S AMBO DE OLIFANT Financieel Overzicht. Alkm. Boys—Zeeburgia 1-1, DE MODERNE ZEEMEERMIN OP Z'N EIGEN JACHT. De Europeesche kampioen schappen te Parijs. De Nederlandsche ploeg samengesteld. Afvalrace meisjes: 1. Corry Bus, 2. Truus de Rover, 3. Alie Bus. Ook de tweede vriendschappelijke ontmoe ting van de rood-witte Alkmaarders j.1 Zaterdagavond tegen Zeeburgia leverde een 11-gelijk spel op. Er was en dat zal wel in nauw verband staan met den bij zonderen speeltijd voor dit treffen heel weinig belangstelling. Wat echter meer jammer was, was het feit, dat de thuisclub door deze omstandigheden zoo onvolledig verscheen en er als volgt uitzag: v. d. Vliet Slikker Tamis Brouwer Hartog A. Pater Goudsblom Schenke Appel v. Eerden Nol Temeer was deze onvolledigheid jammer, daar de bezoekende Amsterdammers over slechts één invaller beschikten en overigens dus waardige tegenstanders bleken te zijn. In dit licht bezien, valt het resultaat ons van de geblokten dan ook terdege mee, al moet ons dadelijk van het hart, dat de be zoekers een heel wat beter veldspel demon streerden en de combinatie meermalen sloot als een bus. De Amsterdammers begingen maar al te vaak de fout, het combineeren wat te ver door te voeren, waardoor hun aanval nu niet bepaald gevaarlijk leek. Deze aanval was tevens wel het zwakste deel van de ploeg, er werd weinig en slecht geschoten en kwam er nog eens een vinnig schot in goede richting, dan hield de jeug dige Alkmaarsche doelwachter dit er op goede wijze uit. Van een heel wat beter gehalte was de Am- sterdamsche defensie en halflinie, die echter ook geen al te zware taak kreeg, gezien het zwakke tegenspel der kaasmenschen. Ook bij de Alkmaarders lag het zwaarte punt in de verdediging. De invaller-doelman deed goed werk, in tegenstelling met den in valler-rechtsback, die maar niet op dreef kon komen. Ook nu viel z'n partner Slikker bij zonder op en gaf voor het rood-witte doel het noodige vertrouwen. De halflinie was minder goed op dreef. Hartog was niet geheel fit, terwijl de links halfplaats zwak bezet bleek. Eerst was de jeugdige Pater er niet goed in en later ging hij met v. Eerden van plaats verwisselen. Het werd er niet beter op, toen v. Eerden nog eenigszins geblesseerd raakte en deze ten slotte nog vervangen moest worden. Het bleef zoo'n gebroken geheel. In de Alkmaarsche aanval kwam zoodoende ook niet veel rust. Aanvankelijk vormde de linkervleugel een slecht geheel en toen het ten slotte wat beter ging, zat de Amsterdamsche verdediging er op deze kant ook goed in. Schenke was nu wat minder goed op dreef en waar men op dezen kant ook z'n mannetje stond, kreeg de rood-witten rechtervleugel niet veel kans. De zeer jeugdige midvoor deed verdienste lijke dingen. Het is heel jammer dat hij ons physiek niet voldoende sterk lijkt; stellig had hij recht op deze plaatsbezetting. Z'n spelopenen is meermalen goed, doch de door zettingskracht wordt hier nog gemist. Wat ons in de rood-witte ploeg nog het meest opviel, was het gemis aan élan, dat prettig aandoende enthousiasme, wat het team maar al te vaak kenmerkte. Komaan, Boys, dat kan anders. Ook nu was de wedstrijd niet bepaald boeiend en bleef het bij enkele spelmomen ten. De 0O-stand tot ver na de rust, om dat beide verdedigingen de aanvallers te machtig bleken maakte het treffen meer saai. Eenmaal doorleefde het Amsterdamsche doel voor rust een zeer benauwd moment, toen het leder tenslotte nog tegen de lat stuitte. Een ruim kwartier voor het einde namen de bezoekers uit een doelscrimmage de leiding, 01. Echter voor tijd zag de jeug dige Appel nog kans, de partijen weer op gelijken voet (11) te brengen. Scheidsrechter Koelink leidde t en op verdienstelijke wijze. Athletièk DE DRIELANDENWEDSTRIJD NEDERLAND-DUITSCHLAND-BELGIE. Nieuw Ned. record 400 meter. Zeker circa 10.000 toeschouwers zijn Zondagmiddag in het Feijenoordstadion te Rotterdam getuige geweest van een zeer spannenden athletiekkamp tusschen de vertegenwoordigende Duitsche, Belgi sche en Nederlandsche ploegen. Behoudens een wel zeer fraaie presta tie van K. Baumgarten, die het Neder- landsch record op de 400 M. (48.4 sec.), dat reeds op zijn naam stond, met 0.4 sec. verbeterde, hebben zich geen bijzon dere verrassingen voorgedaan. Dit record is des te opmerkelijker omdat de athle- tiekbaan van het Feijenoordstadion, sinds langen tijd niet gebruikt, vrij zacht was, hetgeen op de gemaakte tijden van de loopnummers van invloed is geweest. Een prachtige race liep Brasser in het nummer 110 meter horden tegen de sterke Duitschers Wegner en Glaw. Onweerstaan baar won hij langzamerhand terrein en juist 0.1 sec. voor Wegner passeerde hij de finish in 14.8 sec., waarmede hij het Nederlandsch record evenaarde. Het nummer 800 meter hardloopen gaf een spannenden strijd te zien tusschen Bouman en den sterken Duitscher Eichberger. Bou man startte vlot en wist gedurende ongeveer 300 m. Eichberger achter zich te laten, die echter nog niet alles gegeven had, zoodat hij op bewonderenswaardige wijze zoowel Bou man als zijn landgenoot Schumacher wist te passeeren. Op de 100 meter was het echter gedaan met de Duitsche superioriteit. Hier liepen Osendarp en van Beveren tegen de Duit schers Boenecke en Koenze en de Belgen Saelens en Guthy. Totaal niet bedreigd door de Duitschers maar wel door van Beveren, wist Osendarp deze race te winnen met 0.1 sec. voorsprong op van Beveren. De Belg Saelens wist zelfs op het laatste oogenblik de beide Duitschers te passeeren en werd goede derde (tijd 11 sec.) Zooals gezegd, verbeterde K. Baumgarten het record op de 400 meter. Ook hier moes ten de Duitschers de beste plaatsen aan twee Hollanders afstaan. H. Baumgaften wist zijn - ua<u uc broer in zijn prachtige prestatie vrijwel te volgen en werd tweede in 49 sec., een tijd, welke nog nimmer door hem gemaakt is. Op de 200 M. heeft Osendarp het Neder landsch record, dat op 21.1 sec. staat, geëve naard. Weer was de Belg Saelens derde met 22 sec., terwijl van Beveren Osendarp met 21.6 sec. volgde. Het internationale programma werd beslo ten met het nummer 4 x 100 meter estafette. Duitschland kwam hierin uit met Boenecke, Gillmeister, Riether en Koenze, die tezamen een zeer sterk team vormen. Voor Nederland kwamen hierin uit H. Baumgarten, van Be veren, Boersma en Osendarp, die echter op fraaie wijze voor een overwinning, zij het een zeer benauwde, hebben zorggedragen. Nadat H. Baumgarten tegen Boenecke wat terrein verloren had, wist van Beveren Gill meister te passeeren en tenslotte liep Osen darp tegen Koenze een enorme race, waarin hij als overwinnaar de finish passeerde. Hij bleek zijn enkel licht geblesseerd te hebben. Naar wij vernemen is de Nederlandsche ploeg, welke zal deelnemen aan de Euro peesche kampioenschappen op 3, 4 en 5 Sep tember te Parijs, door de nationale techni sche commissie van de K.N.A.U., onder na dere goedkeuring van het bestuur, als volgt samengesteld: 100 meter: Osendarp (Trekvogels) en van Beveren (A.V. 1923). 200 meter: Osendarp en van Beveren. 400 meter: K. Baumgarten (Trekvogels). 800 meter: Bouman (A.A.C.) 1500 meter: de Ruyter (Quick) 110 meter horden: Brasser (A.A.C.) Hoogspringen: Spanjerdt (N.E.C.) 4 x 100 M. estafette: H. Baumgarten, van Beveren, Boersma en Osendarp. De ploeg vertrekt op Donderdag 1 Sept naar Parijs en keert Dinsdag 6 Sept. terug. De reis zal worden meegemaakt door de heeren A. J. G. Strengholt en G. A. Burger als algemeene leiders, J. Korver (coach), G. E. van der Werff (financieel leider), J. H. Moerman (assistent-leider) en J. Ouwerkerk (masseur). Deze officials maken de reis mee voor een overgroot deel buiten bezwaar van de schat kist van de K.N.A.U. Zooals men ziet zal Brasser niet in den tienkamp uitkomen. Wat de blessure van Osendarp, gistermiddag in de estafette tegen Duitschland en België opgeloopen, aangaat, dr. Verrijp heeft de verwonding onderzocht en volgens zijn opinie is het niet ernstig. Zwemmen JEUGDWEDSTRIJDEN IN DE OVERDEKTE. Gistermiddag werden in de Overdekte de jaarlfjksche jeugdwedstrijden gehouden voor abonné's van de Overdekte en het Zomerbad. Deze wedstrijden, welke ieder jaar een grooter succes worden, zijn gistermiddag buitengewoon goed geslaagd. Een talrijk publiek (een 300 toeschouwers ondanks het mooie zomerweer!) volgde met spanning de verrichtingen van 120 jonge Alkmaarsche zwemmers en zwemstertjes, die ieder voor zich hun uiterste best deden één van de 40 prachtige prijzen te bemachtigen, welwillend afgestaan door diverse sport vrienden, waaronder zilveren lauwertakken en medailles enz. De wedstrijden, welke vlot achter elkaar afgewerkt werden, brachten diverse nieuwe sterretjes naar voren, die zeker voor de toe komst nog iets beloven en voor welk doel deze wedstrijden dan ook ieder ja&r door de Overdekte worden georganiseerd. De uitslagen der diverse wedstrijden wa ren: 25 M. schoolslag meisjes: 1. Nel de Haas 18.4 sec.; 2. Lena Kroon 20.4 sec.; 3. Alie Bus 21.2 sec. 25 M. vrije slag jongens: 1. Joop Quast 16 sec.; 2. Adri Boxum 16.6 s.; 3. Jan de Ruiter 17.4 sec. 25 M. vrije slag meisjes: 1. Truus de Rover 17 sec.; 2. Rie Hollaar 17.2 sec.; 3. Alie Bus 19 sec. 50 M. vrije slag jongens: 1. Jan Slinker 35 sec.; 2. Joop Quast 36 sec.; 3. Adri Boxum 39.4 sec. 50 M. vrije slag meisjes: 1. Rie Hollaar 38.4 sec.; 2. Truus de Rover 40.4 sec.; 3. Cor- ry Bus 41 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1. Gerard Buers 47.6 sec.; 2. Theo Bonsema 48.2 sec.; 3. Andre Slikker 51.8 sec. 3 x 25 M. wisselslag meisjes: 1. Corry Bus 75.2 sec.; 2. Rie Hollaar 76 sec.; 3. Zus Jekel 77.4 sec. 3 x 25 M. wisselslag jongens: 1. Piet Kalb 73 sec.; 2. Jan Slinker 78 sec. 25 M. vrije slag jongens tot 10 jaar: 1. Jan de Waal 27 sec.; 2. Joop Schot 28 sec. 25 M. vrije slag meisjes tot 10 jaar: 1. Nel Kroon 26.8 sec.; 2. Mikie Middelhoff 28.1 sec. 50 M. hindernisrace jongens: 1. Joop Quast, 2. Gerrit Kloos, 3. Theo Bonsema. 50 M. hindernisrace meisjes: 1. Coba Bus, 2. Alie Bus, 3. Coba Groothuyzen. Afvalrace jongens: 1. Joop Quast. 2. Jan Slinker, 3. Adri Boxum. D. A. W.'ERS IN ACTIE. Bij de Zaterdag te Westzaan gehouden 1 K. M. wedstrijd behaalden de D. A. W.~ leden mej. A. Klünnen en mej. M. van Maarleveld respectievelijk den 4en en 6en prijs. Paarden KORTEBAANWEDSTRIJD TE WIERINGERWAARD. De uitslag van de kortebaanwedstrijd, gisteren gehouden te Wieringerwaard, luidt: Ingeschreven 15 paarden, opgekomen 10. 1. Maya Tottington, ber. J. v. Leeuwen Sr., eig. mevr. Arbous te Amsterdam; 2. Tamboer, ber. J. v. Leeuwen Sr., eig. S. Kaptein te Wieringen; 3. Sara Band, eig. en ber. D. Marees te 't Zand. Cricket DE VUFDE TOETSWEDSTRUD. Zaterdag is op den Oval de vijfde toets- wedstrijd begonnen tusschen Engeland en Australië. De aanvoerder van het Engelsche elftal, Hammond, won de toss en batte het eerst. In deze eerste innings van Engeland werd snel en goed gescoord en aan het einde van den speeldag had Engeland 347 runs bij elkaar voor het verlies van slechts 1 wicket. Edrich was namelijk met slechts 12 runs op het bowlen van O. Reilly aan den kant ge zet, doch Hutton en Leyland hielden schitte rend stand. Aan het einde van den dag was Hutton not out met 160 runs, terwijl Leyland er 156 had, eveneens not out. Het begin van de vijfde testmatch is voor Engeland dus wel buitengewoon fraai. Vandaag wordt de wedstrijd voortgezet. Bankoverval in Sjanghai. - Vanochtend hebben acht gewapende bandieten zich meester gemaakt van een transportauto met een geldtransport van 20.000 dollar voor rekening van de Britsche autobusmaat schappij in Sjanghai. Zij wisten met de buit te ontkomen. Tankwagen verbrand. - Zaterdagnacht stond een Fransche tankwagen met benzine stil aan den kant van den weg bij het Spaan- sche dorp Mataro, toen een tweede Fransche vrachtwagen naderde en tegen hem opreed. Er ontsond brand en de tankwagen werd geheel vernield. Een der chauffeurs wist nog weg te springen, de drie anderen kwa men in de vlammen om. Kobe wederom overstroomd. - Voor den derden keer in drie weken is Kobe over stroomd tengevolge van de hevige regens. Meer dan tienduizend huizen staan onder water en het spoorwegverkeer op de lijn KobeSjimoneseki is gestremd. Vervolg. Eerst tegen het midden der week viel een lichte kentering in de tendenz te constatee- ren, zonder dat echter een verbetering van beteekenis in de koersen kon intreden. Be halve de politieke onrust vormt ook de on zekerheid over de economische ontwikkeling in de Ver. Staten een motief voor de terug houding, waarvan de beurs blijk geeft. Men had gehoopt, dat de teekenen van opleving, die zich gedurende een aantal weken hebben voorgedaan, ook verder zouden voortduren. In den jongsten tijd is het tempo van de ver betering echter veel langzamer geworden, terwijl in sommige bedrijfstakken de ople ving zelfs geheel tot staan is gekomen. Zoo komen de nieuwe orders in de staal industrie minder snel binnen dan in het be gin van deze maand, waardoor de bedrijvig heid niet zooveel kan worden vergroot als noodig zou zijn, om tot de tegenwoordige prijzen zonder verlies te werken. De in dustrie werkt thans op ca. 41 pCt. van haar capaciteit, terwijl zij, naar verluidt, bij de thans geldende prijzen en loonen eerst bij een productie van 60 tot 65 pCt. der capaci teit winst zal kunnen maken. De automo- bielproductie heeft thans den laagsten stand van het jaar bereikt, wat echter voorname lijk verband houdt met het seizoen. Ver wacht wordt, dat de automobielfabrieken de fabricage van nieuwe modellen zullen be spoedigen, en dat dan een verbetering zal intreden. De voorraden bij de handelaren zijn sedert December j.1. belangrijk en in steeds sneller tempo gedaald; sinds 1934 zijn zij niet meer zoo klein geweest als thans het geval is. Voor de economische ontwikkeling in de Ver. Staten is de situatie in de landbouw- staten van groote beteekenis, omdat immers de koopkracht van de landbouwbevolking voor een aanzienlijk deel den gang van zaken in verschillende bedrijfstakken be paalt. Reeds thans hebben maatschappijen, die landbouwwerktuigen vervaardigen, te lijden onder de prijsdaling, die voor katoen en tarwe is ingetreden als gevolg van de gunstige oogstramingen en ook de afzet van warenhuizen toont een vermindering aan. Al te pessimistisch behoeft men in dit opzicht echter niet te zijn, omdat bij een aanhouden der ongunstige prijssituatie de regeering de landbouwers met subsidies en credieten te hulp komt. In de laatste dagen is trouwens reeds een licht herstel, zoowel voor katoen als voor tarwe, ingetreden. De onrust op de deviezen-markt, die de vorige week reeds geleid heeft tot omvang rijke aankoopen van goud en/of dollars, is eerst geluwd, toen men een lichte ontspan ning in de politieke verhoudingen meende te kunnen opmerken. Vooral de gulden was in het internationale verkeer vaster en het Nederlandsche Egalisatiefonds heeft, om het Pond Sterling ten opzichte van den gulden niet al te zeer te doen dalen, aanzienlijke bedragen aan Ponden moeten opnemen. Voor den Franschen franc blijft de grond stemming flauw, ondanks den door het Fransche Egalisatiefonds verleenden steun. De pessimistische beoordeeling der vooruit zichten voor de Fransche valuta komt, meer dan op de contante markt, waar de koers- beweging door het Egalisatiefonds binnen beperkte grenzen wordt gehouden, tot uiting op de termijnmarkt. De vrees, dat de Bel gische franc door een eventueele verdere devaluatie in Frankrijk zal worden meege sleept, heeft ook den koers van de Belga on gunstig beïnvloed. De Amsterdamsche beurs kenmerkte zich ook in de afgeloopen week door een vol slagen gebrek aan affaire. Er zijn er slechts weinigen, die er voor voelen, onder de tegenwoordige onzekere verhoudingen tot uitbreiding van hun effectenbezit over te gaan. Men geeft er veelal de voorkeur aan, af te wachten, of inderdaad de meest bran dende politieke vraagstukken zonder ern stige schokken opgelost zullen kunnen wor den, terwijl men ook, wat de conjunctuur- ontwikkeling betreft, meer terughoudend is geworden. Er is nu reeds een groot deel van het jaar verstreken, zonder dat een verbete ring van de ffnancieele resultaten der ver schillende ondernemingen is ingetreden. Het herstel zou wel zeer snel in zjjn werk moeten gaan, om voor de nog resteerende vier maanden een zoodanigen vooruitgang te brengen, dat de winstcijfers voor het ge- heele jaar die van 1937 zouden evenaren. Het vorige jaar immers was voor de meeste ondernemingen nog tamelijk gunstig, omdat de economische inzinking eerst tegen het najaar begon door te werken en er ook toen nog veel orders onderhanden waren, waarop nog goede winsten werden gemaakt. Er zijn slechts weinige bedrijfstakken, die in 1938 hun productie nog op peil hebben kunnen houden. Zelfs de scheepsbouw vertoonde, blijkens het jongste conjunctuurbericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het tweede kwartaal van dit jaar eenigen teruggang, hoewel het niveau van de bedrij vigheid in dezen tak van industrie nog hoog ligt. De buitenlandsche handel van ons land is in den loop van dit jaar gestadig terugge gaan. In Juli was de import, met een waarde van 119 millioen, opnieuw 27 millioen kleiner dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, terwijf de uitvoer met een waarde van f 77 millioen ruim f 24 mil- lioen bij Juli 1937 ten achter bleef. In de eerste zeven maanden van dit jaar is de in voer, in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar, gedaald van 892 tot 820 millioen, de uitvoer van f 634 tot 576 millioen, d.i. dus een teruggang met resp. 72 en 58 millioen. Men kan nauwe lijks verwachten, dat deze groote achter stand in de nog komende maanden van dit jaar zal kunnen worden ingehaald. De stemming voor industrieele aandeelen was in de afgeloopen week weer ze^p onge animeerd. Philips' waren tijdelijk een per cent of vijf lager, doch daarna in herstel, zonder dat er een bijzondere oorzaak voor deze koersbeweging was aan te geven. Uni- levers fluctueerden binnen zeer beperkte grenzen, terwijl Aku's aan den flauwen kant waren, ondanks de verbetering van den toe stand op de kunstzijdemarkt. Aandeelen Koninklijke Petroleum werden beïnvloed door de minder gunstige berich ten uit de Amerikaansche petroleum industrie. In Texas wordt weer een nieuwe beperking der productie overwogen tot vijf dagen per week, met ingang van 1 Septem ber a.s., nadat sinds kort zes dagen per week was gewerkt. De statistische positie was door de lichte uitbreiding der productie merkbaar achteruitgegaan, hetgeen tot uiting kwam in aanbiedingen tegen lagere prijzen in den kleinhandel. Ook in het district Pitts- burgh is een nieuwe benzine-prijzenoorlog uitgebroken, een nieuw bewijs, dat de toe stand op de Amerikaansche petroleummarkt nog alles behalve bevredigend is. Het Amerikaansche rubberverbruik is in Juli eveneens bij de verwachtingen ten ach ter gebleven; de vooruitzichten voor de automobiel- en bandenindustrie worden echter vrij gunstig beoordeeld en er wordt melding gemaakt van de hervatting van aankoopen door Amerikaansche verwerkers van rubber, welker voorraden geleidelijk zijn uitgeput. De rubberprijs handhaaft zich met kleine fluctuaties op een redelijk goed niveau, maar niettemin vertoonen de aan- deelenkoersen een lichte inzinking. Ook suikeraandeelen konden zich niet in koers handhaven, nu er geen nieuwe afdoeningen door de Nivas worden gemeld. De koersen van tabaksaandeelen werden bepaald door toevallige vraag of aanbod en liepen daardoor nog al uiteen. Nu bekend is, welke partijen Sumatra-tabak in het aan staande najaar nog verkocht moeten wor den, heeft de firma Ingwersen Co. zooals gewoonlijk een berekening gemaakt van de vermoedelijke totale opbrengst van oogst 1937. Zij komt daarbij tot de volgende bruto-winsten (d.w.z. het voordeelig ver schil tusschen balans-kostprijs en vermoede lijke opbrengstcijfers) Deli Mij. 8.18 mil- iloen (vorig jaar 8.55 millioen), Deli Ba tavia 1.47 (v.j. f 0.82) millioen; Senembah 2.43 (v.j. 2.78) millioen; Arendsburg 1.49 (v.j. 1.92) millioen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Bethlehem Steel 42*. 40 5/8, 42 3/8, 413/8; U.S. Steel 43 5/8, 42 1/8, 43 11/16, 42 13/16; General Motors 33 3/4, 33 1/4, 35 1/8, 34 1/4; Anaconda Copper 25)4, 24, 25)4, 24 13/16; Aku 44 7/8, 41 3/4, 43 43; Philips' 248, 242'/^ 248 1/4; Unüever 155, 154 1/8, 156; Kon. Petroleum 344»/„ 337, 339)4, 338V.J Shell Union 121/4, 113/4, 121/8, 117/8; Amsterdam-Rubber 229, 221 1/4, 226 )4, 224 3/4; Indische Rubber 149, 138, 143 )4, 140 1/4; Serbadjadi 112, 105, 109, 106)4; Handelsver. „Amsterdam" 470, 458, 462; Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 81%k 76, 82; Koloniale Bank 152, 147, 150; Deli Batavia Mij. 227, 222 1/4, 225)4; 222 3/4; Deli Mij. 287, 285, 291 3/4, 289)4; Senembah 252, 248, 259, 255. 111. Ze waren zo dankbaar voor die raad, dat ze zo maar in hun slaappakjes Sim-Sam volgden naar den fakir. Ze werden dadelijk bij Bang-Sang binnengelaten en meteen was de hond verdwenen. Dadelijk ging Bang- Sang zitten en mompelde vreemde woorden, terwijl hij een doek in de hand hield. Ademloos wachtten Lange Jan en Flip wat hij ging zeggen. 112. „Sambo is in een stad achter de bergen", zei Bang-Sang. „Hier hebben jelui schoenen, mutsen en een stok. Ga die lange tocht maken en vergeet vooral niet goed op de mutsen te passen, die kunnen jelui van dienst zijn. Nu zeg ik niets meer". Lachend trokken de jongens de wonderlijke kleeding aan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10