DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote activiteit der Japansche luchtmacht. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek» en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Vrijdag 19 Augustus 1938 De Chineesche druk aan de Jangtse. Hardnekkige strijd in Zuid-Sjansi. De algemeene toestand. Roosevelt over de onrust in Europa. Hij noemt Canada met nadruk in het Amerikaansche systeem. Vliegtuigongeluk bij Varese. Dertien dooden. Daladier over de valuta. „Energieke" maatregelen aangekondigd. Terrorisme in Palestina. Belangrijk treifen bij Akkro. T ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRA& Twee van een groep van zes Japan sche bombardementsvliegtuigen zijn neergehaald door Chineesche vlieg tuigen te Hoeangkang aan de Jangtse, beneden Hankau, en de overige vier zijn opgevangen, voordat zij Hankau konden bereiken. Hengyang, een be langrijke stad aan de spoorlijn, halver wege tusschen Hankau en Kanton, is gisteren zwaar gebombardeerd door zestien Japansche bommenwerpers. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Enkele uren vroeger kwamen 36 bom menwerpers, geëscorteerd door 27 jachtvliegtuigen in zicht boven Nantsjang. De toestellen waren op weg naar Hengyang. Volgens een bericht uit Sjanghai heeft een groot aantal Japansche vliegtuigen gisteren een aanval gedaan op de Vliegvel den van Hangjar.g en Pauking in Hoenan. Te Hengjang weiden, volgens de Japan sche vliegers, twaalf Chineesche toestellen op den grond vernield en in een gevecht met ongeveer dertig toestellen nog zestien neergehaald. De Japansche toestellen keer den behouden terug, hoewel eenige leden der bemanning gewond waren. Te Pauking werd een opslagplaats op het vliegveld ven.ield; een derde groep vliegtuigen heeft een aanval gedaan op Etsjeng in Hoepei. In een gevecht met Chi neesche toestellen werden vier vijande lijke machines neergehaald. De Japanners verloren een toestel. De kleine oorlog met de groote verliezen. Uit Hankau wordt gemeld, dat volgens t berichten van Chineesche militaire zijde in Noord-China tusschen 5 Juli en 6 Augus tus in den kleinen oorlog 13.000 Japanners gedood en 000 ge vond zijn. Bovendien zijn ongeveer 600 man Mantsjoekwosche troe pen gevangen genomen en maakten de Chineezen groote voorraden oorlogstuig en voedsel buit. Te Sjanghai is gisteren in de internatio nale nederzetting een moordaanslag ge pleegd op den chef van de Chineesche ge heime politie. Zoowat 20 schoten werden op hem gelost. Hij werd door zes kogels geraakt. Men stelde den chef der geheime politie aansprakelijk voor de inhechtenis neming van een aantal terroristen. De politie heeft een actie geopend tegen het geheime genootschap „den gelen weg." Een vooraanstaande persoonlijkheid in dienst van de nieuwe Chineesche regeering (onder Japanschen invloed) is in hechte nis genomen .Ook bescheiden en foto's vielen in handen van de politie. Twee Japansche „azen". Te Tokio zijn twee onderofficieren vliegers, Takesji Mori en Rioezo Mori, te ruggekeerd uit China. Zij hadden elk deel genomen aan 120 vliegtuigaanvallen. De op windendste gebeurtenis, door Takesji Mori beleefd, was het in den grond boren met een bom van het Chineesche oorlogsschip Ninghai in de buurt van Kiangjin. Britschc mariniers oefenen te Hankau. Ruim tweehonderd Britsche mariniers zullen hedenochtend een marsch maken door dè vroegere Britsche concessie, ten einde zich te oefenen en bekend te geraken met de ligging van de wijk. Onder deze marinemanschappen bevinden zich hon derdtien man, die kort geleden uit Hong kong z(jn aangekomen, benevens de be manningen van de Britsche kanonneerboo- ten Mantis, Gnat, Falcon en Tern. Japansche omsingelingspoging. Het schijnt, dat de Japanners, aldus meldt het Chineesche persbureau, thans willen trachten, den linkervleugel der Chineesche troepen, die Hankau verdedi gen, te omsingelen. Men heeft deze bewe ging eenige dagen geleden voorzien, toen men gewag maakte van de mogelijkheid, dat de Japanners zouden probeeren, het Noordoostelijke deel van Hoepeh binnen te dringen, door over Loean, Hosjan en Matsjeng naar het Westen op te rukken, om den spoorweg Peiping-Hankau in West-Anhwei door te snijden. Intusschen brengen de Japanners vijftig oorlogssche pen en tien transportschepen bijeen in de nabijheid van Hokau en Kioekiang. De Chineesche linies ten Oosten van Joeitsjang zijn geconsolideerd na de nederlaag der Japansche troepen. Bij Hwangmei is het geschut in actie. Bij de laatste gevechten ALKMAAR, 19 Augustus. Meer en meer houdt Italië zich bezig met het zoogenaamde rassen-vraagstuk en meer en meer wordt het den Joden in Italië dui delijk gemaakt, dat zij moeten verdwijnen en hoe eerder hoe liever. Er is zelfs een nieuw tijdschrift verschenen, getiteld: „De verdediging van het ras", dat regelmatig kritiek uitoefent op de Joden. Dit tijdschrift heeft thans onder den titel: „De ras-eenheid van het Italiaansche volk in de geschiede nis" een artikel gepubliceerd, dat een over zicht geeft van de vreemde invloeden, die op het Italiaansche ras hebben ingewerkt. En nu moge het „slechts" een kranten-ar tikel zijn, de waarde er van wordt zeer sterk bepaald, doordat het geschreven is door Arrigo Solni, minister van justitie in Italië. Als punt van uitgang neemt hij aan, dat in Augustus' tijd Italië bevolkt werd door ongeveer 12 millioen inwoners. Vóór de komst der Romeinen leefden in Italië vol ken, die reeds eenige beschaving hadden. Verschillende invasies van Arische rassen slurpten deze eerste inwoners op en een fundamenteele rassen-eenheid vormde zich. Zoo verdwenen in het Italiaansche volk van toen de Lybische en Phoenicische elemen ten; Liguriërs en Etruskiërs, Umbren, Kel ten en Grieken, tezamen met andere rassen, bleven van geslacht tot geslacht, van land streek tot landstreek verschillend. Weldra echter vormde zich eenheid in bestuur, taal. gewoonten en rechtsbegrip. Toen echter verzwakte de kern der be volking. De legionaires die een groot ruk veroverd hadden, verlieten de militie en ir. plaats van hen werden betaalde „Barbaar- sche" soldaten aangenomen om het Impe rium te verdedigen In de derde eeuw deed zich een diepe en ongeneeslijke economische crisis voor, die de beschaving ernstig bedreigde. De Germaansche invasies, die sinds en kele eeuwen weerstand vonden, waren met meer te vermijden en duurden voort van de derde eeuw tot de achtste. Het Westelijk Imperium stortte ineen en „Barbaarsche rijken ontstonden. Ook Italië werd zulk een rijk. Eindelijk, na een korte herovering van Justisianus, werden de Longobarden heer en meester. Van de derde eeuw af waren er vele Bar baarsche nederzettingen; het Romeinsche leger bestond voortaan alleen uit Barbaren. Later kwamen de Germaansche volksver huizingen, waarbij vrouwen en kinderen meegenomen werden. Het schijnt, dat de Oost-Goten omtrent 489 na Chr. 500.000 personen medevoerden en tachtig jaar later kwamen er 300.000 Longobarden. De Franksche verovering bracht in Italië eenige vreemde feodale families, maar geen echte, vreemde nederzettingen. De Arabische verovering van Sicilië aan het einde van de negende eeuw kostte veel bloed en bracht vele vreemde overheer- schers, maar men weet zeker, dat de Sici- laansche bevolking „zuiver" bleef. De verovering der Noormannen gedu rende een halve eeuw geschiedde met wei nige maar stoutmoedige vreemdelingen. De Spaansche overheersching van Sardi nië en Sicilië en die van Napels door het geslacht der Anjou's bracht vreemde feodale heeren en buitenlandsche soldaten. De ves tiging van Albaneezen aan de Adriatische kust en op Sicilië en die van Slaven in de oostelijke streken van Italië tastten het Italiaansche ras weinig aan. De overheer sching door de Oostenrijkers is van recen ter datum. Minister Solmi concludeert uit deze korte samenvatting dat, in weerwil van alles, er een Italiaansche ras-éénheid bestaat De Tevere publiceert een tweede lijst met namen van in de laatste jaren naar Rome gekomen buitenlandsche Joodsche artsen. Het blad werpt daarbij de vraag op, of het geen tijd is, dat de Italiaansche orga nisatie van medici deze zaak ter hand neemt, daar de ongeveer 40 Joodsche artsen wier namen tot dusverre gepubliceerd zijn, alleen in Rome worden en in geheel Italië rekening gehouden kan worden met een veel grooter aantal buitenlandsche, Joodsche artsen. De officiëele statistiek over de immigratie van 1562 buitenlandsche Joden in vier en een halve maand in Milaan heeft, aldus het D.N.B., zeer de aandacht getrokken in de Italiaansche pers. De bladen melden thans, dat het aantal Joden voor 1861 tot 1931 van in de buurt van Joeitsjang zijn verschei dene duizenden Japanners gedood of ge wond. Bij hun tegen-offensief langs de Jangtse oefenen de Chineezen, volgens Reuter, een krachtigen druk uit op Hwangmei, aan den Noordelijken oever van de rivier. De overstroomingen zijn thans doorge drongen in het Zuidelijke deel der stad. Voorts zijn berichten ontvangen over ge vechten aan den Zuidelijken oever, bene den Matang, waar de Chineesche stellingen een bedreiging vormen voor de Japansche verbindingen. De Chineezen melden, dat zij alle Japan sche aanvallen hebben afgeslagen. Hardnekkige strijd in Zuid-Sjansi. De Japansche strijdkrachten in Zuid- Sjansi hebben volgens een Japansch bericht uit Taijoean een algemeenen aanval inge zet tegen de Chineesche troepen te Poets- jau, het Zuidelijke eindstation van den spoorweg-TatoengPoetsjau, en te Ping- loe aan den Noordelijken oever van de gele rivier. De Chineezen bieden hardnekkig verzet. Een duizend Chineezen heeft op 15 j Augustus een aanval gedaan op Tsjang- tjentsjen, blijkbaar om verwarring in de Japansche achterhoede te stichten, de Chineezen weren evenwel op de vlucht ge slagen. President Roosevelt is gisteren aan de universiteit te Kingston bekleed met een eere-doctoraat. Bij deze gelegenhed heeft hij een redevoering uitgesproken, waarin hij om. zeide: „De Vereenigde Staten zullen niet werke loos ter zijde staan, wanneer een overheer sching van Canadeesch grondgebied door eenig ander rijk mocht dreigen". De president legde er den nadruk op, dat beschaving en opvoeding haar invloed deden gelden over de internationale grenzen heen en hij voegde hieraan toe: „Wij kunnen onze menschen niet verhinderen, opvattingen te hebben ten ipzichte van woeste gewelddadigheid, on- "emocratisch straffe organisatie, ellende toe- ebracht aan hulpelooze volkeren en schen ingen van aanvaarde individueele rechten, iteindelijk beheerschen deze opvattingen 2 politiek des lands". Sprekende over den recenten oorlogsangst en de uitwerking daarvan op de geheele wereld, zeide Roosevelt: „Wij in Amerika leven niet langer op een verafgelegen con tinent, dat onaantastbaar is voor de gevol gen van overzeesche controversen. In plaats 33.000 gestegen is tot 48.000. In Triëst wonen per 1000 inwoners 18.5 Joden, daarop volgt Livorno met 13.3, Rome met 11.2, Florence met 8.2, Venetië met 7.2, Milaan met 6.9 en Turijn met 6.3 per duizend. Het aantal studenten, dat op sommige Ita liaansche universiteiten ingeschreven zal kunnen worden, zal worden beperkt. Deze beperking wordt gerechtvaardigd met de noodzakelijkheid, den studenten de gele genheid te geven, gemakkelijke- de colleges cn de laboratoria te kunnen volgen. Het ligt voor de hand, dat hoewel dit in het desbetreffende decreet niet wordt ge specificeerd, bij de keuze voorkeur zal wor den gegeven aan studenten van „zuiver- Italiaansch ras" en dat dus een „numerus clausus" voor Italiaansche Joden zal worden ingevoerd. Te Fulda is in de groote zaal van het priester-seminarie de Duitsche bisschoppen conferentie begonnen. Omtrent hetgeen besproken wordt doen verschillende lezingen de ronde. Terwijl van de eene zijde verklaard wordt, dat de schoolkwestie op den voorgrond der discus sies zal staan, beweren anderen met stel ligheid, dat kardinaal Faulhaber van Mün- chen het rassenprobleem als belangrijkste onderwerp ter sprake zal brengen. Ook doen nog steeds geruchten de ronde, volgens wel ke een deel van de debatten aan de verhou ding tusschen het Duitsche en het voorma lige Oostenrijksche episcopaat gewijd zal zijn. In dit verband wordt er op gewezen, dat ook onder de Duitsche katholieke geestelijk heid geen volkomen eensgezindheid bestaat over de houding, welke ten opzichte van het voormalige Oostenrijksche episcopaat dient te worden aangenomen. Velen stellen zich op het standpunt, dat men onder de huidige omstandigheden oneenigheden onder de bis schoppen dient te vermijden. De geheele correspondentie tusschen kar dinaal Bertram en kardinaal Innitzer van Weenen, die gedurende de laatste maanden werd gewisseld en die voornamelijk betrek king had op deelneming van de Oostenrijk sche bisschoppen aan de Fulda-conferentie, zal worden voorgelezen. De meening van het Vaticaan zal in een brief aan het con gres worden weergegeven. Roosevelt daarvan zijn wij in Noord- en Zuid-Amerika een voorwerp van studie geworden voor ieder propagandabureau en voor iederen generalen staf aan den anderen kant van den Ocaan. De groote uitgebreidheid onzer hulp bronnen, de kracht van onzen handel en de kracht onze menschen hebben ons gemaakt tot een factor van levensbelang in den wereldvrede, of wij dit willen of niet. Ge lukkig kunnen gij (Canada) en wij, aldus voegde Roosevelt hieraan toe, met heldere oogen deze mogelijkheden bezien, waarbij wij besluiten, geen pad niet te onderzoeken en geen techniek te verwaarloozen, welke, wanneer onze verwachtingen verwerkelijkt worden, kan bijdragen tot den wereldvrede. Zelfs wanneer deze verwachtingen teleur gesteld worden, kunnen wij elkander op dit halfrond tenminste de verzekering geven, dat wij een krachtigen citadel zullen blijven vormen, waar de beschaving onverzwakt kan bloeien." De brug der duizend eilanden geopend. Tijdens zijn bezoek aan Kingston heeft Roosevelt de Brug der duizend eilanden ge opend, welke Canada met de Vereenigde Staten verbindt over de St. Lawrence, op 70 mijl ten Zuiden van Ottawa. De brug is 8'/. mijl lang en heeft 3 millioen dollar gekost. De hoogte van de brug is 230 voet. Mackenzie King betuigt zijn dank baarheid. De Canadeesche premier Mackenzie King antwoordde op de rede van Roosevelt. Hij zeide hem dank voor de gesproken woorden van vriendschap en goede bedoelingen. De nieuwe brug noemde hij een symbool van de internationale eenheid. Wanneer wij kijken naar omstreden grenzen die elders in de wereld den vrede bedreigen, dan kunnen we niet anders dan van deze plechtigheid voelen dat zij iets voor de wereld te beteekenen heeft. Canada en de Pan-Amerikaansche Unie. De door president Roosevelt te Kingston uitgesproken redevoering wordt door amb tenaren van het staatsdepartement te Was hington uitgelegd als een uitbreiding van de Monroeleer tot Canada. De verklaring van Roosevelt, dat bij Canada mede begreep in de Amerikaansche gemeenschap, heeft nieuw voedsel gegeven aan veronderstellin gen omtrent de mogelijkheid, dat Canada zich eens zou aansluiten bij de Pan-Ameri kaansche unie. In diplomatieke kringen te Washington is men van meening dat de rede van Roosevelt bedoeld is als een proefballonnetje voor de Amerikaansche openbare meening. Zijn be- belofte aan Canada dat Amerika ingeval van een aanval te hulp zal komen, heeft name lijk niet al te groote beteekenis, zoo meent men, omdat dergelijke hulp eerst nadat de Amerikaansche of de Britsche vloot versla gen zou zijn noodzakelijk zou worden en die mogelijkheden zijn nauwelijks waarschijn lijk. De indruk van de rede in Italië. Men beschouwt te Rome de rede van pre sident Roosevelt als een inmenging van de Vereenigde Staten aan de zijde van de democratische mogendheden tegen de totali taire staten en deze plechtige verklaring van overeenkomst tuschen groote democra- tiën verwekt hier een zekere onrust. Men weest erop, dat Mussolini iedere keer, dat hij over de buitenlandsche politiek heeft ge sproken, den ernstigen wil te kennen heeft gegeven den vrede te bewaren. Hetzelfde is het geval met den Führer. Men verlangt hier dus, dat indien de Vereenigde Staten hun isolement willen verlaten en zich wil len mengen in de Europeesche zaken, zij ook bezield zullen zijn van een geest van samen werking zonder een partijdigheid, waarvan de 'Amerikaansche politici tot nu toe maar al te veel het béwijs hebben geleverd. De Britsche pers over de rede. De Britsche pers ontvangt met warmte de rede, welke president Roosevelt heeft ge houden. De „Daily Telegraph" beschouwt de rede als een bewijs van gewijzigde in zichten en als een bijdrage tot stabiliteit op een oogenblik, dat duidelijke woorden veel goed kunnen doen. De „Daily Herald" is van Tegen vijf uur gistermiddag is een Ita- liaansch watervliegtuig, de MC 94, toebe- hoorende aan de vliegtuigfabriek vait Macchi te Varese, en dat bestuurd werd door Guiseppe Burei, aan boord waarvan zich bevonden de perfect van Varese, Mariq Chiesa en zijn familie, door nog onbekende oorzaak met den bodem in aanraking geko- men. De bemanning en de passagiers, in het geheel dertien personen, zijn om het leven gekomen. Generaal Aldo Pelligrini, generaal Felice Porro en andere deskundigen hebben zichi naar de plaats van het ongeluk begeven. Brandend neergestort. Het ongeluk geschiedde een half uur na het vertrek van het toesteL Het stortte bran- dend neer bij Marmago. De brandweer van Varese, welke onmiddellijk werd gewaar» schuwd, kon geen enkele hulp bieden aan de inzittenden en moest zich beperken tot het blusschen van het brandende toesteL meening, dat de rede geschiedkundige be teekenis heeft voor Engeland. De „Daily Express" noemt de rede een be- lanrijke bijdrage in de wereldpolitiek. Indien Roosevelt erin slaagt den steun van het Amerikaansche volk te verkrijgen en indien Amerika besluit eventueel in Europa in te grijpen, dan moet Engeland zijn politiek herzien, aangezien hierdoor het geheele vraagstuk zou worden gewijzigd. De „Daily Mail" schrijft, dat de rede den grootsten bijval zal vinden in Engeland, doch het Amerikaansche volk heeft nog niet zijn besluit opgegeven om zich te houden buiten alle conflicten, waarin andere landen ge wikkeld zouden kunnen worden. Daladier heeft aan journalisten een ver klaring afgelegd van den volgenden inhoud: Met het oog op de internationale moei lijkheden, welker ernst men overigens overdrijft, is ongerustheid aan den dag ge treden in de meeste landen van Europa ten aanzien van de toekomst der verschillende valuta's. Tezelfdertijd zijn het aankoopen van goud en het oppotten van goud, opge houden sedert verscheidene maanden, op de meeste Europeesche markten op groote schaal weer begonnen. Deze oppotting, die noodlottig is voor een land, is bovendien een dwaling voor degenen, die zich daaraan schuldig maken. Deze bewegingen, die ook ten aanzien van den frank plaats gevonden hebben, zijn voor het grootste deel een uit drukking van ongerustheid. Zij zijn ver ergerd door de geruchten die de ronde hebben gedaan over een controle op de wisselkoersen of over een nieuwe deva luatie van den frank. De regeering staat vastberaden vijandig tegenover een con trole op de wisselkoersen zoowel als tegen over een nieuwe devaluatie van den frank. Onafhankelijk van de noodlottige gevolgen, welke deze maatregelen zouden hebben op de natie, zouden zij bovendien als onver mijdelijk gevolg hebben de verbreking van de internationale solidariteit, welke de doeltreffendste waarborgen vormen voor de handhaving van den vrede in Europa. Voortgaande zeide de premier, dat hij het onnoodig achtte een lang tegenspraak te geven van onjuiste en belachelijke geruch ten, die spreken over verdeeldheid in de regeering. Binnenkort zal Daladier zelf in radioredevoering een uiteenzetting even van een program van energieke en onont beerlijke maatregelen, zoowel ten aanzien van de handhaving der valuta als de defen sie. De regeering verwacht, dat de Fran- schen, vertrouwen stellende in de toekomst van hun land, hun plicht jegens het land zullen doen, zooals de regeering vastbeslo ten is haar plicht te doen. Waarschijnlijk zal Daladier aan het einde van deze week zijn aangekondigde radio rede houden. Gisteren is het bij Akkro tot een ernstige botsing gekomen tusschen een afdeeling mi litairen en een gewapende bende. De terro risten hebben twaalf dooden en een groot aantal gewonden moeten achterlaten, terwijl de rest van de bende naar de grens is ge vlucht. Onderweg ontmoette de bende eenige dorpelingen, die zich bij haar aansloten, waarna het wederom tot een treffen kwam, doch nu met een andere afdeeling militairen. De terroristen hebben ook den tweeden keer zware verliezen geleden, aan Britsche zijde werd een soldaat gedood, een officier en drie soldaten gewond. Aan de grens van Jaffa en Tel Aviv is een bcm ontploft. Drie Joodsche kinderen wer den ernstig gewond. Te Jaffa is een Arabi sche agent doodgeschoten. f I

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1