t £auds ettHuUiteiM Rechtszaken publicaties JSucqediike Siand DE BAAS. tweede blad. Kantongereehi te Alkmaar. Overtredingen van de mator en r u w e 1 w e t H. U. i. X W. ie Bergen. J. S. te G. B. te Oudkarspel. A. M. te L N. P. K. te Warmenhuizen, J-J- Schoon, N. K. te Oudkarspel, H. k Amsterdam, P. A. J. R. te Schoor f 3 boete of 3 dagen hechtenis; S. F. Alkmaar, 4 boete of 4 dagen hechtcms, J. C. L. te Schagen, C. S. L. te Scng ieder 4 en 2 boete of 4 en 2 dag hechtenis. N. C. A. te Amsterdam J. G. te Alkmaar, R. J. G. te Ulrum, Th. J. L. te Noordscharwoude, ieder 6 boete o dagen hechtenis; C. B. te Sint Pancras, - en 6 boete of 1 en 4 dagen hechtenis, L. A. te Heiloo 8 boete of 6 dagen hechtenis, J. S. te Beemster 12 boete of 8 dagen hechtenis met toewijzing der viciele vor dering ad 25.10 aan J. B. te Ziudschar- woude. Alkmaarsche Politierechter BAARDMANS HEEFT 4 FRUITTEELTDEMONSTRATIEBEDRIJF. Aan het verslag van het Fruitteelt-Demon- stratiebedrijf van den Economisch-Technolo- gischen Dienst der Provincie Noordholland te Schellinkhout over de maand Augustus 1938 ontleenen wij het volgende: In Augustus werden een tweetal peren soorten geoogst, n.1. 10 Augustus de André d'Esportes en 31 Augustus en 1 September Het officieele vertrek van H. M. de Koningin uit de hoofdstad. De stoet bij het Centraal-station. Zooals men weet keerde H. M. direct niet-officieel naar het Paleis terug, daar prinses Juliana nog niet naar Soestdijk kon terug keeren, als gevolg van haar ongesteldheid. DE OMZETTEN VAN DE NOORD- HOLLANDSCHE VEILINGEN. Een flinke verhooging. De omzetten van de Noordhollandsche veilingen zijn in het tijdvak van 1 Januari tot 1 Augustus aanmerkelijk hooger ge weest dan in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. De Tuinderij publiceert de cijfers van alle bij de N.Hollandsche Com missie uit de veilingen in N.Holland aange sloten veilingsvereenigingen. De totaal-om zet was in deze eerste acht maanden van het jaar 7.595.635,27 tegen 6.192.597,15 in 1937, hetgeen een vermeerdering beteekent van 22.6 Bijna alle veilingen blijken van deze verhooging in meerdere of mindere mate te profiteeren. Van de veilingen uit deze omgeving noemen wij Alkmaar, van welke veiling de omzet steeg van 160.501,16 in de eerste maanden van 1937 tot 165.560,12 in hetzelfde tijdvak van 1938. Voor Avenhorn waren deze cijfers resp. 187.792,48 en f 200.703,71; Broek op Lan- gendijk 827.384,21 en 1938 f 1.098.920,29; Grootebroek 1.098.764,14 en f 1.203.579,46; Castricum „Ons Belang" 86.448,82 en 104.992,12; Heiloo f 71.769,48 en 93.080,06: Noordscharwoude 635.290,11 en f 870.346,78; Obdam f 122.660,02 en f 154.034,36; Warmen- huizen 241.865,86 en f 154.034,36. De oorzaken voor deze verhooging van de omzetten zijn o.m. in de eerste plaats de hoogere bewaarkoolprijzen. Zooals bekend was het met de prijzen van dit product in 1937 treurig gesteld; terwijl in dit jaar spe ciaal de roode kool bevredigende prijzen opbracht en ook de Deensche witte kool en gele kool niet zoo totaal waardeloos waren als in het vorige jaar. Ook de betere gelde lijke uitkomsten van de aardbeienteelt heb ben hun invloed doen gelden, evenals de hoogere prijzen voor de vroege aardappelen. Voor dit laatste product echter niet zooveel als de hooge prijzen in het begin van de campagne deden verwachten, hetgeen werd veroorzaakt door de geringere hoeveelheden welke werden aangevoerd en de lage prijzen in de tweede helft van Juli. Tenslotte heb ben ook de groenten en het friut over de geheele linie iets meer opgebracht. DE TWEEDE STEUNUITKEERING 1938. De tweede steunuitkeering 1938, welke thans door den minister van economische zaken is vastgesteld, heeft wel eenige teleur stelling teweeggebracht in de Langendijker dorpen. Er is bij de voor steun in aanmer king komende producten geen enkel Lan gendijker product, zoodat de tuinders uit deze streek van deze tweede steunuitkee ring niets zullen krijgen. De hoop is en blijft nog gevestigd op een derde steunuitkeering, waarbij rekening wordt gehouden met de vroege aardappelen van na half Juli, daar de prijzen van dat artikel na dien datum zeer laag is geweest. Hopenlijk komt er spoedig een derde uit- keering. Dat de vroege aardappelen van na half Juli vergeten zijn, zouden wij niet wil len zeggen, daar de steunuitkeeringen, welke nu zullen worden gedaan, loopen tot 26 Juni. de Clapp's Favorite. Hoewel beide soorten middelmatig beschot gaven, viel de uitein delijke opbrengst toch mee, doordat de vruchten flink uitgegroeid waren. Waar de kwaliteit zeer goed was en de prijs voor het fruit in verhouding tot voorgaande jaren hoog is, is het financieele resultaat tenslotte bij een dergelijke opbrengst nog goed te noemen. Een bespuiting tegen de bloedluis is niet meer uitgevoerd, daar deze zich niet heeft uitgebreid, maar eerder is verminderd. Waar deze vermindering ten deele veroorzaakt wordt door de op de bloedluis parasiteerende sluipwesp, welke door een bespuiting met nicotine mede kans maakt om gedood te worden, wordt deze bespuiting achterwege gelaten. Een bespuiting met K pet. Califor- nische pap wordt zoo mogelijk nog uitge voerd in de eerste week van September op Soldat Laboureur. De pruimenoogst is voor een groot deel achter den rug. De opbrengst is voor Reine Victoria slecht, voor Witte Kwets behoorlijk te noemen. Blauwe Kwets gaf een geringe opbrengst. Veel last wordt dit jaar onder vonden van de spreeuwen, die in de pruimen, speciaal in Blauwe Kwets en Reine Victoria een flink aantal vruchten beschadigen en bij de tegenwoordige prijzen ook flinke schade aanrichten. Ook appelen en peren, zelfs de latere soorten, worden reeds aangepikt door de spreeuwen. Vanaf half September kunnen achtereen volgens verschillende soorten appelen en peren worden geplukt. De tijd van plukken is dit jaar enkele dagen later dan vorig jaar. De vooruitzichten zijn hier voor sommige soorten slecht, voor andere nog zeer behoor lijk te noemen. Vooral de kwaliteit is goed, daar schurft zeer weinig voorkomt. UNILEVER CONTRA „ZUIDLIMBURGER". Unilever ziet af van behandeling in hooger beroep. Het proces, dat door de Lever Brothers en Unilever N.V. te Rotterdam aanhangig was gemaakt tegen het te Kerkrade ver schijnende blad „De Zuidlimburger" wegens het publiceeren van een artikel over het Unilever-concern. en het uitgeven van het artikel in brochurevorm, zou heden voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep in kort geding worden gevoerd, na dat de rechtbank te Maastricht de vordering van Unilever tot stopzetting van de ver spreiding, had afgewezen. De advocaat van Unilever, mr. Kolf schoten, heeft gisteren echter medegedeeld, dat Unilever afziet van deze behandeling in hooger beroep. Uitspraken van de strafzitting *an Vrfjdag 9 September 1938. dam, 1 boete of 1 dag ^^echtenis; Bergen, 2 boete of 2 dagen uc S. H. R. te Beverwijk, 2.50 boete o gen hechtenis; J. D. v. d. O. te Pdjmerend, j. v. d. M. te Winkel, F R. te Barsmger horn, C. H. te Bergen, ieder 3 boete 2 dvgen deCanZeS; A G T te Beverwijk! te Egmond aan Zee, A. G. r- lc Overtredingen vanT„.p~ tieverordeningen: J.H.te tsei - gen, 2.50 boete of 1 week tuchtschool, D. B. te Krommenie, J. G. A. te Velsen, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. K. te Alkmaar, D. A. te Bolsward, J. A. e Bolsward, ieder 3 boete of 2 dagen hech tenis; S. v. T. te Wormerveer, J. C. W,te Heiloo, ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis; F. B. te Barsingerhorn, F. P. K. te Wieringerwerf, J. A. te Bolsward, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingvan de arbei d s- w e t C. J. R. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de ijkwet: M. de G. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gewicht. Overtreding van de vissche- r fj w e t A. A. te Haarlem, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van het zee- weringsreglement:H. T. te Gro ningen, R. F. K. te Amsterdam, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van artike!458 van het wetboek van straf rechtC. J. S. te Zijpe, 8 boete of 6 dagen hechtenis. Voor den Alkmaarschen Politierechter moesten Maandagmiddag een zestiental be woners van Hollandsch Noorden verschijnen, die allen de een meer, de ander minder gezondigd hadden tegen de wetten des lands. De eerste beklaagde was Jb. S., koopman te Hoorn, die zich in het koude voorjaar van 1938 vergrepen had aan Anthraciet, welke hem niet toebehoorde. Tegen dezen man, die het verschil tusschen mijn en dijn zoo slecht bleek te kennen, werd drie maanden gevangenisstraf geëischt. Op grond van zijn goede antecedenten was het vonnis nogal clement: vier maanden voorwaarde lijk met drie proefjaren. Dat het niet geraden is iemand in het aan gezicht te slaan, ondervond K. S. te Heer- hugowaard, die zekeren V. deze brute be werking had laten ondergaan, wat hü met vijf gulden of vijf dagen moet boeten. Een zelfde loshandigheid was geconsta teerd bij L. A. te Egmond-Binnen, die den koopman C. v. D. met de vuist had bewerkt in een café te Rinnegom. Het motief van deze krachtsinspanning was misschien nog zoo kwaad niet, doch eigen rechtertje spelen is in ons land nog steeds niet geoorloofd. Als zoenoffer werd 20 of 10 dagen opge legd. Minder eervol was het van J. de V. te Beemster, dat hij in den nacht van twaalf op dertien Juli L. R. en de veertienjarige C. L. heeft geslagen en geknepen. Deze zaak werd aangehouden tot October. Al doet schelden dan niet lichamelijk zeer, het kan toch hard treffen. J. C. de W. te Den Helder had zijn voormalige echtgenoote voor heel leelijke dingen uitgescholden. Ja, als liefde verkeert in haat!! Deze geschiede nis werd uitgesteld tot November. De niet verschenen maar in het Politie blad gesignaleerde G. E. had te Zwaag niet geluisterd naar het bevel van rijksveld wachter de Vries van Wognum, om met zijn auto te stoppen. Hij werd deswege veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. H. R. te Egmond-Binnen zou nu, zoo hij die taal verstond, misschien wel eens den ken aan het Fransche gezegde: Cherchez la femme, want om een meisje mishandelde hij in een café te Rinnegom, W. Z„ wat hem op 15 gulden of tien dagen te staan kwam. Schelden wij schreven het boven reeds kan iemand razend maken en vooral als dat geschiedt door een familielid. Dat onder vond Chr. Z. te Den Helder, die door zijn neef M. zoo werd getreiterd dat hij dien WÊ1* i Het défilé van de Hitlerjeugd voor Hitier in het Stadion te Neurenberg. Het \oorbjj- marcheeren van de vlaggen en vaandels. met een ijzeren staaf of buis te lijf ging. Daar het nogal flink was aangekomen werd veertien gulden boete geëischt. Mr. Buiskool pleitte roerend voor clementie. Misschien dankte verd. het hieraan, dat hij op den eisch 10 gulden korting kreeg. Dat ook het zwakke geslacht soms hard handig voor de dag kan komen, bewees Chr. M„ huisvrouw van A. B„ die op 7 Juli P. B. een tik op zijn neus had gegeven, die raak was. Er schijnt een oude schulden kwestie tusschen te zitten. Het vonnis luidde 15 gulden of acht dagen. Het is al meer malen gebleken levens gevaarlijk te zijn, wanneer men tracht den steun te bedriegen. J. v. O. te Den Helder had gesmokkeld met ontvangen kost geld en werd deswege bestraft met één maand. Een ander inwoner van Jutterstad J. S. moest een valsche aangifte bij de steun, eveneens boeten met een maand eenzame meditatie over de rechten van Vadertje Staat. P. V., veehouder te Callantsoog, was ver toornd geworden op een hondje, dat op zijn weide achter de koeien liep en zich ver meten had een kip met begeerige blikken het beest aangeschoten en verwond. Dat aan te kijken. Uit woede daarover had hij kostte hem drie gulden of één dag. Zonder strooper van professie te zijn, kan men toch wel trek hebben in een lekker baarsje. Maar wanneer men dat tracht te verschalken zooals gebr. L. en S. G. uit Harenkarspel, in verboden vischwater, zon der akte of vergunning, is zulks strafbaar voor de wet. Voor de tien gulden boete die ieder werd opgelegd, hadden ze anders een fijn partijtje kunnen koopen. Tot slot vermelden wij dat de dames E. en A. B„ beiden uit den Helder, de zes-en- zestig-jarigen heer D. hadden uitgescholden en beleedigd naar aanleiding van een kwes tie over straatvuil. Met vijf gulden of drie dagen moeten zij leeren den ouderdom te eerbiedigen. ALKMAAR. OVERLEDEN: Johanna Venenberg, weduwe van Age Westerhof, 79 jaar. NOORDSCHARWOUDE. (Aug.) Geboren: Antonius, z. v. Simon van Diepen en van Elisabeth Kramer. Maria Elisabeth, d. v. Jacob Theodorus Stet en van Neeltje Glas. Trijntje, d. v. Pieter Cornelis Dissel en van Neeltje Schot. Harmen, z. v. Evert Haaksma en van Trijntje van der Meij. Catharina Marga- retha,' d. v. Gerardus Kraakman en van Elisabeth Zuijdam. WIERINGEN (September). Ondertrouwd: T. Numan en M Lont. Overleden: Trijntje Klein, 68 jaar, wed. Jn. Rotgans. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemcene kennis; A. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in een lokaal der Hofdijk- school, ingang Doelenveld, alhier en wel op; Maandag 19 September van 10-12 en 13-13 voor de verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor apothekers; Dinsdag 20 September van 9-12 uur voor de goud- en zilversmeden; Dinsdag 20 September van 13-16 uur, Woens dag 21, Donderdag 22 en Vrijdag 23 Septem ber van 9-12 en 13-16 uur voor de groote partijen, welke alle afzonderlijk door het LJKKANTOOR worden opgeroepen. lederen Maandag, Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Vrijdag vanaf 26 September tot en met Dinsdag 11 October, van 9-12 en 13-16 uur voor hen die van gemeentewege een oproepbriefje hebben ontvangen. Op Woensdag 12 October van 9-12 en 13-16 uur voor hen die geen oproepbriefje heb ben ontvangen. B. Ie. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangebo den om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten ge- veifd dienen te zijn, koperen gewichten af- gewasschen en ook de gaten gereinigd; dal ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 Octo ber 1939 gestempeld moeten zijn met de letter m en dat er, bij verzuim of verhin dering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Am sterdam eiken Maandag en Vrijdag, uitge zonderd 26 December, telken dage van 9)4-15uur. 3e. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden terugge bracht; 4e. dat ten bate van 's Rijks schatkist be taald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (jjkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) en 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verifi catie moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eischen gesteld voor de nieu we, moeten voldoen, terwijl een postbewiji tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postreke ning nr. 152299 van Ijkkantoor Amsterdam te voren worden gestort). Alkmaar, 13 September 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8