i 8 IBUmmlaad Verkeer s o ngeluhhett Ernstige botsing bij Vlijmen Eén doode, één gewonde. Kind door motor gegrepen. Ernstig gewond. De weg is geen speelplaats. Jongen ernstig gewond. GEMENGD NIEUWS. 11*1* Pronk wint twee nummers. JladioptOgtMMHG soeeeoo® t Metze wereldkampioen. Cor Wals weerde zich goed. TWEEDE BLAD. Gisteravond is te Vlijmen een ernstige botsing voorgevallen tusschen een motor en een truck met trailer, waarbij een motorrij der om het leven kwam en een duo-passa gier werd gewond. Op het kruispunt den Akker naderde de truck met trailer van de firma Wagenberg te Vlijmen, bestuurd door N. van der Wiel De auto reed in de richting 's-Hertogenbosch en wilde naar links oversteken. Uit de rich ting 's-Hertogenbosch kwam de 34-jarige motorrijder J. van Gerven aanrijden, met op de duo J. Suring, beiden uit 's-Hertogen bosch en werkzaam bij het Groot-Zieken- gasthuis aldaar. Ter hoogte van het middel ste stel wielen botste de motor tegen den vrachtwagen en de berijders smakten tegen den weg. Van Gerven bleek een bloeduit' storting aan het hart te hebben gekregen en overleed enkele minuten na het ongeluk Suring liep een kaakfractuur en een diepe vJeeschwonde aan het hoofd op. Hij werd naar het Groot-Ziekenhuis te den Bosch ver voerd. Van Gerven was gehuwd, doch had geen kinderen. Gisteravond werd het driejarig meisje Zuidema, wonende aan de Langeleegte te Veendam, gegrepen door een motorrijwiel bestuurd door den heer W. van den B. uit Groningen. Het kind kwam plotseling achter een stilstaanden vrachtwagen vandaan om den rijweg over te steken. Zeer ernstig aan het hoofd gewond werd het kind opgenomen. Twee geneesheeren, die spoedig ter plaatse waren, constateer den een ernstige schedelfractuur. Na te zijn verbonden werd het meisje met spoed naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor het leven van het slachtoffertje. Gistermiddag te 5 uur is op den Hemweg bij Amsterdam nabij de brug over de Balk- haven een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een tienjarige jongen zware verwon dingen opliep en twee mannen licht werden gewond. Het kind speelde op den rijweg, terwijl uit de richting Zaandam met een kalmen gang een motorrijwiel naderde, waarop zich twee mannen bevonden. De jongen, die niet op het verkeer lette, liep, hoewel de motorrijder signalen gaf, tegen de motor op. De knaap sloeg tegen de straat, de motorrijder raakte zijn stuur kwijt en kwam met duorijder eveneens te vallen. De jongen brak een been en liep een zware hersenschudding op. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De duorijder kreeg schaafwonden aan handen en gelaat. Na in een ziekenhuis te zijn verbonden is hij naar huis terugge keerd, evenals de motorrijder die een arm- wonde had. De motor werd licht beschadigd. INBOEDEL VAN DE TEBJE VIKEN IN BESLAG GENOMEN. Zooals men zich wel zal herinneren heeft op 15 Augustus j.1. een tragisch ongeluk plaats gevonden aan boord van den grootsten walvischvaarder ter wereld, het Noorsche s.s. „Terje Viken", in de Amsterdamsche haven, waarbij een Am- sterdamsch koopman en een Noorsche matroos om het leven zijn gekomen. De koopman A. Matteman was, op uitnoodi- ging van den adjudant-tolk C. J. van Alphen, mee aan boord gegaan om oude trossen op te koopen. Toen de koopman in de tank, die als opslagruimte dienst doet, afdaalde, hoorde men plotseling een slag. De man was door gas bedwelmd naar be neden gestort in de diepe tank, en was vrijwel onmiddellijk dood. Ditzelfde lot onderging de Noorsche matroos, die op heldhaftige wijze den koopman wilde redden. Politie, justitie en brandweer stelden een uitvoerig onderzoek in, doch van strafrechterlijke schuld bleek geen sprake te zijn. De vrouw van den koopman echter moest door dit tragisch ongeval haar kost winner missen. Zij is thans geheel zonder bestaansmiddelen en maakt aanspraak op een schadevergoeding in den vorm van een levenslange uitkeering. De familie van den overleden koopman wendde zich tot mr. Is. Coopman, die van den presi dent der rechtbank verlof kreeg het z.g. vreemdelingen-beslag te doen leggen op den walvischvaarder, daar, wanneer dit schip eenmaal het ruime sop gekozen zal hebben, eventueel verhaal der weduwe niet mogelijk zal zijn. Gistermiddag heeft de deurwaar der, Joh. M. van Twuyver met zijn helpers, en in tegenwoordigheid van de havenpolitie, beslag gelegd op een deel van den inboedel van het schip, toebehoorende aan den kapitein en de Walvischvaarders-maatschappij. In het request aan den president van de Arrondissementsrechtbank heeft mr. Coopman gesteld, dat de normale voor zichtigheid in het maatschappelijk ver keer vordert, dat de kapitein, althans de reederij, althans de door de reederij daar toe aangestelde, er voor zorgt, dat een tank van een onder zijn verantwoording staand schip, niet gevuld is met gas, ten gevolge waarvan een derde wordt gedood. Voorts stelde mr. Coopman, dat de man, als handelaar in oude scheepsmaterialen, een som genoot van circa vijftien gulden per week, zijnde 780 gulden per jaar. Rekening houdende met den wederzijd- schen stand en fortuin van partijen, stelde hij de schade op twee derden van hetgeen Matteman de komende vijftien jaar had kunnen verdienen. Dit maakt over vijftien jaar een bedrag van 7800 gulden. De deur waarder heeft dit beslag, dat door den president, mr. van Royen, werd toegestaan, beteekend aan den eersten officier van de Terje Viken, die thans in het dok van de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij ligt. DERDE GEVAL VAN KINDER VERLAMMING TE NEDER- HARDINXVELD. Scholen gesloten. Te Neder-Hardinxveld heeft zich een der de geval van kinderverlamming voorge daan, n.1. bij den zestienjarigen zoon van d< familie A. Lense. De jongen is opgenomen in het ziekenhuis te Dordrecht. In verband met deze ziekte zullen scholen voorloopig tot 7 September a.s. ge sloten blijven. de DE N.Z.H.R.M. REDT HAAR 6000STEN SCHIPBREUKELING. Engelsch jacht verkeerde in nood Op den morgen van koninginnedag is een klein Engelsch jacht, dat de haven van Scheveningen wilde verlaten, op den Noord pier vastgeloopen. In verband met de zwar branding kwam het scheepje al dadelijk in een gevaarlijke positie te verkeeren. De mo torreddingboot „Zeemanshoop" van di Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij, die dadelijk uitvoer, slaagde er na veel moeite in het jacht, waarop zich vijf personen bevonden, in behouden haven te brengen. Met deze redding heeft de Noord- en Zuid hollandsche Reddingmaatschappij tevens een jubileum geboekt. Het was n.1. de 6000ste schipbreukeling, die sedert de oprichting van de maatschappij in 1824 werd gered. de BOERDERIJ MET TWEE HOOIBERGEN AFGEBRAND. In den nacht van Woensdag op Donderdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een opslagplaats van hout staande bij de eenige honderden jaren oude boerderij, be woond door IJ. Doeleman aan den Breeweg te Vlaardinger-Ambacht, aldus het Hbld. Het vuur deelde zich spoedig mede aan de met een rieten dak bedekte woning, als' mede aan een der twee in de nabijheid staan' de hooibergen. Zoowel woning als hooiberg stonden in enkele oogenblikken in lichter' laaie. Het vuur werd door de brandweer uit Vlaardinger-Ambacht met 5 stralen aange pakt, doch men kon niet verhinderen dat de boerderij en hooiberg geheel uitbrandden De bewoners hadden zich bijtijds in veilig heid kunnen stellen, terwijl 'n paard en ook eenig klein vee konden gered worden. De boerderij, eigendom van den heer Speelman uit Overschie, alsmede de inboe del zijn verzekerd. DE INBESLAGNEMING VAN HET S.S. „GARBI". Vandaag Belgische stap te Den Haag. Heden zal de diplomatieke vertegen woordiger van België bij de N e d e r- landsche regeering stappen onderne men naar aanleiding van de beslaglegging op het s.s. „Garbi". UITZENDING REDE H. M. DE KONINGIN NAAR OOST EN WEST. Ontvangst was goed. Zooals reeds was aangekondigd, waren ook Oost- en West-Indië in de gelegen heid gesteld de rede van H. M. de Ko ningin, op 31 Augustus voor de microfoon gehouden, te beluisteren door uitzending over de rijkszenders en door de Phohi. Met het oog op het tijdsverschil geschied de de uitzending naar West-Indië in den daarop volgenden nacht door middel van gramofoonplaten. Uit ontvangen berichten is gebleken, dat de uitzending zeer goed overgekomen is, in het bijzonder over den P.C.K.-zender met enkelen zijband, welke uitzending des wege door de Indische P. T. T. werd gere- layeerd ten behoeve van de Nirom en eenige particuliere zenders. J. F. v. d. Broek t. - Gistermiddag is te Nijmegen overleden na een langdurig lijden de heer J. F. van den Broek, directeur van het dagblad De Gelderlander te Nijmegen. De boterheffing. - De heffing en de steunuitkeering op boter zijn, behoudens tüsschentijdsche wijziging, voor de week van 1 tot 8 September vastgesteld op 55 cent per K.G. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 75 cent per K.G. Boterprijs Kopenhagen. - De officieele Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 243 kronen of 97 cent per K.G. Telefoontarief met Denemarken gewij zigd. - Met ingang van 1 September is het tarief voor telefoongesprokken met geheel Denemarken vastgesteld op 3.45 per 3 mi nuten in de daguren en 2.10 in de nacht uren. De indeeling van dat land in twee tariefzones is daarmede vervallen. Vlam in de pan. - Gisteravond is te Amsterdam in een perceel aan de Tweede Goudsbloemdwarsstraat de vlam in een pan met vet, welke in een gasoven stond, gesla gen. Bij het blusschen van het vuur liep de 26-jarige bewoner van het perceel ernstige brandwonden aan de linkerhand op. De man, die niettemin kans had gezien het vuur geheel te dooven, werd door den brandweer verbonden. Mr. P. Rink. - Als een merkwaardige bijzonderheid kan worden gemeld, dat mr. P. Rink, die 13 Aug. j.L 87 jaar is geworden, de eenige nog levende is van de toenmalige Tweede Kamerleden, die op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam deel genomen hebben aan de inhuldiging van de Koningin en haar trouw hebben gezworen. 1 Regeling overmaken van Iooncn ui Duitschland. - De directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling maakt bekend, dat een wijziging in de regeling tot het overmaken via de clearing van loonoverschotten van Nederlandsche hoofd- en handarbeiders in Duitschland te wachten is. Er kan niet worden bevorderd, dat loon overschotten van bedoelde arbeiders, die na den 4den Setember 1938, zonder tusschen- komst van de arbeidsbeurzen van beide lan den, arbeid in Duitschland aanvaarden, van Duitschland naar Nederland over de clearing worden overgemaakt. Overmaking van loonoverschotten van hen, die door bemiddeling van de arbeids beurzen van beide landen zijn geplaatst, zal ook verder plaats vinden. Tot nader be richt zullen ook die hoofd- en handarbeiders, wier plaatsing niet door tusschenkomst van de arbeidsbeurzen is tot stand gekomen, maar die reeds vóór den 5den September in Duitschland werkzaam waren, van de over making profiteeren. Voorzitter van den Inlandschen Politie bond in ons land. - Met het K.L.M.-vliegtuig „Valk", waarmede bestuurder Frenken giste- ren zijn eerste heen- en terugreis als Indie- gezagvoerder heeft volbracht, is gistermid dag op Schiphol aangekomen de voorzitter van den Inlandschen Politiebond Raden K.K. Sosrodanoekoesoemo, die het inlandsche politiepersoneel tijdens de jubileumfeesten ter gelegenheid van de 40-jarige regeerings- periode van H.M. de Koningin, officieel hier te lande zal vertegenwoordigen. Wielrennen. HET KERMISPROGRAMMA DER ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Jan Derksen wordt gehuldigd! De eerste Zondag der Alkmaarsche kermis is steeds gereserveerd voor de motorraces, de tweede Zondag brengt ons jaar in jaar uit groote interna tionale wielerwedstrijden. Zoo zou het ook dit jaar gebeuren, maar de wereldkampioenschappen hebben een spaak in het wiel gestoken: tot en met Zendag is aan alle profs een startverbod opgelegd door de N.W.U., zoodat de groote mannen Zondag niet in Alkmaar kunnen komen. Maar moeten we daar nu om treuren? Wij hebben het dezen zomer toch al zoo dikwijls meegemaakt, dat de populaire wedstrijden, welke hier verreden zijn, buitengewoon interessant waren en dat men heusch niet een aantal sterren noodig heeft, om een wedstrijd levendig te maken. Welnu, de directie der Alkmaarsche baan heeft voor Zondag een goed en gaaf programma in elkaar gezet van uitsluitend onafhankelijken en daarbij de toestem ming der N.W.U. kwam juist af het Alkmaarsche koppel EversPronk mogen indeelen. Het veld voor den 50 K.M. kop pelwedstrijd ziet er als volgt uit: Roesvan Rossum, BoslandKorridon, te Loo Wagenaar (een zeer bekend Limburgsch koppel), DuineveldGlas, Bakker- Rijneveld, WeemaesFranken (de popu laire Zeeuwen), Schieveenv. d. Stel en PronkEvers. De Alkmaarders krijgen het dus zwaar te verduren, want nog nimmer hebben zij in een veld met zulke tegenstanders ge kampt. Voor de pauze wordt er o.a. een omnium gereden tusschen Pronk, Roes en te Loo. De omnium bestaat uit een spurt, een jachtrace over 4 K.M. en tijd tijdrace over 500 Meter. Schieveen en Bakker rijden een achtervolging over 5 K.M., de anderen rij den een 5 K.M.-wedstrijd en vervolgens sprintwedstrijd. De nieuwelingen vullen het programma aan met twee series van 3 K.M. en een finale van 5 K.M. Hiervoor zijn o.a. inge schreven Peters en Bijsters, de twee snelle Haarlemmers, die reeds zulk een popula riteit hebben veroverd in Alkmaar. Dit is dan in groote trekken het pro gramma voor a.s. Zondag. Ten slotte nog mogen we melden, dat Jan Derksen gehuldigd zal worden. Hij zal op het bekende schavotje worden toege sproken en daarna een eereronde rijden. Zoodat al met al de Alkmaarsche Wieler baan voor Zondag met een goed program ma voor den dag komt. Peters en Bijster de snelste nieuwelingen. Voor het eerst sinds langen tijd heb ben wij op de trainingswedstrijden op de Alkmaarsche wielerbaan geen kop pelwedstrijd voor amateurs en onafhan kelijken gehad, omdat zich voor dezen koppel wedstrijd slechts vier koppels op gaven. Gelukkig zorgden de nieuwelingen voor een levendig spel in hun koppel- koers, zoodat het "rij talrijke publiek nog best tevreden was met het gebo- dene. En toch had die koppelwedstrijd van nieuwelingen nog boeiender kunnen zijn, als Bos maar wat strijdlust getoond had. De strijd ging natuurlijk tusschen de Haarlem mers PetersBijster en de Alkmaarders BosOttenbros en waar Peters van de vier de beste sprinter is, hadden de Alkmaarders moeten probeeren, een ronde uit te loopen. Dat begreep Ottenbros deksels goed en hij probeerde het dan ook een paar keer, maar Bos vertikte het. En steeds werd alle door Ottenbros veroverde winst weer teniet ge daan door het laksche rijden van zijn part ner, die veel en veel beter kan. Beide koppels hebben de rest van het veld eenige keeren gelapt op Hollebeek—Veer man na die sléchts een ronde r:h1er kwa men. In de klassementen trad Ekkers op den voorgrond door de twee eerste klasse menten te winnen. Zaterdag 3 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.p. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Progr. voor arbeiders in de Continubedr. 12.-1.45 Gr.pl. (12.15 Ber.) 2.— Es- meralda-septet. 2.30 Orgelspel. 3.— Rep 3.30 Gr.pl. 4.30 Esperanto- uitz. 4.50 Gr.pl. 5.10 Wat vak-orga nisatie in 40 jaar democratie tot stand bracht, causerie. 5.30—6.— Filmland. 6.05 Orgelspel. 6.30 Sport- rep. 7.10 Politiek radiojournaal. (7 30 VPRO: De radio in 40 jaar, causerie). 8.- Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Het VARA-orkest mmv. soliste en spre kers. 10.—ANP-ber. 10.10 Orgel spel. 10.30 Het Noviteiten-orkest en solisten. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (Circa 8 15 Ber.) 11.30 Godsd. halfuurtje. 12— Ber. 12.15 KRO-melodisten m. m.' v. solist. (1.—1.20 Gr.pl. 1.15 Ber.) 2.— Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.— Kinderuur. (4.— HIRO: Gr.pl. 4.05 Groote proble men, causerie. 4.20 Gr.pl. 4.25 Cau serie over Krishnamurti. 4.40 Gr.pl. 4.45 De natuurlijke opvoeding, cau serie). 5.— KRO-melodisten m. m. v. solist. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7._ Ber. 7.15 Friesrh progr. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muz. omlijsting. 8.35 Gev. con cert. 10.30 ANP-ber. 10.40 Sport- overzicht. 10.5512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het BBC-Wels-or'-ist m. m. v. soliste. 12.05 Sportrep. 12.35 Gr.pl. 1.20 Het Londens Palladium-orkest. 2.20 Orgelspel. 2.50 Het Crystal Palace Orkest mmv. solist. 3.40 Harold Sandler en z(jn Octet. 4.20 Sportrep. 4.50 Het New Georgian-trio. 5.20 H. Hall en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 BBC-orkest. 7.50 So listenconcert. 8.20 Variété-progr. 9.30 Radiotooneel. 10.Ber. 10.25 I protest, causerie. 10.30 BBC-thea- terorkest. 11.20—12.20 De Grosvenor House Dance Band. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9 10.10 en 11.20 Gr.pL 12.35 Cantrelle- orkest. 2.40 Gr.pl. 4.05 Zang. 4.20 Goldy-orkest. 5.20 Variété-progr. 5.50 Zang. 6.05 Pianovoordr. 6.52 Gr.pL 7.35 Mandolinevoordr. 8.35 Gr.platen. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-progr. 10.25 Symph.-con- cert. 11.20—12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Oswald Heyden's orkest. 8.50 Dan- ziger Landesorkest. 12.20 Weensch Symphonie-orkest. 2.30 Gr.pl. 4.05 Intermezzo. 4.20 Omroep-Amuse- mentsorkest, kinderkoor en solisten. 7.20 Trioconcert. 8.30 Cavalleria rusticana, opera. 9.35 Gr.pl. 10.50 Georg Nettelmann's orkest en het Walter Raatzke-kwintet. 12.20—3.20 Omroep-Am.-orkest, Fierke-kwin- tet en militair orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepklein- orkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Het Guedar- riana-orkest. 2.50 Vioolvoordr. 3.20 Vervolg orkestconcert. 4.05 Om- roepdansorkest. 4.35 Zang. 5.20 Gr.pl. 6.20 Omroepkleinorkest mmv. solisten. 8.20 Omroepdansorkest en solist. 9.05 Raditooneel. 9.35 Verv. van 8.20 10.30 Populair concert. 11.20—12.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 J. Schnijders' orkest. I.50 Gr.pl. 3.20 Omroepsalonorkest. 3.35 Pianovoordr. 3.50 Vervolg con cert. 4.05 Zang. 4.20 Gr.pl. 5.35 en 6.— Concert. 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en -koor, pianoduo en solisten. 10.30 J. Omer en zijn orkest. 11.20—12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Em. itambour's orkest en so. listen. 8.20 Kernspreuk, ber. 8.35 O. Dobrindt's orkest en solisten. 10.20 Ber. 10.50 frioconcert. 11.05 Ber. II.20 Dresdensch orkest (gr.pl.) 12.20—2.20 Nachtconcert. (1.15 I.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.20, Parijs Radio 10.20—11.05, Radio PTT Nord II.05—12.20, Brussel VI. 12.2014.20 Keulen 14.20—15.35, Brussel Fr. 15.35—16.05, Keulen 16.05—18 20, Brussel Fr. 18.20—19.20, VL 19.20— 19.50, Keulen 19.50—22.20, Brussel VI 22.20—23.20, Keulen 23.20—24.— Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Lu xemburg 9.20—10.35, Lond. Reg. 10.35—12.35. Droitwich 12.35—16 20, Lcnd. Reg. 16.20—16.50, Droitwich 16.5021.30, Parijs Radio 21.30— 22.—, Droitwich 22.-24.—. Lijn 5: Diversen. De uitslag was: 1. PetersBijster, 10 ptn.; 2. Bos—Ottenbros. 8 ptn.; op 1 ronde: 3. HollebeekVeerman, 3 ptn.; op 2 ronden 4. KeurisRonda, 9 punten. Een deel der nieuwelingen reed verder nog een afvalrace, waarin Duins winnaar werd, met de Zeeuw en Ravestein als twee de en derde, waarb" de Zeeuw een bijzon der tactische laatste ronde reed. De overige nieuwelingen reden een klassementwed strijd, waarin Peters een prachtige demon stratie van sprinten gaf. Op meer dan fraaie wijze won hij het eerste, tweede en laatste klassement. De uitslag was: 1. Peters, 19 ptn.; 2. Ottenbros. 5 ptn.; 3. Bos, 4 ptn. Een 100 ronden-race voor amateurs en onafhankelijken kenmerkte zich door ontel bare jachten, d; echter bijna alle mislukte. Maar toen Pronk een poging ondernam, na dat er reeds flink gevochten was, toen kon het veld niet voldoenden weerstand bieden en hij was de eenige, die een ronde kon ne men. Daarna heeft hij echter enorm veel moeten verrichten, om de talrijke vluchte lingen te achterhalen, want de overige ren ners deden dat in den regel niet. Pronk had dus een zeer zware koers te rijden, maar hij deed dat uitstekend en won zeer ver diend. Siebeling en de Vries werden tweede en derde. Als intermezzo kregen we een achtervol ging tusschen de beginnelingen J. Henning en J. Ooijevaar, door eerstgenoemde gewon nen. En tenslotte een klassementwedstrijd, waarbij Pronk veruit de sterkste was. Hij won met 16 ptn.; 2. Evers 10 ptn.; 3. Siebe ling 7 ptn. en 4. Kuilboer 6 ptn. Kuilboer had derde kunnen worden, als hij twee ronden voor tijd maar niet en nog weg vrijwillig den kop had afgestaan. Er resten nu nog eenige Woensdagavond wedstrijden en dan komt de winterslaap. Voorloopig zullen we een der trouwe ren ners niet meer o^ de baan zien. Jan Groot moet op dokter's advies het rennen voor eenige maanden er aan geven. De val in Edam heeft hem meer kwaad gedaan, dan vermoed werd en met een flinke hersen schudding heeft Groot nog eenige weken rondgeloopen, zelfs nog diverse wedstrijden, w.o. een zes-avondenrace, gereden! Jan Groot hoopt echter het volgend voor jaar weer heelemaal frisch op de baan terua te komen. Ook de vierde en laatste avond van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan heeft voor de wielersport weer uren van hoogtij en historie gebracht. Ten aanschouwe van 30.000 wielren- enthousiasten is in het Stadion de groote slag achter de motoren geleverd. Erich Metze heroverde den titel, dien hij in 1935 aan Laquehaij had moeten afstaan, op een waarlijk schitterende wijze. Zijn landgenoot Lohmann bezette voor Severgnini de tweede plaats. Cor Wals deed voor deze drie geweldenaren weinig onder. Hij werd vierde op een ronde achter den winnaar. Wals startte schitterend van de vijfde plaats, een lange fiksche sprint bracht hem over Severgnini, Paillard en Metze en hij belandde zoodoende op de tweede plaats ach ter Lohmann. De Duitscher reed ontzaglijk hard en keek na vijl ronden Severgnini reeds in den rug. Zijn aanval werd echter door de venijnig wegspurtenden Italiaan gedecideerd afgeslagen. De eerste, die voor het hooge tempo moest zwichten was Paillard. De Franschman werd na vijftien ronden door Lohmann gelapt Ook Wals was in deze perio de bijna het slachtoffer geworden van den rondrazenden Duitscher. Wel passeerde hem de wereldkampioen, maar Wals herstelde zich goed en spoedig was de ronde achter stand weer verminderd tot 300 meter. Gang maker Kaser steunde den Nederlandschen kampioen uitmuntend en toen Wals na der tig ronden het sein tot een nieuwen storm loop gaf, bracht de geroutineerde Kaser zijn „schaduw" snel over Metze heen. Een ontzet tend snelle jacht volgde tusschen den Italiaan en Lohmann. En onder daverende toejui chingen gelukte het den langen Zuiderling na een drie ronden lange nek aan nek-race voorbij hem te komen. Lohmann raakte zelfs van den rol af, waardoor hij bijna een ronde verloor. De Duitsche vlag vond evenwel een tweeden verdediger in Erich Metze. Rustig had deze de eerste vijf-en-twintig kilometer op de vierde plaats gezeten, maar het gevaar zien de begon hij onmiddellijk zijn snelheid sterk op te voeren en spoedig zat hij reeds achter Severgnini. Wals' positie was op dat oogen- blik bijzonder ongunstig, daar hij den Ita liaan in den rug had en de verwoede Metze hem steeds maar weer opjoeg. Tot driemaal toe liep de Duitscher storm op de Italiaan- sche veste, om eindelijk na een opwindend gevecht zijn tegenstander figuurlijk ge sproken althans op de knieën te krijgen. Ook Wals werd gepasseerd. Het was toen reeds duidelijk, dat Severgnini het tegen de twee Duitschers niet zou kunnen bolwerken, daar ook Lohmann zich weer begon te roeren en den nog van het duel met Metze vermoei de Italiaan voorbijging, daarmede de tweede plaats heroverend. Na zeventig ronden hervatte Wals dapper den strijd. Hij viel Metze aan, kwam over hem heen, stormde op Pail lard af, doch de Franschman pareerde den aanval met succes. Weer zette Metze een van zijn felle spurten in en weer kreeg Wals een lap. Nog gaf de Neder lander den moed niet op. Toen de Duit scher even op zijn lauweren ging rusten maakte Wals daarvan gretig gebruik. Wederom kon Metze de rood-wit-blauwe trui langs zich zien stuiven. De strijd luwde daarna aanmerkelijk. Met ze bleef zonder bedreigd te worden den kop houden, gevolgd door Lohmann en den wei nig strijd gevenden Severgnini en Wals. Ken nelijk voelden de heeren de vermoeienis van de eerste vijftig kilometer, die in 42 min. 30 sec. werden gereden, in de beenen. Nauwe lijks waren echter honderd-vijf-en-twintig ronden achter den rug, of het geweld barstte opnieuw los. Meedoogenloos bleef Metze den armen Severgnini opjagen en het leek er veel op, dat Wals thans werkelijk definitief de vlag zou moeten strijken, daar hij tot tweemaal toe zijn gangmaker moest laten

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6