DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chirieezen melden verschillende successen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 192 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Woensdag 17 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Japanners dringen op langs de Jangtse. Guerilla-oorlog. Nieuwe Spaansche regeering. Negrin opnieuw premier. De aigemeene toestand. zeer gematigd is. Dit blad schryft n. De burgeroorlog in Spanje. De krijgsverrichtingen. Mgr. Hlinkaf De terreur in Palestina. Britsch officier doodelijk gewond. ALKMAARSCHE COURANT. De Chineesche liniën, aldus meldt het Chineesche persbureau, strekken zich thans uit van Sjaho ten zuiden van Kioekiang naar het westen tot Joeitsjang en Matoetsjen. Maansjan, een strategisch punt, dat eenige dagen geleden door de Japanneezen was genomen, is thans door de Chineezen heroverd. De Chi neesche troepen blijven vorderen in de richting van Kioekiang. Zij hebben gisteravond in het maanlicht een ver rassenden aanval gedaan op de Japan- sche stellingen ten noorden van Sjaho. De vyand vluchtte in alle richtingen en liet vijfhonderd kisten granaten, twee machinegeweren en andere voorraden achter. De Chineesche luchtmacht heeft de vloot- concentraties bij Kioekiang opnieuw ge bombardeerd. Twee Japansche oorlogssche pen zijn gezonken, verscheidene ernstig be schadigd. Ten noorden van den Jangtse wordt de Japansche opmarsch door de overstroo mingen onmogelijk gemaakt. De steden Twangmei, Woesueh en Soesoeng staan rondom in het water, waardoor de Japan sche gemechaniseerde af deelingen tot werk loosheid gedoemd zijn. Ook rondom Taihoe en Wangkiang is het land overstroomd. In het zuiden van Anhwei zijn dë Chinee zen op 13 Augustus uit vijf richtingen tot een aanval op Woehoe overgegaan: Zij ruk ken naar de stad op. De spoorwegverbin dingen tusschen Woehoe en Wintsji zijn reeds verbroken, terwijl de tijgerheuvel door de Chineezen heroverd is. Doordat de Chineesche troepen Loewang- fen heroverd hebben, is het spoorwegver keer op het noordelijke traject van den spoorweg PeipingHankau gestremd. De Japanneezen hebben hier zware verliezen geleden. Succesvolle guerrilla-oorlog. De Chineesche militaire woordvoerder bevestigt het bericht, dat de guerrillatroepen Seoejang, 40 kilometer ten zuidwesten van Hangtsjau, hebben heroverd. De mobiele eenheden zijn zeer bedrijvig langs den spoorweg SjanghaiHangtsjau. Hier zijn den laatsten tijd minstens vijf tienhonderd Japanneezen gedood of gewond. Bericht is ontvangen; dat de guerilla- troepen, nu zij Foejang genomen hebben, een aanval op Hangtsjau voorbereiden. De woordvoerder zeide verder, dat de hoofdmacht der Japanneezen thans gecon centreerd is in midden-Anhwei, het is echter nog te vroeg om te zeggen, wat het eerst volgende doel der Japansche troepen zal zyn. Gemeld wordt nog, dat de Chineezen by de verovering van Foejang vele gevangenen hebben gemaakt. De meeste dezer gevange nen bleken bewoners der noordoostelijke provinciën te zyn, die gedwongen waren dienst te nemen in het Japansche leger. Van het Jangtsefront. Ongeveer 30 Japansche bommenwerpers hebben gistermiddag boven Hanjang en Woetsjang bommen neergeworpen. Er ont stonden eenige branden, waarvan er twee nog niet konden worden gebluscht. Het aantal dooden en gewonden zou groot zijn. Onder de bevolking is nogal nervositeit ont staan. De banken in Woetsjang zullen hun kantoren tot den middag gesloten houden, de meeste winkels openen hun deuren pas tegen den avond. De verscheidene dagen aanhoudende rust aan het Jantsefront wordt door de Japan neezen gebruikt om de den laatsten tyd ont stane lacunes aan te vullen. In Kioekiang zijn verscheidene Japansche oorlogsschepen aangekomen. Naar voorts uit Chineesche bron gemeld wordt, hebben Chineesche vliegers nabij Matang ongeveer 70 Japan sche vaartuigen stroomopwaarts zien varen. Langs den Jantseoever dringen de Japan neezen in westelijke richting op. Zij hebben eenige vorderingen gemaakt. Aan den noor delijken oever ontmoet hun offensief moei lijkheden door de steeds toenemende over stroomingen. Chineesche militairen ver wachten ongeveer 70 K.M. ten westen van Hofei een nieuw offensief. Nieuwe Russische eischen aan Tsjang Kai Sjek? De Russische ambassadeur Orelsky, die per vliegtuig uit Moskou was aangekomen, heeft, aldus meldt de „Nitsji Nitsji" Tsjang Kai Sjek een ultimatum overhandigd, waar in geëischt wordt, dat communistische troe pen gemobiliseerd worden voor de verde diging van Hankau, dat de Russische mili taire raadgever de leiding der krijgsopera ties in handen krijgt, dat Hankau onder geen beding opgegeven wordt, dat de com munistische generaals even sterk in den militairen raad vertegenwoordigd zullen zijn als de generaals der centrale regeering en dat Tsjang Kai Sjek zoowel op militair als op ander gebied de dictatuur zal laten varen. Indien al die voorwaarden worden ingewilligd, is Rusland bereid, aldus de Nitsji-Nitsji, krachtigen steun te verleenen, in het tegenovergestelde geval dreigt Mos kou met stopzetting van de steunverleening. Tsjang beloofde volgens het Japansche blad te antwoorden na de leiders der Kwomintang geraadpleegd te hebben.. Gisteren is het kabinet-Negrin afgetre den, maar nog in den loop van den nacht heeft de afgetreden minister-president Negrin een nieuwe regeering samenge steld, die in haar samenstelling geen belangrijke wijzigingen bracht en die het werd nog eens extra verzekerd geen wijzigingen in de richtlijnen der vroegere regeering zal brengen. Juan Negrin Nieuwe regeering gevormd. In den loop van den nacht is een nieuwe regeering gevormd onder leiding van mi nister-president Negrin. De minister van ar beid Ayguade en de minister der republiek, Irujo, zijn afgetreden en vervangen door Noix Regas, lid van de Katalaansche socia listische partij en Thomas Bilbao Hospitaiet, minister zonder portefeuille, lid van de Spaansche socialistische partij. Tot nu toe was Hospitaiet Spaansch consul te Perpig- nan. Nadat de hervorming van het kabinet tot stand was gekomen, is een nota gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering nogmaals verzekert, dat zij de persoonlijk' heid en de rechten van de autonome gebie' den zal eerbiedigen. Zij is verheugd, dat d( Katalanen en Basken in de nieuwe regee' ring vertegenwoordigd blijven, waardoor de regeering haar karakter van nationale ver eeniging handhaaft. De regeering wil de on afhankelijkheid en het voortbestaan van Spanje handhaven. In een officieel communiqué wordt verder medegedeeld, dat de regeering van de ver schillende partijen brieven heeft ontvangen waarin zij hun aanhankelijkheid aan de re geering betuigen. De onverwachte kabinetscrisis werd ver oorzaakt door het feit, dat er "verschil van meening bleek te bestaan tusschen den mi nister van arbeid Aguade en enkele van zijn collega's ten aanzien van de toepassing van decreten inzake de regeling van de oorlogs industrie. (Het eerste kabinet Negrin werd gevormd toen Largo Caballero op 18 Mei 1937 zijn ontslag had aangeboden. Negrin werd belast met de vorming van een nieuw ministerie, waarin hij zelf behalve de functie van mi nister-president die. van minister van finan ciën en economische zaken voor zijn rekening nam. Giral was minister van buitenlandsche zaken en Prieto van oorlog. 9 April 1938, werd het kabinet van Negrin gereorganiseerd. De premier werd minister van oorlog, terwijl Del Vayo Prieto opvolg de aan buitenlandsche zaken.) ALKMAAR, 17 Augustus. Eenige Duitsche dagbladen behandelen de critiek, die in een deel der buitenland sche pers wordt uitgeoefend op de Duitsche legermanoeuvres, waarvan wij gisteren in deze rubriek uitvoerig gewag maakten. De eenzijdige opwinding over deze herfstma- noeuvres, aldus de Deutsche Allgemeene Zeitung, is er een teeken van, dat men in het buitenland nog steeds niet gewend is aan de gedachte der rechtsgelijkheid. Dit bevestigt, zoo merkt het blad verder op, de juistheid der Duitsche opvatting nog maals, dat Duitschland deze rechtsgelijk heid nooit tot stand zou hebben gebracht, wanneer het haar niet zelf genomen had. Wat de legeroefeningen zelf betreft, iedere weermacht moet zijn reservisten oefenen en geoefend houden. De critici van Duitschland zien volkomen over het hoofd, dat zij zelf sinds 20 jaar hun reser velichtingen opleiden, terwijl in Duitsch land onder het oude gedwongen systeem van de langdienende 100.000 man zestien reserve-lichtingen zijn uitgevallen. Het Berliner Tageblatt is al even scherp van kritiek als het bovengenoemde dag blad en schrijft o.a.: Wanneer Frans°he journalisten meenen, dat zy hun lezers steeds weer opwindende sensaties moeten voorzetten, is dat hun zaak. Er zyn echter ter wereld zoo veel opwindende sensaties en moeten voorzetten, is dat hun ^ak.Erzyn echter ter wereld zoo veel opwindende en bioedige gebeurtenissen, zooals byv. in Spmvje en Palestina, dat men er van zou kunnen afzien normale gebeurtenissen in Duitschland op fantasievoHe wyzezoolang af te schilderen, dat daaruit ten slotte vreeseliike spookverschijningen zyn g worden Men zal er in het buitenland aan moeten wennen, dat het nieuwe Duitsch land in ieder opzicht een gelyk recht als de overige mogendheden vooi eischt. Zijn de Fransche dagbladen dan zoo sensationeel? Wanneer men lees wat Temps schrijft over de manoeuvres dan moet men eigehlyk opmerken, dat de toon Er geen reder om zich verrast te too- nen over het feit, dat de openbare mee ning in zekere landen de gebeurtenissen in Duitschland met buitengewone aandacht volgt, maar evenmin is er reden er zich buitengewoon over te verontrusten en, ge lijk sommige lieden geneigd zijn te doen, er uit af te leiden, dat alle omstandig heden gunstig zijn voor een crisis, waaraan de Europeesche vrede geen weerstand zou kunnen bieden. Men heeft in den loop der laatste jaren oogenblikken van ernstiger spanning gekend en men is alle moeilijk heden te boven gekomen door alle midde len in het werk te, stellen, waarover de diplomatie beschikt om de dreigende geva ren uit den weg te ruimen, die voortvloeien uit de onmiddellijke en diepgaande ge schillen tusschen de groote mogendheden. Welnu, dergelijke geschillen van dien aard, die de vitale belange-i van de groote mogendheden aantasten, bestaan op het oogenblik noch tusschen Frankrijk en Duitschland, noch tusschen Frankrijk en Italië, noch tusschen de beide groote Wes telijke democratieën en de totalitaire mogendheden, die vereenigd zijn door de as Rome-Berlijn. Welke is dan de ware reden van de militaire bedrijvigheid, die zich aan den anderen oever van den Rijn afspeelt? De verschillende verklaringen, die men geeft, bevredigen geen enkelen onbevooroordeelden waarnemer van de gebeurtenissen. Men kan zeggen, dat de Duitschers zich rekenschap willen geven van de effectiviteit van een weermacht, waarvan men kan zeggen, dat zij in enkele jaren geimproviseerd is, temeer omdat het alarm van 21 Mei (de Tsjechische mobili satie) naar men zegt, heeft aangetoond, dat zekere verbeteringen noodzakelijk waren. Maar toch zal men moeten vaststellen, dat het oogenblik om een dergelijk experiment te ondernemen tamelijk slecht gekozen is temeer omdat het vergezeld gaat van een reeks van maatregelen, die het karakter dragen van een voormobilisatie. Er zijn merkwaardige contradicties in de verschil lende aspecten van de militaire activiteit aan de andere zijde van den Rijn en mis schien moet men in dat alles slechts een voorbeeld zien van dat gebrek aan psycho- logischen zin, waarvan de Di'-'V-Mie politiek zoo dikwijls blijk heeft gegeven en dat Duitschland al te vaak belet nauwkeurig de gevolgen van haar ondernemingen te berekenen. „Wij willen vrede, veiligheid, vooruit gang en welvaart voor ons zelf en voor onze naties. Wij gelooven in en geven steun aan economischen wederopbouw, als grondslag van een stabiele, internationale welvaart, eerbied en inachtneming der verdragen zoowel als wijziging van die verdragen, wanneer dat noodig is in een geest van hulpvaardigheid en aanpassing, zelfbeheersching bij het nastreven van een politiek van nietinmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van andere naties, en regeling van geschillen door vreedzame onderhandelingen, internatio nale samenwerking en een zoo vrij moge lijk intellectueel verkeer, zoodat door wederzijdsch begrip de problemen van anderen en de problemen, die zich voor allen gemeenschappelijk voordoen, op vreedzame en snellere wijze geregeld kun nen worden. Wij bevelen deze zaken allen naties aan. Tevens zijn wij er van over tuigd, dat geen ander program op den langen duur een hinderpaal kan opwerpen tegen, en een ommekeer teweeg kan bren gen in het huidige, noodlottige afdrijven in de richting van internationale anarchie en van een gewapend conflict op een reus achtige schaal." Bovenstaande regelen zijn een gedeelte van den rede van den Amerikaanschen staatssecretaris Huil, welke hij gister avond voor de radio heeft gehouden. Huil heeft in deze redevoeiing een waarschuwende stem laten klinken tegen de internationale wetteloosheid en tegen het vertrouwen op wapengeweld. „Wij willen vrede, veiligheid, vooruit gang en welvaart voor alle naties!" Het is een schoon ideaal. Wanneer zal de tijd komen, da ieder zoo denkt en dat ieder werkelijk mee wil werken, om dat schoone ideaal te berei ken? Maaridealen zijn immers onbereik baar? In de sectoren van Cabeza de Buey en Her rera del Duque zijn volgens Havas felle ge vechten geleverd. De regeeringstroepen zyn er in geslaagd de tunnel de Las Cabezas in de Siërra de Cabeza de Buey te heroveren In de zone van Zarzacapilla zijn de troe pen van Franco eenigszins opgerukt. Van deze fronten wordt van Franco-zijde gemeld: Aan het front van Estremadura hebben de troepen van het Zuidelijke leger stellingen veroverd ten Noordwesten van Zarzacapilla Van het Oostelijke front Havas meldt uit Barcelona: Aan het Oostelijke front zijn de krijgsver richtingen geconcentreerd in den sector van den Rio Segre en in dien ten Zuiden van Gandesa. De strijd wordt gekenmerkt door den weerstand der regeeringstroepen tegen de rechtsche aanvallen en door luchtgevech ten aan het Ebrofronta. In den sector van de Segre zijn de regeeringsstellingen verbeterd aan den rechteroever van de rivier, na twee aanvallen der rechtschen. Het bruggehoofd van Balaguer biedt weer stand aan de rechtsche aanvallen. Het front voor Balaguer vertoont geen wijzigingen, nadat de rechtschen drie dagen lang tegen aanvallen hadden gedaan. Aan het front van den Ebro heeft de recht sche strijdmacht zonder resultaat aanvallen ondernomen op de Siërra de Pandols, ten Zuiden van Gandesa, op den weg naar Tor- tosa. Een en twintig regeeringsvliegtuigen hadden vier rechtsche eskaders aangevallen. Een Fiat en twee Messerschmidt-toestellen werden neergehaald. De regeeringstroepen verloren een jachttoestel. De generale staf van het regeeringsleger deelt voorts mede, dat de vierde Navarree- sche divisie der opstandelingen in de pan is gehakt in de bergen van Pandels, ten Zui den van Gandesa, na een strijd, welke vier dagen heeft geduurd. De overlevenden der divisie zijn uit de frontlinie teruggetrokken om gereorganiseerd te worden. Gebruik makende van de werkloosheid der rechtschen, die hun stellingen versterken, hebben de regeeringstroepen strategische po sities heroverd. In den sector van Villama- lur, op 25 K.M. ten Noorden van Segorbe, waarvan hij gescheiden is door de Siërra de Espadan, hebben de regeeringstroepen den berg El Collado veroverd. Mijn onder universiteitsstad ontploft. De geheele stad schudde gistermorgen, toen een door de regeeringstroepen aange brachte mijn onder een gebouw der univer siteitsstad tot ontploffing kwam. Men ge looft, aldus Reuter, dat bij de ontploffing talrijke dooden en gewonden zijn gevallen onder de rechtsche bezettingstroepen. Madrid gebombardeerd. Gisteravond negen uur heeft de rechtsche artillerie Madrid gebombardeerd. Verschei dene huizen werden beschadigd, talrijke per sonen werden gewond. Even voor twaalf is vannacht mgr. Hlinka, de leider van de Slowaaksche autonomisten, overleden. Andreas Hlinka werd op 29 September 1864 in Cerno geboren, uit boerenouders. Na het gymnasium te hebben afgeloopen en gestudeerd te hebben aan het seminarie te Zips, werd hij in 1889 tot priester ge wijd. Lange jaren was hij pastoor te Rosenberg. Mgr. Hlinka, de overleden leider van de Slowaaksche autonomisten. Hlinka kan beschouwd worden als de man die het Slowaaksche nationale be wustzijn weer tot nieuw leven wekte. Zijn activiteit welke reeds in het oude Honga rije was begonnen, heeft hem gevangenis- en geldstraffen bezorgd. In de gevangenis van Szegedin heeft Hlinka Tiet Oude Testament in het Slowaaksch vertaald, in de gevangenis van Mürau heeft hij zijn werk Apologie van het Christendom- vol tooid. Hlinka maakte sedert het ontstaan deel uit van de Tsjecho-Slowaaksche nationale vergadering. Ten tijde van de vredesonderhandelingen vertoefde Hlinka te Parijs, waar hij op grond van het ver drag van Pittsburgh autonomie voor Slo wakije eischte. In de jaren 1919 en '20 steunde zijn party de regeering, daarna is zij tot de oppositie overgegaan. In begin '27 werd zijn partij weer in de regeering vertegenwoordigd, naar Hlinka zeide om het verdrag van Pittsburgh te verdedigen. In October 1929 verliet hij weer de regeeringscoalitie als gevolg van het proces Tuka, dat tot ver oordeeling van Hlinka's medewerker, pro- fessol- Tuka, geleid had. Behalve de katholiek Slowaaksche volkspartij waren er nog andere Slowaaksche óppositioneele partyen. In Augustus '33 gelukte het Hlin ka alle Slowaaksche partijen zij het dan ook voor slechts korten tijd in een ge meenschappelijk front te vereenigen, In het begin van dit jaar is Hlinka een bijzonder heftigen strijd tegen de regee ring te Praag begonnen. Hij kondigde toen aan, dat delegaties uit de Vereenigde Sta ten naar Tsjecho-Slowakije zouden komen en het origineel van het verdrag Van Pittsburgh zouden meebrengen. Hlinka verklaarde, voornemens te zijn, naar Praag te gaan, om te vragen of de handteeke- ning van Masaryk onder dit verdrag echt was, of niet. Men weet dat deze delegatie inderdaad met het verdrag in Tsjecho- Slowakije is aangekomen! Eind Maart werd gemeld dat Hlinka ernstig ziek was. Tijdelijke verbeteringen in zijn toestand konden het verloop van zijn ziekte niet duurzaam wijzigen. Nu de besprekingen over het nationaliteitensta tuut in Tsjecho-Slowakije in een definitief stadium zijn gekomen, is de man overleden die jarenlang de aanvoerder was van een belangrijk deel der Slowaken, die hem vol vertrouwen volgden in den strijd voor autonomie. Nabij Acre is gistermorgen een Britsch officier doodelijk gewond, toen een bom tot ontploffing kwam onder een vrachtauto. Twee soldaten werden gewond. Verder is gistermorgen een Arabier ge troffen en ernstig gewond in een straat te Haifa. Men gelooft, dat de aanvallers Ara bische terroristen waren. Te Nabloes hebben bandieten een post bode overvallen op het moment, dat hij het postkantoor wilde binnengaan. De bandie ten ontsnapten met postzakken. Een daar van bevatte naar men meent tweeduizend pond sterling.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1