DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe onderhandelingen te Moskou. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 184 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 8 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Vijandelijkheden aan de Koreaansche grens duren voort. Berichten spreken elkaar radicaal tegen. Onrustig Palestina, Daden van terreur. Hevig bombardement op Hankau. Succesrijke guerilla-oorlog. De algemeene toestand. Ernstig vliegongeluk in Ned. Indië. Hevige gevechten aan de Ebro. Alicante gebombardeerd. ALKMAARSCHE COURANT. De toestand in het Verre Oosten is op het oogenblik uiterst gecompliceerd en verward. De berichten over de schen dingen van de Koreaansche grens spreken elkaar radicaal tegen, zóó, dat noch de Japansche, nóch de Russische berichten geloofwaardig te noemen zijn. Russische berichten. Van Russische zijde werd o.m. het vol gende gemeld: „Den dag nadat Sjigemitsoe een „vrede lievend" voorstel heeft gedaan aan Litwinof (4 Augustus), hebben de achter het Khasan- meer gestationeerde Japansche troepen een intensief vuur geopend op Sovjet gebied. Een groot aantal stukken geschut, van alle kalibers, met inbegrip van zware ar tillerie, vuurde van het gebied van Mands- joekwo af en dekte de operaties der Japan sche infanterie, welke een offensief ontketende tegen de Sovjet-troepen. De Sovjets beantwoordden het artil lerievuur. Na drie of vier uur werd de Japan sche artillerie tot zwijgen gebracht. De Sovjet-troepen hebben, met deelname van Sovjet-vliegtuigen, een tegenoffen sief ontketend en het Sovjet-gebied gezuiverd van de overblijfselen der Japansche troepen en de tot Sovjet Rusland behoorende grenspunten sterk bezet". Wat Japan zegt. Japan daarentegen geeft het volgende beeld van het gebeurde in de laatste dagen: „Z erdagochtend concentreerden de Rus sen hun troepen. De concentratie werd door de Japansche artillerie onder vuur geno men. De Sovjet-troepen naderden tot op 200 meter van de Japansche stellingen bij Sjat Sauping, doch zij werden teruggesla gen. Later bracht de Japansche artillerie de Russische tot zwijgen. Voorts heeft de woordvoerder van het Japansche leger in Korea gisteren medege deeld, dat Zaterdagnacht en gisterochtend de aanvallen van de Russen op de Japan sche stellingen werden afgeslagen, de Rus sen zijn er niet in geslaagd een duimbreed terrein te winnen. De Japansche troepen leden geen verliezen In den middag werden de Russen bij een nieuwen aanval wederom teruggeslagen. Voorts wordt nog melding gemaakt van verscheidene Sowjet-Russische luchtraids. Een 100-tal Russische vliegtuigen zou Za terdagmiddag meer dan 500 bommen ge worpen hebben aan het front van Tsjang- koefeng; verscheidene vluchten zouden zijn gemaakt over Korea en het grensgebied. Een 40-tal Russische tanks werden onscha delijk gemaakt. Gisteravond zoo meldt men uit Tokio heeft de Sovjet-Russische infanterie met een hagel van handgranaten de Japan sche stellingen aangevallen. Zij werd evenwel door het mitrailleurvuur van de Japanneezen teruggedreven. Ook van hedenmorgen worden vijande lijkheden gemeld. De Sowjet-troepen wer den weer teruggedreven. Het verste punt, dat zij hebben bereikt alvorens terug te trekken, ligt op tweehon derd meter van den top van den heuvel Tsjangkoefeng. Nieuwe besprekingen te Moskou. Havas meldt het volgende uit Moskou: Wederom hebben de Japansche ambassa deur te Moskou, Sjigemitsoe en de volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, den toestand besproken zonder tot een overeenstemming te geraken, aan gezien beiden op hun standpunt bleven staan. Sjigemitsoe heeft Litwinof gevraagd er over te denken. Gedurende dezen tijd is een meuw inci dent niet uitgesloten. Inderdaad heeft zien een nieuw incident voorgedaan aan een ander deel van de grens, doch dit was van weinig beteekenis. De Russen schijnen evenwel niet geneigd toe te geven. Men is te Moskou van meening, dat de achtereen volgende voorstellen van Sjigemitsoe ten doel hebben te peilen hoe ver de tegenstand van de Sovjet-Unie zal gaan en men voegt hieraan toe, dat de Japanneezen ip dit ge val waarschijnlijk teleurgesteld zlJn- e" heeft den indruk, dat de Sovjet-Unie bereid is een open strijd te aanvaarden -indien de Japanneezen hun uitdagingen voortzetten Wat de Fransche pers zegt. In het commentaar op de incidenten aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Korea en Mandjoekwo schrijft Donnadieu in de „Epoque", dat de Aziatische diplomatie de menschheid heeft gewend aan vreemde dingen, toch is men onaangenaam getroffen als tegelijkertijd hevige gevechten worden geleverd aan de grens en officieële onder handelingen worden gevoerd. Nu Moskou volgens zijn zeggen zijn militaire doeleinden heeft bereikt, zal het zich niet langer ver zetten tegen onderhandelingen, doch schrij ver vraagt zich af, of Japan wil onderhan delen na een nederlaag. Andre Pierre schrijft in de „Oeuvre" dat hij den indruk heeft dat de Russen niet zullen dulden dat Japansche troepen zich bevinden op gebied, dat de Sovjet onbe twistbaar eigen terrein acht. Een golf van vaderlandsliefde gaat over het land en honderdduizenden hebben de regeering gevraagd een les te geven aan de „fascistische Samoerai's". Schrijver twijfelt niet aan de oprechtheid van deze gevoelens en hij gelooft, dat op het oogenblik een oorlog tegen Japan even populair zou zijn, als de oorlog van het Tsaristische Rusland tegen Japan impopulair was. De regeering te Tokio weet dit zeer wel en daarom poogt het thans langs diplomatieken weg een re geling te vinden. Het lot der joodsche artsen in Oosten rijk. - Het in Duitschland aan de joden op gelegde verbod tot uitoefening van de dok- terspractijk, zal te Weenen veel sterkere ge volgen hebben dan in de rest van 't Duitsche Rijk. Men telt n.1. thans te Weenen op een totaal van 1787 artsen 1127 joden en op een totaal van 637 tandartsen 412 joden. Daar entegen is in de overige deelen van Oosten rijk het aandeel der joden in het artsenbe roep aanmerkelijk geringer. Tsjecho-Slowaaksche vliegtuigen over de Poolsche grens. - Naar het Poolsche tele- graafagentschap meldt, hebben Zaterdag drie zware militaire Tsjechische vliegtuigen boven Poolsch gebied gevlogen in de nabij heid van Zyniec. De toestellen zouden on geveer 22 K.M. op Poolsch gebied zijn door gedrongen, waarna zij terugkeerden. De machines vlogen op een hoogte van 800 M. De Poolsche gezant te Praag zal protestee ren tegen deze schending van het Poolsche grondgebied. Zaterdagmiddag is in de oude stad Jeruza lem een Arabisch politieagent aangevallen. Hoewel hij door schoten ernstig gewond werd, beantwoordde hij het vuur, waarbij hij ernstig een Arabisch voorbijganger wondde. De aanvallers vluchtten. In een dorp is een Arabier gedood door het voortijdig springen van een bom, dien hij naar een Indisch huis wilde werpen. In St. Jean d'Acre hebben terroristen een Ara bier gedood, dien zij er van verdachten in lichtingen aan de politie te hebben ver strekt. Een Britsch politieman en een Britsche soldaat werden voorts het slachtoffer van de sporadische aanslagen, die Zaterdag ge pleegd zijn. De politieagent werd doodge schoten in een autobus tusschen Nabloes en Jenin. De aanvaller ontkwam. De soldaat viel in een hinderlaag op den weg van Jeru zalem naar Jericho, tijdens een gevecht tus schen troepen en bandieten. Voorts zijn in cidenten voorgekomen in een dorp in de Sharonvlakte, waar een Joodsch waker ge dood en een tweede gewond werden en in de kolonie Moledeth in de Sharonvlakte, waarop een nachtelijke aanval werd ge pleegd. Een aanvaller werd door de politie gedood en een tweede door een bom, die in zijn handen ontplofte. Aantal slachtoffers in de afgeloopen week. Volgens niet officieele berekeningen zijn, aldus een bericht in de Palestine Post, in de eerste week van Augustus 38 personen ge dood en 70 gewond. Tot de slachtoffers be- hooren vier Britten, die gedood zijn, en vijf die gewond werden. Engelsche minister van koloniën in Palestina. •Malcoln MacDonald. de Engelsche minis ter van koloniën, heeft een bezoek van twee dagen aan Palestina gebracht. Hij is gisteren weer naar Londen vertrok ken. In een mededeeling van het ministerie van koloniën te Londen wordt verklaard, dat MacDonald den toestand in Palestina met den hoogen commissaris en den opperbe velhebber geheel onder de oogen heeft ge zien. Voor zijn vertrek naar Malta, welke reis MacDonald per vliegtuig maakt, heeft hij de volgende verklaring afgelegd: „Wij en vele anderen streven er naar ons deel te hebben aan het herstel van den vrede in Palestina op den grondslag van rechtvaardigheid jegens beide volken, die daar hun tehuis hebben en dat zal ons voortdurend streven zijn". 53 Japansche vliegtuigen 26 bom menwerpers en 27 jagers hebben Za terdag een aanval ondernomen op Han kau, en het vliegveld van die stad. Het was het hevigste bombardement, dat tot dusver heeft plaats gehad. Daarbij is een Chineesch vliegtuig neergeschoten. Zeven of acht toestellen zijn bij het bombardement op de vliegtuigloodsen vernield, wordt uit Peking gemeld van Japansche zijde. Een Japansch vliegtuig werd neergeschoten. In het nabij het vliegveld gelegen dorp zijn een aantal branden ontstaan. Uit Hankau wordt gemeld, dat tijdens den aanval op het vliegveld honderd burgers en tien soldaten zijn gedood. De gewaarschuw de Chineesche vliegtuigen stegen op, voor dat de Japansche bommenwerpers arri veerden en daalden na het bombardement weer neer. De landing was uiterst moeilijk, aangezien het vliegveld door bommen om gewoeld was. Aan de oevers van de Jangtse. De Japanneezen hebben Zaterdag hun op- marsch naar Hankau hervat aan de beide oevers van de Jangtse. Na zware Japansche aanvallen op de Chineesche stellingen, die volgens het Chineesche communiqué tot staan zijn gekracht, staan de Japansche troepen thans voor Tahopie, op 8 K.M. ten Westen van Hoeangmei. De overstroomingen aan den Noorde lijken oever van de Jangtse zijn erger geworden en hebben de Japansche ope raties belemmerd. Op den Zuidelijken oever wordt felle strijd geleverd om de bezitting van de heuvels ten Zuidwes ten van Kioekiang. Tijdens een krachtig Japansch offensief op de Chineesche stellingen van Lioetoesjan zijn de Japanneezen er in geslaagd eenmaal de Chineesche linie binnen te dringen. Vol gens het Chineesche communiqué werd het verloren terrein echter heroverd. Van het front bij Kioekiang. Aan het front bij Kioekiang groepeeren de Japanneezen opnieuw hun afdeelingen ter verdediging tegen de nieuwe Chineesche aanvallen. De Chineezen hebben belangrijke versterkingen in het gebied ten Zuiden van Kioekiang ontvangen voor de verdediging van Nantsjang, zoodat, naar uit Chineesche bron verluidt, de Japansche opmarsch in deze richting tot stilstand is gekomen. Aan den Noordelijken vleugel, ten Noordwesten van Taihoe, zijn de Chineezen opnieuw in den aanv<tL Volgens een communiqué van de Japan- Alkmaar, 8 Augustus 1938. Opnieuw trekt het zoojuist in Italië opge komen „racisme" onze aandacht. Het waan denkbeeld der suprematie van het „Italiaan- sche ras" en de strijd voor de imaginaire zuiverheid hiervan uit zich op het oogenblik in Italië op allerlei wijzen. Allereerst wil men er blijkbaar geen en kelen twijfel over laten bestaan, dat deze ras-theorieën een onvervalscht Italiaansch, beter gezegd fascistisch, product is, dat niet zooals reeds door booze tongen beweerd is, regelrecht vanuit Duitschland is geïmpor teerd. Nadat Mussolini zelf al eens hierop den nadruk had gelegd, hebben thans blijkbaar de Italiaansche bladen nogmaals de op dracht gekregen, deze theorie die immers Mussolini tot navolger van Hitier stempelt! met klem tegen te spreken. De te Rome verschijnende dagbladen trachten nu de oorspronkelijkheid van het fascisme i.c. te bewijzen door te schrijven, dat het racisme altijd in Italië heeft be staan. Virginio Gyada verzekert in de Gior- nale d'Italia, dat „het fabeltje", volgens hetwelk het standpunt van het fascisme ten opzichte van het ras een nabootsing is, en zelfs een tribuut, betaald aan het nationaal- socialisine, slechts „een ellendige poging" is om den spil Rome-Berüjn te schokken. Wie de auteur van dit „fabeltje" is? De paus in hoogst eigen persoon! Het is één van de symptomen van de reeds lang be staande minder goede verstandhouding tus schen het Vaticaan en het Quirinaal. Verder is dan zoojuist het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Diffesa della razza" (verdediging van het ras) ver schenen. De omslag ervan vertoont een romeinsch profiel, door een zwaard gescheiden van een caricatuur van een Jood en van een nege- rinnekop. De hoofdredacteur, Interlandi, schrijft ia de inleiding, dat Italië het rassen vraagstuk wel onder oogen moet zien, toen het door de verovering van een imperium verschillende rassen ging beheerschen, ter wijl „het zeer oude, agressieve racisme, het verwoedste en delireerendste der ideologi sche racismen, het hebraisme, openlijk de menschelijke maatschappij bedreigt en tracht te onderwerpen aan zijn doeleinden met medeplichtigheid van ellendig corrupte volkeren en partijen." De actie van het tijdschrift zal, naar ge meld wordt een drievoudig aspect hebben: „wetenschappelijk, documentair en pole misch". Na deze inleiding volgen verschillende artikelen van academisch karakter, waarvan een onderteekend is door den minister van justitie, Solmi, waarop een aantal arti kelen Frankrijk aanvallen. Voorts worden de joden voorgesteld als vijanden van het fas cisme en van Italië en wordt voorgesteld de joden als vreemdelingen te beschouwen „om eens vooral alle gevaren, die zij vertegen woordigen, uit den weg te ruimen Nader wordt uit Rome gemeld, dat het nieuwe tijdschrift de goedkeuring heeft ver worven van Mussolini zelf, die gisteren Telesio Interlandi, den directeur van het nieuwe tijdschrift heeftf ontvangen en tegen over hem zijn levendige voldoening heeft uitgesproken over de wijz«?, waarop het blad was samengesteld. Hij heeft hem voorts in structies gegeven voor de te volgen gedrags lijn. De burgeroorlog in Spanje duurt nog steeds voort. En de berichten over steeds weer nieuwe inmenging van Italiaansche zijde doen nog niet een spoedig einde ver wachten. Het antwoord van Franco inzake de terugtrekking der buitenlanders is nog immer niet te Londen gearriveerd. Hoe kan het ook trouwens anders, nu Mussolini blijkbaar het Spaansche avontuur eerst tot een goed einde wil brengen en nu na het jongste regeeringsoffensief bleek, dat Franco het nog niet zonder de Italiaansche hulp kan stellen? Onder de „regeling" van de Spaansche kwestie heeft Mussolini steeds verstaan: een overwinning der opstandelingen in Spanje. Deze „regeling" blijft nu uit met als ge volg: een nog steeds niet in werking getre den accoord tusschen Engeland en Italië. Mussolini heeft Zaterdag nu in verband hiermee den Engelschen kolonel Cyril Rocke ontvangen, die hem in opdracht van de uit zestig leden bestaande Engelsch-Italiaansche groep in het Lagerhuis een boodschap over handigde, waarin de oprechte hoop wordt uitgesproken, dat het Italiaansch-Engelsche accoord spoedig van kracht moge worden. Deze groep is van meening, dat „het van kracht worden een der belangrijkste facto ren voor een duurzamen vrede in Europa zal vormen". Zij is er van overtuigd, dat de groote meerderheid van het Britsche volk herstel van de Engelsch-Italiaansche vriend schap wenscht. Mussolini droeg zoo ver telt ons Stefani kol. Rocke op de onder teekenaars van de boodschap te doen weten, dat ook hij wenscht, dat de betrekkingen tusschen Italië en Groot-Brittannië zullen zijn zooals zij gedefiniëerd zijn in de over eenkomsten van 16 Mei, welke accoorden het verleden hebben geliquideerd. Ook hij zeide te wenschen de overeenkomsten spoe dig van kracht te zien worden. Als de wereld niet beter wist Dit schijnt hij te willen bewerkstelligen door zijn luchtmacht in Spanje een enorme activiteit aan den dag te laten leggen. Aan de Ebro heeft de Italiaansche lucht macht naar de Italiaansche bladen ons juichend mededeelen een groot aandeel gehad in den strijd van de laatste dagen, door de „succesvolle" bombardementen op de regeeringsstellingen en -steden. Het blad „Le vie dell aria", het orgaan van het ministerie van luchtvaart, meldt voorts, dat aan het einde van de vorige maand het optreden der Italiaansche lucht strijdkrachten als volgt kan worden samen gevat: 4000 oorlogsvluchten met 9000 vlieg uren, 1200 bommen geworpen op vijande lijke stellingen en ruim 70.000 mitrailleur- schoten gelost, hetzij tijdens luchtgevechten, hetzij op vijandelijke troepen, Vanmorgen om kwart over tien zijn te Batavia twee Koolhoven-toestellen van de luchtvaartafdeeling bij het luchtexerceeren (vliegen in verband) met elkaar in aanraking gekomen. Beide toestellen stortten op 2O0 meter afstand van den grooten postweg van Tjimah, nabij Tjimindi, neer. De bestuurder van de K-19, de reserve-eerste-luitenant kortverband- vlieger J. Peters en een Inlandsche helper, Parmo, die in de K-18 waren gezeten, werden gedood. De bestuurder van de K-18, luitenant-vlieger van Oostindiën, wist zich vrij te maken van zijn toestel, waarna hij zijn parachute uittrok. Hij kwam veilig neer in een vijver, op 200 meter afstand van de plek waar de toestellen neerstortten. Het ongeluk is waarschijnlijk een gevolg van de remous, waardoor de K-18 en de K-19 tegen elkaar botsten. De K-18 viel op de K-19, waarop beide toestellen als een steen omlaag stort ten. sche vlootautoriteiten hebben Zaterdag Ja pansche vliegtuigen een aanval op Nantsjang gedaan. Het station van Nantsjang en eert dertigtal opslagplaatsen van munitie wer den „op doeltreffende wijze" gebombar deerd. Diplomaten naar Tsjoengking. - Het Fransche s.s. „Foeyen" is met Fransche, Ita liaansche en Nederlandsche diplomatieke vertegenwoordigers aan boord Zaterdag naar Tsjoengking vertrokken. De Chineesche mi nisteries, met uitzondering van de ministe ries van oorlog en verkeer, zijn in de laat ste w?ek van Tsjoengking overgebracht. Duizenden Chineesche burgers vertrekken dagelijks uit de Woehansteden. Naar uit Itsjang gemeld wordt, brengen stoomsche pen dagelijksch ongeveer 30000 personen stroomopwaarts. De voornaamste zakenwijk van Hankau en Woetsjang is bijna geheel ontvolkt. Chineesche guerillatroepen bij Tientsin. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben Chineesche guerillabenden op 1 Augustus Nanjoean ten Zuiden van Peiping bezet en den geheelen dag met de Japansche troepen in deze streek gevochten. Daarna trokken de Chineezen zich vrijwillig terug uit de stad, na de politie en den veiligheids dienst der z.g. nieuwe regeering ontwapend te hebben. Op 5 Augustus verschenen Chineesche guerillatroepen in de buitenwijken van Tientsin. De politiepost werd bestormd en de daar opgeslagen militaire voor raden meegenomen. Zaterdagmorgen hebben zes vliegtui gen der Spaansche opstandelingen Ali cante opnieuw gebombardeerd. De aan val was gericht op de wijk Bellavista, waar zeventig bommen, sommige van groot kaliber, neerkwamen. Een projec tiel van 250 K.G. viel op het Britsche consulaat en richtte enorme schade aan. De Britsche consulaire agent werd door scherven zeer ernstig gekwetst en is aan de gevolgen eenigen tijd later bezweken. Eén persoon kwam om het leven en elf anderen werden gewond. Het Britsche s.s. „Lake „Lugano" is door de watervliegtuigen gebombardeerd en in brand geraakt Ook Valencia is gisteravond opnieuw ge bombardeerd. Voorts is tijdens dit bombardement een zware bom op een gebouw neergekomen, waar een school was ondergebracht. Veertien kinderen werden gewond. Tegenaanval der opstandelingen. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld, dat zij plotseling een hevig offensief ontketend hebben aan het Ebrofront, in den uitersten westelijken sector. Tweehonderd vliegtuigen steunden de infanterie en de tanks bij den aanval. Na een verbeten strijd hebben zij Alto de Auts veroverd, volgens hen een sleutelpositie, die den rech teroever van den Ebro beheerscht. Zy zeg gen, dat de verliezen der regeeringstroepen zwaar zijn. Van hun eigen verliezen wordt echter geen melding gemaakt. De troepen der opstandelingen hebben nu de geheele controle herkregen over den rech teroever van den Ebro tusschen Fayon en Mequinenza, zoo zegt een bericht van de zijde der opstandelingen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1