SAMBO DE OLIFANT Rechtszaken Schuim rlen aanslag van Uw tanden weg met Ivorol GEMENGD NIEUWS. het rijwielachterlicht. Verkeersongelukken Glimlachje OBDAM BERGEN OUDORP KOEDIJK BROEK OP LANGENDIJk EGMOND AAN ZEE TWEEDE BLAD. 3 zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschyn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. (Oranje-verpakking met blauwe band.) De practijk toont aan dat de veiligheid van het verkeer door het rijwielachterlicht lang niet in die mate verhoogt is, als men had mogen verwachten. lederen avond ziet men een groot percentage wielrijders, waarvan het achterlicht niet brandt, deels wel tenge volge van onachtzaamheid, doch voor een groot deel ook als gevolg van ondoelmatige constructie van de toch van een Rijkskeur voorziene lichten. Daar sedert de wettelijke invoering van het achterlicht de automobilisten minder verdacht zijn op wielrijders, welke dit licht niet voeren, terwijl de laatste temidden van andere fietsers, welke wel een brandend achterlicht voeren, bijzonder slecht waar neembaar zijn, zijn door dezen toestand nieuwe en ernstige gevaren ontstaan. Deze gevaren zullen in de komende maanden, waarbij de duisternis steeds vroeger gaat vallen, in belangrijke mate toenemen. De A.N.W.B. is van oordeel dat aan dezen toestand alleen binnen afzienbaren tijd een einde kan komen, wanneer het ondeugde lijke achterlicht zoo spoedig mogelijk uit den handel verdwijnt. Reeds kort na de wettelijke invoering van het achterlicht verzocht de A.N.W.B. den Minister de keuringsbepalingen zoodanig te willen aanvullen, dat lostrillen der lampjes bij de van een Rijkskeur voorziene achter lichten nimmer meer kan voorkomen. Thans heeft de A. N. W. B„ wijzende op het toenemende verkeersgevaar, nogmaals de aandacht van den minister op deze mate rie gevestigd en verzocht wel maatregelen te willen bevorderen, welke het verder fa- briceeren en in den handel brengen van on deugdelijke achterlichten zullen verhinde ren. Verder raadt de A. N. W. B. hen die een achterlicht hebben, hetwelk bij normaal on derhoud telkenmale defect is, dit, hoe be grijpelijk het ook is dat men slechts noode tot deze extra-uitgave besluit, in het belang van eigen en anderer veiligheid zoo spoedig mogelijk tegen een deugdelijk te verwisse len. DE „FRYSKE AKADEMY". De plannen tot stichting van de „Fryske Akademy" hebben, algemeen instemming gevonden; een groot aantal geleerden van naam, waaronder vele professoren, in bin nen- en buitenland, hebben de benoeming tot lid van de „Fryske Akademy" aanvaard. Tot eerevoorzitter is benoemd mr. P. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, commis saris der koningin in Friesland, tot eere leden prof. sir W. Craigie, prof. dr. Th. Siebs en not. N. Ottema. Het bestuur van de „Fryske Akademy" bestaat uit: J. H. Brouwer, prof. dr. G. Gosses, prof. dr. J. M. N. Kapteyn, prof. dr. J. F. Koksma. prof. dr. G. S. Overdiep, lector P. Sipma en dr. G. A. Wumkes. De „Fryske Akademy" zal worden ge opend den lOden Sept. a.s. De openingsver gadering wordt gehouden in de Statenzaal. Na opening door den voorzitter, lector P. Sipma, spreekt de eerevoorzitter over „It üntstean fen de Frysqe Akademy" (Het ont staan van de Friesche Akademie). Daarop volgt een rede van den voorzitter over „Ka rakter en teak fen de Fryske Akademy", ter wijl de vergadering besloten wordt met een rede van not. N. Ottema over „Het Coulon- huis, de toekomstige zetel van de Fryske Akademy". Na den gemeenschappelijken maaltijd zal de eerste zitting van de „Fryske Akademy" plaats hebben, in de schilderij enzaal van het Friesch Museum, onder voorzitterschap van lector P. Sipma. Sprekers zijn prof. dr. Kap- teijn over „De plaats van het Friesch in de germanistiek", prof. dr. C. Borchling over „Die Friesen und der skandinavische Nor den" en prof. dr. Koksma over „Wittenskip en folk" (Wetenschap en volk). ERNSTIGE AUTOBOTSING. Eén gewonde. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich onder de gemeente Bergen in Limburg op den rijksweg NijmegenVenlo een ern stige autobotsing voorgedaan, waarbij een dame ernstig gewond werd. Door niet vol doende uit te halen bij het passeeren zijn twee personenauto's, welke in de richting Nijmegen reden, met elkaar in botsing ge komen. Hierbij werd de passeerende wagen, eigendom van den heer D. Brink uit Apeldoorn, totaal vernield. Een inzit tende dame liep zoodanige verwondingen op, dat zij vervoerd moest worden naar het ziekenhuis te Nijmegen. i zich een het BESTELWAGEN DER POSTERIJEN VERNIELD DOOR EEN TREIN. Gistermiddag om half zes begaven twee bestellers der posterijen met wagen pakketpost, bestemd voor Zuiden des lands, van het eerste naar het tweede perron te Culeroborg, toen opeens een extra-stoomtrein uit de richting Geldermalsen kwam aandaveren. De be stelwagen werd gegrepen en geheel ver brijzeld, terwijl de postpakketten her en der vlogen. De beide bestellers bleven ongedeerd. Zij waren volkomen verrast, toen de wagen als het ware uit de handen werd gerukt. Door het gedruisch van de vlak nabij het station gelegen meubel fabriek, die op volle kracht werkte, hadden zij den extra-trein niet hooien aankomen. De machinist hoorde den klap van de bot sing en zette toen meteen de remmen aan. Vijfhonderd meter verder stond de trein stil. Met een kwartier vertraging ver volgde de extra-trein de reis. De directeur der posterijen te Culem- zorg nam terstond de noodige maatregelen, waardoor de verspreide postpakketten werden vergaard en per auto naar het kantoor werden vervoerd. In de Zwitsersche bergen verongelukt. - De aan het gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag werkzame medicus dr. H. van Cou- welaar, die met vacantie in Zwitserland ver toefde, is bij het bestijgen van de Matterhorn in een afgrond gestort en omgikomen. Hy was vergezeld van zijn vriend, den heer Jolles Jr. uit Amsterdam, die ongedeerd is gebleven. Wijziging begrooting sociale zaken. - Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende wijziging en verhooging van het twaalfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 (sociale zaken), in ver band met verhoogde uitgaven voor vleesch- keuring wegens verhoogden invoer en voorts in verband met uitgaven ten behoeve van het arbeiden buiten de woonplaats door verschillende personen, die daardoor uit de werkverschaffing en steunregeling vielen. Tegenover een en ander stonden ook ver schillende hoogere bedragen aan ontvang sten. Het eindcijfer van den gewonen dienst kan geacht worden in totaal te zijn ver hoogd met 424.620. Tentoonstelling Ned. Legermuseum. - Gistermiddag is op kasteel Doornwerth een tentoonstelling, gewijd aan het regeerings- jubileum van de koningin, welke in een der zalen van het in het kasteel gevestigde Ned. Legermuseum is georganiseerd, officieel geopend. Door de tram aangereden. - Gisterna middag is op de Nieuwe Parklaan te Sche- veningen een 13-jarig meisje, wonende -te Rijswijk, door een motorwagen van lijn 9 aangereden. Het slachtoffer is met zware hersenschudding en een rechter-armbreuk in een ziekenhuis opgenomen. De Prinses Juliana te Zierikzee. - ge- ëxcorteerd door vier gepavoiseerde vis- schersschepen van Zierikzee, is gisteravond het instructievaartuig Prinses Juliana van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart met de deelnemers aan den vacantiecursus al daar zijn aangekomen. Vandaag gaat het vaartuig naar Potsdam. MERKWAARDIGE VONDST VAN DE KARIMATA. De Karimata heeft zich vlot door de zandmassa, welke door een kleine ver schuiving was ontstaan, heengewerkt en gistermiddag baggerde men weer op de goede plaats en diepte. Onmiddellijk brach ten de emmers Lutine-onderdeelen boven, waaronder enkele schietlooden met het bekende merkteeken en enkele kogels. De meest merkwaardige vondst was het ijze ren gedeelte van een hamer, waarop de letters H. J. S. geslagen waren. Bij onder zoek bleek, dat deze heimer eigendom is van den thans 86-jarigen H. J. Stobbe, die te Harlingen woont. Vijftig jaar geleden ondernam een FrieschTexelsche combinatie n.1. een po ging om den Lutine-schat te bergen. Men gebruikte destijds een schelpenzuignstalla- tie, die zeer veel munten opdiepte. Stobbe verspeelde vijftig jaar geleden den hamer, welke thans door de Karimata gevonden is en aan den rechtmatigen eigenaar zal worden teruggegeven. Maar nog geen goud Onze speciale verslaggever telefoneerde ons vanmorgen nog he volgende; De Karimata heeft in den afgeloopen nacht weinig belangrijks opgehaald. De aflossingsploeg keerde met de Stor- temelk II terug, zonder goud en zonder waardevolle voorwerpen. Hedenochtend heeft men weer wrakstukken van de Lutine gevonden, en een aantal spijkers, die een aanwijzing zijn, voor de richting van het werk in de komende dagen. De hamer van Stobbe heeft het eiland reeds verlaten. Het toeval wil, dat Stobbe juist vandaag feest viert. Hij is n.1. 65 jaar getrouwd en de vreugde zal nog wel verhoogd worden door het terugvinden van zijn eigendom. Een zoon heeft gisteravond het gereedschap, dat weinig van het zeewater had geleden, ontvangen en vanmorgen om half acht ver trok hij met de boot naar Harlingen, ten eerste om zijn ouders geluk te wenschen èn verder om de hamer na een afwezigheid van een halve eeuw terug te geven. Al is er dan geen goud gevonden, de hamer van Stobbe is terug en dat is tenminste een troost voor de wachtenden op Terschelling, die met groote spanning de uren verbeiden. „Neen, ik ga niet naar beneden met een valscherm, maar omhoog met mijn tent!" Ziekte in tuinbouwgewassen. Voor onze omgeving kunnen we be richten dat er momenteel veel ziekte heerscht onder de tuinbouwgewassen. Zoo zijn de slaboonen ziek en de uien, waar door de vrucht wel aanmerkelijk minder zal blijven dan normaal is. De kool wordt getroffen door de vallers- ziekte. Daarbij verzieken thans groote hoe veelheden aardappelen. Weer werkloosheid. Kende onze gemeente gedurende en kele weken der z.g. campagne in het geheel geen werkloosheid meer, terwijl 't werkloo- zental in den afgeloopen winter toch onge veer 90 bedroeg, thans, nu 't drukst van het seizoen achter den rug is, ontslaan de bou wers reeds weer personeel, hoewel de werk zaamheden dit veelal maar slecht of in het geheel niet gedogen. Evenwel dringt in overtalrijke gevallen de financiëele positie der bouwers. Momenteel zijn in deze gemeente reeds weer 10 werkioozen, welke bij de centrale werkverschaffing in 't Rietbosch te Wog- meer te werk gesteld zijn. Het is er in te zien dat binnenkort dit aantal sterk zal worden uitgebreid. Gevonden voorwerpen. Gevonden: Portemonnaies met en zonder geld; kort wit damesjasje; ceintuur van lodenstof; armbandhorloge; donkerblauwe trui; nikkelen dames armbandhorloge; tasch; Schotsch mutsje; langwerpige zilve ren broche; ronden broche met gouden rand; kort jasje; zilveren dames armbandhorloge; badpak met handdoek; gele ceintuur; siga rettenaansteker; loupe in etui; bureausleu tel; witte hoed; blauw jongensbroekje; hor logeketting; gekleurde ceintuur; vulpen; luciferdoosbeschermer; naafdop van auto; zonnebril; huissleutel; kussentje; wit kin- dertaschje; donkerblauwe kinderjumper; ring met sleutels; heeren armbandhorloge; steentje met speld. 89. Ze hadden het land nog niet bereikt en de sloep werd uitgezet. Maar toen waren de jongens opeens ver dwenen. Zonder de jongens moesten de matrozen weer naar het schip terug. De kapitein was nydig en de oude dame was geheel van streek. Flip en Lange Jan waren het strand genaderd en daar liepen zelfs twee olifanten. 90. Druipend van het zeewater renden ze elk op een olifant af en vroegen of hij Sambo uit de Dierentuin was. „Welnee", was het antwoord. „Wij zijn nooit in een Die rentuin geweest. Werkolifanten zijn we". En de jongens, die de olifanten dreven, riepen: „Rare zeekinderen, ver dwijn alsjeblieft gauw. Ingekomen personen I. M. C. van 't Hof (echtg. C. Tip), H.E.L. zonder, Munnikenweg E 6 van Heiloo. M van der Ploeg, N.H., zonder, Friescheweg E 4 van Obdam. L. de Vries, geen, arbeider remmer N.S., en gezin, Ooievaarstraat E 9 van Hengelo (O.) L. Mors, R.K., chauf feur, en gezin, Westerstraat A 106 van Am sterdam. G. E. Komen, R.K., religieuse. Heerenweg A39 van Bergen (N.H.) C. J Everhard, E.L., arbeider-remmer N.S., Burg, G. Bosstraat E 15 van Hoorn. J. Pater, R K„ dienstbode, Heerenweg A 59 van Ber gen (N.H.) Vertrokken personen L. F. Kiel, N.H., huishoudster, van Frie scheweg E 44 naar Winschoten. C. G. Wit (echtg. P. N. van Langen), R.K., zonder, van Munnikenweg A 46 naar Schermerhorn. Jac. J. van Saaze, R.K., chauffeur,en gezin, van Westerstraat A 80, naar Alkmaar. A M. van Lint, R.K., fröbel-onderwyzeres, van Heerenweg A39 naar Venhuizen. N. Bij man, R.K., landarbeider, en gezin, van Hee renweg B 5, naar Mijdrecht. H. E. Rensen R.K., smidsknecht, van Halvemaansbrug C 9 naar Haarlemmermeer. G. Lute, R.K., slagersknecht, van Heerenweg A 62 naar Castricum. B. L. Bordewijk, N. H., arbei der-telegrafist N.S. van Kievitstraat E40 naar Rosmalen. W. Heessels, geen, choco lade-decorateur, van Burg. G. Bosstraat E 4 naar Alkmaar. Vertrokken personen M. de Groot naar Heemstede. O. Vennik naar St. Maarten. C. van Zelm en gezin naar Alkmaar. G. Visser naar Wognum, J. Bakker naar Alkmaar. A. de Goede naar St. Michiels Gestel. C. Nieuwland naar den Helder. A. Koning naar Alk maar. T. Butter naar Alkmaar. J. van Tricht naar België. M. Ganser naar Ko- blenz. C. Hes naar Gheel. P. G. Duin naar Zandvoort. J. B de Vries naar Alk maar. Th. Zut naar Ursem. J. Groot naar Alkmaar. H. Loedeman naar Er- melo. Bloembollenveiling. De derde droge bloembollenveiling, welke Vrijdagmorgen in het veilingsge bouw van de Langendijker Groenten Cen trale werd gehouden, was weer belang rijker dan de voorgaande, tenminste wat de aanvoc-r betreft. Er waren pl.m. 3 millioen stuks bloembollen aangevoerd. Niettemin is een geringe hoeveelheid verkocht. Naar verhouding heel wat minder dan op de vorige veilingen. De oorzaak hiervan ligt wel in de afzetmeeilijkheden. De han delaren toonden niet erg veel belangstel ling voor de bollen, vooral de grootere maat, de twaalven, werden minder gekocht dan anders. Het ging nu vrijwel steeds om de elven, hoewel er natuurlijk ook van de twaalven werden verhandeld. Rywielplaatjes inleveren Evenals vorige jaren bestaat er weder gelegenheid de oude rijwielplaatjes in te leveren bij den winkelier C. Wijker, Voor straat 89. De opbrengst komt ten goede aan de algemeene t. b. c.-bestrijding. De moderne tyd! In onzen modernen tijd zijn we aan veel gewend en we verbazen ons niet zoo gauw ergens over, vooral niet als om hulp en steun gevraagd wordt. Het record sloeg echter dezer dagen een badgast, die zich bij 'één der autoriteiten vervoegde om geld. Wegens het mooie weer wilde hij namelijk nog graag wat langer van de badplaats ge nieten en het eenige bezwaar was, dat zijn vacantiegeld op was! Voetbal. K. N. V. B.-INDEELING. De vierde klassers. De Sportkroniek voltooide Donderdag de indeeling der a.s. competitie. De rangschikking der vierde klassers is als volgt: 4 A: Texel, Watervogels, Atlas (bij toe lating), Wieringerwaard, Schagen, M. F. C., B. K. C., Strandvogels, Nieuwe Niedorp en D. T. S. 4 B: Bergen, Alkmaar, Andijk, Sporters, (bij toelating, Monnikendam, C. S. V., K. V. V., Uitgeest, E. V. C. en I. V. V. De eerste klassers. Ook de groepeering der 20 Westelijke eerste klassers in de afd. I en II, is bekend, Ajax en Feijenoord zijn in één af deeling ondergebracht. Afd. I. Eerste klasse: D. W. S., Xerxes, K. F. C., Blauw Wit, A. D. O., C. V. V., Stormvogels, H B. S., Sparta en H. D. V. S. Afd. II. Eerste klasse: Feijenoord, Ajax, Haarlem, R. F. C.( 't Gooi, V. S. V., V. U. C., D. F. C., D. H. C. en D. O. S. BARSINGERHORN AANGENOMEN. De N. H. V. B. heeft de nieuwe voetbal- vereeniging „Barsingerhorn" aldaar als lid aangenomen. Secretaris is de heer A. Boone te Barsingerhorn. Wielrennen EEN REVANCHE WALS-GROENEWEGEN. Het spannend verloop in den wedstrijd over 100 K.M. achter groote motoren om het kampioenschap van Nederland en de ge uite meening, dat Groenewegen in dezen wedstrijd zwaarder werk heeft moeten ver richten dan de kampioen Cor Wals, hebben ten gevolge, dat beide rijders, met uitslui ting van alle overige deelnemers, een wed strijd over 100 K.M. achter groote motoren zullen rijden, welke cp Donderdagavond 11 Augustus a.s. gehouden zal worden in het Olympisch stadion te Amsterdam. De gang makers zullen dezelfde zijn als in het kam pioenschap van Nederland, n.1. Këser vooi Wals en Wiersma voor Groenewegen. Het programma zal door andere we.dstiijden worden gecompleteerd. Olympische spelen TWAALF AUSTRALIËRS NAAR HELSINKI. Nog maar korten tijd is het definitief, dat de Olympische spelen in 1940 in Finland zullen worden gehouden, of reeds melden zich deelnemers aan. Australië is er ditmaal het eerst bij. Het Australisch Olympisch co- mié heeft n.1. besloten een ploeg van twaalf man naar Helsinki te zenden, bestaande uit drie athleten, drie zwemmers, drie wielren ners, twee boksers en een worstelaar. Paarden HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN. Ierland wint den landenwedstrijd. Nederland vijfde. Het internationaal concours hippique te Dublin is gisteren voortgezet met den lan denwedstrijd. Er stonden veertien zware hindernissen op het parcours opgesteld, on der welke eenige aarden wallen en steenen muren wel de meeste moeilijkheden oplever den, winnaar van den landenwedstrijd werd Ierland met slechts 16 fouten. Op de twee de plaats eindigde Duitschland met 24 fou ten, derde werd Frankrijk met 29 fouten, vierde Engeland met 38 fouten. De Nederlandsche equipe bezette met 59 fouten de vijfde plaats voor de Canadeezen, die 85 fouten opliepen. Zeilen BICKEL WEDEROM EUROPEESCH KAMPIOEN IN OLYMPIAJOLLEN. De Jong vandaag zevende. Hoewel de zeilwedstrijden om het Euro- peesch kampioenschap in de Olympiajollen- klasse eerst heden op de Starnbergersee geëindigd zullen zijn, is reeds gister de be slissing gevallen. De titelverdediger, Ernst Bickei uit München, is er in geslaagd we derom het Europeesch kampioenschap te winnen. Weliswaar werd hij gister vierde, maar zijn puntenvoorsprong in de algemeene rangschikking is zoo groot, dat niemand hem nog kan inhalen. Winnaar van deze vijfde race werd de Italiaan Benussi na een feilen strijd met den Belg Fecheyr. De Nederlandsche vertegen woordiger, de Jong, eindigde op de zevende plaats, doch handhaafde zijn vierde plaats in de algemeene rangschikking. De uitslag van deze race luidt: 1. Italië 3 uur 30 min. 15 sec.; 2. België 3 uur 30 min. 45 sec.; 3. Zuidslavië 3 uur 33 min. 14 sec.; 4. Duitschland 3 uur 35 min. 44 sec.; 5. Hongarije 3 uur 36 min. 20 sec.; 6. Frankrijk; 7. Nederland (de Jong); 8. Zwitserland; 9. Polen. Algemeene rangschikking: 1. (en reeds Europeesch kampioen) Ernst Bickei (Duitschland) 419.35 punten; 2. Hongarije 331.56 punten; 3. Italië 321.60 punten; 4. N e- d. e r 1 a n d 212.20 punten. Zwemmen VERGADERING VAN DE EUROPEESCHE ZWEMLIGA. Het waterpolotornooi om den Horthy- beker in 1939 te Amsterdam. Europeesche records van Cor Kint, Iet van Feggelen en Rie van Veen erkend. Op den vooravond van de Europeesche zwemkampioenschappen, welke heden in het Wembley-zwemstadion te Londen zullen be ginnen, is een vergadering gehouden van de Europeesche zwemliga. Het voor Nederland belangrijkste besluit was wel, dat de organisatie van het water polotornooi om den Horthybeker, aan het welk altijd de belangrijkste waterpolo-lan- denploegen deelnemen, voor 1939 is toegewe zen aan den koninklijken Nederlandschen zwembond, die het te Amsterdam zal organi- seeren. In 1941 zal Duitschland dit tornooi organiseeren. De Europeesche zwemkampioenschappen zijn voor 1942 aan Denemarken toegewezen, waarbij dit land evenwel verplicht werd, een nieuw zwemstadion te bouwen. De voorzitter van den Koninklijken Ned. Zwembond, de heer J. de Vries, werd in het bestuur van de Europeesche zwemliga ge kozen. Een groot aantal prestaties werden als Europeesch record erkend, o.a. die van Rie van Veen op de 200 meter borstcrawl. van Cor Kint op de 200 meter rugslag en van Iet van Feggelen op de 400 meter rugslag. VRIJSPRAAK TEGEN HOOFD EENER SCHOOL GEEISCHT. Was gedagvaard wegens mishan deling van een leering. Het hoofd van een openbare school in de gemeente Broek in Waterland stond gister voor het gerechtshof te Amsterdam terecht, verdacht van mishandeling van een schooljongen. De rechtbank had hem tot 10 boete veroordeeld, doch het hoofd der school was van meening dat hij ten onrechte was veroordeeld, omdat hij slechts tuchtmaat regelen had genomen en naar zijn oordeel van mishandeling geen sprake was. Voor de rechtbank had de officier indertijd vrijwel de geheele klas gedagvaard. Ter zitting van het hof had het O. M. zich be perkt tot het oproepen van drie leer lingen van de school. De jongen, die mishandeld zou zijn, vertelde, dat hij een standje kreeg en toen gelachen had. Hij was de klas uitgestuurd doch bij de deur wilde de meester hem 'n tik geven. Hij weerde af en verd. had hem toen bij zijn hals gegrepen en op den grond geworpen. Daarna had hij nog een paar klappen gekregen. Volgens verdachte had de jongen hem vastgegrepen. De procureur-generaal mr. D. Reilingh achtte het tenlaste gelegde feit niet bewezen. De jongen staat als een lastige leerling bekend. Tegen verd. zijn nooit eerder klachten wegens mishande ling ingediend. Spr. vorderde vrijspraak. Arrest 10 Augustus.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7