Vraag enAanbod buitenland 3 3 t 5 Woensdags en Zaterdags. 35 cent per vijl regels, uitsluitend a contant. Alléén twe*de handsch goederen. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). GEMENGD NIEUWS. Geruchten over Duitsche vragen. Moskou zou Frankrijk steunen. Ministerraad te Parijs. De aanpassing van da 40-urige werkweek. Nieuws in 't kort. Cor Wals plaatst zich in de finale. Groenewegen eindigt als nummer drie. f ooeoeoo JladiopCQQtamtmooeooe©® TWEEDE BLAD. Boeken Mercurius-diploma „Engelsch" te koop gevraagd. Boeken Mercurius- diploma „Dultsch" te koop aangeboden W. VAN DORTMOND, Asterstr. 1, Alkmaar. Te koop z. g. a. n.: 1 kinderbox (compl. met matrasje), 1 fauteuiltje en 1 schoorsteenlooper. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop: Racefiets met houten wielen merk Joco, elk aann. bod; laag jon gensrijwiel m. Torpedonaaf, prijs 10. Te bevr. LIMMERHOEK no. 18. Prima Excelsior Stofzuiger 220 Volt 7.80, 30 Weckflesschen met ketel en beugels 2.30. Dr. SCHAEPMANSTRAAT 25. Handnaaimachines met gar. 10, 12 en 15 gulden, Singer trapnaaimachine, Ringspoel met kleptafel en kast, 15, dames-, heeren-, jongens- en meisjes- rijw. 10. Guus Klunnen, Hofdijkstr. 13 Te koop een prima motorrijwiel, 5 P.K., kopkleppen, ook ruilen. A. KIEFT, Stompetoren. Te koop: vast kleed voor 8.50, wasch- kast 2 p. met marmerblad en splegel- opzot 6.50, Buffetkastje 4, Spie gelkast 8.50, pracht overgordijnen mooi schrijfbureau. Dekker, Spoorstr. 5 Te koop: prima Handnaaimachine met garantie voo* 4.50, moderne naai machine werkt voor- en achteruit 20, luxe en lnzinkbare machines (koopjes). DEKKER, Spoorstraat 8. Een vlag in zeer goeden staat ter over name 4.50 x 2,50 M. met wimpel 4.00 x 0.25 M. Zeer billijken prijs. FIRMA TIMMER, St. Annastr. 19. Telef. 3416. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 Jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting PEPERSTRAAT 3 bij den Dijk. CONGRES ALG. VEREENIGING VAN LEERAREN. Inleiding door den inspecteur bij het M. O. De inspecteur bij het middelbaar onder wijs in Nederland, de heer G. Bolkensteln, heeft gisteren op het congres van de Alg. Ver. v. Leeraren bij het Middelbaar Onder wijs te Utrecht een inleiding gehouden over het „Rapport van de commissie inzake aan sluiting tusschen het middelbaar gymnasiaal en hooge onderwijf". Spreker wees op de algemeene eischen, welke den kern vormen van het rapport. In dit rapport wordt o.m. gewezen op de onoverkomelijke noodzake lijkheid, dat de verwezenlijking der eischen een diep ingrijpende verandering van het onderwijs vragen. Naast de algemeene eischen, aldus vervolgde spreker, heeft men rekening te houden met de vakeischen. Bij de behandeling van deze vakeischen komen de algemeene beginselen tot uiting, welke de meerderheid van de commissie huldigde, n.1. vermindering van het aantal vakken, vereeniging van verwante vakken tot één vak, de voordeelen van een beknopte alge- meenen leerstof vn een vak naast keuze onderwerpen ter verdieping en ter vervan ging van het onderwijs. Het contact tusschen docenten van mid delbaar en hooger ondrewijs achtte spreker van het grootste belang en noemde het een prachtige taak voer de verschillende leer- arenorganisatles. Spreker vestigde voorts de aandacht op het oordeel van de commissie, waarbij deze zich uitsprak voor de afschaf fing van vrijstellingen van het mondeling eindexamen op de H.B.S. Aan het einde van zijn bespreking wees spreker op de hoofd- beteekenis van het rapport, waarbij men meer en meer tot de overtuiging komt, dat men af moet stappen van de velerleiheid bij het onderwijs. De tweede spreker op dezen dag was de oud-minister van financiën, mr. P. J. Oud. Spr. wees op het sterke verband, dat wéderkeerig bestaat tusschen het onderwijs en de maatschappij. In de afgeloopen jaren, sinds de tot standkoming van de wet op het middelbaar onderwijs in 1863, valt een groote vooruitgang te bespeuren. Bij de ontwikkeling van het middelbaar ondderwijs heeft de H. B. S. een bijzondere beteekenis weten te verkrijgen. De H. B. S. is op den duur een belangrijke tusschenschakel geworden tusschen het lager en Hooger onderwijs, dank zij het amende ment van hout, de hooger-onderw(jswet van Kuiper in 19Ó4 en de wet op de beoefening van de geneeskunde. Ten slotte wees spr. op de groote beteekenis, welke de H. B. S. a bij het middelbaar onderwijs zal gaan in- nmen. De H. B. S. b zal dienen als voorbe reiding voor het hooger onderwijs. De H. B. S. a zal men evenwel moeten beschouwen als een volksschool van een hoogere rang, ten dienste van alle groepen van de bevol king, die niet van plan zijn of voldoende capaciteiten bezitten om het hooger onder wijs te gaan volgen. Spr. stipte vervolgens aan de belangrijke taak, welke de leeraren bij het middelbaar onderwijs hebben te vervullen ten opzichte van de maatschappij, daar zij de jeugd en de toekomst van het land in hun handen hebben en het in hun macht hebben, daar bruikbare menschen van te maken voor de maatschappij. De Rotterdamsche haven ontvangt het 10.000ste schip. - Gistermorgen circa 12 uur is in de Rotterdamsche haven aangekomen het 10.000ste schip. Het was de Koburg van de Norddeutsche Lloyd, die ligplaats heeft genomen in de Merwehaven. Zomercongres van de Ned. Natuurhiat. Vereeniging. - Het congres, dat de Neder- landsche Natuurhistorische Vereeniging in Den Helder houdt, werd Zondag voortgezet met een excursie naar Texel. O.m. de Scho ren, de Slufter en de Muy werden bezocht Maandag, den derden congresdag, bezocht het gezelschap eenige bijzonder mooie en rijke duinvalleien bezuiden Den Helder Dinsdagmorgen werd een bezoek gebracht aan de Wieringermeer. Op de J.L Zaterdagavond gehouden ver tegenwoordigende vergadering, welke de eigen aanleiding is tot deze congressen werd als voornaamste besluit aan het «iageiuksch bestuur opgedragen het contact met de jon- gerencommissie zooveel mogelijk te hand- haven en te verdiepen, in de hoop, dat ae geheele samenwerking even prettig zal ver- loopen als het zeer geslaagde zomercongres in Den Helder. Rotterdam Lloyd Rapide. - De Rotter dam Llyod Rapide, rijdende in aansluiting op het vandaag te Marseille verwacht wor dende mailschip „Sibajak", zal morgen om 6.16 uur te Roosendaal en 7.35 te den Haag H.S.M. arriveeren. Lijk op spoorlijn gevonden. - Gister morgen is op de spoorlijn Rotterdam Dordrecht onder IJselmonde het lijk ge vonden van een man, die door den trein was aangereden. Het hoofd was van den romp gescheiden. Gisteravond heeft men de iden titeit kunnen vaststellen. Het is de 24-jarige H. van der Wel te Rotterdam. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje van IJsel monde overgebracht. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Duitsche ambassadeur den Russlschen volks commissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, in een particulier onderhoud ge vraagd heeft, welke houding Rusland zou aannemen in geval van een gewapend con flict tusBchen Dultschland en Tsjecho-Slo- wakije. Litwinof zou geantwoord hebben, dat Frankrijk in dat geval Tsjecho-Slowaklje waarschijnlijk te hulp zou komen en dat Rusland, trouw aan zijn verplichtingen, Frankrijk zou volgen. De ambassadeur zeide toen nog, dat de gevaarlijke houding in ze kere militaire Tsjechische kringen Duitsch- land zou kunnen noodzaken tusschenbeide te kpmen, zonder dat men het van een niet-ultgelokten aanval zou kunnen beschul digen. De nadruk wordt er op gelegd, dat hier geen sprake is van een stap der Duitsche re geering, maar slechts van een particulier onderhoud. Gistermorgen om 10 uur is de minister raad bijeengekomen; de bijeenkomst was om kwart over één geëindigd. Georges Bon net heeft een overzicht gegeven van den in ternationalen toestand. Hij had gelegenheid daarbij het conflict in het Verre Oosten en dat in Spanje, de Fransch-Italiaansche be trekkingen en het Tsjecho-Slowaaksche pro bleem te bespreken. De ministerraad heeft zijn fermuleering van Frankrijke politiek goedgekeurd, evenals de instructies, welke aan de diplomatieke vertegenwoordigers ge zonden zijn. Nadat Daladler een uiteenzetting had ge geven van den toestand van de nationale productie, van de sociale problemen, welke hi) stelt, en de gevolgen voor de nationale defensie, welke het nemen van maatregelen tot verhooging van de opbrengst dringend noodzakelijk maken, heeft Pomaret, de mi nister van arbeid, aan Lebrun een decreet voorgelegd, voorzien van het contraseign van alle leden van de regeering over de regeling van den arbeid in overuren binnen het kader van de 40-urige werkweek. In artikel 1 van dit decreet worden de rechten van de regeering uitgestippeld no pens het opleggen van overuren ln alle be drijven, welke werken voor de defensie, voor de veilig- en voor de overheidsdiensten. De belanghebbende minister heeft de nood zakelijkheid van afwijkingen van de wet telijke bepalingen te constateeren en de mi nister van arbeid bepaalt dan de grenzen van die afwijking. De regeering is besloten ln dit opzicht volkomen gebruik te maken van de rechten, welke zij kan ontleenen aan de bestaande wetten. Artikel 2 betreft arbeid van anderen aard dan ten behoeve van de nationale defensie, van de veiligheid en Van de over heidsdiensten. Het maakt het den minister van arbeid gemakkelijker te machtigen tot overuren, welke komen boven het thans toegestane aantal. Het aantal overuren per jaar, dat door dit decreet extra kan worden toegestaan, bedraagt honderd. De minister van arbeid mag echter slechts overuren goedkeuren, voorzoover noch door indienst neming van werklooze arbeiders, noch door hergroepeering van de arbeiders aan de be hoefte aan overwerk is te voldoen. Dit decreet, dat reeds bestaande beschikkingen coördineert met maatregelen, welke aan werkgevers en werknemers zijn voorgelegd, evenals aan het oordeel van de permanente commissie van den nationalen economischen raad, kan onmiddellijk worden toegepast. Pomaret heeft aan de goedkeuring van den president der republiek voorgelegd een ontwerp-decreet over de procedure betref fende de goedkeuring van overuren. Deze nieuwe procedure vervangt het systeem van machtiging door een soepeler methode, welke vlugger is uit te voeren, behoudens het veto en een recht tot schorsing van de goedkeuring van overuren door de inspectie van den arbeid, die over deze materie on middellijk aan het departement, dat in hoog ste Instantie oordeelt, verslag uitbrengt. De Vesuvius werkt. - Een kleine eruptie kegel heeft gisteravond een lavastroom uit den Vesuvius gebraakt. De stroom ver spreidt zich met een snelheid van een paar honderd meter per uur in Noordelijke rich ting. De in de buurt gelegen terreinen wor den nog niet bedreigd. Te Napels is het gröotsche schouwspel duidelijk zichtbaar. Aardbeving teistert Massate. - Het eiland Massate (Phllippljnen) is door een aardbeving, welke anderhalf uur duurde, geteisterd. De materieels schade is zeer groot, doch tot nu toe heeft men nog geen berichten over verliezen aan menschen- levens ontvangen. Drie Britsch-Indische dorpen door overstrooming weggevaagd. - Drie dorpen met de geheele bevolking zijn door het water weggevaagd, tengevolge van een over strooming, veroorzaakt doordat een natuur lijke bergdam over de rivier Tehri in den staat Garhwal doorgebroken is. Honderden menschen worden vermist. Wielrennen. Amsterdam, Dinsdagavond. De man, die ons Zondagavond op de tribune toevertrouwde, dat het Dins dagavond wel zou regenen, omdat het nu eenmaal altijd den derden dag van de wereldkampioenschappen regent, heeft zoo waar bijna gelijk gekregen. Tot half acht hebben sombere wolken gevaarten boven het stadion gezweefd. Toen werd echter ver in het Westen een snelle gouden streep zichtbaar, welke langzaam, heel langzaam bree- der werd. De paar duizend toeschou wers, die de tribunes bevolkten, kon den weer wat vrijer adem halen. De wolken werden dunner, dreven voor bij, de regen met zich voerend en slechts de spanning in de atmosfeer boven de baan- achter latend. Want gespannen heeft het er terdege. In de eerste herkansingsrit voor de stayers startte Dirk Groenewegen tegen Süter, Severgnini, Fombellida en den Hongaar Szekeres. Nog voordat de beenen tien kilometer hadden rondgetold, was de strijd in vollen gang. Severgnini nam on middellijk den kop, gevolgd door den Zwitser Süter en onzen landgenoot. In de tiende ronde zette deze den eersten storm loop op Süter in, hetgeen ook van invloed bleek op het tempo van den Italiaan, Na acht ronden lapte hij Szekeres, die van stonde af aan voor „laterne rouge" had gefungeerd. Na weinig kilometers, toen Szekeres reeds zijn derde lap had geïncas seerd, ging Groenewegen ten tweede male Süter achterna. Wederom echter verdrong de Zwitser hem. Al trachtte Groenewegen het tempo van Süter te forceeren en hem af te matten? Aanvankelijk was dit niet te zeggen, maar indien dit het geval is ge weest dan heeft Fombellida toch bijna roet in het eten van den dapperen Amsterdam mer gegooid door hem na zeventig ronden te passeeren. Gelukkig herstelde Groene wegen zich vrijwel onmiddellijk en vier ronden later was de Spanjaard weer naar de vierde plaats teruggewezen, In de tachtigste ronde volgde Groenewegen's derde aanval, en thans bleek zijn sprint te machtig voor Süter, den Zwitser. Onder de bedrijven door liep Severgnini steeds meer en meer uit. Op eens ondernam de Italiaan een geweldige rush, waarin hij achtereen volgens Fombellida en Süter in een razend tempo voorbij vloog om ten slotte op Groenewegen af te stuiven. Diens pace was echter voldoende om den aanval af te slaan. Een tweede sensatie volgde. Severgini kon het tempo even niet volhouden en moest Süter laten pas seeren. Onze landgenoot maakte van deje inzinking dankbaar gebruik en liep een halve ronde op den leider uit. Dat was teveel voor den Italiaan. In één geweldige vlucht liep hij zijn achterstand in en na een hevig nek en nek duel moest do Nederlander de vlag strijken, Nog gaf de dappere Groenewegen den moed niet op. Hij bleef na even te hebben uitgerust den Italiaan op den voet volgen, totdat een nog onbarmhartiger tegenstan der kwam opdagen; met name „vadertje pech", die hem een lekken band bezorgde. Dit maakte aan Groenewegen's race een eind. Wel hervatte hij den strijd, maar be grijpelijker wijze was hij kansloos, te meer daar Severgini niet door „vadertje pech" voornoemd werd bezocht, evenmin als Süter, die de race eindigde op de tweede plaats. Rest nog te melden dat Szekeres en Fombellida tegen het eind den strijd staakten. 1. Severgini (Italië) 1 uur 23 min. 17 sec. over 100 K.M. 2. Sueter (Zwitserland) op 700 M. 3. Groenewegen (Nederland) op 1575 Metei. Fombellida (Spanje) en Szekeres (Hon garije) gaven óp. Donderdag 1 September. HILVERSUM, 1878 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.18 Ber.) 10. Morgenwijding. 10.13 Gr.pl. 10.30 Orgelspel (gr.opn.) 10.50 Mode praatje. 11.18 Het Kovacs Lajos- orkest (gr.opn.) (12.15 Ber.) 12.30 Gr.pl. 1.Ensemble Carel Alberts en gr.pl. 2.30 Omroeporkest. 3.18 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszit tenden. 4.30 Viool en plano. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Aeollan- orkest en soliste. 6.30 Sportpr. 7. Voor studenten ln den dop, cause rie. 7.15 Avró-dansorkest. 7.45 Gr.pl. 8.— ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Gr.pl. met Inleiding. 8.45 Gr.pl. 9. Radiotooneel. 9.30 Omroeporkesten soliste. 10.45 Sportrep. 11.ANP- ber., gr.pl. 11.3012.Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (8.9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— 8,—9.15 Gr.pl. (Ca. 8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12. Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.—1.20 G».pl.) 2.Handwerkuur. 3. Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5,Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Gr.pl. 6.45 Der jongelingen sieraad, causerie. 7. Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Rep., evtl. gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 De Haarl. Orkestver., koren en solisten. 9.45 Gr.pl. 10.ANP-ber 10.05 Kamermuziek en gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.Gr.pl. Circa 11.5012.— Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gr.pl. 12.05 Het Aston Hippodrome orkest. I.05 Spellingwedstrijd. 1.20 Sport rep. 1.50 Gr.pl. 2.35 Jack Wilson and his Versatlle Five. 3.05 Zang- voordr. 3.35 Sted. Orkest van Bour- nemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.20 Het Keltisch Trio. 5.50 Sportrep. 6.20 Ber. 6.45 De BBC-Singers. 7.20 Mantovani en zijn dansorkest. 8.20 BBC-Symph.-orkest en solisten. 10.— Ber. 10.25 Korte kerkdienst. 10.45 Sydney Kyte en zijn Band II.15 Deel. 11.35 Verv. dansmuziek. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10,9 en 10.20 Gr.pl. 12.40 Bailly-orkest. 3.05 Gr.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.20 Variété-progr. 8.50 Pianovoordr. 8.35 Zang. 8.50 Nat. orkest. 10.60 11.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 O. Frlcke's orkest. 8.50 Omroepdans- orkest. 10.20 Volksllederenconcert. 12.20 Omroep-Amusementsorkest. 2.30 Populair concert. 3.40 Gr.pl. 4,20 Omroep-Am.-orkest. 2.30 Popu lair concert. 3.40 Gr.pl. 4.20 Om roep-Amusementsorkest. 6.45 Piano voordracht. 7.20 Gev. concert. 9.20 Radiotooneel. 10.50 Omroepklein- orkest, boerenkapel en solisten. 12.203.20 Danziger Landesorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalon- orkest en gr.pl. 1.802.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalonorkest en gr.pl. 6.80 en 7.23 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest en gemengd koor. 10.40 11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepklelnorkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 6.35 Omroepklelnorkest. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 9.20 Omroepsymph.- orkest. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuk, ber. 8.35 Viool en plano. 8.50 Uit Luzern: Orkestcon cert. 9.45 Deel. 10.05 Verv. concert. 10.50 Ber. 11.20 Omroeporkest (gr. opn.) 12.202.20 Nachtconcert GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.50, Parijs Radio 10.50—12.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Parijs Radio 12.20— 13.20, Brussel VI. 13.20-14.20, Radio PTT Nord 14.20—16.20, Parijs Radio 18.20—17.20, Brussel VI. 17.20— 19.05, Fr. 19.05—19.20, Keulen 19.20 —20.20, Brussel Fr. 20.20—20.50, Parijs R. 20.50—22.60, Keulen 22.50 —24.—. Lijn 4: Brussel Vl. 8.—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—13.05, Lond. Reg. 13.05—13.20 Droitwich 13.2023.15, Lond. Reg. 23.15—23.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. De tweede serie. Cor Wals startte in zijn serie op de eerste plaats gevolgd door Canazza, Rons- se, Lemoine en Heyn.ann. De Italiaan bofte, daar zijn gangmaker Van der Stuyft een startvergunning niet kon worden ge weigerd, cmdat zijn protest tegen de op gelegde schorsing nog hangende is. Wals kwam heel goed weg en nam de leiding voor Canazza, die zich een uitzonderlijk groote gearing had aangemeten. De eerste twintig ronden verliepen vrijwel zonder strijd, hetgeen vooral tot uiting kwam in den ty'd, welke voor de eerste tien kilo meter 9 min, 18 sec. bedroeg. Precies na twintig kilometer zette Wals' gangmaker Kaser hem tot meer spoed aan en onder luide toejuichin gen schoot de ex-Zesdaagsche ster in pijlsnelle vaart over Heymann heen, deze daardoor op een ronde achter zich brengend. Wals' positie werd hierdoor bijzónder gunstig. Maar de gangmaker van Wals was nog lang niet tevreden met dit resul taat en ondernam na vijfentwintig kilo meter een nieuwe formidabele sprint, welke hem over Lemoine en Ronsse heenbracht. Drie ronden rustte de Nederlandsche kampioen uit en toen sprong hij op Canaz za af, om ook deze een lap te bezorgen. Het moge misschien waar zijn, dat Wals in die ronden onverstandig reed, maar het was daverend, het was brillant, het pakte. Het deed alle Hollandsche harten goed. Dertig kilometer waren gereden, toen Vrouwe Fortuna op de piste verscheen, en zie, zonder aarzelen klopte zij Wals ver trouwelijk op den tengeren rug, minder vriendelijk was zij tegen Lemoine en Ronsse, die in onderling duel beiden van den rol afkwamen, zoodoende een ronde verliezend. Toen reed de rivaal van den Nederlander, Canazza, uit, die met den Franschman op een ronde lag. Regelmatig kreeg Wals nieuwe aanvallen te ver duren. maar niets hielp. Van top tot teen was Wals geladen met fighting spirit. Nauwelijks waren dc eerste honderd ronden achter den rug of de Rotter dammer vatte zijn machtigen op- marsch naar de zege weer op. Een meer dan moorddadig tempo werd ingezet en weer passeerde een luid bejubelde Wals zijn tegenstander, als of het hem geen moeite kostte. De snelle flitsende vluchten van den Nederlander wekten levendige herin neringen op aan de dagen van weleer, toen hij in het R.A.I.-gebouw in het kleine houten kuipje met dezelfde rij stijl de grootste triomfen vierde. En hoe meer het einde naderde, hoe meer de Zesdaagsche sfeer over Wals vaardig werd. Een schitterend dn onver getelijk het duel met Canazza, die ondanks zijn twee ronden achterstand moedig vol hield, besloot de race in de laatste dertig kilometer. Steeds kwain de fanatieke zui derling weer op de rood-wit-blauwe trui af, steeds weer ontspon zich tusschen de rivalen een meedoogenloos gevecht, en steeds trok Wals weer aan het langste eind, een leder ln vervoering brengend met zijn vlijmende onweerstaanbare sprints. Iedere stormloop van Canazza werd afgeslagen en slechts Lemoine, die drie renden achterstond had, kon over den Nederlanders heen komen en een ronde terug nemen. Toen was het echter afgeloopen. Ten derde male verhoogde Wals zijn tempo en prach tig geleid door Kaser ging hij de laat ste tien kilometer in, om verder vrij wel ongestoord de race uit te rijden. Noch Lemoine, noch de leeggereden Canazza was in staat om den kam pioen te bedreigen. Hij won, zooals hij had willen winnen, van den eersten tot den laatsten K.M., heer en meester van het terrein. Zijn voorsprong op Lemoine, die tweede werd geclasseerd, bedroeg twee ronden, 1. Wals. Nederland, 1 uur 26 min. 52 sec. voor de 100 KM. 2 Lemoine, Frankrijk, op 1125 meter. 3 Canazza, Italië, op 1250 meter. 4. Heimann, Zwitserland, op 1850 meter. Rons*. gaf na den flSsten kilometer op. JAN DERKSEN OP DE KRANT! Hij is de kalme, rustige jongen gebleven. En daar stapte vanmorgen om 11 uur de nieuwe ster aan den interna tionalen wielerhemel de redactiekamer binnen! Hij logeerde bij zijn vroegeren koppelgenoot Jan Pronk, doolde vanmor gen door de straten en wipte even ons bureau binnen, waar we een half uurtje met hem gepraat hebben over alles en nog wat, ook over hoe is het moge lijk! de wielersport! We hebben nog eens weer de wereldkam pioenschappen de revue laten passeeren, we hebben thans uit zijn eigen mond gehoord, hoe Jan Derksen zijn ritten reed, hoe hij won en verloor en tenslotte de derde plaats veroverde. En daarna hebben we gepraat over de maanden vóór de kampioenschappen en over de naaste toekomst. Ja, heel best tevreden en Guus Schil ling ookl, was het antwoord op onze vraag, of hij over zijn eigen prestaties ln de wereld kampioenschappen content was. En hij ver telde, hoe hij Zondag den eersten rit van v. d. Vijver won en hoe deze daarna, voor den tweeden rit, een „grooter mes" opzette en toen gemakkelijk won. Wat moest ik toen doen? Ik had vrijwel nooit 25-7 gereden en om nou toch een kans te hebben tegen den kracht-mensch v. d. Vijver (die het van souplesse en van een korten sprong heelemaal niet moet hebben, maar Juist van een harden, snellen rit) zette ik toen ook een grootere versnelling op. Maar 't ging niet en v. d. Vijver kwam ln de finale. Met Loatti, die Ooms royaal geklopt had. Ooms en ik reden daarna met dezelfde versnelling om de derde plaats en nu was ik eindelijk Ooms eens te vlug afl Eindelijk eens te vlug af? Derksen bedoelde daarmee, dat hij Ooms voor het eerst klopte in een wedstrijd, waar het op aan kwam. Een paar dagen voor de nationale kampioenschappen klopte hij den Haarlemmer ln Utrecht, een paar dagen na die kampioenschappen bewees hij in de re vanches zijn meerderheid over Ooms, maar in den strijd om den titel zelf was Ooms de meerdere. Dank zij natuurlijk diens grootere taktiek. Hoe waren anders je overige ritten? En Derksen vertelt verder, dat hij zijn se ries gemakkelijk won en toen Zaterdag ln de kwart-eindstrijden den rappen Italiaan Astolfi tegenover zich kreeg. Dat was de ge vaarlijkste tegenstander, die in de training keer op keer Loatti had geklopt. Maar het ging best en met meer dan een lengte won de Jonge Hollander. We hadden ergens gelezen, dat Derksen zich zoo zenuwachtig voelde vóór de wed strijden en dat hij van Zaterdag op Zondag

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7