DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sudeten-Duitschers stelden Praag een ultimatum. Zeer vaag antwoord van Praag. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Een dag van talrijke incidenten eischt twaalf dooden en vele gewonden. Een avond van groote onrust is voorbij. Het was even na 7 uur gisteravond, dat uit Praag het verontrustende bericht kwam, dat de Sudeten-Duitschers aan de Tsjechische regeering een scherp ultimatum hadden gesteld, waarin in trekking van alle bijzondere maatregelen geëischt werd. Het politie-gezag moest worden toegekend aan de burgemees ters en de staatspolitie moest uit de Sudeten-Duitsche ge bieden teruggeroepen worden. Indien de regeering deze eischen niet zou inwilligen, zouden de Sudeten-Duitsche leiders alle verantwoordelijkheid voor een verdere ontwikke ling van het conflict afwijzen. Het ultimatum, dat om 5 uur aan de Praagsche regeering ter hand werd gesteld, ging in om half zes en zou om half twaalf 's nachts afloopen. Er gingen eenige uren van groote spanning voorbij en eindelijk werd weer nieuws uit Praag vernomen. Reuter vernam langs een omweg, dat Praag de eischen van het ultimatum niet had ingewilligd, maar tóch de deur voor onderhandelingen had opengelaten. Later kwam uit Parijs een telegram, dat meldde, dat de Tsjechische regeering den leiders der Sudeten-Duitschers heeft geantwoord, dat Praag bereid was, over de genomen maatregelen te onderhandelen. Zelfs zouden de genomen veiligheidsmaatregelen worden ingetrokken, als Henlein c.s. een proclamatie tot hun aanhangers zouden willen richten, waarin gevorderd zou worden de rust en orde te eerbiedigen. Tenslotte werd in den vroegen morgen bekend, dat Praag nog steeds niet geantwoord zou hebben op het ultimatum, doch de leiders der Sudeten-Duitschers zou hebben uitge- noodigd tot rechtstreeksche onderhandelingen. De eischen van Henlein c.s. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Het ultimatum, dat de Sudeten-Duit sche partij gisteravond aan de Tsjechi sche regeering heeft overhandigd, was wel zeer geschikt, om groote onrust te brengen over gansch Europa. Het was dreigende taal, die uit het ultimatum sprak en men moest op alles /erdacht zijn. Want als Praag niet zou antwoor den of nog erger het ultimatum terzijde zou schuiven, wat zou er dan gebeuren? Zou dan een revolutie uitbre ken en zou dit dan het voorspel zijn van een grooten oorlog? Men weet uit de berichten van gisteren, dat de regeering te Praag in verschillende districten in Sudeten-Duitschland o.m. het zoogenaamde standrecht had afgekondigd, zulks, omdat na de rede van Hitier een groot deel van het land had bloot gestaan aan tal rijke incidenten en relletjes, welke een zeer gevaarlijk karakter hadden aangenomen. Die afkondiging van het standrecht was niet naar den zin der Sudeten-Duitschers, die in het bovengenoemde ultimatum aller eerst het onmiddellijk opheffen van het standrecht eischten. In Sudeten-Duitsche kringen werd naar aanleiding hiervan mede gedeeld, dat de politieke commissie der par ty met de onderhandelings-delegatie giste ren te Eger den toestand heeft bestudeerd, welke ontstaan is door de incidenten der beide laatste dagen en de maatregelen der regeering. De delegatie verklaarde hierbij, dat de Tsjecho-Slowaaksche minister-presi dent sedert Februari van dit jaar herhaalde lijk gezegd heeft, dat de regeering niets van beteekenis zou ondernemen, zonder vooraf met de Sudeten-Duitsch partij te overleg gen. Ofschoon vier leden der delegatie Dins dag tot half elf te Praag waren en zelfs in telefonische verbinding met het bureau van den minister-president stonden, heeft de re geering, zonder overleg te plegen met de leiding der Sudeten-Duitsche partij, buiten gewoon verstrekkende maatregelen geno men en uitgevoerd. Zij heeft versterkte gen darmerie- en militaire afdeelingen in Duit' sche districten gelegd en over groote Duit- sche gebieden door middel van den radio omroep het standrecht afgekondigd. Na de beraadslaging heeft de plaatsver vanger van Henlein, K. H. Frank, namens Henlein aan den minister-president den vol genden eisch gesteld: „Het bestuur der Sudeten-Duitsche par ty stelt vast, dat een groot aantal Sude ten-Duitschers door staatsorganen en Tsjechische grensbeambten gedood of ge wond zyn. Onder deze omstandigheden acht het bestuur zich niet in staat vrij en niet-geïnfluenceerd met de regeering over recht en lot der Sudeten-Duitschers te on derhandelen, indien de regeering niet de volgende maatregelen treft: 1. De afkondiging van het standrecht wordt terstond tenietgedaan. 2. Uit alle districten met een Duitsche meerderheid wordt de staatspolitie terug getrokken. De uitoefening van het poli- tiegezag wordt opgedragen aan burge meesters en gemeentebesturen, die ook moeten zorgen voor de samenstelling der vervangende organen voor handhaving van orde en rust. 3. De gendarmerie en alle andere orga nen van defensie moeten tot hun normale sterkte teruggebracht en tot hun normale functie beperkt worden. Zij moeten met de burgemeesters en gemeentebesturen in overleg treden om verder bloedvergieten te voorkomen. 4. Alle militaire formaties moeten op zuiver militaire terreinen teruggetrokken worden en van de burgerbevolking verwij derd worden gehouden". Zooals reeds opgemerkt, is het antwoord van Praag op bovenstaand ultimatum zeer vaag geweest. Zelfs geeft men in bevoegde kringen te Praag te kennen, dat er heele- ALKMAAR, 14 September. Welk een gevolgen kan de rede van Hitier hebben! En welke gevolgen heeft die rede reeds.gehad! Want als wij de gebeurtenissen in Tsjecha-Slowakije hier moeten bespreken, moeten wij als aanvangspunt de rede van den Duitschen rijkskanselier nemen. Hitier heeft met die rede als het ware de Sudeten- Duitschers carte blanche gegeven; hij heeft volkomen in hun kaart gespeeld, hij heeft hen aangemoedigd tot verzet. Het gevolg is geweest een lange rij van incidenten en het gevolg daarvan de krachtige regeeringsmaatregelen, welke weer werden gevolgd door het ultimatum van de Sudeten-Duitschers. De rede van Hitier mocht even maar dan ook heel even eenige verademing gebracht hebben, zoodat de Fransche bla den konden uitroepen: „Gelukkig, het ergste niet!" die verademing is van zeer korten duur geweest. De rede moge politiek gesproken handig zijn geweest, zij heeft intusschen heel veel kwaad gedaan en zij kan veroordeeld worden, juist door die politieke handigheid. Want op dit oogenblik zien wij het zoo, dat Hitier wel bewust de Sudeten-Duitschers heeft aan gespoord tot onverantwoordelijke daden, waardoor de vrede ernstig in gevaar is ge bracht en dat hij tegelijkertijd Duitschland nog juist buiten het conflict heeft gehou den. Hij heeft met zijn rede achter de schermen gewroet, moet geweten hebben, dat zijn rede direct gevolgd moest worden door incidenten in Sudeten-Duitschland en rekent er misschien op, dat bij een uitbrei ding van het conflict een gewapend ingrij pen door Duitschland geoorloofd zal zijn. In elk geval is het thans zoo, dat de spanning van Zaterdag en Zondag, Maan dag haar hoogtepunt scheen te hebben bereikt bij het uitspreken van Hitler's rede, maar dat zij in werkelijkheid daarna nog steeds gestegen is. Zoodat die spanning op het oogenblik zelfs ernstige ongerustheid beteekent. I Trouwens, hoe ernstig de toestand wel is, wordt niet beter geschetst dan door de simpele mededeeling, dat Londen en Parijs voortdurend vergaderen en dat die bijeen komsten in beide hoofdsteden worden bij gewoond door de chefs der generale staven. De rede van Hitier is gistermiddag door de Engelsche ministers bestudeerd en hoe wel de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije de beteekenis van die rede als 't ware op den achtergrond hebben geschoven, mag het oordeel der Engelsche regeering toch niet onvermeld blijven, temeer, waar En geland hier nog eens ten overvloede laat blijken, dat zij geheel achter Frankrijk staat. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter dan verklaart, is de indruk, die men na grondige overweging in gezaghebbende kringen heeft gekregen, dat gezegd kan worden, dat in de rede geen deuren defi nitief zijn dichtgeworpen, en wellicht dat de deur voor een regeling op een kier is gelaten, aanfezien het mogelijk is, door te gaan met de onderhandelingen. Aan den anderen kant kan niet gezegd worden, dat de rede ook maar één pro bleem heeft opgelost, of zooiets bevatte als een concreet omlijnd voorstel, hoe de weg zou kunnen worden gebaand voor een op lossing. Wat in de rede opmerkelijk wordt ge acht, is, dat de houding van Engeland blijkbaar misverstaan wordt en dat daar niet voldoende rekening mede gehouden is. In zekeren zin acht men het een opmer kelijk verzuim, dat door niets tot uiting gebracht is, dat Engeland het dringende karakter der problemen erkent en beseft, en ook daarnaar gehandeld heeft. Het standpunt van Engeland was en is nog steeds volkomen omlijnd. Engeland heeft nooit nagelaten het dringende karakter van het probleem en in vele opzichten de rechtvaardigheid van de Sudetenduitsche eischen te erkennen, doch men wijst erop, dat, indien tot geweld zou worden over gegaan, om he,. vraagstuk op te lossen, de onderlinge verhouding tusschen de krach ten, die erbij betrokken zouden zijn, zoo zou zijn, dat de gevolgen van een geweld pleging niet overzien kunnen worden. Niemand, zoo oordeelt men, kan den loop der gebeurtenissen voorspellen, doch het dient goed duidelijk gemaakt te wor den, dat het ondenkbaar is te veronder stellen, dat Engeland afzijdig zou kunnen blyven in een algemeen conflict, waarin de integriteit van Frankrijk zou kunnen worden bedgeigd. Bij de onderhandelingen zijn groote vorderingen gemaakt, en deze vorderingen en de kansen op vorderingen vormen voor iederen onpartijdigen toe schouwer het bewijs, hoe moreel onge rechtvaardigd het zou zijn, indien van den een of anderen kant zou worden overge gaan tot eenige actie, die een eind zou ma ken aan de hoop op het welslagen der on derhandelingen. De Duitsche pers maakt met verbittering melding van de incidenten, waarbij Sude- tenduitschers om het leven gekomen zijn. De Angriff schrijft boven zijn berichten „de maat is vol". De Deutsche Allgemeine Zeitung schryft: Het antwoord der Tsje chen op Hitiers rede is de moord op drie Sudetenduitschers en de afkondiging van het standrecht in Sudetenduitsche steden. Het Berliner Tageblatt verklaart, dat Praag een „bijdrage" heeft geleverd en de ergste verwachtingen gerechtvaardigd heeft. De Times, die het, gewaagd heeft de rede van den Führer onzinnig en pervers te noemen, heeft een vreeselyk antwoord1 gekregen. De Nachtsausgabe eischt- „on middellijke en volledige bevryding der Su detenduitschers van hun Tsjechische vyan- den, volkomen beslissing der Sudetenduit schers over hun politieken wil, den waar borg, dat zij naar dien wil voortaan kun nen leven en in het belang van den vrede hetzelfde voor alle andere volksgroepen in T sjecho-Slowakije". Uit den tekst van de commentaar der of ficieuze Italiaansche Informazione Diplo- matica vermelden wij nog ter aanvulling: Tsjecho-Slowakije is een parodoxale schep ping van de diplomatie van Versailles, die na het oude Oostenrijk te hebben afge broken, de behoefte had een nieuw ie scheppen met Praag als hoofdstad. De min derheden, die in dien staat bestaan en die onlangs een eenheidsfront hebben ge vormd, vormen een grooter aantal dan dat der Tsjechen. Het gaat hier niet om een te verwaarloozen minderheid tegenover een homogene meerderheid. Het gaat hier om minderheden, die indrukwekkend zijn door hun grootte en hun nationaal be wustzijn binnen een staat, die ternauwer nood twintig jaar oud is. Onder die om standigheden zou Benesj er goed aan ge daan hebben als hy onmiddellyk integraal de befaamde punten van Karlsbad aan vaard had. Hij heeft zulks niet gedaan, omdat hy de voornaamste erfgenaam is van het oude Oostenrijk, dat steeds met een gedachte een uur te laat was. Na de rede van Hitier heeft de kwestie zich verplaatst naar het concrete gebied van het zelfbe schikkingsrecht, dat den Sudetenduitschers niet ontzegd kan worden vooral niet door hen die zich beschouwen als kampioenen van het recht. Volgens de Giornale d'Italia beteekent de rede van Hitier een laatst, zeer duide lijk beroep tot regeling van het Tsjecho- Slowaaksche probleem. De scherpe maar oprechte verklaringen van Hitier hebben het Duitsche standpunt duidelijk uiteen gezet: zij hebben de deur niet gesloten en geen bedreigingen bevat, maar zij hebben zeer sterk den nadruk gelegd op het na tionale recht der Duitschers. Als basis voor genoegdoening der Sudetenduitschers heeft Hitier het zelfbeschikkingsrecht genoemd. maal geen antwoord is- gegeven. Slechts wordt uit Praag gemeld, dat zoodra de orde in het Sudeten-Duitsche gebied hersteld is, de uitzonderingstoestand zal kunnen worden opgeheven. In dezelfde kringen voegt men hieraan toe, dat de toestand minder ernstig kan worden geacht. Verantwoordelijke krin gen weigeren aan deze aanwijzingen ook maar iets toe te voegen. Toestand eenigszins raadselachtig. De toestand was aan het einde van den avond, die zich zoo dreigend heeft laten aan zien, eenigszins raadselachtig. De regeering te Praag gaf te verstaan, dat zij niet op het ultimatum geantwoord heeft, echter ver klaart zij, dat in den toestand eenige ont spanning is ingetreden. Wat is er gebeurd? In de eerste plaats moet worden opgemerkt, dat Gwatkin zich naar Karlsbad begeven heeft, dat niet ver van Asch, het hoofdkwartier van Henlein is gelegen. Verder hebben de gezanten van Frankrijk en Engeland gisteravond een be zoek aan Hodza gebracht. Men zou mogen veronderstellen, dat tusschen de beide par tijen bemiddelend is opgetreden, om de standpunten, waartusschen de kloof op het eerste gezicht niet te overbruggen scheen, nader tot elkaar te brengen. Kundt bij Hodza. Misschien moge het volgende bericht die toenadering eenigszins bevestigen. De Sude ten-Duitsche afgevaardigde Kundt werd he denmorgen te Praag verwacht, om een nieuw onderhoud met Hodza te hebben. Naar vernomen wordt, had Hodza na ont vangst van het Sudeten-Duitsche ultimatum Frank, die het had onderteekend, uitgenoo- digd, naar Praag te komen om den toestand te bespreken, en gewezen op de mogelijk heid, te komen tot een accoord, dat tot kal meering zou leiden. Frank heeft hierop ge antwoord, dat Kundt naar Praag zou komen om een bezoek aan den premier te brengen. Zie vervolg pagina 2 eerste blad. Wij drukken hier een kaartje af, dat eigenlijk voor zich zelf spreekt. Alleen by het kleine kaartje in den linker-beneden- hoek mogen een paar aanteekeningen ge maakt worden. Men ziet hierop, hoe Tsjecho-Slowakije ligt t.o.v. de andere Europeesche landen. Van deze andere lan den hebben Rusland, Frankrijk en Enge land verklaard, niet afzijdig te kunnen blijven bij een eventueel gewapend conflict tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitsch land. De houding van Polen is echter eenigszins raadselachtig; noch Duitsch land, noch Rusland mag al te veel op Polen rekenen. Men ziet ook, hoe gevaarlijk de positie van Nederland, België en Zwitserland is bij een gewapend conflict; de eerste twee landen vormen als 't ware een barrière tusschen Engeland en Duitschland; Zwit serland is als een vooruitgeschoven post van Frankrijk in Duitschland of zoo men wil een wig in het Duitsche gebied1 rekening houdende natuurlyk met het verbond tusschen Duitschland en Italië.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1