Zorgen over Tsjecho-Slowakije. JUéiicaties Duitschland zou andere mogendheden gewaarschuwd hebben. MANIFEST VAN DE RUNDSCHAU De houding van Zuid-Afrika. In geval van oorlog. horthy verlaat Berlijn. Een hartelijk afscheid. De ernstige botsingen te Jaffa. Totaal 23 dooden. Aanval op Hankau begonnen. Offensief uit verschillende richtingen. Daladier verklaart zich nader. Soepeler arbeidsvoorwaarden noodzakelijk. De algemeene toestand. Nieuws in 't Icort. drankwet. TWEEDE BLAD, Het Sudeten-Duitsche weekblad Die Rundschau is gisteren in beslag geno men, omdat het een manifest, geteekend door Frank, een gevolmachtigde van Henlein, en door Kellner, den chef der partij, had opgenomen. In dit manifest werd met name be weerd: „De jongste aanvallen, waarvan onze kameraden en leden van onze na tionale gemeenschap van de zijde der marxistische terroristen slachtoffer wer den, bewijzen, dat men niet te doen heeft met op zichzelf staande inciden ten, maar met »n stelselmatige actie van de marxistische tegenstanders. Zij heeft ten doel den buitenlandschen waarne mers den indruk te geven, dat er in dit land nog ernstige tegenstanders onzer beweging zijn en dat zij bereid en in staat zijn, door gebruik te maken van geweld, zich als politieke elementen te doen gelden. Partijleden mogen zich verdedigen, Tot nu toe hebben de leden onzer partij, gehoorzaamd aan onze instructies, met ge duld deze aanvallen verdragen, en zelfs af gezien van het rechtmatige recht tot verde diging om iedere verkeerde uitlegging dezer incidenten te voorkomen. Gezien de jongste gebeurtenissen ziet de partijleiding zich niet meer in staat nog verder de verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor de vrijheid en bezittingen van haar leden. Bijgevolg trekt zij haar vroegere instructies betreffen de het afzien van het wettig recht op ver dediging in, en laat het haar aanhangers vrij van dit recht gebruik te maken, in alle ge vallen waarin zij zouden worden aangeval eln. Evenwel maakt de partijleiding er den aanhangers op opmerkzaam, dat zij de wet tige voorwaarden en de grenzen voor een wettige verdediging streng moeten eerbiedi- gen". Deze oproep werd gecensureerd en de Tsjecho-Slowaaksche staatsradiozender heeft gisteravond in het Duitsch en Tsjechisch de volgende verklaring wereldkundig gemaakt: Door alle onbeteekenende incidenten van plaatselijken aard te verzamelen en met be hulp van een buitenlandsche propaganda op te blazen heeft de Sudeten-Duitsche partij welker leden zich vandaag nog bij lord Run- ciman hebben gemeld, een campagne inge zet om den druk te vermeerderen, welken zij wenscht uit te oefenen op den Tsjechi- schen partner. De partijleiding heeft met het doen van een beroep op haar aanhangers, waarbij zij de openbare meening tracht te overtuigen, dat leden der Sudeten-Duitsche partij be dreigd zouden worden door terroristische marxisten, die probeeren aan te toonen, door gebruik te maken van geweld, politieke be- teekenis te hebben, op een wijze, die geen twijfel overlaat bewezen, dat deze activiteit politieke bedoelingen had zoowel in Tsjecho- Slowakije als in het buitenland. De partijleiding laat haar aanhangers alle vrijheid in alle gevallen, waarin dat noodza kelijk zou zijn, gebruik te maken van het wettig recht op verdediging". Deze woorden bewijzen duidelijk, dat de onderteekenaars van den oproep zich een rol toekennen die door niets wordt gerecht vaardigd. De minister van binnenlandsche zaken der Tsjecho-Slowaaksche republiek, wiens bu- reaux de oorzaken en de bedrijvers dezer beweerde incidenten kennen, constateert, dat het beroep der Sudeten-Duitsche partij van iederen ernstigen grond ontbloot is. Indien iemand op grond van dezen oproep en handelend in den geest, welken den oproep bezielt, er toe zou kófnen de openbare orde ep veiligheid in gevaar te brengen, zou hij stuiten op de strengste en krachtigste politie maatregelen. De minister maakt den burgers van dezen staat opmerkzaam op het feit, dat de ver spreiding van dezen oproep een onwettige daad is. De orde en rust in de republiek zul len door de verantwoordelijke organen der staatspolitie worden verzekerd en niet met onwettige verdedigingsmiddelen. Bezorgdheid bij de regeering. Uit bovengenoemden omroep heeft de cen suur enkele passages niet toegelaten. Juri disch kan men er weliswaar weinig tegen in brengen, dat men op het recht van noodweer wijst, maar ieder zal begrijpen, dat zulk een oproep in de tegenwoordige omstandigheden niet kalmeerend werkt. De repliek door de radio keerde zich vooral tegen den geest van den oproep en wees erop, dat orde en rust door de verantwoordelijke staatsorganen be waard worden. Bovendien wijst het radiobe richt erop, dat de onderteekenaars van den oproep (o.a. K. Frank) zich zelf een rol'toe kennen die zij niet gerechtigd zijn te ver vullen. Dit slaat waarschijnlijk op de ver antwoording voor vrijheid en vermogen der aanhangers waarvan gesproken wordt. Een tweede reden tot bezorgdheid is ver oorzaakt door het bericht over een Duitsche nota, die aan verscheidene mogendheden ver zonden zou zijn. Dit bericht verscheen in twee bladen. Een bevestiging konden wij er tot dusver niet van krijgen. Duitschland zou er in deze nota op gewézen hebben dat het zich, wanneer de Sudeten-Duitsche kwestie niet spoedig geregeld werd, met alle midde len achter de zaak der Sudeten-Duitsche partij zou stellen. Zulk een gedrag zou niet beschouwd moeten worden als een aanval op een vreemden staat, maar slechts als een bemoeiing met de zaak der Duitschers, die in Tsjechoslowakije leven. Een dezer bladen, de Prager Abendzeitung, spreekt zelfs van er Duitsche démarche. Felle Duitsche perscampagne tegen Tsjecho-Slowakije. De Duitsche pers is weer een agitatie campagne begonnen tegen Tsjecho-Slo wakije, waarbij zeer krasse termen wor den gebruikt. Alle gistermiddag uitge komen kranten hebben opschriften als: „De Komintern van Praag bereidt een burgeroorlog voor". Tezelfdertijd gelasten de bladen de Sude ten-Duitsche organisaties gebruik te maken van hun wettig recht op verdediging. Berich ten over een beweerde communistische mo bilisatie in Tsjecho-Slowakije, door alle Duitsche bladen opgenomen, berusten op een „geheim document", dat gepubliceerd is in een Duitsch blad in Tsjecho-Slowakije en af komstig zou zijn van den leider der commu nistische partij in Tsjecho-Slowakije. oefenen, opdat de Duitsche eischen voldoe- dat Londen in plaats van nieuwe verplich tingen aan te gaan tegenover Praag in deze hoofdstad een doeltreffenden druk zou uit oefenen opdat de Duitsche eischen voldoe ning zullen krijgen. Het blad besluit: Praag aanmoedigen tot verzet is de meest veront rustende aangelegenheid, die men zich thans kan indenken. Duitschland waarschuwt! Een buitenlandsch blad heeft vandaag ge meld, dat de Duitsche rijksregeering ver scheidene vreemde mogendheden er van in kennis heeft gesteld, dat zij zich verplicht zou kunnen zien de Sudeten-Duitschers te „steunen", indien geen oplossing voor de kwestie der minderheden zou kunnen wor den gevonden en dat zij in dat geval hoopte, dat deze steun niet zou worden beschouwd als een agressie. Engelsche officieele kringen verklaren ca tegorisch, dat een dergelijke stap niet bij de Britsche regeering is ondernomen. Hertzog heeft in het Zuid-Afrikaan- sche parlement gezegd, dat Smuts zeer juist heeft verklaard, dat indien Enge land in een oorlog gewikkeld zou wor den, waarin het aangevallen partij zou zijn, er geen twijfel over zou kunnen bestaan welke houding Zuid-Afrika zou aannemen. Hertzog voegde hier aan toe, dat wanneer die dag zou komen, het volk van Zuid- Afrika zijn besluit zou nemen en dat het land er dan zeker van zou kunnen zijn, dat de regeering haar plicht zou doen en de verantwoordelijkheid zou aanvaarden voor haar optreden. Tenslotte zeide Hertzog, dat het standpunt der regeering, dat door Smuts en bij vroegere gelegenheden door hemzelf zoo duidelijk was gemaakt geen -aanleiding geeft om vragen van Malan te beantwoor den over het standpunt van de Unie indien Engeland in een oorlog zou worden betrok ken. Horthy en zijn echtgenoote hebben gist'1 middag na een hartelijk afscheid van en Führer, Berlijn verlaten en zich over Eb®'s' walde naar de Schorfheide begeven, He Lehrter-station was weer rijk versierd. P het perron waren ministers en hoogeof i- cieren bij het vertrek aanwezig, Gisterochtend heeft de Hongaarsche rij cs- regent, Horthy, nog een bezoek gebracht aan Potsdam waar hij een krans heeft gelegd op het graf van Frederik den Groote. Imredy en de Kanya over het communiuqé van Bied. De Hongaarsche minister-president Imredy en de minister van buitenlandsche zaken de Kanya hebben een vertegenwoordiger van de Essener National Zeitung een onderhoud toegestaan. Het communiqué van Bied, zoo zouden de ministers hebben opgemerk vormt geen eigenlijk accoord maar een richtsnoer. Het zet de groote lijnen uiteen van de samenwerking tusschen Hongarije en de Kleine Entente. Volgens de Kanya kan het accoord eerst in werking treden wan~ neer een verklaring van Tsjechische zijde is gevolgd nopens de behandeling van de Hon gaarsche minderheid. Imredy zeide, dat het accoord met Roemenië en Zuid-Slavië reeds geheel gereed ligt, maar deze twee staten wenschten eerst de houding van Tsjecho- Slowakije te leeren kennen, alvorens het accoord definitief te maken. De Hongaarsche staatslieden legden vervolgens uit waarom zij van Praag verdergaande verzekeringen wilden hebben, dan van de twee andere sta ten en dit kwam, zeiden zij, „omdat Tsjecho- Slowakije een staat van minderheden is Een gunstige ontvangst te Boedapest. De eerste indrukken van de besprekingen tusschen de Duitsche en de Hongaarsche staatslieden vinden in de Hongaarsche pers een gunstig onthaal. Veel commentaar leve ren de bladen overigens nog niet, wel heb ben zij min of meer sensationeele koppen ge plaatst boven de verslagen van het Berlijn- sche bezoek. De katholieke Nemzedek schrijft: geen enkel nieuw accoord en geen enkel nieuw pact is gesloten tusschen Duitschalnd en Hongarije. Het regeerings- blad Esti-Ujsag schrijft dat de besprekingen in een atmospheer van volledig wederzijdsch begrijpen hebben plaats gevonden en schrijft verder dat volledige overeenstem ming is verkregen zonder dat een nieuw accoord is gesloten. Welwillende neutraliteit van Hongarije. Horthy heeft tijdens zijn bezoek aan Hitier verklaard voor het geval van een conflict met Tsjecho-Slowakije niet meer te kunnen beloven dan een welwillende neutraliteit. Officiëel wordt medegedeeld, dat bij den bomaanslag te Jaffa 23 menschen om het leven gekomen en dertig gewond zijn. Na den aanslag werd er geschoten en met stee- nen gegooid. De woedende Arabieren deden aanvallen op de politiepost en de banken. Een Arabier werd doodgeschoten, toen de politie vuurde -op een menigte, die een bankgebouw wilde bestormen. Troepen pa trouilleeren door de stad om plundering te voorkomen. De toestand is iets rustiger ge worden, doch men vreest nieuwe onlusten. Winkels en banken zijn gesloten: des avonds mag niemand zich op straat begeven. Het is ook tot ongeregeldheden gekomen op den straatweg JeruzalemJaffa. waarde lijken van twee doodgeschoten joden zijn gevonden. Het verkeer is op last van de politie gestaakt. Men heeft gister ook het lijk van den Arabischen politie-agent, die onlangs te Nabloes ontvoerd is, gevonden Volgens een officieele mededeeling uit Tokio is de algemeene aanval op Hankau gistermorgen te zes uur begon nen. Oprukkend van de positie ten Westen van Kioekiang en ten Westen van het Pojangmeer, hebben de Japan- sche troepen de linie bereikt die Hankau tegen een aanval van het Pojangmeer uit moet verdedigen. Tegelijkertijd zijn Japansche afdeelingen ten Noorden van den Jangtse in de streek van Loetsjau naar het Zuidwesten opgerukt, eveneens met het doel Hankau aan te vallen. ,iik dat in de voor de wapening werkende bedrijven overuren kunnen worden ge. maakt, die hooger betaald worden. Daladier noemde voorbeelden van fabneken, d,e zeer Minnerijke buitenlandsche bestellingen had- Mn moeten weigeren door de strenge regie- ïeXte VM den ""A»- voo"weerden -en element ven het al,,. Meen productieprobleem, evenals moderni- «tie van de outilleering, verbetering van de arbeidsmethoden en van de cred.etverlee- nine De regeering zal er voor waken, dat de ""Sn™ de sociale vetten en in het btltnn. der het vakvereeni.«ingsrecht eerbiedigen. Daladier eindigde met e zeggen, dat het geen tijd is voor Udele polemieken, maar voor moedige besluiten. De politieke toestand. Naast de rad.-soc. fractie hebben ook de andere fracties van de „Delegation des Gau- ches" vergaderd. In de socialistische verga- Oproep van mevrouw Soen-Jat-Sen. weeg Blum vroral op het buitenland- - - r. I i Jni amJAK J* L. Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft mevrouw Soen-Jat-Sen, de weduwe van en stichter der Chineesche republiek, er in een radiotoespraak tot het jeugdcongres te New York op aangedrongen, dat de groote mo gendheden en vooral Engeland en Amerika Japan niet langer grondstoffen zullen leve ren. Zij zeide, dat Japan 30 procent van zijn grondstoffen betrekt uit Engeland en procent uit de Vereenigde Staten. Indien deze landen niet meer zouden leveren, zou de Japansche aanval in enkele maanden to mislukking gedoemd zijn. De gifgasbeschuldigingen. De Chineesche diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland hebben op dracht gekregen de aandacht der regeerin' gen te vestigen op het gebrek van gifgassen door de Japanneezen aan het front in Kiangsi. Er wordt aan herinnerd, dat op 22 Augustus Japansche troepen bij Tsjoe- tsjoeang gifgassen hebben gebruikt, waar door de manschappen en officieren van bijna twee Chineesche bataljons om het leven kwamen. Van het front. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Japanneezen bij een aanval op de Chinee sche stellingen te Tsjoegan en Tsjentsjiasjan weer gifgassen in den strijd gebracht heb ben, met het gevolg, dat vele Chineesche sol daten om het leven gekomen zijn. De Japansche luchtmacht heeft gisteren verschillende steden, zooals Nantsjang en Kianin Kiangsi gebombardeerd. Joeitsjeng in Zuid-Sjansi is door de Chineezen her overd. In de rede, die Daladier gisteren In de vergadering der rad.-soc. fractie heeft uitgesproken, heeft hij een uiteen zetting gegeven van de gebiedende mo tieven, die hem er toe hebben gebracht het land te zeggen, dat het, hoewel men de 40-urige werkweek zou handhaven, onvermijdelijk was, dat de wet aange past en soepeler gemaakt zou worden met het oog op de steeds dringender wordende behoeften der defensie, de behoeften van d„ openbare financiën en het bedreigde economische leven. In deze verklaring, aldus Daladier, kan niets veranderd worden. De 40-urige werk week bestaat slechts in Frankrijk en Mexico en er is geen sprake van een snelle uitbreiding tot andere landen. Dit is geen reden om de wet in Frankrijk in te trekken of de toepassing op te rchorten. Maar de in ternationale toestand maakt het noodzake- ALKMAAR, 27 Augustus. Vandaag houdt sir John Simon zijn rede, die nu al eenige dagen lang met ongekende belangstelling wordt tegemoet gezien. Want de Engelsche staatsman zal zoo althans vermoedt men en niet zonder reden! een verklaring afleggen over de internationale toestand in Europa. En dat onderwerp is natuurlijk buitengewoon belangrijk, vooral, nu het wordt aangesneden door iemand, die heeft deelgenomen aan de ministerieele be sprekingen in Downingstreet. Sir John Simon zal echter rekening moeten- houden met het feit, dat lord Runciman in Praag met vredeswerk bezig is en hij zal zijn woorden dus met zorg moeten kiezen, als hij het doel van lord Runciman, die het Duitsch-Jsjechische vraagstuk uit den weg poogt te ruimen, niet wil bederven. Sir Jóhn Simon is een meester in het kiezen van zijn woorden en als hij zijn verklaring geeft, zal men er zeker geen bedreiging, hoogstens een kameraadschappelijke waar schuwing in kunnen hooren en deze in een vorm, die de Duitsche gevoelens ontziet. Want het vredeswerk, waarin Engeland de leiding heeft genomen, zal slecht gediend zijn met woorden, die in Duitschland uit gelegd worden als een partijkiezen van En geland voor een anti-Duitsche politiek. Maar wel moet worden gezegd, dat men in Whitehall onaangenaam is getroffen door de houding van zekere nazi-kringen in Duitschland en hun persorganen, die voort gaan met agitatie en intimidatie de moei lijkheden van een oplossing van het Sudeten- Duitsche vraagstuk te vergrooten. De mededeelingen, die lord Runciman's medewerker Ashton Gwatkin aan de Britsche regeering heeft versterkt, hebben hier de overtuiging verschaft, dat een regeling tus schen de Sudeten-Duitschers en de Tsjechen moet worden bereikt en ook kan worden bereikt, indien de kwestie aan lord Runci man's bemiddeling, aan de leiders van de Sudeten-Duitschers en aan de regeering in Praag wordt overgelaten, dus zonder inmen ging van Berlijn. De Evening Standard schrijft over de rede van Simon: „In sommige kringen zegt men, dat de verklaring van den minister van fi nanciën even veelbeteekenend zal zijn als de historische waarschuwing, die door Lloyd George werd uitgesproken toen eveneens minister van financiën in het Mansion House tijdens de Agadircrisis". Intusschen heeft, zooals gister reeds ge meld is, de binnenlandsche kabinetsraad te Praag besloten nog grooter concessies aan de Sudeten-Duitschers te doen. De raad ver gaderde onder voorzitterschap van Benesj. Het besluit vormt een deel van een nieuw voorstel, dat door de regeering als grondslag voor de onderhandelingen inzake het min derhedenvraagstuk gedaan zal worden. De voorgenomen concessies, die voor van avond aan lord Runciman en Henlein zullen worden overgebracht, zullen naar men ver wacht, de besprekingen binnenkort weer mogelijk maken. Bovendien heeft het nieuwe programma ten doel, aldus heet het, tege moet te komen aan de eischen van alle overige minderheden. Zal Sir John Simon ook over Spanje spreken, met name over het antwoord van Franco? Want even belangwekkend als de toestand in Midden-Europa is die op het Iberische schiereiland. Zooals men weet, was het antwoord van Franco t. a. v. de kwestie der vrijwilligers zóó, dat er weinig hoop was, om tot werke lijke onderhandelingen te komen. De be sprekingen van lord Plymouth met de buitenlandsche gedelegeerden hebben echter een besluit opgeleverd ten gunste van een nieuwe poging, Franco ertoe te bewegen, zijn bezwaren tegen het plan tot terugtrek king der vrijwilligers zooal niet prijs te geven, dan toch te wijzigen. Üit de mededeelingen van vele buiten landsche diplomaten is op te maken, dat, als alle kaarten werden opengelegd, blijken zou, dat Rusland alleen zou staan bij iedere poging, op dit oogenblik een beslissing te forceeren en een formeele openlijke ophef fing der non-interventie of althans een daar toe strekkend voorstel af te dwingen, waar bij dan de schuld aan Franco zou worden geweten, op grond van wat men zou noemen zijn practische weigering, het voorstel te aanvaarden. Het zijn overigens niet slechts de Russen, die een toenemend sceptisme ten opzichte van de non-interventie aan den dag leggen. Slechts is het Russische standpunt het meest uitgesprokene en dit zal dan ook waar schijnlijk volgende week weer duidelijk in Maisky's woorden tot uiting komen. Althans men verwacht, dat hij opnieuw erop zal aan dringen, dat de commissie de consequenties van Franco's houding moet aanvaarden, dat het non-interventienlan mislukt is en dat men, nu de Fransche grens gesloten is, doch de controle ter zee, in weerwil van het werk van de vele neutrale waarnemers aan boord der schepen, nutteloos is, de „klucht" der non-interventie maar moet beëindigen. Engeland ontkent dit alles niet, doch is tenslotte een tegenovergestelde meening toegedaan, voornamelijk omdat het meent, dat, wanneer men niet poogt, de non-inter ventie alsnog effectief te maken, maar het gevaar van een Europeeschen oorlog tus schen de fascistische en d,e niet-fascistische landen zeer vergroot. Wat Frankrijk betreft, ongetwijfeld zal men op Daladier krachtige pressie uit oefenen om heropening van de Pyreneeën- grens te verkrijgen, doch waarschijnlijk zal de Fransche regeering het, gezien de Euro peesche spanning, niet op een verwijdering van Engeland laten aankomen. De Duitsche, Italiaansche en Portugeesche gedelegeerden hebben lord Plymouth even eens verklaard, dat zij voorstanders zijn van nieuwe stappen te Burgos. De Spaansche ambassadeur te Londen Azcarate, heeft op het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken een nota over handigd, waarin wordt gezegd: Teneinde elk mogelijk misverstand t.a.v. de nota der Spaansche regeering van 26 Juli, waarin zij zonder eenig voorbehoud of verdere voorwaarden het plan tot terug trekking der vrijwilligers aanvaardde, te vermijden, deel ik u mede, dat de aanvaar ding der Spaansche regeering betrekking heeft op alle buitenlanders, die in de repu- blikeinsche legers medevechten, onverschil lig of zij onderdanen zyn van de staten, die deel uitmaken van de non-interventie commissie, of niet. Met deze nota heeft de Spaansche regee ring eenerzijds onderstreept, dat haar aan vaarding van het non-interventie-plan on voorwaardelijk is, hetgeen in sommige com mentaren was betwijfeld. Anderzijds geeft zy.. Jf.ennen' ^at °°k de Amerikaansche vrywilligers bij uitvoering van het plan zullen moeten vertrekken, iets waaraan eveneens twijfel was geopperd. sche gevaar. Hij zeide, dat onder de be staande omstandigheden de socialistische partij hoewel ze moet blijven waken voor de toepassing der sociale wetten, het werk der regeering niet moet bemoeilijken. De fractie der socialistische-republikelnsche unie verklaarde zich solidair met de afge treden ministers en 'roeg haar vertegen woordigers in de „Delegation" op uiting te geven aan de overeenkomsten met de arbeidersorganisaties. De communistische fractie verklaarde alles te zullen doen voor de verdediging der sociale wetten en droeg vertegenwoordigers in de „Delegation des Gauches" op te verklaren, dat de arbeidende massa zich ongerust voelt tengevolge van do rede van Daladier en nauwkeurig wil we ten, wat de regeering denkt te doen. Mijninstorting in Mexico. - Te Pere- grina in- den staat Guanajuato is een mijn- gang ingestort met het gevolg dat zestien arbeiders bedolven werden. I)e overstroomingen in Korea. - Bij de laatste overstroomingen in het Noorden van Korea zijn 1119 menschen om het leven ge komen en 261 gewond. Bovendien worden 262 personen vermist. Wapensmokkelaars gearresteerd. De Parijsche recherche heeft vier wapensmok kelaars gearresteerd. Zü heeft een hoeveel heid automatische pistolen, revolvers, ver scheiden geweren en een groot aantal patro nen van buitenlandsche herkomst opge spoord. De hoofdschuldigen schijnen twee vreemdelingen te zijn. HANDELSAVONDSCHOOL. CURSUS 1938/1939. De Directeur d zer school brengt ter algemeene kennis, dat de TOELATINGS- en HEREXAMENS zullen plaats hebben op VRIJDAG 2 en MAANDAG 5 SEPTEM- EER a.s., telkens aanvangende des avonds 6X uur, in het gebouw der openbare U. L. School aan de Krelagestraat. De lessen worden hervat op DONDER DAG l SEPTEM/ ER a.s.. des avonds 6K uur in het schoolgebouw aan de Doelen- straat. Alkmaar, 27 Augustus 1938. De Directeur der Handelsavondschool, J. H. DE GROOT. POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTIJDEN OP ZONDAG 28 AUGUSTUS 1938. De toegang tot het Sportpark is alleen vanaf Kennemerstraatweg via Prins Bernhardlaan en Sportlaan. De auto's en motoi rijwielen kunnen aidaa.- tevens worden geparkeerd. Voorts is een stalling voor rijwielen aanwezig. Het loopende publiek kan via het rech ter trot'oir l?ngs diens toegangsweg het Sportpark bereiken. Het tarief voor stalling is: voor auto's 30 pent, voor motorrijwielen 20 cent en voor rijwielen 10 cent. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuwpoortslaan, Nieuwpoortsteeg en de Regulierslaan, aan den Kennemerstraat- wegzijde, voor alle verkeer afgesloten. De ingangen aan de Nieuwpoortslaan blijven bij het aangaan gesloten. Alleen de tweede ingang van het Sportpark aan de Nieuwpoortslaan is bestemd voor motor renners en vrachtauto's met renners materiaal. Op het middenterrein wordt niemand toegelaten, die niet voorzien is van een daarvoor geldige kaart, welke strikt per soonlijk is. Voor rijtuigen en auto's bestaat wacht- gelegenheid langs het trottoir in de Comanstraat. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan, op den Kennemerstraatweg en hierop uit komende straten tusschen de Juliana van Stolberglaan en Heilooërdijk en in de Prins Bernhardlaan motorrijtuigen en andere voertuigen te parkeeren. Vruchten- en ijswagens worden bij de Vier Staten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door belluiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door den uit gang van het Sportpark aan den Nieu"/- poortslaan vertrekken. De uitgang via de Sportlaan is alleen bestemd voor degenen, die hun auto's of motorrijwielen op dien weg hebben gepar keerd of rijwielen hebben gestald. Alle rijverkeer vanaf de Sportlaan wordt bij afloop via de Prins Bernhardlaan naar den Kennemerstraatweg geleid. Ingekomen is een verzoek van F. Mulder, alhier, om een verlof B.-verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Voormeer nr. 18. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 27 Augustus 1938. i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6