DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alkmaar op den nationalen feestdag. Hitier ingenomen met Italië's overgang tot de rassenleer. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 210 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 7 September 1938* Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het denkbeeld van een blokkade van Duitschland. Partij-congres te Neurenberg. De graaf van Covadonga overleden. Na een auto-ongeluk bezweken. De algemeene toestand. Geestelijke herbewapening der volken. Rede voor de Oxfordgroep. Nieuws in 't kort. Bloemencorso, gondelvaart en vuurwerk; Duizenden op het Sportpark. ALKMAARSCHE COURANT. Hitier Met fanfares en demonstraties van jeugdorganisaties is het partijcongres te Neurenberg geopend en nadat Rudolf Hess een korte toespraak gehouden had, vervolgens de in den loop van dit jaar gevallen partij genooten waren herdacht en Hess tenslotte had medegedeeld, dat dit congres den naam zou dragen van „partijdag van Groot-Duitschland", heeft gouwleider Wagner de proclamatie van Hitier voorgelezen. In deze proclama tie zeide Hitier o.a.: Eenige weken ge leden heeft een En- gelsche krant ge schreven, dat ik den wensch koesterde, met eenige staten op verschillend gebied een pact te sluiten, daar ik anders dit jaar niet voor den partijdag zou kun nen treden. Ik had en heb ook thans dit voornemen niet. Ik verschijn niet voor u met een pact, doch met de zeven nieuwe Duitsche gouwen van mijn eigen vaderland. Het is Groot-Duitschland, dat in deze dagen voor het eerst te Neurenberg verschijnt. In politiek opzicht kan de opbouw der ■beweging in Oostmark voor het belangrijk ste deel voltooid geacht worden. In econo misch opzicht zal de inschakeling in den grooten kringloop en in het geweldige rhythme van het Duitsche leven snelle vor deringen maken. Reeds aan het einde van het volgende jaar zal de crisis der werkloos heid ook in de Oostmark van het Rijk vol komen overwonnen zijn. Gebrek aan arbeidskrachten. Op het ooenblik hebben wij in werkelijk heid slechts met twee economische zorgen te kampen: het gebrek aan arbeidskrachten en speciaal aan geschoolde industrie-arbei ders en het gebrek aan arbeidskrachten op het platteland. Wij willen echter gaarne deze zwakte van het gebrek aan arbeids krachten verdragen en den democratieën de kracht der werkloosheid overlaten. Wanneer ik in het gebrek aan arbeidskrachten de eenige economische zorg zie, dan hebben wij dit aan twee feiten te danken: door de ge nade van den Heere God is ons dit jaar ein delijk een overvloedige oogst geschonken. Door de krachtige maatregelen van onzen partijgenoot Göring is het ons mogelijk ge worden, ondanks de mislukte oogsten in de afgeloopen jaren, met een groote reserve het nieuwe jaar aan te vangen. Wij zullen voor jaren van iedere zorg over de voedselvoor ziening ontheven zijn. Desondanks moeten wij spaarzaam blijven. Het Duitsche volk is, dank zij het werk van onze vijanden zij het ook op smarte lijke wijze van het waandenkbeeld van een zoogenaamde goudvaluta en daarmede gouddekking verlost, doch juist daarom is 't van zooveel te meer belang, de Duitsche valuta de eenige dekking te geven, die als voorwaarde voor haar stabiliteit de steeds gelijke koopkracht waarborgt, namelijk: de stijgende productie. Terwijl terzelfdertijd in de democratieën de loonen en prijzen elkaar in wilden haast opjagen, de totale producties echter voortdurend dalen, vertoont het nationaal-socialistische economische leven het beeld van een gestadig toenemende pro ductie en een stabiele valuta. Zoolang de democratische staatslieden, in plaats van zich om hun eigen productie te bekommeren en hun eigen economische leven in orde te brengen, in algemeen e phrazen, deels van leerenden, deels van critiseerenden inhoud, met de autoritaire staten redetwisten, doen zij niets voor den wederopbouw van de zoogenaamde „wereld economie" en in het bijzonder den wereld handel, doch zij benadeelen deze. Duitschland niet bevreesd voor blokkade. Duitschland is dank zij zijn voortdurend toenemende productie niet slechts een steeds grootere verkooper van zijn eigen, doch ook afnemer van buitenlandsche producten ge worden. Evenwel met een beperking: over het algemeen is het Duitsche economische leven zoo opgebouwd, dat het te allen tijde ook geheel onafhankelijk van andere landen op eigen beenen kan staan. De gedachte aan een blokkade van Duitschland kan men reeds thans als een volkomen ondoeltreffend wapen begraven. De vriendschap met Italië. In politiek zoowel als in economisch op zicht is de tijd van de isoleering van Duitsch land voorbij. Het rijk heeft groote en sterke mogendheden als vrienden gekregen. Drei gender dan ooit verheft zich over deze wereld het bolsjewistische gevaar der volks vernietiging. Duizendvoudig zien wij het werk van den joodschen verwekker van deze wereldpest. Ik mag hier wel zeggen hoe innig gelukkig wij zijn, dat nog een groote Europeesche mogendheid onze meening op grond van eigen ervaringen deelt. Wij ver heugen ons over deze gemeenschappelijke meening en houding in alle actueele vitale vraagstukken, waardoor wij in deze wereld van onverstand en vernietiging ook van menschelijk standpunt bezien, steeds nader tot elkaar worden gebracht. Hitier besloot met dank te brengen aan God „voor het slagen van de vereeniging van de oude Oostmark met het nieuwe rijk, zon der dat het noodig is geweest, het bloed en het leven van onze volksgenooten in de waagschaal te stellen". De graaf van Covadonga, oudste zoon van den vroegeren koning van Spanje, Alfons XIII, heeft gisteren in de buurt van Miami (Florida) een auto-ongeluk gehad, aan welks gevol gen hij is overleden. De graaf van Covadonga had 's nachts een club te Miami verlaten in gezelschap van een jongedame, Mildred Gaydon. Zij vertrokken per auto. Toen voor een vracht auto moest worden uitgeweken, verloor mejuffrouw Gay don de macht over het stuur, met het geyolg, dat de auto tegen een telegraafpaal teed. De graaf, die naar men weet, aan een chronische bloedziekte lijdt, kreeg verwondingen aan het hoofd en brak zijn rechterbeen. De dokter, die eenigen tijd nadat het ongeluk had plaats gevonden, den graaf hulp verleende, heeft door het toedienen van zuurstof nog getracht het leven te be houden. De secretaris van den graaf, die aan het sterfbed was, verklaarde dat het stoffelijk hulsel mogelijk naar Spanje zal worden vervoerd om te worden bijgezet. Ex-koning Alfons en zijn gemalin zijn te legrafisch op de hoogte gebracht. Mejuf frouw Gaydon die den wagen waarmede het ongeluk plaats vond bestuurde, werd na ondervraagd te zijn weer in vrijheid gesteld. De dood van den graaf is negen uur na het ongeluk gevolgd. Prins Alfonso, vorst van Asturië, was de oudste zoon van ex-koning Alfonso XIII van Spanje en koningin Victoria Eugenia, prinses van Battenberg. Hij werd op 10 Mei 1907 geboren. Zijn geheele leven heeft hij een zwakke gezondheid gehad, behalve tuberculose in het ruggemerg had hy haemophilie, zoodat het altijd de vraag was of hij in staat zou zijn geweest den troon te bestijgen. Aangezien ook de tweede zoon van den vroegeren Spaan- schen koning niet in aanmerking kon komen om den troon te erven, omdat hij doofstom was, is er vaak sprake van ge weest dat de derde zoon, Juan, troonop volger zou worden. Later is de kroonprins officier in het eerste Spaansche infanterie-regiment ge weest, doch hij had meer belangstelling voor den landbouw en interesseerde zich in het bijzonder voor de bijenteelt. Hij heeft de leiding gehad van een in Spanje onder nomen poging de teelt van zijderupsen te verbeteren en een zijde-industrie te vesti gen. Herhaalde malen doken geruchten op dat de lijfarts van den prins, Betrino, er in geslaagd was genezing te brengen voor zijn ziekten. Ook was er herhaalde malen spra ke van dat prins Alfonso zich zou verloven. In 1929 verluidde dat hij prinses Cecilie van Salm-Salm, een nicht in den tweeden graad, had uitverkoren, een jaar later werd een andere nicht, prinses Esperanza, een dochter van Don Carlos van Bourbon- Sicilië, genoemd en nog later sprak men van prinses Cyra, dochter van grootvorst Cyrill, als toekomstige koningin van Spanje. ALKMAAR, 7 September. Nadert de oplossing van het Tsjechische- Sudeten-vraagstuk? Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, maar we kunnen gevoegelijk aannemen, dat de algemeene situatie wel zeer verbeterd is, nu er nieuwe voorstellen van de regeering van Tsjecho-Slowakije zijn gekomen, voorstel len, die wel bizonder gunstig luiden voor de Sudeten-Duitschers. De hoofdpunten van de nieuwe regee- ringsvoorstellen zijn: lo. Aanbeveling van het beginsel inzake de evenredige aanstelling van ambtenaren overeenkomstig de verhouding der bevol king; 2o. Aanstelling van ambtenaren in de districten van hun eigen nationaliteit; 3o. Plaatselijke districten krijgen politie van hun eigen nationaliteit; 4o. Nieuwe taalwet, gebaseerd op een volkomen gelijkstelling der talen; 5o. Steunverleening aan industrieën in de Duitsche districten, welke het meest door dc crisis zijn getroffen, met name door een leening van 700 millioen kronen op voordeelige voorwaarden; 6o. Gelijkheid van nationalen status op de basis van nationale autonomie door invoering van het kantonstelsel. De inwo ners van Duitsche nationaliteit zullen daarbij autonomie verkrijgen binnen de territoriale grenzen, daar waar de Duit sche bevolking de meerderheid is; alle kwesties, welke r.iet de natonale eenheid raken, zullen plaatje^ wpjdgn bgtyêödeld. De onschendbaarheid van de grenzen en de eenheid van den staat zal op doeltref fende wijze worden gewaarborgd; 7o. In alle centrale besturen zullen spe ciale afdeelingen worden gevormd voor nationaliteitenkwesties, welke door ver tegenwoordigers dezer nationaliteiten zul len worden bestuurd; 8o. De nationale rechten der burgers zullen door speciale wetten worden be schermd; de gekozen vertegenwoordigers der verschillende nationaliteiten in de ver tegenwoordigende lichamen zullen het recht hebben bezwaren in te brengen tegen elke bemoeienis met de rechten of belan gen van hun nationaliteit. Voor elke natio naliteit zullen speciale registers worden ingevoerd; 9. Er zullen onverwijld stappen worden gedaan, ten einde overeenstemming te bereiken omtrent de punten, welke wette lijke maatregelen eischen; de regeering zal de noodige nieuwe wetten opstellen in samenwerking met de Sudeten-Duitsche partij, ze bij het parlement indienen en ze zoo spoedig mogelijk in werking doen treden. In een hoofdartikel over bovengenoemde Tsjechische voorstellen schrijft de Times hedenmorgen: „Geen centrale regeering zou dien naam nog waardig zijn, wanneer zij niet in eigen handen hield de defensie, de buitenlandsche politiek en de financiën, j Er schijnt geenerlei verschil van meening te heerschen over dit beginsel tusschen de 1 regeering en Henlein en wanneer de Sudeten-Duitschers thans meer vragen dan de Tsjecho-Slowaaksche regeering klaarblijkelijk bereid is te geven in de laatste reeks voorstellen, kan daar alleen uit worden afgeleid, dat de Duitschers verder gaan dan alleen het uit den weg ruimen van diskwalificaties en zich niet op hun gemak voelen binnen de Tsjecho- Slowaaksche republiek. In dat geval zou het voor de Tsjecho- Slowaaksche regeering de moeite loonen te overwegen, of zij het plan, dat gunstig onthaal gevonden heeft in sommige krin gen en dat ten doel heeft Tsjecho-Slowakije te maken tot een meer homogenen staat, door secessie van dien zoom van vreemde bevolkingen, die grenst aan een natie, welke zij door ras vereenigd heeft, wel heelemaal moet uitsluiten." De Times besluit: „De voordeelen voor Tsjecho-Slowakije van te worden tot een homogenen staat, zouden, naar men zich kan indenken, opwegen tegen de klaarblij kelijke nadeelen van het verlies der Sude ten-Duitsche districten van het grensland." De Daily Telegraph juicht Hitiers stil zwijgen te Neurenberg toe en verklaart, dat een ingrijpen in het Tsjecho-Slowaak sche probleem van buiten af slechts nadeel zou kunnen toebrengen aan de vooruitzich ten op pacificatie. „Stilzwijgen op dit oogenblik kan de periode van spanning verlengen, maar vergroot ook de kansen op een overeenstemmingHitier zal het beslissende woord moeten spreken voor de partijdag te Neurenberg voorbij is. Men mag hopen, dat dit een woord zal zijn ten gunste van overeenstemming en niet ten gunste van eenigerlei gewelddadige poging om den Duitschen wil op te leggen aan hen, die den vrede hebben nagestreefd", De revolutie van April 1931 loste deze vraag i-p andere wijze op en prins Alfonso vluchtte met de koninklijke familie naar Frankrijk. In April verloofde de prins zich toen tegen den zin van zijn ouders met mejuf frouw Edelmira Sampredo Ocejo uit Cuba. Hij had haar te Parijs leeren kennen en ondanks de protesten van zijn ouders en afstand doende van zijn rechten, trouwde hij haar. Zijn vrouw was de dochter van een groot industrieel, die eenigen tijd ge leden is gestoren en wiens vermogen naar het schijnt door de crisis voor een aan zienlijk deel verloren ging. Het huwelijk kwam in Juni van 1933 tot stand. Ex- koning Alfonso stond zijn zoon toe den titel graaf van Covadonga te dragen. Later is ook weer een toenadering tus schen den graaf en zijn familie gevolgd en in September 1934 kwam een verzoening tot stand. Het huwelijk van den graaf was niet gelukkig, daar kwam bij, dat een kuur, welke hij te Lausanne had gedaan tot herstel van zijn gezondheid, geen succes had. Aan het einde van 1934 vertrok de gravin van Covadonga met haar ouders, doch zonder haar echtgenoot naar Ame rika. Weliswaar is de graaf later gevolgd, doch het paar heeft niet meer samenge leefd. In Juni 1935 werd het gerucht verspreid dat de graaf naar Hollywood zou gaan, waar hij zijn medewerking zou verleenen aan een film. Zijn gezondheid liet dit ech ter niet toe en de graaf die zich meer dan ooit moest ontzien, leefde tot het einde van het vorige jaar in Havana. In een te Interlaken gehouden bijeenkomst van de Oxfordgroep-beweging voor geeste lijke herbewapening der volkeren heeft de leider dezer beweging, dr. Frank Buchman, in een lange rede o.m. betoogd, dat nu de wereld op een tweesprong staat de in eenstorting van onze stelsels nog zou kunnen worden afgewend door een staatkundige lei ding. Spreker betoogde, dat men voor de keuze staat: leiding of kanon. Wij moeten luisteren naar leiding, of wij zullen moeten luisteren naar het kanon. Wij moeten den gedachten- gang van de volkeren veranderen en hebben niet alleen iets noodig tegen een onmiddel lijke crisis maar tegen steeds terugkeerende spanningen. Nu komt de geest van Interlaken en wan neer dan een groot staatsman zegt, dat de volkeren geestelijk leiderschap noodig heb ben, beamen de menschen dit wel, maar gaan toch door met precies datgene te doen waarin zij zin hebben. Nu is er één ding om een waarheid zooals geestelijk leiderschap te onderscheiden. Het is iets anders om zoo te leven, dat dit de voortdurende werkelijkheid wordt in het leven van een volk. Indien wy van plan zyn volkeren te her scheppen en te hervormen, dan zullen velen onzer zelf herschapen én hervormd moeten worden. Goddelijke leiding is de vergeten factor in de wereldpolitiek van vandaag. Denkt eens zoo zeide spr. aan iemand als Jeanne d'Arc die haar land redde. De stem van God werd de stem van wijsheid en rede voor haar volk. Dit is ook hetgeen dit tijdperk noodig heeft. De stem van God moet weder om de stem des volks worden. Veronderstel eens aldus spr. dat ieder mensch uitgerust zou zijn met een geestelijke bewapening van God's leiding. Denkt eens wat een kracht dat zou zijn door de geheele wereld heen. Men zou dan te voorschijn roe pen die latente krachten, die wij vaak ver bergen onder een dekkleed van valsche re serves. Indien nu deze latente krachten vrij gemaakt en gemobiliseerd zouden worden, zouden wij de noodige krachten kunnen ontwikkelen om het denken en leven van een geheele wereld te veranderen. Kabel van bergspoor gebroken. - Naby Neira in het departement Caldas (Columbia) is de kabel van een kabelbergspoor gebro ken, tengevolge waarvan verscheidene wa gens in de diepte stortten. Vijf personen vonden daarbij den dood, verscheidene wer den gewond. Geweldige brand legt half dorp in de asch. Gisternacht is op het schiereiland Noto (Japan) een geweldige brand uitgebro ken, die half Mimimachi, het belangrijke visscherijcentrum, verwoestte en honderd dooden geëischt heeft. Het vuur heeft on geveer 1.500 van de 3.300 huizen in de asch gelegd. Tengevolge van den brand zijn 7.000 menschen dakloos geworden. In het concentratiekamp gestorven. - De „News Chronicle" verneemt uit Berlijn, dat baron de Lesser, de vroegere vice-voorzitter der beweging van Oostenrijksche legitimis ten en voorzitter der katholieke Oostenrijk sche schoolvereeniging, in het concentratie kamp van Dachu op 50-jarigen leeftijd is overleden. Op 12 Maart werd hij gearresteerd en in Weenen gevangen gehouden tot Juli. Daar na werd hij, volkomen gezond, naar Dachau overgebracht. Japanneezen schieten verkeersvliegtuig neer. - Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche luchtstrijdkrachten wederom een vliegtuig van de Eurasia neergeschoten heb ben op 30 mijl ten Zuidwesten van Hankau. Het feit heeft zich gistermiddag voorgedaan. Een bloemencorso! Eerlijk gezegd, we hadden er niet veel verwachtingen van. Een bloemencorso het Bergensche corso is in het heele land bekend eischt enorm veel voorbereidend werk en men moet kuunen rekenen op de volle medewerking van vereenigin- gen en particulieren. Een bloemencorso! Maar dan moet men ook de volle medewerking hebben van de weersgoden. Want een bloemen corso met regen en storm is vrijwel on bestaanbaar! Een bloemencorso op den nationalen feest dag! Het was een waagstuk, dat we wil len het volmondig erkennen voor hon derd procent geslaagd is. Wij hadden gedacht, dat een paar honderd bezoekers de tribunes van het ruime sport park zouden vullen, althans voor een klein deel zouden bezetten. Hoe hebben we ons vergist! Drommen menschen persten zich gister middag door de poorten van het Sportpark en geen honderden, maar duizenden ver zamelden zich op het Sportpark en bezetten niet alleen alle tribunes, maar vormden bovendien een dichte haag rondom het ge heele veld. Een bloemencorso in Alkmaar! Als ooit bewezen moet worden, dat zoo'n corso in onze stad mogelijk is, men verwij ze den twijfelaar naar den Nationalen feestdag, toen duizenden betalende bezoekers zich verlistigd hebben in dit corso, dat weliswaar eenvoudig van opzet was, maar dat er zyn mocht en dat gezien mocht worden! Het corso was verdeeld in twee groepen: firma's en particulieren, en vereenigingen en scholen. Bovendien waren tien ruiters inge deeld, die elk een letter droegen, welke let ters tezamen een woord vormden. Een aardige attractie, want de vinder of samensteller van het geheimzinnige woord zou een fiets winnen. Het lot zal intusschen moeten beslissen, want toen eenmaal het inderdaad lastige woord gevonden was, toen ging de „oplossing" snel van mond tot mond Het bloemencorso van Alkmaar. Wij zullen niet alles tot in finesses hier bespreken, maar ons liever aan het programma houden en tenslotte in enkele regels het corso ver slaan. Daar waren dan in groep I de firma Dam en Co. met een versierde auto, de bakkery Nauta met een brood-reclame, de bloemist Nuyens met een versierde auto, de Nassau- garage met een versierde „Opel-Olympia", de heer G. Grondsma met een versierde auto, de firma Appel en Adolf met haar Fyfes-bananen, de firma W. Schmidt met een versierde Ford V 8, de fiptpa de .\Sfplf

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1