DAGBLAD VDOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 Japansche troepen in moeilijkheden. Het antwoord van Franco gepubliceerd Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER TENT ÏEN: Van 15 regels f 1.25» elke regel meer f 0 25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franc< aan de N. V. Boek* en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZüON. Voordam C 9, postgiro 37U60- Telef. 3320, redactie 3330. No. 196 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 22 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang a I 1 China meldt successen aan het front van Kioekiang. De situatie aan het Jangtsefront. Nog steeds het vraagstuk der vrijwilligers. De kwestie der oorlogsrechten. De algemeene toestand. Minister-crisis in Frankrijk. Daladier's redevoering de aanleiding. ALKMAARSCHE COURANT. De toestand aan het front van Kioe kiang, aldus meldt het Chineesche telegraafagentschap,, ontwikkelt zich snel ten gunste van de Chineezen. Het station Sjaho aan de spoorlijn is her overd. Zaterdag zijn de Chineesche troepen door Sjaho heengetrokken. Zq bereikten de buitenwijken van Kioe kiang, waar zij den strijd aanbonden met de Japansche garnizoens-troepen. Zij trokken zich echter naar hun oor spronkelijke stellingen terug, toen, aldus het Chineesche bureau, de Japannee- zen gebruik maakten van gifgassen. Het station Sjaho is echter nog in Chi neesche handen. Welingelichte kringen verklaren, dat het niet in de bedoeling der Chineesche troepen ligt Kioekiang te heroveren, teneinde bui ten het bereik te blijven van het Japansche geschutvuur en aldus onnoodig verlies van menschenlevens te voorkomen. Bij geruchte verluidt, dat de Japanneezen met het oog op den ongunstigen krijgstoestand in noord-Kiangsi het plan hebben hun hoofd kwartier uit Kioekiang naar Woehoe te ver plaatsen. De laatste Japansche troepenbewegingen doen blijken, dat de Japanneezen hun po ging om in westelijke richting op te rukken' langs den zuidelijken oever van de Jangtse opgeven en hun voornaamste troepensterk ten aan den noordelijke oever samentrek ken om met kracht een aanval naar het westen in te zetten. Dagelijks worden uitgebreide Japansche militaire bewegingen gezien aan den noor delijken oever der rivier. Berichten uit de overige strijdgebieden melden, dat Tsinan nog door de Chineezen wordt belegerd. Tsjangtien kan ieder oogenblik in Chineesche handen vallen en ook de val van Yoetsjen wordt ieder mo ment verwacht. Voorts wordt bloedig ge streden op de grens tusschen Sjangtoeng en Hopei. De guerillatroepen worden steeds actiever langs de spoorwegzones in noord- China. Ook in de buitenwijken van Soets- jau wordt fel gestreden, de Chineesche troepen rukken geleidelijk naar de stad op. Activiteit der Japansche vliegers. Japansche vliegers hebben Zatedag twee malen boven Hankau gevlogen. Zij hebben echter slechts op een dezer vluchten bom men uitgeworpen. Tientallen gebouwen werden verwoest. Een groot aantal personen uit de buurt van Woesjang is gedood. De Japansche strijdkrachten hebben een offensief ingezet op den westelijken oever van het Foyang-meer. Meer dan twintig Japansche oorlogssche pen bombardeeren thans de stad Singtse, welke van strategische beteekenis is. Vroeger op den dag waren troepen in de buurt van Singtse aan land geaan. Volgens berichten uit Chineeschen bron wordt thans hevig gevochten. Optreden van Chineesche guerilla- benden. De buitenlanders te Sjanghai slapen we gens de geweldige hitte op de daken van hun huizen. Zij werden Zondagochtend vroeg uit hun slaap opgeschrikt, toen zij hoorden, dat Chineesche guerillabenden het vuur openden op Japansche wachtposten. De kogels vlogen in het rond. Een Britsche verpleegde in een tehuis voor herstellende zieken werd ernstig gewond. De vreemdelingen gaan Hankou verlaten. Met instemming van het corps consulaire heeft de vereeniging van buitenlandsche in gezetenen te Hankou allen vreemdelingen, wier diensten niet volstrekt onmisbaar zijn, uitdrukkelijk verzocht de stad te verlaten zoolang er nog middelen van transport be schikbaar zyn. Onroerende goederen van particulieren, zelfs van ambassades, legaties en consulaten kunnen opgevorderd worden voor den aan leg van versterkingen om Hankou, Woetsjang en Hanjang, heeft de garnizoenscommandant verklaard. Deze opvordering kan zelfs af braak van de huizen, enz. tengevolge heb ben, doch de regeering zal er behoorlijke schadevergoeding voor betalen. De bezuinigingswoede in Japan. Naar Reuter uit Tokio verneemt, over wegen de Japansche autoriteiten nieuwe be zuinigingsmaatregelen, waartoe o.a. behooren een verkorting van de hemden met 8 a 10 c.M., inkorting van mouwen van kimono's, hemden, overjassen, verbod van plooien in de kleeding. Reeds eerder zijn mode-shows verboden, omdat zq leiden tot onnoodige aankoopen. Daardoor zijn ongeveer 1000 mannequins op straat komen te staan. Van de thans vooi gestelde maatregelen ver wacht men een belangrijke besparing van materiaal en dus ook van grondstoffen. Particuliere auto-eigenaars, die thans reeds beperkt zqn in hun benzinegebruik, zullen eerlang heelemaal niet meer mogen rijden ter besparing van brandstof. Te Tokio zijn aan 17,000 politie-agenten en 2600 brandweerlieden linnen schoenen ver strekt. De witte handschoenen bij de politie zijn afgeschaft, behalve voor keizerlijke stoeten en staatsie-gebeurtenissen. Het invoerrecht op leege flesschen is af geschaft, voor zoover die flesschen in Japan gemaakt zijn en na gevulden uitvoer leeg worden teruggezonden. Het invoerrecht be droeg 100 pet. Men schat, dat er in China 20 millioen leege Japansche flesschen liggen, welke 700,000 yen gevergd hebben aan in voer van gfondstof voor de glasindustrie. Terugkeer van een deel der leege flesschen moet een besparing geven op den invoer van grondstoffen. De keizer heeft ten paleize ten voorbeeld van de natie nieuwe bezuinigingen inge voerd. Ondanks de warmte is de inrichting voor luchtkoeling buiten gebruik gesteld en worden ook de fans niet meer gebruikt. De keizer gebruikt goedkoope, inheemsche pot- looden en een vulpen, zooals de Japansche scholieren plegen te gebruiken. Bij officieele gelegenheden draagt de keizer een klein- tenue militaire uniform, anders een goed koop pak van buitenlandsche snit doch van Japansche stof. De overheid houdt een scherp toezicht op de maatregelen tegen prijsopdrijving en de commissie voor de prijspolitiek van het ministerie van financiën, heeft al menige prijsverlaging gelast, laatstelijk nog van steenkool en ijs, beide met 10 pet. Voorts zijn maximumprijzen vastgesteld voor de stoffen voor zomerkleeren. De groote Japansche brouwerijen hebben besloten de verhooging van een yen per fleschje bier, waartoe zij onlangs gemach tigd zijn, niet toe te passen, doch zij zullen geen korting meer toekennen aan de gros siers in de verwachting dat dezen ook de korting aan wederverkoopers zullen in trekken. De meeste bezuinigingen, welke de over heid heeft opgelegd, zqn zonder morren aanvaard, doch er heerschte groote veront waardiging toen bekend werd, dat het mi nisterie van handel en nijverheid overwoog de inrichtingen voor luchtkoeling (air-con- ditioning) te verbieden. Het ministerie merkte op, dat het onbehoorlijk was, dat de menschen thuis dergelijke gemakken ge noten, terwijl de soldaten moesten vechten in een brandende zon. De schouwburgen en restaurants hebben daarop geantwoord, dat zq ten volle de ontberingen, welke de troe pen zich moesten laten welgevallen, waar deerden, maar dat de luchtverversching om gezondheidsredenen noodzakelijk was. Dit standpunt werd door de politie gedeeld en het ministerie zag ten slotte van zijn plan af. Aan het bovenstaande kan nog een be richt van Domei worden toegevoegd, dat het gebruik van goud voor industrieele doel einden streng verboden is. Een uitzondering wordt gemaakt voor tandartsen en fabri kanten van medailles (onderscheidingen). Men hoopt hierdoor voor een waarde van 30 millioen yen aan goud te besparen. Het antwoord van Franco, dat onge veer een week geleden aan de Britsche regeering werd overhandigd en tot heden geheim gehouden werd al wisten de Engelsche bladen af en toe iets er van te melden is thans openbaar gemaakt. In beginsel blijkt Franco bereid te zqn, de terugtrekking van de buiten landsche vrijwilligers te aanvaarden en hij is zelfs bereid, om het aantal direct op 10.000 te brengen, op voorwaarde, dat passende en redelijke maatregelen worden genomen, dat dit geschieden zal op de basis van wederkeerigheid. Tevoren zouden echter aan Franco de rechten van oorlogvoerende toegekend moeten worden. De nationalistische Spaansche regeering biedt voorts aan de instelling te eerbiedigen van twee veiligheidshavens in de vijande lijke zóne, een in het gebied van Catalonië, de andere in het kustgebied van de Mid- dellandsche Zee, om den aanvoer van levens middelen onder passende waarborgen moge lijk te maken. De regeering van Franco biedt aan samen te werken, bij de bepaling, wat verstaan moet worden onder militair doel bij luchtbombardementen. Het antwoord van Franco vermeldt ver volgens eenige punten, welke naar zijn mee ning het plan der niet-inmengingscommissie zouden verbeteren. De kwestie der oorlogsrechten. Ten aanzien van de kwestie der toeken ning van oorlogsrechten is hij van meening daar recht op te hebben. Zijn regeering kan er niet in toestemmen, dat oorlogsrechten zouden worden toegekend in den voorge stelden vorm. Zij eischt, dat deze volledig worden toegekend en niet onderhevig zullen zijn aan voorwaarden. De terugtrekking van vrijwilligers. Wat betreft de terugtrekking van vrijwil ligers is de nota van meening, dat de voor gestelde evenredige terugtrekking moeilijk heden biedt, die het voorstel zouden kunnen verzwakken en te niet doen. Na gewezen te hebben op tal van moei lijkheden, welke zullen worden opgeworpen in het bijzonder met betrekking tot vrij willigers, die duurzaam of tijdelijk met het Spaansche element verbonden zijn en met betrekking tot hen, die bij den genees kundigen dienst zijn en voor zoover betreft buitenlanders, die behooren tot landen, welke geen lid zqn van de niet-inmengings commissie, verklaart de nota, dat de regee ring van Franco de terugtrekking voorstelt aan beide zijden van een gelijk aantal bui tenlandsche vrijwilligers als eenige practi- sche procedure. De regeering van Franco keurt het plan goed voor wat betreft de verstrekking van het toezicht aan de landgrenzen, doch maakt voorbehoud ten aanzien van de con trole ter zee. Zq verklaart, dat een grooter doelmatigheid zou worden verzekerd door de overbrenging van het toezicht op recht- sche havens naar de havens van vertrek. Zij legt er den nadruk op, dat de toeken ning van oorlogsrechten naar haar inzien een veel beter oplossing van het vraagstuk zou geven. Ten aanzien van de controle op luchtvaartgebied acht Franco het plan on aanvaardbaar. De rechtsche regeering behoudt zich het recht voor verdere opmerkingen te formu leeren op detailpunten, welke zij voor het ALKMAAR, 22 Augustus 1938. Te Gdynia, de jonge Poolsche haven stad, is Zondagmiddag een bijeenkomst gehouden, op welke bijeenkomst ongeveer vierduizend personen protesteerden tegen de door de nationaal-socialistische autori teiten te Dantzig tegenover de Poolsche minderheid aldaar toegepaste methodes. Deze bijeenkomst was georganiseerd door den West-Poolschen bond „Zachodnia Polska". Aan het einde van de bijeenkomst werd een motie aangenomen waarin ge- eischt werd, dat de Dantziger autoriteiten hun houding t. o. v. de Poolsche bevolking te Dantzig op radicale wijze veranderen. Des middags werd een tweede bijeen komst gehouden, waarir. twee telegrammen werden voorgelezen, die aan den president der republiek en aan maarschalk Smigly Rydz waren gezonden, waarin zij werden uitgenoodigd troepen naar Dantzig te zenden, teneinde aldaar de orde te her stellen. De deelnemers aan de bijeenkom sten wilden een symbolischen marsch naar Dantzig ondernemen, doch de organisato ren wisten hen daarvan te weerhouden. Deze verklaarden: „Dit is de laatste bijeen komst, die wij organiseeren. Als de regee ring de orde te Dantzig niet herstelt zullen wij ons daar zelf mede belasten." Deze verklaring werd langdurig toege juicht. Niet alleen te Gdynia, ook in de meeste steden van Pommeren en langs de Pool sche kust werden Letoogingen gehouden, zooals te Torun, Bydcosz en Gruziadz. In totaal namen aan deze betoogingen 15.000 personen deel. Zij namen een reso lutie aan, waarin krachtige maatregelen werden geëischt tegen de Duitsche propa ganda in Polen, zoomede een krachtige politiek tegen de nationaal-socialistische autoriteiten in Dantzig. Alle resoluties werden gezonden naar de garnizoenscommandanten. Tijdens de betoogingen hebben zich op verscheiden plaatsen incidenten voorge daan, met name te Bygdzoscz, waar be toogers de ruiten van Duitsche boekwinkels ingooiden. In het (Duitsche) „Reichsgezetz Blatt" van Zaterdag is een wet over „de verant woordelijkheid van leden van vroegere Oostenrijksche bonds- en landsregeeringen en hun helpers" afgekondigd, waarin o.m. gezegd wordt, dat leden van vroegere Oostenrijksche bondsregeeringen, die zich bij hun werkzaamheid in het openbare leven hebben schuldig gemaakt aan een rechtsschending over een handeling, vijan dig tegenover het volk, vooi een staats- gerecht te Weenen ter verantwoording kunnen worden geroepen. Hetzelfde geldt voor de leden der vroegere landsregeerin gen (burgemeester der stad Weenen) en hun helpers. Het staatsgerecht te Weenen zal vaststellen of een rechtsschending of een hamdeling vijandig tegenover het volk begaan is. De aanklacht wordt ingediend door den rijkscommissaris voor hêreeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk in naam van het Duitsche volk. De rijksminister van binnenlandsche zaken kan dengenen, die volgens uitspraak van het staatsgerecht schuldig zijn, het voorloopige rijkSburger- schap ontnemen. Hij kan hun de Duitsche nationaliteit ontzeggen. Bovendien kan hij ter schadeloosstelling hun vermogen in beslag nemen ten gunste van het Duitsche Rijk. De leden van het gerecht worden op voorstel van den rijksminister van bin nenlandsche zaken door den „Führer" en Rijkskanselier benoemd. Van welingelichte zqde wordt verklaard, dat deze wet, die reeds lang verwacht werd, uitsluitend toepassing zal vinden op de groote rechtsschenders. Er kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan over het aantal personen, die voor het gerecht terecht zulle nstaan. Dat zal eerst mogelijk zijn, als rijkscommissaris Bürckel, die be voegd is voor het indienen der aanklach ten, de bestudeering der documenten vol tooid zal hebben. Dat de processen te Weenen gevoerd zullen worden, verklaart men uit den wensch, dat Oostenrijksche aangelegen heden in Oostenrijk zelf behandeld worden. Het onderzoek zal dan ook op de plaats der handelingen geschieden. Intusschen wordt uit Lerlijn gemeld, dat het decreet niet van toepassing zal zqn op oud-bondspresident Miklas, die thans een pensioen geniet, dat hem veroorlooft zijn villa aan het Woerther-meer te blijven be wonen. Hoewel hij een verklaarde vijand der nationaal-socialisten is geweest, schijnt hij deze voorkeursbehandeling te genieten door het feit, dat zqn zoon een actieve rol speelde in de nationaal-socialistische be weging voor deze aan de macht kwam. Zeer zeker zal echter Schuschrigg ond-r bedoelde wet vallen. Voorts zullen zich moeten verantwoorden dr. Schmitz, de vroegereburgemeester van Weenen, dr Ludwig, gewezen chef van het Bondspers- bureau, kolonel Adam, chef van het Va derlandsche Front, Bahr Baerenfeld, oud gezant te Boedapest en vele anderen. Van semi-officieele zijde wordt medege deeld, dat in Duitsche politieke kringen ten aanzien van de wet over de verant woordelijkheid var. de voormalige Oosten rijksche regeering verluidt, dat uit de studie van de archieven van de voormalige Oostenrijksche ministeries een dergelijke massa materiaal over overtredingen van leidende personen te voorschijn is ge komen, dat een intensieve studie hiervan noodzakelijk is. Gebleken is dat politieke misdaden zijn gepleegd onder het Schusch- nigg-systeem en dat men niet terugschrok voor overtreding van de grondwet om personen, die gehaat waren, economisch, moreel en physiek te gronde te richten. Op deze wijze zijn duizenden voor levenslang gekerkerd. In Oostenrijk was een rechts onzekerheid zonder weerga ontstaan. Het gevonden materiaal zal door een on partijdige rechtbank worden bestudeerd en daarna j:al worden vastgesteld of de leidende personen voor het gerecht gedaagd zullen worden. De mogelijkheid bestaat, dat de wet slechts in zeer geringen om vang zal worden toegepast. oogenblik nutteloos acht ter sprake te bren gen, totdat zq een bevredigende oplossing ziet der reeds vermelde punten. De nota besluit met de opmerking, dat de rechtsche regeering nimmer zal toestem men in de kleinste hypotheek op den grond van Spanje of het bedrijfsleven en verklaart, dat zij altqd het grondgebied, de protecto raten en koloniën zal verdedigen, indien daar eenige aanval op zou worden ondernomen. De indruk te Londen. De Britsche regeering zal, naar in offi cieele kringen wordt vernomen, de nota van Franco zeer grondig bestudeeren. De algemeene indruk" is evenwel, dat er veel vindingrijkheid noodig zal zijn om de brug te slaan over de kloof tusschen de eischen van Franco en de grenzen, waartoe zekere leden der commissie zouden willen gaan. In Spaansche kringen te Londen is men van gevoelen, dat de toekenning van oor logsrechten aan Franco zonder voorafgaan de terugtrekking van vrijwilligers voos Barcelona onaanvaardbaar zal zijn. De moeilijkheid is nu een weg te vinden, welke zoo min mogelijk tijd in beslag zat nemen. In welingelichte kringen heerscht de mee ning, dat geprobeerd zal worden van Franco nadere opheldering te krijgen. Hem zou ge vraagd kunnen worden een wijziging te aanvaarden, welke voor de andere partij aanvaardbaar zou zijn, hoewel er weing hoop is, dat oorlogsrechten zouden worden toegekend zonder voorwaarde met betrek king tot de terugtrekking van vrijwilligers. Fransche indrukken. In Frankrijk merkt men met belangstel ling en voldoening op, dat de regeering van Burgos uitdrukking geeft aan haar goeden wil de onschendbaarheid van Spanje en zqn onderhoorigen te waarborgen Overigens moet men begrijpen, dat de Fransche staatslieden met uiterste aan dacht de gebeurtenissen in Spanje volgen, doch een kwestie van Tsjechoslowakqe voor het oogenblik toch op den voorgrond plaatsen. De tegenwoordige toestand in het Iberisch schiereiland is thans zoo, dat men zqn ontknooping niet in de naaste toekomst kan verwachten. De Sudeten-Duitsche kwestie daarentegen moet snel tot een einde komen. Parijs wan hoopt niet haar op vreedzame wijze op te lossen. In ieder geval eischt zq de volledige waakzaamheid der Fransche regeering. Het nieuwe element in het antwoord. Het nieuwe element in he antwoord van Franco op het Britsche voorstel tot terug trekken van de vrijwilligers uit Spanje behelst twee nieuwe factoren: Ten eerste: Franco stemt toe in het te rugtrekken van 10000 vrijwilligers, in plaats van drieduizend. Ten tweede: Franco stelt voor de regee ring twee havens te laten. Tusschen de regels door kan men in het antwoord het volgende lezen: Ofwel wij zijn opstandelingen, die de macht hebben in drie kwart van Spanje, ofwel wij zqn oorlogvoerenden wien men een internatio naal plan voorlegt en dit kan men niet goed doen, zonder ons de gevraagde rechten toe te kennen. De autoriteiten te Burgos geven duidelijk te verstaan, dat zij niet het slachtoffer zul len worden van een doorzichtig manoeuvre. Men hoeft er niet op te rekenen dat de vij andelijkheden zullen worden gestaakt om het terugtrekken der vrijwillgers te verge makkelijken. Naar aanleiding van een radio-rede- voering, welke Daladier, minister-pre sident van Frankrijk, Zaterdagavond voor de radio gehouden heeft, hebben de minister van openbare werken Frossard en de minister van arbeid Ramadier hier ontslag ingediend. Daladier Waarschijnlijk moet het ontslag op reke ning geschoven worden van dat gedeelte van Daladier's rede, waarin deze sprak

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1