Het Roode Kruis vraagt 10.000 helpsters. ^*4 TWEEDE BLAD. nederlandsche journaliste in onweer. Branden Voorbereiding tot de enorme eventueele oorlogstaak nagenoeg voltooid. Personeele, zoowel als financieele hulp van alle goedwillenden is dringend geboden. Onderhoud met Dr. H. K. Offerhaus Hoofd van het Ziekenhuiswezen. Verheers ongelukken GEMENGD NIEUWS. POLEN UITGEWEZEN. De journalistenkring vraagt tus- schenkomst der Nederlandsche regeering. De Nederlandsche Journalisten-Kring heeft den navolgenden brief gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken: Het bestuur van den Nederlandsche Jour nalistenkring neemt de vryheid zich tot Uwe Excellentie te wenden om haar het be lang van de journaliste mevrouw van Meur? van der Burg met den meesten aandrang aan te bevelen. Zooals Uwe Excellentie be kend is, werd aan genoemde dame, cor respondente van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het verblijf in Polen door de Poolsche autoriteiten ontzegd, naar de mee ning van ons bestuur zonder eenige te aan vaarden reden. Sindsdien heeft zoowel mevrouw van Meurs als de hoofdredactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant en ons bestuur herhaaldelijk by de Poolsche autoriteiten aangedrongen op herziening hunner beslissingen, evenwel zonder resul taat voor de getroffene. Het spijt ons bestuur aan Uwe Excellentie als zijn opvatting te moeten mededeelen dat vanwege de Nederlandsche autoriteiten aan de zaak-Meurs niet de aandacht werd ge schonken die zij zoo ten volle verdient. Iedere journalist, in het buitenland werk zaam, gevoelt dat hij in de omstandigheden kan komen te verkeeren, waarin nu me vrouw van Meurs zich bevindt en hij zou meenen daarbij recht te hebben op de mede werking van de regeering en van H.M.'s gezant ter plaatse zyner werkzaamheden. Uwe Excellentie zou zich de erkentelijk heid verzekeren van alle Nederlandsche journalisten, als zy voor mevrouw van Meurs de ernstige en daardoor afdoende be slissingen zou willen nemen, die het cor respondentschap dier dame konden herstel len en aan H.M. s gezant te Warschau wilde opdragen bij de Poolsche regeering thans met ernstigen aandrang op te treden. Brand door blikseminslag Vannacht om vier uur tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in de landbouwschuur van den heer D. M. Boot te Capelle (Duiveland). In een minimum van tijd stond de ge heele schuur in lichter laaiè. Met moeite wist de zoon van den landbouwer een op stal staand paard te redden. De pas binnengehaalde oogst werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade, die op 15.000 wordt geschat. DE NEDERLANDSCHE HARING- EN BOKKINGEXPORT NAAR BELGIE. Naar wy vernemen heeft de Belgische regeering bij Kon. besluit van 10 Augustus j.1. den invoer van gedroogde, gerookte of gezouten haring afhankelijk gesteld van een invoervergunning. Dat dit besluit zeer na- deelig voor de Nederl. haringvisscherij is, is duidelijk, want tot nu toe was de Neder landsche invoer geheel vrij. Reeds zyn verschillende auto's, die haring naar België vervoerden, aan de Neder- landschBelgische grens aangehouden en teruggestuurd, wanneer geen vergunning kon worden getoond. De vereeniging Handelsbelangen te Sche- veningen heeft zich in verbinding gesteld met het departement van economische zaken ter bespreking van den nieuwen toestand, door dit Belgische Koninklijke besluit ge schapen. GEVALLEN VAN BESMETTELIJKE ZIEKTE TE GOUDA. Bewaarscholen en lagere scholen gesloten. Op grond van en in overeenstemming met de van den betrokken inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid ontvangen schriftelijke verklaring heeft de loco-burgemeester van Gouda, met het oog op de aldaar voorkomende gevallen van de besmettelijke ziekte „poliomyclitis anterjor acuta" (kinderverlamming) gelast dat voorloopig tot 4 September alle bewaar scholen en lagere scholen in de gemeente Gouda geheel worden gesloten. BRAND IN HOUTLOODS TE DELFT. Gisterochtend heeft een felle brand ge woed in een groote houtloods van de firma de Waard uit Schiedam, aan de Ezelsveld- laan te Delft. Tegen half twaalf zag een voorbijganger rook opstijgen uit de loods. Hij waarschuwde de politie, die enkele oogenblikken later met een motorspuit ter plaatse verscheen. De vuurzee was zóó hevig, dat de commissaris van politie op dracht gaf een tweede spuit te requireeren, zoodat in totaal met negen stralen water kon worden gegeven. De aangrenzende op slagplaatsen van den bouwmaterialenhan- del van den heer C. Koolschijn en van den fouragehandel van de gebroeders van der sman konden behouden blijven. De hout- loods van de firma de Waard brandde ech ter geheel af. Een groote hoeveelheid nieuw hout en een zaagmachine gingen verloren. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. IN EEN BOERDERIJ TE LICHTENVOORDE. Vermoedelijk door een lek in den schoor steen is gistermiddag te ruim drie uur brand ontstaan in de boerderij, bewoond door het gezin Wamelink aan den Aaltenscheweg te Lichtenvoorde (Achterhdek), Wegens ge brek aan water kon de brandweer tegen het vuur weinig uitrichten. De boerderij brandde geheel af. Eenige biggen konden met moeite worden gered. De hond liep zoo danige brandwonden op, dat hij ter plaatse moest worden afgemaakt. De geheele in boedel werd een prooi der vlammen. Hier onder bevonden zich diverse vrachten hooi. De schade wordt slechts gedeeltelijk dooi verzekering gedekt. Men schrijft ons: Het Nederlandsche Roode Kruis vraagt 10.000 helpsters! Dit is de kern van een ge sprek, dat wij dezer dagen mochten hebben met dr. H. K. Offerhaus, lid van het Dage- lijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en Hoofd van het Ziekenhuis wezen, Het Roode Kruis doet een dringend beroep op alle welgezinde, valide jonge vrouwen boven de achttien jaar, om zich voor het volgen van een opleidingscur sus tot Roode Kruishelpster op te geven. De tijd dringt. In oorlogstijd zijn er niet minder dan 14.000 helpsters noodig voor de hulpziekenhuizen. Behalve zijn steeds groeiende vredestaak, heeft het Roode Kruis ook zijn groote oorlogstaak: de algeheele verzorging en verpleging van gewonde en zieke militairen in de evacuatiegebieden. Met de grondige organisatie van de uitvoe ring van deze taak, gezien in het licht der moderne oorlogvoering, met inbegrip van luchtaanvallen op de burgerbevolking, is men op het Hoofdbureau in den Haag on langs de voltooiing genaderd. De groote organisatie, aldus verklaarde dr. Offerhaus, is in wêzen voltooid. Ziekenhui zen en hulpziekenhuizen zijn aangewezen en in de organisatie opgenomen. Alles is ge regeld, ook de personeelsbezetting, waarover straks meer. Maar er moeten nog ruim 10.000 help sters, leden van de transport- en verpleeg- colonnes, worden aangeworven en opgeleid. Wij hebben nog dringend 10.000 jonge vrou- j wen noodig, die bekwaam en bereid zijn om zich in oorlogstijd aan de bij uitstek vrou welijke en menschlievende taak van ver pleging van gewonden en zieken te wijden. Er zijn er namelijk momenteel 3 a 4000 op geleid of in opleiding, terwijl er totaal 14.000 noodig zijn. Voor flinke, jonge vrou wen, boven de achttien, ligt hier een schoone, vrijwillige taak. Dsze massa-opleiding van helpsters houdt natuurlijk ook direct verband met de on langs met succes aangevangen ledenwerf campagne voor het Roode Kruis, waarbij men zich een ledental van voorloopig 100.000 tot doel heeft gesteld. Niet alleen is dit noodig uit overwegingen van nationaal gevoel van eigenwaarde, omdat het ledental hier te lande zoo erbarmelijk ten achter staat bij dat in andere landen. Maar ook vooral, omdat nieuwe middelen dringend noodig zijn, ook met het oog op de opleiding dier nog benoodigde 10.000 helpsters. In de diverse plaatselijke afdeelingen moeten door de artsen cursussen worden georganiseerd, er is allerhande materiaal noodig, kleeding en uitrusting enz. Dit brengt belangrijke uit gaven met zich, zoowel voor de kas van 't Hoofdbestuur als voor die van de plaatse lijke af deeling. (Men kan reeds voor f 1 per jaar lid worden van het Roode Kruis, Post rekening 22120 van het Hoofdbestuur, Prin- sessegracht 27, 's-Gravenhage, staat voor giften en contributies open). Bovendien moeten er in plaatsen, waar nog geen af- deéling ven het Roode Kruis gevormd is, met spoed nieuwe afdeelingen worden opge richt. Over al deze zaken kan men zich voor nadere inlichtingen tot het Hoofdbestuur wenden. Het Roode Kruis is sedert eenigen tijd in de openbaarheid getreden en richt zich nu onomwonden tot het Nederland sche volk, om zoowel financieel als per soonlijk hulp en steun te verleenen voor de schoone zaak van de verzorging en verpleging van zoowel gewonde en zieke militairen in oorlogstijd, als van de slachtoffers van luchtaanvallen onder de burgerbevolking. Men wil bij het Roode Kruis geen onheilsprofeet zyn, noch ons volk noodeloos verontrusten. Maar het is n i e t verantwoord, om met de volledige organisatie van de meest doeltreffende hulpverleening te wachten tot de oorlogsramp ons overvalt. Als ons huis in brand staat, is het te laat om een brandverzekering te sluiten, aldus dr. Offerhaus. Geen assurantiepremie, hoe hoog ook kan dit risico dan nog dekken. Precies zoo staat het met het lidmaatschap van het Roode Kruis: men dient nu zijn verzekeringspremie te betalen door een jaarlijksche contributie. Financieele en materieele steun aan het Roode Kruis het kan niet met genoeg klem onderstreept worden, zeide dr. Offer haus is niets anders dan de betaling van een kleine verzekeringspremie, zoowel voor ons zelf, als voor onze zonen en mannen, wanneer die straks wellicht geroepen zijn om ons grondgebied te verdedigen. De meerderheid van de bevolking is lid van een ziekenfonds, waardoor men zich verzekert van medischen bijstand in geval van ziekte of ongeval. Behoort dan niet ieder Nederlander zich te verzekeren van hulp en bijstand, wan neer de groote ramp van den oorlog ons treft? Wat is nu precies de oorlogstaak van het Roode Kruis? De militair geneeskundige dienst en het Roode Kruis hebben ieder een scherp omlijnd arbeidsveld on taak. Bij militaire actie onderscheidt men het z.g. operatiegebied, een strook die van pl.m. 50 K.M. tot U00 K.M. en verder achter het front ligt. De militair geneeskundige dienst werkt in het operatiegebied, het Roode Kruis in het evacuatiegebied. Om te beginnen heeft de militair genees kundige dienst lang het heele front kleine hulpposten, waar de gewonden de eerste hulp krijgen. Loopend of kruipend, even tueel getransporteerd door personeel van de hulpposten, begeven zij zich vandaar naar de op 3 K.M. achter het front gelegen hulp- verbandplaatsen. Vandaar brengen de am- j bulancss van den militair geneeskundigen dienst hen paar de op 10 tot 20 K.M. achter front gelegen hoofdverbandplaatsen en de vervoerbaren weer vandaar naar de afvoer- havens of afvoerstations, maximaal 50 K.M. achter hpt front gelegen. Nu treden de mobiele transportcolonnes van het Roode Kruis op. In samenwerking met het personeel van den militair genees kundigen dienst vervoeren zij de zieken en gewonden naar de op een afstand van 100 K.M. achter het front gelegen regelings haven en regelingsstations. Daarna ligt het werk verder geheel in handen van het Roode Kruis, dus transport naar de uit ladingsstations en uitladingshavens en naar de hospitalen en hulpziekenhuizen alsmede de geheele vordere verzorging en verple ging. Men begrypt, welk een enorme organisatie hiervoor moest worden opgebouwd. In zulke tijden moeten tienduizenden gewonden en zieken door het Roode Kruis verzorgd wor den. Voor de kleinste helft is plaats in de bestaande ziekenhuizen in Nederland, op voorwaarde, dat die met één vierde deel van het aantal plaatsen worden uitgebreid. Heeft een ziekenhuis bijvoorbeeld 150 bedden, dan worden daarvan 100 voor de militairen bestemd en 50 voor de burgerbe volking. Bij bijzondere omstandigheden kan dit gewijzigd worden. Wanneer een moderne oorlog uitbreekt, met de gebruikelijke luchtbombardementen op bevolkingscentra, zal er natuurlijk meer ruimte voor de ge troffen burgers beschikbaar worden gesteld. Maar over het algemeen zal een groot aantal dezer gewonden en gaszieken weer spoedig naar huis kunnen gaan, waardoor de ruimte weer verdeeld kan worden als hiervoor uit eengezet. Maar voor de grootste helft van de zieke en gewonde militairen moeten overal hulp ziekenhuizen ingericht worden. Daarvoor heeft het Roode Kruis een groot aantal ge bouwen overal in den lande uitgezocht. Van elk gebouw meestal scholen of fabrieken waar men ongeveer duizend menschen kan bijeen brengen is een plattegrond ge maakt, waarop elk bed, dokterskamer, ver pleegsters-inrichtingen, administratielokalen enz. geteekend zijn. In de bestaande zieken huizen nu zullen alleen de zwaargewonde en zwaar-zieke militairen worden verpleegd. Doch zoodra zij herstellende zijn, worden zij naar de hulpziekenhuizen overgebracht, waar de lichtgewonden en licht-zieken ook verpleegd worden. Wat nu de inrichtingen en personeelbezet- ting der ziekenhuizen aangaat, het volgende. Gewoonlijk zijn in een ziekenhuis op elke 100 patiënten 80 man personeel noodig (me disch, verplegings-, administratief- en tech nisch personeel). In de hulpziekenhuizen zijn het er 71. In oorlogstijd komen er in de be staande ziekenhuizen op elke vier bedden twee verplegende krachten. In vredestijd zijn dit verpleegsters, le, 2e en 3e opleidingsjaar en gediplomeerden). In oorlogstijd zal een deel van dit verplegend personeel dienen als kern voor het verplegend personeel der hulpziekenhuizen. In vredestijd heeft men 1 verpleegster voor ly, bed, in oorlogstijd 1 persoon op 2 bedden. Op elke 4 bedden dus 2 personen, namelijk één geschoolde kracht en één helpster van het Roode Kruis, die een speciale opleiding krijgt in de ziekei.huis- practijk. In de hulpziekenhuizen heeft men noodig cp elke tien bedden vijf verplegende krach ten, van wie één een geschoolde kracht is, met naast zich vier Roode Kruishelpsters. De ziekenhuizen blijven wat verpleging en administratie enz. aangaat autonoom en de staven van specialisten worden zooveel mo gelijk intact gelaten. Maar de ziekenhuizen blijven onder toezicht staan van de Roode Kruis-artsen, chef-artsen, die reserve-diri- geerend officier van gezondheid zijn. Dit o.m. met het oog op toezicht, regeling van opneming en ontslag. Zooals opgemerkt, komt er in de hulpzie kenhuizen op elke 100 verpleegden 71 man personeel, namelijk drie burger-doktoren, 10 geschoolde verpleegsters, 30 Roode Kruis helpsters en 28 man administratief, huishou delijk en technisch personeel. Op deze wijze georganiseerd, heeft het Roode Kruis nu zijn veertienduizend helpsters noodig, waarvan er nog tienduizend moeten worden aange worven en opgeleid. Doch hoe staat het nu met de bescherming van ziekenhuizen enz. tegen luchtbombar dementen?, vroegen wij aan dr. Offerhaus. Over deze kwestie, aldus dr. Offerhaus, is juist dezer dagen een rapport bij den minis ter ingediend door een commissie onder voorzitterschap van den heer R. N. M. Eykel, geneeskundig en pharmaceutisch hoofdin specteur van de Volksgezondheid. Dit rap port, dat aanwijzingen en aanbevelingen m. h. o. op de beveiliging bevat, zal aan de zie kenhuizen worden gezonden. Ten slotte vestigde dr. Offerhaus nog de aandacht op de hulp, die afdeelingen van het Roode Kruis, met haar transportcolonnes, kunnen verleenen bij de luchtbescherming. In alle plaatsen waar transportcolonnes zijn, heeft men hulp aangeboden ten behoeve van de slachtoffers van een luchtoorlog. Niet overal evenwel heeft men deze hulpverlee ning onder de auspiciën van het Roode Kruis willen stellen. Ook de E.H.B.O.-menschen beseffen nog niet voldoende, dat dit noodza kelijk is, wil men de bescherming genieten van het Roode Kruis-embleem. Immers, men kan wel gemeentelijk personeel van genees kundige diensten of E.H.B.O.-ers bezigen om slachtoffers van een luchtaanval bij te staan, maar deze menschen zijn niet voorzien van een Roode Kruis-identiteitskaart. Zij kunnen dus door den vjjand gevangen genomen worden en naar vijandelijk gebied overge bracht, zooals in België tijdens den oorlog is gebeurd, terwijl dit met Roode Kruisper- soneel nimmer het geval kan zijn, krachtens de conventie van Genève. Hiervan moet men zich wel goed rekenschap geven. Het is be kend, dat men in E.H.B.O.-kringen meent, dat men in tijd van oorlog de Roode Kruis- armbanden zal krijgen enz., doch dat is niet juist. Slechts als men zich organisatorisch onder de hoede van het Roode Kruis schaart en dus inderdaad tot het Roode Kruis be hoort, kan men het Roode Kruis-embleem dragen en de daaraan verbonden voorrech ten en bescherming genieten. Roode Kruis-helpsters defileeren voor Nederlandsche Roode Kruis, tijdens een H.K.H. Prinses Juliana, voorzitster van het Limburgsche Roode Kruisdag te Vaals. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Op het drukke kruispunt Wilhelmina- straatKerkstraat te Brunssum ontstond Zaterdagavond een botsing tusschen een motor van den heer D., uit Brunssum, en een auto van M. P., uit Hoensbroek, door dat deze laatste in gebreke bleef voorrang te ver! enen .D. en zijn duorijder sloegen tegen de straat. D. moest met zware in wendige kneu ingen in een ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De duorijder liep verwondingen aan gelaat en handen op. AUTO-ONGELUK BIJ HALFWEG. J. :ge man zwaar gewond, twee anderen licht gewond. Door het springen van een achterband is te Halfweg een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, op de naast den weg gelegen trambaan terecht geko men en over den kop geslagen. Een inzit tende dame uit Overveen en een heer uit Amsterdam werden uit de auto geslingerd. De dame was ongedeerd, de heer, die be wusteloos bleef liggen, bleek een schedel fractuur te hebben opgeloopen. Hij is naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam overgebracht. De twee andere inzittenden zijn door glasscherven licht gewond. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagmiddag is op den Bunschoter- weg, onder de gemeente Nijkerk, een ver keersongeluk gebeurd, dat den ma .roos P. van M., uit Hilversum, het leven heeft gekost. Deze reed met een kameraad per fiets van Harderwijk naar Hilversum e werd gegrepen door een uit de richting Bun schoten komende auto. Hij was op slag dood. GEEN RICHTING AANGEGEVEN. Op den rijksweg 's-Hertogenbosch Eindhoven is de ongeveer 40-jarige mo torrijder R.. uit 's-Hertogenbosch, in volle vaart op een vóór hem rijdende auto, die zonder richting aan te geven plotseling links afsloeg, gereden. R. sloeg tegen den weg en liep een gecompliceerde been breuk aan het gelaat op. Hij werd overge bracht naar het St. Liduina Ziekenhuis te Boxtel. EEN DOODE, EEN GEWONDE. Vanochtend omstreeks regen uur is een personenauto door nog niet bekende oor zaak in de Burgemeester Creeselaan te De Lier (Westland) tegen een tram gebotst. De auto werd bestuurd door den bloe- menkoopman J. H. Horstman uit Delft, naast den chauffeur zat diens kr.echt. De botsing was hevig en de wagen werd der tig meter meegesleurd. Kort na het onge val is de bestuurder, die een schcdelbasis- fractuur had cpgeloopen, overleden. De knecht kreeg ernstige verwondingen, hij zat aan den kant, waar de botsing met de tram geschiedde, zoodat men veronderstelt, dat de heer Horstman tegen een telefoon paal is terecht gekomen, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep. De ernstig gewonde knecht is naar het ziekenhuis te Delft vervoerd, zijn toestand is niet levensgevaarlijk. ONVOORZICHTING RIJDEN EN DE GEVOLGEN. Gisteravond omstreeks negen uur is de 28-jarige automobilist van der E. te Amster dam op den rijksweg tusschen Naarden en Muiden, toen hy in een file auto's reed, welke uit de richting Bussum kwam en deze plotseling wilde verlaten, in botsing geko men met een auto uit tegenovergestelde richting, waarbij de naast hem zittende jongedame door het openvallend portier op den berm van den weg vield en een hersen schudding opliep. Bovendien bekwam zij ernstige wonden aan het gelaat. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toestand naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Na de botsing kwam de auto van den heer van der E. aan den linkerkant var den weg in een sloot terecht. Niemand werd hierbij gewond. Ook van de andere auto werd geen der inzittenden geblesseerd. Kort na deze botsing week de motorrijder N., tijdens de door de botsing ontstane ver keersopstopping te veel naar redhts, waar na hy tegen een K.M. paal botste. N. brak zijn rechterbeen en werd naar zijn woning te Amterdam overgebracht. MOTORRIJDER BOTST TEGEN TRAM. Gistermiddag, ongeveer kwart over vijf, wilde de 40-jarige A. J. B. uit Haarlem per motor, met als duo-passagier de 18-jarige J. M. K., eveneens uit Heemstede, komende van de Heemskerksche dreef, de trambaan op het Valkenburgplein te Heemstede over steken. Door niet voldoende op het verkeer te let ten, botste hij tegen een van Haarlem ko mende stoomtram. B„ die het motorrijwiel bestuurde, geraakte daarbij onder de tram en hem werd het rechteronderbeen afge reden, terwijl hij bovendien een ernstige hersenschudding opliep. De duorijder kwam vóór de tram te liggen en werd eenige meters medegesleurd. Met een gebroken bovnarm, doch zonder verder letsel werd hij opgenomen. B. is naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht, waar hij aan de ge volgen der botsing is overleden. Diefstal door Duitsche dienstbode. - Eenigen tijd geleden wordt door een be woonster van den Benoordenhoutscheweg bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van 10, een briljanten ring ter waarde van 400 en een paar kou sen. Aanvankelijk kon men niet ontdekken wie dezen diefstal had gepleegd. Kort ge leden ging de Duitsche dienstbode over naar een betrekking op de Breitnerlaan. Daarna werd bij haar huiszoeking gedaan en de Re- stolen voorwerpen konden in beslag worden genomen. Eenheid Door Democratie. - Zaterdag middag hield de Nederlandsche beweging voor Eenheid Door Democratie in de Kurzaal te Scheveningen haar provinciale zomerbijeen- komst. De opkomst van leden en belangstel lenden was zeer groot, zoodat de groote zaal van het Kurhaus geheel gevuld was. Vier sprekers voerden het woord, n.1. de heeren D. Hazes, mr. J. J. R. Schmal, mr. P. J. Oud en W. H. Vliegen. Na de bijeenkomst, waar 75 nieuwe leden zich aanmeldden, begaven vele leden van de beweging zich in 40 autobussen naar de Nieuwe kerk in Delft, om een krans te leg gen op net graf van den strijder voor de vrijheid, Willem den Zwijger. Parade op 31 Augustus. - Ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin worde op 31 Augustus a.s. om elf uur des ochtends een groote parade op het Malieveld te Den Haag gehouden. Nederland's grootste particuliere jacht haven. - Zaterdagmiddag heeft de burge meester van Aalsmeer in tegenwoordigheid van het voltallige gemeentebestuur en vele genoodigden, Neerlands grootste particuliere jachthaven Kudelstaart, gelegen aan de Westeinderplas, geopend. Internationaal katholiek vredescongres. - Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag de deelnemers aan het internationaal katholiek vredescongres, dat Vrijdag aanving en heden wordt beëin digd, in het gemeentemuseum ontvangen. Nieuwe tweede luitenants. - Zaterdag ochtend zijn op het excercitie-terrein te Den Helder van fort Erfprins twee tweede luite nants van het regiment kustartillerie voor het front der troepen door den regiments commandant beëedigd, n.1. H. C. de Jonge uit Heerde en A. J. Huurman uit Zeist. Valsche rijksdaalders. - Te Delft wor den den laatsten tyd herhaaldelijk valsche rijksdaalders in omloop gebracht. Zij zijn lichter van kleur en gewicht dan de echte, terwijl het randschrift geheel of gedeeltelijk ontbreek. Bij de politie zijn er reeds ver scheidene gedeponeerd. ffl I R 1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7