E WIND BLAAST. fBituiwtatid Voor houtwerk en marmer is VIM het ideale reinigingsmiddel HxuMetm tweede blad. Verkeersongelukken Auto reed tegen een boom Eén doode, één ernstig gewonde Nederlandsche auto in België verongelukt. Vier gewonden. Aubade voor het Koninklijk Paleis. herdenkingszitting van Ongewenschte reportag» van anti-semietische uitipattingan. Op den rijksweg te Dronrijp is gisteravond een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij één persoon den dood vond en een tweede ernstig werd gewond. Een uit de richting Franeker komende auto, bestuurd door den heer van Drim- imelen uit Franeker, die met zeer groote snelheid langs den weg reed, botste, door dat de chauffeur bij het passeeren van een wielrijder de macht over het stuur verloor, tegen een booin. De heer van Drimmelen was op slag dood. De mede-inzittende heer Dekkers uit. Hoogeveen liep hoogst ernstige verwondin gen op en is naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Doordat later de benzinevoorraad in brand geraakte, is de auto geheel uitge brand. Gisteravond heeft zich op de Koningin Astridlaan te Kontich bij Angtwerpen een ernstig verkeerson geluk voorgedaan, waarbij een uit vier personen bestaand Nederlandsch ge zelschap min of meer ernstige verwon dingen heeft opgeloopen. Een auto, bestuurd door den heer V. de Groot, handelaar te Hilversum, komende uit de richting Mechelen en op weg naar Antwerpen, kwam te slippen, reed het trottoir op en botste met volle kracht tegen een paal van de electrische verlichting. De botsing was zoo hevig, dat de paal af knapte, waarna de auto in de naast den ■weg loopende gracht terecht kwam. Er bevonden zich behalve den bestuurder nog drie personen in de auto. Nadat zij op het droge waren gebracht bleek, dat de heer de Groot eenige ribben had gebroken, terwijl hem de borstkas was ingedrukt. Zijn echtgenoote had verwondingen aan het hoofd gekregen, terwijl zij verder een kaakbeen en een enkel had gebroken. Mej. Johanna de Groot, een zuster van den bestuurder, wonende te Heemstede en de heegr Janssens uit Haarlem, liepen kneu zingen op over het geheele lichaam. De vier gewonden zijn ter verpleging opgenomen in het St. Maria ziekenhuis te Berchem bij Antwerpen. DOODELIJK ONGEVAL IN DE RESIDENTIE. Gistermiddag heeft zich op de Wete- ringkade bij den spoorwegovergang hoek Lekstraat te Den Laag een verkeersonge val voorgedaan, hetwelk aan een der daar bij betrokkenen het leven heeft gekost. Daar ter plaatse kwamen een vracht auto uit Voorschoten en twee wielrijders met elkaar in botsing, waarbij de 67-jarige A. W. D., wonende aan de Weteringkade, zoodanige zware inwendige kneuzingen kreeg, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. De andere wielrij der kwam met den schrik vrij. AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Gistermiddag werd het vierjarige doch tertje van den heer L., in de Hobbema- straat te Amsterdam, toen het bij het spe- OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN len den weg overstak aangereden door een motorfiets bestuurd door den heer B. De kleine kreeg een hoofdwonde, waar na spoedig algeheele blindheid intrad. De motorrijder kwam te vallen en brak het linkerbeen. NEGENJARIG MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Op den rijksweg MaastrichtNijmegen onder Reuver is gistermiddag het negen jarig meisje Leentje Houba, voor de oogen van haar moeder, onder een personenauto afkomstig uit Amsterdam geraakt en ge- dood. Het meisje wilde waarschijnlijk haai hondje, dat op den weg liep, grijpen, met het noodlottig gevolg dat zij aangereden werd. Dertienduizend zangeressen, zangers en kinderen zongen de koningin toe. Zichtbaar getroffen en ontroerd heeft de koningin, aan wier zijde prinses Juliana en prins Bernhard op het balkon van het Koninklijk Paleis hadden plaats genomen, de zanghulde aangehoord, die haar gistermiddag op het Damplein door ongeveer dertienduizend zangeressen, zangers en kinderen van verschillende weeshuizen en scholen gebracht is. Tegen twee uur reeds begonnen de deel nemers aan deze aubade, verre in de meer derheid bestaande uit kinderen, op te trek ken en zich ordelijk op te stellen op het middenterrein van den Dam. Om drie uur betraden de koningin, prin ses Juliana en prins Bernhard, gevolgd door den burgemeester van Amsterdam, onder uitbundig gejuich het balkon, waarop het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus weerklonken. Vervolgens werden nog gezongen: „Den hoogen God alleen zy eer" en de „Hulde zang aan de koningin", speciaal voor deze gelegenheid door Fred. J. Roeske gecompo neerd, en „Als 't lief prinsesje slapen gaat". Geestdriftig en zuiver klonken onder de beproefde leiding van Fred. J. Roeske (die 40 jaren geleden bij de inhuldiging even eens reeds den dirigeerstok zwaaide!) de liederen over het groote plein, aandachtig aangehoord door de koninklijke familie en door de duizenden belangstellenden, die deze huldiging waren komen bijwonen. De koningin en prinses Juliana waren diep getroffen en lieten hun dank door een lang durig handgeklap duidelijk blijken. De zanghulde werd vervolgens besloten met „Wij leven vrij, wij leven blij!" en den „Defi- leermarsch", die tegelijkertijd den aanvang van het défilé langs het paleis beteekende. Ordelijk, maar enthousiast juichend, trok ken dé duizenden langs het paleis, waar zij hartelijk toegewuifd werden door het ko ninklijk gezin. Na het défilé werd geleidelijk de afzet ting van het middenterrein op den Dam op geheven. Onafzienbare scharen bezetten on middellijk de vrijgekomen plaatsen en een ononderbroken gejuich waartusschendoor telkens weer het Wilhelmus klonk, hield zoo lang aan, tot de koningin, prinses Juliana en prins Bernhard zich nogmaals op het balkon vertoonden. De tweede dag van het luchtvaart feest. De tweede dag van het luchtvaartfeest op Schiphol is eveneens zeer geslaagd. Ditmaal hebben marine en luchtvaartafdeeling hun medewerking verleend, welke medewerking eergisteren onverwacht niet door ging, om dat het departement op het laatste oogen- blik in verband met de viering van den na- tionalen feestdag aldus had beschikt. Meer dan 12.000 bezoekers vulden thans de tribunes en het middenterrein. Het programma bestond voor een deel uit dezelfde nummers als dat van Dinsdag, doch thans demonstreerden bovendien de marine- en legervliegtuigen. In den loop van den middag werden de demonstraties o.a. bijgewoond door den mi nister-president en den minister van defen sie. Tegen vier uur arriveerde per auto het geheele gezelschap hier te lande vertoevende Indische vorsten of vertegenwoordigers van Indische vorsten. Na de thee kregen de Indische gasten ge legenheid een rondvlucht te maken met ie in Indië-uitrusting gereedstaande Doug a-' DC3 vliegtuig „Emoe". Vooral bij de dames bleek de belangstelling hiervoor zeer gioo te zijn en opgetogen kwamen zij na hun rondvlucht op Schiphol terug. ROTTERDAM S GEMEENTERAAD. Na het overlijden van den burgemeester. In de gistermiddag gehouden, spoed- eischende raadsvergadering heeft de loco burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, een rede uitgesproken ter herdenking van den overleden burgemeester mr. P- Droogleever Fortuyn. De groote vreugde, zoo zei spr. o.m., die in het land en ook in onze goede stad heerschte gedurende de dagen van 31 Aug. tot 6 September, werd voor Rotterdam plot seling verstoord en de stad werd in rouw ge dompeld toen gansch onverwacht de bijna niet te gelooven tijding ons gewerd: burge meester Pieter Droogleever Fortuyn is niet meer. Zijn tienjarige regeering is, al is Rotter dam door de crisis zwaar geteisterd, een pe riode geweest van vruchtbaar werken. Burgemeester Droogleever Fortuyn was iemand, dien tegenslag niet ontmoedigde, hy was overtuigd, dat op kwade dagen betere volgen. Moeilijkheden waren er voor hem om te overwinnen. Hij volgde daarbij een bijzondere methode, hem geheel eigen: bur gemeester Droogleever Fortuyn bevocht den tegenstand niet. Hij versloeg ook niemand. Hij ontwapende. Zoo groot konden de tegenstellingen niet zijn of hij wist aanrakingspunten te vinden, daarna tot samenwerking te bewegen. Nooit is er zooveel gedaan aan cultureele en materieele verbinding tusschen Rotter dam en andere gemeenten, zoowel in als buiten ons land als in zijn tyd. Vurig hoopte burgemeester Droogleever Fortuyn de tunnel onder de Maas te openen. Het heeft niet mogen zyn. Wel zal, als een maal dit groote werk is voltooid, zich ieder herinneren, hoe wij het vporal te danken hebben aan het rusteloos ijveren van burge meester Droogleever Fortuyn, aan zijn be leid, aan zijn vindingrijkheid, aan zijn stu wend vermogen. Spr. eindigde met woorden van troost voor de weduwe, de kinderen en de familie. Het oudste lid van den raad, de heer T. Schale- kamp, sprak vervolgens namens den raad. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Twee gewonden. Vannacht heeft een felle brand gewoed in de opslagplaatsen van de firma W. van Drie), handel in theekisten, aan de Bellevoysstraat te Rotterdam. Deze opslagplaats is onderge bracht in een voormalige, garage, welke slechts drie meter breed,, doch zestien meter diep is. Daar waren ongeveer 1000 theekisten opgeslagen met veel houtwol; Een bewoner van de eerste étage boven het pakhuis heeft om 2 uur den brand ontdekt. Toen de deuren van het pakhuis werden geopend sloegen de vlammen fel naar buiten. De bewoners van de étages boven het pakhuis werden gehol pen hun woningen te verlaten. Bij het bre ken van de ruit van een tochtdeur hebben twee buren diepe snij wonden opgeloopen. Het pakhuis brandde geheel uit, omringende woonhuizen kregen waterschade. De firma van Driel is niet tegen brand verzekerd. BALDADIGE JEUGD STICHT BRAND. Onbrandbaar materiaal doorstond de vuurproef. Gisternamiddag is te Den Haag de brand weer uitgerukt naar de Lulofsstraat voor 'n zwaren brand in 'n bergplaats van hout krullen, welke bestemd waren voor de ver werking tot „mevriet", een materiaal, dat wordt gefabriceerd uit houtkrullen en cement en dat door een bijzondere bewer king onbrandbaar wordt gemaakt. Voor de krullen, die in tallooze zakken verzameld lagen, geldt die onbrandbaarheid intusschen niet, hetgeen wel bleek uit de felheid waar mee het vuur den voorraad aantastte. De mevrietplaten evenwel bewezen haar brand vrije eigenschappen voortreffelijk. Zij wer den wel aan de vuurzijde geblakerd, maar kwamen niet tot ontvlamming. De berg D Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van F 31) „Zij zal terugkomen", dacht hij, maar zij kwam nimer terug. Eens of tweemaal, of misschien drie keer, een maand, zes, tien maanden later, voelde hij haar warme lief hebbende aanwezigheid naast zich. „Claire- Anne? Ben je daar, Claire-Anne?" Maar zij was weer weg. Iets dat gezweefd had, ge klapwiekt, gekust en weggevlogen. Nimmer meer! In den dood was zij hem meer werkelijk heid geweest dan ooit in haar leven. In het leven was zij dynamisch geweest, een war me, veelkleurige, fijnriekende wolk; in den dood was zij statisch. Toen al het gedruisch van materieele dingen verdwenen was, be waarde hij een visioen van haar zoo duide lijk als een lijnteekening. En hij was zoo veel op haar gaan vertrouwen: in moeilijk heden placht hij te zeggen: „Is dat goed, Claire-Anne?" en haar antwoord kwam dan „Ja, Shane". Of mogelijk, als een handels zaak, of handeling twijfelachtig scheen, niet geheelwat het ook was, placht haar stem te komen, helder als een klok: „Doe dat niet, Shane, het is niet behoorlijk. Het past je niet klein te zijn!" Het was misschien het geweten, maar het klonk als Claire- Anne. En soms, als hij in twijfel was, placht zij te zeggen: „Ik weet het niet, Shane; ik weet het niet zeker". En dan zeide hij. „Wij moeten ons best doen, Claire-Anne". Ja, zij was heengegaan en hy dacht by zichzelf: Wat weten wij van de bestem ming der dooden? Zij moeten ook werk verrichten, zendingen te volvoeren hebben. De God, waarin hij geloofde, de wijze, standvastige en vriendelijke God, zou ge zegd kunnen hebben: „Claire-Anne, het zal nu wel goed met hem gaan, in elk geval zal hij het verder voor zichzelf hebben uit te werken. Laat dat nu, ik wensch, dat je En zij was heengegaan. Dat was een majestueuzeverklaring, maar bij tijden scheen het hem toe, dat, wat er ook gebeurde in de wereld, of bo venwereld, zij toch met hem in verbinding moest blijven. „Zet mij als een zegel op uw hart, als een zegel op uw arm; want de liefde is sterk als de dood", riep de ko ningsdochter uit. Als zy hem had liefge had, moest zij hem nog liefhebben. Het viel hem plotseling in, dat de fout niet occult was, maar een kwestie van geestelijken achteruitgang in hemzelf. Om in harmonie met de eenzame döoden te zijn, moest er geen onreinheid in den geest zijn; de aandacht aan routine, de af en toe voorkomende tegenzin tegen den een of anderen dommen scheepsofficier, of boots man, de moeilijkheden met de lading, dit en dat en andere kleinigheden konden zijn oog verduisteren, zooals een mist een lens verduistert. Hij herinnerde zich een verta ling van een Chineesch dichter, die hij er gens, in een of ander verband, gehoord had: „Hoe ben ik van mijzelf neergestort! Een langen tyd nu heb ik den Prins van Chang niet in mijn droomen gezien". Hy besloot terug te gaan naar het Prado hart, de kamer der geesten, schoon te ma ken en gereed te houden, opdat de geesten zouden komen en daar verblijven, maar hoe hy ook de geestelijke sfeer van den kalmen Octoberavond aankweekte, toch kwam zij niet. Uit zyn geest verbleekte nu de herinnering aan haar gelaat, de herinne ring aan haar handen, zelfs de herinnering aan haar stem. Iedere week, iedere maand, over het jaar bleef zij weg. Als een verlo ren muziekmaat, was zij heengegaan. Zy was daar geweest, maar zij was verdwenen. Het verlies was een vreeselijk verlies. Om iemand, die leefde, te verliezen, was veel, maar om iemand-te verliezen, die dood was, was niet te gelooven, vreeselijkde zon te verliezen, voor eeuwig. Hij besloot terug te gaan naar het Padro van Marseille, waar hij haar het eerst had ontmoet, waar zij van alle plaatsen ter we reld het eerst een samenkomst met hem zou houden. Er was geen gevaar; zeelieden komen en gaan zoo gemakkelijk, zoo on gezien. En zelfs als er gevaar geweest was, zou hij toch gegaan zyn. Hij ging. Het was een donkere nacht, een nacht met wind, waarop de golven den oever beukten, een nacht, uitgekozen om een bij eenkomst met een doode vrouw te hebben. Groote eenzaamheid van duisternis en hui lende winden en geeselende golven. Hij ging er heen met ontzag, als een geschokt Katholiek een kathedraal zou binnengaan, twijfelend aan het mysterie van den eucha- rist en in afwachting van een stil woord, plaats waar de brand - vermoedelyk door baldadigheid van de straatjeugd was uit gebroken, behoort tot het complex van de centrale handelsmaatschappij voor het bouwbedrijf, die tevens fabrikante van het mevriet" is. De motorspuit van den Rys- wijkscheweg heeft den brand gebluscht. De schade beloopt eenige duizenden gul dens, doch zij wordt door verzekering ge dekt. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De heer W. Graadt van Roggen optimistisch gestemd. De 39ste Kon. Ned. Jaarbeurs is begonnen. De heer W. Graadt van Roggen, secretaris van den raad van beheer van de Jaarbeurs heeft in een interessante inleiding o.m. ge sproken over den invloed van de depreciatie van den gulden, met de daaruit voortge vloeide tijdelijke opleving van den handel. Deze opleving beperkte zich tot het eerste halfjaar van 1937, waarna een inzinking volgde. By 1937 vergeleken zijn wy aldus vervolgde spr. achteruitgegaan, maar de economische bedrijvigheid steekt nog een heel eind boven die van 1936 uit. Het geheele conjunctuurbeeld is wederom, dat eener af wachtende houding. Trots teleurstelling bleef in de kringen der Nederlandsche zakenwereld toch het alge meen vertrouwen in een toekomstige verbe tering van de conjunctuur behouden. De neiging tot verbetering, welke verschil lende conjunctuurindices in Amerika vertoo- nen, doet verwachten, dat ook de algemeene economische toestand in het buitenland daardoor gunstig beïnfluenceerd zal worden. CREMATIE DS. BART DE LIGT. Veel belangstelling. Gistermorgen is te Parijs de crematie geschied van het stoffelijk overschot van ds. Bart de Ligt. Hierby'waren naast familieleden en vrien den o.a. tegenwoordig de president en de secretaris van de International Pacifist As- sociation, de heeren Capper Johnson en Richard Ward, de secretaresse van de Ligue Internationale des Combattants de la Paix, madame Camille Drevèt, de secretaris van het Intern. Anti-Militairistisch Bureau, de heer Han Kuysten, ds. J. J. Buskes Jr. en ds. J. B. Th. Hugenholz, namens de ver- eeniging „Kerk en Vrede". Voorts namens den Bond van Anarcho-Socialisten, de heer H. J. Mispelblom en ds. D. R. de Jong na mens de Onafhankelijke Religieuze Gemeen schap. Ook hadden zich doen vertegen woordigen de redacties van de „De Wapens Neder" en „Bevrijding", van welk laatste orgaan ds. Bart de Ligt sinds 1928 mede redacteur is geweest. De bijzetting van den urn in het Colom- barium te Westerveld zal geschieden op Zaterdagmiddag a.s. na aankomst van trein 16.14 uur te Driehuis. BESCHERMING TEGEN RADIO STORINGEN. *59 li Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Telegraaf- en telefoon- wet 1904. De memorie van toelichting zegt hier omtrent o.m. het volgende: De Telegraaf- en telefoonwet 1904 (staats- bld no. 7) .en de daarop gegronde uitvoe ringsvoorschriften beschermen alleen het openbaar en het daarmede wettelijk gelijk gestelde verkeer, alsmede de ontvangst van radio-omroepuitzendingen voor zoover het storingen betreft, veroorzaakt door radio- omroepontvanginrichtingen. Op grond van deze wet kunnen voor het oogenblik geen afdoende maatrege len worden getroffen tegen radiostorin gen, welke door het gebruik van allerlei electrische inrichtingen worden teweeg gebracht. Ook de toepassing van de hinderwet geeft hier slechts in zeer beperkte mate uitkomst. De algemeene wettelijke regeling zal van dien aard zijn, dat de radio-omroepont- vangst in haar ontwikkeling zoo weinig mo gelijk wordt geremd en dat teve is waarbor gen worden geschapen, dat aan de belangen van electriciteitsvoorziening en -gebruik geen grootere beperkingen worden opge legd dan in verband met hun gewicht ter een onzichtbaar teeken van den taberna kelHij ging met gebogen hoofd. Maar zy kwam in het geheel niet. Hij concentreerde zyn gedachten tot alles ver vaagde, zelfs de nacht, de wind, de onbe daarlijke wateren. Hij had evengoed kun nen staan op een eenzame rots in een on eindige, donkere zee, die geen stranden had, vragend, pleitend, willend naar haar, maar zy kwam niet. En plotseling voelde hy het als onafwendbaar, dat zij niet wilde komen en langzaam, als een man, die al lengs uit een verdooving tot bewustzijn komt, kwam hij terug in de wereld van het licht en gelach en gewoel. En, zonder een blik, zich op de hielen omwendend, ging hy heen Hij riep haar nooit weer; hij dacht vaak genoeg aan haar en hij kwam tot de slot som, dat zy nimmer werkelijkheid geweest was. Zijn moeder en zijn vrouw waren wer kelijkheid geweest, zij waren van hun eigen dimensies, maar zij was iets, dat hij in zijn gedachten had geschapen, zooals een schrijver een karakter schept. Zij was een verbeelding en zij was nimmer met hem geweest na den dood; dat was gezichtsbe- dtog geweest in het achterland van zijn brein. En hij vroeg zich af: Wie was zij dan toch? Zij was een vrouw, die zeide hem lief te hebben, die het misschien ook ge loofd heeft; vrouwen gelooven onder een invloed zooveel dingen; een weinig harts tocht, een weinig zwaarmoedigheid en de dingen nemen telkens verschillende kleu ren en vormen aan. En met welken stan daard meet men de waarheid? Wat een valstrik was het alles geweest en wat was de waarheid? Hoeveel beter wille van de radio-omroepontvangst toe laatbaar is. Het is voldoende, alleen de grondslagen van de regeling in de wet op te nemen. In het nieuwe wetsartikel wordt dan ook be paald dat by algemeenen maatregel van be stuur' voorschriften zullen worden gegeven ter bescherming van de radio-omroepont vangst tegen storingen, welke ontstaan door het gebruik van electrische inrichtingen. De uitzendingen van den zakelyken-om- roepzender van het staatsbedrijf der p.t.t. zyn in de nieuwe regeling gelijk gesteld met de ontvangst van den radio-omroep. Wanneer de thans voorgestelde aanvulling en wijziging der Telegraaf- en telefoonwet 1904 wet zal zijn geworden, zal de totstand koming worden bevorderd van een alge meenen maatregel van bestuur. Hierin zal ook het beroepsrecht worden geregeld. Voorwaardelijke verleening van een visum geweigerd. De vroegere correspondente te Warschau van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, mevr. mr. van Meurs, die in Mei j.L uit Polen is verbannen, op grond van een correspon dentie in dit blad over anti-semietische uit spattingen in de Poolsche hoofdstad, heeft dezer dagen van particuliere zyde bericht ontvangen, dat de Poolsche regeering weer bereid was haar een visum te verleenen voor een verblijf binnen Polen. Dit bericht werd haar op het Nederlandsche departement van buitenlandsche zaken door een ambtenaar bevestigd, waarbij voorlezing werd gedaan van een brief van den Nederlandschen ge zant te Warschau, die mededeelde, dat het visum zou worden verleend voor vier tot zes weken, met de mogelijkheid van verlen ging, echter onder voorwaarden, dat mevr. van Meurs zich voorloopig van journalistieke werkzaamheden zou onjhouden en geen anti-Poolsche propaganda zou voeren. Met deze beslissing heeft mevr. van Meurs zich echter om principiëele rede nen niet kunnen vereenigen. KINDERVERLAMMING TE NAALDWIJK. Scholen gesloten. Ook in het Westlapd heeft thans de kin derverlamming haar intrede gedaan. Te Naaldwijk is gistermiddag een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het patiëntje is naar het r.k. ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. In verband hiermede zullen met ingang van heden alle scholen te Naaldwijk tot nader te bepalen datum gesloten zijn. Een nieuw geval te Haarlem. Een week nadat te Haarlem een geval van kinderverlamming is geconstateerd, heeft zich een tweede geval van deze gevraesde ziekte voorgedaan. Dit is echter niet van ernstigen aard. De geneeskundige dienst acht het dan ook niet noodzakelijk, speciale maatregelen te treffen. t-.v.'i WIJZIGING PENSIOENWET DER SPOORWEGAMBTENAREN. Pensioenkorting blijft. Aan de memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1935 ontleenan wij htt volgende: Op de wijzigingen, betrekking hebbend op vervroegde pensionneering, is herhaal delijk en van verschillende zijden aange drongen. De vrees van verscheidene leden, dat dit or.twerp de lasten van het spoorwegpen sioenfonds aanmerkelijk zal verzwaren, acht de minister niet gegrond. De vergoeding der pensioenen van de wachtgelders van 55 tot 60 jaar geeft voor het fonds inderdaad slechts voordeel, voor zoover betreft hen, die ook tot dusverre vóór hun 60ste levensjaar konden worden gepensionneerd. Geenszins komen echter alle pensioenen der wachtgelders van 60 tot 65 jaar extra ten laste van het fonds, voor zoover toch laatstbedoelde personen behoorden tot het oud-H. S. M.-personeel, zouden zy ook volgens de huidige regeling op 60-jarigen leeftijd pensioengerechtigd zyn. Voor de vrees, dat in dienst zijnde amb- was een man af, als hy nooit niets met hen te doen had, en toch Een wereld van mannen, daar zou iets aan ontbreken; vrienden had hy in overvloed, mannen zouden hem helpen zooals een schip een ander schip bijstaat op zee, vrienden om mee te praten over schepen en sport, over havens en politiek, maar wanneer men hen verliet, was men aan zichzelf overgelaten. En al de strikvragen van het brein kwa men weer terug als een wolk van wespen. Iedere man had zyn eigen levensproblemen, iedere man had zelf de vlucht uit zichzelf te vinden. „En de Heere God zeide: Het is niet goed, dat de mensch alleen zij", had de He- breeuwsche kroniekschrijver zich voorge steld. Neen, het was niet goed, het was vreeselijk. Nadat het werk van den dag was gegaan, na de aangename avonden met vrienden, kwam de kwelling van de scha- uwen. Onwezenlijke monsters mochten zij zyn, maar zij schaadden meer dan ware '^Gnzij men 'n de onwaardige ver getelheid van den drank verzonk, was er geen ontspanning. De schaduwen kwamen, zy waren er, scherper dan het tikken van een lok. de kille moeder met de nastaren- e oogen, de doode vrouw met den prui- ÜTenimond' 2ichtbaar als de sterren. En ledig als de lucht was de plaats, die Claire- nne moest hebben ingenomen, met haar welbesneden schoone gelaatstrekken, haar egrypende oogen. Drie geesten en de ont- rekende geest was de vreeselijkste van a e... Hij kon ze niet langer verdragen., hy moest niet alleen zijn.... (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6