tweede blad Het hof gal nader uitspraak doen. G. J. W, E. VAN HESTEREN, KOEDIJK EGMOND BINNEN Getracht zal^ worden de jaarvergadering EGMOND AAN ZEE OUDE NIEDORP HET TE ZANDVOORT AANGESPOELDE WRAK. Het wrak, hetwelk te Zand voort is aangespoeld en dat gebleken is te zijn van de „Snow White" uit Panama, die eenigen tijd geleden bij den Helder is ver gaan, wordt thans door werkloozen gesloopt geworden: verdachte moest verhuizen, was in een volkslogement terecht gekomen en toen ging het bergafwaarts tengevolge van drankmisbruik. De verdiensten stonden tot de uitgaven niet in juiste verhouding en toen Spr. geloofde, dat deze verdachte nog wel te behouden was, mits er iemand behoorlijk toezicht op hem zou willen houden. Daarom verzocht spr. de zaak te schorsen in afwach ting van een reclasseeringsrapport. Als de man een jaar in de gevangenis moet en daar na aan zichzelf wordt overgelaten, gaat het toch weer mis met hem. De off. v. justitie merkte op, dat ver dachte bij goed oppassen in de gevangenis automatisch na 9 maanden toch in vrijheid wordt gesteld en dan onder toezicht komt. Dan wordt dus aan het verzoek van den verdediger voldaan. Verdachte voelde wel voor de reclassee- ring, ook nog toen de president hem er op wees, dat dan een heel nieuw leven zal moeten worden begonnen. Uitspraak den volgenden Dinsdag. Een oude zaak opnieuw behandeld Verleden jaar brandde te Nibbixwoud dfi boerderij van Cornelis W. af, d.w.z. gedeeld telijk. De verzekering betaalde grif uit, waarschijnlijk zonder aan opzettelijke brand stichting te denken. Daarna heeft de eige naar zich zelf verraden en gezegd, wijzen de op het nog gespaarde gedeelte: „Dat ge beurt me niet weer", 't Was B. Haring, die dat hoorde een week vóór dat in Oct. een tweede brand uitbrak. Daar werd een rechts zaak van gemaakt, welke in Maart van dit jaar werd behandeld en eindigde met schor sing voor het uitbrengen van een psychia trisch rapport. Dit werd thans uitgebracht door dr. ten Raa uit Bakkum, die verdachte zeer zorge loos en achteloos noemde en daardoor niet geheel volwaardig. Haring bovengenoemd deelde mede, dat W. hem verteld had „ruiters" te zullen plaat sen tusschen boerderij en schuur en daar stroo op te zullen leggen; dan zou bij een brand ook de boet „er wel aangaan". Uit eigen beweging had getuige deze mededeeling aan de politie verstrekt jam mer genoeg echter had hij daar eenige maanden mee gewacht en daarover kreeg hij van achter de groene tafel een standje. Getuige Baas, een werkman, bevestigde, dat hij op last van W. stroo op de ruiters had gelegd, om te drogen, en toen deze din gen had gezet op de bovenaangegeven plaats, die zich voor het drogen het beste leende. Na eenige aarzeling gaf getuige toe, dat verdachte had opgedragen ze juist daar en in eenigszins schuinen stand te plaatsen. De deskundige-getuige vulde zijn verkla ringen nog \yat aan. Verdachte is belust op elke sensatie, maar heeft nu juist geen be paalde voorkeur voor brand. De off. v. justitie dacht, dat de minder waardigheid van verdachte niet zóó ver gaat, dat hij niet meer zou beseffen zijn huis niet in brand te mogen steken. Op een vraag van den verdediger, mr. Scholten, zei getuige nog, dat hij niet aan opzettelijke brandstichting gelooft. De oor zaak van den brand zal wel te wijten zijn aan de g'roote zorgeloosheid en achteloos heid van verdachte. Mr. v. d. Feen de Lille releveerde in zijn requisitoir de getuigenverklaringen en meende te mogen vasthouden aan opzette lijke brandstichting. Maar toch wilde hij eenige rekening houden met verminderde toerekeningsvastbaarheid en wijzigde zijn vroeger gestelden eisch van 2 jaar in ander half jaar gevangenisstraf. Mr. Scholten verwees in hoofdzaak naar zijn pleidooi van den vorigen keer. Wat ge tuige Haring thans zei, leek spr. meer een van te voren weloverdachte verhaal dan een spontaan gegeven mededeeling. Pleiter merkte op, dat Baas vertelde, het stroo op eigen initiatief op de ruiters te heb ben gelegd, wat in strijd is met hetgeen Haring zei, n.1. dat verdachte hem zou heb ben meegedeeld het stroo op de ruiters te zullen doen leggen. Er zijn geen sporen van brandstichting gevonden, zei spr., het gaat alleen maar om het geklets van W. zelf. Psychologisch vond spr. de zaak onoplosbaar. Het zou slechts gaan met feiten en die zijn er niet. Ver dachte zal dus, zoo was zijn conclusie, moe ten worden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak over acht dagen. Nog een brandstichting. De bierbottelaar Klaas S. uit Schagen be kende, dat hij brand had gesticht in het on bewoonde café te Barsingerhorn, dat toebe hoorde aan zijn vader. Door de bekentenis van verdachte behoef de over de zaak niet veel fe worden ge praat en al heel gauw was het woord aan den officier van justitie voor zijn requisi toir. Hij haalde het reclasseeringsrapport van den heer Wiggers aan en mede op grond daarvan vroeg hij verdachte's veroordeeling „GOOI-EXPRESS" VERBODEN. Eisch van Gooische tram ingewilligd. De Civiele Kamer der Arr.-rechtbank te Amsterdam wees gisteren vonnis in het geding, dat de N.V. Gooische Tramweg Maatschappij heeft aanhangig gemaakt tegen drie directeuren van de N.V. A.N.R.O. Gooi-Express. Deze laatste exploiteeren een wilden autobusdienst tusschen Amsterdam en Hilversum. De Gooische tram stelde, dat deze exploitatie, die geschiedt in strijd met het R.A.P. en de wet op de openbare ver- voermidelen, jegens haar een rechtmatige daad oplevert, zij eischte een bevel van de rechtbank tot stopzetting van den „wilden" dienst en schadevergoeding, nader in een proces vast te stellen. De rechtbank heeft den eisch ingewil ligd, dus den gedaagden verboden met de busexploitatie door te gaan. DIENSTWEIGERING ALS GEVOLG VAN GEWETENSBEZWAREN. Beroep van auditeur-militair had geen resultaat. Voor het Hoog Militair Gerechtshof moest gisteren in hooger beroep terecht staan de 22-jarige J. V., gewoon dienstplichtig sol daat bij het korps motordienst te Haarlem, die wegens dienstweigering door den krijgs raad te 's-Hertogenbosch veroordeeld was tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis en ont slag uit den militairen dienst zonder ontzet ting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Van dit vonnis is de auditeur-militair, die een belangrijk hoogere gevangenisstraf had gevorderd, in hooger beroep gekomen. Dat het vonnis zoo clement was uitgevallen, vond zijn oorzaak in het feit, dat deze zaak anders lag dan andere dienstweigeringsge- vallen. Hoewel beklaagde N.C. steeds gewe tensbezwaren tegen den militairen dienst had, was hij mede door aandringen van zijn vader voor de eerste oefe ning normaal opgekomen. In dienst werden zijn bezwaren evenwel grooter, terwijl hij tevens vernam, dat hij op andere wijze den staat had kunnen die nen. Hij schreef toen een request aan den mi nister van Defensie en de kwestie werd voor de speciale commissie, ingesteld voor deze zaken, behandeld. De commissie beschikte echter afwijzend op het verzoek van beklaagde, zoodat hij eenigen tijd later weer voor den dienst werd opgeroepen. Toen weigerde hij zijn uniform aan te trekken en na in arrest te zijn gesteld, moest hij zich voor den krijgs raad verantwoorden. „Ik wil niet dooden." Heden, voor het Hoog Militair Gerechts hof, verklaarde hij, dat zijn dienstweigering geen verstands- of godsdienst- maar een ge voelskwestie was. Hij wilde niet opgeleid worden om zijn mede-menschen te dooden. Generaal van Munnekrede: „Maar niet iederen dienst leidt op om menschen te dooden. Bij den hospitaaldienst geldt juist het tegendeel." Beklaagde: „Ik wil op geen enkele wyze medewerken aan den militairen dienst." De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeu len, hield in zijn requisitoir, evenals den krijgsraad, rekening met het feit, dat be klaagde voor de eerste oefening was opge komen en wilde geen hoogere straf vorde ren, dan de krijgsraad heeft opgelegd. De verdediger, mr. J. H. van Wijk, wees er in zijn pleidooi op, dat de wetgever in verschillende gevallen iemands innerlijke overtuiging als fait d'excuse beschouwt, in dien een dwingende rechtsvorm moet wor den nagekomen (b.v. Stemplicht, eedswet, inenting enz.) Zoo ook in dit geval. De commissie heeft beklaagdes ge- tensbezwaren wel niet erkend, maar de krijgsraad heeft dit blijkens zijn overwegingen in het vonnis wèl ge daan. Pleiter concludeerde daaruit dan ook, dat de beslissing van de commissie onjuist genomen is. Beklaagde kan zich daaropi met succes op dit fait d'excuse beroepen en dient te wor den vrijgesproken. Zoo het hof het met deze opvatting niet mee eens zou zijn, drong pleiter op een straf aan, gelijk aan de preventieve hechtenis. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd afgewezen. DE TROEPEN MARCHEEREN IN NEURENBERG. De troepen gedurende den marsch in de oude stad Neurenberg, ter gelegenheid van den Rijkspartijdag. JjiyezoHdeH Stukken OVERBODIGE LESSEN. Geachte redactie. Mag ik nog éénmaal iets zeggen, op het bescheid van mej. de Glee? Zoo gaarne had ik daaruit gelezen, waarom het noodzakelijk is, dat een leerlinge welke hooger onderwijs heeft ge noten, gedwongen moet worden nog twee jaren lager onderwijs te volgen, om een di ploma als costuum-naaister machtig te kunnen worden. Het is zoo, schrijft de di rectrice. Ja natuurlijk, anders zou mijn eerste verzuchting een leugen zijn geweest. Doch mij dunkt, dat zooiets toch op den duur wel veranderd zou kunnen worden, omdat het eigenlijk geen zin heeft, en voor de betrokken meisjes, die op een diploma gesteld zijn, een kwelling moet zijn. Ouder avonden worden er in de H. en I. school niet gehouden, zoodat men nimmer zulke dingen eens met elkaar kan bespreken. Wij moeders kennen onze kinderen immers zoo goed, en kunnen (bij het lager onderwijs hier bleek dat zoo dikwijls) door gedach- tenwisseling vaak de taak van de onderwij zers verlichten, wat dan weer het kind ten goede kwam. Fouten begaan wij opvoeders allemaal wel eens, en dat is niet erg, als men maar niet in het kwade blijft volharden. Van harte hoop ik voor de meisjes, dat éénmaal de door mij gewraakte regeling van de H. en I. school te Alkmaar, tot het verleden zal behooren. Met vriendelijken dank aan de redactie L. VAN DER WAL—DE BOER. Stompetoren. DE CASKWESTIE VAN WARMENHUIZEN. Geachte Redactie. Met mij doet U velen van onze inwoners een genoegen wanneer U ter wille van meerdere objectiviteit Uw na-beschouwing van de raadsvergadering van 8 Sept. 1.1. in uw courant van Zaterdagavond 10 Sept. zoudt willen aanvullen in dezen zin: dat er geen sp-ake is van twee bevre digde partijen bij de gasfabriek-overdracht aan Alkmaar; dat er in Warmenhuizen niet veel meer niet deze overdracht instemmende inwoners zijn dan het getal Warmenhuizers op de publieke tribune van b.g. raadsvergade ring aanwezig; dat wij ons goed bewust zijn onze eenige vette kluif, dank zij ontsierende dwang maatregelen, te zijn kwijt geraakt; dat het voor ons begrijpelijk is dat U juicht, en dat wij het tegendeel doen, moet U duidelijk zijn; dat wij, na al dit onrecht ons aangedaan, het gevoel hebben voor derde rangs Neder landers te worden gehouden en dat een dorpeling het toch heel wat onaangenamer heeft dan een stedeling. Het zij zoo! Wij zijn een illusie armer en Alkmaar een goed functionneerende gasfa briek rijker! Tegen overmacht met totaal negeeren van goed gefundeerde cijfers en argumen ten zijn zelfs tamme Noordhollanders in dit z.g. democratische land niet bestand en zeker niet in noodlijdende dorpen, waar men alle rechten gaat verliezen en dus nog een extra domper heeft te accepteeren. Een noodlijdende stad wordt toch wel weer anders behandeld in Haarlem en in den Haag, gelet op uw succes in deze gasfa briekkwestie na het verlies van Uw elec- triciteitsbedrijf! De houding door den Haag bij deze gas fabriekoverdracht aangenomen heeft in onze gemeente diepe verontwaardiging gewekt. Verder napraten heeft geen zin meer, maar laat door Uw krant de ver keerde indruk, dat wij allen hier zoo blij zijn met dezen gang van zaken, bij Uw lezers tenminste worden weggenomen. Met dank voor de opname. Wij hebben bij de bespreking van deze kwestie leeds laten uitkomen, dat de Raad van Warmenhuizen, die op het punt stond een overeenkomst aan te gaan welke niet alleen voor die gemeente «1331' ook voor Harenkarspel en Sint Maarten van be- teekenis was, plotseling een geheel ver anderde houding heeft aangenomen. De oorzaak daarvan was een actie onder de bewoners waaraan, naar wij meenen, inzender niet vreemd is geweest. Juist dgaruit is de plotselinge onwil van Warmenhuizen voortgekomen, hebben an dere gemeenten zich gedupeerd gezien en is ten slotte de tusschenkomst der regee ring ingeroepen. Wanneer de regeering in het algemeen belang meent te moeten ingrijpen is elke actie uit de bevolking natuurlek nutteloos en we kunnen ons heel best voorstellen, dat inzender zich bij de maatregelen van hoogerhand slechts noodgedwongen zal neerleggen. En ook, dat hij zich beklaagt over de wijze waarop een kleine gemeente vanuit Den Haag in een hoekje gedrukt wordt terwijl Alkmaarenz. Hoewel Alkmaar, volgens hem, dan toch maar zijn electriciteitsbedrijf heeft ver loren, wat wij helaas niet of nog niet met inzender eens kunnen zijn, omdat 't proces daarover nog moet beginnen. Onze indruk is deze, dat er naast tevre dene of onverschillige, waarschijnlijk ook wel teleurgestelde Warmenhuizenaren zullen zijn, maar dat zij weldra tot de conclusie zullen komen, dat het gas van Alkmaar niet duurder of slechter is dan dat van Warmenhuizen, waar de fabriek toch allesbehalve aan de door inzender ge noemde vette klu:f heeft doen denken. Het moge den geachten inzender daarbij tot troost strekken, dat Alkmaar door de heeren uit Den Haag ook niet altyd met handschoentjes aangepakt wordt en dat men hier wel eens dezelfde verzuchtingen slaakt als de heer Van Hesteren in dit stuk heeft laten hooren. Red. Alkm. Crt. JkowHtiaal llieums Voor het zwakke kind. De Floraliatentoonstellen en plantenver- koop heeft het batig saldo vart 50 afgedra gen aan het Zwakke Kind. De harmonievereeniging Aurora zal Zon dag eerste kermisdag een rondgang langs de gemeente maken en zal dan weer een offer vragen, ten bate van de kas voor instrumen ten. Bijz. Vrijw. Landstorm. Dinsdagavond vergaderde de afd. Eg- mond van den B. V. L. in café Modderman. De voorzitter, burgemeester Bos, heette de leden welkoitri en wierp een terugblik op de zoo algemeen met vreugde gevierde koning- innefeesten. Ra dit openingswoord werd door allen staande het Wilhelmus gezongen. De volgende week zullen te Egmond aan Zee de natiottale schietwedstrijden van het korps scherpschutters gehouden worden. De heer de Goede deelde mede, dat Maan dag om 8 uur de vijftallen van onze afd. in de Vergulde falk verwacht worden, waar oefenen, en de regelings- :legenheid geven zich voor stellen. |k gaven zich 30 deelnemers '-ee vijftallen werden ge- igen zullen zich Maandag bij in* indeelen. De heer Ottfibros lichtte enkele punten toe. De gewone «hietoefeningen zullen weder in de zaal vai^ den heer Mooy gehouden worden. ze dan kunne commissie de haar taak in fc Reeds dade op, waarvan vormd. De ov de vooroefening indeelen. in Januari weer feestelijk te doen ver- loopen. De heer Ottenbros sprak bh het einde der vergadering zyn vreugde uit over den goeden geest, die in deze afdeeling heerschte. De heer Wittebrood droeg hierna de me daille over, welke het vijftal in Schagcn als zesden prijs gewonnen had. De rekening der gemeente over 1937, De rekening der gemeente over 1937 vermeldt aan inkomsten op den gewonen dienst 288.414.45 (verleden jaar 272.376.78) en aan uitgaven 279.750.41 265.933.33), zoodat het voordeelig saldo 8664.04 bedraagt. Dit gunstig resultaat is voornamelijk te danken aan het medevallen der belasting opbrengsten, die 39.201.73 bedroegen b(j een raming van 35.060 en het beneden de raming blijven der werkloosheidsuitgaven, die na aftrek der subsidies een nadeelig saldo opleverden van 5275.33 by een raming van 9631.77. Aan werloozer.steun werd uitbetaald 40.718.26 55.849.12) en aan arbeids loon in werkverschaffing 32.512.50 22.889.61), zoodat de totale uitgaven voor werkloozen-ondersteuning 73.230.76 bedroegen tegen vorig jaar 78.738.73. Van de bijzondere uitgaven voor werkloo zen valt de aandacht op den betaalden toe slag voor ziekenhuisfonds en doktersfonds, die niet minder dan 2168.51 bedroeg. Dat het batig saldo der gemeente-reke ning meer schijn dan werkelijkheid is, be wijzen de ontvangen bijdragen uit 'twerk- loosheidssubsidiefonds en uit 's Ryks kas. De gewone bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds voor steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen bedroeg niet minder dan 65.825.59, de extra- bijdrage nog eens 12.417. Bovendien werd een belastingbijdrage ontvangen van 7226 en een rijksbijdrage in de huis houding der gemeente van 22.246. Het batig saldo der rekening ad 8664.04 werd dus verkregen met een totaal van 10./14.5!' aan bijzondere bijdragen. In wezen is er dus een tekort van 99.050.55, dat geheel te wijten is aan de tegenwoor dige tijdsomstandigheden. Aan werkloo- zensteun. werkverschaffingsloon, bijzon dere toeslagen voor werkloozen en daarop komende kosten werd namelijk uitgegeven rond i 85.500 en aan extra-subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon rond 130000, totaal 98.500. Op den keper beschouwd is er dus van een voordeelig saldo op de gemeentereke ning geen sprake. Evenmin bestaat er ect^ig vooruitzicht, dat de gemeente, zoo lang de crisis voortduurt, het zou kunnen redden zonder rijkssubsidies. Flora! iaten toonstelling. Ook dit jaar is de Floraliatcntoonstel- ling goed geslaagd. De opening vond Zon dagmiddag plaats in de zaal van den heer Feys, die als altijd keurig was versierd. De voorzitter, de heer Leek, heette de aanwezi gen van harte welkom. Vervolgens hield de heer C. G. M. v. Baar de openingsrede. De heer Leek bracht den burgemeester dank voor diens woorden en kan mededeelén, dat ondanks de ongunstige weersomstandig heden de inzendingen nog grooter zyn dan het vorig jaar. Alles was met smaak tentoongesteld en het was een lust voor de oogen om dit alleï te bekijken. In de zaal waren verschillende attracties opgesteld, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Beide avonden is er gezellig ge danst onder leiding van de band van Bakker. WIJ DIENEN U GAARNE VAN ADVIES. DRUKKERIJ COSTEK. mvr-f 1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8