SBaeken DE BAAS. Jfcovuiciaai Tlieuws ^Buitenland Nieuws in 't kort. DERDE BLAD; De rijwielachterlichtjes. r ALS IE DOOR SLECHT WEER NIET TUINIEREN KAN. EGMOND AAN ZEE UITGEEST ABBEKERK BERGEN ZUIDSCHARWOUDE LANGENDIJK OBDAM OUDE NIEDORP HEILOO Streicher richt aanval op den Paus. De bevestiging van het accoord van 1931. Tusschon fascistische partij en katholieke actie. Nieuwe bepalingen voor de fabricage. Het bestuur van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. heeft eenigen tijd geleden den minister van Waterstaat verzocht de keuringsbepalingen voor de rijwielachter lichtjes zóó te wijzigen, dat op voldoende -•vwijze rekening wordt gehouden met de zw%ren, welke de vorige Ministerieele schjikking, van 11 Augustus 1937, omtrent deite materie in de praktijk bleek in te hou- deih. Het verheugt den bond, thans te kunnen tn'ededeelen, dat inderdaad een wijziging het licht heeft gezien, waardoor aan sommige der bezwaren is tegemoet gekomen. Achterlichten voor rijwielen moeten thans zoodanig zijn ingericht, dat de kans op los trillen, hèt groote euvel in het alge meen gesproken, niet meer bestaat, lampjes met schroefdaad is de lengte van dezen draad vergroot, terwijl nu ook de zoo- Zeer gewenschte bajonetsluiting is toege laten. De hierbij afgebeelde teekeningen geven een indruk van de verhoudingen, welke ir millimeters zijn vastgesteld. Nu moet men zich echter wel goed reken schap ervan geven, dat deze bepalingen be stemd zijn voor de fabrikanten der lichtjes lampjes, welke niet aan de nieuwe bepalin gen voldoen, zullen in het vervolg dus niet door de KEMA worden goedgekeurd. Er be staan echter nog zeer groote voorraden lampjes, voorzien van het merk: Rijkskeur, die niet aan de thans gestelde verlangens voldoen, maar toch nog mogen (en zullen) worden verkocht; lampjes, welke nog steeds onderhevig zijn aan de bezwaren, welke den A.N.W.B. aanleiding gaven tot het indienen van zijn adressen. Men zal dus goed doen, zich bij het koo- van een nieuw lichtje ervan te verge ssen, of het geen aanleiding kan geven t de narigheid, welke tot dusver zoo dik- ijls werd ondervonden. De A.N.W.B. heeft ook aangedrongen iet uitvaardigen van een keuringsvoor schrift, dat voorziet in de mogelijkheid om tijdens het rijden te kunnen controleeren of het achterlichtje brandt. Ieder weet wel uit eigen ervaring hoe moeilijk dit soms kan zijn, als men hiertoe geen speciale voor zieningen heeft getroffen. Ook de handel heeft van den beginne af de noodzaak hier van ingezien en er zijn dan ook allerlei soor ten uitvindingen gedaan en aan de markt gebracht om een dergelijke controle moge Üjk te maken. Reeds door het achterlichtje in serie te schakelen bereikt men dit doel. Want nogmaals, van het wel of niet bran den van het achterlichtje hangt zooveel méér af dan alleen hev gevaar voor een be keuring max i6- max.rt 1 Xo x*x>e*awpvoet m«t bajonedampvoet (maten tn mm) Geschiedenis van Oranje. Doorluchtig "Verteld door dr. Anne H. Mulder, N.V. Uit geversmaatschappij Kosmos te Amsterdam. Geschiedenis vertellen is geen kunst, maar het is wel een kunst om geschiedenis zoo te vertellen, dat men er naar blijft luisteren. Dat is trouwens niet alleen bij geschiedenis het geval. Er zijn massa's ver velende dingen in de wereld, die men zoo nu en dan eens moet vertellen of b.v. in couranten moet publiceeren. En nu zijn er menschen, die een statistiek zonder meer voorlezen of laten afdrukken en er zijn er ook, die begrijpen hoezeer dergelijke droge opsommingen de toehoorders gaan vervelen en hoe groot dus het gevaar is, dat zij langzamerhand niet meer luisteren en al het werk dus eigenlijk tevergeefs geweest is. Er zijn menschen, die van geschiedenis houden en zij lezen zonder bezwaar dikke boeken vol jaartallen en vol allerlei dingen waarvoor de meeste andere menschen zich absoluut niet interesseeren. En nu is het de groote kunst die anderen ook geschiedenis te laten lezen en wel zoo, dat zij het vrij willig doen en het tevens nog onthouden. Wie zoo geschiedenis schrijft bepaalt zich niet tot een opsomming van' historische feiten, maar hij of zij vertelt de historie op een manier waarbij de verteller zoo nu en dan eens even pauzeert om op adem te ko men en tegelijkertijd de gelegenheid te baat neemt om eens even een opmerking te ma ken, die eigenlijk niet in het geschiedenis boekje thuis hoort. Op deze orlgineele en wü mogen wel zeg gen frissche wijze heeft Dra. Anne H. Mul der een boek geschreven over de geschie denis van Oranje. Wij zien daarbij b.v. niet alleen den 11- Jarigen Willem van Oranje 't ouderlijk huis verlaten wy zien ook, dat er tranen in zijn kinderoogen staan. „Wie zet dat nu in een geschiedenisboek?" vraagt de schrijfster al aan zich zelf. Inder daad dat hoort er heelemaal niet in, maar onderwijl gaat zij nog wat dieper op die tranen in en beweert, dat als we alle tranen zouden opteekenen, we er doorheen de ge- schiedenis niet meer zouden zien. We zien den aanvaller van den Prins niet naar Delft gaan, maar we zien hem voort trekken door een sneeuwlandschap. Het doet er natuurlijk heelemaal niet toe of het teen wel of niet gesneeuwd heeft, maar juist dat beeld van dien man in de sneeuw zullen we veel langer vasthouden dan van iemand, die doodgewoon ergens naar toe gaat. Oldenbarnevelt ligt begraven naast de lichtzinnige Jacoba van Beyeren ergens op het Binnenhof. Er is in den gevel een ge denksteen aangebracht en meer is er niet te zien. Men zou door de steenkool van het Departement van Waterstaat moeten krui pen om het graf terug te vinden. Vertel aan een klas vol leerlingen, dat Oldenbarnevelt op het Binnenhof is be graven en geen 10 procent zal het na een half jaar nog weten. Maar vertel er bij van die steenkool en dan weten ze het over twee jaar nog allemaal. Natuurlijk komt de schrijfster eindelijk bij Willem III terecht, bij koningin Emma, bij onze koningin, bij het prinselijk paar en de kleine Beatrix en zij belicht in dit jubileum boek in het bijzonder het zegenrijke leven van onze koningin om tenslotte een rond vlucht boven Nederland te maken en op die vlucht den argeloozen lezer mee naar boven te nemen en hem alles aan te wijzen wat er in ons land in de laatste tientallen jaren aan werken van beteekenis tot stand is gekomen. Vele foto's en afbeeldingen van oude prenten en handschriften vormen een welkomen afwisseling in den tekst. De N.V. Kosmos zorgde als gewoonlijk voor een keurige uitgave. PROVINCIALE REGELINGSCOMMISSIE VOOR DE PAARDENFOKKERIJ IN NOORDHOLLAND. De keuring met verrichtingsproef voor warbloedpaarden (stamboekhengsten en -merriën van 4 tot en met 12 jaar) waar voor gelden door het Departement van De fensie zijn beschikbaar gesteld, wordt ge houden op Vrijdag 16 September 1938 om 9 uur te Wieringerwaard en om 13 uur te Hoofddorp. De merriën van 5 en 6 jaar moeten min stens één veulen geworpen hebben; die van 7 en 8 twee en die van 9 jaar en ouder minsens 3 veulens. A. Verplichte proef onder den zadel. Esch: het in colonne afleggen van. 10 K.M. binnen 40 minuten, volgens onderstaand schema: 10 minuten draf van 300 m. per minuut 3000 meter; 5 minuten stap van 100 m. per minuut 500 meter; 10 minuten draf van 300 mr. per minuut 3000 meter; 5 minuten stap van 100 m. per minuut 500 meter; 10 minu ten draf van 300 m. per minuut 3000 meter, alles tesamen 10000 meter. De laatste 800 meter moet in galop wor den afgelegd. Het met goeden uitslag afleggen van bo venstaande proef wordt als eerste eisch ge steld om bij de daarna volgende keuring op exterieur en fokwaarde te kunnen mede dingen naar de beschikbaar zijnde gelden; de wijze van gaan gedurende de proef, als mede de conditie van het paard tijdens en na afloop daarvan, zullen mede van invloed zijn bij de keuring als fokpaard en op het bedrag der toe te kennen premie. Is de conditie van het paard na de proef onvoldoende, of is de voorgeschreven af stand niet binnen den bepaalden tijd afge legd, dan wordt het paard van verdere me edinging uitgesloten. Aan premiën is maximum beschikbaar voor deze rubriek 450. B. Vrije proef aangespannen, uitsluitend voor paarden, die aan de verplichte proef onder den zadel hebben voldaan. Eisch: in één of tweespan voor belaste boerenwagen op ijzeren banden toonen, dat het paard gewillig en rustig trekt in stap en draf; het stilstaan en rustig aantrekken zal mede van invloed zijn. Bij de beoordeeling van deze proef zal uitsluitend de kwaliteiten van het paard bij het verrichten van aangespannen arbeid als maatstaf gelden. Het gewicht bedraagt 500 K.g. per één en 1000 K.g. per tweespan. Elke deelnemer of meerdere deelnemers gezamenlijk zorgen zelf voor een boeren wagen en tuigen. Vanwege de regelings commissie word gezorgd voor het gewicht. Aan premiën te maximum beschikbaar voor deze rubriek 100. Presentiegelden worden uit bovenbedoel de gelden niet verstrekt. De keuringscommissie zal bestaan uit de heeren L. Zijlmans, Hoofddorp; D. Rempt, Nieuwe Niedorp: lid aan te wijzen door departement van defensie. Hiermede vervalt hetgeen omtrent deze proeven werd vermeld in het werkplan 1938 der opgemelde commissie. Aangiften voor deze proef te Wieringer waard moeten ingezonden worden bij den heer W. Slob te Hoofddorp. Verbouwing postkantoor. Het postkantoor aan de Zuiderstraat zal een belangrijke verbouwing ondergaan, waardoor het uiterlijk gemoderniseerd wordt. Het geheele dak wordt verwijderd en vervangen door een plat dak, terwijl voorts de ambtswoning wordt vergroot en de bergplaats achter het kantoor wordt gesloopt. Het geheel beteekent een aan merkelijke verfraaiing voor het dorp. Weer een zeehond gevangen. Opnieuw is op het strand een zeehond gevangen. Ditmaal wist de visscher J. Stam het dier te vangen en de premie in de wacht te sleepen. Lantaarnpaal omver gereden. Maandagmorgen werd een lantaarnpaal van het Gemeentelijk Electriciteitsbedryf omver gereden. Het was nog zeer in de vroegte toen een vrachtwagen (treiler) zwaar beladen met hout de Burgemeester van Nienesstraat indraaide. De wagen was bepaald te breed geladen of hoe dan ook maar van de sporen uitgaande zijn de wielen over het trottoir gegaan, een diepe gleuf daarin achter latende en tegelijkertijd de op het trottoir staande lantaarnpaal medenemende. Deze brak bij het voetstuk af. Al spoedig was de dader achterhaald en zal voor de aange brachte schade worden aangesproken. 25-jarig jubileum. Op 1 September a.s. hoopt te heer P. Zweed, kantoorhouder bij de posterijen te Abbekerk, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de posterijen in vasten dienst werd aangesteld. Naast zijn betrek king is de heer Zweed lid van den gemeen teraad, benevens secretaris van het Witte Kruis afd. Abbekerak en Lambertschaag. Voorts is hij voorzitter van de afd. Hoom van den Centralen Bond van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, en voorzitter van de vakgroep kantoorhouders afd. Noordholland. In 1997 werd de jubilaris aangesteld als hulpbesteller te Warmen- huizen en in 1913 als vaste besteller te Oudkarspel en 1 Juli 1923 kantoorhouder te Abbekerk. Gevonden voorwerpen. Rood lederen ceintuur, portemonnaies met geld, sleutels, grijsblauw jongensjasje, brillendoos, witte regenjas, brillen, siga renaansteker, roode armband, zakspiegeltje met foto, kinderbroekje, palingfuik, wit kindermutsje, blauw vestje, blauwe da mesmantel met wollen muts, paar strand- schoenen, paar roode badschoentjes, foto toestel, zilveren iozenkrans, paar bruine glacé handschoenen, handtaschje, beige kinderschoentje, donkerblauwe ceintuur, grijs gebreid kindermanteltje, ring met sleutels, blauw manteltje, hond aange- loopen. Benoemd. Wegens ziekte van den kantoorhouder der posterijen, den heer A. Kist, is tot plaatsvervangend kantoorhouder der poste ryen benoemd mej. Kuut van De Haukes (Wieringen). De kroosplaag. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zal binnenkort met het in werk verschaffing opruimen van het kroos uit de slooten in het Geestmerambacht worden begonnen. Verleden week is reeds aan de Heide Maatschappij opgedragen deze werk verschaffing uit te voeren. Wanneer alles meeloopt, hoopt men dat in deze week, of in het begin van de volgende week met het opruimen kan worden begonnen. Zooals bekend is, was eerst de bedoeling, deze werkzaamheden in September en October te doen uitvoeren. Nu echter tengevolge van den harden wind het kroos in de slooten is opgestuwd en het varen door de Voorburg gracht zeer bemoeilijkt wordt, is nu eerder opdracht gegeven om een en ander uit te voeren. Ongetwijfeld zullen degenen, die hiermede te maken hebben, met verlangen het oogen- blik tegemoet zien, waarop wordt begonnen, dezen grooten last op te ruimen. Jeugdhulde. Naar wij vernemen, zal op den 6en September ook in deze gemeente een ge- meentevlag worden overhandigd aan een deputatie uit de jeugdvereenigingen uit de ze gemeente, die deze vlag naar Amsterdam zullen brengen en daar deelnemen aan het défilé voor H M. de koningin. Het looncontract in den tuinbouw. Te Kalverdijk heeft Dinsdagmiddag een vergadering van het arbeidscontract plaats gevonden. Evenals te Noordscharwoude werden door de aanwezige tuinders bezwaren geuit tegen dit contract. Besloten werd cm de vergadering te Alkmaar te bezoeken, waar de ryksarbiter de heer J. Schouten aanwezig zal zijn. Enkele personen zullen hier als woord voerder optreden. Kermis voorbij. De driedaagsche kermis behoort weer tot het verleden. Het weer was gunstig. Aan kramery en vermakelykheidsinrich- tingen was ongeveer hetzelfde verschenen als vorig jaar. Het bezoek moet matig ge noemd worden. Ongeregeldheden vielen niet voor. Traditiegetrouw hield het fanfarecorps „Muzieklust" Dinsdagmorgen een muzikale rondgang door het dorp ter versterking van de kas. De kermis. De kermis behoort weer tot het verle den en is zeer gezellig verloopen. Maandagmiddag werd een handbalwed- strijd gehouden tusschen de veteranen van Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp. Het was een spannende match, waarvoor van de zij de van het publiek veel belangstelling werd getoond. De strijd ging tamelijk gelijk op en de eindstand was 1010. Maandagavond trad de bekende gooche laar Emil Moretti op in de zaal van den heer Feijs voor een goed bezette zaal. Het pu bliek heeft zeer genoten van zijn goede kunst. Ook voerde de heer Moretti nog een tele- patische opdracht uit. Overigens werd er zeer gezellig gedanst in de keurig versierde zaal van den heer Feijs onder de uitstekende en beschaafde leiding van de band „The four midnight swingers". Pols gebroken. Juffrouw Deen had het ongeluk tijdens het bezichtigen van een woning haar pol3 te breken. Zij werd bij den heer Mijts binnengebracht vanwaar zij door den ge neesheer den heer Schreuder naar haar woning werd vervoerd. Melkcursus. Woensdag 3 en Dinsdag 23 Augustus hadden de laatste lessen plaats van den door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Heiloo en de L. T. B. te Heiloo georganiseerden melk cursus, welke gehouden werd op de boer derij van den heer C. Mienes te Egmonder- meer. Het examen werd afgenomen voor den eersten groep door de heeren Eriks, Koster en Van Schie; voor de tweede groep door de heeren Kaan, Koster en Visser. De leiding j berustte by den heer N. Blouw te Heerhu- gowaard. Van de 12 cursisten verwierven 11 een diploma, n.1. mej. A. Zonneveld, C. Mienes, Jn. Hoedjes, K. Kaptein, P. Muis, P. Trans, A. van der Linde, S. Klaver, A. van Veen, A. Kaptein en mej. L. Zonneveld. De cursisten werden gelukgewenscht door den heer Koster. Spr. hoopte, dat het ge leerde thuis in de praktijk zou worden uit gevoerd en men niet weer in de oude sleur zou terug vallen. Door de heeren Kant en Sengers werden eveneens de leerlingen gefeliciteerd en een woord van dank werd gebracht aan de leiders en den heer Mienes voor het be schikbaar stellen van zijn boerderij. Naar Duitschland. Deze week zijn twee arbeiders (werk- loozen) in het bouwvakbedrijf naar Duitsch land vertrokken. Naar we vernemen, zullen er binnen afzienbaren tijd werkloozen naar andere plaatsen gaan. Met de uitbreiding van de rioleering zijn we tot heden weinig verder gekomen. Of het nog resultaat» zal hebben, valt te betwijfelen In den Stürmer richt Julius Streicher op nieuw een krachtigen aanval op den paus. Onder het opschrift: „De paus tegen de goddelijke wet" keert Streicher zich tegen de gelijkheid der rassen. Hij schrijft: „De paus maakt de onjuiste opvatting van de ge lijkheid der rassen, welke door de joden wordt gepropageerd, tezamen met Marxis ten en vrijmetselaren, tot de zijne". Het arti kel wordt begeleid door een caricatuur op de eerste pagina, welke een katholieken priester voorstelt, achter wien een jood zich verbergt. Naar aanleiding van de overeenkomst, Za terdag getroffen tusschen de fascistische partij en de katholieke actie in Italië tot be vestiging van de accoorden van 1931, schrijft Gayda in de Voce d'Italia: „De overeenkomst toont, dat er geen oogenblik sprake is ge weest van een conflict tusschen kerk en staat. Zij verwijdert elke mogelijkheid van een conflict of een ontstemming tusschen staat en kerk ten aanzien van de rassenleer. Dit is een zaak, welke geheel en uitsluitend tot de politiek van natie en staat behoort en zij berust derhalve uitsluitend bij de bevoegd heid van de fascistische regeering. De uit oefening van de nationale politiek in al haar uitingen blijft buiten het toezicht en de cri- tiek van de kerk, zoo goed als deze politiek op haar beurt als steeds de beginselen en godsdienstige rechten, welke neergelegd zijn in het concordaat, blijft eerbiedigen. Er be staat dus geen mogelijkheid van een wettige actie of betooging van een andere macht dan de fascistische staat ten opzichte van de Ita- liaansche raspolitiek, haar uitvoering en verdere ontwikkeling". De Romenische correspondent van de Ti mes merkt op, dat het accoord van 1931 be paalt op welke wyze de Katholieke Actie mag deelnemen aan het leven in den staat. Het bepaalt, dat katholieke leiders niet ge kozen mogen worden uit bewegingen welke anti-fascistisch zyn, dat de Actie zich moet beperken tot geestelijke bedrijvigheid en niet aan politiek mag doen, dat zy geen organisa ties van arbeiders mag vormen, geen sport- vereenigingen mag oprichten, enz. Signor Gayda schrijft thans, dat het dui delijk is, dat de buitenlandsche geruchten over het verschil van meening tusschen kerk en staat over het rassenvraagstuk onzin zijn. De rassenpolitiek gaat alleen den staat aan, en „de uitoefening van de nationale politiek in het algemeen blijft geheel buiten inmen ging en critiek van de kerk, zoolang deze zich maar houdt aan de principes en rechten, neergelegd in het Concordaat". Gayda schrijft verder, dat „het Vaticaan werkelijk geen ernstige actie heeft overwogen, en nog veel minder begonnen tegen de onwrikbare liinen van de Italiaansche gedachten en poli tiek. Gayda eindigt met te zeggen dat er geen sprake kan zijn van verwarring tus schen de religieuze taak van de kerk en de politieke taak van den staat". De scherpe grenslijn is met gemeenschappelijke toestem ming bepaald, en de meest orthodoxe katho liek kan de meest radicale fascist zijn". Hieruit blijkt weer dat de fascisten alleen rekening houden met de beperkte bewe gingsvrijheid van de Katholieke Actie in Italië, en niet met de veel wijder zending van de kerk in de wereld. De Paus heeft daar gisterochtend op gewezen. Hij onder nam een stap welke zonder precedent is door alleen en te voet van zijn villa te Castel Gan- dolfo naar het bureau van de Heilige Con gregatie van Propaganda Fide te komen, het zendingshoofdkwartier. Daar hield hij een belangrijke rede over nationalisme en het zendingswezen. De Paus heeft dus het terrein van strijd om zoo te zeggen van de Katholieke Actie verplaatst naar het zendingswezen in het algemeen. Men moet afwachten of hij erin geslaagd is thans buiten het bereik van de fascistische aanvallen te komen. Zyn recente uitingen over dit onderwerp zyn door dc fascistische pers scherp gecritiseerd. - De overstroomingen in Korea. - Het aantal dooden tengevolge van de recente overstroomingen in de provincies Kankyo- hokoedo en Kankyonando in Noordoost- Korea is gestegen tot 616. Tien personen werden gewond, 450 personen worden nog vermist. Vijf toeristen verdronken. Op het Killarney-meer in Ierland is een bark ge kapseisd, waarop zich 27 vacantiegangers bevonden. Vijf personen zijn verdronken. Vliegtuig in badkamer van Geishahuis. - Te Tokio is een vliegtuig neergestort in de badkamer van een Geishahuis. De piloot en een passagier werden op slag gedood. De houdster van het Geishahuis ver klaarde later, dat een lichtflits als van een bliksemstraal langs schoot, terwijl zij haar gelaat stond te wasschen. De lichtflits werd onmiddellijk gevolgd door een verschrikke- lyken slag. Het bleek, dat een vliegtuig was neergekomen op het dak van de badkamer. Zij zelf en de meisjes werden getroffen door een regen van brokstukken, doch deze ver oorzaakten geenerlei verwondingen. Het vliegtuigongeluk te Omori. - Woens dagavond bedroeg het aantal dooden ten ge volge van het vliegtuigongeluk te Omori 27. Fransche vacantieganger bij het baden doodgeschoten. - De Spaansche nationale veiligheidspolitie heeft een onderzoek inge steld naar aanleiding van den dood van een Franschen toerist, die bij het zwemmen in de Bidassoa door Spaansche grenswachten was beschoten, omdat deze dachten met een deserteur te doen te hebben. Uit Spaansche bron wordt medegedeeld, dat vijf soldaten gister in den sector van Irun-Fontarabie geprobeerd zouden hebben te deserteeren. De vrouw van den toerist be vond zich met haar zoontje op het strand, toen het drama voltrokken werd. De onder prefect van Bayonne heeft krachtige gepro testeerd bij kolonel Sanzero, den bevelheb ber der Spaansche grenstroepen. Van officieele zijde wordt tegengesproken, dat er nog een slachtoffer zou zijn. De mishandeling in de gevangenis. - Er zijn twee bewaarders gearresteerd van de gevangenis te Philadelphia, waar vier ge detineerden dood in hun cellen waren aan getroffen. Contrarevolutionnairen veroordeeld. - Het Hooggerechtshof van Azerbeidjan heeft 10 leden van een contrarevolutionnaire, op standige en terorristische, nationalistische bourgeois-organisatie ter dcod veroordeeld. De organisatie was ontdekt in het Russischs commissariaat van landbouw, waar sabotage werd uitgeoefend. Vier andere leden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 12 tot 25 jaar. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9