M m CHIEF WHIP de Vries |i StadmOmqmnq. i| £aatste betichten Het Tsjechnische vraagstuk. zwemmen en zonnen gezond vermaak a/s toppunt van genot de beste sigaret voor Uw gezondheid Hkec&ecuM Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. belastingzaken EERSTE BLAD. <af tm Alkmaar, Zaterdag. JONGETJE ONDER FIETS. Gistermiddag om half vijf is een onge veer 6-jarig jongetje op het Stationsplein door een wielrijder overreden. De botsing was van dien aard, dat het knaapje, vermoedelijk met een gat in zijn hoofd, bij omwonenden binnengebracht werd. Het voorwiel van de fiets werd vetnield. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND TE CALLANTSOOG. Gisteravond omstreeks half zeven brak door hooibroei brand uit in de kapitale Ijoerderij, eigendom van jhr. H. J. Laman Trip en bewoond door den heer G. Jimmink, aan de Langevliet in den polder Koegras. In een oogwenk stond het gebouw in lichter laaie. De landbouwer was op het ïand aan 't werk en zag plotseling de vlam uit de oude Noordhollandsche boerderij, waar woonhuis en schuur onder een dak zijn, slaan. Zijn vrouw en beide kinderen moesten ijlings een goed heenkomen zoe ken. De voorraad van 80.000 K,g. hooi, alsook de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. De brandweer van Callantsoog bestreed onder leiding van burgemeester G. H. Rehorst het vuur, dat men na een uur meester was. De schade, die op 14.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. EEN LOONCONFLICT. Hedenmorgen vroeg is er op de Han delskade een loonconflict uitgebroken. De eigenaar van een schip met steenen wenschte deze niet te laten lossen tegen het bondsloon en had daarom werkloozen in dienst gesteld. De vertegenwoordigers van den Bond van Transportarbeiders hebben daarna met den eigenaar van de steenen gecon fereerd met het resultaat dat, nadat het werk anderhalf uur was stil gelegd, de transportarbeiders alsnog aan den arbeid zijn gegaan. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het examen hoofd- leerares de directrice van de Eerste Ned. Modevakschoolvereeniging, mej. W, Melker alhier. Mej. W. Melker behaalde in 1930 examen costumière, achtereenvolgens dat van cou peuse en leerares. Zij treedt thans op als eerste directrice van de „Ensaid" in Alkmaar op en opent in September van dit jaar haar nieuwe cursus sen voor opleiding examen en voor degene, de zich in het naaien en knippen willen be kwamen. INBRAAK TE LIMMEN. In de woning van den heer J. Valkering Tz. en C. Valkering Jz. is hedennacht inge broken. Door uitsnijding van een ruit heeft men zich toegang verschaft. Beide woningen staan aan den Rijksstraat weg, vlak tegenover elkander. Er wordt niets vermist. De politie onderzoekt de zaak. OPBRENGST SPELDJESDAG. De speldjesdag van „Het Witte Kruis" behoort weer tot het verleden. Het bestuur is met het bereikte resultaat zeer tevreden. Door bijna 50 collectrices werd 411.96 ingezameld (vorig jaar 336.09). Hartelijk dank aan de leden van de com missie en aan de collectrices, die zich ook dit jaar weer 'zoo bereidwillig hebben be schikbaar gesteld. Alkmaar kwam met deze collecte goed voor den dag en gaf blijk van offervaardig heid waar het gold ons onmisbare Witte Kruis. Dat stemt tot voldoening en dank baarheid aan allen die iets voor ons offer den. Blijvend garandeeren wij onze instal laties, nu, maar ook over 10 jaren. Centrale Verwarming Alkmaar Tel. 2197 3897 Rotterdam Tel. 44504 GULDEN VLIES. Over de „Lumirex Mike Serenaders", welk dans-orkest Zondagavond in 't Gul den Vlies optreedt, schreef „de Jazz- Wereld" o. m.: maakten dit concours tot het spannendste en mooiste, dat ooit in Europa gehouden werdeen concoursband had ik nog nooit in Chicago-stijl hooren spelen. Dat de Nederlanders genoemden stijl volkomen tot de hunne zouden ma ken, was een verrassing, die zij in hun afdeeling dan ook alleen brachten". 3600 toeschouwers woonden Zaterdag en Zondag in de Groote Schouwburg te Rotterdam de voorstellingen van „De Ro zenkrans" bij. Drie maal was deze groote zaal totaal uitverkocht en weer komt de „Rozenkrans" a.s. Zaterdag en Zondag te Rotterdam. Ook in Alkmaar en omstreken is er voor dit boeiende tooneelwerk steeds een groote belangstelling. De voorstellingen vinden plaats Maandag 29 en Dinsdag 30 Aug. 8,15 uur. Er wordt reeds druk plaats be sproken. Van Woensdag tot en met Zondag Louis Saalborn met zijn gezelschap. Woensdag en Donderdag het onvolprezen „Grompie", waarvan de Telegraaf o. m. schreef „Grompie", Virtuoos Theater. Karakter- spel met groote lijnen. We zagen Grompie met genoegen weer, in Saalborn's koste lijke creatie, Vrijdag en Zaterdag het groote lach succes der kermis, „Meneer Schlogl waarover de Nwe Rott. Crt. als volgt oo - deelt: „De rol van „Meneer Schlogl is een kolfje naar de hand van Louis baa - born. Geestig spel. Satire. In vroolyke spanning volgde men de gewaagde mani pulaties van den tot leeuw geworden kas sier: Een vroolijk spel. De laatste Zondag „Rasmus, de wonder dokter", het Deensche wereldsucces.De Msb. schreef o. m.: Saalborn herschept door zijn spel in „Rasmus" dit stuk tot een tintelend tooneelspel, wij worden onweei- staanbaar geboeid, geamuseerd en ge roerd. In deze stukken treden o. m. op: .Louis Saalborn, Lau Ezerman, Ferd. Sterne- berg, Bob v. Leersum, Jos. Liesting, Hans Kaart, Bab Wijsman, Ko v. Dijk, Flor Middag, Joh. Kaart Sr., Carla de Raet, Julia Cuypers, Maud Perry, Madeion Wal dorp e. a. HANDELS AVONDSCHOOL. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende publicatie betreffende toelatings- en her-examens en aanvang der lessen aan de Handelsavond school. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 28 Augustus is de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DE NATIONALE FEESTDAG TE ALKMAAR. De avondfeesten. Vanzelfsprekend is door de sub-commissie, die de avondfeesten organiseert, er naar gestreefd om het avondprogramma zoodanig te doen zijn, dat dit zoo mogelijk het hoogte punt der viering kan zijn. Om ongeveer half acht zullen twee muziekkorpsen door de stad trekken en zullen zich om pl.m. 8 uur opstellen langs den Kennemersingel en wel tusschen Bergerbrug en Lamoraalsluis. Deze beiden bruggen zullen door de gemeente worden verlicht. Tusschen 8 en 9 uur zal op dit gedeelte van den Kennemersingel een wedstrijd wor den gehouden met verlichte vaartuigen, ter wijl fraaie kunstvoorwerpen als prijzen be schikbaar zijn. Zijn we goed ingelicht, dan is hiervoor in kringen die zich speciaal met de water sport bezighouden groote belangstelling. Voor de Alkmaarsche ingezetenen is het van belang te weten dat er langs den ge- heelen singel en Bergerhout voldoende ge legenheid zal zijn om als toeschouwers dit waterfestijn te volgen. Om circa 9 uur zal dan een groot fantas tisch vuurwerk dit avondfeest besluiten. Wanneer wy slechts mededeelen, dat dit vuurwerk zal bestaan uit 8 groote afdeelin- gen en o.a. uit 40 stukken luchtvuurwerk, dan begrijpt men eenigzins dat men hier inderdaad zal kunnen spreken van groot en fantastisch. Ook de wedstrijd met verlichte vaartui gen en het vuurwerk is wederom gratis dooi de ingezetenen te zien. De beMe muziekkorpsen zullen na afloop van het vuurwerk nog een muzikale wande ling door de stad maken, zoodat ook dan de feestvreugde wel ten top zal stijgen. Het officieele programma, dat ook alweer voor een bescheiden prijsje verkrijgbaar is, geeft verder de meest uitgebreide inlich tingen. KONINGINNEDAG EN NATIONALE FEESTDAG. Men verzoekt ons er de aandacht van de ingezetenen op te vestigen, dat de gemeen telijke bureaux op Woensdag 31 Augustus a.s. (Koninginnedag) en op Dinsdag 6 September d. a. v. (Nationale Feestdag) voor zooveel de dienst het toelaat, gesloten zullen zijn. In verband met de omstandigheid, dat ook het personeel van de reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht die dagen geen vuilnisbakken e.d. buiten te zetten. EGMOND AAN ZEE De heer K. Zwart raadslid. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature-B. A. van Kleef als raadslid benoemd verklaard den heer K Zwart. Goed afgeloopen. De vrachtauto van den heer J. van der Pol zou Vrijdagmorgen juist diens erf aan de Voorstraat oprijden, toen een motorrij- der naderde, die op deze manoeuvre niet be dacht was. Een botsing was onvermijdelijk tot grooten schrik der omstanders. Het inci dent liep echter wonderlijk goed af, de be stuurders kwamen met den schrik vrij en zelfs de schade aan de voertuigen was be trekkelijk gering. Ieder nam zijn schade voor eigen rekening. Rijwielplaatjes ontvreemd. Badgasten aan de Emmastraat begingen de onvoorzichtigheid hun rijwielen met be lastingplaatjes 's nachts in den tuin te laten staan, die vanaf den weg gemakkelijk be reikbaar is. Nu komt diefstal van rijwiel plaatjes in onze gemeente gelukkig zelden voor, maar de verleiding was nu blijkbaar te groot. De plaatjes waren althans den volgen den morgen verdwenen, terwijl en passant ook een paar schoenen meegenomen werd. (Ongecorrigeerd.) De toestand zeer gespannen. Schrijvende over het Tsjecho-Slowaak- sche vraagstuk vraagt de „Jour" zich af, met het oog op de houding der Duitsche pers, of de Duitsche regeering niet van de eerste de beste gelegenheid gebruik zal maken om de officieuze bemiddeling van Runciman af te wijzen. De „Figaro' 'gelooft, dat de vrede gered kan worden en heeft vertrouwen jn den arbeid van Runciman. De „Populaire" zegt, dat door de Sude- ten-Duitschers uitgelokte onlusten onmid dellijk door de wettige autoriteiten onder drukt zullen worden, tenzij Duitschland openlijk met zijn leger tusschenbeide komt. Dan zou Europa zich geplaatst zien tegen- ook de eierprijzen. De koopkracht in het binnenland is echter gedaald en zoo worden de eierprijzen te hoog voor algemeen ge bruik. Hiervan wordt de pluimveehoudei ij ^De" steller» van het schrijven dringen er bij den minister tot slot op aan de mono polieheffingen geheel af te schaffen. ONTHULLING GEDENKSTEEN VONDEL. Heden, op den datum van de viering van het ontzet van Groningen, heeft de onthul ling plaats gehad van den Vondel-gedenk steen, welke is aangebracht in een der gangen van het stadhuis aldaar. De bedoeling is, om op deze wijze een blijvende herinnering aan den grooten dichter te scheppen Op den marmeren steen, welke een afmeting heeft van twee by anderhalve meter, is een gedicht aange bracht met als aanhef: „Op de doorluchtige zege van Groninge", wolk gedicht betrek king heeft op het ontzet van Groningen op 28 Augustus 1672. Tentoonstelling. tm en met 28 Augustus, in Kunstzaal D „Hermaker te Bergen, werken van schil der» van de Bergensche school. Geopend: dagelijks van 9 tot 4 uur. Tot 15 September, café-restaurant „Cam perduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Zondag 28 Augustus. 1.30 uur, Sportpark, motorraces. KERMIS "AGENDA. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Am sterdam bij nacht (amusJ Hollandsche film; hoofdrollen Louis de Bree, Piet Kohier, Annie van Duin e.a. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. over een duidelijken aanval en een bewust uitgelokten oorlog. Men weet, wat daarvan de gevolgen zouden zijn, men weet dat ook te Berlijn. De ontwikkeling van den toestand heeft de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland slechts verstevigd. Men behoeft te Berlijn niet te twijfelen aan de vastbe slotenheid der beide groote democratische mogendheden. De „Action Fran§aise" schrijft dat Duitschland, indien het Frankrijk en de wereld wil onderwerpen, aan een vuur proef, op den actieven tegenstand van Engeland en waarschijnlijk van de Ver- eenigde Staten zal stuiten. Diplomatieke bedrijvigheid. De Daily Mail verklaart te vernemen, dat de Duitsche regeering Belgrado en Boekarest verzocht heeft neutraal te blij ven voor het geval van interventie in Tsjecho-Slowakije. De inkleeding van het verzoek is ter kennis van de Fransche regeering gebracht. Men gelooft niet, dat Roemenië en Zuid- Slavië voornemens zijn het Duitsche ver zoek in te willigen. Het blad dringt aan op bespoediging der-Britsche bewapening. De New-Chronicle meldt, dat Von Ribbentrop alle diplomatieke verte genwoordigers in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika bijeen geroepen heeft om met hen een onderzoek in te stel len naar de mogelijke reacties in Amerika van een Europeeschen oorlog. In het bijzonder zal men aandacht wijden aan den groeienden invloed der Vereenigde Staten in Zuid-Amerika en het daardoor toenemende verzet in het geheele Amerikaansche continent tegen de Duitsche politiek in Midden- Europa. De Times acht de Duitsche perscam pagne tegen Tsjecho-Slowakije ontoelaat baar en zegt, dat Simon in zijn rede de ge legenheid zal hebben er aan te herinneren, dat de Britsche politiek blijft, zooals zij door Chamberlain in Maart uiteengezet is. Met een toespeling op Henderson's stap pen te Berlijn op 20 en 21 Mei zegt het blad, dat die politiek sedert Maart twee maal bevestigd is. MOTOR-ONGELUK DOOR DRANKMISBRUIK. Gisteravond raakte de motorrijder de B. uit Nieuwleusen in de gemeente Dalfsen de macht over zijn stuur kwijt, doordat hij onder invloed van sterken drank verkeerde en met te groote snelheid reed. De motor vloog tegen een telefoonpaal, welke afknapte, en kwam vervolgens in een sloot terecht. De motorrijder liep een schedelbasisfrac- tuur op. Hij werd in zorgwekkenden toe stand naar Zwolle vervoerd en was heden ochtend nog niet tot bewustzijn gekomen. De paardenhandelaar M. S. uit Dalfsen, die in de zijspan had gezeten, brak een sleutelbeen en had verder slechts enkele lichte verwondingen. Hij kon naar zijn woning worden overgebracht. MONOPOLIEHEFFING OP TARWE EN ROGGE. Pluimveehouders protesteeren. In een request, gericht aan den minister van economische zaken, heeft de nutpluim- veehoudersvereeniging Apeldoorn en om geving geprotesteerd tegen de laatste ver hooging van .de monopolie-heffing op granen. Zjj sluit zich geheel aan bij het protest Van den Nederlandschen graanhandel, daar de terugslag van het verlies der graanhan delaren gedeeltelijk op de pluimveehouders terugvalt. Het standpunt van de regeering, dat de heffingen door restitutie op de eieren wordt vergoed, wordt in het request bestreden daar geen vergoeding wordt gegeven van dé vergroote onkosten, welke voor den opfok van jonge hennen moeten worden gemaakt De opgedreven voederprijzen verhoogen Zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke of zuidwestelijke wind; meest zwaar bewolkt tot betrokken; in het noor den waarschijnlijk eenige regen; in het zuiden weinig of geen regen; weinig ver andering in temperatuur. De depressie in het oosten verplaatst zich zich in noordelijke richting en ligt thans over zuid-Zweden. Zij heeft in oost-Duitsch- land gisteren overdag nog zware regens gegeven, doch alleen in de streken oostelijk van de Elbe (20 m.m. te Berlijn). De regens houden daar thans op, doch vallen nu in zuidoost-Zweden (Stockholm in de laatste 24 uur 17 m.m.) Het gebied van hooge luchtdruk op den oceaan beslaat een zeer groote uitgestrektheid en reikt van de grens der Passaatstreken tot Groenland. Het gebied van lage luchtdruk in het noorden begint aan de westzijde af te slui ten. Een laatste secundaire ligt hedenmor gen over Schotland en Ierland en brengt aldaar na een korten tijd van opklaring, opnieuw betrokken luchten en lichte regen. In Frankrijk en Zwitserland blijft het windstil. De bevolking nam er echter toe en in de Alpen reiken de wolken tot bijna 3000 Meter hoogte. Te Groningen viel gisteren overdag 4 m.M. regen, het midden, het zuiden en het westen van ons land bleef vrij van regen. Het is te verwachten, dat het betrok ken en sombere weer zal aanhouden met zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen. De kans op lichte regen is het grootst in het noorden. Voor het zuiden is geen regen van beteekenis te wachten. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). "Augustus. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 28 5.51 6.18 2.30 2 46 29 6.33 7.00 3.12 3 27 30 7-17 7.40 3.51 4 04 31 7.57 8.19 4.29 4 41 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.82'Vi. 8.92 73.35 5.00'/, 30.88 41.90K 39.82^ 46.— 44.82 K 1.83'/, 8.92 73.35 5.00 30.91 41.91 39.84 45.99 44.84 N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 27 Aug. 1938. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 17000 stuks kipeieren aangevoerd, prijs 4.65—5.50; Kuikeneieren 2.90—4 50 Eendeneieren 3—3.25. H. W. HOLSMULLER IID NED. INSTITUUT v. ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 ALKMAAR SCHAGERBRUG Tot voorzitter benoemd. Tot voorzitter van de plaatselijke hard- draveryvereeniging „Voorwaarts" is - in plaats van den heer Jb. de Moor te Alkmaar, die als zoodanig heeft bedankt benoemd de heer G. Visser te St. Maartensbrug. Tot vice-voorzitter is benoemd de heer P. Vries te Schagerbrug. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Een avontuur in hotel Excelsior (amus.); hoofdrollen Gustav Fröhlich en Tibor von Halmay. Toegang boven 14 jaar. Gedurende de kermisweek eiken avond twee voorstellingen. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer On verbreekbare banden (rom.); hoofdrollen Zarah Leander, Heinrich George, Paul Hör- biger e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Van Zondag af eiken avond twee voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 en 9.45 uur, hoofdnum mer Alie Baba gaat op stap (hum.); hoofd rollen Eddie Cantor, June Lang, Roland Ycung, Louise Hovick. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.30, 7.30 en 9.45 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. 't Gulden Vlies, heden Zaterdag, morgen Zondag en Maandag, telkens 2 uur, HolL geluidsfilm „Dik Trom", voor de kinderen. TooneeL Van heden Zaterdag tot en met Woensdag eiken avond 8.15 uur, in de Groote Schouwburgloge Dassi (Doelenveld) opvoe ring revue „Snap je dat nou, juffrouw Snip?" Maandag en Dinsdag, telkens 8.15 uur in 't Gulden Vlies, opvoering „De rozenkrans". Woensdag 8.15 uur, 't Gulden Vlies, gezel schap Saalborn-Parser „Grompie". Donderdag 8.15 uur, 't Gulden Vlies, ge zelschap Saalborn-Parser met „Grompie". Gr. Schouwburgloge Dassi, Dodenveld, 8.15 uur, Alvata's revue „Ras Finidas". Vrydag 8.15 uur, 't Gulden Vlies, gezel schap Saalborn-Parser met „Grompie". Schlogl". Gr. Schouwburgloge Dassi, Doelenveld, 8.15 uur, Alvata's revue „Ras Finidas". Zaterdag 8.15 uur, 't Gulden Vlies, gezel schap Saalborn-Parser met „Meneer Schlogl". Gr. Schouwburgloge Dassi, Doelenveld, 8.15 uur, Alvata's revue „Ras Finidas", Zondag 8.15 uur, 't Gulden Vlies, gezel schap Saalborn-Parser met „Rasmus, de wonderdokter". Gr. Schouwburgloge Dassi, Doelenveld, 8.15 uur, Alvata's revue „Ras Finidas". Cabaret, muziek, dansen. Van heden Zaterdag af in café 't Gulden Vlies eiken dag Kalman Toth en rijn Hon- gaarsch zigeuner-orkest. Zondag 8 uur. 't Gulden Vlies, de Lumi rex Mike Serenaders (dansmuziek). Dancing Harmonie, Zondagmiddag en -avond de Con Radio-band. Van Donderdag af eiken dag The Rhythm Sheiks. Dancing Theo van Gjjzen, Laat 155, eiken avond Siem Spruit en zijn band (morgen, Zondagmiddag aanvang 3.39 uur). Dancing London, Verdronkenoord, iederen avond The Black Ramblem. Dancing Centrum Hotel, eiken avond The Sweet and Hot Players. Café Central, eiken dag de Sonny-band en in de dancing „The Rythm Swlngers". Café De Gekroonde Valk, Peperstraat, eiken avond Roemer's orkest. Café Toon Molenaar, eiken avond 8 uur, cabaret met accordeon-muziek. Café Metropole, Magdalenenstraat, eiken avond verlichte Venetiaansche tuin; muziek The American Dancing-band. Hotel Wanner, Nieuwesloot, eiken avond optreden accordeon-virtuoos J. Bouten en zijn partner Sfegrest. Het wapen van Haarlem, eiken dag caba ret en de band The Funny Musicmakers, o. 1. v. D. Ottink. Café Aart Martin, eiken avond cabaret; Zondag 2—4 matinee. Café Tivoli, aan de Doorbraak, eiken avond Jopie er haar band. Café p. Hecker, Verdronkenoord 101, eiken avond Fred Hardley's accordeon orkest. Zondags van 4—6 uur matinee. Café Suisse, Nieuwesloot hoek v. d. Bosch straat, eiken avond The AU Round Band. Café De Tijd, Laat, muziek. Eiken dag strijkje in „Porton", zieken huisterrein.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2