1898 1938 E WIND BLAAST. KONINGIN WILHELMINA NEDERLAND „40 jaren Koningin der Nederlanden" tweede blad. MÜUtetU&nd Branden brand tengevolge van hooibroei woning niet verzekerd. boerderijbrand. Verkeersongelukken jongetje overreden en gedood. in het buitenland omgekomen. geen voorrang verleend. badgast aangereden. fietser ernstig aangereden. Hoofdpijn, Kiespijn. De landbouwcrisispolitiek van de regeering. De gemeenten en het gemeentelijk beheer. gestolen auto gevonden. het springen van het wegdek bij de bilt. het regeeringsjubileum. Gsteravond omstreeks kwart voor tien is te Landsmeer tengevolge van hooibroei brand ontsaan in de boerderij van den heer G. Klooker, bewoond door den landbouwer S. Verbree. Het vuur greep snel om zich heen en aan blusschen viel niet te denken. Het huis brandde geheel af. De inboedel en de boerderij-inventaris gingen geheel ver loren. Gistermiddag is de woning van M. Thoo nen te Oploo (N.-B.) door nog 'niet beken de oorzaak in vlammen opgegaan. Het grootste deel van den inboedel ging verloren. Het huis was niet verzekerd, de inboedel wel. Door nog niet bekende oorzaak is gister middag brand ontstaan in een boerenbehui- zing te Cuyk, bewoond door den landbou wer Thelosen. In een oogwenk stond het huis, dat met riet gedekt was, in lichter laaie. De motorspuit uit Cuyk was spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Alles ging verloren. Omstreeks acht uur is gisteravond in den Zwaanshals te Rotterdam een ernstig onge luk gebeurd, dat den zesjarigen J. Valerius, wonende Zwaanshals 140 B, het leven heeft gekost. De jongen was met een paar vriendjes aan het spelen bij een stilstaande vrachtauto. Zonder dat de bestuurder van de wagen het had bemerkt, was de jongen op den wagen geklommen aan de achterzijde. De bestuur der zette den wagen aan, waardoor de jon gen het evenwicht verloor en van de auto viel. Hij kwam juist achter het rechter- achterwiel terecht, dat hem over de borstkas ging. Met zwaar inwendig letsel is de jongen per auto van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar hij korten tijd na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Te Tilburg is gister bericht ontvangen, dat de heer A. D. M. Aelen, pastoor van de parochie- Koningshoeven aldaar, op vacan- tiéreis in Luxemburg bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De pastoor is met de door hem bestuur de auto, waarin tevens de heer en mevr. Maesen uit Tilburg waren gezeten, te Weiss am Bach tegen een boom gebotst. De pas toor werd zóó ernstig gewond, dat hij eenige uren later overleed. De andere in zittenden werden slechts licht gekwetst. Gistermiddag te ruim vijf uur is in de Pretorialaan te Rotterdam een wielrijdster het slachtoffer geworden van een automo bilist, die zich van de verkeersregels weinig bleek aan te trekken. De 29-jarige mej. P. Overdijk, wonende aan den Parallelweg, kwam van de Maashaven en naderde de Paul Krugerstraat. Van de andere zijde naderde een vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen W. H. R., wonende aan den Goudschenweg, die de wielrijdster, die voor hem van rechts kwam, voorrang had moe ten verleenen. Zonder vaart te minderen reed de automobilist echter door, zoodat hij de wielrijdster juist in den flank aanreed. Zij werd tegen de straat geslingerd en met een rechterdijbeenfractuur, een ernstige hoofdwond en een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Haar toestand is ernstig. Gisteravond is te Zoutelande (Zeeland), mevrouw de R. uit Roermond, die tijdelijk aldaar verblijf houdt, door een motorrijder uit Vlissingen aangereden. Zij bekwam een zware hersenschudding en werd in een na bijgelegen woning binnengedragen. Zij mag niet vervoerd worden. Op den Groenen Kruisweg onder voor malig Hoogvliet te Rotterdam is gister de 16-jarige A. Kamp, wonende te voormalig Pernis, die daar met eenige vriendjes fietste, onder een passeerende personenauto geraakt Hy liep een gebroken rechterbeen, een groote hoofdwond en een hersenschudding op. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hy in ernstigen toestand is opgenomen. Snel en goed helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. Wat de graanhandel er van denkt. Het comité van graanhandelaren te Rotterdam heeft gisteren, mede namens een aantal organisaties uit den graanhan del, een tiental journalisten uitgenoodigd, om de bezwaren tegen de graanpolitiek der regeering uiteen te zetten. De heer Gerrit van Stolk zeide, dat de organisaties, uit welker naam hij sprak, gedurende de afg^loopen 5 jaar buitenge woon weinig succes hebben gehad met be zoeken aan Haagsche regeeringspersonen. Iets buitengewoon ernstigs staat te gebeu ren: de graanhandel is dicht bij den on dergang. De oorzaak hiervan is, dat onoor deelkundige maatregelen van de regeering het den graanhandelaren schier onmogelijk maken zaken te doen. Vyf conclusies. Van de aan de pers uitgereikte verhan deling over de landbouwcrisispolitiek van de regeering luiden de conclusies als volgt: le. De regeering houdt geen rekening met de belangen van den graanhandel, waardoor een steeds grootere onzekerheid ontstaat, welke den handel dreigt lam te slaan en steeds grootere schade aan dien handel wordt toegebracht, terwijl steeds meer artikelen geheel of gedeeltelijk aan den graanhandel ontvallen (erwten, boonen, haver, gerst en rogge), waardoor het terrein, waarop de handel zich kan bewegen, steeds meer wordt ingekrompen en de import dreigt te worden vernietigd. 2e. De sinds April 1938 genomen maat regelen, in het bijzonder met betrekking tot de artikelen rogge en gerst, getuigen van een onjuist regeeringsbeleid. Uit de sinds April opgedane ervaringen blijkt ten duidelijkste dat de regeering op den ver keerden weg is en dat haar steun-politiek tot mislukking is gedoemd. Tevens blijkt, dat de wel overwogen en geargumenteerde adviezen van den handel terzijde worden gelegd. 3e. De z.g. „voorraadovereenkomst" heeft niet aan haar doel beantwoord, aan gezien de regeering haar systeem heeft ge wijzigd en zich omstandigheden hebben voorgedaan, die bij het aangaan der over eenkomst niet konden worden voorzien. 4e. De regeering kome tot een volledige herziening van het tot dusver gevoerde beleid inzake den landbouwcrisissteun in dier voege, dat óók met de belangen van den graanhandel terdege rekening worde gehouden, opdat niet, zooals in het bijzon der gedurende den laatsten tijd is geschied, onnoodig groote financieele en moreele schade aan den graanhandel worde toege bracht. De regeering onthoude zich vooral van maatregelen die storend werken op de onderlinge prijsverhoudingen der granen, waardoor de markt wordt ontwricht en onberekenbare schade wordt toegebracht 5e. De regeering onthoude zich van het geven van onjuiste, althans onduidelijke, toelichtingen en mededeelingen ter verde diging van door haar genomen maatregelen opdat niet verhinderd worde dat het Nederlandsche volk, met name de consu menten, zich een voldoend en juist oordeel kan vormen omtrent de gevolgen van het door de regeering gevoerde crisisbeleid. ONDER Vervolg. OVERDRACHT VAN H. M.'s „TROMP". De nieuwe flotille-leider der Koninklijke Marine, de „Tromp", die vandaag officieel in dienst zal worden gesteld, is gister zon der eenige formaliteit door de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam aan de Marine overgedra gen. De heer D. Goedkoop en andere leden van de directie dier maatschappij, alsmede verschillende ingenieurs die aan den bouw hadden medegewerkt, maakten een rond gang over den oorlogsbodem met vice- Staatsrechtelyk zijn de veranderingen groot in deze 40 jaren. Groot is ook het ver schil in de positie, het uiterlijk en omvang van onze gemeenten, groote zoowel als kleine. Werpen wij een blik op het uiterlijk van achtereenvolgens den Haag, Rotterdam en Amsterdam. In 1898 waren Den Haag en Scheveningen nog twee; gescheiden, behalve dan door den Ouden Scheveningschen weg door een groot stuk geheel onbebouwd land Duinoord, het nu zoo volkrijke kwartier, was nog min of meer in aanbouw; wie zich met de toenmalige stoomtram van het Hol- landsch Spoor naar de Anna Paulownastraat begaf, reed het nu geheel volgebouwde Delft- sche gedeelte nog om. De Laan van Meerder voort was doorgetrokken tot aan de Conrad- kade, maar verder reikte deze niet, terwijl nu haar gebied zich reeds tot Loosduinen uitstrekt. Achter het Bezuidenhout waren enkele straten, maar van de toenmalige wielerbaan aan de Laan van Nieuw-Oost Indië keek men nog in de vrije velden tot aan Voorburg toe. De weidjes van Van Bijlandt zouden nog jaren achtereen een on bebouwd terrein van groot natuurschoon vormen; de Jan van Nassaustraat was voor- loopig de grens naar den kant van Wasse naar. Wat is sedertdien naar alle deze kanten het bewoonde gedeelte van onze Residentie niet uitgebreid, volgebouwd met voor een deel leelyke symetrische wijken, voor een deel echter ook met stadsbeelden, die in het buitenland vergeefs huns gelijke zoeken. Wat is in het bijzonder aan den ingang van den Ouden Scheveningschen weg niet alles veranderd; wie herinnert zich nog hoe het bij het hek van Buitenrust was en by den toenmaligen Russischen kapel, alles nu door het Vredespaleis met zijn schitterenden tuin aanleg ingenomen. En wie herinnert zich nog hoe geheel dat thans bebouwde gedeelte van Zorgvliet, een werkelijk lustpark ge worden, ontoegankelijk was afgezet door een hek, dat slechts hier en daar een kijkje in de mooie lanen veroorloofde! Den Haag is steeds voortgegaan in deze veertig jaren om een begrijpelijke zorg te geven aan zijn uiterlijk voorkomen; Den Haag is gebleven wat de diplomaten der achttiende eeuw het reeds noemden: het mooiste dorp van Europa. Den Haag wenscht, ondanks allen vooruitgang, geen stad in de eigenlijke be- teekenis des woords te zijn, het is woon-, in zekeren zin luxestad voor alles; het heeft geen uitgesproken Nederlandsch karakter, al voelt de Nederlander er zich niet minder thuis dan de vreemdeling. Scheveninger. werd in deze 40 jaren de mondaine bad plaats met haar reusachtig groote hotels, met haar Pier en haar galerijen! Het vis- schersdorp Scheveningen is thans, ondanks de inmiddels aangelegde havens, wel geheel in de badplaats Scheveningen ondergegaan Rotterdam heeft in deze 40 jaren gestaan onder den invloed van De Jongh's zorgen voor steeds betere havenwerken, die aan het einde van zijn beheer deden komen tot het uitgaven van de geheel nieuwe Rijnhaven, maar ook onder het ideaal van Zifnmerman. die Rotterdam wilde maken tot „woonstad". Wat zijn havenwerken betreft, kan Rotter dam wedijveren met elke havenstad op het Europeesche vasteland. Wat zijn uiterlijk van woonstad betreft, is er verbetering on tegenzeggelijk waarneembaar. Geheel nieuwe kwartieren zijn bijgebouwd; in alle richtingen heeft de 'stad zich uitgebreid. Zelfs is een geheel nieuw bosch voorge nomen, waarvan intusschen eerst het nage slacht het volle profijt zal hebben. Wie zich den Coolsingel, entrée van de stad zoowel vanaf de Delftsche Poort als van het elec- trisch station herinnert in zyn gedaante van 40 jaren geleden, zal in de tegenwoordige breede, met groote en grootsche gebouwen bezette avenue dien Coolsingel nauwelijks terugvinden. Het nieuwe Stadhuis van Rot terdam, grooter dan eenig ander gemeente lijk stadhuis in ons land, is daar min of meer als een symbool van Zimmerman's werk zaamheid en zyn streven om Rotterdam aan de spits der Nederlandsche gemeenten te stellen. Daarnaast is het Postkantoor, straks de Beurs, een niet minder indrukwekkend gebouw. De verschillende scheepvaart- en handelspaleizen, over de stad verspreid, leggen voorts getuigenis af van den vooruit gang, die haar ten deel is gevallen, van de uitbreiding, die de stad naar alle kanten ondergaan. Geweldig is het zielental van Rotterdam gestegen. Bedroeg dit einde 1889 nog slechts 201.000 inwoners, tien jaren later was het reeds 318.000; veertien jaren later i 417.000, terwijl het aan het einde van De- cember 1936 de 600.000 was genaderd. Niet in gelijke mate nam de bevolking van Amsterdam toe. Bedroeg deze einde I879 reeds 317.000 inwoners en einde 1899 510.000 inwoners, zij bleek tien jaren later gestegen tot 566.000 inwoners en bedroeg op 31 De cember 1936 783.000 inwoners, waarin de vergrooting van het zielental door de aan merkelijke uitbreiding van het „landelijk" gebied der stad is begrepen. In Amsterdam intusschen is het stadsbeeld ook gewijzjg^ al dadelyk wanneer men van de zijde van het Centraal Station de stad binnengaat. Tengevolge van de ontwikkeling, die Am sterdam in de richting van het IJ heeft ge nomen, gevoelt men eerst recht de grootheid van de fout, die begaan werd, toen men daar het Centraal Station plaatste, dat nu met zijn spoorbaan in beide richtingen onover komelijke beletselen voor het verkeer vormt. Een Staatscommissie, ingesteld om na té gaan op welke wijze aan deze beletselen zou zyn tegemoet te komen, werkte een plan uit van tientallen millioenen, hetwelk het Centraal Station in wezen liet, doch Amster. dam van de omknellende spoorwegarmen bevrijdde. Dat men zich met een voorloopige oplossing, mede in den vorm van een twee de spoorbaan in de richting van 's-Graven- hage en Enkhuizen heeft tevreden gesteld, is te begrijpen, te meer waar men aan de aanvankelijke verzakking van de IJ-viaduc- ten tegemoet kwam door toepassing van het Zwitsersch stelsel, dat tot dusverre uit nemend schijnt te hebben gewerkt. Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onse koningin? Het boek verschijnt in Augustus, waarschijnlijk begin volrend» week. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Uealbumssjjn uitsluitend bjj vooruitbetaling, zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prijs bedraagt 0.75 afgehaald aan ons bureau, fr. p. post 0.05. Postgiro 37060 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Costor en Zoon, Alkiniarsche Courant. admiraal A. Vos van het departement van defensie, met den commandant van Hr, M.'s „Tromp", d^n kapitein-ter-zee L. A C. M. Doorman, en verscheidene hoofden van technische diensten en ingenieurs der Marine. Zooals te begrijpen is, droeg deze rond gang een zuiver formeel karakter en na dezen laatsten inspectietocht kon dan ook de laatste man van het personeel der scheepswerf het schip verlaten en bleven slechts de reeds sedert het grootste deel van den bouw en gedurende de geheele montage aanwezige leden van den etat- major en van het technische marine-perso neel achter. In den loop var den middag arriveerden op de werf ook de overige onder-officieren en manschappen, mariniers zoowel als ma trozen, om het thans door de marine over genomen schip te bemannen. D Door DONN BYRNE. Uit het Engelach door J. van P 13) „Mijn familie, vrouw van het huis „Is het je familie? Het is toch zeker je familie niet, die met mijn prachtige doch ter trouwt, maar jijzelf. De ouderen zijn verzuurd en ze denken maar aan afwate ring van de velden of den prijs van vlas dan aan de pijniging en genietingen van de liefde. En er zijn altoor bezwaren, maar er kunnen geen bezwaren zijn als de zaak be klonken is". Zij keek hem met sluwen blik aan. „Een groote invloed, een groote bezadigende in vloed is het huwelijk voor een zeeman. Het houdt je terug van het uitgeven van geld in vreemde havens, waar je toch maar be drog koopt voor je zilver. En als je een vrouw thuis hebt, zul je weinig te doen hebben met wufte vrouwen, die hun man nen achter een scherm verborgen houden, mannen, die messen hebbenDat heb ik hooren vertellenLuister maar naar een nenDen gezwn-, n zijn dan degenen, die van de ééne naar de 1 J 'r~- Aw 1. oude vrouw, die jongen". „Als ik van mijn reis terugkom „Donkere jongen, als er iets met je ge beurde en je het grauwe water verdronk, dan zal er veel spijtigheid in je zijn als het water in je longen borrelt en je zult den ken: Ben ik niet de grootste gek van de wereld geweest, ik had de kerels kunnen hooren zingen in den nacht met mijn blan ke liefde naast mij en ik had liefde kun nen genieten, maar ik was jong en dwaas en lag alleen Maar dit was de verkeerde koers, zooals de oude vrouw bemerkte en zij ging over stag. „En al dien tijd, dat je weg bent, zal mijn dochter naar je verlangen, kniezen en kwijnen, mijn mooie jonge dochter en de lente zal uit haar tred verdwijnen en het licht zal uit haar oogen en de glans van haar haar, dat de bewondering van velen wekt... 0, is het niet een wreed iets?" „Mijn schip zeilt overmorgen". Zij zag toegeven op zijn gelaat, stond snel op en ging naar de deur. „Kom hier, Moyae, Moyra'tje! En doe je mantel om, die met de linten, die onder de kin vaststrikken en de jurk van mousseli ne, die de dame uit Newry je gegeven heeft en doe je kousen aan en je leeren schoenen! En je moet mijn sjaal van Pais- ley om doen en deze jonge man zal Michael Doyle's paard en wagen gaan halen. Kom hier, Moyra'tje, kom binnen en maak wat voort, want we gaan naar Dundalk, van daag, ja op dit uur, op dit oogenblik nog!" In Nijmegen verdwenen en in Amsterdam teruggevonden. De heer J. J. uit Beuningen deed gisteren aangifte bij de politie te Nijmegen, dat zyn auto, welke op den Molenweg stond gepar keerd, was ontvreemd. In den loop van den nacht trof de politie van het bureau Stad houderskade te Amsterdam op deze kade een onbeheerde auto aan, welke geheel en al aan het signalement van den ontvreem den wagen beantwoordde. De heer J. werd verwittigd van de vondst en in Amsterdam herkende hy zijn eigendom, waarmede hij vervolgens huis waarts reed.. Van de ontvreemders ontbreekt elk spoor. Hij dacht erover na: hadden zij hem dit huwelijk opgedrongen? En hij antwoordde naar waarheid. Neen, dat hadden zij niet gedaan. Hij had neen kunnen zeggen en, jong als hij was, zou hij zijn woord gestand hebben gedaan tegen elke oude vrouw en elke jonge vrouw ter wereld. Neen, vlug als zij geweest waren, zij waren niet vlugger geweest dan zijn gedachten. En trouwde hij, omdat hij Moyra Dolan lief had? Hij had haar lief, dat gaf hij toe. Naar wat de uitdrukking beteekende, had hij haar lief. In zijn twintig jaar had hij veel vrouwen ontmoet, voorname dames van de clans van Ulster, verlegen, stijve misses van de Kwakerschool, teruggetrok ken boerenmeisjes, vroolijke vrouwen in vreemde havens en voor geen van haar had hij dat vreemde verlangen gevoeld, dat hij voelde voor Moyra Dolan, die vreemde aantrekkingskracht, die den twijg in de handen van den wichellooper naar het ver borgen water omlaag trekt. Ja, hij had haar lief maar was het daarom dat hy haar ge trouwd had? En naar waarheid antwoord de hy: neen. Nu de stemming weer over hem kwam even duidelijk als een handeling, herin nerde hij zich, wat hij gedacht had, toen de oude vrouw hem met haar stem als zachte boter had bewerkt. Alles wat hij gedacht had gedurende de nachtwachten, alles wat hy in de eenzaamheid in zyn moeder's huis gedacht had, stapelde zich op als groote wolkenbanken in den nacht Naar aanleiding van bovenstaand voorval tijdens de zeer warme dagen van begin Augustus deelt men ons het volgende mede: Het voorval op dezen weg betrof een klein gedeelte van een proefvak van gemetselde klinkers. Men was by de gevolgde construc tie uitgegaan van de vooropgezette veron derstelling dat het aanbrengen van uitzet- tingsvoegen niet noodig zou zyn. Dit is thans gebleken onjuist te zyn. Men dient nu allerminst de conclusie te trekken dat daarmede klinkers voor een modernen weg veroordeeld zyn. Integendeel, de erva ringen met gemetselde klinkers in cement- mortel, zij het dan op een gewijzigde metho de t.o.v. bovenbedoeld proefvak, en met klin kers in een trasmortel zijn dermate gunstig, dat toepassingen ervan op steeds grootere schaal plaatsvinden. De versiering van den Dam in Amsterdam. Het Damcomité is er nagenoeg in geslaagd alle gelden bijeen te brengen voor een smaakvolle versiering van het geheele Damterrein ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van de koningin. De plannen van architect Brouwer, die de geheele versiering belangeloos ontwerpt en uitvoert, zullen daarom in vollen omvang worden verwezenlijkt. Dinsdagmorgen werd een aanvang gemaakt met het monteeren van de stalen steigers, bestemd voor de groote eerebogen, die het Damrak en Rokin, en hadden plotseling vorm en kleur en doel aangenomen in dat eene oogenblik, als een wolkenbank bij de komst van de zonHet leven was hem in een kort oogenblik verschenen en hy had getracht het te grijpen. Het had hem goed geschenen, dat hy al zijn dagen op schepen de zee zou bevaren en op vreemde havens zou handelen en zou werken inspanning omzetten in verdienste en thuis zou komen om te rusten. En voor wie was de winst? En waar was thuis? Ze ker niet voor hemzelf was de winst en thuis was toch niet het kille huis van zijn moeder. En nu dat hij tot een man was uit gegroeid, zooals jongens op zee uitgroeien door gevaren te trotseeren en machtig na te denken, stond aan hem om te beslissen. Een luchtspiegeling, een schijnbeeld, een ding om naar te kijken, om dapper op af te gaan, had zich in kleine beelden in zijn geest vastgezet als plaatjes in een boek. Een ding van eenvoud, eenvoudig als de zee en even kleurrijk en even heilzaam en even schoon. Hij dacht aan een klein huisje met rieten dak met een geplaveid erf, schoon als een scheepsdek en een tuin, waarin de blauwachtig groene stelen met de onbegrijpelijk lieflijke bloemen van aardappelen in de lente zouden groeien en een zijde rood en wit zou zijn van klaver en aan de andere zijde de kleine blauwe bloempjes van vlas zouden staan: en een oude hond zou op den drempel suffen En dit zou in zijn gedachten zijn als hij door de verre, vreemde straten wandelde. En bijen zouden gonzen in de klaver en alsmede de Paleisstraat en de Mozes- en Aaronstraat in de volle breedte zullen over bruggen. Een geheel nieuw type van versiering wordt toegepast, waardoor nu reeds vast staat, dat de Dam het mooist versierde plein van Amsterdam belooft te worden. Voor de stalen steigers alleen reeds zal ruim 42 ton ijzer-materiaal worden gebruikt, d.i. ca. 75 K.M., ongeveer de afstand van Amsterdam naar Harderwijk. Daarby komen nog 70.000 rozen, ruim 10.000 meter spandoek en vlaggen. De N.V. Philips te Eindhoven leverde voor de ver lichting speciale lampen, die voor het eerst in Nederland zullen worden toegepast. Vier groote eerepoorten met een spanning van 22 meter en een hoogte van ongeveer 18 M. zullen het geheel op waardige wyze af sluiten. Er wordt een kolossale W van ca. 25 meter opgesteld met een kroon van 12 meter, die door de fa. Greiner in neon gratis zal worden uitgevoerd, terwijl de firma Kool en Co. het comité aangeboden heeft om in neon gratis de cijfers 18981938 aan te brengen, die by het Damplantsoen zullen worden opgesteld. De firma Groene- veld en van der Poll schonk een belangrijke bijdrage in den vorm van het aanbrengen van de electrische installatie. Het comité ondervond verder van verschillende zijden nog medewerking, zoodat vaststaat, dat de versiering een smaakvol geheel zal vormen, ook 's avonds hy de verlichting. Een honderdtal werklieden vindt door deze versieringen gedurende zekeren tijd werk. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. zwaluwen suizen in hun vlucht van en naar het dak en in den avond zouden de krekels zingen En hij zou dit alles hooren boven het geratel van den kaapstander... Als hij na zijn wacht zijn hut binnen tui melde, in het hellende kamertje waar de lamp als een verwezen ding heen en weer aan den zolder slingerde en alles een war boel was van oliejassen en zeelaarzen en waar veel vochtigheid was, dan zou hij weten, dat er een keurig huisje in Louth was, waar het aardewerk op het buffet in het vriendelijke schijnsel van het turfvuur glom, waar een spinnewiel in den hoek stond en een groote stoel met rieten zitting en de zingende ketel op de treeftEn als zijn makkers het schip 's avonds in de haven zouden verlaten om naar de huizen te gaan waar muziek en dans was en dolzinnig drin ken en waar de handige vreemde vrouwen haar armen vol mysterie en veile romantiek uitspreidden, zou hij over de reeling leunen en lachend zijn hoofd schudden: „Neen, ik geloof, dat ik aan boord zal blijven. „Kom mee, Shane, er is een vrouw bij moeder Parkinson en ze zeggen, dat ze een Oosten- rijksche aartshertogin is, die met een man is weggeloopen en nu in den steek gelaten is. Kom mee," of: „Er is vanavond een groote dansfuif op het strand en een vaatje rum en inboorlingenvrouwen, kom, spring in de boot". Neen, ik geloof, dat ik maar aan boord zal blijven". „Ach kom, wees niet idioot". „Neen, gaan jelui maar en amuseer je, ik blijf aan boord". (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6