DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Succesvolle tegenaanvallen der Chineezen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 183 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 6 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Gevaarlijke toestand voor Japan in Noord-China. Guerilla-troepen uiterst actief. Geen Japansche vorderingen meer. De ontvangst van Corrigan. HetTsjangkoefeng-incident. Kleine ontspanning merkbaar. De algemeene toestand. Nieuw offensief der regeeringstroepen. Hardnekkige tegenstand aan de Ebro ALKMAARSCHE COURANT. In het Noorden van China neemt de onrust toe, Chineesche benden hebben een groot deel van het gebied bezet. Deze onrust komt tegelijk met de inci denten aan de grens tusschen de Sovjet- Unie en Mandsjoekwo, het vertrek van Japansche troepen uit Noord-China wordt in betrouwbare kringen bevestigd en alle optreden op grooten schaal is ge staakt. In sommige gevallen hebben de door de Japansche autoriteiten georganiseer de Chineesche wachtcorpsen zich bij de ongeregelde Chineesche troepen ge voegd. De Japanneezen zijn thans hulpeloos, vooreerst omdat zij te gering in aantal zijn en verder omdat door de hevige regens van den laatsten tijd de grond doorweekt is en vechtwagens en vrachtauto's in de modder wegzakken. Opnieuw strijd aan de oevers van de Jangtse. Naar van Chineesche zijde wordt me degedeeld, is de strijd aan de oevers van den Jangtse gisteren weder opgelaaid. Ten Zuiden van Kioekiang zijn de Ja panneezen tot den aanval overgegaan. De strijd duurt nog voort, zonder dat de Japanneezen, naar de Chineezen verder melden, vorderingen hebben geboekt. Hun aanvallen werden met zware ver liezen afgeslagen. De Japansche opmarsch ten noorden van de Jangtse zou tengevolge van le over strooming van dit gebied, die zich over on geveer duizend vierkante kilometer uit strekt, op groote moeilijkheden stuiten. Zwakke Japansche afdeelingen zouden tot op 10 K.M. ten oosten van Loengpmg zijn opgerukt. De Japanneezen blijven zich echter wel in westelijke richting voortbewegen naar Joei- tsjang, een stad op ongeveer 30 K.M. ten westen van Kioekiang. Hun opmarsch is echter definitief geremd door de Chineesche verdedigingstroepen ten oosten van Joeitsiang, terwijl sterke Chinee sche afdeelingen thans een tegenaanval doen op Kioekiang, rondom welke stad bloedig strijd geleverd wordt. De sterkte van de Japansche troepen langs de Jangtse in Kiangsi wordt geraamd op acht divisies, waarvan zich zes op den noor delijken oever bevinden. De overstroomingen aan den noorde lijken kant van de Jangtse nabij Hoenag- mei hebben ernstige afmetingen aange nomen. Hoeangmei en omgeving is volkomen overstroomd. Ongeveer 2000 man Japan sche troepen, die achtergebleven waren in Hoeangmei zijn verdronken en de Ja panneezen hebben ook groote materieele verliezen geleden. Een detachement te Hsinkaitsjen (N.- Jangtse-oever) zou voorts door het water vernietigd zijn. Gebruik makende yan^de overstroomingen, hebben de Chineesca tro pen in Anhwei hun offensief hervat. Zij ma ken snel vorderingen. De Chineesche troepen in Sjansi behalen ook successen. Het Chineesche Telegraaf- agentschap meldt daaromtrent, dat Lisji, een Japansche sterkte in West-Sjansi, door de Chineesche troepen heroverd is op 3 Augus tus na zware gevechten, die verscheidene dagen hebben geduurd. De overgebleven Ja pansche troepen trekken Zuidwaarts terug in de richting van Tsjoengjang, op ongeveer 30 K.M. ten zuiden van Lisji. In Soeijoean vallen de Chineesche troepen Liangstjen aan, een strategisch punt op K.M. ten Zuid-Oosten van Kweisoei, de hoofdstad van Soeijoean. Tegelijkertijd wordt Tsingsoeijo ten Zuiden van Fengtsjen, en ten noorden van Tatoeng, aan den spoor weg PeipingSoeijoean, krachtig door de Chineesche troepen aangevallen, Ln verband waarmede het verkeer op dien spoorweg stil legt, terwijl de Japansche verdedigingstroe pen te Kweisoei versterkt worden. De guerilla. Naar het Chineesche telegraaf-agentschap meldt is Kaifeng, een belangrijk punt aan den Loenghai-spoorweg, ten Oosten van Tsjengtsjau, in Honan, thans als gevolg van het optreden der Chineesche guerrilla-troe pen practisch omsingeld. Toenghsoe, een stad ten zuiden van Kai feng in Oost-Honan, is reeds gezuiverd van Japansche troepen, terwijl de Japanneezen te Lanfeng, een punt ten Oosten van Kaifeng, aan de Loenghai-lijn ernstig worden be dreigd. Bij een verrassenden aanval op de Japanneezen te Lanfeng, op 2 Augustus j.1., slaagden de guerrilla-troepen er in hun zware verliezen aan menschen en materiaal toe te brengen. Tezelfdertijd werden alle strategische punten aan drie kanten van Kai feng heroverd en bereiden de guerrillatroe pen zich thans voor een aanval te doen op de stad. Japansche troepen bij Peking hebben, met gebruikmaking van zes tanks en verscheide ne veldkanonnen, strijd moeten leveren te gen Chineesche guerillabenden. Een auto mobilist verklaarde op enkele K.M. afstand van Peiping midden in het slagveld te zijn terecht gekomen. Hij vertelde verder, dat een groot deel van het lager gelegen gebied, waarschijnlijk door de vrijscharen onder water is gezet. Dezen zouden daartoe de dij ken bij Toengtsjau hebben doorgestoken. Gisteravond hebben de Chineesche benden zich teruggetrokken. Generaal Tsjengsjeng over den oorlogstoestand. In een overzicht van den oorlogstoe stand aan het Kiangsifront, aldus meldt het Chineesche telegraaf-agentschap, heeft generaal Tsjengtsjeng, de president van Hoepeh en directeur van politieke zaken in de commissie voor militaire aangelegenheden, verklaard, dat de Ja pansche troepen er niet in geslaagd zijn aan dit front eenige vorderingen te ma ken in de afgeloopen week. Omtrent den oorlogstoestand in West Anh wei verklaarde generaal Tsjentsjeng. dat bij de gevechten om Soesoeng minstens twee Ja pansche regimenten in den pan zijn gehakt voor de Chineezen de stad ontruimden. Op het oogenblik rukken de Japanneezen in westelijke richting op, met drie eenheden, waarvan de midden-colonne reeds tegenge houden is in de buurt van Hoeangmei door de Chineesche troepen, die thans tegenaan vallen doen op Tsiensjan en Taihoe. Over den toestand in Honan zeide de ge neraal, dat in het Oosten der provincie wei nig is gewijzigd. De Japansche troepen trach ten langs de spoorlijn Taukau-Tsinghoea, die naar West-Honan loopt, westelijk op te ruk ken, hetgeen echter overal verijdeld is. Langs dezen spoorweg bevond zich de ge heele veertiende Japansche divisie en een deel der achttiende. Groote afdeelingen Japansche troepen trekken in Noordelijke richting langs de spoorlijn PeipingHankau, gedurende de laatste paar dagen, zoo verklaarde tenslotte de generaal. Japanneezen bombardeerden Kwailin. De Japansche luchtstrijdkrachten der ma rine hebben Donderdagmiddag Kwailin ge bombardeerd, een strategisch belangrijke stad in het noordwesten der provincie Kwangsi, waar zij doeltrefend de militaire inrichtingen bombardeeren, aldus melden be richten uit Hongkong. De officieele ontvangst te New York van den Oceaanvlieger Corrigan is giste ren omstreeks het middaguur begonnen. Een millioen belangstellenden ver drongen zich ondanks de geweldige hitte in de buurt van Battery Place tot het stadhuis. De stoet bestond uit vijftien open auto's, waarvan de eerste bestuurd werd door Corrigan, en waarin de leden van de commissie van ontvangst hadden plaats genomen. Corrigan werd stormachtig toegejuicht, terwijl een stortvloed van bladen uit tele foonboeken neerdaalde. Ondanks de voor zieningen, welke voor de ontvangst waren getroffen, bestond er toch niet het en thousiasme, dat betoond werd bij de ont vangst van Lindbergh en Hughes. Pleegzoon van de stad. Corrigan werd op het standhuis ont vangen door burgemeester La Guardia, die hem een pleegzoon van New York noemde. Na een te zijner eere aangeboden noen maal werd Corrigan ontvangen door het gemeentebestuur van Brooklyn, waar hem eveneens een zeer hartelijke ont vangst ten deel viel. En nu ligt-ie-in bed. Op voorschrift van een dokter werd Corrigan na een te zijner eere gehouden parade naar bed gebracht. De geneesheer heeft vastgesteld, dat het kraakbeen bij zijn borstbeen beschadigd is. Naar men gelooft is dit ongemak veroorzaakt door dat Corrigan deze dagen voortdurend heeft moeten wuiven en handen schud den. Hij ligt thans stevig gezwachteld. Er zijn enkele teekenen, die wijzen op een kleine ontspanning in de verhouding tusschen Japan en Sovjet-Rusland. Prins Konoje, de Japansche minister president, is althans weer vanuit Tokio naar zijn buitenverblijf vertrokken. Dat is een teeken, dat de toestand door Tokio, na het onderhoud van den Japanschen ambassadeur met Litwinof, minder gevaarlijk wordt geoordeeld. Van bevoegde zijde wordt te Tokio verklaard, dat het Russische antwoord over het algemeen bevredigend wordt geacht. Moskou wacht af. Uit Moskou wordt door Reuter het vol gende gemeld: Na de uiteenzetting door Litwinof van de houding der Sovjets wacht de Sovjet-regee ring thans op Japan voor den volgenden stap. Voor zoover bekend, heeft Japan nog niet geantwoord, doch de spanning welke Donderdag acuut was, is gisteren wat ver minderd. Welingelichte kringen zijn van mee ning, dat de Sovjet-regeering oorlog wil voorkomen en bereid is ieder redelijk voorstel in overweging te nemen mits de Japansche troepen te voren zullen zijn teruggetrokken uit wat als Sovjet gebied wordt beschouwd. Openbare meening te Moskou voldaan. De Russische openbare meening heeft met levendige voldoening kennis genomen van het bericht betreffende het onderhoud tus schen Litwinof en Sjigemitsoe, dat Donder dag plaats heeft gehad. De heuvels van Tsjangkoefeng moet ech ter ontruimd worden dit is de voorwaar de tot stopzetting der vijandelijkheden. De ochtendbladen blijven zich onthouden van commentaar op den toestand, waar schijnlijk om de diplomatieke actie van de regeering niet te hinderen. Daarentegen gaan alle bladen voort met de publicatie van adressen en resoluties, aangenomen door meetings van arbeiders, boeren en soldaten, waarin trouw aan party en regeering wordt uitgesproken en de wil naar voren wordt gebracht het socialistische vaderland te ver dedigen. Hoewel deze betoogingen door de partij geleid worden, is het toch niet minder duidelijk, dat een krachtige patriottische strooming zich in deze dagen heeft doen ge voelen onder de bevolking. De meening te Tokio. Politieke kringen te Tokio zijn van mee ning, dat de zaak van Tsjangkoefeng thans op weg is langs diplomatieken weg te wor den geregeld. Men voegt hieraan toe, dat het voor het oogenblik, waarop de besprekingen ALKMAAR, 6 Augustus. Door de nieuwe spanningen in het Verre Oosten zou men de oude in Europa gaan vergeten! Daar is immers nog steeds het Spaansche probleem, waarvan de oplos sing nog voortdurend op zich laat wachten. Het antwoord van Franco blijft uit in zake de terugtrekking der „vrijwilligers". De Spaansche regeering heeft reeds lang haar instemming met het denkbeeld van het terugtrekken der buitenlanders be tuigd en het ontworpen plan aanvaard. De Britsche bladen vestigen hedenmorgen op dit feit, dat het antwoord nog steeds op zich laat wachten, de aandacht. Zij merken met spijt op, dat de opstan delingen in Spanje nog steeds niet hebben geantwoord op de Britsche voorstellen tot het terugtrekken van de vrijwilligers, welke voorstellen reeds zijn aangenomen door de Spaansche regeering. De „Times" merkt op, dat men reeds meer dan een maand wacht op het ant woord van Franco. Deze vertraging is moeilijk te rechtvaardigen. Weliswaar werd het rechtsche hoofdkwartier den laatsten tijd ernstig bezig gehouden met militaire zaken, doch reeds negen maanden geleden werd het Britsche voorstel aan vaard en in beginsel is het niet gewijzigd. Lord Perth heeft de zaak met graaf Ciano besproken en deze verklaarde de vertraging evenzee te betreuren. Dat is interessant! Ook graaf Ciano „be treurde de vertraging". De wereld weet echter maar al te goed, wie de werke lijke oorzaak van deze vertraging is. Ver traging zou dan ook i.c. gevoegelijk ver vangen kunnen worden door „sabotage". En sabotage is door Italië ook t.a.v. de non-interventie maar al te vaak toegepast om nog geloof te vinden voor een „be treuren" door dit land van het uitblijven van ee.i antwoord. Engeland zal inmiddels aandringen op spoed. Reuter verneemt, dat de Britsche agent in Burgos, Hodgson, „instructies heeft gekregen de aandacht van Franco te vestigen op het feit, dat zijn antwoord be treffende de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje nog steeds verwacht wordt". Voorts is Hodgson opgedragen Franco te verzoeken dringend zijn aandacht aan deze kwestie te wijden. Rassen„problemen" in Italië. De bladen staan vol over deze nieuwe „aanwinst" voor het fascistisch Italië. In een artikel in de „Informazione Diplo- matica" wordt de officieele opvatting uit eengezet. Het artikel, waarin men den stijl van Mussolini zelf herkent, herinnert er aan, dat het fascisme reeds in 1919 het vraag stuk van de „verdediging van het ras" aan de orde heeft gesteld. Deze kwestie is nog dringender geworden sedert de ontwikke ling van de Italiaansche koloniën en de re geering zal alle aandacht schenken aan he't behoud van de zuiverheid van het ras. In het artikel wordt er verder aan herin- derd, dat de regeering reeds haar houding tegenover de joden heeft uiteengezet en dat zij geen enkel plan tot vervolging op het oog heeft. Daar de joden in Italië één pro mille der bevolking uitmaken, is het niet meer dan billijk, dat deze zelfde verhouding in het geheele leven van den staat in acht wordt genomen. Het artikel besluit met de opmerking, dat de joden zich niet kunnen beklagen over het facisme, waarvan zij zelf een bewonderenswaardig voorbeeld geven. Het is daarom tijd, dat het facisme in Italië wordt toegepast en alle organen zullen hier op toezien. Tenslotte wordt een speciale tel ling der joden in Italië aangekondigd. „Geen vervolging" Maar hoe valt deze uitspraak te rijmen met de volgende, van een onverbloemde jodenhaat getuigende uitspraak van de Giornale d'Italia: „Italië zal het eigen land niet openen voor de Askenasische joden. De immigratie van de pariah's van Israël uit Midden-Europa en uit Palestina zou een aanslag zijn op de eenheid en zuiverheid van het ras en scha delijke gevolgen hebben voor Italië. Zekere verdiensten van de Italiaansche Sephardi- sche joden mogen niet het feit doen vergeten, dat de saboteurs der Italiaansche politiek en de dienaars van vreemde belangen steeds weer joden zijn geweest en ook thans nog alle pogingen in het werk stellen om Italië te belasteren." Géén vervolging In de Fransche „Epoque" schrijft het rechtsche Kamerlid de Kerillis over het Japansch-Russische conflict dat dit de wereld opnieuw stort in een afgrond van tegenspraken. Niet gaarne zou schrijver het communisme in het Verre Oosten zien zege vieren, doch met nog grooter ongerustheid zou hij zien, dat het Japansche fascisme zou overwinnen, dat ongetwijfeld zijn krachten zou scharen aan de zijde van de as Rome- Berlijn. Bovendien zou een overwinning van Japan een geweldigen slag toebrengen aan het prestige van Frankrijk en Engeland. Leroux schrijft in de „Populaire", dat men in de pers de neiging voelt om de ver antwoordelijkheid van den aanval van 31 Juli toe te schrijven aan het initiatief van het plaatselijke Japansche commando. Schrijver staat hier sceptisch tegenover en herinnert er aan, dat Sjigemitsoe op 20 Juli geëjscht heeft, dat het betwiste gebied door de Russen zou worden ontruimd, anders zou geweld worden gebruikt. Dit is op 31 Juli geschied. De Japansche regeering poogde de manoeuvre van Juni 1937 op de eilandjes in de Amoer-monding te herhalen, doch het stiet op tegenstand welke niet was verwacht. Derhalve, is de diplomatieke terugtocht een voorspel van den militairen terugtocht. geopend worden absoluut noodzakelijk is, dat de troepen aan beide zijden het wapen aan den voet zetten. Horinoetsji heeft daar gisterochtend Smetanin op gewezen. De toestand aan de grens. Inmiddels hebben zich gisteren aan de grens nog enkele vijandelijkheden voorge daan. De Russen zouden naar uit Japan sche bron wordt gemeld de beide heu vels opnieuw gebombardeerd hebben. Dit bombardement werd om 3 uur gistermiddag gestaakt. Voorts zouden vliegtuigen de Ja pansche linies op het omstreden gebied heb ben aangevallen. Op het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken werd verklaard, dat niets erop wijst, dat de ongeregeldheden zich zul len uitbreiden tot andere gedeelten van de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoe- 1-WO. Een telegram uit Hoelin in de Mandsjoerij- sche provincie Kirin maakt echter melding van sterke troepenbewegingen te Iman aan de Oessoeri, halverwege Chabarovsk en Wladiwostok. De speciale correspondent van Reuter seinde hedenmorgen het volgende: De bevelvoerende officier, Tanaka, heeft tegenover den correspondent verklaard, dat de verbittering onder zijn troepen toeneemt wegens de voortzetting van het vuur door de Russische artillerie. Sinds de Japanneezen den heuvel hebben bezet, hebben zij een defensieve houding aangenomen, doch Tana ka verklaarde, dat zij niet voor onbepaalden tijd passief kunnen blijven. De Japansche officieren hebben verklaard, dat het Japansche leger, indien het zou wil len de geheele Sovjettroep in dit gebied door van een noordelijk punt op te rukken naar zee zou kunnen afsnijden. Japansche protest. De ondermini^er van buitenlandsche za ken Horinoetsji heeft gistermiddag den Sovjet-zaakgelastigde Smetanin ontboden en geprotesteerd tegen het bombardement van Sjasauping en Tsjangkoefeng door de Rus sen, niettegenstaande de Japanneezen sta king der vijandelijkheden hebben voorge steld. Gezaghebbende kringen te Tokio willen dit protest echter niet dramatiseeren. Zij wijzen erop, dat om drie uur gistermiddag het vuren werd gestaakt. Zij zeggen, dat de toestand hoop laat, dat de besprekingen te Tokio of Moskou kunnen worden voortgezet. Nieuwe instructie voor Sjigemitsoe. Na het antwoord van Litwinof te hebben bestudeerd met de vertegenwoordigers van de ministeries van oorlog en buitenlandsche zaken, heeft de minister van buitenlandsche zaken den Japanschen ambassadeur te Mos kou, Sjigemitsoe, nieuwe opdrachten toege zonden tot voortzetten van de onderhande lingen. Een gunstig teeken is ook, dat de berich ten over de gebeurtenissen by Tsjangkoe feng hedenmorgen werd nog een Rus sische aanval gemeld en over de bespre kingen te Moskou zonder commentaar op de tweede pagina van de kranten wordt ge drukt. Volgens berichten, welke te La Tour de Carol zijn ontvangen, hebben de regeeringstroepen' een offensief ontketend tegen Sort en hebben zij het bosch tusschen deze stad en Tremp. Tal van munitieopslagplaat sen der opstandelingen zouden zijn opgeblazen. Er is echter hierdoor een brand ontstaan welke het offensief der regeeringstroepen heeft belemmerd. De troepen der Opstandelingen hebben met hun luchtmacht het offensief beant woord. De stad Sort zou verwoest zijn en er zouden, tal van slachtoffers zijn. Men verwacht ieder oogenblik een offensief tegen Tremp. De strijd aan de Ebro. De tegenaanvallen van de Opstandelingen aan het Ebro-front zijn op hardnekkigen tegenstand gestuit. De regeeringstroepen hebben stellingen betrokken in de bergen rond Gandesa en hebben de aanvallen van de troepen van Franco afgeslagen. De stad Cordera, gelegen op twee kilometer af stand van Gandesa is door de luchtmacht van Franco gebombardeerd, ook de artille rie der Opstandelingen nam de plaats on der vuur, doch de infanterie slaagde er niet in tot de stad door te dringen. Ook by Prat del Compte kon de vijand, gesteund door vechtwagens de linies van de regee ringstroepen niet doorbreken. De Opstan delingen hebben byna voortdurend een vijftigtal machines in de lucht om brug gen over den Ebro te bestoken, doch de

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1