LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS 1 WARM EN HUIZEN NOORDSCHARWOUDE Parijsche valstrikken. LANGS HET OOGSTVELD. EERSTE BLAD. /ONGECORRIGEERD). PONTONNIER VERDRONKEN. Lijk nog niet gevonden. Vanmorgen was een detachement pon tonniers nabij Beusichem bezig met het leg gen van een schipbrug over de Lek. Om streeks acht uur is hierby een ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan de 25-jarige pontonnier J. J. de Jong uit Amsterdam is verdronken. Door het uitschieten van een haak gleed de jongeman van boord. Door den sterken stroom werd hij direct meegesleurd en hoewel de militairen, die het ongeluk voor hun oogen zagen gebeuren, hem touwen toewierpen, slaagde het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, er niet in deze te grijpen. Inmiddels waren reeds eenige soldaten te water gesprongen. Vele malen doken zy, doch helaas mocht het hun niet gelukken de Jong te vinden. De ryksbakenmeester en de hebben geruimen tyd de rivier Tot nu toe echter is het lijk gevonden. militairen afgedregd. nog niet volkomen overtuigd was, dat verdachte de mededeeling betreffende het tegenvallen van den buit op het bord had geschreven. De officier van justitie achtte bewezen, dat verd. de inbraak had gepleegd. Wegens diefstal vorderde hij tegen den man dien hij een gevaarlijk en brutaal individu noemde, een jaar en vier maanden gevangenisstraf. Vonnis 30 Augustus. INBRAAK IN EEN SCHOOL TE HILVERSUM. Tegen recidivist een jaar en vier maanden geëischt. In den nacht van 3 op 4 Juni is ingebroken in de School met den Bijbel aan den Geuzenweg te Hilversum. De buit was niet groot, twee collecte busjes voor de zending vond men den vol genden dag opengebroken en de inhoud een paar kwartjes en dubbeltjes was verdwenen. De dief voelde zich blijkbaar hevig teleur gesteld, want met groote letters had hij op het schoolbord geschreven „kale boel", welke mededeeling hij met een pseudoniem had onderteekend: „Pim, de gluipert". „Ik ben onschuldig", beweerde de man, die vandaag voor de vacantiekamer der rechtbank te recht stond, want ik ben Pim de gluipert niet". Reeds den volgenden dag had men den verdachte ingerekend. In de eerste plaats is hij een bekende recidivist, die reeds zes maal veroordeeld is, doch bovendien woont hy vlak achter het schoolgebouw. De schriftdeskundige dr. W. F. Hesselink uit Arnhem had het schrift op het school bord vergeleken met dat van verdachte en in zijn rapport kwam hij tot de conclusie dat beide schrifturen vele kenmerkende punten van overeenstemming hebben, af wijkingen had hy niet gevonden, zoodat hy OPGAVE VAN NOOKUHOLLANDSCH LANDBOUWC'REDIET N V. van Dinsdag 16 Augustus 1938. STAATSLEENINGEN. 3—3 'A Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 S'/i Duitschl '30 m verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Vorige koers 102 l0ü'/4 28 148% 149 137 42 89 V. 308-/s 24 ti/4 154 i/j 349/i« *2i»/is Bethleh. Steel4013/: Cities Service 6%| Generaal Motors 3 Kennecott Copper 29*/i6 Republic Steel1^/is Standard Brands 57/s Steel comm421/, U. S. Leather 4% CULTUUR MAATSCH. H. V. A4603/4 Java Cultuurl'9l/a Ned. Ind. Suiker Unie .1-2 Vereen. Vorstenlanden lls/i MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij70'/a Redjang Lebong 155 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 326'/4 Kon. Petr338'/4 Perlak76y4 Phillips Oil29'/, Shell Union11 "Vie Tide Water10% RUBBERS. Amsterd. Rubber 222 Deli Bat. Rubber .158 Hessa Rubber128 Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn I f •i) Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Racific Canadian Pac. 158 107 3fyi» 102/, 83 117% 116 223 285 2487, 25% 131/4 97, 63»/, 4»A« tExclaim. "Exdividend. laatste 2.45-3.00 102 100% 277« 1487, 156 147 135 42iVi6-3 89 308 244-5 154'/,-f 347, 24H/i« 40%-l 6V,-5 33% •291/4 13»-3/l6 5% 42'/, 4Vie 459-1/, 175 180 781/, 701/4 153 32U/, 337. y, 76 29% 113/4-% 10-% 2231/4 152 126 153 105-6 3'/«-8/m 102'/« 817, II61/4-I 116 2221/4 2857, 253-5 25'A 131-% 65 43/« §Noteering per 50. x)ex-coupon Prolongatie vorige koers X1,1dttfen K pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.83 X 8.937/, 73.53 4.99»/4 30.8814 42.00 39.9254 40.10 44.95 6.— New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Praag heden 1.83'/i, 8.933/4 73.50 4.9954 30.87 42.— 39.9254 46.10 44.95 VAN WIELER-ENTHOUSIAST TOT MOTOR-DIEF. Twee jeugdige delinquenten voor de Haagsche rechtbank. „Er worden hier menschen veroordeeld, die uit nood gestolen hebben, die geen brood en geen werk hebben, maar jullie, die een goede betrekking en een goed loon hadden, jullie hebt gestolen, enkel en al leen maar om te stelen. Wat moet er eigen lijk met jullie gebeuren?" Dit kregen twee jeugdige tuindersknechts, M. J. de R. uit Monster en A. J. H. van der V. uit Naaldwijk, van den president der Haagsche rechtbank, mr. H. van Wage- ningen, te hooren, voor welk college zij hedenochtend wegens diefstal van drie mo torrijwielen terecht moesten. Het motief voor deze diefstallen wierp wel een scherp licht op hun mentaliteit. De R. had reeds lang een hartstocht voor wielrennen, welke sport hij daadwerkelijk beoefende. Na een aanrijding op de Rijs- wijksche wielerbaan was zijn enthousiasme evenwel bekoeld en werd het beroep van motor-gangmaker zijn ideaal. Na ijverig sparen slaagde hij er eindelijk in een mo torfiets te koopen. Tot dusverre was de R. nog niet van het rechte pad afgedwaald, doch een vriendje van hem, thans zijn mede-verdachte, gaf den wensch te kennen ook wel graag een motorfiets te bezitten, vooral, omdat zijn meisje buiten de stad woonde en hij laat klaar was met zijn werk. Dan was een mo torfiets veel practischer dan een gewoon rijwiel. Geld had hij evenwel niet, de eeni ge oplossing was, volgens hem en zijn vriendje, dusstelen. Het tweetal ging naar Den Haag en nam een onbeheerd staand motorrijwiel weg. Thuisgekomen werden de nummers eruit gevijld, het frame overgelakt, kortom, men handelde als geroutineerde misdadigers. Hiermee was het echter nog lang niet uit. Het lichte motorrijwiel beviel niet en werd in een café omgeruild voor een zwaarder, waarbij zy bovendien nog 25 extra ontvingen. Dit bedrag compenseerde ongeveer de uitgaven voor het onherken baar maken van het omgeruilde motorrij wiel. Met den zwaarderen motor hadden de jongens evenwel geen geluk. Na eenige rit ten weigerde het den dienst. Reparatie zou wellicht nog mogelijk zijn, maareen nieuwen motor stelen was goedkooper en gemakkelijker. Dus trok het tweetal weer naar de residentie, waar voor den tweeden keer een onbeheerd staand motorrijwiel werd buitgemaakt. Maar ook dit voertuig had hetzelfde gebrek als het eerste: het was te licht. Van omruiling verwachtte het tweetal blijkbaar geen goede resultaten meer en dus werd het buitgemaakte motorrijwiel voor 100 verkocht, de opbrengst samen gedeeld, en ten derden male toog men naar Den Haag om weer een motor naar keuze te stelen. Ditmaal werd de diefstal echter ontdekt en na arrestatie kwamen bij stukje en beetje de bekentenissen van de andere diefstallen los. Thans moesten de beide jongelieden zich voor hun wandaden voor de Haagsche recht bank verantwoorden. De R. had nog een blank strafregister. Zijn vader, een gepensionneerd rijksveld wachter, verklaarde als getuige a décharge, dat hy, hoewel de gestolen motorrijwielen dikwijls by hem gestald werden, absoluut niet vermoedde, dat zijn zoon deze door misdrijf had verkregen. Nu hij van het ge drag van zijn zoon op de hoogte was geko men, zou hij hem wel eens flink onder han den nemen en zorgen, dat het niet weer ge beurde. Van der V.'s strafblad was echter niet meer schoon, hy was kort geleden nog voor waardelijk veroordeeld en de proeftijd van die straf liep nog. De officier van justitie wilde ondanks den ernst der misdrijven de jongens nog een kans geven en vorderde tegen ieder één jaat gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Uitspraak 30 Augustus. ARBEIDER DOOR ZAND BEDOLVEN EN GEDOOD. Vanochtend is een arbeider, terwijl hij op het terrein achter den Rijksweg te Bussum, waar kazernes in aanbouw zijn, bezig was met het plaatsen van betonnen ringen in een in aanbouw zijnden water put, onder zand bedolven geraakt. Blijk baar sloten de ringen niet goed op elkaar. Een opzichter, die aan den rand van den put stond, alarmeerde hulp, doch men durfde niet in den tien meter diepen put af te dalen, daar nog voor verdere verschui vingen werd gevreesd. Het zand werd zoo vlug mogelijk met emmers naar boven ge bracht, doch toen het hoofd van den arbeider, den 25-jarigen H. Vos uit Blari- cum, was bevrijd, bleek deze reeds te zijn overleden. KWADE DAG VOOR DE AMERIKAANSCHE LUCHTVAART. Met een tusschentijd van tien uur heeft de Amerikaansche luchtmacht twee toestel len verloren, waarby vijf personen werden gedood. Nabij Rosedale Field is een torpedovlieg- tuig van het vliegtuigmoederschip „Sara- gota" omlaag gestort. De drie inzittenden zijn omgekomen. Een groot bombarde mentsvliegtuig is verder in de Baai van San Diego gevallen. Hierbij werden twee perso nen gedood en vyf ernstig gewond. JOODSCH POLITIEMAN TERECHTGESTELD. Hedenochtend is in de gevangenis te Acre in Palestina de vroegere joodsche politieman Mordechgii Schwartz door mid del van een strop terecht gesteld. Hij was ter dood veroordeeld omdat hij in Septem ber van het vorig jaar een Arabisch poli tieman had vermoord. De pogingen om gratie voor hem te kry- gen zijn vruchteloos gebleven. Bij de terechtstelling van vandaag heb ben zich niet de tooneelen afgespeeld, welke te zien waren bij de terechtstelling van Ben Josef op 29 Juni j.1. Schwartz had zelf verzocht van zijn executie geen poli tieke betooging te maken, aangezien zijn misdaad, volgens zijn eigen woorden, te wyten was aan zijn eigen verkeerd oordeel. Vanochtend vroeg zijn te Haifa de negen slachtoffers van gisteren ter aarde besteld. De kisten waren gedekt met de Zionistische vlag. Een groote menigte woonde de be grafenis bij. In het gevecht tusschen bandieten en soldaten zijn negen bandieten gedood en één gewond. CHINEESCHE SUCCESSEN. De Chineesche ambassade te Londen heeft een communiqué gepubliceerd, gedateerd 15 Augustus, waarin wordt gezegd, dat de Chi- neezen de steden Sjaho en Nang Tsjoe Poe ten Zuiden van Kiöekiang hebben bezet. De vijand is naar het Noorden teruggetrok ken en heeft aanzienlijke voorraden achter gelaten. Om het bezit van sommige punten wordt nog gestreden. Ongeregelde benden hebben verscheidene dorpen en steden tusschen Foejang en Hantsjau hernomen. In een aanval van Japansche vliegtuigen op Yangtsin, een stad in het Zuidoosten van Hupeh, zijn vijfhonderd burgers gedood en achthonderd gewond. DE RASSENSTRIJD IN ITALIË. Houdt de protestanten in de gaten! De „Regime Fascista" zet den strijd tegen allen, die het niet eens zijn met het rasbe ginsel en het antisemietisme, voort. Vandaag keert het blad zich tegen de protestanten, die veel belangstelling hadden voor de rede van Z.H. de paus, waarin deze de nieuwe leer veroordeelt. Het evangelische orgaan „La Luce", zoo schryft de „Regime Fas cista", heeft dezer dagen heete tranen ver goten over de zonen Israëls, aan wie de menschheid alles dankt. Ook de Italiaan- sche protestanten waren geroerd door de woorden van den paus en ook zij verklaar den tegen de rassenleer te zijn. Nu de pro testanten hun meening in deze zaak bekend hebben gemaakt, zal men hem nauwkeurig in het oog moeten houden. Jk winciaal Tlieum Oranje-comité. Naar wij vernemen heeft ten raadhuize een vergadering plaats gehad van het Oranje-Comité, hetwelk is samengesteld voor het komende regeeringsjubileum. De collecte heeft in Warmenhuizen en Krabbendam ryim 132 opgebracht. Van enkele ingezetenen kan nog een bijdrage verwacht worden, terwijl de gemeente een bijdrage verstrekt heeft van 50. De plaats Schoorldam, houdt afzonderlijk feest en draagt dus niet bij in deze kosten. Worden de plannen niet veranderd, dan zal om 7.30 uur 's morgens een muzikale rondgang door het dorp plaats hebben van de beide muziekkorpsen Om half negen beginnen de kinderspelen. Des middags om half twee beginnen de volksspelen. Er zijn commissies gevormd voor de kinderspelen, de volkssspelen, de gondelvaart, voorzitter P. J. Mink en den etalage-wedstrijd. Het verschil was een ton. Volgens de mededeeling in de bestuurs vergadering van de veilingsvereeniging De Noordermarktbond zou de omzet in de maand Juli 1938 pl.m. 47000 hooger zijn geweest dan in Juli 1937. Naar men ons thans mededeelt berust dit op een vergis sing en staat de zaak zoo, dat de omzet in Juli 1938 ruim 55.000 lager was dan in dezelfde maand van verleden jaar. Leo Faust schryft aan de Haagsche Post uit Parijs: Vanochtend weer een brief met het bekende verhaal. Als ik een brief van twee zijdjes krijg van een onbekende, dan is het ofwel een sollicitatie (onnoodig, want Hollanders kunnen in Parys geen werkver gunning meer krijgen), ofwel het zelfde ver haal, waarin slechts de naam van het établis sement varieert. Nu eens is het de rue Vic- tor Massé, de rue Condorcet, de rue Henri- Monnier, de rue du Mont Thabor; dan weer is het zooals in den brief van heden de rue Vivienne. Maar laat ik, ter leering, het gedeelte-waar-het-op-aan-komt over schrijven. „De reden waarom ik u schrijf?" vraagt mij (onbekende) correspondent. A quelque chose malheur est bon, zegt het spreekwoord. Niet dat mij een mal heur van beteekenis is overkomen, maar ik schrijf u opdat door u anderen gewaar schuwd kunnen worden en behoed kunnen worden tegen een onpleizierige ervaring. De vorige week was ik na de Jaarbeurs aan de Porte de Versailles nog een paar dagen te Parijs gebleven en maakte daar toevallig kennis met een Zwitserschen arts en een Hongaarschen leeraar. Twee keuri ge menschen. Die wilden per sé naar een Cabaret Dancing, hetgeen mijn voorkeur niet is, doch waar ik principieel niets op tegen heb. Zij waren eens binnengeloopen in: „La Maisonnette des Comédiens Rus- ses" zonder er evenwel te gaan zitten, en dat zag er daar zoo leuk uit. Ik ging dus met hen mee en herkende dat huis in de rue Vivienne met zyn lieflijken naam en met zijn vertrouwenswaardig uiterlijk, zoo midden in die hoofdstad vlak bij den grooten boulevard, als een gelegenheid; die daar al zeer lang is gevestigd, hoewel ik er nooit een bezoek bracht. Argeloos traden wij dus binnen. Doch 25 minuten later stonden wij weer op straat, geërgerd en vol teleurstelling, nageschreeuwd door een portier. Een kwartier na ons binnen komen hadden wij elk al een schuld aan het établissement van ruim 450 francs, die wy gelukkig konden voldoen, doch die door allerlei minderwaardige practyken zoo snel, in één kwartier, zoo'n hoogte kon bereiken (onderstreept in den brief). Het zou wat lang zijn, u die minderwaardige practyken uit te leggen op papier. Gaarne doe ik dat eens mondeling, wanneer ik in Parijs kom. „La Maisonnette des Comé diens Russes" is, in tegenstelling met zyn artistieken naam, een gewone nepzaak, zooals men die in alle gemiddeld groote steden van Europa kan vinden, van een ontstellende banaliteit, vol ordinaire ani- meermethoden en hoogst gevaarlijk voor jongelieden, die de verrassing der rekening niet zouden kunnen dragen." Tot zoover myn correspondent. Maar weet u wat nu het aardigste is van het geval? Dat is het feit, dat in alle vyf brieven, welke ik sinds eenige maanden over deze inrichting ontvingdezelfde twee „keu rige menschen" zich uitgevend voor Zwit serschen arts en Hongaarsche leeraar, schul dig waren aan het avontuur. Het aardigste dat mijn correspondent zoo netjes er in ge- loopen is, is dat hij nog heden gelooft, dat de twee ploerten, die hem naar dat nep- zaakje brachten, slachtoffer waren evenals hij, terwijl zij in werkelijkheid alle twee keer hun eigen 450 francs teruggekregen hebben en die door myn naïeven vriend be taald met den waard hebben gedeeld. Men kan in Parijs niet voorzichtig genoeg zijn met keurige menschen die met alle geweld met u willen aanpappen en u meenemen naar een adresje, waar zy zelf al eens zijn binnengeloopen zonder te gaan zitten Ge behoeft hun niet te vragen hun dokters bul of aanstelling tot leeraar te laten zien. Maar houdt u gedekt dat is het eenige. Of, nog beter, neem zoo gauw mogelijk af scheid, want zij zijn altijd geslepener dan u, en ge kunt niets anders dan boevenstre ken van hen leeren. Tot uw eigen schade en schande. En nog iets: Zyt ge in een zaak, let dan op de prijzen op de kaart, accepteer niets wat ge niet besteld hebt, en dit is de beste raad betaal onmiddellijk bij elke con sumptie (nog vóór den mond eraan te zet ten). Laat u niet intimideeren. Bedeesde menschen hooren in Parijs-by-nacht niet thuis. Staan de pryzen u niet aan, sta dan gerust weer op en ga weg zonder iets te ge bruiken. Aan de bar hangt een lijst van de prijzen aan de wand. Dat is verplicht. Aan een tafeltje moet men u een kaart toonen met de prijzen. Ook dat is verplicht; de „carte non-chiffrée" heeft afgedaan en is verboden. Doch betaal onmiddellyk, want in vele zaken heeft men twee verschillende kaarten: ge bestelt op de goedkoopste en bij de afrekening komt de duurste. De po litie staat tegenover al deze streken vrijwel machteloos. Bij herhaalde ernstige klachten kan zij alleen de zaak sluiten. Maar dan zijt gij allang uw geld kwijt, want men laat u niet gaan zonder te betalen. Spartelt ge te gen, dan werpen de portier en de kellner en de ober en de barman en de gérant het mas ker af en ontpoppen zich als evenzooveel ordinaire krachtpatsers, bereid u af te drei gen wat ge goedschiks niet wilt geven. En komt het ook dan nog niet in orde, dan gunnen zij zich ten minste het genoegen, u in hoogst deerniswaardigen toestand de deur uit te trappen. Het is niet prettig tegen dit alles te waarschuwen; het is niet vleiend voor Parijs en niet bevorderlijk misschien voor het toerisme. Maar toch is het goed, dat men het weet. En het lijkt mij, dat we den plicht hebben, inrichtingen die zich met der gelijke praktijken ophouden, openlijk aan den schandpaal te zetten. Met naam en adres. Reeds te veel landgenooten zyn erin gevlogen. „Door het oogstland" had ik eerst willen schrijven, maar dat heeft de boer liever niet. Wanneer het al gebeurde, dat jongeren en ouderen ook wel midden door het koren land liepen de klaprozen of korenbloemen te plukken, vertrappend vaak het kostelijk gewas, dan heeft hy dat terecht met leede oogen gezien. Dat de zomervlagen er door heen waaien, dat de storm er dwars door heen slaat, dat de hagelbuien zich aan heg nog steg storen, dan kan hy niet verhinde ren, maar dat daarbij ook nog menschen- voeten, jong of oud, zijn veld vertreden, dat behoeft hij niet te gedoogen. Niet door, dwars door zijn korenakkers, maar wel langs zyn oogstveld willen wij in deze Augustusdagen gaan. Wanneer wij ons dan niet tot de hoofdwegen bepalen pri mair heeten zij, maar dat zyn zy voor ons wandelaars of fietsers langs de oogstvelden niet, primair is op die banen het stof en de benzinelucht, wij zoeken liever stiller pa den, waar de reuk des velds, mengeling van zoovele pittige geuren niet door stof en stank bedorven wordt. Die zijn er gelukker ook nog, al doet de al te overstelpende over vloed van leelyke, landelijkheid storende borden ons inzien, dat ook de stille land weg ingeschakeld wordt in het uniforme ver keer dat over de wereld raast. Maar de secundaire en tertiaire en nog liever quartaire en quintaire en sextaire we gen dan, zij voeren ons in zekeren zin toch niet enkel langs, maar wel degelijk door het korenveld, zóó, dat het ons bijwijlen aan alle zijden als een gouden golvenzee omringt. Waar is het mooier in deze Augustus dagen, dan waar langs de hellingen van ons heuvelland of op de esschen van het oude Drente of in de wyde vette zware kleilan- den van Noord-Friesland of waar dan ook in ons op zoovele plaatsen koren en ander veldgewas dragend land, de halmen, dui zenden, millioenen, ontelbaren te rijpen staan tot den oogst. Op vele plaatsen is er al het stoppelveld of zijn de paarden en de ploegers al weer over de opnieuw tot zaaien gereedgemaak te akkers gegaan. Daar is al een herfstge- rucht hier en daar over het dorre stoppel- land en een roep van trekkende vogels.... Maar hier en elders staat nog de zomeroogst te wachten op den maaier, of aan schooven en myten in de Augustuszon. En bovenal dat Korenland zelf, deze halmenovervloed en halnienpracht in ztfn vele wisselende fa sen door deze maanden, weken, dagen heen, ja vol variatie van akker tot akker trekt de aandacht en boeit en treft. Maar ook al wat daar hdog zich over welft' en grootsch over heen staat'of kleiner zich openspreidt rond om of verborgen, dicht verscholen toch ook zijn kleur en geuren spreidt, wil een deel van onze genegen aandacht vragen, Dat is het klein gewemel van allerlei insecten, las tig soms, schadelyk voor een deel, maar ook onschuldig, zelfs nuttig, schitterend van vlindervleugels, boeiend, in elk geval in ve lerlei vormen en kleur. Daar is al wat on kruid heet op en om de akkers, het laatste felle rood nog der papavers, die meest al vruchten dragen, het diepe blauw der prach tige korenbloemen, het wit van duizend bladen fel geurende kamille, het paars van wederik en distels, het geel van pastinaak, waarvan schermen by schermen langs de landwegen staan. En grooter, grootscher bij wijlen dat wat daar wijd rondom zich strekt of heft: al het veld vol velerlei gewassen, de massieve hoeven hier en daar, een toren spits aan den einder, misschien nog een en kel molensilhouet, met over dat alles, als een prachtige werkelijkheid en een schoon symbool de hemel, diepblauw als in de zon- doorstoofde dagen van de eerste Augustus- week, grijs, zwaar van regenwolken of weergaloos getooid met witte wolkensche pen wellicht in latere dagen van oogstmaand maar altijd hoog zich heffend boven het kleine menschenwerk daar beneden, samen, oogstveld en hemelveld rijke vreugde van den vollen rijpen zomer. A. L. B. MacktfaticfUen N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 15 Aug. 1938. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 1.502.80, Gele kool 2.60 3.50, Groene kool 1.803, Prei 4.60, Roode kool 1f 1.40 en Uien 4.40 5.30 per 100 K.G.; Aalbessen 20, Appelen 5.5012, Augurken 1f 6.50, Doperw ten 4, Druiven 1832, Peren f 6.50 19 en Tomaten 23 per 100 pond; An dijvie 0.802.80, Bloemkool le s. 7 16 2e s. 25, Kropsla 1.80f 5.70, Komkommers 14.50, Meloenen 10 28 en Perziken 28 per 100 stuks; Pe terselie 1.803, Rabarber 3.506, Selderie 0.80f 2.60 en Wortelen t 611 per 100 bos; Postelein 1022 ct. per bakje; Spinazie per bak (16 pond) 0.34f 1; Sqy- boonen per bak 0.751.35 en Dubbele spercieboonen 0.701.95 per zak. PURMEREND, 16 Aug.1 938. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partyen, wegende 60.000 K.G. Hoogste prijs f 21.50. Handel goed. Kaas. 13 stapels Kleine boeren 21 en 2 stapels volvette 22.50. 1248 K.G. Boter 1.181.32 per K.G. 765 Runderen, w.o.: 315 Vette koeien 6473 cent per K.G., 215 Geldekoeien 140200, 139 Melkkoeien 220—300, 96 Stieren 49—53 ct. per K.G., 11 Paarden 100160, 97 Vette kalveren 3050 cent per K.G.; 302 Nuchtere kalve ren: slacht 714 en fok 1118, han del matig; 169 Vette varkens slacht 5557 cent per K.G. handel vlug; 40 Magere var kens 2836, 526 Biggen 1724, han del matig; 761 Schapen 16f 24 handel vlug; 50 Bokken 313; 415 Lammeren 811, handel matig; Kipeieren 4 4.50 en Eendeieren 2.70 per 100 stuks; Oude kippen en hanen 3040 cent per K.G. Konijnen 0.301.50; Eenden 2065 ct.; Duiven (per paar) 40 cent; Jonge hanen 37)445 cent en NoordnolL Blauwe 57 y2 65 cent per K.G. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. (Afd. eieren). 40000 stuks Eendeieren 2.75 2.85, Kleine 22.15; Broedeieren 4.054.20; 70000 stuks kipeieren, waar van de prijzen als volgt: 7080 K.G. 3.80 4, 65—66 4.50, 63—64 4.30—4.40, 40 —49 2.40—3.50, 60—62 4.15—4.35. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 16 Aug. 1938. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de pryzen onveranderd. Aanvoer 122000 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Aug. 1938. Aanvoer en pryzen waren heden als volgt; 76000 K.G. Roode kool 1—/ 2; 11000 K.G. Gele kool 1—/ 2.30; 1350 K.G. Uien 3.60 4.60, drielingen 4.20, nep 4.406.50; 2150 K.G. Bieten 2.10—2.60; 1200 stuks Bloemkool 10.80—11.50, 2e s. 5.80; 3400 K.G. Tomaten: A 4.304.60, B 4.60—* 5.10, C 4 en CC 4; 19000 K.G. Aardap pelen: Schotsche muizen 3, Drielingen 2.10, Eigenheimers 2.803, Blauwe Eigenheimers f 2.502.90; 910 K.G. Sla- boonen 6.609.30; Druiven: Franken- thalers 33.1040.60 en Alicante 35— 38.40; 500 K.G. Zilveruien: nep 6.30— 6.40 en drielingen 5.40; 630 Komkom mers 1.10—3.60; 68 Perziken f 4.50— 8.80; 16 Meloenen 1524. NOORDSCHARWOUDE, 16 Aug. 1938. (Noordermarktbond). 1700 K.G. Roode kool 1.30—1.40; 2300 K.G. Gele kool 1.30; 12700 K.G. Uien 3.704.70, drieling uien 4—4.30, nep 6.40—6.90; 850 K.G, Bieten 0.08—1.90; 200 bos Peen 2.50— 2.80; 13700 K.G. Aardappelen: Bonken 2.20—2.30, Schotsche muizen 2.90f 3, Drieling muizen 1.70—2.10, Eigenhei mers 2.903, BL Eigenheimers f 2.50— 2.80; 30600 K.G. Vroege witte kool 0.80— 1.10; 2900 K.G. Slaboonen 6.40—12; 2950 K.G. Uien: zilveruien 11.20, nep 5.10—6.50, drielingen 4.80—5.30; 67500 K.G. Pootaardappelen: Eerstelingen A 28—35 4.70—/ 5, 35—55 4.20,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3