gemengd nieuws. tweede blad. OUDKARSPEL CASTRICUM NOORDSCNARWOUDE HEILOO Mond- en klauwzeer. - In de week] van 21 t/m. 27 Augustus j.1. stierven ten gevolge van het mond- en klauwzeer 47 runderen, 24 kalveren, 42 varkens en big gen en 2 schapen. Sedert de week 19-26 September 1937 stierven in totaal 3355 runderen, 4211 kalveren, 3179 varkens en biggen, 255 schapen en 65 geiten. Indisch bezoek aan het museum Boy- mans. - De sultan van Langkat heeft gister morgen in gezelschap van zijn gemalin en gevolg een langdurig bezoek gebracht aan de groote jubileumtentoonstelling in het museum Boymans te Rotterdam. Oprichting van een staalwalswerk. Naar wij vernemen wordt door Amerikaan- sche belanghebbenden de mogelijkheid overwogen tot het oprichten van een staal walswerk hier te lande. Het zou in de bedoeling liggen plaat- en betonijzer, rails en stalen damwanden te walsen voor levering hier te lande alsmede voor export te leveren. Herdenking eeuwfeest van het stede lijk museum te Utrecht. - Op luisterrijke wijze werd gistermidag onder groote be langstelling in de fraai gerestaureerde Nico- laikerk met een plechtige herdenkingsbij eenkomst, het honderdjarig bestaan van het Stedelijk Museum gevierd. Muurtje ingestort. - Gistermiddag is op j Rapenburg 120 te Amsterdam, waar een heiwerk in uitvoering is, een oud muurtje, waarschijnlijk door het gedreun van het heien, ingestort. Een ongeveer veertigjarige grondwerker, die niet meer bijtijds weg kon komen, werd onder vallend gesteente bedol ven. Het slachtoffér is ernstig gewond naar het binnengasthuis overgebracht. Inwerkingtreding pachtwet. - Bij kon. besluit is bepaald, dat de tweede en het der de lid van artikel 47 der pachtwet in wer king zijn getreden op 1 September j.1. Sigarenproductie als handwerk. - Gis ter is te Utrecht opgericht de bond van Ne- derlandsche sigarenfabrikanten, voorstan ders van handwerk. Tevens kwam een sa- menwerking tot stand met een r.k. zuide lijken bond van klein- en m'iddenstandsta- brikanten en met organisaties -te Amster dam, Apeldoorn en Tilburg. Bond van procureurs- en deurwaarders klerken. - De bond van procureurs- en deur waardersklerken en candidaatdeurwaarders heeft Zaterdag te 's-Gravenhge onder voor zitterschap van den heer A. C. Legel z'Jn jaarlijksche algemeene vergadering gehou- Het ledental bedroeg op 30 Juni j.1. 405, verdeeld over 13 afdeelingen, tegen 361 op 30 Juni van het vorig jaar. De rekening en verantwoording sloot met een voordeelig saldo van f 53.09. Uit het verslag van de werkloozenkas over het kalenderjaar 1937 bleek, dat in dat jaar aan dertien werklooze leden 1596.96 is uit gekeerd en het kapitaal der kas op 31 De cember 1937 11673.22 bedroeg. Diner voor de Indische vorsten in de Ridderzaal. - Op 14 September biedt de Ne- derlandsche regeering aan de Indische zelf- bestuurders en aan de deputaties van zelfbe- stuurders uit de Javaansche Vorstenlanden een diner aan, dat zal worden gegeven in de Ridderzaal. Voor dit Diner zijn ongeveer 150 personen uitgenoodigd. - Ernstig ongeval. - De gebroeders van der Hout te Rozenburg, waren vanmorgen bezig een vrachtauto geladen met mest te j lossen. Hierbij is de riek, welke gehanteerd werd door W. van der Hout, uitgeschoten. Het werktuig raakte W.'s broeder L. van der H. juist in het oog. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Het raadhuis in deze gemeente wordt weder geïllumineerd. Zaterdagavond was de verlichting ontstoken, wat een fraai gezicht bood. Hare Majesteit de Koningin begeeft zich met Prinses Juliana en P Kuu-nn uier \r Zondagmiddag heeft de buurtvereeni- ging „Dorpstraat" een grootsch bloemen corso gehouden. Om drie uur stelde de stoet zich op bij café Castricum, om ver volgens door Bakkum en Castricum te marcheeren naar het kermisterrein, waar de voorzitter, de heer Portegies, dank bracht voor de medewerking door de be volking getoond, om aan het bloemencorso deel te nemen. Het was een succes. Ook den autoriteiten en de politie komt een woord van dank toe voor hun medewer king. Inmiddels had de stoet zich in een kring rond de muziektent opgesteld en kon de jury (mevr. Immink en de heeren Kuenen, v. d. Berg, Heerenmans en Heeren) den locoburgemeester het resultaat overhan digen. Deze deelde hierna het resultaat mede en gaf tevens de prijzen met een toepasselijk woord uit. De prijzen werden als volgt behaald: Kinderen. 1. de Jong; 2. Mollenvanger; 3. Cranenburg en 4. Wouters. Persoonlijke prijs. 1. Familie Heek; 2. J. Lute. Vereenigingsprys. De Kruisvaart. Recla meprijs. 1. Gebr. Dijkhuizen; 2. Nieuws blad voor Castricum; 3. N. W. Portegies en 4. G. W. de Rooij. Een buitengewoon mooie groep vormde het kinderkoor „Jong Zanglust". Het had in een Oranje-optocht zeker den eersten prijs behaald, maar niet in een bloemen corso. De B.B.B. volksfeesten. De B.B.B. heeft met de feestviering niet willen onderdoen voor de andere organisaties en heeft Zaterdagmiddag en -avond een grootsch feest gegeven. De v. d. Meijleweg was voor deze gelegen heid door het gemeentebestuur aan de B.B.B. afgestaan en dus afgesloten. Het Beatrix-klok-monument was prach tig verlicht en het geheel gaf een feeste lijk aanzien, toen de heer J. Smid in een gloedvolle rede het regeeringsjubileum herdacht. Om drie uur werd met de spelen begonnen, en toen om 10 uur de regen er een einde aan dreigde te maken, werd de stoelendans in het café van Borst voort gezet, wat tevens aanleiding was om tot twaalf uur te dansen. De Bakkumsche middenstand had voor een keurige col lectie prijzen gezorgd, zoodat een veertig tal prijswinnaars met prijzen naar huis togen. Het was voor de B.B.B. zeer ver- eerend, dat de voorzitter der Oranje- Vereeniging zelf de zaak in oogenschouw is komen nemen en zijn tevredenheid er over heeft geuit. De veertig prijswinnaars gingen met genoegelijke gezichten huiswaarts. rms Bemhard hedenmorgen o.n 11 uur van het Paleis op den Dam naar de Nieuwe Kerk Ier bijwoning van de Nationale herdenkingsplechtigheid. en hoopte dat hun in een volgende promotie zijn. De slotconclusie was dus nog, dat ook competitie, meer succes deelachtig zou zijn deze commissie haar nut heeft, al worden de Woorden van dank werden gebracht aan I meeste overtredingen op het bondsbureau alle functionnarissen die in het afgeloopen geconstateerd. Op de verslagen van de straf jaar hunne medewerking hadden verleend I commissie en medische commissie, werden en dus tevens het bondswezen tot een slui-1 eveneens bemerking van weinig belang ge lend geheel hadden gemaakt. I maakt. Punt 2 van de agenda: Notulen vorige al-1 Onder punt 4 werd opnieuw Alkmaar aan- gemeene vergadering, gaat zonder eenige I gewezen als vastgestelde plaats voor de vol bemerking onder den hamer door, dochgende algemeene vergadering. Deze gemeente is thans in haar geheel versierd. Zaterdagavond was het een drukte van belang, daar velen van de gelegenheid ge bruik maakten om met het mooie weer een en ander in oogenschouw te nemen. Op verschillende buurten was de ver lichting aangestoken, wat een fantasti- schen aanblik bood. Jammer is het, dat de regen zooveel afbreuk heeft gedaan en wel voornamelijk aan de papieren versieringen. Maandagavond werd de eerste avond in gezet met een wijdingsavond in het Witte Kerkje. Het kerkgebouw was tot de uiterste hoeken bezet. Onder de aanwezigen merk ten we op den burgemeester in ambtscos- tuum, den gemeentesecretaris den heer Bruul, wethouder Akkerman en het voltalli ge bestuur van de Oranjevereeniging. De voorganger, ds. H. W. Bloemhoff, hield een hooggestemde feestnredicatie. Omstreeks half negen werd de verlichtingsavond ingezet met de illuminatie van het raadhuis. Allen waren vol bewondering over de mooie ver lichting en versiering. Jammer is dat de ver lichting in de buurt en vooral aan den Ken- nemerstraatweg zoo moeilijk te bereiken was. Met levensgevaar kan men daar langs gaan. Over de verlichting van Tuindorp was men in verrukking en met recht. Mooi was vooral de verlichting rondom de Juliana Bernhard-linde. Doch alles was daar perfect in orde. Aan den Stationsweg trok de aan dacht de lichtzuil op de kruising Stations weg-Heerenweg en ook de geheele Stations weg kwam met de oranje-lampions voordee lig uit. Een zeer klein gedeelte van den Hee renweg (bij den Stationsweg) was nog wat, doch overigens was het niets. Enkele zaken en ook eenige particulieren hadden eenig werk van hun winkel of zaak gemaakt. De nVjzikale rondgang bij fakkellicht had veler belangstelling. Een compliment voor de beide fanfarecorpsen is zeker op zijn plaats DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de gister in de Engel- sche league gespeelde wedstrijden luiden: eerste afdeeling: Aston VillaEverton 03. Bolton WanderersChelsea 02. Preston North EndCharlton Athletic 2—0. Stoke CityLeeds United 11. Tweede afdeeling: BurnleyFulham 20. Coventry CityLuton Town 10. MillwallBury 00. Swansea Town Chesterfield 11. DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN N.H.V.B. IN DE UNIE. Der traditie getrouw hield Zondag dus op den tweeden kermis-Zondag, de Noord- hollandsche voetbalbond zijn groote jaar lijksche vergadering, op de al even traditio- neele plaats: de Unie aan de Koorstraat. Waar iedere vereeniging reglementair ver plicht is tot het zenden van minstens één af gevaardigde, een aantal, wat in zeer veel ge vallen nog werd verdubbeld, was er ook thans weer vanzelfsprekend een flinke be zetting, die de bekende causerie in sportieve sfeer, de vergadering vooraf liet gaan. Om kwart over elf opende de voorzitter, de heer Delvaux, en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder het eerelid, de heer W. N. Baas, terwijl de heer Katoen be richt van verhindering had gezonden. De verrichtingen over het afgeloopen jaar werden breedvoerig gememomeerd en ook nu weer de ontvallenen staande herdacht. Treffend waren de woorden t.a.v. het bondslid, dat met recht op het veld van eer was gevallen en de ongekende deelneming hier, had spreker zeer getroffen. Waar het hier geen ruw spel gevolgen inhield, meende spreker toch in deze richting te moeten wij zen, opdat een ieder naar eer-en-geweten het speelveld zou kunnen betreden en ver laten. Met verheugenis werd geconstateerd, dat het afgeloopen jaar een normaal verloop heeft gehad en hoewel geen betrekkelijker, vooruitgang viel te vermelden, het was een prettig feit, dat achteruitgang achterwege was gebleven. Weliswaar had Z.V.V. het tweede klassers-aantal met één laten vermin deren, maar hier toch was een andere Noord hollandsche ploeg Alkmaarsche Boys voor teruggekomen. Hetzelfde betrof Texel dat haar plaats had moeten ruimen voor Q S.C. De gepromoveerden werden nogmaals gefeliciteerd, terwijl de degradanten moed diende te verzamelen, om het verloren ter rein zoo spoedig mogelijk te heroveren. Spr complimenteerde K.F.C. II en West-Frisia II Punt 3 diverse jaarverslagen gaf op enkele plaatsen nog al eens aanleiding tot zeer breedvoerige en langdradige discussies. Overeenkomstig het verslag van den secre taris, meende de afgevaardigde van Alcma- ria Victrix ten aanzien van haar gememo reerde jubileum een dankwoord te moeten uiten, doch minder is de heer Bonsema te spreken over het persoonlijk optreden van den bondsvoorzitter op den feestavond van de Alkm. Boys, waar de voorzitter zich ver oorloofde opmerkingen te maken over de an dere oudere vereenigingen, die er nooit in geslaagd waren het le klasserschap te ver- Punt 5: bestuursverkiezing ten gevolge van het periodiek aftreden van de heeren J. E. L. van Ketel, A. Onrust en J. A. J. Schregar- dtis. In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer D. Oden, moest worden voorzien, daar de drie eerstgenoemde be- stuurderen bij acclamatie werden verkozen. Ten aanzien van de vacature had de ver eeniging Alcmaria Victrix haar bestuurslid de Jong candidaat gesteld, terwijl de veree niging Helder den heer Gerritsen - bestuurs lid van de vereeniging Watervogels naar voren bracht. De heer Bonsema zette de can- didaatstelling van zijn vereeniging uiteen en overen, die maar steeds beloofden en het niet I verlangde van Helder-zijde een wederwoord. volbrachten. De heer Bonsema citeerde wat de Alkm. Courant van 20 Juni hieromtrent heeft geschreven. Hij meende hiertegen een protest te moeten uiten. De voorzitter ontkende zich in zulke woorden te hebben geuit. Hij heeft het toen dertij d gelezen en er verder geen aandacht aan geschonken. De heer Bonsema zeide, dat de verslag fiever hem. heeft medegedeeld, dat de heer Delvaux zich precies heeft uitgelaten als in de courant heeft gestaan, doch nu de voor zitter dit hier pertinent ontkent, mag hij daar niet aan twijfelen. De heer Thijssen H.R.C. informeerde naar een eventueelen terugloop van het le dental. Het blijkt in verhouding, dat het le dental iets is vooruitgegaan, doch het adspi- rantencorps in dalende lijn staat. De voor zitter zal hier nog nader op terug komen. Bij het verslag van den penningmeester verkregen H.R.C., Q.S.C. Z.F.C. en Alcmaria het woord. Hier ging het voornamelijk om Ook hier werd het districtsbelang voldoende toegelicht. Om bij een stemming een ver keerde keuze te voorkomen, trok Alcmaria haar candidatuur terug welke sportieve en sympathieke geste zeer veel bijval uit lokte, de hoop uitsprekend, dat men een vol gende keer eens de aandacht aan Alkmaar zou schenken. De heer Gerritsen die opnieuw de zaal betrad kon plaats nemen achter den groe nen tafel, vanwaar hij een dankwoord uitte en den wcnsch uitsprak, dat het in hem ge stelde vertrouwen ongeschokt zou blijven. Ook bii punt 6: Verkiezing protestcommis sie, werden de heeren W. Katoen, J. W. Thijssen en W. W. Baas bij acclamatie her kozen, evenals de plaatsvervangende leden C. A. Amons, H. C. Freeke en M. Hoogcndijk. Inmiddels gaf het eerelid Lutterot die reeds elders voor den bond z'n diensten had gegeven acte de presence en werd har telijk welkom geheeten. Pont 7: Verkiezing financieele commissie, de post t.a.v het NHVB-elftal, waarop ook bracht eveneens nog nader zal worden teruggekomen. aftredende heeren D. IJff W Stelling en J. scheidsrechterscom-1 A. J. Schregardus, bij acclamatie werden 4. i i t i ,ierkozen, evenals de plaatsvervangers de "etrece" *le'ne bemerking aangehaald, heeren J. J. Contelaar, Joh. Moerbeek en D. trewyl C.S.V. het verslag van de protestcom K. Jongejans. Het verslag van de missie wordt zoowel door Q.S.C. als Alcma ria missie met een enkele noot onder den aan dacht brengt. De verslagen van de pers- en propaganda-commissie, schoolvoetbal-com- missie en terrein-commissie, passeeren zon der meer de revue, doch het beknopte ver slag van de controle-commissie (op onge rechtigde spelers), geeft nogal veel stof. De afgevaardigden van Vrone en Alcmaria voe ren hierover het woord, terwijl de heer Melk van Z.F.C. het debat met een humoristische opmerking besloot en geen Melk zou hee- ten, als er voor hem niet iets te „snorren" zou In verband met deze commissie en de ver kiezing, werd door enkele personen het woord gevoerd. De heer Bonsema zag hier gaarne zonder de huidige commissie iets te kort te willen doen wat meer het rou leersysteem in toepassing gebracht, daar een langdurig aanblijven van dezelfde commis sieleden, den indruk geeft van een bestuurs- uitbreiding met een tweetal leden. Men zal deze kwestie van verschillende kanten in de toekomst nader onder het oog zien. (Woj[dt vervolgdj

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8