Vraag en aanbod 8 8 I fuchtoaad. jMQ&umden Stukken JUuUopcoqcamma Jkoviüciacd Tlieum tweede blad. GEMENGD NIEUWS. damkampioenschap van alkmaar. Glimlachje Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven NOORDSCHARWOUDE HIJ KEGELT GRAAG. WANGEDRAG VAN WEESPER POLITIEAGENT. Men meldt uit Weesp aan de N.R.Crt.: De gedragingen van den Weesper politie agent J. W., over welke reeds ettelijke jaren werd gesproken op een wijze, welke het prestige van de politie geen goed kon doen, hebben tenslotte geleid tot een zeer uitge' 'breid justitieel onderzoek, dat reeds gerui- men tijd gaande is en dat nog niet is beëüi' digd. De betrokken agent heeft, toen hem bleek, dat er door de justitie een onderzoek werd ingesteld, contact gezocht met personen, die, hetzij reeds gehoord waren, hetzij nog ge tuigenis moesten afleggen. Hoewel W. van de zijde der justitie den wenk kreeg, zulks na te laten, teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken, ging hij hiermede voort, waar op de officier van justitie te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, den loco-burgemees ter van Weesp, wethouder E. W. Raadsheer, verzocht, den agent te schorsen. Hieraan is onmiddellijk voldaan en de eigenaardigheid deed zich nu voor, dat ,toen de agent zich niet meer in uniform in het publiek bewooe, de getuige-verklaringen veel talrijker en veel bezwarender werden. Het is een lange lijst van wangedragingen ook op zedelijk gebied, welke den thans ge schorsten agent ten laste worden gelegd. Tallooze brieven zijn, zoowel bij den bur gemeester als bij den procureur-generaal en den officier van justitie te Amsterdam bin nengekomen, waarin W. er van wordt be schuldigd, dat hij de menschen (en vooral de kleine burgerij) op hinderlijke wijze las tig viel en bovendien op provoceerende wijze optrad. In Februari 1937 had een der ingezetenen zich met een uitvoerige memorie tot defi procureur-generaal te Amsterdam gericht, waarin op tal van wantoestanden bij de Weesper politie werd geattendeerd. Het vorig jaar meende men, dat aan den toestand, waarover van verscheidene zijden klachten kwamen, een einde zou komen, doordat de agent W. er van werd beschul digd, zonder in het bezit te zijn van een tabaksvergunning, sigaren te maken, zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop aan derden. Een destijds ingesteld onder zoek heeft echter niet voldoende bewijs materiaal opgeleverd, om strafmaatregelen op den agent te kunnen toepassen. Het thans ingesteld onderzoek is vrucht dragend geweest. De rijksrecherche heeft, na een zeer mi nutieus onderzoek, vele oude geschiedenis sen uiteen weten te rafelen. Bulgaarsche handelsattaché te Amster dam. - Gister arriveerde te Amsterdam dr. Th. Kozaroff, handelsattaché van de Bul gaarsche legatie te Londen. Hij zal bezoeken brengen aan enkele, daartoe in aanmerking komende, ondernemingen. De nieuwe Kema-laboratoria. - Op Woensdag 5 October zullen te Arnhem de nieuwe laboratoria van de naamlooze ven nootschap tot keuring van electrotechnische materialen officieel in gebruik worden ge steld. Deze plechtigheid zal worden verricht door prins Bernhard. Verscherpt toezicht aan de artillerie inrichtingen. - Naar wy van bevoegde zijde vernemen, zal met ingang van 1 September de bestaande regeling betreffende het be zoeken van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug door vertegenwoordigers van firma's, voor het indienen of toelichten van aanbiedingen nog verder worden verscherpt. Geen bezoeker wordt toegelaten dan na ge maakte telefonische of schriftelijke afspraak. Ook voor de spreekuren op Maandag en Donderdag geldt deze nieuwe regeling. Voor de derde maal in bloei. - Een ap pelboom op het erf van den heer A. Scholten te Giethoorn, stond begin der week voor de derd maal dezen zomer in bloei. Dr. L. Del Haere. f - Te Driehuis-Velzen is gisteren, 78 jaar oud, overleden dr. L. Del Baere, oud-secretaris-generaal van de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Dr. F. de Haan. t - In het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem is gister in den ouder dom van 75 jaar overleden dr. F. de Haan, oud-landsarchivaris te Batavia. DUBBELE DIEFSTAL. Eerst met een gestolen auto en daarna met andermans fiets er vandoor. Iemand die zyn auto gistermiddag op het Academieplein te Groningen had geparkeerd zonder het contactsleuteltje te verwijderen, ontdekte bij zijn terugkomst op de plaats dat de wagen was verdwenen. De auto is later onder de gemeente Hoogkerk by een vernield vlondertje terug gevonden in een sloot. Ook de wagen was beschadigd. Geble ken is, dat de dader van dezen diefstal, toen hij met den wagen door het vlondertje was gezakt, van een jongen die passeerde, een rijwiel heeft geleend om naar een garage te gaan; hij is met het rijwiel verdwenen. NEDERLANDER IN BELGIE VEROORDEELD. Wegens verschillende oplichterijen. Eenige weken geleden werd, dank zij de activiteit van de Tilburgsche politie, een complot ontmaskerd, dat te Tilburg een be- roovingsscène had geënsceneerd. Een Tilburgsch kantoorlooper had zich laten berooven van een bedrag van 3600. De auctor intellectualis van het geval was zijn zwager, zekere J. A., die enkele jaren geleden de Tilburgsche politie heel wat last heeft veroorzaakt door het plegen van ver schillende inbraken en oplichterijen. Hij had zich sedert eenigen tijd in België gevestigd, waar hij het eveneens de politie heel moei lijk maakte, doch ondanks alle nasporingen onvindbaar bleef. Mede dank zij het recherchewerk van de politie te Tilburg kon hy echter worden aangehouden. Men vond een groot bedrag aan Nederlandsch geld op hem, waarin men aanwijzingen tot zyn medeplichtigheid aan de Tilburgsche beroovingszaak zag. Maar de Belgische politie had eerst zelf nog een appeltje met hem te schillen, daar hij zich in verschillende plaatsen in België aan oplichting had schuldig gemaakt. Door zijn optreden wist hij steeds het vertrou wen van zijn slachtoffers te winnen, waar na hij hun goederen voor een zeer klein gedeelte contant betaalde, terwijl hij voor de rest van de koopsom een waardelooze chèque afgaf. Thans heeft de rechtbank te Antwerpen ter zake al die oplichterijen hem veroordeeld tot in totaal 12 maanden ge vangenisstraf en 1050 francs boete. Voor vijf jaren werd hij van zijn rechten be roofd, terwijl tevens is gelast dat hy na het ondergaan van zijn straf uit het land worden gezet. zal OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN OP TERSCHELLING. Dezer dagen vonden bezoekers op Ter schelling, ter plaatse waar volgens een van 1556 dateerende kaart het lang vergeten klooster Surrijp heeft gestaan, grondsporen van een zeer oud gebouw. In de hier, aan de noordzijde van den toen reeds bestaan- den polder Nieuwland gelegen akkers, wer den aangetroffen kloostermoppen van groot formaat, deelen van oude siersteenen, leien, zeer oud porcelein, enz., ook werden ter plaatse scherven gevonden van Ger- maansch vaatwerk van het begin onzer jaartelling en van latere tijden. De genoemde kaart vermeldt op deze plek een imposant kasteelachtig gebouwen complex. Een oude overlevering zegt, dat een overdekte leien gang van hier leidde naar het bekende Striepster kerkhof; Zes- rijp is thans een klein gehucht in de nabij heid. De vinder, kap. H. J. Bellen te Assen, heeft de vondsten overgegeven aan het bestuur der Terschellingsche oudheidkun dige vereeniging. Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Een flinke regenbui Eén flinke regenbui, die misschien tien minuten duurde, was oorzaak, dat de trainingswedstrijden gisteravond moest wor den afgelascht. Dat gebeurde op een oogen- blik, waarop de groote strijd tusschen de sterke rivalen juist zou ontbranden. Er was niets aan te doen, maar jammer was het, omdat de kwaliteit van deelne mers weer zoo was, dat we een buitenge woon spannenden avond mochten verwach ten. We hopen nu maar op hedenavond. De Haarlemmers hebben toegezegd, ook van avond weer te zullen komen, zoodat de bezetting van het veld ook vanavond een waarborg is voor veel strijd. Dammen. De uitslagen van de gespeelde wedstrij den in de finale om het persoonlijk dam kampioenschap van Alkmaar luiden als volgt: K. A. JakschtovM. Hemels 11 A. BurgertJ. N. Mooy 20 P. BakkumP. J. Smolenaars 02 L. Ravenstein vry. Zeilen. WEDSTRIJDEN op HET ALKMAARDER MEER. Zaterdag en Zondag a.s. zullen op het Alkmaarder Meer de traditioneele onder linge zeilwedstrijden plaats vinden, welke jaarlijks georganiseerd worden door de R. en Z. V. .Alkmaar", de W. V. „Uitgeest", de Z. V. „De Onderlinge" en de Zaanland- sche Zeilvereeniging. De Zaterdagmiddag en -avond zyn bestemd voor de onderlinge kennismaking der zeilers (dat kan natuur lijk het beste door het organiseeren van een bal in de loods van de jachthaveD te Aker sloot!) en Zondag worden de wedstrijden gehouden, één des morgens en één des middags. De ochtendwedstrijden beginnen om 10 uur, de middagwedstrijden om 1 uur. Liefhebbers van de watersport zullen Zondag ongetwijfeld met enthousiasme naar Akersloot vertrekken, om daar een prach- tigen dag op het Meer door te brengen. En hen, die de watersport niet kennen, raden we aan, eens een tochtje naar het Meer te ondecnemen. Het loont werkelijk de moeite! DE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis landde de Torenvalk te Singapore en de Valk te Basra. Op de thuisreis arriveerde de Ibis te Athene en de Wielewaal te Rangoon. Hedenmorgen om 6.05 uur vertrok van Schiphol het vliegtuig Oehoe met als ge zagvoerder van Dijk. Aan boord bevond zich: 259 K.g. vracht, 358 K.g. briefpost en 25 K.g. pakketpost. Er zyn 7 passagiers aan boord, resp. voor Budapest, Athene, Kara- chi, Calcutta, Penang en Batavia. Verder hebben geboekt 2 passagiers voor de etappe Halle-LeipzigBagdad en 1 passagiers Pa- lembangBatavia. STANDPLAATS VOOR IJSVERKOOP IN HEILOO. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw verslag van de vergadering van den gemeenteraad van Heiloo in uw blad van 6 Aug. vraagt onder- geteekende eenige plaatsruimte, opdat een en ander beter door uw lezers beoordeeld kan worden. Door ondergeteekende was een verzoek gericht aan den gemeenteraad om in open bare raadsvergadering te mogen vernemen, waarom op zijn verzoek van 2 Mei 1938 om op particulieren grond (Ned. Spoorwegen) een standplaats te mogen innemen in een kraam welke al jaren daar staat, op 10 Juni 1938 werd afgewezen, nadat dit verzoek in drie zittingen van B. en W. ter sprake was gebracht. Hy wees er daarbij op, dat hij reeds vanaf 1925 ijsbereider is en steeds toestemming ontving van het vorig college van B. en W. om op den openbaren weg een standplaats te mogen innemen (toen bestond ook reeds de verordering aanvrage staanplaatsen enz.) Thans wordt hem zelfs toestemming gewei gerd op particulieren grond, terwijl aan anderen (geen ijsbereiders) voor hen is dit een bijzaak wél toestemming verleend wordt. Ondergeteekende moet het juist van den ijsverkoop hebben of anders naar steun of werkverschaffing. B. en W. draaien thans om zijn verzoek heen, want thans verzocht ondergeteekende geen standplaats, doch alleen antwoord op zijn vraag waarom het verzoek van 2 Mei werd afgewezen. Al jaren is er gewerkt om hem die stand plaats te ontnemen en men tracht dit te be reiken op allerlei manieren, met laster, kwaadsprekerij of met leugenachtige en val- sche rapporten. Men ging zelfs zoover om te zeggen; dat de menschen lastig gevallen werden enz., terwijl met bewijzen aange toond kan worden dat dit niet juist is. Vraag het maar eens aan de omwonenden daar ter plaatse. De ysverkoop moest alleenrecht zijn voor één bepaalden persoon, één familie. In het raadsverslag staat o.m.: „De heer Keesman vraagt of adressant ook geen standplaats mag innemen op particulieren grond. De voorzitter antwoordt: Dat adres sant standplaats had op het terrein der Ned. Spoorwegen". Mijnheer de Redacteur, dit is niet juist, want waarom volgde er dan proces-verbaal? Ik had wel van den huurder van het per ceel der Ned. Spoorwegen toestemming, ook de burgemeester had mondeling geen enkel bezwaar, Mijnheer de redacteur, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte, hopende dat uw lezers thans kunnen beoordeelen hoe in het vrije Nederland (Heiloo) de eene burger door den anderen benadeeld en in zijn brood geschaad wordt, hoe er hier zelfs hoogere autoriteiten aan medewerken, als men maar stroop smeeren kan. Heiloo, 16 Aug. 1938. Hoogachtend, TH. B. BRAND. (In de door B. aangehaalde raadsvergade ring hebben B. en W. hun voorstel tot af wijzing van het verzoek gemotiveerd met te zeggen, dat de motieven voor de weigering van een standplaats voor ysverkoop den adressant niet aangingen. Zonder nadere be spreking (uitgezonderd de enkele vraag van den heer Keesman) vereenigde de heele raad zich hiermee. Red. Alkm. Crt.) „Nou, ik waag het, ik moet im mers toch een nieuwen wagen hebben!" Alléén 2de handsch goederen. 35 et. p. 5regels, uitsluitend contant. Vrijdag 19 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en dé VPRO van 7.30—9.— uur). 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.VPRO-morgenwyding. 10.20 DecL 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. decL 11.30 Orgelspel. 12.— Het Kovacs Lajos-orkest. (12.15 Ber.) 2.Causerie met gr.pl. 3.Bartho Decker's ensemble en solisten. 4. Gr.pL 5.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.Fantasia. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.20 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 De Veluwe- zoom, een villastreek, causerie. 8.20 Zang en piano. 8.30 De Nederland- sche cultuur in 40 jaar, causerie. 9.VARA-orkest. 9.45 Deel. 10. Esmeralda-Septet. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-a vond wy ding. 11. Gr.pl. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.Ber. 12.15 De KRO-melodisten, mmv. solist. 1. Gr.pl. 1.20 Verv. concert. 2.Or gelconcert en gr.pl. 3.Gr.pl. (4. Ber.) 4.Pianovoordr. 4.10 Gr.pl. 4.20 Verv. pianovoordr. 4.30 Gr.pl. 5.10 KRO-orkest. 6.Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-orkest. 7.Ber. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Gr.pl. 8.— ANP-ber. 8.15 Gev. concert. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys mmv. solist. 11.12. Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het BBC-Wels-orkest, m. m. v. soliste. 12.10 Orgelconcert. 12.40 H. Hall's Band. 1.15 Deel. 1.35 Het New Hip- podrome orkest. 2.35 Pianovoordr. 3.20 Het Carlton Hotel-orkest. 3.50 Militair orkest. 4.50 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.40 Frank Walker's Octet. 6.20 Ber. 6.50 Voor tuinliefhebbers. 7.05 Orgelspel. 7.35 Militair orkest. 7.45 P. Yorke's Band en solisten. 8.40 BBC-Symph.-orkest, mmv. so list. 10.Ber. 10.25 Profitable fis- hing, causerie. 10.40 Charles Brill's orkest. 11.25 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (grpl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9.— 10.10 en 12.35 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05, 2.25 en 3.05 Gr.pl. 4.20 Gr.pL 4.35 Zang. 5.20 Cello en piano. 6.50 Pianovoordr. 7.05 Gr.pl. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gr.pl. 11.20 12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Omroep-Amusementsorkest. 12.20 NSDAP-orkest. 1.35 Omroeporkest en solisten. 2.30 Gr.pl. 3.50 Omroep- Amusementsorkest. 6.20 H. Stein- bock's orkest en solisten. 7.30 Instr. concert. 8.30 Bergisches Landes- orkest en solisten. 10.35 Omroep- Amusementsorkest mmv. soliste. 12.203.20 Omroeporkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.50—2.20, 5.20 en 6.50 Gr.pL 7.20 Pianovoordr. 8.20 Gr.pL 8.25 Omroepsalonorkest. 8.50 Gr.pL 9.20 Luc Darcy's orkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gr.pL 7.10 Zang. 7.35 Gr.pL 8.20 Het Omroeporkest en -koor. 10.30 Cabaretprogr. 10.4511.20 Dansmu ziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 O. Kermbach en Carl Woit- schach met hun orkesten. 10.20 Ber. 10.50 Cello en piano. 11.05 Ber. 11.20 Zie Keulen om 10.35. 12.202.20 Nachtconcert. (Van 1.151.26 Tijd sein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1; Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, ParysR. 10.20—12.05, Radio PTT Nord 12.05 —12.20, Brussel VI. 12.20—14.05, Lond. Reg. 14.05—14.35, Keulen 14.35—15.20, Lond. Reg. 15.20 15.50, Keulen 15.5017.20, ParysR. 17.20—19.30, Keulen 19.30—21.35, Brussel Fr. 21.3522.20, Brussel VL 22.20—22.35, Keulen 22.35—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.40, Droitwich 12.4013. Lond. Reg. 13.13.35, Droitwich 13.35—18.45, Lond. Reg. 18.45— 19.20, Droitwich 19.2024. Lijn 5: Diversen. De jubileumfeesten. Door de commissie voor de volksspelen werd ten raadhuize een vergadeing gehou den. Medegedeeld werd dat het sportterrein achter de r. k. kerk beschikbaar is voor het houden van de kinderfeesten en volksspe len. Voor muziek op het terrein zal gezorgd worden. Na eenige besprekingen werd besloten de volgende spelen te houden: Komische hindernisbaan voor heeren boven 16 jaar; tobbesteken voor jongens tot en met 16 jaar en voor heeren daarboven; sprietloopen met attractie voor jongens tot en met 16 jaar en voor heeren daarboven; ringsteken op fiet sen met hindernissen voor jongens tot en met 16 jaar; sprietloopen met attractie voor dames tot en met 16 jaar en daarboven; hindernisbaan met fietsen voor dames tot en met 16 jaar en daarboven. Als hoofdleider voor de kinder- en volksspelen werd de heer P. F. Slot be noemd. Vergadering L.T.B. Dinsdagavond vergaderde de L.T.B. in hotel „De Burg" De voorzitter, de heer D. Bruyn, las de circulaire voor betreffende steun aan de kleine boeren en tuinders, naar aanleiding waarvan de heer Jac. Weel gaarne in Haarlem zou willen aandringen, dat ook de hiervoor in aanmerking komende personen boven de 65 jaar zouden kunnen profiteeren. De voorzitter feliciteerde de afdeeling Langendijk met de twee nieuwe function- narissen aan den Noordermarktbond, n.1. secretaris en veilingleider. Hierna volgde een bespreking over de pootaardappelen. Het enbloc veilen wilde men nog niet. De voorzitter wees op den garantieprijs en het uit de hand verkoopen van pootaardappelen. Beide manieren zijn verboden. Betreffende de vaste lasten zei de voor zitter, dat men niet bang moet zijn, maar dat men zich by de commissie, welke hiertoe in het leven is geroepen, moet opgeven. Er zijn reeds menschen, die verlaging van rente hebben gekregen. Wat betreft een zetkoolregeling zal het bestuur trachten hiervoor een politie-ver ordening vastgesteld'te krijgen. Voor het in combinatie verkoopen van poot aardappelen gaven zich reeds eenigen op. Nederlandsche Tuinders bond Kring Langendijk. De Kring Langendijk van den Neder- landschen Tuindersbond vergaderde Woens dagavond in „Concordia" te Noordschar- woude, onder voorzitterschap van den heer Jb. de Vries van Sint Pancras. Medegedeeld werd, dat een brief aan de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale is verzon den, waarin men zijn teleurstelling heeft uitgesproken over de steunuitkeering en over het handhaven aan de lange perioden bij de berekening daarvan. In haar antwoord zei de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale van meening te zijn, dat geen onbillijke behandeling van de roode kool is geschied. De heer N. Kaan zeide, dat het er om gaat of de richtprijs met den kostprijs overeen komt, hetgeen volgens spr. niet het geval is. In de vergadering van de Centrale hebben de Noordhollanders het niet kunnen halen om hun inzichten ingang te doen vinden. Daar heeft men gerekend met een volle op brengst. De heer Kalverdijk (Oukarspel) vond, dat de organisatie by de kostprijsberekening de gemeten maat had moeten nemen, i.p.v. 42 snees per H.A. Er zyn er 50 per H.A. De heer Hoogland zeide, dat er met den heer Driessen, directeur van de N.G.F.C., weinig te beginnen is. Hij wil nooit zyn on gelijk erkennen en zet altijd zijn zin door. Men heeft geen brief aan de Heide-Maat- schappij gezonden in verband met de loonen in werkverschaffing. Uit de gevoerde be sprekingen kwam naar voren, dat de loonen zeer verschillend zijn. Hierna werd de aardappelheffing bespro ken, in verband met de te houden vergade ring van de commissie, welke daarvoor is ingesteld door het hoofdbestuur van den Ned. Tuindersbond. De heer Kalverdijk, die in deze commissie zitting heeft, vond dat deze heffing die by goeden of slechten oogst op hetzelfde be drag blijft staan, onbillijk is. Het blijkt een zwaar offer. Spr. zou het nog resteerende bedrag van het fonds weer aan de tuinders willen doen terugbetalen. De heer Kaan was principieel tegen de heffing in dezen vorm. De vorige achtte hij beter, hoewel niet ideaal. De heer A. Hoogland achtte wel wat voor de aardappelregeling te zeggen; zonder hef fing krijgt men ook geen regeling. Spr. vond dezen heffingsvorm echter niet goed. Beter ware het, een in overleg met de organisaties te bepalen bedrag per 100 K.G. op de veiling af te houden. Hierover werd uitvoering van gedachten DE. BAAS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7