DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN1.' Tsjang Kai Sjek over de Japansche wreedheden in China. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek* en Handelsdruk* kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 189 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 13 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang „China zal overwinnend uit den strijd treden!" Ruim duizend slachtoffers bij de jongste luchtaanvallen. De „Skulda" door Franco aangehouden. Verklaring van Miaja. De algemeen© toestand. De Duitsche militaire activiteit. Reacties in het buitenland. Duitsche vliegtuigen over de Tsjechische grens. Tsjecho-Slowakije protesteert. ALKMAARSCHE COURANT. In een boodschap aan de Chineesche burgerbevolking der door de Japannee- zen bezette gebieden, aldus meldt het Chineesche telegraafagentschap, heeft Tsjang Kai Sjek de verzekering gege ven, dat China den oorlog winnen zal. De generalissimus sprak zijn diepe be zorgdheid uit over het welzijn van de bevolking in die gebieden, zeggende, dat de door de Japanneezen gepleegde wreedheden de barbaarschheden te bo ven gingen van Mongolen en Mandsjoes aan het einde der Soengdynastie. De invoer van narcotica. „Door een politiek van bedwelmende mid delen en slavèrnij wil Japan niet alleen China veroveren, maar tegelijk het Chi neesche ras uitroeien. In Mandsjoerije en overal, waar hun invloed zich uitbreidt, be vorderen de Japanneezen den verkoop van opium, heroine, morfine en andere giftige narcotica. Nooit is er meer opzettelijke po ging gedaan door een land om de gezond heid van de bevolking van een ander land te ondermijnen. „Er zijn talrijks redenen", zoo gaat de boodschap verder, „waarom China over winnend uit den strijd te voorschijn zal tre den. Japan kan in staat zijn steden te be zetten, doch het eenige, wat het in handen krijgt, is verschroeide grond en de vervloe king van een vredelievend volk. De Japanneezen zijn er niet in ge slaagd een snelle, beslissende overwin ning te behalen, zij hebben gefaald in hun pogingen om de eene groep Chi- neezen van de andere te vervreemden, zij hebben gefaald in hun streven om de Chineezen te demoraliseeren en China's positie onder de volkeren te ondermij nen. De generalissimus verklaart, dat hij ver trouwt, dat de Japanneezen bij hun op- marsch langs de Jangtse naar Woehan ten slotte in den val zullen loopen. De Chinee sche soldaten zullen alles in het werk stel len om Woehan te verdedigen en zij ver trouwen in staat te zullen zijn de Japan sche pogingen om dit gebied te veroveren te verijdelen. Oproep tot het Chineesche volk. „Op den eersten verjaardag van het uit breken der vijandelijkheden te Sjanghai, zoo vervolgt de boodschap, keert het hart van Tsjang Kai Sjek zich tot het Chinee sche volk in het zuidoosten en het land achter de Japansche linies, naar de guer rillatroepen langs de beneden Jangtse vallei, waar de patriotten in het gebied van Nanking en Sjangha', zoowel als naar heu Volk in Noord-China. Hij roept iederen waren zoon, iedere dochter van China op, de Japanneezen af te matten achter het front. China is als een groot gezin, het duldt geen ontleding. Al verkeeren thans vele Chineezen buiten de bescherming der nationale Chineesche regeering en van het natio nale leger. Eens echter zullen allen weer vereenigd zijn en die dag is niet meer ver af". De strijd aan de Jangtse. De krijgstoestand aan de Jantse blijft zich ten gunste van Chineezen ontwik kelen, aldus het Chineesche telegraaf agentschap, de Japansche aanvallen worden overal met zware verliezen teruggeslagen. De Chineezen vallen thans Soesoeng aan. De terugtocht der Japanneezen uit deze ommuurde stad is reeds afgesneden, daar de weg Soe- soeng-Taihoe onder Chineesche controle staat. Verder wordt gestreden om de twee heu vels Hoeangfoesjan en Pingtingsian ten noorden van Joeitsjan en ten westen van Kioekiang, welke gisteren door de Chinee zen heroverd zijn, nadat zij eerst door de Japanneezen waren genomen. Koelmg is nog in Chineesche handen. Aan het front van Kioekiang hebben de Chineezen o.m. twintig zware mitrailleurs buit gemaakt. Aan het front van Tsiensjan in West Anhwei nade.cn de Chineezen Tsjienjan, om het fcezit van vve'ke stad thans gevoch ten VïOïilt. De Japansche luchtaanvallen. Omtrent den aanval der Japansche luchtstrijdkrachten meldt het Chinee sche telegraafagentschap nog, dat in het geheel 102 Japansche vliegtuigen aan de raid hebben deelgenomen, waarvan 72 het gebied van Woehan bereikten. Door de verschillende bombardementen, welke door deze vliegtuigen ondernomen werden, zijn ruim duizend slachtoffers ge tallen. Hanjang werd om 13 uur bestookt met bommen van 50 tot 100 K.G. Minstens tweehonderd projectielen werden neerge worpen, waardoor zeshonderd burgers wer den getroffen en minstens vierhonderd huizen werden vernield. Vele personen, die aan den kant der rivier woonden, sprongen in paniek in het water en verdronken. Ruim dertig jonken op de rivier Han Sloegen om, waardoor nog een honderdtal personen ver dronken. De rivier vormt een vreeselijk schouwspel. Ttallooze lijken, soms gruwe lijk verminkt, drijven rond. Ook in Woetsjan was de uitwerking van den luchtaanval verschrikkelijk. Drie maal keerden de Japansche toestellen terug. De meeste bommen vielen neer in dichtbevolkte wijken met een arme bevolking, waarvan honderden gedood werden. De universiteit, die Amerikaansch bezit is, leed ook zware schade, doordat drie zware bommen op het gebouw neerkwamen, waar velen een toe vlucht hadden gezocht. Verschillende leden van het buitenlandsche leerarencorps wer- -den gewond. Men vreest, dat nog slachtoffers onder de puinen bedolven liggen. Een Ame rikaansch zendingsgebouw nabij het spoor wegstation in Woetsjang werd eveneens ge troffen. Ook hier hadden honderden een toe vlucht gezocht. Het gebouw werd vernield en omstreeks honderd noncombattenten werden gedood. Voorts is een middelbare zendingsschool voor meisjes vernield, waar eveneens vele slachtoffers vielen. Ruim duizend slachtoffers. Het totaal aantal slachtoffers staat nog niet vast, een ruwe schatting echter brengt het aantal op ruim duizend. De bovenvermelde feiten hebben zich af gespeeld tijdens de Donderdag uitgevoerde bombardementen. Omtrent de luchtaanvallen van gisteren wordt door het Chineesche telegraafagent schap gemeld, dat vijftig Japansche vlieg tuigen de steden van Woehan gistermorgen om elf uur hebben bestookt. In Woetsjang en in Hankau wierpen zij tel kens tweehonderd bommen neer. Woetsjang leed het ergste. Honderden gebouwen zijn vernield. Een Texaco gebouw nabij Tatsji- men, een spoorwegstation, werd verwoest. Kanton is Donderdag vier malen gebom bardeerd. Gistermorgen zijn de steden aan de spoorwegen KantonKauloen en Kanton Hankau bestookt. Vele slachtoffers vielen daarbij. Voorts hebben de Japansche vliegtuigen gisterochtend Boatin en Oehan gebombar deerd. Een groep heeft het eindstation van den Kanton-spoorweg gebombardeerd. Een andere groep bestaande uit negen zware bommenwerpers heeft verscheidene zware bommen geworpen op Woetsjang en een derde groep heeft Hankau onder vuur geno men, vlak naast de Japansche nederzetting. Een groote rookwolk steeg op, men veron derstelt dat brand is ontstaan in een of meer benzine-reservoirs in dit district. De Chinee sche luchtdoelartillerie was zeer actief, waardoor de Japansche vliegtuigen ernstig werden gehinderd. De schade door de bom bardementen aangericht is aanzienlijk. Het s.s. „Skulda'' van Bergen (Noorwegen) is enkele dagen geleden gepraaid door een oorlogsschip van Franco en naar Cadiz gebracht. Het schip was van IJsland met een lading kabeljauw op weg naar Marseille. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken heeft een protest aan Franco gezonden en loslating van het schip geëischt. Mededeelingen van Miaja. Generaal Miaja heeft aan de pers ver klaard ten aanzien van den strijd in de oostelijke provincies, dat de vijand hier is aangevallen, evenals bij Madrid. „Doch hij vond tegenover zich een leger, dat zich be wust was van zijn historische taak en dat tegenover de bommen en de kanonnen van de Italianen en Duitschers zijn groo- ten moed stelde. Deze moed is geboren uit de overtuiging, dat de aanvaller overwon nen zal worden. Niettegenstaande de Itali— aansche strijdmacht, welke zijn strategi sche reserve vormt, wordt de vijand in bedwang gehouden." Generaal Miaja noemt de verdedigings lijn de „Matallana-linie", naar den chef van den staf van den legergroep, welke deze muur heeft gevormd, welke niet ver broken kan worden. Wederom staan Italianen en Spanjaarden tegenover elkaar en de Spanjaarden heb ben den vijand getoond, dat zijn pogen vruchteloos is en duizenden menschen- levens eischt. 60.000 man hebben dag en nacht gewerkt om deze verdedidingslinie tot stand te brengen en op het oogenblik herhaalt generaal Miaja voor Valencia, wat hij heeft gezegd voor Madrid: „nooit zullen haar straten den vijand zien, dan als overwonnene". De strijd aan den Ebro heeft de veilig heid van de oostelijke provincies nog ver groot. Het volk van Valencia moet even wel zijn werk voortzetten, teneinde de eindoverwinning te behalen. Van het oorlogstooneel. Het oversteken van de Rio Segre, ten zuiden van Balaguer, door een afdeeling regeeringstroepen, is voor de Spaansche opstandelingen aanleiding geweest tot tegenaanvallen op twee punten: ten oosten van Balaguer aan den rechterover van de rivier, en ten noorden van Sort bij Pie- dras de Aolo. Op het eerste punt. moesten de regeeringstroepen zich iets terugtrek ken, doeh zjj wisten zich op den rechter oever te handhaven. Bij Pieü -.s de Aolo werden de aanvallers afgeslagen. Bij de Ebro hebben de opstandelin gen, gesteund door talrijke vliegtuigen, eenaanval gedaan ten zuiden van Gan- desa. Zij slaagden erin twee hoogten van de Siërra de Pandols te bezetten. Volgens berichten van de zijde der opstandelingen lieten de regeeringstroepen duizenden dooden op het slagveld achter. Aan het front in Estremadura zouden de bërgen Gama en Cavazuela door hert bezet zijn, alsmede de Siërra de Torroza en de Siërra Las Cabras en het dorp Cabeza de Buey. „Politiek testament". Havas meldt van de Spaansche grens, dat de volledige tekst van het testament door Jose Antonio Primo de Rivera, den stichter van de Spaansche Phalanx ge durende langen tijd dictator in Spanje in zijn gevangenis te Alicante is opgesteld op 18 November 1936, den dag nadat hij ter dood was veroordeeld. Het test .ment is door de Rivera met de hand geschreven. Elk der bladen is door de Rivera volledig onderteekend. Het testament bestaat uit twee gedeelten. In het eerste geeft de Rivera zijn wenschen weer over de bestemming van zijn mate- riëele goederen en zet hij de politieke bedoelingen uiteen, die hem hebben ge bracht tot de stichting van de Spaansche Phalanx. In het tweede deel zet hij zijn politieke denkbeelden uiteen en geeft hij zijn meening over de oplossingen, die hij mogelijk acht voor den oorlog in Spanje. - Noodweer in Engeland. - Gistermiddag werd Londen opnieuw bezocht door een hevig onweer, welke schade heeft aangericht aan tal van huizen en verschillende straten heeft onder water gezet. Leeds en andere plaatsen hebben eveneens schade geleden. In verschillende deelen des lands zijn in het geheel drie personen door den bliksem gedood. ALKMAAR, 13 Augustus. Attlee, de leider der Labour-oppositie in het Engelsche Lagerhuis heeft tegenover de Britsche pers een verklaring afgelegd, waarin hij een feilen aanval op de politiek der Britsche regeering ten aanzien van de opstandelingen in Spanje doet. Hij zeide in die verklaring o.m. het volgende: „Ik ben er van overtuigd, dat het Lagerhuis nooit gedacht had, dat het onderzoek naar de verantwoordelijkheid voor de bombarde menten op Britsche schepen alleen op het door Franco beheerschte gebied en op grond van getuigenissen van slechts één partij ten uitvoer gelegd zou worden. Het feit dat de regeering dergelijke voorstellen aan de reeders wil voorleggen, bewijst, dat zij geheel onverschillig is voor de Britsche belangen, wanneer die in conflict komen met de belangen van generaal Franco. Telkens wordt Franco bevoordeeld en, zooals reeds vaak gezegd is, het is duidelijk, dat de regeering, in plaats van het even wicht tusschen de partijen te handhaven, voortdurend de opstandelingen begunstigt". Niet alleen in Frankrijk, óók in Engeland groeit blijkbaar het ongeduld over het uit blijven van een oplossing, die het Spaansche vraagstuk regelt en welk uitblijven de Spaansche regeering in een ongunstiger positie dan de opstandelingen plaatst. We schreven daar gisteren reeds over. Duitschland toont een sterk verhoogde militaire activiteit. Is het om een „oplos sing" in de kwestie der Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije te forceeren? Het Tsjechische leger is op alle eventuali teiten voorbereid, getuige den volgenden op roep van den bond van Tsjechoslowaaksche officieren tot het Tsjechoslowaaksche volk: „In het volle besef van onze verantwoor delijkheid verheffen wij, Tsjecho-Slowaak- sche officieren, die het eerst aan doods gevaar blootgesteld zijn en die bereid zijn het testament van Masaryk te verdedigen, onze stem om te verklaren, dat het staats gezag onder geen omstandigheid verminderd of ondermijnd mag worden door een woord of een gebaar. Van dit standpunt mogen wij niet wijken. Wij kunnen leven, werken, strijden, sterven, maar wij kunnen niet terugwijken. Geen stap, geen duim gronds". De redactie van het „Blad der Tsjecho slowaaksche officieren" dat den oproep heeft gepubliceerd, heeft medegedeeld „dat het artikel alleen is gepubliceerd om uiting te geven aan de vrees, welke bij de officieren van Tsjecho-Slowakije is gerezen over de strenge censuur, waaraan het orgaan van Henlein, de „Rundschau" is onderworpen. Zij vreezen, dat hierdoor de afgrond, welke Tsjechen en Duitschers scheidt, dieper zal worden. De Duitsche nazi's in de Vereenigde Staten zijn tegenwoordig zeer actief. Als gevolg hiervan heeft mén een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar hun wijze van werken. Voor de congrescommissie van onderzoek naar deze niet-Amerikaansche activiteit van de nat.-soc. „German American Settlement League", welke op Long Island (New-York) een kamp heeft ingericht, heeft thans de journalist John Metcalfe een verklaring afgelegd. Metcalfe had zich onder een andere naam bij de organisatie aangesloten om voor de commissie een onderzoek in te stellen. Met calfe schatte het aantal leden van den bond op 25000. Hij heeft in zijn verslag onthuld, dat de vroegere Duitsche ambassadeur te Washing ton, Luther, naar Duitschland werd terug geroepen, omdat hij niet voldoende samen werkte met de „German American Bund". Hij is teruggeroepen op verzoek van den leider van dezen bond, Fritz Kuhn. Metcalfe wees er verder op, dat het voor naamste doel van de nationaal-socialisten in de Ver. Staten op de eerste plaats is te New York een uitgebreid spionnagenet te weven en op de tweede plaats een sabotage- macht te vormen. De secretaris der fascistische partij in Italië, Starace, heeft de grondslagen, ont vouwd voor de politiek van Italië, op het gebied van de rassenpolitiek. Hij zeide, dat de werkzaamheden van het „instituut voor het ras" zich in het bijzonder zullen moeten richten op de volgende vraagstukken: 1. De bepaling der bijzondere en duur zame eigenschappen van het Italiaansche ras sinds den Romeinschen tijd: 2. Het vast stellen van het standpunt inzake de voort zetting en ontwikkeling der actie van het regiem bij de verdediging van het ras; 3. De nieuwe aspecten en het nieuwe belang van dit probleem na de verovering van het rijk; 4. Het begrip voor het rasvraagstuk als functie van de geestelijke autarkie der natie en 5. het vraagstuk der joden op de wereld en in Italië. De jongste woorden van den paus, dat er slechts een enkel menschelijk ras bestaat, universeel en algemeen, heeft de woede van de nationaal-socialistische pers opgewekt. Iederen dag wijdt de pers beschouwingen hieraan en gisteren schreef „Der S. A. Mann", het officieele orgaan van de S. A., op zijn voorpagina over deze kwestie. Het blad publiceert een foto van Joe Louis, den negerbokser, die onlangs Max Schmeling heeft verslagen, met als onderschrift de woorden van den paus: „Het menschdom vormt een enkel ras, universeel en alge meen". Het blad verwondert zich erover, dat men niet wil erkennen dat in het menschdom verschillende rassen bestaan, terwijl de dierkunde duidelijk aantoont, dat er ver schillende diersoorten bestaan en het blad vraagt, waarom de paus zijn zuster dan niet heeft uitgehuwelijkt aan een Bantoeneger of een boschjesman. Dit zou overeenkomstig zijn rassentheorie geweest zijn. Vervolgens spreekt het blad op ironische wijze over de onfeilbaarheid van den Paus en eindigt als volgt: „De woorden: „Wie den Paus aanvalt, sterft hieraan", zijn slechts één groteske bedreiging, welke in den te- genwoordigen tijd alle doeltreffendheid hebben verloren". Typische begripsverwarring! De verschillende berichten, die in) de Fransche en de Britsche pers ge-» publiceerd zijn over militaire maat regelen, die op het oogenblik in Duitschland worden genomen, worden in diplomatieke kringen met de groot ste aandacht gevolgd. Tot dusver schijnen deze kringen even wel niet zulke nauwkeurige inlichtingen te bezitten als die welke door de bladen gepubliceerd gijn. De door de bladen genoemde cijfers, o.a» wat de effectieven van Duitschland be treft, schijnen overdreven te zijn. In elk geval is echter aan de Fran sche ambassadeurs en gezanten in het buitenland instructie gegeven, alle aanwijzingen, die in omloop zijn na te gaan en alle gegevens, die zij hierom trent kunnen verkrijgen, aan Parijs over te brengen. Een „demonstratie?" Men meent te Londen te weten, dat de aldaar ontvangen inlichtingen over mili taire voorbereidingen van Duitschland de diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Britannië er toe hebben gebracht zekere onderzoekingen in te stellen naar den aard en de juiste bedoelingen van deze maatregelen. Deze onderzoekingen hebben noodzake lijkerwijze, gezien het feit, dat niets het rijk meer verbiedt op zijn eigen gebied alle maatregelen te nemen, die het noodig oor deelt, een „officieus" karakter gekregen. Van Duitsche zijde zou geantwoord zijn, aldus Havas, dat uitsluitend sprake was van manoeuvres welker omvang nauwkeu rige voorbereidingen vereischte. Deze voor bereidingen hebben niets ongewoons. In het a-lgemeen zou men in Engel sche kringen echter veeleer de leiding hebben te gelooven, dat sprake is van een' „demonstratie", maar, aldus doet men opmerken, dat iedere demonstra tie onder tegenwoordige omstandig heden tamelijk gevaarlijk kan zijn zoowel op zich zelf als door de reac ties, welke zij zouden kunnen teweeg brengen. In Duitschland worden graan voorraden aangelegd. Bij decreet van Göring is gisteren be paald, dat opslagplaatsen voor graan zul len worden ingericht. Deze maatregel wordt gemotiveerd met den „uitstekenden oogst van dit jaar." Het door Göring afgekondigde decreet inzake den aanleg van voorraden maakt deel uit van de reeks „politieke militaire" maatregelen, welke Duitschland sinds eenige maanden neemt, om naar men zegt, „aan alle gebeurlijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen, ondanks de vre- desliefde van Duitschland." Ondanks de inrichting van opslagplaat sen en koelhuizen, aldus Havas, schijnt het, dat Duitschland voor het oogenblik een tekort aan opslagruimte heeft voor de producten, welke het in voorraad wil hebben. Algemeen is men van opvatting, dat de voorraden levensmiddelen en grondstoffen eventueele toereikend zullen zijn voor een normaal verbruik voor den duur van drie maanden. In de laatste jaren heeft men in Duitsch land 45 groote koelhuizen gebouwd waar aanzienlijke hoeveelheden eieren, varkens- vleesch, boter en groenten zijn opgeslagen. De spoorwegen hebben tal van koelwagens doen vervaardigen. De Tsjecho-Slowaaksche legatie te Berlijn heeft Donderdag bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen het feit, dat in de afgeloopen week twee Duitsche vliegtuigen over Tsjecho-Slo- waaksch grondgebied zijn gevlogen. Donderdag is opnieuw een Duitsch vlieg tuig over Tsjecho-Slowaaksche grondgebied gevlogen en wel over Glaserwald, waar juist de begrafenis plaats vond van den Sudeten- Duitscher, die bij een vechtpartij met Duit sche sociaal-democraten was gedood. De Tsjecho-Slowaaksche legatie protesteerde gisteren tegen deze nieuwe grensschending. Opnieuw twee Duitsche vliegtuigen in Tsjecho-Slowakije. Voorts zijn Donderdag twee Duitsche vliegtuigen van een luchtvaartschool te Trebic in Moravië gedaald. De bestuurders verklaarden tengevolge van het onwedep verdwaald te zijn. Zü zijn naar een hotel geleid en staan onder 'bewaking van de politie. Er is een onderzoek ingesteld en als geen verzwarende omstandigheden aan het licht komen, zullen de bestuurders in vrij heid gesteld worden. u

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1