Vraag en aanbod TSJECHISCH KABINET STELDE EEN DEFINITIEF PLAN OP. HOKIG's KEUKEHSTROO P £uchtoaact MEN VERWACHT WELDRA EEN BESLISSING. Nieuwe vooretellen gaan zeer ver. De inhoud der vooretellen Nieuws in 't kort. nMnr—mmrnm- - w ®©e®®©©€> JUuUopcoQcwma «*»©®©qo| <§><3© O® ©oo© O© OOOO ©©O® «x> GOQ De algemeene toestand. Glimlachje Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? TWEEDE BLAD Na een lange periode van onderhan delingen tusschen de Tsjecho-Slowaak- sche regeering en de Sudeten-Duitschers, tijdens welke het meermalen scheen of de onderhandelingen zonder eenig resul taat afgebroken zouden moeten worden, krijgt men thans den indruk, dat weldra een definitieve beslissing zal worden ge nomen hoe deze overigens ook moge uitvallen. Een communiqué. Om vijf uur gistermiddag kwam een buitengewone ministerraad bijeen. Na afloop der vergadering werd een com muniqué uitgegeven van den volgenden inhoud: „De onderhandelingen der Tsjecho-Slo- waaksche regeering over nationaliteiten kwesties werden in den jongsten tijd geleid in den geest, waartoe in het communiqué van 17 Augustus werd besloten. Daartoe heb ben eveneens de besprekingen bijgedragen, welke Benesj de laatste dagen heeft gehad met vertegenwoordigers der Sudeten-Duit- sche partij. In de op 5 September bij president Be nesj gehouden bespreking heeft het ka binet het definitieve plan opge steld, dat zoo spoedig mogelijk zal wor den voorgelegd aan de vertegenwoordi gers der Sudeten-Duitsche partij". Zware offers. In officieele kringen te Praag, zoo meldt Beuter, is men er zich van bewust, dat de algemeene toestand zoo critiek is, dat Tsje- cho-Slowakije een bijdrage moet leveren tot de zaak van den vrede, zelfs wanneer dit zware offers met zich mede brengt. Deze bij drage zou een plan tot regeling zijn, dat de eischen van Henlein zoo ver tegemoet komt, dat men van gevoelen is, dat er geen moei lijkheid zal bestaan ten opzichte van de aanvaarding van dit plan door de Sudeten- Duitschers als grondslag voor besprekingen. Reuter verneemt in dit verband van gezaghebbende zijde, dat het nieuwe voorstel der Tsjechische Yegeering de Sudeten-Duitsche eischen, vervat in de acht te Karlsbad verkondigde punten, vrijwel volledig inwilligt. De beteekenis van het communiqué. Havas meldt uit Praag het volgende: Het gisteravond gepubliceerde communi qué is van zeer groote beteekenis: de nieu we door de regeering uitgewerkte voorstel len, die aan de Sudeten-Duitsche partij zul len worden voorgelegd, worden defini tief in genoemd. Het is een groot woord aan den vooravond van Neurenberg. Om er de geheele draagwijdte van te begrijpen, moet men zich, aldus Havas, de laatste ge beurtenissen herinneren: Gwatkin heeft gisteren door tusschen- komst van Henlein het antwoord ontvangen op het door Runciman op Hitier gedaan be roep. Runciman heeft vandaag een langdu rige bespreking gehad met president Benesj en de ministerraad, waarin het communiqué werd uitgewerkt, werd voorgezeten door Benesj. Men kan dus zeggen, dat de minister raad, tenzij het de raadgevingen der En- gelschen heeft veronachtzaamd, voor stellen heeft opgesteld, die door Runci man zijn goedgekeurd. Aangezien deze voorstellen definitief worden genoemd, moet Runciman van meening zijn ge weest, dat de regeering te Praag bij haar concessies niet verder kon gaan. Onder deze omstandigheden is het van belang te weten of de Sudeten-Duit schers, wien deze voorstellen zeer ze ker bij de geheime besprekingen der laatste dagen zijn medegedeeld, het er mede eens zijn. Indien dat het gevalis, staat men voor een regeling. Indien dat niet het geval is, staat men voor een kwestie van geweld. Moest Tsjecho-Slowakije zwichten? De aanwijzingen, welke men hier en daar verkrijgt, geven neiging tot de gedachte, dat de eerste onderstelling goed «is. Onder den druk van Engeland zouden de Tsjechen dus hebben toegegeven. Men heeft dienaangaande nog geen en kele bijzonderheid, dat de beginselvastheid, door verschillende Sudeten-Duitsche leiders gisteren uitgesproken, laten te dezen opzich te geen twijfel. De Sudeten hebben ver klaard niets van hun te Karlsbad opgesomde eischen te laten vallen. De ministerraad te Praag heeft ongeveer vier uren geduurd. Men verwacht, dat he den nieuwe onderhandelingen zullen worden gevoerd. Morgen is dan een definitief communiqué te verwachten. Sudeten-Duitschers beraadslagen. Gisteren is te Eger een gemeenschappe lijke bespreking gehouden door Henlein met de afgevaardigden Hermann Frank, Kundt, Peters, Rosche en met Sebekowski en Schic- ketanz. De onderhandelingsdelegatie gaf een uitvoerig rapport en Henlein behandelde de gebeurtenissen van de afgeloopen week, zijn bezoek aan Hitier en zijn onderhoud met Gwatkin. Voorts werd een reeks concrete incidenten en gebeurtenissen behandeld, die bewijzen, zoo zegt het persbureau der Sudeten-Duit schers, dat het optreden der overheid niet tot een ontspanning in het Sudeten-Duitsche gebied bijdraagt. „Alle ingekomen berichten toonen den onhoudbaren toestand aan, die slechts door de snelle en omvangrijke uitvoe ring van de acht eischen van Karlsbad van Henlein kan worden beëindigd", Het schynt dat aan deze eischen inmiddels zeer ver tegemoet gekomen is. Tsjechische uitzending van Radio- Weenen. De Duitsche radio te Weenen heeft Za terdagavond haar eerste uitzending in de Tsjechische taal gegeven. De omroeper was een vrouw, wier accent duidelijk haar Duitsche afstamming verried. Het motto van haar redevoering was „De waarheid zal overwinnen", het nationale devies der Tsjechen, en zij trachtte hieruit ironische conclusies te trekken, zonder echter recht streeks aanvallen op Tsjecho-Slowakije te doen. In doorgaans goed ingelichte kringen wordt vernomen, dat de beginselen, waarop de voorstellen der Tsjecho-Slo- waaksche regeering aan de Sudeten- Duitschers zijn gebaseerd, de volgende zijn: 1. toekenning van territoriaal zelfbe stuur; 2. erkenning van de volkomen gelijk heid van status; 3. erkenning van de gelijkheid der talen. Deze punten voldoen aan de principieele voorwaarden, die de Sudeten-Duitsche ver tegenwoordigers Kundt en Sebekowsky ge steld hebben, toen zij aandrongen op voor afgaande aanvaarding hunner grondbeginse len alvorens de onderhandelingen over de bijzonderheden voort te zetten. Een feit is, dat de Sudeten-Duitschers, niettegenstaande hun beweringen over ter rorisme en onderdrukking, zich in het Sude ten-Duitsche gebied reeds grondig hebben kunnen organiseeren. Zij hebben om zoo ce zeggen schijnministeries en de gisteren ge dane aankondiging van een nationaal bureau voor de openbare gezondheid was kenmer kend voor de grondigheid hunner plannen. Zij beschikken ook over een politie-organi- satie, „Freiwillige Schutzbuna" genaamd, welke op denzelfden leest geschoeid is als de S.S. in Duitschland. Verder zijn al hun motorvoertuigen ingeschreven voor gebruik in dienst van de partij. Overstroomingen. - Uit Olmuets in Moravie (Tsjecho-Slowakije) wordt gemeld, dat heden de overstroomingen katastrofale vormen hebben aangenomen. In het gekana liseerde deel is de March buiten de oevers getreden, zoodat in verschillende straten het water een meter hoog staat. Sedert Vrij dagavond zijn brandweer en militairen on afgebroken bezig. Het verkeer in de straten wordt met bootjes gehandhaafd en uit vele woningen konden slechts enkele meubel stukken worden gered. Bandieten houden een autobus aan. - Nabij Botosani in Moldavië (Roemenië) hebben vier met geweren gewapende ban dieten een autobus met twintig passagiers aangehouden. Zij beroofden de passagiers van 300.000 lei. Men vermoedt het hier te doen te heben met ontsnapte gevangenen. Politieke agitatie in Brazilië. - Vol gen niet bevestigde berichten van de Brazi- liaansche grens zouden de troepen van Li- vramento in de kazernes geconsigneerd zijn in verband met de politieke opwinding in den staat Rio Grande de Sul. Verscheidene leden van de familie van den oud-gouver neur Flores da Cunha zouden zijn gearres teerd. De Braziliansche ambassade spreekt de berichten tegen en verklaart, dat er rust heerscht in Rio Grande do Sul. Overstrooming in Silezië. - De overstroo ming van de Neisse in Silezië (Duitschl.) neemt af. De overstrooming heeft aanzien lijke schade veroorzaakt. Te Glatz en elders zijn talrijke huizen ingestort en verschei dene plaatsen zijn geheel geisoleerd. Acht personen zijn om het leven gekomen. Zondagochtend is tijdens den dienst in de St. Jakobuskerk de grond verzakt, zoodat onder de bezoekers bijna een paniek was ontstaan. De kerk werd direct gesloten. In het geheel zijn vier bruggen over de Neisse o.m. een spoorbrug bezweken. Naar later bekend werd, is by de spoor brug een brandweerman door het water meegesleurd. Hy kon niet meer worden ge red. Proefbestellingen aan wapenfabrieken. - President Roosevelt heeft een crediet van 2 millioen dollar ter beschikking van het mi nisterie van oorlog gesteld, bestemd voor het doen van proefbestellingen bij de parti culiere wapen- en munitie-industrie, ten einde deze ondernemingen met de massa productie vertrouwd te maken. Textielarbeiders te Rijssel in staking. - Vrijdag zijn 14.000 arbeiders der jutefabrie- ken in het Fransche departement Somme in staking gegaan. Zij eischen een verhooging der loonen. De terreur in Palestina. - Langs den jpoorweg van Haifa naar de Egyptische grens is de staat van beleg afgekondigd. Op den weg van Haifa naar Jenin is een bekend terroristenleider gearresteerd. De autoritei ten weigeren evenwel zyn naam bekend te maken. De toestand in Palestina is Zondag ochtend ernstiger geworden. In een gevecht met troepen zijn veertien Arabieren gesneuveld. By verschillende aanslagen zijn drie Arabieren en een jood om het leven gekomen en twee personen, onder wie een joodsch douanebeambte te Haifa zwaar ge wond. Verscheidene joodsche winkels zijn in brand gestoken, tusschen Lydda en Haiffa is een goederentrein omgeworpen. Elders zijn drie landmijnen ontdekt. Integralisten veroordeeld. - Het Brazi- liaansche rechtscollege voor de nationale veiligheid heeft 182 integralisten wegens deelneming aan den opstand van 11 Mei in Rio veroordeeld tot gevangenisstraffen tus schen drie maanden en tien jaar. Negentien verdachten zijn vrijgesproken. Auto-ongeluk in Noord Carolina. - Bij 'n auto-ongeluk, dat gisternacht by Belmont (Noord Carolina, Ver. Staten) is gebeurd, zijn vijf personen om het leven gekomen en werden 28 gewond. De taifoen in Japan. - De taifoen die in Japan gewoed heeft, heeft op het eiland Sjikokoe aanzienlijke schade veroorzaakt, o.m. in de prefectuur. Tokoesjima, waar ne gen personen werden gedood, drie gewond, en waar elf personen vermist worden. Acht en dertig huizen stortten hier in, drie wer den weggespoeld, 577 overstroomd, zes bruggen meegesleurd door het water en acht dijken vernield. Voorts werden in de pre fectuur Kagawa vijf huizen weggespoeld en vijfhonderd overstroomd, terwijl elf perso nen, voor het grootste deel visschers, ver mist worden. De taifoen volgde een weg over de Japan-, sche zee, vervolgens over midden Japan tusschen Kobe en Okayama. In het lage deel van Osaka liepen ongeveer 30.000 woningen onder door een vloedgolf, die echter verder geen schade veroorzaakte. Kobe is ook voor ernstige schade gespaard gebleven. De taifoen, welke over het centrum van Japan heeft gewoed, heeft de stad Hili nabij Takoaka in brand gestoken. Tweeduizend huizen zijn verwoest. Er zijn verscheidene slachtoffers gevallen. De taifoen vervolgt thans zijn weg naar het noordoosten. Labour-day in Amerika. - In het week end, dat ditmaal met de Labourday verlengd is, zijn 273 personen bij ongelukken om het leven gekomen. Ontslag van joodsche ambtenaren. - Volgens een officiëele mededeeling heeft het Italiaansche ministerie van binnenland- sche zaken negentien joodsche ambtenaren van dat ministerie ontslagen. Woensdag 7 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 9.30 Keukenpr. 10.— VPRO-morgenwi.i- ding. 10.20 Uitz. voor arbeiders in de Continubedr. 11.40 Voor de werkloozen. 12.Gr.pl. (12.15 Bei.) 12.301.45 Esmeralda en solist. 2. Kniples. In de pauze gr.pl. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.Orgel spel. 6.30 Gr.pl. 6.45 Causerie over de 39ste Nederlandsche Jaarbeurs. 7.— Felicitaties. 7.06 Vocaal con cert. (7.30 VPRO: Koningin Wilhel- mina en het Vredespaleis, causerie). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Fantasia. 9.— Deel. 9.15 VARA-orkest, m. m. v. soliste. 10.— ANP-ber., hierna gr.pl. 10.15 VARA-orkest. 10.45 Gr.pl. 11.— Met wie(n) zal ik niet trou wen? causerie. 11.3012.— Dans muziek (gr.pl.) HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.30 Ge- lukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11 ,Gr.pl. 11.15 Vioolvoordr. met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 1.— Orgelspel. 2.— Gr.pl. 2.50 Gedeeltelijke uitz. van de Aubade op den Dam. 3.15 Gr.pl. 3.30 Amst. Kamermuziekkwartet en gr.pl. 4.45 Gelukwenschen. 5.— Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. (6.30 Onderwijsfonds voor de binnen vaart: Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregl.) 7.— Ber. 7.15 Geref. Friesche uitz. 7.45 Rep., evtl. gr.pl. 8.— ANP- en herh. SOS- ber. 8.15 Veertig jaar Nederland onder de regeering van H. M. ko ningin Wilhelmina, mmv. sprekers (o.a. dr. H. Colyn en den Gouver neur-Generaal van N. O. I.), het NCRV-orkest en gemengd koor. 10.— ANP-ber. 10.05 Haarl. Motet en Madrigaalvereen. en gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.Gr.pl. 11.50 12.— Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Mada Yelrish Trio. 11.50 Het Aston Hippodrome orkest. 12.50 Uit Ber- lyn: Wilfried Krüger's orkest, de Metropol-zangers en solist. 1.35 Het Philip Whiteway-ensemble. 2.05 BBC-Schotsch-orkest. 2.50 Orkest van de Fodens-Motorfabrieken. 3.25 Sportrep. 3.45 't John MacArthur Kwintet. 4.205.10 Vesper. 5.20 Jazzmuziek (gr.platen.) 5.40 Reg Pursglove en zyn orkest. 6.20 Ber. 6.45 't Erith British Legion Orkest. 7.20 Gr.pl. met toelichting. 7.50 J. Marais en zijn Bushveld Band, m. m v. solisten. 8.20 BBC-Symph.- orkest, mmv. solisten. 9.55 I protest, causerie. 10.— Ber. 10.25 On this side of the water, causerie. 10,40 BBC-Harmonie-orkest. 11.20 Her man Darewski en zyn Band. 11.45 12 20 Jazzmuziek «'gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.20, 10.35 en 12.35 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05 en 3.05 Gr.pl. 3.20 en 4.20 Zang 4.35 Pianovoordr. 5.20 Cantrelle-orkest. 6.20 Zang. 6.35 Gr.pl. 7.20 Zang. 8.50 Gev. progr. 10.50—11.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Amu sementsorkest. 8.50 Gr.pl. 10.20 Ryksuitz. Rijkspartijdag 1938. 1.35 Trioconcert. 2.30 Populair concert. 4.10 Gr.pl. 4.20 Omroeporkest en so listen. 6.50 Gr.pl. 7.20 Amusements orkest mmv. pianoduo. 9.35 Om roeporkest en -kamerkoor en solist. 10.35 Gr.pl. 10.50 Omroep-Amuse- mentsorkest en solisten. 12.203.20 Nachtconcert (gr.pl.) BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Ormoep- salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50 Gr.pl. 7.20 Om- roepsalonorkest. 8.20 Militair orkest en solisten. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Omroepdansorkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 5.20 Muz. causerie met grjjl. 6.20 Gr.pl. 7.05 Zang. 7.35 Gr. pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest m. m. v. solist. 9.35 Omroepkleinorkest en solisten. 10.10 Gr.pl. 10.3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Onbekend. 10.20 Ber. 10.40 Blaaskwartet van de Berljjnsche Staatsopera. 11.05 Ber. 11.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Luxem burg 10.2010.35, Parijs Radio 10.35 —12.05, Radio PTT Nord 12.03 12.20. Brussel VI. 12.20—14.20, Keu len 14.20—15.20, London Reg. 15.20 —16.20, Keulen 16.20—17.20, Parijs Radio 17.20—18.20, London Reg. 18.20—19.20, Brussel VI. 19.20— 19.50, Luxemburg 19.5020.20, Brussel Fr. 20.2021.35, Lond. Reg. 21.35—21.55, Brussel VL 21.55— 22.30, Keulen 22.30—24.—. LUn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 11.50, Droitwich 11.5024. Lijn 5: Diversen. Ongeregeldheden te Rangoon. - Bij botsingen in Britsch Indië tusschen Birma- nen en Indische Mohammedanen zijn Zondag tien personen gedood en veertig gewond. Militairen en politie hebben posten ge vormd op strategische punten der stad, ten einde te voorkomen, dat de ongeregeldheden een grooten omvang zullen aannemen. Ostandige beweging in Chili. - Gister is in Chili een opstandige beweging in San tiago de Chili uitgebroken. Een groep per sonen verschanste zich in het gebouw van de arbeiders verzekeringskas, tegenover hel regeeringspaleis. Een tweede groep nam met een bestorming de staatsuniversiteit in en sloot zich daar op. De aanvallers vuur den op de carabiniers, van wie zij een doodden en verscheidene anderen verwond den. De beide bezette gebouwen werden door de troepen en de carabiniers omsingeld. By de incidenten zijn 59 dooden gevallen, t.w. 58 opstandelingen en een politieman. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat het thans in het ge- Alkmaar, 6 September. Het Sudeten-Duitsche probleem schijnt weldra „opgelost" te zijn. De aandachtige toeschouwer krijgt hierbij den indruk, dat de oplossing voor een belangrijk deel aan de eischen der Sudeten-Duitschers tegemoet komt. De „acht eischen van Karlsbad", door Henlein in een rede aldaar geformuleerd zullen, naar de jongste berichten uit Praag melden, vrywel volledig door de Tsjecho- Slowaaksche regeering worden aanvaard. Dit zou dus o.m. beteekenen, dat volgens punt twee het Sudeten-Duitsche gebied erkend wordt als een „afzonderlijke rechtspersoon lijkheid in den staat". Zóó ver gaat hierdoor de tegemoetkoming van Praag aan de Sudeten-Duitsche eischen, dat hier en daar en niet zonder reden! al gesproken wordt over een vrijwel vol ledige capitulatie van de Tsjecho-Slowaak- sche regeering. De Duitsche intimidatie- politiek heeft dus vruchten gedragen. Maar zij kon dat niet zoo wordt gezegd zonder dat van Engelsche zijde een sterken druk op Tsjecho-Slowakije werd uitge oefend. Waarschijnlijk doordat Engeland vrees de, dat indien de eischen der Sudeten- Duitschers niet werden ingewilligd Duitschland aanleiding zou vinden met wapengeweld het „verdrukte Sudeten- Duitsche volk" van het „Tsjecho-Slowaak- sche juk" te bevrijden een „oplossing", die al sedert eenigen tijd scheen te dreigen. Een uitvoering in de practijk van ver schillende eischen van Karlsbad kan echter ook thans nog moeilijkheden te over met zich meebrengen. Een al te groot op timisme is dan ook vooralsnog niet gewet tigd. Naast de vraag of de practijk moeilijk heden op zal leveren hetgeen wel het geval zal zijn kan de vraag worden ge steld of deze regeling de belangen en de mocratische rechten van de minderheden in het Sudeten-Duitsche gebied wel vol doende zal waarborgen. Thans schijnt dit óók al allerminst het geval te zijn. Neu trale waarnemers weten ons van de ter reur der Sudeten-Duitsche nazi's in hun gebied over andersdenkenden dingen te vertellen, die ons de thans op til zijnde oplossing met eenige huivering doet beschouwen. Wij kregen gisteren de verrassende mededeeling, dat Frankrijk zich door de internationale spanningen gedwongen zag, reservisten van de geduchte Maginot-linie aan de Oostgrens cp te roepen. Een gevolg van de Duitsche „proefmobilisatie". Waar schijnlijk begreep Frankrijk, dat deze proef gemakkelijk in ernst kon verkeeren, bij voorbeeld ter „oplossing" van het Sudeten- Duitsche probleem. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert het volgende commentaar op het bericht van Havas inzake een onder de wapenen roepen der Fransche reservisten: „Het bericht' over militaire maatregelen door Frankrijk aan onze westgrens is des te opvallender, aangezien daarin tegelij kertijd gesproken wordt van een merk bare ontspanning van den algemeenen toestand. Duitschland heeft nimmer iemand het recht betwist voor zijn verdediging het hem noodige te laten doen. Deze houding gold ook tegenover den Franschen ves tingbouw der Maginot-linie. Anderzijds kon ook Duitschland voor zich een zelfde recht opeischen om gevaren te voorkomen. Het heeft daarom gelijksoortige verdedi gingsmaatregelen aan zijn westgrens ge nomen. Zooals Duitschland de maatregelen aan Fransche zijde zijnerzijds niet heeft opge vat als een onmiddellijke en bewuste dreiging, kan ook Frankrijk omgekeerd uit de door Duitschland genomen maat regelen, welke slechts in overeenstem ming zijn met de zijne (de Fransche) geen bedreiging voor zich ontleenen en zou het er goed aan doen alle buiten het kader vallende maatregelen te vermijden". Het D. N. B. vergeet echter, dat Duitschland er in tegenstelling tot Frankrijk nog bepaalde territoriale aspiraties op nahoudt De bekende Fransche tooneelschrijver Henri Bernstein, wiens geruchtmakend duel met den administrateur der Comédie Frangaise, Bourdet, nog niet vergeten is, heeft thans opnieuw de algemeene aan dacht op zich gevestigd, door als gebaar van protest tegen de nieuwe antisemieti- sche wetten van 1 en 3 September j.1. zijn Italiaansche onderscheiding terug te zen den, begeleid door een uitvoerig telegram aan Mussolini. Dit telegram luidt als volgt: „Excellen tie In 1923 werd ik te Rome schitterend ontvangen; alle groote theaters van de stad speelden denzelfden avond een van mijn stukken en een banket werd mij aan geboden door de beroemdsten van uw schrijvers en kunstenaars, onder voorzit terschap van een minister, die mij uit uw naam begroette. Sindsdien zijn mijn wer ken dagelijks in geheel Italië opgevoerd, en ik heb van het publiek in uw prachtig land, van zijn geletterden, van zijn lei ders, van u zelf, excellentie, bewijzen van sympathie ontvangen, welke ik niet ver geten zal. U heeft mij een van de hoogste onderscheidingen van het koninkrijk wil len toekennen, door mij tot officier in de Orde van St. Maurits en Lazarus te be noemen. Veroorloof mij heden, u deze rozet terug te geven. Ik zou het niet meer als een eer kunnen beschouwen, haar te dragen, terwijl u, in naam van een pas uitgevonden rassenleer, Italiaarsche bur gers zonder blaam vervolgt". heele land rustig is. De regeering zal aan het parlement buitengewone bevoegdheden vragen, om aan een eventueelen terugkeer der opstandige beweging het hoofd te kun nen bieden. Generaal Carbz Ibanez, de vroegere pre sident en candidaat voor de volgende presi dentsverkiezingen in Chili, werd gearres teerd. Onlangs is hy uit Argentinië terug gekeerd, waar hij in ballingschap had ver toefd. DE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Pelikaan te Jodhpur, Ibis te Singapore. Thuisreis: Zilverreiger te Jodhpur, Emoe tc Athene. Hedenmorgen 7.39 uur is de Nandoe met gezagvoerder Sillevis, van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 125.5 kg. vracht, 342.5 kg. briefpost, 9 kg. pakketpost. 8 passagiers maken de reis van Amster dam af mee, t.w.: 1 naar Budapest, 1 naar Alexandrië, 1 naar Bagdad, 1 naar Basrah, 1 naar Karachi, 1 naar Calcutta, 1 naar Palembang, 1 naar Batavia. Verder maken de reis mede: 1 passagier Calcutta- Bandoeng en 2 Medan-Bandoeng. „Hoe vind je m'n nieuwen hoed, Hans? Het is een verjaarscadeau van jou!" Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p, S regels, uitsluitend 6 contant.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6