Sm |i SiadenOttufumq. i| dieren op koninginnedag. schouwburg dassi. mijner moeder kenmerkten, gunstige omstandigheden, die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waarvan ons gebied onzijdige maar daarom niet onbedreigde eilanden vormden, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd ondervinden de volken de gevolgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch leven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijken hinderpaal, die niet in de toe komst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terugkeeren en economische ontplooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is h^t niemand gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord, dat ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het Rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust, want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aanpassingsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeldzame kans geboden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goe eren die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of afgesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erf deel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun vooraf gingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveldd, dat zal moeten worden ontgonnen, zie ik in gedachten mijne kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijdgenooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het mijner dochter gegeven zijn, wanneer zij éénmaal tot den troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen ge dragen, mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het Moederland, in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curagao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit ik den wensch, dat deze herdenking het besef van ons aller samenhoorigheid moge verlevendigen en dat wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offervaardigheid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat God daartoe uw en mijn gemeenschappelijk streven met Zijn zegen krone. Van deze rede, waarin H. M. een ernstig beroep heeft gedaan en die getuigt van een groot vertrouwen in ons volk, zal hedenavond om 8.10 uur op de lange golf en om 7.45 uur op de korte golf een herhaling worden gegeven. De koningin naar de spreekstudio in i het gebouw van de P.T.T. Voor het uitspreken van haar radiorede tot het Nederlandsche volk begaf H.M. de koningin zich om 12.30 uur van het paleis in het Noordeinde naar het gebouw van de P.T.T. aan de Kortenaerkade. Voor den hoofdingang van het gebouw was een bal dakijn opgesteld, terwijl een breede looper over het trottoir tot aan de straat was uit gelegd. De duizenden menschen, die in den loop van den morgen langs de touwafzettingen voor het paleis Noordeinde defileerden om de versiering van het paleis te bekijken en misschien ook in de hoop H.M. de koningin te zien uitrijden, waren tegen den tijd, dat de koningin naar de Kortenaerkade zou rij den niet van hun plaats te krijgen. Zij ble ven zich achter de touwen verdringen en de pogingen van de politie om beweging in de massa te krijgen, bleven vruchteloos. Óm half één reed een hofauto voor en ©ogen blikkelijk daarna kwam de koningin naar buiten om plaats te nemen in den wagen, welke haar naar het P.T.T.-gebouw zou bren gen. De wagen reed via Noordeinde, Hooge Wal, Piet Heinplein en Kortenaerkade naar het P.T.T.-gebouw op den tocht toegejuicht door de talloozen, die langs de straten een plaatsje hadden gevonden. Bij het gebouw van het hoofdbestuur was de belangstelling enorm en toen de koningin voorreed ging een luid gejuich uit alle ran gen op. H.M. de koningin was vergezeld door ka pitein Romswinckel, adjudant van H.M. en dcor een hofdame, Zij droeg hetzelfde toilet als bij de aubade van dezen ochtend. Aan den ingang van het gebouw werd de koningin ontvangen door den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen en door den directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, terwijl bij deze ontvangst tevens aanwezig waren de al gemeen-secretaris van de P.T.T., mr. J. F. van Rooyen, de hoofdingenieur H. J. Boetje en de referendaris der derde afdeeling, de heer P. A. Enserinck Deze heeren waren ook in de spreekstudio bij de uitzending aanwezig. Te ruim 1 uur kwam H.M. de koningin wederom naar bui ten; luide bejubeld door het publiek, dat na tuurlijk had gewacht op dit oogenblik. De auto's verdwenen in snelle vaart via de Mauritskade en de Koninginnegracht naar de „Ruigenhoek", Vanwaar de koningin van middag vertrekt om de huldiging van de Haagsche burgerij in ontvangst te nemen 1 u Alkmaar, Woensdag. EEN GEVAARLIJKE MUUR. Men vroeg onze aandacht voor een ongev. 12 M. langen en ruim 2 M. hoogen muur, welke de afscheiding met een particulier erf vormt aan de zoogenaamde Kromme Elleboogsteeg, een openbare steeg, gelegen tusschen het Verdronken Oord en de Keizerstraat. In deze steeg spelen vaak kinderen en de muur zou in een dergelijken gevaar lijken toestand verkeeren, dat instorting naar de zijde van de steeg niet onwaar schijnlijk zou zijn. Wij hebben dezen muur, gelegen aan het gedeelte van de steeg, dat op het Verdron- kenoord uitkomt, gisternamiddag bekeken en moeten toegeven, dat gevaar niet denk beeldig schijnt. Het cement tusschen de steenen laat op tal van plaatsen los en brokkelt af en het betreft hier een langen, geheel vrijstaanden muur, die bedenkelijk overhelt naar de zijde van de steeg. In het midden van dezen muur is de toestand van dien aard, dat men hem door er met de hand tegen te drukken heen en weer kan bewegen en wij kunnen ons best voorstellen, dat ouders in omliggende per- ceelen, met het oog op hun door die steeg gaande kinderen, allesbehalve gerust zijn. Voorkomen is beter dan genezen, er zijn, zoowel te Alkmaar als te Rotterdam en elders te veel putten gedempt waarin reeds kalveren waren verdronken en wij ondersteunen gaarne den wensch van de buurtbewoners, dat onze bouv-politie dezen muur eens nauwkeurig gaat bekijken. Naar wij vernemen, is dit voor eenige maanden reeds geschied en werd gevaar toen niet aanwezig geacht. Wellicht is de toestand daarna slechter geworden, want ons inziens is hier wel degelijk van een gevaarlijke situatie sprake. In allen gevalle kan men beter te voor zichtig dan te nonchalant zijn. In Rotter dam is nog kort geleden bewezen tot welke verschrikkelijke gevolgen het niet voldoende controleeren van losstaande muren kan leiden. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Naar wij vernemen, heeft gisteravond om kwart voor negen op den hoek van den Vischweg en den hoofdweg onder Limmen een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De motorrijder Tool uit Alkmaar is daar op een melkauto gebotst en moest dientenge volge per ziekenauto met zware verwondin gen naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis wor den overgebracht; Waarschijnlijk heeft de heer T. twee on- derbeenen en een bovenbeen gebroken. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Naar wij van de zijde van de Justitie vernemen, is de Zaterdag ingesloten huis houdster uit Texel, van wier arrestatie, verdacht van moord, wij in ons vorig nummer melding maakten, op vrije voeten gesteld en dus uit het Huis van Bewaring ontslagen, daar niet zou zijn vastgesteld, dat de dood van het kind aan geweld is te wijten, althans niet dat de bedoelde vrouw zich daaraan zou hebben schuldig ge maakt. s GROMPIE IN 'T GULDEN VLIES. Het gezelschap Saalborn, dat vanaf heden den schouwburg in 't Gulden Vlies bespeelt, opent vanavond zijn serie voorstellingen met het tooneelstuk „Grompie", dat ook morgen (Donderdag) nog gespeeld zal wor den. DE DYSENTERIEVERSCHIJNSELEN IN H.-HUGOWAARD. Sinds Zondag heeft zich nog slechts één nieuw geval van dysenterie in Heerhugo- waard voorgedaan en v/el bij het 16-jarig dochtertje van den heer H. Rentenaar aan den Veenhuizer Middenweg, dat in de barak van het Centraal Ziekenhuis is opgenomen. Dit is echter een incidenteel geval, aangezien dit meisje niet op school is en vrij ver af woont. Het staat wel zoo goed als vast, dat men de kleine epidemie heeft overwonnen. Het gebruik van ongekookt drinkwater en het eten van onrijp fruit, alsmede het baden in de binnenslooten, late men echter voorloopig achterwege. BIOSCOOPCOMMISSIE. De heer J. G. van Burken, hoofd der Bos boom Toussaint-school alhier, is door den burgemeester benoemd tot lid van de bioscoopcommissie. KONINGINNE-VERJAARDAG. H. M. Koningin Wilhelmina viert heden Haar 58sten verjaardag. In verband met de komende feestelijk heden ter gelegenheid van het regeerings- jubileum zijn er op den verjaardag geen bijzondere gebeurtenissen in onze ge meente te vermelden. De carillonnist heeft weer meer dan zijn best gedaan en vele Alkmaarders hebben door het uitsteken van de driekleur bewe zen, dat zij op dezen feestdag Hare Ma jesteit het allerbeste toewenschen. VERLICHTE STRAAT. De bewoners van de Hekelstraat willen het niet laten bij versiering van hun straat, maar zullen vanavond ook de aangebrachte feestverlichting ontsteken. LAATSTE ORGELCONCERT- FEIKE ASMA. De bekende serie orgelconcerten van den heer Feike Asma wordt a.s. Donderdag 1 Sept. beëindigd met een concert bestaande uit orgelwerken op verzoek, te geven op het orgel der gereformeerde kerk aan de Öude- gracht te Alkmaar. Het programma bevat o.m. de volgende orgelwerken: Ouverture, Jan Zwart; Grand Choeür alla Handel, Alex. Guilmand; Marche Pontificale (le symphony) en Toccata (5e symphonie) van Ch. M. Widor; Variaties (over een Oud-Ned. Volkslied) van Willem Mudde en Finale van Jan Zwart. De toegang is vrij. Programma's zyn bij den ingang der kerk vanaf kwart voor acht verkrijgbaar. Aan vang van het concert kwart over acht. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 23 TOT 30 AUGUSTUS 1938. Nieuwe zaken: Egmond Binnen: M. Butter, Julianaweg, 417, kruideniersbedrijf en aanverwante arti kelen. Den Helder: W. J. Wolters, van Galen- straat 57, kappersbedrijf. Schoorl: Nuij en Voorthuysen, Laanweg C 183, exploitaties van graafmachines. W y z i g i n g e n: Alkmaar: wed. J Luidinga, Kennemer- straatweg 7, chocolaterie enz.; overgegaan aan: N. Groen. Schagen: Gebr. Kweldam, Hoogzijde E 101, slagersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Zijpe: Coöp. Zuivelfabriek „De Eensge zindheid", D 52; bestuurswijziging. UITSLAG UITSTALLINGSWEDSTRIJD NEDERL. FABRIKAAT. Door de jury werden de volgende prijzen toegekend; afdeeling Voedingsmiddelen: le prijs de heer H. Haijtema Pzn., Langestraat, 2e prijs de heer Verveld, Zijdam. Verder werden nog in deze afdeeling bekroond de heer de Wit (firma Brands), Fnidsen en de heer Nauta, Spoorstraat. In de afdeeling Huishoudelijke artikelen werd de eerste prijs toegekend aan mej. A. van Commenée, Koorstraat, de tweede prijs aan den heer den Does, Rippingstraat, de derde prijs aan den heer Wolzak, Mient, terwijl in deze afdeeling nog bekroond wer den de etalage's van den heer Helfrisch, Zaadmarkt, den heer Bootsma, Laat, den heer Walter, Appelsteeg en den heer Bult huis, Langestraat. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Augustus 1938. In den loop der maand Augustus werd op de spaarbankboekjes ingelegd 200.038,12 en terugbetaald 144.073,86. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans 4.241.708,09. Het aantal in den loop van Augustus nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 100. In getrokken werden 82 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 13234. Van dit aantal behooren 8806 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2579 aan personen .elders woonachtig en 1849 aan schoolspaarders. Onder de in Augustus uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 6 boekjes voor jongge borenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van 1.—). De lediging in den loop der maand Augus tus van 306 spaarbusjes leverde een bedrag van 4483,45 aan kleine besparingen op. AANBESTEDING TE HOORN. Maandagmiddag heeft ten stadhuize te Hoorn de aanbesteding plaats gehad van de vernieuwing van de spits van den Groote Kerktoren aldaar. Ingeschreven was als volgt: P. J. Blauw, Hoorn 15970. K. H. Kaat, Hoorn 16710. P. Buis, Oudorp 17270.—. M. Duinmayer, Alkmaar 17720. H. Koorn Jr., Alkmaar 18555. Van 't Hek Stroet, Hoorn 19340.—. D. Beemster, Hoogkarspel 19700 C. de Gier, Zeist 2010o!— U. Kuypers, Hoogwoud 20200. Doedens Schilder, Alkmaar 21200. Koorn De Jong, Medemblik 22000. A. J. de Koning, Wognum 23740. De gunning is nog niet geschied. Men verzoekt ons opname van het volgende: Bij den inspecteur van Dierenbescher ming zitten twee poesjes en een lief klein bruin hondje van pl.m. 4 maanden. Maar iedere dag zitten daar dieren, zult u zeggen. Iedere week sterven dieren, waar geen baas of vrouw voor kwam, een bitteren dood in het gaskastje. Ook voor deze dieren is die dood beslist, als niet gauw zich een baas of vrouw komt aan melden. Het is vandaag Koninginnedag, een feestdag. Moge het dan vandaag ook een feestdag zijn voor de kleine Oranje vondelingetjes. HET DRIEVOUDIG SNOER. Onder den titel Het Drievoudig Snoer (God, Oranje en Nederland) heeft ds. A. Verwaal, vroeger predikant te Alkmaar, bij de N.V. Herm. Coster en Zn. alhier een Jubileum-boekje laten verschijnen. Hij wijst daarin op de beteekenis van dit drievoudig snoer. Het zyn de drie draden, die door God, den grooten Wever van alle historie, in onze Vaderlandsche Geschiedenis zijn samengevlochten tot een snoer, dat niet gebroken mag worden. Ds. Verwaal bespreekt de afkomst der Oranjes en staat stil bij menige bijzonder heid, waarbij hij natuurlijk hoofdzakelijk het licht laten vallen op de groote figuur van Willem van Oranje. De schrijver wijst op de beteekenis van het woord van Willem III: „Een Oranje kan nooit genoeg voor Neder land doen". Hij gaat in opeenvolging van jaartal verschillende voor ons vorstenhuis markante gebeurtenissen na en beschrijft uit voerig de lotgevallen der koninklijke fami lie, waarbij de verloving en het huwelijk van prinses Juliana en natuurlijk ook de geboorte van prinses Beatrix worden be sproken. De schrijver betoogt aan het slot van zyn beschouwing o.a., dat wij hebben te zorgen, dat wy altijd een regeering hebben, die ook tegenover God, Oranje en Nederland zich verplicht weet er voor te moeten waken, dat de christelijke en nationale grondslagen van onze natie door de ontbindende en ver woestende krachten van onzen tijd niet on dermijnd worden. In den aanhef van zijn met vele mooie illustraties gesierd werkje beveelt ds. Ver- daal dit met de volgende bewoordingen aan: Aan myn mede-Oranjeklanten in „de stad der Victorie", in wier midden wij zoovele jaren hebben gewoond en ge arbeid. En zoovele malen hebben ge sproken op onze Oranje-data en ook op 8 October, den dag der herdenking van Alkmaar's Ontzet. Een avond van dolle vroolykheid maakt men mee wanneer men een voorstelling ziet van de revue „Snap je dat nou, juf frouw Snip?", van Jacques van Tol. Doch niet alleen vroolykheid, ook verbazing brengt zulk een avond. Daar zorgen de vyf Kemmy's en de drie Borsalino's voor, die toeren laten zien, die men haast voor onmogelijk zou houden. De vlugheid en lenigheid van deze menschen zijn onbegrij pelijk. De Six Zio Angels bekoren door hun gracieuse dansen, punctueel uitge voerd, en hun verrichtingen worden nog verhoogd door de effectvolle costumes en de belichting. Jean du Bela is een goed zanger, met een zeer mooie stem, die zijn liederen ge voelig voordraagt. Maar als Willy Walden en Piet Muyselaar voor 't voetlicht komen, duurt het maar heel kort of de zaal die zeer goed bezet was davert van den lach, en zonder ophouden weten zij niet slechts als juffrouw Snip en juffrouw Snap, maar ook in hun andere créaties, 0. a. met Cisca Harms (die er ook zeer toe bijdraagt) die stemming gaande te houden tot het einde de voorstelling verliep zeer vlot is gekomen. Het orkestje, onder leiding van den vaardigen pianist Pim de la Fuente (be kende naam in de muziekwereld) leverde eveneens uitstekend werk. Hedenavond geeft dit gezelschap de laatste voorstelling van deze revue. GROMPIE, MENEER SCHLOGL, RASMUS DE WONDERDOKTER IN 'T GULDEN VLIES. Onze voortreffelijke en hier zoo geliefde acteur Louis Saalborn komt vanaf heden avond tot en met Zondagavond de liefheb bers van tooneel vergasten met een drietal uitnemende tooneelwerken, die stuk voor stuk tot het beste behooren wat het afge- loopen seizoen in Amsterdam gegeven weid. Het Alg. Handelsblad schreef over „Grom pie" o.m.: „Een knappe en vermakelijke creatie en een karakter dat voortreffelijk gehandhaafd werd". Haarl. Dagblad: „Saal born bewijst weer als Andrew Bullivant, dat hy een van onze weinig werkelijk groote karakterspelers van internationaal for maat is." „Grompie gaat heden- en Donderdag avond. Hopelijk voor de lezers zijn er nog kaarten verkrijgbaar. Vrijdag en Zaterdag valt te genieten van het buitengewone lach-succes „MeneeT Schlögl". Dit is van deze kermis het aar digste blijspel, wat men niet mag verzuimen by te wonen. „De Tyd" schreef hierover: „Men schijnt te rekenen op een reeks uit verkochte zalen en waarom zou men niet? Meneer Schlögl is een vermakelijk divertis sement. Het succes was den eersten avond reeds zeer groot, vooral voor Schlögl, die door Saalborn uitnemend gespeeld werd". De N. Rott. Crt. schrijft: „In vroolijke span ning volgde men de gewaagde manipulaties van den tot leeuw geworden kassier en geestdriftig werden zijn philippica's tegen de Heeren toegejuicht. Zulk een rol is na- tuurlyk een kolfje naar Saalborn's hand." De laatste Zondag is gereserveerd voor t Deensche wereldsucces „Rasmus, de won derdokter De Telegraaf schreef: De groote rol is uiteraard Louis Saaborn-zelf, die hier van dezen rondborstigen eenvóudigen en in zyn argeloosheid en zyn warmte dikwijls roerenden wonderdokter een prachtig en volbloedig mensch maakt: een van de groote karakterfiguren uit de magistrale rij, die P.T.T.'s FANFARE! Tante Pos heeft heden Woensdag Twéé bestellingen gedaan: Éénmaal is zij voor den briefpost, Éénmaal extra uitgegaan! Deze extra post-bestelling Voor het Alkmaarsche publiek Deed zij niet met brief en briefkaart, Maar met pittige muziek! Hebt U eerst in eigen kring nog Met Uw post-corps postgevat, Heden bleek, dat in Uw brieftasch Ook nog wel iets anders zat Velen hebben er geluisterd Naar dit prettig Post-bestaan, Hier werd er eens niet aan drukwerk, Wel aan klankrijk werk gedaan! Op den Koninginnemiddag Straalde het z'n feestgloed uit, Alkmaar toonde U waardeering Voor dit nieuw postaal geluid! Tante Pos, we zijn U dankbaar Voor Uw muzikaal beleid! Deze extra post-bestelling Wees ons op Uw jeugdigheid! Goeden toon wist U te vinden En te houden ook voorwaar, Speel zooiets met de bestelling Van een.... dwangbiljet eens klaar..,.9 Ieder heeft oprecht genoten, Leek zoowel als criticus; Om het in U w taal te zeggen; Wat U bracht wasin de b u s! PHILIA. (Nadruk verboden). In verband met den Koninginnedag was er heden maar één briefpost-bestelling. men van hem kent. Het geheel, zooals het zich om de centrale figuur heen groepeert, is een boeiend en afwisselend en sterk stuk leven: een kleurrijk en overtuigend werk, dat te oordeelen naar de ettelijke open doekjes en de warme geestdriftige hulde na elk bedrijf een verdiend en groot succes by ons publiek zal worden. ALVATA'S REVUE. Ras Finidas. Vanaf morgenavond wordt in de Schouw burgtent van den heer Dassi op het Doelen- veld weer een nieuwe kermis-attractie ge geven. Dan treedt de groote magiër Alvata met een revue op en zyn roem is hem reeds vooruit gesneld, want iedereen weet, dat deze mysticus in tal van groote plaatsen in ons land reeds zijn triomfen gevierd heeft. Wij laten hier over zijn optreden eenige persstemmen volgen: Het Volk: Bij Alvata's mysterie-show volgen de nummers elkaar later op den avond met een flinke snelheid op. Dat is een van de oor zaken van zyn uiteindelijk succes. We leven niet meer in de middeleeuwen: aan toovenarij gelooven we niet. Maar goede goochelaars hebben ook in onzen tijd succes. Voorwaarts schrijft: Legio zijn de trucs, waarmede Alvata in een afwisselend programma een gansche avond zijn publiek boeit en vermaakt. Elk nummer afzonderlijk brengt verrassingen. Bovendien werkt deze moderne toovenaar in een geweldig tempo, waardoor men feitelijk geen oogenblik tijd krijgt om na te denken over hetgeen even tevoren werd gezien. Nauwelijks is het eene experiment afgeloo- nen of een ander is al weer aan de gan^. Voortdurend verkeeren de toeschouwers in het rijk van het mysterie. Bijgestaan door een staf van helpsters en helpers, werkt Alvata, de toover-koning zijn mysterie revue af. De Arnhemsche Courant ver telt o.a.: Weinigen zullen er zyn, die in hun prille jaren niet met een afgedankten hoogen hoed en met geheimzinnige kistjes hun goo- cheladspiraties hebben uitgevierd. En van die Spielerei is overgebleven de belangstel ling voor den cultus der hoogere goochel kunst. Er bestaat in de wereld zooiets als een broederschap van goochelaars, een ge nootschap van over hun vakgeheimen naar buiten volstrekt zwijgende vingervluggen. Er zijn patent-goochelinstrumenten te koop voor fantastisch hooge prijzen, maar die bovendien slechts van de hand worden ge daan, indien de gebruiker zich verbindt de trucage geheim te houden. Alvata, den innemenden jongeman-met- grijze-slapen. mogen we rekenen tot de pro minenten onder de vakbroeders. Hij be schikt over de vereischte persoonlijke capa citeiten, zooals die getoond worden bij de kaart- en andere behendigheidskunstjes, maar is bovendien de bezitter van een góo- chel-inventaris, zoo uitgebreid en fantastisch gevarieerd als w(j nog nimmer zagen. De Maasbode: Het publiek heeft zich gisteravond enkele uurtjes kostelijk geamuseerd, al voelt men zich dan bij den neus genomen Door een telkens hartelijk applaus gaf het uiting aan zyn bewondering en waardeering. En ten slotte het Nieuwblad van het Noorden: Ge moogt een pakkist van binnen en bui ten bekijken. Alvata boeien, in een zak knoopen, er op den neus bij staan, dat hy in de kist wordt gelegd, zelf de kist sluiten en dicht spijkeren en ge ruit bijna op etzelfde oogenblik den magiër achter uit e zaal op u toe zien loopen om uw ver- aasd gezicht te aanschouwen over het ver dere verloop als de kist weer wordt geopend. ater ziet ge de duivelskisten, bij welke ruc ge de tel dreigt kwijt te raken, om dan opnieuw Alvata te zien opduiken, waar ge hem niet verwacht. Uit leege kisten en kasten toovert hij menschen, soms twee gelyk. Hij doet dieren even gemakkelyk voor uw oogen verdwij nen als terugkeeren, zonder dat u er iets an egrypt. Of als ge het denkt te begrij pen an blijkt misschen toch weer, dat ge *rde«a ^ebt vergist. De dame, die in een an8enden koffer wordt geschoten ont- reek in dit welverzorgde programma enmin als de onthoofding, waarbij geen oed valt of de „gemagnetiseerde" helpster, die vry in het luchtruim zweeft. 00 wordt ge een heelen avond beet ge- kunt°n' Z0° ak ge u maar wenschen

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2