SAMBO DE OLIFANT TWEEDE BLAD. HENSBROEK WIERINGEN EGMOND AAN ZEE OBDAM OUDORP HARENKARSPEL SCHAGERBRUG ZUIDSCHARWOUDE !Bidte*dand Het standpunt der Sudeten-Duitschers. Uiteenzetting van Kundt. Nieuws in 't kort. Hl gewisseld, waarbij vóór en tegen van de aardappelregeling met heffing naar voren kwam. De regeling moest dan ook volgens de aanwezigen worden gehandhaafd; de heffing zou echter, indien deze noodig bleek, op de veiling moeten worden ingehouden, bijv. 20 cent per 100 K.G. Als de huidige heffings- vorm moet blijven bestaan, dient ze ver laagd te worden tot 30 per H.A. Het vaste-lastenvraagstuk werd vervol gens besproken. De heer N. Kaan zeide, het zeer te betreuren, dat niet meerderen zich voor bemiddeling tot de commissies wend den. Door de geringe deelname wordt een verkeerden indruk gevestigd. De redenen, welke aanwezig zijn bij de menschen, om zich niet op te geven, werden naar voren ge bracht. Het is echter het beste, zich by de commissies aan te melden. Bij het volgende punt van de agenda, den kleine-tuinderssteun, deelde de heer Hoog land mede, dat ten aanzien van de C-groep een wijziging is aangebracht, waardoor de mogelijkheid is geopend, dat aan deze groep de steun gedeeltelijk in geld wordt uitge keerd. Tot nu toe mochten deze tuinders al leen in natura worden gesteund. De toeslag, welke op den steun aan kleine tuinders kan worden aangevraagd, werd nog even besproken. Hiervoor zijn echter nog geen vaste regelen gesteld. In de rondvraag werd het looncontract besproken. In antwoord op een vraag van den heer Kaan, of dit contract overal ge handhaafd wordt, deelde de heer Hoogland mede, dat dit te St. Pancras wel het geval was in den aardappeltijd. Nadien waren weinig arbeiders in dienst. Ook te Koedijk wordt het contract gehandhaafd. Verschil lende ervaringen, welke men heeft opge daan, werden naar voren gebracht. Er zal op verhooging van de richtprijzen voor de verschillende producten worden aangedrongen, in verband met de verhoo- ging van de arbeidsloonen. Ouden van dagen op reis. Ook dit jaar hebben de ouden van da gen hun jaarlijksch uitstapje weer gehad. Ofschoon het weer 's morgens niet al te mooi was, bleef het toch nog tamelijk goed. Om 8 uur werd met een groote autobus van de N. A. C. O. de reis aangevangen. Het eerst werd de studio te Hilversum be zocht, waar alles werd bezichtigd. Hierna werd bekeken het Belgisch monument aan den Utrechtschen straatweg. Vervolgens werd naar Soesterberg gereden, waar het vliegveld werd bezichtigd. Ook de Pyramide van Austerlitz werd niet vergeten. In Hil versum werd' in Maison Ilcken aan den 's Gravenlandschen weg de warme maaltijd gebruikt. Ook werd het mooie raadhuis te Hilver sum bezichtigd. Daarna werd over Amster dam naar Edam en Volendam gereden, waar voor de oudjes ook veel was te zien. Over Oosthuizen en door den Beemster werd de terugreis aanvaard en om 8 uur kwamen allen zeer voldaan in Hensbroek terug. In café Mantel werden allen nog eens onthaald en sprak de heer Jn. Volkers een woord van dank aan allen, die hadden mee gewerkt om dit mooie reisje weer zoo goed te doen slagen. Nieuw werkobject. Met ingang van 29 Augustus a.s. zullen een 20-tal werkloozen uit deze gemeente kunnen worden tewerkgesteld bij het ver beteren van den Balgzandpolder, hetgeen in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De reddingboot gaat uit. Gewapend met olie jassen en Zuidwesters heeft de bemanning van de Egmondsche red dingboot ten aanschouwe van talrijke bad gasten Dinsdag een oefening gehouden on der leiding van schipper Jan van der Plas. De zee was zeer onstuimig, zoodat het bui tengewoon moeilijk was door de branding heen te komen en de boot voortdurend afge dreven werd. Voor de toeschouwers was deze strijd met de golven interessant om te zien en voor de mannen een goede oefening, maar minder aangenaam was het dat de zee af en toe over de boot sloeg, zoodat een nat pak onvermijdelijk was. Het geweld der golven was zoo groot, dat enkele roeiers hun rie men verspeelden, hetgeen voor de beman ning van de Egmondsche reddingboot nogal wat zeggen wil. Alles kwam tenslotte weer behouden op het strand. De ruiterfeesten. Tot besluit der feesten heeft het strand- comité 1938 a.s. Zondag des middags om 2 uur op het terrein aan de Boulevard ruiter feesten georganiseerd. Hieraan zullen deel nemen de ryvereenigingen Beyaert uit Pur- merend, West-Friesland uit Schagerbrug, Bucephalus uit Barsingerhorn. Leider is de heer Jan C. Vethman, instructeur der Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rijvereenigingen. Het programma vermeldt o.m. carrousel rij den, springdemonstratie, Jeu de rose, afdee- lingsschool en groot handicap springcon- cours. Bedankt als raadslid. Wegens vertrek heeft de heer B. A. van Kleef zijn ontslag genomen als raadslid. Zijn opvolger op de lijst is de heer KI. Zwart. Schade aan slaboonen. Het slechte weer van gisteren heeft aan de te veld staande slaboonen groote schade aangericht. Dit gewas is, naar men ons verzekerde, door het warme weer van de beide laatste weken zeer sterk uitge wassen en heeft dientengevolge buitenge woon van den harden wind geleden. Er heerschte veel ziekte onder de sla boonen. De bouwers, die 't geluk hadden buiten ziekte te blijven, meenden in zekere mate „hun koren te zien bloeien", nu de prijzen omstreeks 2 bereikt. Doch thans is bij velen hunner dit uitzicht dus weer verduisterd. Werkloozensteun wordt verhoogd. Naar wij vernemen, heeft de minister van sociale zaken toegestaan om het stede lijk gedeelte dezer gemeente (het z.g. Ooie vaarsnest) ten Opzichte van de steunregeling, van de zevende in de zesde klasse te rang schikken. Deze verandering van steunklasse betee- kent voor de in dat deel woonachtige werk- looze arbeiders (kostgangers uitgezonderd) een directe verhooging van den steun met 0,50 benevens f 0,25 per gezinslid boven de twee personen. Tevens heeft de minister bepaald, dat aan degenen, die tot dusverre een overgangstoe lage kregen, deze mag blijven behouden. Omtrent het basisuurloon bij de werkver schaffing zal nog nader worden bericht. De minister heeft geen vrijheid kunnen vinden goed te keüren, dat de werkloozen, die in het overig gedeelte dezer gemeente wonen, naar hoogere normen worden ge steund. Voor hen blijft dus het steuntarief der achtste klasse van kracht. Zaadkool verordening. De op 30 Juni 1.1. door den raad vastge stelde zaadkoolverordening is op 8 Augus tus j.L afgekondigd, zoodat de verordening op 11 Augustus 1938 in werking is getreden. Voor de tuinders is dit van groot belang, omdat het van heden af verboden is zetkool op willekeurige plaatsen te verbouwen. Men dient vooraf inlichtingen ter secretarie in te winnen. Wij vernamen, dat aan onzen plaatsge noot, den heer P. J. Renooij, is opgedragen het schilder- en carbolineerwerk aan brug gen en sluis van den Prov. Waterstaat voor zoover betreft het kanaal Stolpen-Schagen- Kolhorn. Gas-demonstratie. Woensdagavond werd in café De Roode Leeuw van den heer P. Kramer alhier van wege het gemeenschappelijk gasbedrijf van de Langendijker gemeenten en St. Pancrac een gas-demonstratie gehouden door den heer Ter Meijle. De belangstelling was vry groot. Met aandacht werd het verhandelde door de aanwezige dames gevolgd; men heeft er ongetwijfeld iets van geleerd. Een vijftal dames werd verblijd met een practisch toe stel. In de bijeenkomst der gedelegeerden van de Sudetenduitsche party met de ministers, leiders der politieke departe menten, heeft de Sudetenduitsche afge vaardigde Ernst Kundt „namens de door Konrad Henlein met de onderhan delingen met de regeering belaste dele gatie" het standpunt uiteengezet der Sudetenduitsche partij nopens de op 11 Augustus door Milan Hodzja voorge legde ontwerpen. In twaalf punten herinnerde Kundt aller eerst aan de ontwikkeling van de bespre kingen tusschen Praag en de Sudeten- Duitschers sedert Februari. Dit historische overzicht besluit aldus: De Sudeten-Duitsche partij bevestigt het exposé van de regeering van 11 Augustusvolgens hetwelk de be sprekingen geen informatief karakter heb ben, doch onderhandelingen vormen. Het doel dezer onderhandelingen die op 11 Augustus werkelijk begonnen zijn, is over eenstemming over de grondslagen volgens welke men de structuur van den staat zal wijzigen door een accoord tusschen de re geering als vertegenwoordigster van de openbare machc en het Tsjechische volk eenerzijds en de Sudeten-Duitsche party, be schouwd als vertegenwoordigster van de Sudeten-Duitsche gemeenschap, anderzijds. Als overeenstemming eenmaal in principe zal zijn bereikt, kan men treden in de details van de wetsontwerpen. Na dit exposé oefende Kundt critiek op de uiteenzettingen van Hodzja van Dinsdag j,l. en op de ontwerpen van de regeering. Hij herinnerde er aan dat de minister-president aanvaard heeft dat het Sudeten Duitsche memorandum evenzeer als de ontwerpen van de regeering als basis voor de politieke discussie zou dienen. Dit blijkt, aldus Kundt, noch uit de ontwerpen van de regeering, noch uit het jongste exposé van den minister president. Gelijkheid der volken is niet voorzien, evenmin als een radicale wijziging van den staat. Helaas, aldus Kundt, moet ik constateeren dat de ontwerpen van de re geering niet aanzienlijk afwijken van de traditioneele Tsjechische opvattingen en dat zij in niets beantwoorden aan de werkelijke noodzakelijkheden, noch ons standpunt naderen. Kundt sprak van een eenvoudige wijziging van vroegere beschikkingen. De regeering stelt een administratieve her vorming voor op den grondslag van de huidige administratieve indeeling. Op dit punt, aldus verklaarde de Sudeten Duitsche afgevaardigde, zijn ons ontwerp en het ontwerp van de regeering onvereenigbaar. Gij, aldus Kundt, gaat voort dezen staat als uw staat te beschouwen en aan andere vol ken kent ge slechts een minderwaardige positie toe. Wy willen integendeel dat het Duitsche volk uitdrukkelijk erkend wordt als gelijkgerechtigd aan het Tsjechische volk. De regeering verwerpt ons voorstel rechtspersoonlijkheid te verleenen aan na tionale groepen. De voorstellen van de re geering handhaven het centralisme. Wij willen een gemeenschappelijke ge zagsuitoefening door een gereglementeerde samenwerking van de volken, welke in de republiek leven. Volgens de Tsjechen moet de Tsjechische taal overheerschend zijn. Naar onze opvattingen, aldus Kundt, moeten alle talen gelijkgerechtigd zijn. Kundt besloot: hoewel een afgrond blijkt tusschen deze opvattingen en die van de regeering, blijven wij bereid de onderhande lingen voort te zetten over de middelen, welke geëigend zijn tot hervorming van den staat. Ons daarbij baseerend op de acht punten van Karlsbad. Het exposé van Kundt, aldus Havas, ein digde met nauwelijks verhulde bedreigin gen. Wij maken er u op opmerkzaam, zeide hy, dat het geduld van de Sudeten Duitsche bevolking, die van uw goeden wil nog niets heeft kunnen bemerken, niet zoo groot is als het onze. Kundt verweet voorts de regeering niet onmiddellijk officieel het zoogenaamde manifest der Tsjecho-Slowaaksche officieren te hebben gedesavoueerd. Kasteel van graaf Lei cester gedeeltelijk verwoest. - Hauther Hall, een historisch kasteel bij Londen, dat eigendom is van graaf Leicester en dateert uit den tijd van koningin Anna, is door een hevigen brand gedeeltelijk verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Huiszoeking bij de .Spaaractie Phalanx". - De politie te Mexico heeft huiszoeking ver richt in het partijgebouw van de „Spaansche Phalanx" aldaar en heeft talrijke documen ten in beslag genomen. De aanhangers van de Phalanx werden eerst gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Het aantal slachtofffers in Palestina. - Met inbegrip van de slachtoffers van gisteren zijn sedert 1 Augustus ten gevolge van ont ploffingen van acht landmijnen drie Britsche militairen, acht joden en een Arabier, ge dood en vier Britsche soldaten, 17 joden en een Arabier gewond. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Morgen hopen de echtelieden Jan Zomer en Trijntje Zomer— Pauw te Stompetoren hun gouden bruiloft te vieren. De oude baas van 75 jaar heeft nog een bijzon der goed geheugen en het is een genot hem uit zijn jeugd te hooren vertellen. In Oterleek geboren, werd hy aldaar op elfjarigen leeftijd door wijlen den heer I v. d. Lippe, een zeer bekende figuur, indertijd postkantoorhou der, aangesteld als postbode. Drie jaren lang hield het jongmaatje het uit, doch daar de belooning 2.50 per week) hem te laag was, verhuurde hij zich voor 1 week plus den kost bij een boer. heeft een welbesteed leven van harden ar beid bij den boer, achter den rug, en nu nog helpt hij voor noodhulp heel graag. Mevrouw Zomer verdiende er bij met uit werken gaan en bakeren. Thans moeten ze .10 per Zomer worden gesteund door hun vier groote kinderen daar hy, in het bezit van een eigen huisje, voor rijkssteun niet in aan merking komt. Dat het gouden bruidspaar nog vele gezonde jaren mag beleven. Munitieopslagplaats bij Beiroeth ont ploft. - In den afgeloopen nacht is een minutieopslagplaats der Fransche troe pen bij Damascus ontploft. De knallen wa ren 25 K.M. ver te hooren. Brandweer en troepen zijn bezig met de beveiliging van de aangrenzende munitiebewaarplaatsen. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. Slachtoffers zijn niet gevallen. Laurel en Hardy gescheiden. - Hal- roach, de president van Halroach Studios, heeft Stan Laurel, den filmkomiek, ontsla gen en daarmede een einde gemaakt aan de combinatie Laurel en Hardy. Roach deelde mede, dat Harry Langdon voortaan partner van Hardy zal zijn. In een interview met Reuter heeft Hardy verklaard 't jammer te vinden niet verder met Laurel, met wien hij elf jaar heeft samengewerkt, te zullen optreden. Langdon heeft hy altijd als een groot filmacteur beschouwd. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter uit Schoorldam had Dinsdagavond in het café de Vergulde Valk de verkooping plaats van twee woonhuizen te Egmond aan Zee, elk met bovenwoning en erf, gelegen aan de Kerkstraat nrs. 2, 2a, 33, 3a, kad. Sectie A nrs. 2277 en 2278, eigendom van de wedu we P. Glas-Zwart. Hoogste bieder was de heer H. N. Duin uit Schoorl met 2970 en 2975, totaal 5945. Volgende week Dinsdag heeft de afslag plaats. „VORSTELIJKE EMIGRANTEN". City-Theater. Het tooneelstuk kent men hier uit de prachtige voorstellingen, die Jan Musch en Else Mauhs (later Ank v. d. Moer) overal in den lande van Vorstelijke Emigranten hebben gegeven. De verfilming van dit stuk is één der grootste successen geworden van de Warner Bross, wat niet het minst te danken was aan de vertolking van de hoofdrollen door Claudette Colbert en Charles Boyer. Zij hebben deze Russische emigranten van vorstelijke bloede op verrassende wijze doen leven. 107. Ze voelden zich erg opgeknapt, maar toch wilden ze nog nieuwe kleren hebben ook. Terwijl ze daarover Stonden te praten, kwam er een heer met een grote tasch. Hij zag dadelijk, dat het een vreemd geval was, dat de moeit- waard zou zijn om te bestuderen. „Kom mee, jongens, ik zal jullie kleren geven", stelde hij voor. 't Was een beroemde dokter en de jongens vertrouwden hem wel. 108. 't Was waar, ze kregen lekker eten. Maar toen toen mochten ze niet terug naar de olifanten. Ze werden in een kamer gebracht, waar nog meer dokters waren. Van alle kanten werden de jongens bekeken en de dok ters noemden het een prachtig geval. „Ach Sambo, was je maar hier", zuchtte Flip. Al die dokters kunnen ons toch niet beter maken". Claudette Colbert en Charles Boyer, de hoofdvertolkers uit „Vorstelijke Emigranten". Het verhaal begint te Parijs, op den avond van den 14den Juli, den nationalen feestdag der Fransche republiek. In een arme buurt dansen de menschen met uitbundige vreugd en met hen mee dansen groothertogin Tatiana Petrowna (Claudette Colbert) en haar gemaal, prins Mikail Alexandrowitch (Charles Boyer). Deze twee Russische emi granten, die na de Russische revolutie naar Parijs zijn gevlucht, leven in de grootste armoede. Den volgenden morgen begeeft Tatiana zich op weg met hun laatste honderd francs om wat te eten te koopen en den ongedul dige hotelier te betalen, bij wien zij op een zolderkamertje wonen. De jonge vrouw be looft beide te zullen doen en toch met 80 francs terug te keeren. Maar haar plannen mislukken Als zij haar woning weet te be reiken, bevindt zich daar den gouverneur van de Bank van Frankrijk, in gezelschap van generaal graaf Brekenski. Zij komen Mikail voorstellen deel te nemen aan een contra-revolutie in Rusland en eischen van hem het geld, dat de czaar hem heeft toe vertrouwd om het op de Fransche Bank te plaatsen. Doch de trouwe Mikail weigert. Even later wordt Tatiana beschuldigd levens middelen te hebben ontvreemd, doch dan komt het uit, dat zoowel de gendarme als de kruidenier op de hoogte zijn van haar kleine, dagelyksche diefstallen, welke geregeld door de Fransche Bank worden vergoed. Tatiana en Mikail besluiten werk te gaan zoeken. Door een toeval vinden zij een betrekking als butler en kamermeisje ten huize van den rijken bankier Charles Dupont. De ge- heele familie is buitengewoon ingenomen met Tatiana en Mikail. Vader en zoon worden verliefd op Tatiana en moeder en dochter op Mikail. Na tal van boeiende en komische ver wikkelingen worden de toeschouwers in vlot tempo naar het boeiende einde gevoerd van één der best geslaagde films van de Warner Bross en van de hoofdfiguren „DE VLIEGENDE ZOT". Roxy-theater. De filmkomiek Joe E. Brown was een expert in het verrichten van domme dingen, zoo dom, dat men er dikwijls niet eens meer om lachen kon en zyn teleurstelling en zieligheid irriteerend begonnen te werken. Gelukkig is Joe Brown in „De vliegende zot" uit zijn sleur gehaald. Hij is nu een on dernemende, niet al te intelligente maar daartegenover moedige dwaas, die in de zonderlingste verwikkelingen komt en in de hachelykste avonturen verzeild raakt. Hy is op een of andere manier mede-oprichter van een oorspronkelijk niet al te bonafide maat schappij voor het besturen van vliegtuigen met radiostralen. Al deze verwikkelingen zijn geestig uitge werkt, maar de spannende en sportieve climax komt eerst, wanneer hij min of meer per ongeluk in het radio-straal-vliegtuig de lucht in is gekomen en het daar te kwaad krijgt met luchtsmokkelaars. Daaraan zijn natuurlijk de noodige dwaze sensaties ver bonden en al het mogelyke en onmogelijke gebeurt behalve, dat Brown de macht over zijn vliegtuig verliest, hoewel dat elk oogen- blik dreigt. Er zit veel genoeglijke sportieve sensatie in deze film, men zit nu eens in spanning, lacht dan weer om de dwaze gebeurtenissen en is na alle opgewektheid bly, dat het slot ook voor Brown opgewekt is. Want hij heeft dan ten volle verdiend dat een lief meisje hem in de armen sluit. HET MEISJE UIT HET VERRE WESTEN. Victoria-theater. De directie van Victoria heeft met haar openingsprogramma zooveel succes gehad dat zy zich genoodzaakt zag de film „Het meisje uit het Verre Westen" te prolongee- ren. Men kan dus nog een week deze goede film gaan zien en genieten van spel en zang van Jeanette Mac Donald. HAROLD LLOYD ALS EGYPTOLOOG. Film vol dwaze avonturen in Bioscoop „Harmonie". De Tel. schreef over deze film: Dit is zulk een film, die het heden aan het verleden bindt en niet alleen in het scenario, dat de avonturen verhaalt van professor Dean Lambert, den Egyptoloog. Want Harold Lloyd behaalde groote suc cessen met Keaton, den Man met het Stalen gezicht, en met Chaplin, als den bollebof van het drietal, en hy overwon, evenals Chaplin, de moeilijkheden, die de ietwat duizelingwekkende ontwikkeling van de film opwiero. Harold Lloyd Men heeft Lloyd als filmkomiek wellicht nimmer naar behooren gewaardeerd, want ten slotte was hy een van de lieden, die een der voornaamste voorwaarden schiep voor de verdere ontwikkeling van de film: den humor. Daar is bijvoorbeeld de voortreffelijke climax, waarin de professor een vechtpartij arrangeert om zijn geliefde te veroveren. Hoe knap bouwt Lloyd zulk een scène op. Hij wekt stuk voor stuk de woede op van hem volkomen onbekende en neutrale lie den en hy brengt ze er toe hem na te zetten Het gaat in den aanvang twee- of driemaal naar wensch en dan is er een, die zich niet provoceeren laat. Er flitst een moment van ontgoocheling in de bebrilde oogen en dan rent hij naar een volgend slachtoffer, waar bij het weer wel gelukt. En hoe knap sleept Lloyd ook door deze gansche film dien koffer mede, waarin zijn spullen gepakt zijn voor de Egyptische reis. Hij vergeet hem of hij raakt hem kwijt, tel kens op het kriteke moment van zyn avon turen en dan rent hij terug en redt het ding met levensgevaar. Dat is Lloyd: die hoogte punten van zijn dolle situaties, waarop hij u huiveringen bezorgt met zyn aarzelingen en correcties. En hoewel het geheele geval op hem in gesteld is, is er toch nog plaats voor en kele amusante bijrollen, waarin men Llonel Stander en Raymond Walburn vindt. Een firn voor jong en oud en voor den film liefhebber interessant omdat het weer een film van Harold Lloyd is. llCDDCu zijn dan degejnen, die van de ééne naar de

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8