SAMBO DE OLIFANT LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS LANGENDIJK KOEDIJK NOORDSCHARWOUDE STOMPETOREN SCHOORL ZIJPE BERGEN Man steekt zijn echtgenoote dood. Met dolkmes eenige doodelijke steken toegebracht. Mr. C. Ridder van Rappardf EERSTE BLAD. 3 Automatiseering telefoon. Naar wij vernemen, zal in het laatst van October worden begonnen met het leggen van de kabels voor de automatiseering van de telefoon in deze omgeving, door welke kabels de verschillende gemeenten zullen worden verbonden met het te Noordschar- woude te bouwen centrale telefoongebouw. Uurloon verhoogd. Het uurloon in de werkverschaffing is in onze gemeente met één cent verhoogd. Het kroos gaat kruien. Het kroos, dat de vaarten in het Geest- merambacht bedekt, is tengevolge van den harden wind de laatste dagen zoodanig op gestuwd in de Voorburgwal, dat het bijna onmogelijk is, er met een vaartuig doorheen te komen. Met ongeduld wordt door hen, die dagelijks door deze dikke brij moeten ploeteren, het oogenblik tegemoetgezien, waarop met het kroosopruimen wordt be gonnen. Niet 4, maar 6. In onze mededeeling omtrent het gouden huwelijk van het echtpaar ZomerPauw staat, dat vier kinderen tot het gezin behoo- ren. Dit moet zes zijn. 'ng regeeringsjubileum H.M. de ngin. li .tig het feit, dat Schoorl destijds op zoo luisterrijke wijze het huwelijk van prinses Juliana en de geboorte van prinses Beatrix heeft gevierd, heeft de Oranje-com missie in Schoorl onder leiding van den heer Fl. Schermer gepoogd ter gelegenheid van de viering van het veertigjarig regee- ringsjubileum van H.M. de koningin een zoo danig programma samen te stellen, dat ook hier op waardige wijze deze belangrijke ge beurtenis in het Vorstelijk huis zal worden gevierd. Den 6en Sept. des morgens om acht uur zullen een viertal herauten te paard vooraf gegaan door het Fanfarecorps door het dorp rijden en zij zullen op verschillende punten in de gemeente een proclamatie voorlezen. OPGAVE VAN N OORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrijdag 19 Augustus 1938. Vorige laatste koers STAATSLEENINGEN. 3-3}* Neder 1. 1938 102 3 Iied.-lodië 1937 100%, 5Duitschl '30 m. verkl. 27'/4 BANK-INf IL1NGEN. Amsterd. Bank 1477, 155 150 137 43 89'/« 3U57i 2487« 155*/I6 347, §2417i6 417/16 67, 347, 297m 13% 57, 4218/16 47, 462 1757, 180 2.3U-2.45 101% 1007, 277x6 1477, 155 150 136 43'/, 90 30474 249 v, 1567,-1 347, 24-57,6 417x6-i 67 35-7x« 29.-7x6 13*-%, 57. «H/m 47, 465 1767, 180 Handel Mij. Cert t. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie CaTvé Delit Cert. NederL Ford Philips GloriL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather t CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. liid. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. i Kon. Petr. Perlak Phillips Oil i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi i i Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia t i Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert., Union Pacific Canadian Pac. tExclaim. *Exdividend INoteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden K pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.82l3/i« 1-83 Londen 8.92 8.923/, Berlijn 73.32}* 73.37}* Parijs 4.98'/, 4.99 Brussel (Belga) 30.77 30.81 Zürich 41.90 41.97 Kopenhagen 39.825* 39.85 Stockholm 46.46.02}* Oslo 44.85 44.87.}*. 817, 827,-V, 70 151 707, 153 326 3387, 767, 307, 327 33974-j 76 307x6* 11%-ï 10%-f 224% 1537, 1297, 1457, 37x6 228 15574 1273/4 147 108 3'/, 102'/4 8H/, 1187, 117 1031/4 82 118 118'/« 222»/4 28974 255 222'/, 285-6 2547, 26 13'/, 9 66 4»/x, 267, 133/4-V. 97s 65 4»/I6 Van 9 tot 1 uur zullen dan op het terrein nabij het gymnastieklokaal te Bregtdorp spelen worden georganiseerd voor de leer lingen der lagere scholen in de gemeente. 's Avonds tusschen 7 en 9 uur vind voor de schoolkinderen een lampionoptocht plaats, terwijl in de kom van het dorp tevens een etalagewedstrijd zal worden gehouden. Tevens zal het Fanfarecorps dien avond in de gemeente concerteeren. Het behoeft ove rigens geen betoog, dat de kom van de ge meente geheel zal worden versierd, terwijl des avonds een schitterende verlichting zal worden ontstoken. De commissie overweegt nog, in overleg met de Oranjecommissie te Groet, of het financieel mogelijk zal zijn dezen nationalen feestdag te besluiten met een groot vuui'- werk in het centrum der gemeente. Wij vernemen nog dat het in de bedoeling ligt, in den morgen van den 6en September in de Ned. herv. kerken te Schoorl en Groet herdenkingsfeesten te houden. Muzikale rondgang te Groet. Voor de laatste maal in het seizoen heeft het bekende fanfarecorps „De Vriendschap", de gasten en ingezetenen in Groet en omge ving weer een prettigen avond bezorgd, dank zij het initiatief van de V.V.V. aldaar. Omstreeks half negen werd met volle mu ziek afgemarcheerd van het R.K. vereeni- gingsgebouw te Catrijp naar Groet. Ondanks het feit, dat het „hoog"-seizoen reeds voorbij is, was de publieke belangstelling ook thans weer zeer groot. Secretaris-penningmeester Zijpe- en Hazepolder. Ter benoeming van 'n secretaris-pen ningmeester van het waterschap „Zijpe en Hazepolder" is in een op Donderdag j.1. ge houden vergadering van Dijkgraaf en Heemraden de volgende aanbeveling opge maakt: 1 de heer Rigbers te Haarlem; 2 de heer J. C. Bossen te Oudkarspel en 3 de heer F. J. Middelbeek te Heinenoord. Ingekomen personen. E. Oosting, N.H., geleidster, Elzenlaan 2, van Emmen. G. A. Greve, N.H., handels employé, Meerwijklaan 4, van Batavia. A. Woudt, geen, dienstbode, Hertenlaan 4, van Nieuwe-Niedorp. C. van Driel, C.G., rijksveldwachter, Witteweg 13, van Soest. A. Zuidland, N.H., dienstbode, Breelaan 14, van Winkel. M. de Nooy, N.H., dienst bode, Jn. Oldenburglaan 27, van Avenhorn. E. Goldberger, N.I., geleidster, Beemster- laan 2, van Apeldoorn. M. C. Ellis, R.K., dienstbode, Breelaan 88, van Haarlem. G. Versteeg, N.H., kapper, Loudelsweg 35, van Amsterdam. C. J. Marsman, N.H., arbeider N. S„ Prinsesselaan 6, van Oudewater. F. A. du Buy, N.H., tuinman, Heerenweg 25, van Hillegersberg. O. A. van der Meijden, R.K., bezorger, Dorpsstraat 114, van Am sterdam. H. C. J. Pennings, R.K., boeren knecht, Sluislaan 15, van Limmen. A. M. Verschuur, N.H., dienstbode, Kanaaldijk 7a, van Alkmaar. S. Kroonenburg, N.H., koop man, Tuindorpweg 12, van Hoorn. J. A. Zwarteveen, N.H., zonder, Breelaan 72, van Alkmaar. W. Venema, N.H., serveerster, P. Panderstraat 6, van Texel. B. J. Floot, R.K., kapper, Wilhelminalaan 3, van Uitgeest. A. Doderer, N.H., kraamverzorgster, Ruïnelaan 19, van Amsterdam. M. A. Druif, N.H., dienstbode, Prinsesselaan 46, van Hoogkarspel. S. van den Bosch, N.H., dienstbode, Verspijckweg 5, van Ooststelling werf. J. H. M. Rutten, R.K., dienstbode, Paulinestraat 1, van Jutphaas. W. Schuur man, N.H., handelaar, Jn. Oldenburglaan 2, van Nieuwe-Niedorp. T. R. Mulder, N.H., controleur B. B., Dr. van Peltlaan 48, van Sawah Loento. W. A. van den Broek, R.K., dienstbode, Kerkelaan 9, van Nij megen. E. T. H. Munk, N.H., stuurmans leerling, Doorntjes 62, van Den Helder. C. N. Ruitenburg, R.K., verpleegster, Geest- weg 2, van Venray. D. Zonneveld, R.K., dienstbode, Randlaan 2, van Amsterdam. C. Pijper, N.H., zonder, Stromerlaan 2, van 's-Gravenhage. A. C. Kroone, R.K., dienstbode, St. Antoniusstraat 35, van Cas- tricum. J. W. van Lingen, N.H., kapper, Ruïnelaan 2, van Hoogeveen. H. J. W. Schinkel, geen, Meerwijklaan 6, van Soengei Gerong. Aan het pensionaat zijn 7 per sonen ingekomen. Vertrokken personen. J. F. T. Enste (echtgenoote van C. van Driel), E.L., dienstbode, naar Den Helder. B. Huisman, HAZ., zonder, naar Purmerend. C. W. de Koo, D.G., zonder, naar Rotter dam. K. van den Sigtenhorst, N.H., zonder, naar Duitschland. W. C. van Hagen, geen, matroos, naar Schoorl. T. van den Berg (echtgenoote van J. F. de Moor), N.H., zon der, naar Alkmaar. A. E. de Haze Win kelman, N.H., zonder, naar Sawah Loento. C. Hof, R.K., kraamverzorgster, naar Schoorl. A. E. van Duijvenbode, geen, kinderjuf frouw, naar Amsterdam. H. Prijs, (gesch. echtgenoote van W. Dekker, N.H., zonder, naar Alkmaar. J. Pater, R.K., dienstbode, naar Oudorp. R. Annegarn, R.K., zonder, naar 's-Gravenhage. G. Lammers, G.K., rijksveldwachter, naar Amsterdam. M. A. Kostelijk, N.H., zonder, naar Batavia. B. E. Boeks, N.H., timmerman, naar Amster dam. J. P. Duin, R.K., bakker, naar Hoorn. P. J. Timmerman, N.H., meubelmaker, n. Amsterdam. J. M. Otten, R.K., electriciën, naar Batavia. C. W. Hoogeboom, R.K., zonder, naar Alkmaar. P. Veeken, R.K., veehouder, naar Graft. W. B. Zaadnoor- dijk, geen, zonder, naar Arnhem. H. Stege- man, N.H., uitvoerder, naar Andijk. Van het pensionaat zijn 24 personen vertrokken. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris Verkade te Alkmaar werd Donderdagavond verkocht: Een woonhuis met erf, aan den Heerenweg te Heiloo, groot 2.51 Aren. Eigendom van Jb. Heijne. Kooper de heer J. van Aarlen te Alkmaar voor 2500. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. (ONGECORRIGEERD). Vanochtend kwart voor twaalf heeft zich in de Koestraat te Amsterdam een drama afgespeeld, waarvan 'n 29-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. De ongeveer 36-jarige P. heeft zijn 29-jarige echtgenoote met wie hij in onmin leefde en waarmee hij niet meer samenwoonde, tijdens een twist met een mes dermate verwond, dat zij onmid dellijk overleed. Het slachtoffers was moeder van 4 jeugdige kinderen. De dader heeft zich na zijn daad bij de politie aangemeld. Slot van een huwelijksdrama. De dader, de ongeveer 36-jarige Pommer, die werkloos is, leefde reeds sinds geruimen tijd met zijn vrouw in onmin. Op verzoek van zijn echtgenoote was de man destijds elders gaan wonen. Vele malen deed hij moeite zijn vrouw te bewegen weer samen te wonen. Tenmin ste tweemaal in de week kwam hij in de Koestraat om zijn vrouw te bezoeken en om met de vier kinderen, resp. van 6, 4, 3 en 2 jaar te praten. Zijn echtgenoote wilde echter niets meer van hem weten. Vanmorgen werd de man gewaarschuwd, dat zijn vrouw bezig was te verhuizen. Er stond zoo werd hem verteld een drie wieler voor de deur en de vrouw, daarbij geholpen door haar broer, was bezig het huisraad op deze driewieler te laden. Onmiddellijk ging de man naar de Koe straat, waar hij zijn vrouw te spreken vroeg. Of dit onderhoud inderdaad heeft plaats gehad en zoo ja, wat daarbij is be sproken, heeft de politie uiteraard nog niet kunnen vaststellen. Echter kan wel worden aangenomen, dat er hevige woordenwisseling is ontstaan. De vrouw was van meening, dat het huisraad van haar was, terwijl de man van oordeel was, dat zij er niets over had te zeggen en dat hij daarover alleen'had te beslissen. Eenige oogenblikken later is de man de Koestraat ingeloopen in de richting van de KloveniersburgwaL Daar ontmoette hij een goeden bekenden, dien hij staande hield. Hij vroeg hem: „Wil je m'n vrouw even in de gaten houden. Zy is de boel aan het opladen en wil me niets achterlaten. Ik moet even stempelen". De vriend is toen wel de Koestraat inge wandeld, maar meteen doorgeloopen. De vrouw stond op dat moment bij de driewieler. De vriend had niet Tn de gaten, dat Pom mer hem achterna geïöopën had. Nauwelijks was eerstgenoemde de Koestraat geheel doorgeloopen toen hij achter zich een hevig gegil hoorde. Het drama had zich toen reeds afge speeld. In enkele seconden was het gebeurd. Pommer was op zijn vrouw toegeloopen met in de eene hand een dolkmes, waar mede hij naar zijn vrouw stak. Met vier steken in den hals, den nek, de pols en in de zij zeeg het slachtoffer hevig bloedend ineen. Zij was bijna op slag dood. De broer van de vrouw, die op dit moment niet buiten was, doch die het gegil hoorde, snelde naar buiten, doch het was reeds te laat. Wel wist hij den dader het mes te ontne men, maar toen waren de steken reeds toe gebracht. De dader verliet daarop de Koe straat en heeft zich onmiddellijk bij het politiebureau in de Warmoesstraat gemeld. Daar is hij ingesloten. Uiteraard bracht dit drama deze zoo volkrijke buurt in rep en roer. Vele hon derden belangstellenden verzamelden zich in de omgeving van hèt huis, waarvoor de moordaanslag zich had afgespeeld. Zij wer den door de politie op een grooten afstand gehouden. Het gebeurde werd natuurlijk druk besproken. Groot is het medeleven met de vier nog jonge kinderen, die op deze wijze hun moeder hebben verloren. De recherche van het bureau Warmoes straat heeft onmiddellijk een nauwgezet onderzoek ingesteld. De G. G. D. heeft het lijk van de vrouw naar het Binnengasthuis vervoerd. DR. M. B. MENDES DA COSTA f Vandaag is in den leeftijd van 87 jaar te Amsterdam overleden de klassicns en tooneelkenner dr. M. B. Mendes da Costa. De heer Maurits Benjamin Mendes da Costa werd op 16 Mei 1851 te Amsterdam geboren. Hij bezocht een gymnasium en studeerde, na het behalen van het eind diploma, klassieke letteren. In 1898 pro moveerde hij tot doctor in de klassieke letteren, honoris causa. Tot 1911 was dr. Mendes da Costa als prive-leeraar werk zaam, daarna werd hij benoemd tot con servator voor de handschriften aan de universiteitsbibliotheek. Hij regisseerde verschillende opvoerin gen van klassieke tooneelspelen en publi ceerde diverse romans, uitgaven van klas sieke werken en technische bijdragen. De begrafenis /ai Maandag a.s. plaats hebben. De stoet vertrekt om 11 uur van het sterfhuis Jonas Daniël Meyerplein 13 naar de Portugeesch Israëlitische be graafplaats. AUTOBUS REED BERM AF. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur heeft op den Muiderstraatweg, even voor Muiden, ter hoogte van de autoslooperij van de firma de Vos, een auto-ongeval plaats gehad met een volle autobus, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De autobus reed in den dienst van de N.V. „De Gooi-Express" tusschen Amster dam en Baarn. De autobus, waarin ongeveer twintig passagiers gezeten waren, was op weg van Baarn naar Amsterdam en wilde op genoemde plaats een auto van het des tructiebedrijf te Purmerend passeeren. Op hetzelfde moment, terwijl de autobus reeds naast de vrachtauto kwam, stak deze de linkerpijl uit en remde sterk, om naar links over te steken, naar den oprit van het erf eener boerderij aan den linkerkant van den weg. De chauffeur van de autobus zag zich den weg afgesneden en moest eveneens sterk remmen en naar links uithalen om een aan rijding te voorkomen. Het gevolg was, dat de auto op den vrij steilen linkerberm van den weg terecht kwam en naar links kan telde. Het ongeluk met de autobus liet zich even ernstig aanzien. Politie en geneeskundige dienst van Muiden. en Weesp werden ter stond gewaarschuwd. Het bleek echter alles goed te zijn afgeloopen. De meeste passagiers waren met den schrik vrijgekomen of had den slechts eenige schaafwonden opgeloo- pen, veroorzaakt door glasscherven en door den vaL Slechts één inzittende bleek een arm zoodanig geblesseerd te hebben, dat hij ter plaatse behandeld moest worden en met de ambulanceauto naar het ziekenhuis te Weesp moest worden overgebracht. De overige passagiers werden door een vol gende autobus van de „Gooi-express", die op weg was van Baarn naar Amsterdam, mee naar de hoofdstad genomen. DE DIEFSTAL BIJ DE PAKKETPOST. Nog steeds meer voorwerpen in beslag genomen. In verband met den diefstal bij de pakket- post in de Zaanstraat te 's-Gravenhage door den besteller W. heeft de politie bij kennis sen van W. en van den heler S. nog in be slag genomen 6 doublé dames-polshorloges, een alpacca-aardappelenlepel, een zilveren portretlijstje, een witgouden ring, waaruit de graveering is verwijderd. Verder werden in beslag genomen twee zilveren Juliana- Bernhard-lepeltjes met de monogrammen A. B. Th. en H. P. B. Enkele van deze voor werpen werden ontdekt bij goudsmidwin kels te Den Haag, waar W. en S. de zaken hadden verkocht. Bij de politie in Arnhem werd daaren boven aangifte gedaan van diefstal van 10 gouden schuif kettingen uit een zending van Arnhem naar Voorschoten. Deze zendingen loopen over het kantoor van de pakketpost in Den Haag en zoo heeft W. kans gezien de kettingen te ontvreemden. Deze voorwerpen werden ten huize van den besteller W. in beslag genomen. Niettegenstaande dat blijft W. ontkennen, doch de bewijzen tegen hem zijn zóó groot, dat hij in het Huis van bewaring is opge sloten. De winkelier S. is op vrye voeten gesteld, nadat hy de politie uitvoerige in lichtingen had verstrekt. MEISJE GEDOOD OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Vanmorgen omstreeks half twaalf is op den onbewaakten overweg tusschen Oudenbosch en Zegge het 15-jarige meisje Kuystermans-Jongeneelen, dat bood schappen had gedaan, door den trein over reden en op slag gedood. •w Zooeven is op het departement van buitenlandsche zaken bericht ontvan gen, dat de Nederlandsche gezant in Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, hedenmiddag aan de verwondingen, welke hy bekomen heeft bij het auto ongeluk, is overleden. Zijn levensloop. Mr. Carel Ridder van Rappard is op 19 October 1874 te Assen geboren. Hij doorliep het gymnasium aan de Laan van Meerder- voort te 's-Gravenhage en studeerde daarna rechtswetenschappen aan de Universiteit te Utrecht. Na voltooiing zijner studieën was hij eenigen tijd als advocaat ingeschreven bij de Haagsche balie, doch spoedig trad hy in den diplomatieken dienst. In het jaar 1916 werd hij benoemd tot chef van de afdeeling bescherming van het departement van buitenlandsche zaken. Het jaar daarop werd hij aangesteld als leider van de Britsche afdeeling aan het gezantschap der Nederlanden te Berlyn met den titel van minister-resident. Mr. van Rappard bleef aldaar werkzaam tot. 1925. Hy werd in 1920 bevorderd tot ge- zantschapsraad. Hij vertrok in 1925 naar Rio de Janeiro, waar H. M. de Koningin hem benoemd had tot Haar buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. Vier jaar,later, in 1929, volgde zijn benoeming tot Nederlandsch gezant te Boekarest, terwijl hy van 1933 af tevens de belangen van Nederland in Zuid-Slavi6 als gezant behartigde. Een jaar later werd mr. van Rappard benoemd tot gezant te Bern, tevens per manent vertegenwoordiger van Nederland by den Volkenbond. Deze functie vervulde hij tot 1937, want in dat jaar ging hij als opvolger van mr. J. P. graaf van Limburg Stirum naar Berlijn. HET REGEERINGSJUBILEUM. 27 Herdenkingspostzegels van Augustus af verkrijgbaar. De ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H. M. de koningin verschij nende herdenkingspostzegels zullen in plaats van 30 Augustus reeds 27 Augustus a.s. op alle postkantoren worden verkrijg baar gesteld. De laatste verkoopdag blijft vastgesteld op 15 October a.s. PHILATELISTENDAG TE BREDA. Tijdelijke postinrichting en bijzon der stempel. Tijdens de ter gelegenheid van den 29en Nederlandschen Philatelistendag te Breda te houden postzegeltentoonstelling op 27 en 28 Augustus a.s. zal in het ten toonstellingsgebouw een tijdelijke postin richting worden opengesteld. De aldaar ter post bezorgde correspondentie zal van den afdruk van een bij zonderen stempel wor den voorzien. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD IN VENETIE. Men meldt ons van officieele zijde dat prinses Juliana en prins Bernhard lieden de bezienswaardigheden en de verschillen de musea in Venetië hebben bezichtigd en ook naar het Lido zijn geweest. De prins en de prinses zijn in Venetië cte gasten geweest van den onlangs afgetreden gezant te 's-Gravenhage en markiezin Taliani, die aldaar vertoeven. i i. I..ii *r'Y. ii 109. Intussen waren de inboorlingen bij de stadspoort gekomen. Ze wisten niet, dat Flip en Jan bij den kapper waren, al begrepen ze niet, hoe hun dieren bij de stads poort terecht gekomen waren. Vlug werd een touw om hun poten geslingerd, één der mannen sprong er op en terug ging het weer. 110. „Hoe zouden de olifanten het maken", zei Flip, toen ze allebei met ingepakte oren door den dokter naar bed waren gebracht. Ineens hoorden ze tegen de deur tikken. „Jongens, ik ben Sim-Sam, de hond van den dokter. Ga naar de fakir, die zal wel zeggen waar Sam- bo is. De andere olifanten zijn weer teruggehaald."

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3