Vraag en Aanbod Rinnentand Jilüuiieuws Rechtszaken GEMENGD NIEUWS. Woensdags tweede blad. de nationale film „40 jaren." de limburgsche mijnen in juli. nederlandsch landhuishoudkunde congres. De kinderverlamming, een vragen aan ministers. wielrijdster gedood. avontuur in hotel excelsior. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). f 25 Joco wegfiets met reserve banden. Boekh. LUC. SCHMIDT, Bakkum. ali baba op stap! Eerste officieele vertooning In de groote Wilhelminastiudo van Barn- styn's filmstad aan den Benoordenhout- scheweg te Den Haag heeft gisterochtend de eerste officieele vertooning van de Nationale film „40 jaren", vervaardigd ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van de koningin, plaats gehad. Voor deze gelegenheid was de studio herschapen in een bioscoopzaal, waarvan de wanden bestonden uit rood-wit-blauwe dundoeken, versierd met oranje en groene schiuden, waarop het getal 40 geteekend was. Zeer vele autoriteiten hadden de invitatie om bij deze première aanwezig te zijn, aangenomen en zoo zagen wij den minister-president, dr. H. Coljjn, de minis ters van buitenlandsche zaken, van justitie, van binnenlandsche zaken, van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van financiën! van waterstaat, van economische zaken, van sociale zaken en van koloniën. Onder de aanwezigen waren verder o.a de vice-president van den raad van state, de sultans van Langkat, Boeloengan, Pon- tianak en Deli, de commissaris der ko ningin in Zuidholland, de burgemeester van 's-Gravenhage, de president van de Nederlandsche Bank, oud-minister van Lidth de Jeude, de president van de Ne derlandsche Handrl-Mij., de voorz:tter der koninklijke vereeniging „Oost en West", ir. M. H. Damme, de voorzitter der ver eeniging „Onze Vloot" en de voorzitter der kon. vereeniging „Ons Leger." Een woord van jhr. van Lidth de Jeudc. Alle autoriteiten waren vergezeld van hun dames en familieleden. Toen allen in de groote zaal hun plaats hadden gevonden nam jhr. dr. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van het dagelyksch bestuur dat de belangen dezer film heeft behartigd, het woord. Spr. zeide, dat in een tijd van slechts 2 x 40 minuten het beeld van een 40-jarig tydvak aan oog en oor zal voorbij gaan. Men zal beseffen, dat door die jaren in minuten te doen herieven, slechts een miniatuurbeeld kan worden gegeven van de groote gebeurtenissen, die dit tijdvak kenmerken. Zou naar volledigheid ge streefd zijn door een documentaire repro ductie van al hetgeen in zijn groote ver scheidenheid vermeldenswaard mag hee ten, dan zou een eindeloozè beeldenreeks zijn ontstaan, bij welker aanschouwing men spoedig naar het einde der voorstel ling zou verlangen. Wij hebben aldus sPr- daarom een anderen vorm gekozen en wel de eenvoudige geschiedenis van eenige menschen, waaromheen het maat schappelijk gebeuren zich met eenige for sche grepen afteekent. Jhr. Van Lidth de Jeude memoreerde de moeilijkheden, bij het tot stand brengen der film onderbonden en bracht dank aan allen, die met zooveel toewijding aan de vervaardiging van d~ film hebben gear beid, alsmede aan hen, die door deelneming in een garantiefonds de uitvoering finan cieel mogelijk maakten. Het is my een voorrecht thans de regee- ring onzen oprechten dank te mogen be tuigen voor de medewerking en den daad werkelijken steun, dien het con ité mocht ondervinden bü ce uitvoering van zijn plan, dat uit het initiatief van een zestal samenwerkende "ereer.gingen is voortge sproten. Ik hoon, dat deze uitvoering de regeering ervan zal overtuigen, dat haar vertrouwen in de nationale film niet mis plaatst was. Spr. besloot met als zijn overtuiging uit te spreken dat geestdrift onder het publiek zal komen, wanneer de fiere spreuk „Je Maintiendrai" op het doek zal verschijnen en dat het publiek op dat oogenblik de stille gelofte zal afleggen ook zijnerzijds te zullen handhaven het kostbare erfdeel onzer vaderen, voor koningin en vaderland Hierna nam de vertooning van de film een aanvang. Het totaal aantal arbeiders der geza menlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Augustus 1938: ondergronds 20.472, bovengronds 11.539. De totale netto-productie der alle mij nen bedroeg 1.136.093,465 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het be drijf gedurende de maand Juli regelmatig werd Uitgeoefend bij de onderscheidene mijnen bedroeg: domaniale mijn 26; mU- nen Laura en Ver. 24; Oranje Nassaumijn 1, 3 en 4: 26; Oranje Nassau mijn 2: 24; Willem Sophia 26 en Staatsmijnen 26. Gistermorgen werd het 90ste Landhuis- houdkundig congres te Meppel voortgezet met de discussie over de inleiding van dr. Kuin. Dr. Kuin beantwoordde de verschillende debaters, waarbij hij zijn standpunt in het kort verdedigde en er op wees geen voor stander te zijn van aanpassingspolitiek, maar van wijziging van de economische structuur. De heer R. P. Sybesma, dierenarts te Heerenveen, hield een referaat over „moet de bestrijding van de sarcoptesschurtf bij het rund wettelijk of vrijwillig worden geregeld?" Wat de schurftbestrijding betreft, wor den in Nederland alleen wettelijke maat regelen genomen tegen sarcoptes en pso- coptesschurft bij schapen, geiten en een hoevige dieren. Doch ook voor sarcoptes- schurft bij het rund achtte spr. wettelijke bestrijding wenschelijk, evenals echtet oo „vrijwillige" bestrijding door de gezond heidsdiensten. L.( De laatste inleiding handelde over het onderwerp: „Hoe behoudt Plattelands bevolking haar kracht, en welke In Jet bijzonder de taak en de plaats der platte landsvrouw?" ingeleid door mevr. R. P. van Wageningen—Drewes te Roden, pie- sidente van den Drentschen boerinnen- bond. In het gezin dient de plattelands- uZ4yn, het centrale middelpunt, hetgeen beteekent opvoedster en geeste lijke verzorgster. Zy zorgt voor de voeding en het financieel beheer. In het maat- sehappelyk leven dient zij, voor zoover tijd beschikbaar is, werkzaam te zijn in het opbouwend vereenigings- en gemeen schapsleven. Tot het behoud van de kracht op het platteland hebben bijgedragen de betere verkeersmogelijkheden, betere hy- giene, onderwijs en vereenigingsleven. Volkskracht is mede afhankelijk van den economischen toestand. Dit vraagstuk heeft ook de belangstelling van de vrouw, doch zij laat de oplossing in het algemeen nog gaarne over aan de mannen. Na discussie over dit onderwerp sloot de voorzitter het congres. Te Gouda heeft de kinderverlamming zich niet verder uitgebreid. Het aantal gevallen van deze week is twee, hetgeen minder dan in voorgaande weken. Te Waddinxveen is het aantal gevallen van drie tot vijf gestegen; een der patiëntjes, een jongen van negen jaar, is overleden. Dit is het tweede sterfgeval daar ter plaatse. Ook te Alphen aan den Rijn zijn twee ge vallen geconstateerd, waarvan één met doo- delyken afloop. Zwemwedstrijden afgelast. De nationale zwemwedstrijden van de Goudsche zwemclub, welke a.s. Dinsdag te Gouda zouden plaats hebben zijn wegens onvoldoende inschrijvingen in verband met de besmettelijke ziektegevallen afgelast. OOK EEN GEVAL TE LEEUWARDEN. Ook te Leeuwarden heeft zich thans een geval van kinderverlamming voorgedaan en wel bij het vierjarig zoontje van de familie Hulscher in de van Heemstrastraat. Het ongetje is ter verpleging in het Bonifacius- hospitaal opgenomen. Het betreft hier een niet ernstig geval. GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING OOK TE ROTTERDAM. Scholen langer gesloten. Bijzondere maatregelen in verband met jubileumfeesten. Gistermorgen werd bij den geneeskun digen dienst van Rotterdam aangifte gedaan van drie gevallen van kinderverlamming. Eén geval was afkomstig van buiten de stad, welk slachtoffer echter in Rotterdam werd opgenomen. Hedenmorgen is weder een geval geconstateerd. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling, de scholen na de vacantie op 2 en 3 September te doen aanvangen, om dan de schooljeugd gedurende de feestweek weer vrijaf te geven thans hebben B. en W. besloten ook op 2 en 3 September de scholen gesloten te houden en wel voorloopig tot 12 September. Nog goed afgeloopen. - Gistermiddag is een 39-jarige man, die bezig was met af braakwerkzaamheden aan de machine fabriek Verschure in de Meeuwenlaan te Amsterdam, door het kantelen van een plank van negen meter hoogte naar be neden gestort. Hij heeft daarbij een onder beenfractuur opgeloopen en is naar het Bin nengasthuis overgebracht. Aanvullingsbegrooting Verkeersfonds voor 1937. - Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begroo' ting van het Verkeersfonds voor 1937. De gewone dienst wordt verhoogd met 3.187.040 en verminderd met 2.566.046 zoodat de verhooging per saldo bedraagt 620.994. De Maastunnel. - Het transport van het derde tunnelelement, dat gister versleept is van de Heyschehaven naar de Waalhaven waar het ter voltooiing neergelegd wordt, is gistermiddag zonder stoornis verloopen. Aanvullingsbegrooting van waterstaat voor 1937. - Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het negende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. Hierbij wordt de gewone dienst per saldo verhoogd met 1.021.476, in hoofdzaak een gevolg van de verhooging van den uitkeeringspost aan het verkeers fonds met 620.994. MONOPOLIEHEFfING OP ROGGE. TARWE EN Een telegram van den Bakkersbond Het Centraal Bestuur van den Nederland schen Bakkersbond heeft zich met een tele gram tot den minister van economische zaken gewend, waarin het zijn groote teleur stelling uitspreekt over een nieuwe verhoo ging der monopolieheffing op tarwe en rogge, en waarvan de gevolgen voor de Nederlandsche bakkers niet te overzien zijn Het dringt er op gronden van billijkheid ten zeerste op aan deze derde heffingsver- hooging van dit jaar, welke onvoorziene verliezen voor koopers van bloem en meer veroorzaakt, niet van toepassing te verkla ren op de voor 22 Augustus afgesloten voor koopcontracten, bovendien zijn er tal van bakkers die hun voorkoop van vóór eerste heffingsverhooging in April j.L nog niet hebben afgenomen, en nu de gevolgen var, die heffingsverhoogingen moeten dragen, terwyl door groote concurrentie de moge lykheid op broodprysverhooging is uitge sloten, en doet een ernstig beroep op den minister in de toekomst rekening te houden met de belangen der bakkerij en maatrege len te treffen om het geschokte evenwicht te herstellen. Bekendmaking van regeerings maatregelen. De heer Weitkamp heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat onlangs tal van landbouwers de dupe zijn geworden van het feit, dat de jongste regeeringsmaat- regelen tot steun aan de varkenshouderij eerder ter kennis van den handel dan van de boeren kwamen, wijl het meerendeel der laatsten uiteraard geen dagblad leest? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid te be vorderen, dat het bericht van dergelijke belangrijke besluiten, vóór deze in de groote bladen worden bekend gemaakt, eerst per radio door het A.N.P. worde omgeroempen? Gistermiddag is aan de Hoofdstraat, westzijde, nabij de Noordsche brug te Hoogeveen een ernstig verkeersongeval geschied. De 27-jarige onderwijzers aan de Nederlandsch Hervormde school, mej. M. H. Krikke, reed aan den linkerkant van de straat, terwyl van het noorden een zespersoons wagen van de garage Kip na derde. Op het laatste oogenblik wilde de chauffeur de wielrijdster nog ontwijken, waarbij hij een verkeerspaal meesleurde. Mej. Krikke werd van haar fiets gewor pen en is daarbij zóó ongelukkig op de straat terecht gekomen, dat de dood spoe dig intrad. Haar rijwiel kwam onder het voorste gedeelte van de auto terecht. Mej. Krikke werd de nabijgelegen wo ning van den heer Baard binnengedragen. Waarschijnlijk was het slachtoffer in ge dachten verzonken, waardoor zij niet vol doende aandacht aan de naderende auto heeft kunnen schenken. Mej. Krikke was pas van een ziekte hersteld. Theater Harmonie. Peter von Ronai Gustav Fröhlich en zijn alom tegenwoordige vriend Robert Tibor von Halmay wonen op een kasteel in Hongarije bij de moeder van Peter, een alleraardigste vrouw, die slechts één fout heeft, namelijk, dat zij haar volwassen jongen als een baby be handelt en veronderstelt, dat hij nimmer behoefte heeft er eens uit te trekken om van. het leven te genieten. Eenmaal per jaar mag hij drie weken op reis om paarden in te koopen in de poesta, maar Peter gebruikt dien tijd om in de groote steden van Wein, Weib und Gesang te genieten en zoo treffen we hem ditmaal in Venetië aan, terwyl een trouwe bediende zijn moeder dagelijks, van te voren klaar gemaakte, ansichten uit de poesta toestuurt. Peter houdt er een heel gemakkelijke manier op na om met aardige vrouwen in kennis te komen. Hij gaat naar het station waar de D.-trein uit Parijs aankomt en wanneer hij een aardig figuurtje met een daarbij behoorend aardig snoetje ontdekt, stuift hij er op af en omhelst de jonge dame en doet net of hij een beetje bijzien de is en gedacht heeft, dat het zijn juist gearriveerde zuster is. Dat spelletje is'enkele malen gelukt en de kennismakingmet het afgehaalde meisje heeft steeds tot bijzonder prettige avontuurtjes geleid', maar eenmaal loopt alles vast en wel juist den keer, dat Peter thans in Venetië is. Hij probeert zijn trucje namelijk bij Marion, een jonge Fransche advocate, die op reis is gegaan, omdat zij behoefte aan rust had en deze ernstige vrouw is van dergelijke „vergissingen" niet gediend. Een reden temeer voor Peter om te trach ten juist deze vrouw te veroveren en na dat hij en zijn vriend herhaaldelijk het hoofd gestooten hebben, gelukt het hem eindelijk eenig houvast te krijgen. De vrouw bekent zelfs, dat zij van hem houdt en dan komt plotseling Yvonne het geluk verstoren, Yvonne, de wufte verschijning, waarmee hij een jaar geleden hetzelfde spelletje heeft gespeeld en die nu aan deze ernstige Marion vertelt, dat alles leugen en bedrog is. Peter vlucht voor Yvonne, maar een maal bij zijn moeder op het kasteel bekent hij deze zijn liefde voor Marion op hetzelf de oogenblik, dat Marion onverwacht het kasteel betreedt. Zij is hem geenszins ach terna gereisd, maar komt als advocate van Yvonne, die hem vervolgen wil wegens verbreking van trouwbelofte, maar als Marion eenmaal in Peter's huis is en Peter's moeder de verbazing te boven is, dat haar zoon haar al jaren om den tuin heeft geleid, komt alles weer in orde en een gelukkig huwelijk bekroont de vele en amusante avonturen. Deze alleraardigste film, waarin Gustav Fröhlich weer zijn triomfen viert, ver schilt in zooverre van alle andere, dat zij nog een kort naspelletje heeft, als de toe schouwers reeds op weg naar den uitgang zijn. Waarom dit noodig is, kan men al leen begrijpen als men de onhebbelijke gewoonte van Marion's vriendin kent om altijd te laat te komen, zelfs op een hu welijksfeest. Vooraf gaan twee éénacters, veel nieuws uit binnen- en buitenland en twee screen- songs, waarvan er een aan Popeye the Sailorman gewijd is. 40 Magneet baanfiets, 4 reserve wielen en valhelm. Foekh. LUG. SCHMIDT, Bakkum. Te koop: Wollen vlag L. 4.70 x 2 M. 12 M. oranjekabel en kwasten (als wimpel), gr. vlaggestok, compl. 15. LAAT 120 boven. Te koop Heerenr(jwiel met lamp, trommelremmen, (1 week bereden), enz., prijs 50 (nieuwprijs 70). Adres SINT PANCRAS 137. Burgers e. n. R. Damcsryw. als nieuw 20.00, D. rijwielen 12.5014.00, Heerenrijw. 1416 enz. Meisjes en Jongensf. 11.50. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Ter overname een wollen vlag in goeden staat, lang 3.30 M., breed 2.40 M. met wimpel en vlaggestok lang 3 X M. Te bevragen EMMASTRAAT 65. Nog een prima Damesr(jwlel met Tor- pedoremnaaf en electr. lamp, 12.50. 1 Electromotor 3 p.k. spotprijs, b(j C. BOOD, Heerenstraat 3. Te koop: prima handnaaimachine met garantie voor 4.50, moderne 20, luxe inzinkbare naaimachine z. g. a. n. (koopjes). Alleen betrouwbare. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop een mooie tweewielige aan hangwagen, geheel stalen uitvoering, zeer geschikt voor luxe wagen. Electr. Wagenmakery „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Telef. 3939. Te koop een zware driewieler motor. Belastingvrij Excelsior 1937, idem D.K.W. 1937. SNAARMANSLAAN 143. danst, kijkt scheel en doet alles, wat juist niet verwacht wordt. En met hem is er een leger van mede werkenden, die allen hun steentje hydra- gen voor het kostelijke succes van deze film, waarvan wy geen inhoud weergeven en geen verdere namen noemen, 't Is im mers niet noodig, als we nogmaals zeggen, dat de gezonde humor van de eerste tot de laatste meter celluloid op het witte doek domineert. Het byprogramma brengt Wereldnieuws en een paar één-acters (waarvan een ge kleurd), die het luchtige karakter van het geheele programma bewaren. ONVERBREEKBARE BANDEN. Victoria-theater. De zeer groote belangstelling die er gister avond reeds bestond voor de eerste vertoo ning van Zarah Leander's nieuwste film: „Onverbreekbare banden" bewees wel dui delijk dat de directie van het Victoria-thea ter in de keuze van haar eerste kermisfilm al zeer gelukkig is geweest. De groote aan trekkingskracht van de nieuwe ster van Zweedsche origine Zarah Leander heeft zich duidelijk getoond. Het mag verwonderlijk heeten wat de re gisseur van het toch heusch niet meer zoo nieuwe stuk van Indermann: „Heimat" heeft weten te maken. Alle groote actrices hebben de rol van Magda gespeeld en er een dave rend succes mee behaald ook in ons land. Maar de film heeft geweldige mogelijkheden en zoo tiet men het beroemde stuk als in ge heel nieuwen vorm. Magda von Schwarze keert in haar ge boorteplaats terug als beroemde 'zangeres. Acht jaar geleden is zy het vaderhuis ont vlucht om haar eigen weg te gaan. Dat was voor overste von Schwarze iets vreeselijks en Magda bestaat voor hem dan ook niet meer. Maar als zy terugkeert komen vader en dochter weer tot elkaar en alles schijnt zich ten goede te keeren. Maar dan wordt de ver houding bekend, die er vroeger geweest is tusschen Magda en von Keiler, thans bank directeur in Magda's geboorteplaats. De eer van het huis von Schwarze eischt, dat von Keiler Magda nu zal trouwen. Maar zij is van het inferieure karakter van von Keiler op de hoogte gekomen en weigert. Dat moet voor den overste en voor haar de dood betee- kenen. Maar dan maakt de in zeer groote moeilijkheden gekomen bankdirecteur zelf een einde aan zijn leven en alles is gered. Na een prachtige uitvoering van de Mat- theus-Passion, waarin Magda een solopartij vervult, trouwt zij met haar jeugdvriend, den sympathieken organist. Buitengewoon sterk spel beheerscht deze film en thans blijkt duidelijk welk een kracht Zarah Leander zoowel door spel als door zang voor de film is: schitterend! Heinrich George speelt den overste in grooten stijl, terwyl de prachtige bezetting der overige rollen ieder zal boeien. Paul Hörbi- ger b.v. als de organist, Leo Slezak als de vertrouwde van Magda, die zoo goed voor het kind zorgt, Ruth Hilberg als Magda's zuster, allen leveren bijzonder werk. Voor de opnamen en de mooie muzikale gedeelten niets dan lof. Een film, die ieder zal gaan zien. heden voorkomen, die allemaal logisch uit den gang van zaken voortvloeien en den schijn van schuld op totaal onschuldigen leggen. Wij willen niet pogen om het ver haal in het kort hier weer te geven, want men moet het zien om er ten volle van te kunnen genieten. Het zy voldoende om mee te deelen, dat verschillende spelers van naam meewerk ten aan deze Nederlandsche humoristische film: Louis de Bree is de boekhouder en Piet Kohier speelt als de vriend, die de eigenlijke oorzaak is van de vele moeilijk heden. Verder spelen nog mee o.a. Annie van Duyn, Gusta ChrispynMulder, Jan Kiveron en Cissy van Bennekom. 't Is een zuiver Hollandsche film, naar een oor spronkelijk gegeven van Henk Bakker, geregisseerd door Alex Benno en met mu ziek van Max Tak. De titel „Amsterdam by Nacht" moge niemand afschrikken, want in werkelijk heid hebben we hier te doen met een kos telijke film, waarin de Bree en Kohier laten genieten van hun belevenissen. Een uitgebreid voorprogramma gaat aan het hoofdnummer vooraf en ook dit brengt veel vroolijkheid in de zaal. Er werden twee kluchten gegeven, „Inkwartiering" en „De Zeemansbruid", die te rangschikken zijn onder de serie gooi- en smytfilms, maar desondanks toch met een gullen lach worden begroet. Verder „Hou vast, cowboy!" waarin het leven en werken van deze menschen wordt weergegeven. En dan nog twee journaals met binnen- en buitenlandsch nieuws, waarbij naast veel sport o.a. het bloemencorso te Bergen aan Zee, het zeekamp van het Nationaal Jon- gerenverbond te Den Oever en een duin brand op Ameland tengevolge van het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. Alles te zamen een progrrmma, dat in de komende kermisweek zeker in staat zal zijn honderden bezoekers te trekken en dit ook ten volle verdient. VOOR DE DERDE MAAL BESLAG OP VAN MEXICO GEKOCHTE BENZINE. City theater. Tempo? Meer dan dat: in een duizeling wekkende vaart gaat het van de eene komische scène in de andere en nauwelijks is de eene trouvaille achter den rug of een tweede en derde-zijn op komst. Dat is tempo, Amerikaansch tempo. En dat is de film „Ali Baba gaat op stap!", welke gedurende de kermisweek in het City-theater draait. Het is een gelukkige keuze geweest, deze film juist thans te draaien, want een beter kermisnummer is schier ondenkbaar. Omdat de hoofdrolspeler Eddie Cantor er op zijn best is en omdat die Eddie Cantor voortdurend bezig is. Hij werkt op zijn Amerikaansch, hij wil Bag dad gelukkig maken met Amerikaansche methodes; hy wil boomen planten om ze te kunnen kappen, bruggen bouwen, om er rivieren onder door te graven, hij bouwt watertanks voor de kameelen en legt par keerplaatsen aan voor hen; hij,... kortom hij geeft een kostelijke spotternij op de New Deal. Eddie Cantor speelt, zingt, Een mooi journaal, een aardige klucht ge titeld „O, die mannen" en een zeer interes sant Polygoon's Wereldnieuws voltooien het programma dat in de kermisweek zeker een groot succes zal hebben. AMSTERDAM bij NACHT. Roxy-theater. De aankondiging van het uitschrijven van een prijsvraag voor een film „Amster dam by nacht" brengt de hoofden op hol van verschillende personen, die zich in staat achten aan de eischen te voldoen. Een boekhouder van een groote zaak in damesconfectie wordt door zijn vrouw aangespoord er ook aan mee te doen, wat hij evenwel weigert totdat een vriend hem overhaalt om, onder het voorwendsel van „stof op te doen voor het scenario," samen uit te gaan. Moeder de vrouw kijkt eerst wat argwanend, maar helpt dan mee: zij laat hem naar een gevaarlijke kroeg gaan, zooals hij dat noemt, maar zij laat hem uit voorzorg zich als een apache klee- denje kon nooit weten. En inderdaad, zij kon niet weten dat deze medewerking hem noodlottig zou worden, dat hy zou worden aangehouden als verdacht van diefstal in de zaak van zyn patroon en dat hij drie dagen in een cel zou moeten zitten eer voldoende licht over alles zou schijnen. De lezer begrijpt reeds, dat in dit ver haal onmogelijk veel onvoorziene moeilijk- De Mexican Eagle geeft haar actie niet op. Nadat reeds de presidenten van de recht banken te Middelburg en Dordrecht in kort geding de vordering tot beslaglegging op een lading benzine, die te Rotterdam uit' Mexico was aangevoerd, hadden opgeheven, is gistermiddag voor den waarnemend pre sident van de Rotterdamsche rechtbank over dezelfde kwestie gepleit. Zooals men zich zal herinneren, werd in Juli het tankschip „Lundgern" met een lading van 11.000 ton benzine aan boord, te Hansweert aangehouden en werd op ver zoek van de Betaafsche petroleum-maat- schappij, die een vordering van een half millioen op de „Mexican Eagle'' had, beslag op de lading gelegd. De Vereenigde Staten van Mexico kwamen hiertegen op, aange zien zij stelden eigenaars van de benzine te zijn. De president van de rechtbank te Middelburg hief toen het beslag op. Het schip voer naar Le Havre, waar 7000 ton werd gelost en arriveerde vervolgens te Antwerpen, waar een gedeelte van de over gebleven lading werd gelost in de lichter- schepen Centrust I en Centrust II, die naar Straatsburg zouden varen. Toen deze schepen op de Merwede kwamen werd er, ten verzoeke van de „Bataafsche" beslag op gelegd en dit beslag werd door den president van de rechtbank te Dordrecht opgeheven. Het laatste gedeelte van de la ding van de Ludgern 250 ton werd te Antwerpen overgeladen in de Groot Am- mers V, die deze lading zou vervoeren naar Rotterdam ter aflevering aan de Pe- troleum-associatie. Ook op het laatste gedeelte van de lading van de Lundgern werd namens de Bataaf sche beslag gelegd en mr. F. van Raalte vorderde namens de eigenaren de Petrole service, althans de Credit Minier Franco- Romain opheffing van dit beslag in een voor den president van de rechtbank ge houden kort geding. Na pleidooien pro en contra bepaalde de president de uitspraak op Donderdag a.s. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER, ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 zaKKen nbö.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7