De wind blaast. tBmmidmd Jieuiitelw Branden. Verheers o n gelukken TWEEDE BLAD, UITSLAANDE BRAND TE LEIDEN. Gisternacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in de N.V. Lithografische Metaaldruk- en vernikkelinrichtingen v.h. Paau en Zn. aan den Hoogen Rijndijk 272 te Leiden. De politie-brandweer tastte het vuur aan met zes stralen en wist het te beperken tot het middengedeelte der fabriek, waar de moffelovens zich bevonden. Dit gedeelte werd geheel vernield, waardoor het bedrijf eenigen tijd moet worden stop gezet. Uitbreiding tot de bergplaatsen van een groote hoeveelheid lak en naar een naast de fabriek gelegen schuur, waarin zich een groot aantal varkens bevond, kon worden voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De firma was tegen brand- en bedrijfs schade verzekerd. BOEKHANDEL UITGEBRAND. Gisteravond is door onbekende oorzaak rand uitgebroken in den boekhandel van den heer van G. aan den Brink te Bussum. Het perceel brandde geheel uit. Het vuur moet op de bovenverdieping zijn ontstaan. DEELNEMERS AAN HET CONGRES DER INTERPARLEMENTAIRE UNIE BIJ BOTSING GEWOND. Tijdens een excursie naar Amsterdam heeft het gemeentebestuur van Amsterdam den deelnemers aan het te 's-Gravenhage gehouden congres der Interparlementaire Unie gister een noenmaal aangeboden in het Apollo-paviljoen. Tijdens den tocht naar Amsterdam, welke werd gemaakt met een twaalftal groote autobussen, is op den nieuwen rijksweg ter hoogte van het viaduct nabij Oegr' geest een ongeval gebeurd dat, hoe betreurenswaardig ook. Betrekkelijk goed is afgeloopen. Een der bussen moest even voorbij het viaduct stoppen. Twee of drie achterop komende bussen stopten eveneens, doch de daarop volgende, die juist van de hoogte van het viaduct afkwam, kon, hoewel de chauf feur tijdig remde, niet meer tot stilstand worden gebracht en reed met een harden slag op de voorafgaande stilstaande bus. Het achtergedeelte van deze bus werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt, terwijl de bus, die de aanrijding veroorzaakte, van voren ernstige schade opliep. Erger was, dat in beide bussen een aantal buitenlandsche deelnemers door den schok verwondingen opliepen. In de voorste bus werden eenige inzittenden aan de beenen geblesseerd en door glasscherven aan het hoofd bloedend verwond, terwijl ook in de tweede bus eenige inzittenden kwetsuren opliepen. Met een passeerende auto werden vier van de zes geblesseerten naar Amsterdam gebracht, terwijl de anderen ter plaatse met een ver band geholpen konden worden. De beide in botsing geweest zijnde bus sen konden de reis niet voortzetten en de in zittenden namen voor een deel plaats in een reservebus en voor een deel in de verschil lende achteropkomende bussen. De geblesseerden, die geneeskundige hulp noodig hadden, welke zij kregen in het Bin nengasthuis te Amsterdam, behoefden ech ter niet in het ziekenhuis te blijven. Na ver bonden te zijn begaven zij zich naar het Amstel-Hotel, waar zij eenige uren rust ge noten en toen weer voldoende waren opge knapt om naar Den Haag terug te keeren. MOTORRIJDER EN WIELRIJDER IN BOTSING MET AUTO. Duitscher, Belg en Nederlander erbij betrokken. Op het Weesperzandpad onder Diemen is gistermiddag een motorrijder door een auto aangereden en vry ernstig geblesseerd. Het ongeluk gebeurde op de plaats, waar de hooge dijk van het Ringspoor de Diemensche straatwegen en vaarten kruist en waar men thans bezig is met het bouwen van bruggen en viaducten. De motorrijder, die van een weggetje Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 19) Over een maand zouden zij een mis voor haar lezen, over een jaar nog een, maar morgen, vandaag, zelfs gisteren al, had zij afgedaan met alles wat leven is, met de luidruchtige, opgewonden roodborstjes van den dageraad, met den ouden hond, die bi) het vuur wilde suffen, met den jongen echtgenoot, die of te veel, of te weinig haar man was, met de klikkende kralen, die zij met haar scherpe stem placht te tellen, met elk ding, met alle dingen. En hier was het wonderlijke ervan, de vreemde, stomme verwondering, dat het afknappen van haar leven in werkelijk heid minder voor hem beteekende dan het afknappen van een stag aan boord van het schip. Overmorgen zou hij weer aan dek van Patrick Russell's boot klimmen en, na een paar korte bevelen, zou hij de eeuwige zee bevaren, alsof zij nog in leven was in haar landhuisje, alsof zij zelfs nim mer geleefd had en hij zou Noordwaarts varen langs de purperen Muil van Can- tyre, langs de Clyde, waar de booten van Ayrshire als kurken op het water dansten, langs de eilanden, waarboven de wiggen van wilde zwanen vlogen met trompetge luid als op een slagveld, langs de Hebriden, waar vreemde arctische vogels kermden als naast den spoordijk kwam,, zwenkte den as- phaltweg op, juist op het moment, dat de hartspecialist, dokter Polak uit Amsterdam, in zyn auto het kruispunt naderde. De auto mobilist remde krachtig en week naar links uit, doch kon den motorrijder niet meer ont wijken. Deze kwam met zijn motor voor de auto terecht en maakte een leelijke buite ling. Een loodgieter uit Diemen, die op zyn fiets passeerde, kwam eveneens in den knel. De motorrijder, een aannemer uit Amster dam, had naast een aantal verwondingen, een beenfractuur bekomen. Het slachtoffer, een Duitscher van geboorte, werd naar het Bin nengasthuis gebracht. De aangereden wiel rijder, een Belg van origine, had slechts lichte ontvellingen opgeloopen. Zoowel de auto als de motor en het rijwiel werden min of meer beschadigd. TWEE VRACHTAUTO'S REDEN DOOR. Gistermorgen begaf de arbeider D. J. K„ afkomstig uit Beusichem, zich naar zijn werk op de Chamotte-Unie te Geldermal- sen. Onder Buren werd hij door een hem voorbijrijdende vrachtauto aangereden en aan den kant van den weg geslingerd. De chauffeur van den vrachtauto reed door. Een tweede vrachtauto passeerde het slachtoffer ook zonder stil te houden. Een chauffeur van een luxe auto zag den man, die bewusteloos was, langs den kant van den weg liggen en waarschuwde den dokter. Deze heeft K. naar zijn woning laten ver voeren. VRAGEN AAN MINISTERS. Nederlandsch bankierscrediet aan Frankrijk. Op de vragen van den heer Rost van Ton ningen betreffende een crediet van 35 mil- lioen gulden, verleend door de firma Men- delssohn en Co. te Amsterdam aan den Franschen staat, voor den duur van 1 'A jaar, hebben de ministers van financiën en van buitenlandsche zaken geantwoord: De wissels van het onderhavige crediet zijn uitgeschreven voor drie maanden, met het recht voor de Eransche regeering op vijf verlengingen. De Nederlandsche Bank heeft de wissels, voor de eerste drie maanden en voor drie verlengingen, in beginsel discon abel verklaard. Ten aanzien van de laatste twee verlengingen heeft de Nederlandsche Bank zich algeheele vrijheid van beslissing voorbehouden. Tot recht begrip van zaken zij vermeld, dat het discontabel verklaren in beginsel wil zeggen, dat de Nederlandsche Bank het pa pier, wanneer het haar te eeniger tijd ter disconteering wordt aangeboden, niet om in den aard van het papier (afgezien van de handteekeningen) gelegen redenen zal af wijzen. Daarmede is dus volstrekt niet ge zegd, dat de Bank het papier te allen tijde en van eiken gegadigde in disconto zal nemen. Ook ten aanzien van in beginsel dis contabel verklaard papier wordt eerst op het oogenblik, waarop het papier ter dis conteering wordt aangeboden, beslist of .de Bank het neemt. De omvang van eventueele geldbehoeften der Fransche openbare lichamen, voor zoo ver voor de onderhavige aangelegenheid van belang, is een zaak voor de credietgevende bankiers. Het feit, dat hèt in 1937 verleende crediet van 150 millioen gulden aan de Fransche spoorwegen door een Nederlandsch ban kiershuis werd verstrekt, brengt geenszins mede, dat het totaal van het thans uitstaan de bedrag zich nog in Nederlandsche handen zou bevinden. Ontkennend wordt geantwoord op de vraag of de ministers niet van meening zijn, dat een dergelijke vastlegging van middelen in Frankrijk indruischt tegen het belang der Nederlandsche volks huishouding en dat de financiering der Fransche bewapening met Nederlandsch kapitaal indruischt tegen de politiek van zelfstandige onzijdigheid van ons land. Vervoer naar en afzet in Nederland van Mexicaansche olie. Op desbetreffend vragen van den heer Schouten heeft de minister van buitenland- gewonde honden, steeds Noordwaarts, waar het Noorderlicht als dansers in de zwarte wintermaanden opsprong, Oost waarts en Zuidwaarts, waar de deining van de Doggersbank wiegde, waar de vis- schen graasden als vee. Hij zou over de groote zee varen alsof er niets gebeurd was, zelfs niet het afknap pen van een stag naar de zee, waar bij het opgaan van de zon de wind vol tinte ling was en waar de speelsche, domme, bijziende bruinvisschen waren, de verra derlijke, glijdende ijsbergen, de zeemeeu wen, die riepen met dé onmetelijke me lancholie van de zee en de groote, pruim- kleurige walvisschen HOOFDSTUK III. I. De honigzoete lippen. Zes jaren lang nu, sedert den dag waar op zij zijn vrouw onder de groene zoden van Louth begraven hadden, waren vrou wen hem vreemd geweest. Het was niet, dat hij hen haatte, of dat hij zich onbe haaglijk voelde in hun tegenwoordigheid, maar de gedachte aan nauwe geestelijke of verstandelijke of lichamelijke aanraking met hen joeg hem vrees aan, zooals men huiverig zou zijn bij de gedachte aan con tact met een Chinees of Eskimo. De vrou wen van de betere soort in de havens vie len hem wel lastig, maar hij liep ze voor bij met een grappig-ernstigen glimlach en een onverwachte beleefdheid. De vrouwen van zijn kennissen en vrienden konden niets uit hem krijgen dan een ernstig antwoord op elke vraag, die zij hem stelden, zoodat zy hem stijf vonden. En thuis in Ulstér, waar hij na sommige reizen heen ging waar Robin More nog over zyn boeken sufte, sche zaken, mede namens den minister van economische zaken geantwoord, dat 3ulst zijn de geruchten, dat voor Mexicaansche olie en daaruit vervaardigde producten ge tracht wordt in Nederland een afzetgebied te vinden en dat, mede door Nederlandsche reederijen, Mexicaansche olie en daaruit vervaardigde producten naar Nederland worden vervoerd. De regeering acht onder de gegeven om standigheden afzet dezer olie en daaruit vervaardigde producten in Nederland, als mede het Vervoer en van naar Nederland ongewenscht en ziet deze derhalve ongaarne. Zij onderzoekt de vraag, in hoeverre de genoemde feiten aanleiding geven ter zake nadere voorzieningen te treffen. DE VERHOOQING DER MONOPOLIE HEFFINGEN. Dinsdag j.1. werd de algemeene vergade ring gehouden van den Algemeenen Neder- landschen Molenaarsbond, waar de heer J. Schilthuis, lid der Tweede Kamer, het woord voerde over de verhooging van de monopo lieheffingen. Resumeerende noemde spr. de actie, die door den Rotterdamschen en Amsterdam- schen graanhandel is ontketend, volkomen gemotiveerd. Inzake de overname van de uitvoering van de crisismaatregelen door de landbouw organisaties en de belangen, die de handel daarbij heeft, zeide de heer Schilthuis, dat een nieuw plan te dezer zake is ontworpen. Doch nadere bijzonderheden hierover kon spr. nog niet mededeelen, wel kon hy in het algemeen zeggen, dat een belangrijke rol zal worden toebedeeld aan den georganiseerden handel. WERKLOOSHEID IETS AFGENOMEN. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat, blijkens hem door het Cen traal Bureau voor de statistiek verstrekte gegevens, in de week 8 tot en met 13 Aug. 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 564.966 personen (waaronder 75.761 landarbeiders). Van de 489.205 verzekerden buiten de alndarbeiders was het werkloosheidsper centage 22.3 (in de vorige verslagweek, 25 tot en met 30 Juli 1938, was dit percentage 22.4). In de eerste verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1932: 26.2; 1933: 23.7; 1934: 26.3; 1935: 29.6; 1936: 31; 1937: 23.6. Op 13 Augustus 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddelng ingeschre ven 312.697 werkzoekenden, waarvan 295.378 werkloos waren. De rol van het Werkfonds. Blijkens mededeeling van het Werkfonds waren op 11 Augustus 1938 plm. 10.600 ar beiders direct en indirèct werkzaam bij werken, die met behuib.van dit fonds wor den uitgevoerd. Voorts waren, ruw geraamd, 800 arbeiders werkzaarrijln fabrieken,, enz. voor de levering van rriaHèrialen e.d., als ge volg van de bijkomende kosten, die uit het Werkfonds 'voor werkverschaffingswerken worden verstrekt. DE K.L.M.-DIRECTIE BEZOEKT DE FOKKERFABRIEKEN. Gister brachten de heeren A. Plesman en P. Guilonard respectievelijk directeur en onder-directeur van de K.L.M., een bezoek aan de Fokkerfabrieken. Hun laatste bezoek aan deze fabriek dateert reeds van geruimen tijd geleden en de heeren wensobten zich dan ook op de hoogte te stellen van de belangrijke uit breiding en ingrijpende verbetering der fabrieksinrichting, welke sedert hebben plaats gehad. Zij werden rondgeleid door de heeren J. E. van Tyen en ir. P. Vos. Het terrein, waarop Fokker in 1919 zijn bedrijf vestigde, is thans geleidelijk volge bouwd en omvat een werkruimte van 20.300 vierkante meter. Hierbij komt nog 3.680 vierk. meter, welke door de twee montageloodsen op Schiphol worden inge nomen. Achtereenvólgens werden de verschil lende afdeelingen van het bedryf bezich- waar Alan Donn, die met zijn vijfenvijftig jaren nog flinker was dan een jongen van even over de twintig, nog jaagde, vischte en golf speelde en waar zijn moeder prach tige handwerken maakte, zwijgend, vijan dig, koud als een visch, geheimzinnig als 'n das daar placht hij de vrouwen van de Antrimsche families te ontmoeten, vrouwen, die wisten van het verongelukken van zijn huwelijk en zij keken goedkeurend naar zijn flink gelaat en de glimlachende ferme oogen: „Een man, die daar, hij zou een goed vriend zijn, je zou hem kunnen vertrouwen, dat zou een vrouw kunnen doen". Zij waren bijzonder goede menschen, die van Antrim. Voor de boerenmeisjes in den omtrek had hij steeds een lach en een grap en voor de schoolmeisjes had hij altijd toch een weeke plek in zijn hart; hij hield van ze, zooals men van de eerste primula, of van een jong hondje, dat op het grasveld speelt, of van de leeuwerik in de klare lucht houdt. Er straalde zooveel schoonheid en frischheid van hen uit nieuw van de hand van den Schepperzij pauaeerden nu, zooals de wind pauseert op het getij en in een korte wijle de wereld, de ver vloekte wereldl En daarom behandelde hij hen met grooten ernst en beantwoordde hun vragen over aardrijkskunde en vertelde wat een zeearm was en wat passaten waren en hoe een typhoon ontstaat, stil staat en doorgaat en hoe jute en graan en indigo van Calcutta werden verscheept en van de Hoogly, de moeilijkste rivier van de wereld om te bevaren en van de ondiepte, die Ja- cob en Maria werd genoemdEn zij luis terden naar hem met wijdopen, violette oogen. En er waren twee vrouwen, Leah Fraser, een tenger meisje met glad, roodharig haar als een goudstuk en met oogen, die dachten en achter de dingen keken en met lange mooie handen en zij bewoog zich met de tigd en in het bijzonder de lichtmetaal- bouw waarin alleen reeds ruim driehon derd man werken, trok de aandacht dei- bezoekers. Deze afdeeling is uitgërust met de nieuwste hulpmiddelen, zooals persen, walsen, rondscharen, forceerbanken, pneu matische klinkinrichtingen, veredelings- baden en alles wat voor de snelle verwer king van licht-metaalsoorten en voor een efficiënt productiesysteem noodig is. Opmerkelijk is, dat terwijl vroeger de houtbouw het zwaartepunt vormde, thans aan de overzijde van het IJ nog slechts ongeveer 250 houtbewerkers emplooi vin den. Een betrekkelijk kleine categorie, in aanmerking nemende, dat op het oogenblik bij den bouw van Fokker-vliegtuigen in Nederland ruim negentienhonderd man be trokken zijn. Ook de voorzieningen, welke voor het personeel zijn getroffen, zooals de ruime waschlokalen en de doelmatige rijwielstallingen, werden in oogenschouw genomen. Na op de fabriek den lunch gebruikt te hebben, vertrokken de heeren Plesman en Guilonard naar Schiphol. 100-JARIG BESTAAN DER FOTOGRAFIE. Herdenkingsbijeenkomst te Amsterdam. Den 7 Januari 1939 zal het 100 jaar ge leden zijn dat de Fransche geleerde Arago ip de Academie ces Sciences te Parijs de eerste openbare mededeelingen deed over de uitvinding van Niepce en Daguerre (de Daguerréotypie) waarmede de fotografie haar intrede deed. Dier dag zullen in bijna alle landen waar fotografische vereenigin gen bestaan, overeenkomstig een besluit van het internationale fotografische con gres te Parijs in 1935, herdenkingsbijeen komsten gehouden worden, om dit feit op waardige wijze te vieren. Ten onzent organiseert de Bond van Ne derlandsche Amateur-Fotografen-vereeni gingen op dien avond te Amsterdam een groote herdenkingsbijeenkomst, waarvoor alle prominente figuren uit de artis'ieke en wetenschappelijke fotografenwereld, alle besturen der verschillende Nederlandsche Fotografenvereënigingen zoowel van amateurs als beroepsfotografen en ver der allen die belang stellen in de ontwik keling der fotografie, uitger.oodigd zullen worden. BIJ REDDINGSPOGING VERDRONKEN. Vader trachtte zijn kind te redden, doch kwam zelf om het leven. Gistermiddag tegen half drie voer de 30- jarige bakker Moerman uit Vlaardingen met zijn vrouw en twee kinderen in een roei bootje op den Trekvliet te Maasland. Op een gegeven oogenblik sloeg het driejarig zoon tje over boord. Hoewel de heer Moerman niet kon zwemmen, sprong hij dadelijk te water. Hij verdween in de diepte. De moeder was er inmiddels met behulp van een roei aan in geslaagd he\ kind op h^t droge te bren gen. Enkele voorbijgangers begaven zich ge kleed te water, doch slaagden er pas na drie uur in het stoffelijk overschot van den heer Moerman op te halen. HET NEGENTIGSTE NEDERLANDSCH LANDHUISHOUDKUNDE CONGRES. Vandaag en morgen wordt te Meppel het negentigste Nederlandsch Landhuis- houdkundig congres gehouden. Bij den aanvang der bijeenkomst hield de voorzitter rnr. A. G. A. Ridder van Rappard uit Velp een rede, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van het congres en van de vele onderwerpen, die op de vorige congressen ziin behandeld. Het ledental tijdens het congres te Zwolle in het jaar 1846 bedroeg 221, steeg in 1858 tot 2721 en daaalde daarna weer. Het bleef gedurende de laatste jaren sta- tionnair op gemiddeld 370 leden. Wanneer men mij zou vragen zoo besloot spr. hoe denkt ge over de toe komst van onze congressen, dan schroom ik niet daarop te antwoorden, dat, wan neer het bestuur er voor zorg draagt, dat steeds actueele vraagstukken op de agenda waardigheid van een zwaan. En dan was er Anne MacNeill, die een paard bereed zooals een man dat doet en die een goed boogschutter was zij kon even ver schie ten als Alan een golfbal met een lepel kon spelen Shane kon zich haar steeds voor den geest halen als een Diana op het gras veld voorover geleund luisterend naar den smak van den pijl op de schijf. En deze beide vrouwen waren goede vrienden van hem, de gedachte aan haar vervulde zijn geest als met lavendelgeur. Maar als een van hen met hem alleen was en er trad een korte stilte in, dan beving hem een pani sche schrik en nam hij met een of andere afgezaagde verontschuldiging onwaardig de vlucht uit hun tegenwoordigheid. En z(j keken hem dan na met even een vertrok ken glimlach. Arme Leah, arme Annel Alle liefde in hem die een lieve, graci euze vrouw kon bezeten hebben, was ver doofd, of misschien wel afgeleid, op den grooten driemast schoener, waarvan hij nu eigenaar en gezagvoerder was, een prachtig schip dat de Ulster Lady gedoopt was en van de werf te Belfast kwam en als een edele zwaan over. het water gleed. Van stengkloot tot kiel, van voor- tot achter steven was geen onderdeel zonder perfectie. Behalve een lichte neiging tot loefgierig heid in een ruwe zee, was er geen beter schip. Met ruimen wind was zij als een haas voor de honden, zoo groot was haaf vaart; haar slanke, zwarte romp, haar wit te prachtig gezette zeilen geen huid- strook, geen zeil, dat hij niet kende en liefhad en hij lette meer op het juiste top pen van een rondhout en het aannaaien van een lyk, dan op de winst van de lading. Het was, alsof hij zijn eigen land bezat en zijn kajuit aan boord was als zijn eigen kasteel de kleine statiekajuit met de slingerende lamp en het kompas boven het ingebouwde bed, de ry boeken, de Aber- worden geplaatst, vraagstukken die licht kunnen verspreiden over de wetenschap, die geen grenzen kent, de landhuishoud kundige congressen recht van bestaan hebben niet alleen, doch ook goede vruch ten zullen afwerpen, te meer omdat het congres de plaats bij uitnemendheid ig( waar personen van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging vrijelijk hun meening kunnen uiten over onder werpen, die voor onzen vaderlandschen landbouw van belang zyn. De minister van economische zaken, mr, Steenberghe, die heden een bezoek bracht aan de groote land- en nijverheidstentoon- stelling ..Eigen Land", woonde daarna het congres bij OUD-MINISTER DECKERS IN ONS LAND TERUG. Suriname behoeft niet altijd noodlijdend te zijn. Oud-minister, mr. dr. Deckers, die op uitnoodiging van het Genootschap tot be vordering van de kennis van de West- Indische gewesten Suriname en Curagao een studiereis naar West-Indië heeft ge maakt, is gistermiddag met het s.s. Oranje Nassau van de K.N.S.M. in de hoofdstad teruggekeerd. Hij is ongeveer 3K maand' onderweg geweest en heeft daarvan 2K maaand in de West-Indische gewesten doorgebracht. Bij zijn aankomst verklaarde hij aan een verslaggever van het A.N.P. over zjjn studiereis zeer tevreden te zijn. „De moeilijkheden in de West, met name vooral van Suriname, zijn zeer talrijk en zij zijn niet zoo één-twee-drie op te los sen." De heer Deckers zegt echter met na druk, dat hy niet wil meezingen in het koor van hen, die beweren, dat Suriname voor altijd tot noodlijden gedoemd is. Hij stelde vast, dat enkele cultures, zooals bij voorbeeld rijst en cytrus, sinds eenigen tijd weer meer perspectieven geven. De heer Deckers, die geheel Suriname heeft door kruist en o.m. het gebied rond Nickerie heeft bezocht, was buitengewoon tevreden over de prettige ontvangst en de uitvoe rige voorlichting, die hem overal werd bereid en gegeven. Wat betreft zijn in drukken op Curagao, herinnerde de heer Deckers aan het zeer levendige scheep vaartverkeer. De haveninrichtingen op Curacao en de drukke handel op dit eiland hadden een dieper indruk op hem gemaakt. EEN GOEDE VANGST. Dieven achter slot en grendel. De politie te Almelo heeft drie uit En schede afkomstige personen aangehouden. Een van hen, een zekere R. B., werd door de Enschedesche politie reed! eenigen tijd gezocht voor eenige inbraken, welke in fa brieken waren gepleegd en waarvan men hem verdacht. Bij de twee andere aangehou denen. W. J. uit Enschede en A. H. H. te Gis- nerbrug, werd huiszoeking verricht met het resultaat, dat een groot aantal van diefstal afkomstige goederen werd ontdekt Het drié-' tal zal naar Amersfoort worden overge bracht. Verder heeft de Enschedesche politie twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden, die bekend hebben zich aan drie inbraken te hebben schuldig gemaakt. GRUWELIJKE VONDST TE BUREN. Twee kinderlijkjes ontdekt Gisterenmiddag omstreeks half drie zagen voorbijgangers in de Korner, een zijarm van de Linge, onder Buren een gonjezak dryven, waaruit het armpje van een kind stak. Men stelde onmiddellijk de politie hiervan in kennis. Deze haalde den zak uit het water en kwam tot de gruwelijke ont dekking, dat zich in den zak een pasgebo ren tweeling bevond, beide meisjes en vol dragen kinderen. De lijkjes zijn naar het lijkenhuisje te Buren overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels contant WOENSDAGS en ZATERDAGS. deen terrier, Duine Uasai, die rustig op het vloerkleed sliep en die aan dek placht te gaan om als een kenner den wind op te snuiven. En er hing het manuscript van een van zijn vader's verzen in Iersche karak ters, Leaba Luachra, Het Bed van Biezen, dat hy ontdekt had en laten inlijsten. En er was een voorwerp, waarop hy als jongen al gesteld was, een dolk, dien de Jonge Pretendent in zijn kous had gedragen toen hjj, gekleed in het costuum der Hooglan* ders, met pijpen en trommen naar Londen oprukte. Alan Donn had hem dien gege ven, toen hij hem bij een bezoek aan Argyil gekregen had. „Niet alleen dat hij van Charlie geweest is, maar het is een handig ding ook!" Een prachtig stuk werk was het, zuiver gebalanceerd, scherp als een scheermes, met een handvat van herts hoorn. Het was het eenige wapen, dat Shane bezat en er om zweefden romantiek en de rook van vervlogen koninklijke hoopEen prettige, gezellige plek was die kajuit, vredig als een bijentuin, als het water langs het boord golfde. Het was als een warm haardvuur om naar terug te kee ren na een inspannenden tijd aan dek, wanneer de Zuid-Wester op de kust van Wales beukte, of als men een tijdlang naaf de zwaaiende sterren had gekeken, slinge» rend in de Golf van Biskaye dan was het afdalen daarin als het komen temidden van een kring verwelkomende vrienden, om daar zich neer te vleien en een boek ter hand te nemen, „In Memoriam" van den gelauwerden dichter of het laatste werk van meneer Thackeray, of om van de blad zijden van „Henry Esmond" naar den dolk van Prins Charlie te kijken, die rustig op den lessenaar lag... Hoe nabij! hoe na- (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6