3 QemeettiecadeK fxuuU en Jxiut&ouw JUch d School SCHOORL Glimlachje DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938. Bij de opening van de gistermiddag gehou den voltallige vergadering van den raad dezer gemeente heeft de voorzitter, burge rteester baron van Fridagh, rtiet een enkel woord herinnerd aan de prettige wijze waarop in Schoorl het regeeringsjubileum van de koningin is herdacht. Met zeer veel voldoening had hij geconstateerd, dat de beide deelen der gemeente daarin een drachtig hadden samengewerkt, wat voor hem een schoone belofte ook voor toekom stige samenwerking was. Ingekomen stukken. Ingekomen waren van Ged. Staten een paar besluiten met goedkeuring van raads besluiten (aanvulling politieverordening en legesverordening). Voor kennisgeving aan genomen. De minister van binnenlandsche zaken be richtte, dat van rangschikking der gemeen te in de tweede klasse van het ryksbezol- digingsbesluit geen sprake kan zijn, daar dit tot gevolg zou hebben dat ook andere ge meenten aanspraak zouden maken op her ziening der classificatie, hetgeen belangrijk meerdere uitgaven voor het Rijk met zich zal brengen. De voorzitter erkende dit wel, maar geloofde toch, dat de gemeente Schoorl het verzoek nog wel eens zal herhalen. Als voren. Aan mej. Strikker-Assendorp werd op haar verzoek met ingang van 1 Juli j.1. eer vol ontslag verleend uit haar betrekking van congierge van het raadhuis, zulks in ver band met ziekte van haar man. Zij zal nog tijdelijk in functie blijven totdat in de be trekking zal zijn voorzien. Een oproeping daartoe zal spoedig geplaatst worden. Wijziging van de begrooting 1938. Ged. Staten hadden op een 45-tal posten der ingezonden begrooting bezwaren ge maakt, welke meerendeels tot verlaging der uitgaven zouden leiden. B. en W. stelden voor aan de wenschen te voldoen met uit zondering van een viertal, betreffende de ramingen voor kosten telefoon raadhuis, kosten herziening uitbreidingsplan en kos ten voor herstel enz. van de noodwoning. De voorzitter lichtte een en ander toe: de geraamde telefoonkosten ad f 200 zijn al overschreden, omdat de dienst der gemeen te eischt, dat nog al veel gebruik wordt ge maakt van de telefoon. Voor het onderhoud der noodwoning wordt geëischt een memoriepost, maar om dat onderhoud nu eenmaal niet met niets kan worden bekostigd, wilden B. en W. de uitgetrokken 25 handhaven. De raming voor het uitbreidingsplan was te hoog geoordeeld. B. en W. en de raad hadden graag goedkooper gewild en hadden gemeend voor 800 wel klaar te komen, maar uit den Haag was medegedeeld, dat er 1500 voor moest worden uitgetrokken. Wat een gemaakte bemerking ten aanzien van de kosten van bevolkings-administratie betreft, meenden B. en W. dat de geëischte verlaging van 50 niet kon worden toege past, omdat een kast ten behoeve van dien dienst moest worden gekocht en betaald. Ten aanzien van de subsidie aan de ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer stel den Ged. Staten voor die te ramen als in 1937, hetgeen door B. en W. niet juist wordt geacht, daar het vreemdelingenverkeer „de kurk is waar de gemeente op drijft" en de bevordering daarvan een absolute noodza kelijkheid is. „Een en ander uiteraard on der handhaving der voorwaarde, dat alleen dan een hoogere subsidie wordt verleend, indien eenheid en samenwerking op het punt van reclamemaken wordt verkregen". Na eenige discussie, waarbij werd uitge maakt, dat die verlangde eenheid en samen werking nimmer zal kunnen worden ver kregen, werd besloten dezen laatsten zin van het voorstel, waarmee de afwijzing van den eisch van Ged. Staten zou worden gemoti veerd, te schrappen. Overigens werd het voorstel van B. en W. in zijn geheel aangenomen. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het aanbrengen van die wijzigingen, welke uit een nadere correspondentie met Ged. Staten kunnen voortvloeien. Subsidie Maatschappelijk Hulp betoon. Van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon was een verzoek ingekomen om de gemeentesubsidie te verhoogen tot 11.000 voor het dienstjaar 1938, in verband met de belangrijk hoogere uitgaven. De oorspronkelijk vastgestelde subsidie bedroeg 8500. De verhoogde uitgaven zijn o.m. in belangrijke mate het gevolg van de door M. H. te betalen verplegingskosten. B. en W. stelden voor de subsidie als ge vraagd te verhoogen en een en ander bij suppletoire begrooting te regelen. De heer Duin had bezwaar tegen het vrijwel ongelimiteerd uitgeven door Maat schappelijk Hulpbetoon. De voorzitter zei, dat juist zeer zui nig wordt beheerd; heel veel is uitgegeven voor ziekenhuizen. Men moet niet vergeten, dat de gemeente zich steeds uitbreidt. De uitkeeringen zijn sober. Het voorstel werd na nog eenige bespre king goedgekeurd. Vuilnis-kwestie Van den heer W. S. van der Noordaa was een verzoek ingekomen om een onderzoek in te stellen naar de motieven, welke ten «grondslag liggen aan het schrijven van B. en W. d.d. 12 Juli 1938, aan adressant en hier van in de openbare raadsvergadering mede- deeling te willen doen. B. en W. deelden mede, dat adressant had verzocht te bevorderen, dat ook bij zijn wo ning vuilnis enz. zou worden opgehaald. B. en W. hebben toen schriftelijk medegedeeld, dat zij het verzoek niet konden inwilligen. De redactie van dit antwoord, waarin adressant geheel ten onrschte een persoon lijke aantijging heeft gelezen, heeft aanlei ding gegeven tot bovenomschreven verzoek, terwijl hij in zijn toelichting op het adres den voorzitter van ons college voor de be antwoording van zijn verzoek aansprakelijk stelt, hetgeen onjuist is. Wij stellen u dan ook voor adressant te berichten, dat naar uw meening geen aanleiding tot inwilliging van zijn verzoek bestaat, daar het feitelijk beantwoorden van aan bestuurscolleges ge richte verzoeken van ondergeschikt belang is, doch dat het er om gaat, welke beslissing het college als zoodanig ter zake heeft geno men. De heer Schermer releveerde, dat adressant midden in den polder woont en dat het ondoenlijk moet worden geacht gere geld vuilnis op te halen. Het zou mogelijk zijn het eenige keeren per jaar te doen. De voorzitter beaamde dit en deed een beroep op de leden, om belanghebbenden (er zijn meerderen die in eenzelfde positie verkeeren) in die richting te adviseeren. Dan kan worden nagegaan hoe duur het zal worden om aan dat verzoek tegemoet te ko men. Een onderzoek hiernaar zal worden inge steld en in de volgende vergadering zullen B. en W. hierop nader terugkomen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van de samenwerkende organisa ties op onderwijsgebied, waarbij aan de re geering wordt verzocht om verlaging van de leerlingenschaal. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen op verzoek van Ged. Staten van eenige administratieve wijzigin gen in de rekening van het dienstjaar 1936. Tevens werd aan het college machtiging verleend tot het aanbrengen van die wijzi gingen welke een gevolg zijn van nog nader met Ged. Staten te voeren correspondentie. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot opheffing met ingang van 15 Septem ber a.s. van de commissie van bijstand voor het electriciteitsbedrijf en tot het verleenen van eervol ontslag aan den voorzitter en de leden ervan onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Met ingang van 1 Oct. a.s. werd eervol ontslag verleend aan den secretaris der com missie, den heer C. J. van Wijk, eveneens onder dankbetuiging voor de door hem in die hoedanigheid bewezen diensten. Deze beide voorstellen hielden verband met de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. met ingang van 1 Oct. a.s. Voorts stelden B. en W. voor om de vergoe ding voor den secr. der commissie van bij stand voor het gasbedrijf te bepalén op 50 per jaar (tot dusver, toen het electr. bedrijf nog bestond, bedroeg de vergoeding 25). Goedgekeurd. Tenslotte stelden B. en W. voor om met in gang van 1 Oct. 1938 de vergoeding van den meteropnemer-geldophaler van het gasbe drijf te bepalen op f 450 per jaar (tot dus ver 350). Als voren. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling met de gemeente Warmenhuizen ter zake van het toelaten van leerlingen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen in de gemeente Schoorl, in verband met de opheffing van de school te Schoorldam. Het gaat hier om 16 leerlingen. De gaslevering. Bevestigd werd de op 21 April 1937 ge maakte wijziging in de overeenkomst ten aanzien van gaslevering. Het uit de overna me door Alkmaar voor de gemeente voort vloeiende voordeel bedraagt 900 per jaar. Landarbeiderswet. De landarbeider C. J. Spruit verzocht om een voorschot ingevolge de Landarbeiders- wet ten bedrage van 2545 voor den aan koop van een plaatsje. Hij was bereid het door den naar elders vertrekkenden landar beider J. J. Ekkenbus bewoonde plaatsje over te nemen op basis van het aan dezen verstrekte voorschot. B. en W. hadden hier tegen geen bezwaar en stelden voor aan adresant het gevraagde voorschot te verlee nen, onder voorwaarde dat het Rijk ter zake de noodige medewerking verleent. De rekeningen over 1937. B. en W. boden de navolgende rekenin gen aan: a. de rekening en verantwoording van M H. met een nadeelig saldo van 1063.63; b. idem van den Vleeschkeudingsdienst in den Kring Schoorl met een nadeelig saldo van 255.43; c;. idem van het Gemeentelijk Electrici teitsbedrijf met een batig saldo van 2327.60; d. idem van het gemeentelijk gasbedrijf met een nadeelig saldo van 3869.21 e. balans, benevens winst- en verliesreke ning der woningbouwvereeniging met een nadeelig saldo voor bouwblokken A en B te samen van 2396.08; f. de gemeenterekening met een nadeelig saldo gewonen dienst van 16.256.59 en een batig saldo kapitaaldienst van f 1972.46. Ten aanzien van de sub f genoemde reke ning zei de voorzitter, dat in het nadee lig saldo is inbegrepen een tekort van vo rige jaren groot 11.000, zoodat de dienst van 1937 heel wat beter resultaat heeft dan men oppervlakkig zou meenen. De heele raad (met uitzondering van de wethouders) werd aangewezen als commissie van onderzoek. Tarieven gasbedrijf. B. en W. stelden voor om de tarieven van het gasbedrijf als volgt te wijzigen: a) meterhuur voor meters tot en met 20 L. capaciteit 25 cent per maand; b) meter- huur overige meters 40 cent per maand; c) meterhuur muntmeters 0.25 per maand, d) de prijs van het muntgas te bepalen op 10 ct. per M3.; e) vaste bijdrage te bepalen op de volgende bedragen: van 0 tot 10 M3 verbruik per maand f 0.50; van 10 tot 20 M3 verbruik per maand 0.40; van 20 tot 30 M3 verbruik per maand f 0.30; van 30 tot 40 M3 verbruik per maand 0.25; boven 40 M3 verbruik per maand f 0.20. Dit voorstel ging vergezeld van een toe lichting. De inkomsten zouden door deze wij zigingen plm. 240 minder worden. Na eenige bespreking werd besloten tot aanhouding van het voorstel en inmiddels het oordeel van Alkmaar te vragen. De schoolbouw moet aan dorps- genooten worden opgedragen. Het belangrijkste punt der agenda was het voorstel van B. en W. om te besluiten tot het bouwen van een nieuwe O.L. school op een terrein aan den Molenweg. B. en W. deelden mede, dat naar aanlei ding van besprekingen gevoerd in de raads vergadering van 6 Juli j.1. verschillende ar chitecten een schetsontwerp bij hun college hebben ingediend. In volgorde van waardeering boden zij de navolgende ontwerpen aan: 1. schets 5 van den heer Jac. C. Slebos te Amsterdam; 2. schets A van de heeren K. P. Zuurbier en H. Selhorst te Schoorl; 3. schets van den heer C. D. van Reijendam te Alkmaar, B. en W. gaven aan het ontwerp van den heer Slebos verre de voorkeur, omdat het zoowel door de practische indeeling als door het uiterlijk aanzien de andere ingediende ontwerpen overtreft. De bouwkosten bedragen 18.000 met inbe grip van den aanleg van centrale verwar ming (niet zijn in dit bedrag begrepen de kosten voor den aankoop van meubilair, het maken van een speelplaats en afrastering van het terrein). De verdere kosten bedra gen 700, waaronder echter niet begrepen de kosten voor vergoeding van den opzich ter. Het plan A van de heeren Zuurbier en Selhorst is belangrijk eenvoudiger van op zet; de bouwkosten hiervan bedragen 13.000, waaronder niet zijn begrepen de kosten voor den aanleg van de verwarming, speelplaats, het maken van een afrastering en de aanschaffingskosten van het meubi lair. De verdere kosten aan deze heeren ver schuldigd bedragen plm. 6% pCt. van de bouwsom, uitgezonderd de vergoeding van den opzichter. Het plan van den heer v. Reijendam bena dert in uiterlijk aanzien vrijwel het plan van den heer Slebos, doch is belangrijk duurder. De bouwkosten bedragen 21.000, met inbe grip van den aanleg van centrale verwar ming, het verharden van het speelterrein en het maken van een afrastering, doch ook hieronder zijn niet begrepen de kosten voor meubileering. De verdere kosten voor den heer v. Reijendam zullen 6.7 pCt. van de bouwsom bedragen, ongeacht de vergoeding voor een opzichter. Door verschillende heeren werd lucht ge geven aan de ontevredenheid van den raad over de wijze, waarop B. en W. het over den schoolbouw in de vorige raadsvergadering hadden geïnterpreteerd. Men had n.1. be doeld de heer Duin was de eerste die hierop de aandacht vestigde om den bouw te doen uitvoeren onder architectuur van de heeren Zuurbier en Selhorst te Schoorl en nu was gebleken, dat deze hee ren niet eens was gevraagd om een teeke- ning in te zenden en later hadden ze geen voldoende tijd meer gekregen om een be hoorlijke teekening te maken. Wethouder Schermer, die de boven genoemde bouwkosten nader toelichtte, waardoor bleek, dat de uitvoering der plan nen zou komen op resp. 25250, 21750 en 24000 (alles zonder het toezicht), zei ver der nog, dat de Schoorlsche heeren aan vankelijk geen teekening hadden willen in leveren en dat hun toen op 2 Sept. was ge vraagd dit alsnog te doen vóór 7 Sept. (dien dag zou aanvankelijk de raadsvergadering worden gehouden). De andere beide archi tecten waren uit eigen beweging naar aan leiding van de raadsverslagen in de bladen gekomen en hadden ook niet méér tijd ge nomen voor het maken der door hen inge- dienden teekeningen. Overigens meende spr., dat het moet gaan om een goede school te krijgen, waarbij men niet als eerste eisch mag stellen dat de ontwerpers in Schoorl wonen, hoewel hij het den dorpsgenooten graag gunde. De heer Duin wilde niets afdingen op de waarde der teekeningen van de niet- Schoorlaars, maar bleef toch pleiten vóór de menschen uit eigen gemeente. De heer Winder viel hem daarin bij en vroeg waarom van de heeren Z. en S. slechs één teekening ter tafel kwam, hoewel zij er drie hadden ingezonden. De voorzitter antwoordde, dat van alle inzenders de goedkoopste objecten wa ren genomen. De secretaris toonde ook de twee an dere teekeningen van de dorpsgenooten. De heer Grutter las de briefwisseling voor welke gevoerd was tusschen B. en W. en de architecten in Schoorl en meende dat de gegeven inlichtingen niet de heele waar heid waren. De heer Blom betoogde, dat de heer Selhorst wel terdege in staat was een school te ontwerpen; een door hem gebouw de groote school in Haren (Gron.) is er het bewijs van. Overigens keurde spr. sterk af, dat B. en W. anders hadden gehandeld dan de raad had gewenscht en ook bracht spr. nog in het geding een uitlating van het school hoofd over hem en zijn optreden in den raad ten aanzien van den schoolbouw. De voorzitter verzocht hier niet ver der op in te gaan, omdat de hoofdonderwij zer zich in de raadszaal niet kan verdedi gen. De heer Blom vond het ongewenscht, om thans een beslissing over de teekeningen te nemen, nu het raadsbesluit anders was uitgelegd dan bedoeld was. Bovendien kan toch nog niet direct worden gebouwd, om dat gewacht moet worden totdat de school is afgekeurd. De voorzitter vond het wenschelijk, dat men dan al weet wie de nieuwe school zal bouwen en zou thans reeds willen zien uitgemaakt dat de bouw zal plaats vinden na de verwachte afkeuring van de tegen woordige school en de voorwaarde er bij te nemen, dat de Schoorlsche architecten de bouwmeesters zullen zijn en daartoe volle dige teekeningen met kostenberekening zul len inzenden. Maar hoe wil men de financieën regelen? De heer Winder dacht, dat B. en W. allang hadden onderzocht of de school kan worden gebouwd. De heer Duin zou het zóó willen zien geregeld, dat er geen extra-belastingen voor behoeven te worden geheven, want ook het rijwielpad moet worden afgewerkt. De heer Schermer dacht dat het met de kosten nog wel zal meevallen, want als men bouwt, behoeft men de alleszins noo dige verbeteringen aan de oude school niet uit te voeren. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten, dat de Schoorlsche architecten den bouw zullen uitvoeren. Donderdag 15 September. HILVERSUM, 1875 M. AVRO- uitzending. 8.Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest m.*m. v. soliste. In de pauze: Declamatie. (Om ca. 12,15 Berichten). 12,30 Gramofoonmuziek. 1.Ensemble Jetty Cantor, en gramofoonmuziek. 2,40 Declamatie. 3.Cabaretpro gramma (e.o.) 4.Ziekenhalfuur. 4,30 Pianovoordracht. 5.Voor de kinderen. 5,30 De Palladians. 6,30 Sportpraatje. 7.Racz Berczi's Zigeunerorkest. 7,30 Causerie „Het komende tooneelseizoen". 8.Be richten ANP. en mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Het AVRO-Vaudeville-orkest m. m. v. solisten en gemengd koor. 9.30 In terviews. 10.Het AVRO-Aeolian- orkest. 11.Berichten ANP. Hierna tot 12.Harry Calling's dans- orkest. HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. 8.—9.15 KRO. 10.— NCRV. 11— KRO. 2—12— NCRV. 8—9.15 Gra mofoonmuziek. (Om ca. 8,15 Be richten). 10.Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.Berichten. 12.15 KRO- orkest. (1.1.20 Gramofoonmuziek). 2.Handwerkuurtje. 3.Gramo foonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.Cursus han denarbeid voor de jeugd. 5.30 Gra mofoonmuziek. 5.45 Orgelspel. 6.45 Causerie voor zeevarenden. 7. Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage, eventueel gramofoon muziek. 8.Berichten ANP., her haling SOS-Berichten. 8.15 NCRV- orkest en solist. 9.Declamatie. 9.30 Vervolg concert. (10.10.05 Berichten ANP). 10.30 Gramofoon muziek. 10.45 Gymnastiekles. 11. Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012. Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Het Norris Stanley sextet. 11,50 Orgel spel. 12,20 Het BBC-Midland-orkest. I,20 Gramofoonmuziek. 1,50 Piano- voordracht. 2,20 Het Gershom Par- kington kwintet. 3,05 Zang. 3,35 Het stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5,50 Sportreportage. 5,35 Het Clarilyn-sextet. 6.20 Berichten. 6.45 Cello en zang. 7.20 Het Enfield Central-orkest. 8.05 Brian Lawrence en zijn sextet. 8.50 BBC-Symphonie- orkest en soliste. 9.45 Causerie over luchtbescherming. 10.Berichten. 10.25 Korte kerkdienst. 10.45 Al- fredo Campoli en zijn salonorkest. II.20 Declamatie. 11.40 Billy Thor- burn en ziin orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10 9.20 en 10.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Locatelli-orkest. 3.05 Gramo foonmuziek. 4.20 Zang. 4.35 Gramo foonmuziek. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoon muziek. 7.30 Otto Fricke's orkest. 8.50 Omroepdansorkest. 10.20 Volks- liederenconcert. 12,20 Omroep- Amusementsorkest. 2.30 Populair concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.30 Gramofoon muziek. 6.50 Omroepstrijkkwartet. 7.20 Omroeporkest. 8.30 Leo Eysoldt's dansorkest. 9.20 Gramo foonmuziek. 10.50 Gevarieerd con cert. 12.203.20 Danziger Landes- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en I.30 Omroepsalonorkest en gramo foonmuziek. 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoon muziek. 7.23 Orgelspel. 8.20 Om- roepkleinorkest en gramofoonmu ziek. 9.20 Omroepkleinorkest m. m. v. soliste. 10.10 en 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek. 1.30 Omroepdans orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep orkest en -koor en gramofoonmu ziek. 10.3011.20 Omroepdans orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Ber. 8.35 Causerie. 8.50 Om roeporkest. (9.209.35 Declamatie). 10.20 Berichten. 10.50 Trioconcert. II.05 Berichten. 11.20 Trioconcert. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.202.20 Omroeporkest, -koor, -klein-orkest en solisten. (1.151.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.50; Parijs- Radio 10.50—12.05; Radio PTT Nord 12.0512.20; Parijs-Radio 12.20 13.20; Brussel VI. 13.20—14.20; Keulen 14.2015.20; London Regio- nal 15.20—16.20; Keulen 16.20— 17.20; Brussel Fransch 17.2017.50; Keulen 17.5018.20; London Regio- nal 18.2019.20; Keulen 19.20 21.Sottens 21.23.Keulen 23.-24.—. Lijn 4: Brussel Vlaamsch 8.9.20; Luxemburg 9.2010.35; London Regional 10.3511.05; Droitwich 11.0512.20; London Regional 12.20 tot 13.20; Droitwich 13.20—23.20; London Regional 23.2023.40; Droitwich 23.4024. Lijn 5: Diversen. Het rijwielpad. Met algemeene stemmen werd goedge keurd de aankoop van verschillende per- ceelen grond, benoodigd voor den aanleg van het rijwielpad, in totaal voor 3789.25 (de raming was 4000), waarbij nog komen de kosten van twee onteigeningen. De voorzitter bracht hulde aan hen, die de van hen te gebruiken perceelen voor niemendaal of voor zoo goed als niets had den afgestaan. Rondvraag. Bij de rondvraag klaagde de heer Duin over slecht geregelde brandmelding, ten aanzien waarvan de voorzitter onder zoek toezegde. De heer G u 11 e r verbaasde zich erover, dat aan de Teugelaan geen twee lantarens waren bijgeplaatst, zooals was toegezegd, toen hij had aangedrongen er drie te plaatsen. De voorzitter had wel opdracht ge geven aan den heer Schoone en het be vreemdde ook hem, dat het niet was uit gevoerd. Thans, nu het electrisch bedrijf aan het P. E. N. is overgegaan, is het zonder extra kosten voor de gemeente niet moge lijk om die lantarens nog geplaatst te krijgen. Er zal dus wel niets meer van kunnen komen. Hierna volgde sluiting van de openbare vergaderring. LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het met de verschillende grove tuin bouwproducten niet slecht gaat, althans heel wat beter dan verleden jaar om dezen tijd van het jaar. Hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen, zal moeten worden afge wacht, want zooals het er thans voorstaat met den te velde staanden oogst, kan een flinke voorraad winterproducten worden verwacht. Daartegenover staat echter, dat het betalingsverkeer met Duitschland eerx voor den export naar dat land belemmeren de werking zal gaan uitoefenen, daar het te kort op de clearing met dat land ho% langer hoe grooter wordt en thans reeds een achter stand van pl.m. 23 millioen vertoont. Hier voor zullen natuurlijk weer maatregelen moeten worden genomen, daar iets dergelijks niet steeds voortgaan kan. Hoe de tuinbouw- export daaronder uit zal komen, houdt thans velen bezig. De ervaringen met voorgaande maatregelen zijn niet heel gunstig geweest. Laat ons hopen, dat het dit keer beter af loopt. De prijzen van de roode kool waren in de afgeloopen week vrijwel onveranderd. De mooiste partijen gingen van de hand voor prijzen van ongeveer 3 per 100 K.G.; een enkel keertje werd eens tot 3.50 per 100 K.G. besteed. De grootere kool verhandelde men voor prijzen vanaf 1.70. De gele kool was in het begin van de week duur. Tot 6 per 100 K.G. werd er voor betaald. Later werd dit al weer wat minder, zoodat de vol gende dagen niet hooger dan tot f 4.50 en 4.80 per 100 K.G. werd gegaan. Voor yitte kool voor zuurkool bestond een goede be langstelling. De meeste partijen konden wel pl.m. 1.50 per 100 K.G. maken. De laagste prijs was 1.20, de hoogste 2. De eerste Deensche witte kool noteerde van 2.10 tot 2.80. Peen werd tegen behoorlijke prijken verhandeld. Van 3.30 tot 4.20 noteerden wij. Bieten van 0.80 tot 3.40. Andijvie no teerde van 1.30 tot f 2.50 per 100 krop. De uienprijzen waren vrijwel onveranderd. De laatste dagen waren de groven iets duurder. Rammenas, waarvan deze week te Broek op Langendijk de eerstelingen werden aange voerd, noteerde van 2.30 tot 5 per 100 K.G. De aardappelprijzen waren ongeveer gelijk aan die van verleden week. Tomaten bleven zeer goedkoop. De spercieboonen zijn zeer hoog gestegen, doch ook weer laag ge vallen. De noteeringen liepen op tot 33 per 100 K.G. Spoedig was het echter weer be neden 20, zoodat de laatste dagen van 10 tot 16 per 100 K.G. werd betaald. Savoye- kool, de eerstelingen, brachten 5.90 op. Een later aangevoerde partij 3.90. DE ZANGWIJZE VAN DEN NIEUWEN GEZANGENBUNDEL. Maandagavond had in de Ned. herv. kerk te Heerhugowaard onder leiding van ds. v. d. Kam een samenkomst plaats, welke tot doel had de gemeente bekend te maken met de zangwijze van den nieuwen gezan genbundel. Nadat onder leiding van den heer Pluister uit Obdam door het koor en kele liederen waren voorgezongen, heeft eveneens onder zijn leiding de gemeente het eerst de nieuwe wijzen gezongen. Onder begeleiding van den heer Koeten op de viool werden mede door den heer Pluister solonummers op het nieuwe orgel gespeeld. Met een improvisatie op het orgel werd om ongeveer 10 uur de zeer goed geslaagde avond beëndigd. De stofzuiger in dienst van den bankroover!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9