AMSTERDAMSCHE BEURS wielrijder tegen ladder gereden. tragisch sterfgeval. Mgr. Sproll verbannen. de „zuivering" in rusland. geen joodsche onderwijzers meer. "alkmaar. NOORDSCHARWOUDE OUDKARSPE HOORN de graanheffingen. de werkloozen en de feesten. ali baba gaat op stap. TWEEDE BLAD. De Sultan van Deli met zyn beide zoons bij aankomst aan te den Haag. Hotel Indes OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBÖUW.CRFIMKT N V. van Donderdag 25 Augustus 1938. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 33'A Nederl. 1938 1021/ic 3 Ned.-lndië 1937 100'/j 5lA Duitschl. '30 m. verkl. 28 BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd, Bank147 Handel Mij Cert. v. 250 130 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel 14'Vu Standard Brands 5ls/i6 Steel comm. 4ó'/j U. S Leather 4% CULTUUR MAATSCH. H. V. A472 Java Cultuur178 Ned. Ind Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. 155 137 466/16 91 V2 309 24/Vr 1577:6 37 1269/is 45'V, 6,5/;c 37»V. 31 'Ik 1 3 84 Alg. Explor. Mij 70V, 70 Redjang Lebong 133 153 PETROLEUM. 329 .'27 Kon. Petr. 341 34074-1 Perlak '674 70 Phillips Oil 29% 297, Shell Union 1 <5/ie 1115/,6-2 iü%-7. RUBBERS. Amsterd. Rubber 2337a 2331/,-; Deli Bat. Rubber 163 163 134 1 274 160 111 3»/:G 3'j/,6 -7. SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 104 1017, JavaChinaJapan lijn 82 8D/4 Kon. Ned. Stoomboot. 113% 115 Scheepvaart Unie U674 ll<3/4 TABAKKfN. Oude Deli 287*/4 Senembah25274 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 28'/s Southern Pacific 157ie Southern Railw. Cert.. lO'/ie Union Pacific68 Canadian Pac5 laatste 2.45-3.00 l02'/« 1007, 28 147V, 135'/, 154'/« 136 463/4-7/8 911/, 309V, 246-/4 157'/. 371/, 261-3':, 443/4-'/, 6'/.6 371/lc-ï 31 1-%6-i 57, 44'/,-5 *lii 471 178 182 8.-/4 285-/2 2521/2 281/4 14S-H/10 101/8 (8 4'%6 tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers 54, heden V, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.82'/, 1.82«/19 Londen 8.921/, 8.92-Vie Berlijn 73.30 73.30 Parijs 5.00 5.00 Brussel (Belga) 30.83 30.85 Zürich 41.89 41.88 K jCopenhagen 39.85 39.85 Stockholm 46.46.02 K Oslo 44.85 44.85 Praag 6.31 De Amerikaansche vlieger Frank Hawks, die bij een proefvlucht met een nieuw toestel gevallen is en gister aan de ver wondingen overleed. £aatste Betichten (Ongecorrigeerd.) Vanochtend reed in de Kleterstraat te Nijkerk een wielrijder door onoplettend heid tegen een ladder, waarop de twintig jarige schildersknecht R. van der B. werk zaam was. Deze viel van de ladder en bleef zwaar gewond op straat liggen. Op medisch advies is hij naar het ziekenhuis te Ermelo vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Op 71-jarigen leeftijd is gisteren te Huis ter Heijde overleden de oud-burgemeester van Dwingeloo, mr. J. G. Westra van Holthe. Tijdens de trouwplechtigheid van een van zijn zoons met baronesse Sloet van Marx- veldt werd hy onwel en korten tijd later trad de dood in. De overledene vervulde zijn burgemees tersambt van 1 November 1924 tot 30 Oc- tober 1936. HET CONFLICT IN DEN GRAANHANDEL. De handel hervat. De graanhandel is vandaag weer op de graanbeurs te Rotterdam verschenen. De termijnbeurs was wederom den geheelen dag geopend. Het comité van graanhandelaren heeft van dr. Colijn mededeeling ontvangen, dat hij eenige afgevaardigden van het comité in audiëntie zal ontvangen. Nader meldt men ons: De conferentie van den minister-president met afgevaardigden van den graanhandel over de monopolieheffingen op granen zal Dinsdagmorgen 30 dezer te half elf worden gehouden. Naar de Duitsche bladen berichten is tegen den bisschop van Rottenburg, mgr. Sproll, een verbod uitgevaardigd, zich langer in Würtemberg op te houden. Deze maatregel is noodzakelijk geworden doordat de bisschop als eenige staatsburger in zijn district niet heeft deelgenomen aan de verkiezingen op 10 April van dit jaar. Dit is aanleiding geweest voor talrijke betoogin gen tegen den bisschop. De bladen wijzen er verder op, dat het verbod is uitgevaardigd om de orde en de rust te herstellen. Een bisschop, die zijn plichten als staatsburger in ernstige mate niet nakomt, kan in zijn diocees niet langer worden geduld. De bis schop heeft geweigerd zijn diocees vrijwil lig te verlaten. HET VERDRINKINGSGEVAL TE DELFT. Wanhoopsdaad van 38-jarige vrouw. Het onderzoek naar het geheimzinnige verdrinkingsgeval in de Schie bij Delft heeft uitgewezen, dat men hier te doen heeft met een wanhoopsdaad. De slachtoffers zijn de 38-jarige onge huwde vrouw B. uit den Haag en haar negenjarig zoontje. AUTOBUS TEGEN TRAM. Drie gewonden. Gisteravond omstreeks half tien is ter hoogte van de Schelsberg, op den weg van Heerlen naar Sittard, een autobus met bede vaartgangers, afkomstig uit Noorbeek, tegen een tramwagen van de L.T.M. gebotst. Drie der inzittenden werden gewond. Het gezelschap, leden van een zangkoor, had een bedevaart gemaakt en was op de thuisreis toen het ongeluk gebeurde. De chauffeur O. uit Gulpen reed links van den weg en botste tegen de tram. De autobus werd ongeveer twintig meter mee gesleurd, voordat de tram tot staan kwam. De gevolgen bleken mnder ernstig dan men aanvankelijk vermoedde. Drie passagiers van de bus, die ernstig werd beschadigd, kregen verwondingen. De veertienjarige J. H. had een ernstige hoofdwonde opgeloopen, de 67-jarige L. F. liep eveneens een hoofd wonde op. De chauffeur verwondde zijn lip. De geestelijke, die het gezelschap ver gezelde, kreeg eenige onbeduidende ver wondingen. Nadat den gewonden hulp was verleend, kon het gezelschap de reis naar huis voortzetten. OVERSTROOMINGEN. In de omgeving van Krakau zyn vijf ri vieren buiten hun oevers getreden, zoodat verscheidene wegen onbegaanbaar zyn ge worden. Tot nu toe is nog geen bericht over slachtoffers ontvangen De regen houdt aan. De Poolsche pers bericht, dat naar aan leiding van de debatten in de laatste zitting van den oppersten raad der Sovjet-Unie leden van dezen raad zijn gearresteerd, niet tegenstaande zij de parlementaire immuni teit genieten. Deze arrestaties hebben vee opzien gebaard. Met ingang van 1 October a.s. zullen alle joodsche onderwijzers, leeraren en professo ren uit het Italiaansche onderwijs worden uitgeschakeld op enkele uitzonderingen na, waarover de minister van onderwijs, Bottai, persoonlijk zal beslissen. Alleen joden van buitengewone verdienste zullen gehand haafd blijven. HOORN, 25 Aug. 1938. De aanvoer en prijzen op de kaasmarkt waren heden: 6 stapels kleine boerenkaas 21.50; 2 stapels boeren commissiekaas 28, totaal 8 stapels, wegende 2132 K.G. De handel was goed. ^Bucgedijke Stand GEBOREN: Agnes Maria Magdalena, d. van Nicolaas Olbers en Agatha de Vries. GETROUWD: Arie Alphenaar en Maria Antonia de Munk. Hendrik Pieter Roelof van Won deren en Hillegonda Edelenbosch. Hen drik Kluft en Alida van der Gulik. Leen- dert Prins en Gerrigje Schutte. De gasdemonstratie was druk bezocht. De Woensdagavond in hotel De Burg alhier gehouden gasdemonstratie vanwege het gemeenschappelijk gasbedrijf is door een zeer groot aantal dames bezocht. Het was een leerzame avond, waar velen onge twijfeld profijt van zullen trekken. De hei denking van het regeerings- jubileum. Op 6 September zal een delegatie van de jeugdvereenigingen uit deze gemeente deelnemen aan de jeugdhulde aan de ko ningin. Voor het gemeentehuis zal een ge- meentevlag aan deze delegatie worden overhandigd. Het schoolplein betegeld. De betegeling van het schoolplein van de bijzondere school met den bijbel is thans gereed. Dit beteekent wel een belangrijke verbetering, als men het vergelijkt met den toestand van voorheen, toen er grind lag. k-o kermis. Je Oudkarspelsch^ kermis is weer voorbij. Dit jaarlijksch;(festijn is zeer rustig en kalm verloopen. Er'zijn geen ongere geldheden voorgekomen. Het was over het algemeen zeer stil op de kermis, zoodat de verschillende kramerijen wel geen beste zaken zullen hebben gemaakt. De Centraal bioscoop trok met het mooie programma, dat vertoond werd, veel pu bliek. Dinsdagavond werd op het D. T. S.-ter rein een voetbalwedstrijd gespeeld. Kamen aanvliegen. Bij den heer B. Bommer, Dijk, alhier, is een postduif aan komen vliegen gemerkt „Snip 3638". Baggerwerk De Rijkswaterstaat heeft gister aanbe steed het uitvoeren van baggerwerk in do Buitenhaven, de Vluchthaven en den haver. - toegang van Hoorn. Laagste inschrijver was B. P. de Groot, te Hilversum, voor 12.780. Jngeionden Stukken Nu er weer een nieuwe heffing op de buitenlandsche granen van 50 ct. per 100 K.G. is geheven (deze heffing bedraagt dus thans 1 op mais, tarwe en haver 2, voor rogge en gerst meer, dan voor 1 Augustus, met het gevolg, dat de verliezen steeds grooter worden en vandaar dat de beurzen te Rotterdam en Amsterdam 3 dagen gesloten zijn), vraag ik U om onderstaand stukje in Uw blad te willen plaatsen. Dat de heffing niets geeft voor de graan- boeren, is gister op de graanbeurs in de Middenmeer weer gebleken. De Chevallier- gerst was nog steeds 7.257.75, haver 6.50 per 100 K.G. Dus feitelijk was gerst 50 ct. per 100 K.G. lager dan Vrijdag 29 Juli voor de heffing op de Graanbeurs alhier. Maar nu vraag ik mij af, waar zullen onze centen, het verlies, aan besteed worden? Krijgen de graanbouwers daar ook niets van? De veehouders en pluimveehouders zyn ook de dupe van deze historie, daar mais veel hooger is. Als de granen duurder ge maakt worden, hoe moeten die dan weer gesteund worden? De veehouderij is altijd nog slechter geweest dan de graanbouw. Wordt er direct geluisterd naar een tuin bouwer, melkveehouder, pluimveehouder, vetweider, als het bedrijf niet loonend is? Hoeveel bedrijven zijn er nog loonend? Ook komen wij op tegen het verwijt in de Telegraaf van Dinsdag j.1., dat de hande laren groote partijen gerst gekocht hebben op speculatie, op hoop van oorlog. Wij hebben Russische gerst gekocht, gewicht 66% K.G., tegen een prijs van 140 per 2000 K.G. Rot terdam, (Amerikaansche gerst No. 3 en 4 weegt ongeveer ruim 52 K.G.), dus dat is ongeveer de richtprijs van de regeering, en die is gekocht ongeveer 3 weken voor de heffing, dus geen speculatie. Nu staat daar ook in, dat de regeering moet kiezen tus- schen twee kwaden. Dat behoeft niet. Er zijn 3 goede wegen te kiezen. Ten le de regeering verbiedt alle invoer van Amerik. No. 3 en 4 gerst, behalve de loopende con tracten. Ten 2e de regeering verbiedt alle invoer van gerst beneden een natuurgewicht van 65 K.G. Ten 3e alle importeurs mogen niet meer dan 50 gerst invoeren van het geen zij het vorige jaar ingevoerd hebben. Dan wordt de gerst op prys gebracht en niemand heeft een strop. Nu nog iets over de buitenlandsche tarwe. Door de verhoogde heffing wordt het brood duurder, dus voor werkloozen, steuntrekkers, enz. ook weer een nieuwe belasting, die voor hen eigenlijk ondraaglijk is. Ik wil het hierbij maar laten. Namens eenige graanhandelaren, K. BOS. Alkmaar, 25 Augustus 1938. P. S. Een goede handelaar koopt geen Amerik. 3 en 4 gerst, omdat het m.i. onge veer waardeloos is, en het werkt de oneer lijke concurrentie in de hand. Amerika ver koopt daarom die gerst tegen alle prijzen. Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van de jubileumfeesten zou ik gaarne wat willen zeggen. Voor de werkloozen en voor hen die in de werkverschaffing zyn, zal er van feesten weinig komen, want zij kunnen niet rond komen, laat staan feestvieren, want alles kost geld, zelfs op de publieke straat. De menschen die in de werkverschaffing zijn krijgen, volgens den minister, vrijaf met behoud van loon. Neen, zegt de leiding van de werkverschaffing, je hebt dien dag een strop van 1.42, zoodat er van het breede gebaar niets overblijft. Als men zegt dien dag te willen werken, omdat men de 1.42 hiet kan missen, moet men toch vry nemen. En tot overmaat van ramp is er nog een by- zonder groote kermis, ook al een marteling voor zooveel werklooze menschen. Ik hoop nu maar dat er door dit schrijven een verandering zal komen zoodat ook de werkloozen aan de feestvreugde kunnen deelnemen. Met dank voor de opname, H. STEUR. JUmniemüS City-theater. In City-theater gaat deze week een geesti ge Eddy Cantor-film, waarover de Tel. schreef: Dit is het essentieele van de Vereenigde Staten: dat zy humor genoeg hebben, om zichzelf belachelijk te maken. Want het ver lossende element van den humor is, dat men rika met zichzelf en waarlijk niet voor den eersten keer een loopje neemt. Want alle nonsensicale persiflage, die men kan maken op de „New Dealop de Amen- gaansche belastingen en op de Amerikaan, sche presidentsverkiezingen, is in deze fii^ verwerkt. Er is een scène in dezen prach- tigen en niet na te vertellen waanzin, waar. in Ali Baba, plus de oude tapijtwever, pills zyn charmante kleindochter probeeren het wondertapyt te doen vliegen. „To go up" want door de vertaling verliezen heel wat prachtige woordspelingen hun waarde. „Back in America", aldus Ali Baba „Every. thing goes up with inflation „Inflation" het tooverwoord is gevallen en het tapijt „goes up". Dit is een van de tientallen aardige vond* sten, die deze film maken tot een brilliant vuurwerk van humor van goeden huize. Men kan om deze film niet schateren men voelt zich by deze film gelukkig. Hetgeen een gróót woord is by een komi. sche film van Eddy Cantor. Doch is het geen geluk te ervaren, dat er dan nog landen zyn, die de superieure humor hebben, hun eigen fouten te zien en ze in een lachspiegel voor te houden? THEATER HARMONIE. In het theater Harmonie loopt vanaf Vrijdag de film „Avontuur in Hotel" waar- in niemand minder dan Gustav Fröhlich de hoofdrol zal vertolken. Het is een alleraardigste en spannende film, de geschiedenis van een landeigenaar, die zoo nu en dan zyn buitenplaats eens verlaat om in de groote steden wat afwis seling te zoeken. Hy komt in Nice en past een succesvolle truc toe om met een charmante vrouw m kennis te komen, maar hy heeft ditmaal een verkeerde keuze gedaan en zich opge- drongen aan een serieuse, hard werkende vrouw, die van zyn optreden niet gediend blykt. Ali Baba gaat op stap. om eigen fouten, om eigen tekortkomingen, om eigen misstanden lachen kan. Een verademing deze film, waarin Arr.e- Gustav Fröhlich, de hoofdvertolker in de film „Een avontuur in Hotel Excelsior". Natuurlyk prikkelt dat de Peter uit deze film om speciaal deze vrouw het hof te blyven maken en hy schijnt aanvanke lijk succes te zullen hebben totdat de be wuste dame toevallig in kennis komt met een van zijn vroegere slachtoffers cn de kansen dan weer verkeken zijn. Peter geeft het evenwel niet op. Hij noodigt de vrouw op zyn landgoed en zij gaat werkelyk daarheen, maar met het doel zich te wreken. Er moet, vooral tegenover Peter's moe der, wie hy gezegd had voor het aan- koopen van jonge paarden naar de Hon- gaarsche poesta te zyn geweest een warnet van leugens ontrafeld worden, maar ten slotte komt alles terecht en worden de rechte Hij en de rechte Zij voor een gelukkig huwelyk verbonden. Een film vol vroolyk avontuur, die zeker veler belangstelling zal trekken. VICTORIA THEATER. In het verbouwde en vernieuwde Victoria- theater wordt vanaf Vrijdagavond een zeer bijzondere film gegeven, namelijk „Onver- breekbare banden" met de bekende film- srtiste Zarah Leander in de hoofdrol. Deze film, die weken lang met groot succes in het Rembrandt-theater in Amster dam heeft gedraaid, heeft in tal van groote bladen een bijzonder goede beoordeeling ge kregen. Het Handelsblad schrijft o.a.: „...Zarah Leander, de groote actrice, heeft daarin een mooie, geheel zelfstandige speelrol gevonden indrukwekkende creatieWaarlyk men moet deze film gaan zien en Zarah Lean der, na haar vorige film, opnieuw leeren kennen als een groot, een machtig talent. Niet alleen als een zich vlot bewegende, met een prachtig masker en mooie warme stem begiftigde zangeres, maar nu vooral ook als actrice, die beschikt over een helder verstand, dat haar gaven in schoonste mate tot ont wikkeling brengtmen begrijpt thans, waarom Zweden deze land- genoote bijna extatisch vereert Zarah Leander is een regeerende grootheiddat men met stille bewondering en met groeiende vereering haar prachtige vertol king aanschduwt en bekoord wordt door haar klankvolle altstem Het Dagblad van Rotterdam: een film van een groot en boeiend actricede merkwaardigste actrice waarover Duitschland ooit de beschikking heeft gehadNaast Zarah Leander staat een keur van uitste kende artistenmaar het is om Zarah Leander, haar stem, haar majesteitelijke verschijning, dat men „Heimat" zal moeten gaan zien". De Nieuwe Rott. Crt.: Dit dramati sche verhaal bleek Carl Froelich, den regis- sieur, zijn oude kracht te hebben kunnen laten herontdekken. Een krachtige hand heeft de leiding gehad en de hand werd be stuurd door een vurig oog, dat de beelden weelderig en breed zagDe bezetting is voortreffelijkOp zijn best is Paul Hör- biger En over Zarah Leander: „als actrice tot een belangrijke hoogte ontwikkeld..,." v. Zarah Leander en haar medcspelenden. krachtig, overeenkomstig den stijl van de film, die ongetwijfeld een zeer goede Duitsche film genoemd mag worden En tenslotte De Voorwaarts: menige kostelijke typeeringook filmisch uitste kende effecten.... In Zarah Leander en Heinrich George vond hy daarenboven alles wat van hen in deze film verwacht mocht worden. Zarah Leander wist in de rol van de beproefde zangeres Magda von Schwartze meer van haar eigen karakter te leggen dan wij in vorige films van haar zagen en Hein rich George blykt nog steeds te beantwoor den aan de goede roep, die van zyn spel uit gaat Men ziet hieruit wel, dat de directie van het Victoria-theater niet alleen aandacht aan de binnen-architectuur van het gebouw ge- steed heeft, maar er ook en bovenal voor zorgt draagt, dat uit de film-collectie het beste van het beste wordt gegeven,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8