hem daar gevonden en meegenomen. De gevluchte be woonster kon toen haar schuilplaats ver laten. De aap is door den treinbeambte weer in zyn krat gestopt, en zekerheidhalve werd er yzerdraad omgewikkeld en werd hij in de afgesloten postruimte van den wagen ge plaatst. Die voorzorg bleek niet overbodig, want bij aankomst in Schoonhoven bleek de aap als een boeienkoning weer te zijn uitge broken, het dier zi.t parmantig voor het raam op den uitkyk. In Schoonhoven geluk te het hem niet de beenen te nemen, want de treinbeambte was hem voor. Daar werd hij opnieuw in zyn koffer gepakt en zoo kwam hij eindelijk aan zijn adres. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. Meer dan twee ton verdeeld. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels bericht ons, dat dezer dagen aan de deelgerechtigde instel lingen voor kinderbescherming het haar toekomende aandeel uit de tweeton-actie van DecemberJanuari j.1. zal worden overgemaakt. Uitgekeerd wordt: aan 22 instellingen voor achterlijke kinderen samen 21.856.03, aan 87 instellingen voor zwakke en zieke kinderen samen 45.773,45, aan 246 instel lingen voor verwaarloosde kinderen samen 123.349.50, aan 13 instellingen voor ge brekkige, doofstomme, enz. kinderen samen 10.353.39; voorts ontving het kinderfonds P.T.T. 5.188, zoodat in totaal voor het kind beschikbaar is -206.520.37, zynde ruim 40.000 meer dan verleden jaar, toen 167.024.05 kon worden uitgekeerd. DUITSCH VLIEGTUIG OP VLIEGVELD TWENTE GELAND. Na onderzoek verlof tot vertrek gegeven. Gistermiddag landde op het vliegveld Twente, bij Enschede, een militair lesvlieg- tuig, type Arado 66, registratieteeken D- Ivov, waarvan de bestuurder bleek te zijn de soldaat-vlieger N. Bechtheld, die in op leiding is voor militair-vlieger op het vliegveld Waggum in Brunswijk. Hij was gistermorgen gestart van Brunswyk met bestemming BonnmunsterBrunswyk. Na dat hij om 12.50 uur uit Bonn vertrokken was vloog hij over Dortmund, doch raakte tengevolge van het slechte horizontale zicht, dat slechts vier kilometer bedroeg, uit den koers. De vlieger die pas eenigen tijd zonder instructeur overlandvluchten mocht uitvoe ren en in een geheel onbekende streek kwam, kon zich niet meer oriënteeren. Hij vloog eenigen tijd over 't grensgebied, tot dat hij het vliegveld Twente ontdekte. Hoe wel hy begreep, dat dit niet het vliegveld Men kan, de geschiedenis van ons land en van de wetenschappen nagaande, moeilyit beweren, dat Holland op dit gebied een on dergeschikte rol heeft gespeeld. Wij stonden in wat nog altijd de „gouden eeuw'' wordt genoemd zoowel op wetenschappelijk als kunstgebied min of meer vooraan. En zelfs in den downtijd van de achttiende eeuw is de beoefening van kunsten en wetenschap pen hier aan de orde van den dag geble ven; ongetwijfeld, d* Leidsche Hoogeschool, die eerst in 1576 ontstond, is,een nakomertje vergeleken bij de hoogescholen met zooveel oudere geschiedenis als Parijs, Heidelberg, Bologna, Praag en andere steden. Maar in de zeventiende eeuw, toen Parijs de zuiver katholieke academie was, concentreerde zich de geleerde protestantsche wereld te Leiden en zoowel onder de namen van docenten als van leerlingen vindt men de meest beroemde. Op medisch gebied noemen wy een Tulp en een Boerhave; op rechts kundig gebied een Hugo Grotius, een Byn- kershoek; op staatkundig gebied een Gras- winckel; op het bied der waterbouwkunde een Leeghwater, die zyn tijd ongetwijfeld ver vooruit was; op het gebied der wis-, na tuur- en sterrekunde een Simon Stevin, een Christiaan Huygens; op het gebied der uit vindingen een Cornelis Corneliszoon (hout zaagmolens), een Drebbel (microscoop), een Van der Heyden (brandspuiten), terwijl een Swammerdam, een Van Leeuwenhoek, die alleen reeds iets afteekenen van de over wegend belangrijke plaats, die juist in de negentiende en de twintigste eeuw Neder land op het gebied van de natuurweten schappen is gaan innemen. De traditie van de beoefening dezer wetenschappen is onderhouden door geheel een reeks van belangrijke genootschappen, die uitsluitend dit doel hadden. Denken wij aan de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen, opgericht in 1752; de Maatschap pij der Nederlandsche Letterkunde (1766); het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen te Vlissingen (1769); het Bataafsche Genootschap der proefondervindelijke wijs begeerte te Rotterdam (1770); Teylers' Ge nootschap te Haarlem (1778); het Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen (1778); Felix Meritis (1788-1889), en, vooral niet te vergeten, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (1784). Neen, men moge van die achttiende eeuw met hare overmate weelde met hare zwakke figuren en windhandel zeggen wat men wil; de be oefening van kunsten en wetenschappen leed in het algemeen niet onder alle deze verschijnselen. En zelfs een Spinoza onder vond van zijn tijdgenooten een waardeering, die in den tegenwoordigen tijd nog niet aan groote philosophen ten deel valt! De halve eeuw, die aan Koningin Wilhel- mina's regeering 1848-1898) voorafging, is op het gebied der wetenschappen zeker geen onbelangrijke gweest. Veel van het geen in 1898-1938 tot stand kwam, werd daarin voorbereid; op de grondslagen daar van werd voortgebouwd. Men weet, dat Nobel, de uitvinder van het dynamiet, in zyn testament baten naliet voor een vijftal belangrijke, jaarlijks uit te reiken prijzen, waarvan niet alleen het groote bedrag, maar ook de eer door alle geleerden wordt nage streefd. Onder de 26 in totaal met een Nobel prijs bekroonde physici zijn er 4 Nederlan ders. En als men 't gebied der natuurweten schappen in zijn geheel betreedt, vindt men in deze 40 jaren veel, dat in practijk bracht het bekende woord van de Koningin-Moe der: „Nederland toone groot te zijn in alles, waarin een klein volk groot kan zyn". Op dit gebied behoort de Amsterdamsche hoog leeraar Van der Waals, die de theorie d«r physica doceerde, tot de beste vertegenwoor digers, zijn levenswerk bestaat daarin, dat hij de bewegingen der moleculen nauw keuriger leerde beschouwen dan vóór hem was gedaan, doordat hij de krachten, waar mede de moleculen elkander aantrekken, in aanmerking nam en ook het eigen volumen dezer moleculen by zijn beschouwingen in- voerde. Onder de onderzoekingen voor de toetsing van de theorie van Van der Waals zyn die van den Leidschen hoogleeraar Kamerlingh Onnes wel de belangrijkste; hem gelukte het in 1908 het helium vloei baar te maken. Voor de natuurkunde is het bestudeeren van allerlei verschijnselen in dit nieuw ontsloten temperatuurgebied hoogst belangrijk; tot 1922 had Leiden het mono polie daarvan en kon het laboratorium van Kamerlingh Onnes als de koudste plek op aarde worden aangeduid, waarheen vele on derzoekers uit verschillende landen kwamen, onder wie Mevr. Curie, Becqueret, Lenard en anderen, om daar onderzoekingen te ver richten by de alleen daar te bereiken uiterst lage temperatuur. Prof. Keesom e.a. hebben dit werk voortgezet. Een geheel ander gebied heeft Prof. Lo- rentz, van wien Nederland eerst op het laatst van zyn leven begon te begrijpen, dat hy een geleerde was van zeldzaam bevat tingsvermogen, tot het zijne gekozen. Menig gebied van de natuurkunde heeft hij zich eigen gemaakt, maar op dat der electrische verschijnselen is hij bovenal naar voren ge treden. De proeven van Farady hebben het waarschijnlijk gemaakt, dat de electrische lading evenals de stof een atonomische structuur heeft; hij toonde nu aan, dat het geheele electrische en optische gedrag der lichamen door de beweging dezer atomen der electriciteit, welke men electronen noemt, is te verklaren. En onder leiding van Kapteyn, dien men tot de grootste astrono men van de wereld kan rekenen, ontwikkel de zich de stellaire astronomie. De vraag, hoe is het uit de sterren bestaande stoffelijk heelgl opgebouwd, tracht hij te beantwoor den. Kapteijn heeft op dit punt buitenge woon belangrijke ontdekkingen gedaan, die b.v., dat de sterren zich in hoofdzaak in twee richtingen bewegen; die, dat het ster ren-heel in het groot een lensvormige ge daante heeft, met zijn grootste uitbreiding in het vlak van den Melkweg. Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onse koningin? Het boek verschijnt in Augustus. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Dealbumssijn uitsluitend bij vooruitbetaling, zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prijs bedraagt 0.75 afgehaald aan ons bureau, fr. p. post 0.95. Postgiro 37960 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkiniarsche Courant. DE DREIGENDE OPHEFFING VAN DEN NOORDOOSTER LOCAAL-SPOORWEG. Gevraagd wordt om betere wegen, opdat het vervoer per autobus kan geschieden. Namens de vertegenwoordigers van de ge meente in de streek, die belang heeft bij het in stand houden van den Noord-Ooster Lo- caal-Spoorweg heeft de burgemeester van Coevorden, voorzitter van het actie-comité, een brief gericht tot den minister van water staat, waarin eenerzijds wordt gewezen op het vooralsnog ontbreken van hoofdverbin dingen voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, en waarin anderzijds wordt betoogd, hoevele voorname belangen getrof fen zullen worden by opheffing van den „We rijden juist het oudste café van het geheele land voorbij". „Waarom dan voorbij?" Handorf bij Munster kon zyn, besloot hy te landen en den weg te vragen, niet wetende dat hij zich op Nederlandsch grondgebied bevond. Dat de vlieger echter zonder het noodige onderzoek niet meer mocht ver trekken, is begrypelyk, daar het verboden is, met vreemde militaire vliegtuigen over Nederlandsch grondgebied te vliegen. De havenmeester van het vliegveld, de heer H. Mulder, aan wien het treffen van de noodige maatregelen in dergelijke gevallen is opgedragen, stelde zich na een voorloo- pig onderzoek in verbinding met het depar tement van defensie, waarna door de lucht- vaartafdeeling Soesterberg een vliegtuig werd gezonden met den luitenant-vlieger G. Sonderman voor het militaire onder zoek. Nadat dit was geschied, werd verlof gegeven om naar Duitschland terug te kee- ren. Om 18.15 uur is het toestel naar Mun ster vertrokken. De koningin heeft Zwitserland verlaten. I - H.M. de koningin heeft haar bezoek aan Zwitserland beëindigd en is gisteravond om 22.39 uit Bazel vertrokken. De Nederland sche consul aldaar bevond zich met zijn echt- genoote ter begroeting op het perron. Havenarbeider verdronken. - Aan boord van het sleepschip „Excelsior", liggende in de Waalhaven te Rotterdam, was gistermid dag een 24-jarige havenarbeider uit Schie- dm bezig met het verstuwen van rollen hout uit het Finsche stoomschip Flora. Een van de rollen raakte te ver buiten het gangboord en de arbeiders, die iri de buurt werkzaam waren, zagen den man plotseling met den rol overboord gaan. Na een kwartier dreg gen slaagde men er in hem op het droge te brengen, maar de levensgeesten waren toen I reeds geweken. verdwijnen spoedig door een pot Bij olie Drogisten Aankomst sultan van Deli. De sultan van Deli, Z.H. Toeankoe Amatoedin Sani Perkasa Alamsjah, die met zyn beide zonen Tengkoe Otteman (de aangewezen troonop volger) en Tengkoe Amiroedin naar ons land is gekomen om het regeeringsjubileum van de koningin mede te vieren, is gister namiddag om 17.34 aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage aangekomen- Ter begroeting was o.a. aanwezig de kapi tein J. Romswinckel, adjudant van H. M. de koningin, als vertegenwoordiger van H.M. Onmiddellijk na aankomst aan het station stapten dt sultan en zyn beide zoons in een gereedstaanden auto, die hen naar Amster dam bracht, waar de sultan in het Amstel- hotel logeert. Krans gehecht aan monument voor r!!nin.K,n ,Emma' Het bestuur van de Christelyke Oranjevereeniging te Bsam heeft hedenochtend een krans gehecht aan net monument voor wylen koningin Emma, wier geboortedag heden werd herdacht. Schippersknecht verdronken. - Gister avond is in den Gelderschen IJsel by Epse onder Gorsel de 27-jarige schippersknecht oper uit Hoogezand over boord geslagen en verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. 35 i handscb goederen. ct'p* 5 re0el«, uitsluitend contant. ONS DRUKWERK w I het werRT 1JD goed uit. I rfrü,verwac^tte zekeiN aarscn. aald, ^oog Neaer

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6