SAMBO DE OLIFANT .Xecfe S. School £xuuU om HuiMiouut £uchtoaact tweede blad. Nederlandsch ons drukwerk Onderwijzersgenootschap. Algemeene vergadering te Leeuwarden. Beroepskeuze en Nijverheids onderwijs voor meisjes. 1 11- ■■iii.i 1 - él- ti I S,lUU7"'j "3van hel' w«. VLTIJD goed uit. Qgj leidverwachtte zeker, inarscn. t o- 414 neavi ia..- Het N.O.G. houdt vandaag en morgen te Leeuwarden zijn 92ste algemeene vergade ring. De voorzitter van het genootschap de heer H. J. Bon, constateerde in zijn openingswoord o.m., dat ook in het afgeloopen jaar geen verbetering van eenig belang in den toe stand van het onderwijs en de positie der onderwijzers is tot stand gekomen. Er is een toestand ontstaan, die getypeerd kan wor den met deze bewoordingen: het onderwijs verkommert tot schade van de jeugd van thans en de onderwijzer wordt veroordeeld tot een moeilijk leven van fatsoenlijke ar moede. Een toestand, die ook de regeering als een niet-goede erkent, doch die ze niet temin onveranderd laat voortduren met het excuus: Er is geen geld voor verbetering beschikbaar. Onderwijs blijft de sluitpost der begrooting, waarvan voor bezuinigingen gelden worden afgeknabbeld. Nogmaals is uiteengezet, dat de te zwaar bezette klassen in ieder opzicht nadeelig zijn. Dit adres zal in een audiëntie die vastge steld is op heden, door vertegenwoordigers van de samenwerkende organisaties (Unie van chr. onderwijzers, Bond van Nederl. on derwijzers, Katholiek onder wij zersverbond, N.O.G. en Ver. van hoofden van scholen) bij den voorzitter van den raad van mmisters worden toegelicht. Het moet uit diens kabi net voor het front van de troep worden ge bracht en dan.... met gezwinde pas via het Binnenhof naar het Staatsblad. Een nieuwe actie tot verlaging der leer- lingenschaal als eerste herstelmaatregel op het terrein van het onderwijs is met de verzending van het adres en de toelich ting er van bij den voorzitter van den mi nisterraad ingezet. Indien de gezamenlijke organisaties ver dere actie noodig of wenschelijk achten, dan rekent het hoofdbestuur op de volle mede werking van alle genootschapsleden. Want de verlaging der leerlingenschaal moet nu eindelijk eens haar beslag krijgen, dat is een eisch in het belang van het schoolgaande kind, in het belang van de in functie zijnde onderwijzers, in het belang van onze werk- looze jongeren. Het spreekt vanzelf, dat de regeering ook daarna nog niet van ons af is. Onverzwakt zullen wij ook hebben voort te zetten, in het belang van jongeren zoowel als ouderen, de actie om een salarisregeling te verkrijgen, die den onderwijzer een inkomen toekent, dat in overeenstemming is met de beteeke- nis van zijn ambt en hem daardoor ook een menschwaardig bestaan waarborgt. Een andere zaak, die ons N.O.G.-leden voorstanders van het openbaar onderwijs meer speciaal ter harte gaat, is de positie der openbare school. Ten vorige jare hebben we de ellende medegemaakt van de totstand koming der z.g. concentratiewet, die de grondwettelijk gewaarborgde positie der openbare school het primair karakter ont neemt en de openbare school gelijkschakelt aan de bijzondere. Thans hebben we bijna geheel doorleefd de eerste toepassing dezer gelijkschakelingswet. De ervaringen, die wij bij deze eerste toe passing hebben opgedaan zijn deze: voor het bijzonder onderwijs blijken de concentratie bepalingen van zoo goed als geen beteekenis te zijn. Collega's zoo eindigde spr. met de grootst mogelijke klem roept het hoofdbe stuur u toe: blijft waakzaam. Waakt voor de openbare school, de school boven geloofs verdeeldheid, de school toegankelijk voor alle kinderen, welken gpdsdienst de ouders ook mogen belijden, of welke politieke rich ting dezen ook mogen zijn toegedaan, waakt voor de openbare school, die, ook waar zij dan gekomen moge zijn beneden de thans gestelde normen, om haar karakter toch steeds blijft: de nationale school bij uitne mendheid, die, omdat zij en zij alleen de eenheid der natie kan demonstreeren, zoo volkomen de prioriteit verdient, die de grondwet haar toekent. Door de concentratiewet wordt dat blijkt al duidelijker en duidelijker die prioriteit aangetast, en wordt op bedenkelijke wijze het bijzonder onderwijs boven het. openbaar bevoorrecht. Dat achten wij een ramp niet alleen voor het openbaar onder wijs op zich zelf, maar wij achten het ook een ramp voor ons volk. Ongerept moet ter- wille van onze volkseenheid gehandhaafd blijven de bepaling, dat er voldoende open baar lager onderwijs worde gegeven in een genoegzaam aantal scholen. LANGENDIJK. Veilingsoverzicht. De aanvoeren van de verschillende kool soorten zijn langzamerhand toegenomen. De prijzen zijn steeds lager geworden, totdat deze week het laagste punt bereikt werd. Een belangrijk gedeelte van den aanvoer werd verhandeld tegen de vastgestelde mi nimumprijzen of iets daar boven, doch wat het ergste was, de laatste dagen bleken zelfs deze minimumprijzen te hoog, of lie ver, de aanvoeren te groot te zijn, om alles voor de consumptie te kunnen verkoopen. Er draaiden aanzienlijke hoeveelheden pri ma kwaliteit roode- en wittekool door. Een gedeelte hiervan werd voor de distributie afgenomen, doch de rest werd verkocht als veevoeder. Zoodat men thans met dit pro duct ook al weer op het onrendabele niveau is aangeland. De gelekool kon nog verkocht worden, doch ook van deze koolsoort zijn de prijzen beduidend lager geworden. Er zijn nog maar enkele partijen verkocht voor iets boven 2 per 100 K.g. De laatste da gen noteerden wij hiervoor ook vanaf 1 1.70. De aardappelhandel blijft buitengewoon slecht gaan. Er is weinig vraag voor dit artikel. De grove aardappelen, welke voor namelijk voor export bestemd zijn, noteer den prijzen vanaf 11.50 tot ruim 2 per 100 K.g. Schotsche muizen van de middel soort brachten het de laatste dagen niet veel verder dan 2.302.80 voor de al lermooiste partijen. De overige noteerden vanaf 1.80. Blauwe eigenheimers gingen meestal van 2.503 per 100 K.g. van de hand, terwijl blanke eigenheimers soms nog lagere prijzen opbrachten. De uienprijzen waren zeer afwisselend. Te Noordscharwoude werd ruim 4 en 5 per 100 K.g. genoteerd, te Broek op Langen dijk iets boven 2. Gele nep ging voor 6.708.70 per 100 K.g. van de hand. Zilvernep, welke aanvankelijk vrij constant 810 per 100 K.g. opbracht, werd ten slotte plotseling ongeveer de helft goed- kooper. Tomaten konden zich niet handhaven op de toch al lage prijzen van verleden week. Wij noteerden hiervoor 57, Zaterdag voor de Cs zelfs 4 per 100 K.g. Sla- en snijboonen waen heel wat goed- kooper. Zaterdag brachten te Broek op 81. Heerlijk sliepen de jongens die nacht. De volgende morgen moesten ze vertellen wat hen overkomen was. De slang begreep alles dadelijk en zei: „Ik zie een schip komen. Trek je blouse uit en dan zwaaien we om de aandacht te trekken". Een ogenblik later stonden ze bo ven op de rots te zwaaien. Het is niet alles goud, wat de „Karimata ophaalt, hier zijn Paar kanonnen en kogels. Langendijk de slaboonen 11 per 100 K.g. op, te Noordscharwoude 78. Bieten, waarvan de eerstelingen 3.80 noteerden, gingen den volgenden dag reeds voor 2 van de hand. Bloemkool was heel wat goedkooper. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis kwam gister de Zilver reiger te Jodhpur en de Buizerd te Sin gapore; op de thuisreis landde de Pelikaan te Athene en de Nandoe te Jodhpur. Hedenmorgen om 6 uur vertrok van Schiphol het Indië-vliegtuig PH-ALI Ibis met gezagvoerder Abspoel. Aan boord be vond zich 106.781 K.g. vracht, 322.235 K.g. briefpost, 5.900 K.g. pakketpost en passa giers met de volgende bestemming: 2 Am sterdamAlexandrië, 1 AmsterdamCal- cutta, 1 AmsterdamSingapore, 1 Amster damBatavia, 1 Halle-LeipzigKarachi, 1 BudapestKarachi, 1 BasrahSingapore. ZUIDSCHARWOUDE (Juli). Geboren: Catharina Maria, d. v. Klaas Hessing en van Alida Petronella Weel. Cornelis, z. v. Pieter de Vries en van Pie- tertje Groenveld. Wilhelmus, z. v. Wil lem Kos en van Maria Emmerentiana Bruin. Agatha Maria, d. v. Cornelis Ni- colaas Rood en van Hendrika Maria Jacet Ondertrouwd: Jacob Cornelis Hen- dricus Bakker te Warmenhuizen en Cor- nelia Maria de Nijs. Jurriaan Boot te Noordscharwoude en Neeltje de Vet. Pieter van Vuure te Warder en Agatha Schrijver. Maarten Visser te St. Pancras en Marie Mooij. Theodorus Adrianus Groen te Oudkarspel en Catharina Bergen. Hendrikus Petrus Bommer te Amster dam en Hillegonda Bergen. Getrouwd: J. C. H. Bakker te War menhuizen en C. M. de Nijs. J. Boot te Noordscharwoude en N. de Vet. P, van Vuure te Warder en A. Schrijver. ving of in gezinnen van anderen of op een atelier kunnen toepassen. Voor de goede leeringen bestaat de moge lijkheid hierna in één jaar met diploma cou peuse (Costuumnaaister) te behalen. Men heeft dan door meerdere oefening de be kwaamheid verkregen om zoo noodig op ateliers leiding te geven aan jongere meis jes. De coupeuses worden op de ateliers on zer modemagazijnen meestal vlot geplaatst en verdienen een aardig weekloon. Voor kinderjuffrouw bezitten slechts enkele scho len een opleiding. Meisjes, die 2 of meer klassen van een school voor uitgebreid lager onderwijs ge volgd hebben, pl.m. 14 jaar oud zijn en waarvoor het behalen van een einddiploma M.U.L.O. moeilijkheden biedt, kunnen ge plaatst worden in de opleiding Hulp in de Huishouding, hetgeen ook een tweejarige cursus is. Vergeleken bij de eerstbesproken opleiding, krijgen de meisjes meer lessen in de huishoudelijke vakken en daarnaast ook lessen in linnen- en costuumnaaien, verstel len, kinderverzorging, voedingsleer, waren kennis en gezondheidsleer. Zjj moeten na het behalen van dit getuigschrift verschillende huishoudelijke bezigheden zelfstandig kun nen verrichten en zoowel in eigen als vreemde omgeving een goede hulp in de huishouding zijn. De meisjes, die eerst het getuigschrift van den voorbereidenden cur sus behaald hebben, kunnen in één jaar het getuigsphrift „Hulp in de Huishouding" ver krijgen. Voor haar, die het diploma M.UX.O. A of een gelijkstaande ontwikkeling bezitten, is de opleiding tot „Huishoudkundige" het meest geschikt, omdat deze opleiding het best aansluit aan de voorontwikkeling. Een meisje, in het bezit van het diploma „Huishoudkundige" kan de verkregen ken nis in eigen of vreemde omgeving toepas sen. De mogelijkheid staat echter ook voor haar open, om voor verpleegster verder te studeeren. Door directies van ziekenhuizen wordt dit diploma of een bewijs van een speciale eenjarige opleiding, waarbij ver schillende vakken gevolgd zijn, vereischt. Meisjes, die veel van kinderen houden, kunnen na het behalen van het getuigschrift „Hulp in de Huishoudmg" of na het volgen van de Huishoudkundige opleiding gedu rende één of twee jaar voor kinderverzorg ster opgeleid worden en later in gezinnen of kindertehuizen een prettigen werkkring vinden. Deze opleiding is aan verschillende scholen verbonden. De opleiding tot huishoudkundige is te vens ook de vooropleiding voor de a.s. eeraressen in huishoudkunde en waschbe- andeling. (akte N VII), koken en voedings eer (akte N VIII) en kinderverzorging en opvoeding (akte N XX). v Pif jU's^ou^sc^olcn bieden dus vele moge- lykheden. Zij, die niet den geheelen dag be schikbaar hebben, kunnen op middag- avondcursussen in speciale vakken lessen ontvangen. Het schoolgeld wordt voor de meeste op- eidingen berekend naar het gezinsinkomen, ir^V*kenin« wordt gehouden met het aantal kinderen beneden 16 jaar. Voor de pleiding tot Huishoudkundige en tot leera- ®?n vast£esteld bedrag vereischt. lonH bevitten vele plaatsen in ons nijverheidsschool voor meisjes en ^ecties van deze scholen steeds tl "j zÜn op aanvrage een prospec- linc/rtf U e-ï en inüebtingen. hetzij monde ling of schriftelijk, te verstrekken. 5C-0U, 82. „Ze laten een sloep in zee", juichte Flip en Lange Jan maakte een luchtsprong van plezier. „Heilige slang, wat hebt U ons goed geholpen", zei Flip. „Ja mensen kinderen, dat komt omdat jullie dierentaal spreken." Anders was ik zo vriendelijk niet geweest." Intussen was de sloep vlak bij het eiland gekomen. In aansluiting op het artikel „Beroeps keuze en Nijverheidsonderwijs voor jongens" vragen we gaarne even de aandacht voor beroepskeuze en nijverheidsonderwijs voor meisjes. Nu het schooljaar op vele scholen voor lager onderwijs eindigt, moeten de ouders ook een beslissing nemen over de studie richting van hun dochter. Van veel nut zal 't zijn de mogelijkheden uiteen te zetten, die de huishoud- en industriescholen voor de opleiding van onze meisjes bieden. Op deze scholen ook wel Nijverheidsscholen voor Meisjes genoemd bestaan verschil lende opleidingen, aangepast aan leeftijd en voorontwikkeling. Een meisje, dat de klassen van de lagere school met vrucht doorloopen heeft en bij den aanvang van het nieuwe schooljaar 12 jaar en 8 maanden oud is, mag in plaats van in de 7de klas op de lagere school ook op een nijverheidsschool geplaatst worden, waar zij eveneens nog onder de leerplichtwet valt. De vakken, die in een tweejarigen cursus gegeven worden, zijn: algemeen vormend onderwijs (lezen, rekenen, Nederlandsche taal, aardrijkskunde, geschiedenis, plant en dierkunde), linnennaaien en costuumnaaien, verstellen, breien, mazen, koken, huishoude lijk werk, waschbehandeling, warenkennis, voedingsleer en gezondheidsleer. Deze op leiding is dus zeer geschikt voor meisjes, die een huishoudelijken aanleg hebben en af of niet met moeite de vakken der lagere school volgden. Alhoewel niet meer zooveel tijd aan alge meen vormend onderwijs besteed wordt als in de 7de klas van de lagere school, nemen bovengenoemde vakken toch een belangrijke plaats op het leerprogramma in. De meeste uren worden echter besteed aan de naaivak- ken, terwijl ook de huishoudelijke vakken niet verwaarloosd worden. Het is voor een meisje inderdaad van groot belang, dat zij goed leert verstellen en naaien. Bedenkt echter, Ouders, dat een meisje als toekomstige huisvrouw ook moet leeren smakelijk te koken, de wasch goed te behandelen en het huishouden zuinig en met overleg te verzorgen. De theoretische vak ken, (voedingsleer, warenkennis en gezond heidsleer) moeten haar inzicht verscherpen Men is daarom in de laatste jaren op velé industriescholen er toe overgegaan niet meer uitsluitend naaien te leeren, maar ook het huishouden. Na dezen cursus gedurende 2 jaar met vrucht gevolgd te hebben, kan een getuig schrift behaald worden en is het meisje ge schikt om een goede hulp te zyn voor haar moeder of in het gezin van anderen. Meestal biedt de huishoudschool voor haar die dezen voorbereidenden 2-jarigen cursus gevolgd hebben, nog andere moeilijkheden, n.1. opleiding tot naaister, kinderjuffrouw of hulp in de huishouding. De opleiding tot huis- of costuumnaaister duurt eveneens 2 jaar, waarna opnieuw een getuigschrift be haald kan worden. In deze jaren naait, het meisje niet meer zooals in de eerste 2 jaren alleen eenvoudige kleedingstukken voor zich zelf of voor jongere broertjes en zusjes, maar leert zy moeilijker modellen en voor oudere personen naaien. Zy zal na het beëindigen van deze opleiding zelfstandig verschillende kleedingstukken kunnen ma ken en deze bekwaamheid in eigen omge- Eindelijk zomer: drukte in de badplaatsen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8