DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dreigende en heftige taal van Hitier. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 215 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 13 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Wanneer de verdrukte Sudeten-Duitschers zich niet zelf kunnen redden, zal Duitschland te hulp komen. Nimmer zal de gansche wereld met meer spanning naar de radio geluisterd hebben dan gisteravond, toen Hitier het congres te Neurenberg sloot met een redevoering, welke door alle Duitsche zenders werd uitgezonden. Het was be grijpelijk, dat iedereen nieuwsgierig was naar den inhoud van deze rede, omdat de politieke spanning vrijwel haar hoogtepunt had bereikt. Zou deze rede, die ongetwijfeld het Tsjechische vraag stuk zou behandelen, oorlog beteekenen, of zou Hitier een andere oplossing bekend maken? Noch het een, noch het ander is gebeurd. Hitier heeft weliswaar gedreigd, hij heeft scherp de verdrukking der 3i millioen Sudeten-Duitschers geschetst, hij heeft meege deeld, dat, wanneer deze verdrukten zich zelf niet kunnen redden, Duitschland te hulp zal komen, maar het is bij dreigende taal gebleven. Hitier heeft gesproken. Maar het Tsjechische vraagstuk is er niet mee opgelost geworden, en de onrust is niet ver dwenen. De eerstvolgende dagen zullen misschien beslis send kunnen zijn en de houding van Duitschland zal even belangrijk zijn, als die van de democratische landen. Aanval op de democratie. Roering in Sudetenland, Incidenten nemen felle vormen aan. De algemeene toestand. Noodtoestand afgekondigd. het a.s. congres te Aussig, De 15e dezer een critieke dag? ALKMAARSCHE COURANT. De inhoud van Hitler's redevoering was bij uitzondering aan niemand be kend voor zij werd uitgesproken. Zelfs de naaste medewerkers van den Führer wisten niet, wat Hitier zou zeggen. Slechts begreep men maar dat be greep de gansche wereld! dat het Su- deten-Duitsche vraagstuk aan de orde zou komen. Dat vraagstuk kwam inderdaad aan de orde, zy het dan ook na een lange in leiding, waarin Hitier de opkomst en de beteekenis van het nationaal-socialisme schetste en welke inleiding hij vervolg de met een scherpen aanval op de de mocratie. Dat alles kon ons weinig interesseeren. Maar weldra kwam het groote punt der rede: Tsjecho-Slowakije! Daar heerscht, zoo schetste hij, een on duldbare toestand. Men heeft de overwegen de meerderheid van dezen staat gedwongen zich in dit staatsverband te voegen. Men is begonnen haar te onderdrukken en haar de vitale rechten te ontnemen. Men heeft ge tracht de wereld de opvatting op te dringen, dat deze staat een bijzondere politieke en militaire missie te vervullen heeft. Die taak is echter in tegenstelling met de levensbe langen van de meerderheid der inwoners van dezen staat. Men gaat niet uit van volksrechten, maar van politieke doelmatigheden voor de onder drukkers. Wie zich daartegen verzet, wordt beschouwd als staatsvijand. Onder de meerderheid der onderdrukte nationaliteiten bevinden zich 3% millioen Duitschers, ongeveer zooveel als de bewo ners van Denemarken. Zij zijn schepsels van den Almachtige en deze heeft hen met ge schapen om hen aan een vreemde macht te zien overgeleverd. Hij heeft de zeven mil lioen Tsjechen niet geschapen, opdat zy de 3% millioen Duitschers zouden bevoogden, controleeren en kwellen. De ellende der Su deten-Duitschers, aldus vervolgde Hitier, is nameloos. Men wil de Sudeten-Duitscheis vernietigen. Ik kan zoo zeide Hitier den de- mocratischen staten slechts zeggen, dat dit alles ons niet onverschillig is. Aan de rechteloosheid der Sudeten-Duit schers moet een einde komen. Ik heb dat reeds in mijn rede van 22 Februari van dit jaar gezegd. Ik verzoek den buiten- landschen staten er van overtuigd te zijn, dat mijn verklaring van toen geen phrase was, toen ik zeide, dat het Duit sche rijk niet meer de vervolgingen van Duitschers zonder meer wil aanvaarden. Het rijk heeft voor den Europeeschen yrede reeds veie offers geferacbt. Het heeft van Elzas Lotharingen alleen afgezien om den Europeeschen vrede een dienst te be wijzen en een einde te maken aan den eeuwigen twist met Frankrijk. Ook aan an dere grenzen heeft het rijk offers gebracht om den weg te effenen voor de verzoening der volkeren. Hitier stipte daarbij het vloot- verdrag met Engeland aan en verklaarde, dat de Duitsche overeenkomsten met Polen van meer belang zijn dan alle gepraat over den vrede. Ik ben, aldus Hitier, niet bereid in het hart van Europa een tweede Palestina te laten ontstaan. De arme Arabieren zijn misschien weerloos en verlaten. De Su deten-Duitschers echter zijn weerloos noch verlaten. Hitier schetste daarna de nationaliteiten verhouding in Tsejcho-Slowakije uitvoerig, waarna hij aldus de positie der Sudeten- Duitschers uiteenzette: De ellende der Su deten-Duitschers is nameloos. Men wil hen vernietigen. Zij worden op onverdragelijke wijze onderdrukt en vernederend behandeld. Als 3 y, millioen leden van een volk van 80 millioen een lied niet mogen zingen, omdat het den Tsjechen niet bevalt, of als zij bloe dend geslagen worden, omdat zij kousen dra gen, die de Tsjechen niet willen zien, of wan neer zij geterroriseerd worden, omdat zij een groet brengen, welke den Tsjechen onaange naam is, ofschoon die groet hen niet geldt, wanneer men hen by iedere uiting van natio naal leven opjaagt als hulpeloos wild, dan kan dat den waardigen vertegenwoordigers van onze democratieën misschien onverschil lig, mogelijk zelfs sympathiek zijn, omdat het hier toch maar gaat om 3^ millioen Duit schers. Ik echter kan den vertegenwoordigers dezer democratieën slechts zeggen, dat ons dit niet onverschillig is. (Stormach tige bijval) En dat, wanneer deze ge kwelde schepsels zelf geen recht en geen hulp kunnen vinden, zij beide van ons zullen krijgen. (Stormachtige bijval en geroep „Sieg Heil"). De Führer herinnerde er aan, dat hij in zijn rijksdagrede van 1933 voor het eerst had vastgesteld, dat er nationale vraagstuk ken zijn, waarvan men niet kan afzien. In den loop van dit jaar heeft zich, aldus Hitier, een gebeurtenis voorgedaan, die ieder aan ging. In Tsjecho-Slowakije zouden gemeen teraadsverkiezingen plaats vinden. Hitier zeide, dat de regeering te Praag een methode had toegepast om druk uit te oefenen op de verkiezingen en te intimideeren. Men is zelfs niet teruggedeinsd voor den leugen, dat Duitschland gemobiliseerd had en gereed stond om Tsjecho-Slowakije binnen te ruk ken. In werkelijkheid was toen geen soldaat opgeroepen en geen enkel regiment of an dere afdeeling naar de grens gemarcheerd. Geen Duitsche soldaat heeft zich buiten zijn vredesgarnizoen bevonden. Niettemin werd de laaghartige campagne voortgezet, waar bij Europa gemobiliseerd werd voor de mis dadige bedoelingen van een regeering, die de verkiezingen onder militairen druk wenschte te plaatsen en die daarvoor een moreele rechtvaardiging noodig had, ja zelfs in haar brutaliteit er niet voor terug deinsde, des noods Europa in een bloedigen oorlog te jagen. Daar nu van de zijde der Duitsche re geering op deze provocatie niets geschiedde, werd dit wederom als voorwendsel gebruikt om te beweren, dat Duitschland geweken was voor de Tsjechen en de inmenging van Frankrijk en Engeland. Duitsche voorzorgsmaatregelen. Ik kan u verzekeren, aldus zeide Hitier, onder stormachtigen bijval, dat een groote mogendheid als Duitschland een dergelijken aanval niet voor de tweede maal zou dul den. Ik heb daaruit bij wijze van voorzorgs maatregel de noodige consequenties getrok ken. Op 28 Mei heb ik tot zeer ernstige maatregelen besloten: 1. De aangekondigde versterkingen van leger en luchtmacht werden op mijn bevel onverwijld buitengemeen uitge breid en oogenblikkelijk ten uitvoer ge legd. 2. Ik heb het bevel gegeven tot de on middellijke uitbreiding van onze ves tingwerken in het westen. 3. Ik kan u de verzekering geven, dat daar sedert den 28en Mei de meest gi gantische vestingwerken van alle tijden opgebouwd worden. (Stormachtige bij val). Dr. Todt heeft daar een der grootste prestaties volbracht. Aan de vestingwerken in het westen, waarmede men sedert twee jaar bezig is, werken thans 278.000 arbei ders, verder 84.000 gespecialiseerde arbei ders en 100.000 man van den arbeidsdienst, talrijke bataljons pioniers en infanteriedivi sies. Afgezien van het materiaal, dat door andere transportmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoorwegen bij na dagelijks 8.000 wagonladingen aan. Het totale grint verbruik bedraagt dagelijks ruim 100.000 ton. De vestingwerken aan de weste lijke grens zullen voor het invallen van den winter geheel voltooid zijn. (Krachtige toe juichingen). Na hun voltooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en beton werken omvatten. Achter dit front van staal en beton, dat gedeeltelijk in drie, en vaak in vier linies tot 50 K.M. breed is, staat het Duitsche volk gewapend. Ik heb deze inspan ning, de geweldigste van alle tijden, op mij genomen om den vrede van nut te zijn. On der geen omstandigheden zal ik echter be reid zijn, werkeloos te blijven toezien bij een verdere onderdrukking der Duitsche volksgenooten in Tsjecho-Slowakije. Hitier heeft daarna de betrekkingen met Italië geschetst en tenslotte het congres te Neurenberg gesloten. Zie voor de indrukken over de rede van Hitier in Europa pagina 1 van het derde blad. In de Sudeten-Duitsche gebieden heeft de redevoering van Hitier volgens Havas de uitwerking gehad van een op roep tot opstand. Vannacht zijn bij incidenten drie per sonen gedood en is 'n aantal gewond. De incidenten hebben zich in den afgeloo- pen nacht als op een sein vermeerderd. De incidenten zelve hebben ook een an der karakter gekregen. Voor den eersten keer heeft men op gemerkt, dat van vuurwapenen werd gebruik gemaakt, aanvallen werden ge daan op spoorwegstations, politie- bureaux en postkantoren. Bij een aanval van dezen aard werd de directeur van het postkantoor te Trinksaifen bij Joachimsthal aan de Saksisch-Boheem- sche grens gedood. Te Krasne Brezna (Schönpreisel) in N.- Bohemen stonden groote groepen Tsjechen en Duitschers tegenover elkander. Uit de ALKMAAR, 13 September. Hitier heeft gesproken! Zie daar het belangrijkste feit van den dag. Wat gebeurt er in China, hoe ontwikkelt zich de oorlog in Spanje, hoe staat het met de politieke kwesties, waarmee de Fran- sche regeering in eigen land te kampen heeft? Niemand interesseert zich er voor. Hitier heeft gesproken! Dat is, wat iedereen weet, dat is, wat iedereen vertelt, dat is het gesprek van den dag. De rede van Hitier werd met ongekende belangstelling tegemoet gezien en er waren er, die vreesden. Maar dezulken hebben zich (gelukkig) vergist. Want al moge de taal van Hitier dreigend geweest zijn, er is in Neurenberg niets gebeurd, dat onher stelbaar is. Hitier heeft gesproken en de regeeringen van alle landen hebben met stijgende be langstelling kennis genomen var. deze rede. Om zich daarna te beraden over den wer- kelijken inhoud. Het lijkt ons goed, de reactie in Londen en Parijs hier weer te geven, opdat men eenig idee krijgt van de meening in deze hoofdsteden van Europa. Hoewel er officieel uit Londen nog niets bekend is, schijnt de eerste gedachte in verantwoordelijke kringen aldaar volgens den diplomatiken correspondent van Reu ter te zijn, dat de rede niets heeft bijge dragen om den toestand ten goede te kee- ren. Men is van meening, dat de rede in geen enkel opzicht als constructief kan worden gekenmerkt. In vele opzichten kan het tegendeel gezegd worden, aangezien niets blijkt van een streven, de beide par tijen in Tsjecho-Slowakije tot elkaar te laten komen om te trachten een regeling te verkrijgen. Indien men de Tsjecho-Slo- waaksche regeering en de Sudeten-Duit schers alleen de taak liet verrichten, zou er, naar men meent, een goede kans op een oplossing bestaan. In de rede zijn zeker geen erg nieuwe eischen naar voren ge bracht en over het geheel komt zij min of meer overeen met wat men had verwacht. Zoo zij dan ook in deze taal twintig jaar geleden was gehouden, zou zij de wereld met afgrijzen hebben vervuld. Doch heden ten dage geven waarnemers met droefenis toe, dat de tegenwoordige tijd meer gewend raakt aan ruwe woorden dan de zich beter gedragende generaties van vroeger. Het feit, dat geen ontstellende nieuwe eischen zijn gesteld, beteekent niet, dat de verklaring van den Führer geen vorm geeft aan den toestand, daar niet slechts in de officieele redevoeringen, doch ook uit den toon van de pers en uit de voortdurende mobilisatie in Duitschland, de vaste wil tot uiting schijnt te komen, de Sudeten- Duitschers en Tsjechen niet ongemoeid hun onderhandelingen te laten voortzetten. De zinspelingen op zelfbeschikkingsrecht schijnen een wenk aan een der beide par tijen in het geschil te zijn, zoo verstrek kende eischen te stellen als zij willen. In tactisch opzicht zou de bedoeling van de rede zijn, een dreigende houding te laten zien, zonder den juisten vorm van de be dreiging te toonen, of te doen blijken van welken kant deze komt. Een punt, dat niet uit het oog wordt ver loren is, dat, terwijl Hitier Tsjecho-Slowa- ky'en aanvalt naar aanleiding van toespe lingen op de Duitsche mobilisatie in Mei j.1., het weinig zegt over de thans in Duitschland aan den gang zijnde manoeu vres, waarbij anderhalf millioen man on der de wapenen zijn, en welke nog enkele weken zullen voortduren. Zoolang zij niet achter den rug zijn, en zoolang de stemming in Duitschland blijft zooals zij nu is, kan, zoo oordeelt men, geen realist gelooven, dat het gevaar voorbij is, of dat de bedreiging van den Europeeschen vrede niet aanhoudt. De rede van Hitier is te Parijs opgeno men met de kalmte, die de openbare mee ning in Frankrijk steeds behouden heeft sedert de Tsjecho-Slowaaksche crisis in een acuut stadium is gekomen. De com mentaren in diplonWtieke kringen zijn bij zonder sober. De eerste indruk van de rede is, dat hoewel Hitier voor geen oogenblik de ongerustheid, die op Europa drukt, heeft weggenomen, hij daarentegen ook niets in den weg heeft gelegd aan voortzetting der onderhandelingen tusschen de Sudeten- Duitsche partij en de regeering te Praag, noch aan de voortzetting der pogingen, die door Runciman in het werk gesteld worden om tot een vreedzame regeling van het ge schil te komen. Vastgesteld moet worden, dat de rede in diplomatiek opzicht geen enkel nieuw feit heeft opgeleverd, in dien zin, dat Hitier nog eens alle argumenten heeft aangehaald, die de regeering te Ber lijn tot dusver naar voren heeft gebracht om de eischen der Duitsche minderheid te steunen. De voornaamste verklaring in de rede schijnt wel te zyn: „Indien de Sudeten- Duitschers niet de rechten en de hulp kunnen vinden, waarop zij recht kunnen doen gelden, zullen zij ze van ons krijgen." De zin van een dergelijke verklaring, die afgelegd wordt op een oogenblik van inter nationale spanning, kan niet worden mis verstaan. Er dient echter op gewezen te worden, dat deze verklaring het onmid dellijk gebruik van geweld uitsluit en nog de gelegenheid laat voor de onder handelingen, die te Praag actief worden voortgezet. Duitsche menigte werd geschoten, doch nie mand werd getroffen. Aan Tsjechische zijde werd het vuur beantwoord. Er zijn twee dooden. De ministers beraadslagen. Als gevolg van de incidenten van den af- geloopen nacht zyn de ministers vanochtend bijeengekomen. De ministerraad zal de maat regelen nemen welke worden vereischt door den ernst en den aard dezer incidenten. De Sudeten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Rosche zullen overigens over deze aangelegenheid door minister-president Hod- za worden ontvangen. De regeering zou in derdaad wenschen maatregelen van buiten gewonen aard te nemen in overeenstemming met de verantwoordelijke Sudeten-Duitsche leiders. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft besloten den noodtoestand in vijf departementen af te kondigen. Voorloopig is besloten dezen maat regel uit te vaardigen voor: Eger, Neu- deck, Pressnitz, Ellbogen en Kaaden. Havas meldt de volgende bijzonderheden over incidenten welke zich gisteren hebben voorgedaan. Te Schönpreisel hebben eenige hon derden Sudeten-Duitschers Tsjechische voor bijgangers aangevallen. Zij hebben de rui ten van Tsjechische zaken vernield. Vervol gens kwam het tot een waren slag tusschen de Tsjechische en de Duitsche menigte. Een Tsjech werd doodelijk gewond aangetroffen in de vitrine van een winkelzaak. Tijdens dit gevecht werd ook een Sudeten-Duitscher gewond. Te Cheb (Eger) heeft een menigte van 800 tot 1000 personen geprobeerd het volks huis der socialistische partij te bestormen. Na de ruiten te hebben vernield van de eerste en tweede verdieping wilden de be- toogers de deuren forceeren, doch zy wer den teruggedrongen door de arbeiders, die zich in het gebouw bevonden. Het gevecht duurde drie kwartier. De Sudeten-Duitschers hebben meer dan twintig schoten gelost. De Tsjechen verde digden zich met stokken en stoelen. In denzelfden tijd reden mannen der F.S. op motorfietsen door de straten. Hun rijwie len waren voorzien van hakenkruisvlaggen. Later vernielden de betoogers de ruiten van verscheiden winkelzaken. Te Asch werden de straten door de F.S. afgesloten. De Sudeten-Duitschers hebben er de kruispunten van wegen bezet Een nationaal-socialist probeerde te schieten op den secretaris der socialistische partij, die voorbijkwam op zijn motorfiets. Te Nydeck (Neudeck) hebben 4000 leden der Sudeten-Duitsche partij de ruiten Vernield van de coöperatieve arbeiders-in- koopvereeniging. Zy hebben de deur van het volkshuis der socialistische partij ingesla gen. De arbeiders die zich vannacht naar hun werk in de fabrieken begaven werden aangevallen door leden der partij van Hen- lein. Tegen middernacht kondigden sirenes het einde aan van de „oefening", aldus Havas. Te Jablonec (Gablonz) hebben de aanhangers van Henlein een optocht ge vormd, waaraan meer dan 10.000 personen deelnamen. De menigte riep „Heil Hitier". Van het stadhuis wapperde de haakkruis- vlag. De politie was onmachtig de orde te herstellen, zoodat militairen tusschenbeide moesten komen. Een man vernielde den band van een militaire auto. Hij werd door de po litie gearresteerd. Tijdens het verhoor stond een geweldige menigte voor het politiebu reau. De toestand was zeer gespannen. Men vreesde bloedvergieten. Een beambte, die een betooger wilde on dervragen, werd gedwongen hem los te la ten, nadat hij slechts zyn naam had opge schreven. De politie en het leger zijn thans te Gablonz in alarmtoestand gebracht. Zij bezetten het centrum van de stad. Schoten te Aussig. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat toen de bevolking van A u s s i g gisteravond na de redevoering van Hitier een openbare betooging hield, plotseling schoten vielen, waardoor twee Sudeten-Duitschers ernstig werden getroffen. De dader is onbekend. De algemeene opvatting te Praag is, dat 15 September, de datum waarop te Aussig het congres zal worden geopend, de volgen de critieke dag zal zijn. Indien dan nog geen regeling zal zijn tot stand gekomen, zal de kwestie van het plebisciet zeer zeker for meel aan de orde worden gesteld. (Zie verder Laatgte BerjchtgfiJ

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1