LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS fxuuü en JjÜM&oum De toestand in Midden-Europa. Incident bij Schmiedeberg. Praag in verbinding niet Londen en Parijs. Praag heeft nog geen beslissing genomen. Neem 'n AKKE RTJ E Landbouwjongerendag te Purmerend. 11%* Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat het hedenochtend te omstreeks half vijf tot een schietpartij is gekomen tusschen Tsjechische grenstroepen, die het vuur hadden geopend op Sudeten-Duitsche vluchtelingen en dienstplichtige Sude- ten-Duitschers, die zich in uniform en met de wapens van hun troepenafdee- ling hadden verwijderd en met de overige vluchtelingen Duitsch rijksgebied pro beerden te bereiken. De Sudeten-Duitschers troffen met hand granaten het Tsjechische douanekantoor, van waar uit met machinegeweren werd gescho ten. Het gebouw geraakte in brand en werd in de asch gelegd. De Sudeten-Duitsche sol daten namen een Tsjechischen gendarme en een beambte der douane gevangen. Een gendarme werd gedood. Pas tegen acht uur werd het vuur gestaakt. Tijdens de schiet partij verkeerde een Duitsche douanepa trouille op Duitsch gebied in levensgevaar. Er zijn drie vrouwen en twee kinderen ge wond. Spoorlijn Rusland-Tsjecho-Slowakije. Naar uit betrouwbare bron wordt verno men, heeft Roemenië het aantal arbeiders, werkende aan de strategische spoorlijn, wel ke Tsjecho-Slowakije met Sovjet-Rusland over een bijna rechtstreekschen weg zou Verbinden, in zijn gebied vermeerderd. Het plan werd opgevat toen Titoelescoe minister van buitenlandsche zaken was. La ter werd officieel ontkend, dat Roemenië was overeengekomen Russische troepen doorgang door zijn gebied te verleenen om Tsjecho-Slowakije in geval van oorlog te helpen. Officieele kringen ontkennen ook, dat de laatste dagen vermoedelijk Russische vlieg tuigen over Roemeensch gebied in de rich ting van Tsjecho-Slowakije gevlogen heb ben. Inmiddels nemen de plaatselijke auto riteiten voorzorgsmaatregelen. Bij een herdenking van oorlogsdooden verklaarde koning Carol het volgende: mijn volk is op alles voorbereid. Ik weet, dat in moeilijke dagen niet alleen wapenen den strijd beslissen, maar ook de geestelijke moed en kracht. Horthy nog niet naar Berchtesgaden. Gezaghebbende Duitsche kringen te Berchtesgaden ontkennen categorisch het bericht van de aankomst van den Hongaar- schen rijksbestuurder, admiraal Horthy, op het buitenverblijf van Hitier. Niettemin wijzen zekere buitenlandsche kringen te Berlijn de mogelijkheid van een dergelijke reis met 't oog op den internatio nalen toestand niet van de hand. Stappen van Polen. De ambassadeurs van Polen te Londen, Parijs, Rome en Berlijn hebben opdracht ontvangen aan de regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, opnieuw de houding van Polen te preciseeren „met het oog op de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de in ternationale inmenging, welke ten deze ge schiedt". De staat van beleg. De staat van beleg in Tsjecho-Slowakije werd vandaag uitgebreid tot de districten Friedland, Brunau en Trautenau, welke in Noord-Bohemen aan de Duitsche grens zijn gelegen. Een artikel van de Prawda. Volgens het telegraaf agentschap der Sovjet-Unie schrijft de Prawda: Te Berch tesgaden en Londen probeert men even cy nisch als Hitier en Mussolini dat indertijd te Rome hebben gedaan, een nieuwe kaart van Europa te maken. Het imperialistische plan Tsjecho-Slowakije te ontleden wordt waarborg voor den vrede genoemd. In werkelijkheid, aldus de Prawda, is het een nieuwe aanmoediging voor den fascis- tischen aanvaller en een nieuwe stap naar het begin van een wereldoorlog. Artikel in Sozial Demokrat (Praag). Jaksch schrijft in de (Praagsche) Sozial Demokrat, dat het aanbod van Frankrijk en Engeland een regeling te maken, niet het gevaar voor een oorlog uitsluit. Berlijn zal zich niet met eenige Sudeten-Duitsche districten tevreden stellen, daar het grond stoffen wil. Voor het Tsjechische volk zet het nieuwe plan het bestaan van den staat op het spel. Wij hebben inderdaad eenige redenen sceptisch te staan tegenover de nieuwe waarborgen van Frankrijk en Engeland. Zelfs wanneer het plan aanvaard zal wor den, aldus Jaksch, zal het vraagstuk der Tsjechen en Duitschers niet opgelost zijn. <0MGtICOJtB2GEEaB). van 380.000 twee belangen kan dienen, nl. zoowel een deugdelijke volkstelling kan doen houden als het gezinspersoonskaartenstelsel kan in voeren. Dit stelsel toch biedt uit een oogpunt van gemeentelijke en, vooral ook, van landelijke administratie groote voordeelen. De invoering van het gezinspersoonskaar tenstelsel maakt niet alleen voor 1940 de volkstelling aanzienlijk goedkooper, de financieele voordeelen komen bij volgende volkstellingen eerst recht volledig als winst tot uiting. Zoowel de invoering van het gezins-persoonskaartenstelsel als de volkstellingswerkzaamheden bieden vol gens de bedoelde gewijzigde methode de gelegenheid tot tewerkstelling van werk- looze hoofdarbeiders gedurende langeren tijd. Thans wordt hiervoor aangevraagd een bedrag van 381.000. Verbetering van woningen. Teneinde verbetering van bestaande woningen mogelijk te maken, is eenige tegemoetkoming van de zijde van het rijk gewenscht. Het ligt in de bedeling 375.000 aan te venden tot het verstrek ken van bijdragen in die kosten, waardoor een aantal verouderde, doch overigens goede woningen meer in overeenstemming kan worden gebracht met eischen, welke thans aan woningen worden gesteld. Tijdens de zitting van het Tsjecho- Slowaaksche kabinet werd vernomen, dat Praag met Londen en Parijs in tele fonische verbinding staat en dat deze besprekingen met de hoofdsteden nog steeds voortduren. Na deze gedachtenwisselingen zal het kabinet waarschijnlijk vanavond op nieuw in vergadering bijeenkomen. Chamberlains vertrek naar Godesberg, Volgens de laatste aanwijzingen, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter, zul len de schikkingen voor een tweede bezoek van Chamberlain aan Hitier niet worden getroffen aleer te Londen van de regeering van Tsjecho-Slowakije antwoord zal zijn ontvangen. Om een uur vanmiddag was van de Tsje chische regeering nog geen antwoord ont vangen. Op de legatie van Tsjechoslowakije te Londen wordt verklaard: „Voor zoover ons bekend, is er nog geen officiëele bevestiging van het bericht, dat de regeering van Tsjechoslowakije het EngelschFransche plan onvoor waardelijk heeft aanvaard". Praag heeft nog niets toegegeven. Nader wordt gemeld: De legatie van Tsjecho-Slowakije te Londen heeft tegenover Reuter de vol gende verklaring afgelegd: „De Tsjechische gezant heeft vandaag omstreeks het middaguur verbinding ge had met Praag en de hoogste autoriteiten gesproken. Er is nog geen beslissing door de Tsje- oho-Slowaaksche regeering genomen ten aanzien van het plan. Alle berichten, welke op een dergelijke beslissing vooruitloopen, zijn voorbarig en schadelijk voor den reeds moeilijken toe toestand van Tsjecho-Slowakije. Officieele mededeeling te Praag. Het officieele Tsjecho-Slowaaksche nieuwsbureau heeft vandaag een verkla ring gepubliceerd, waarin ontkend wordt, dat eenige beslissing zou zijn ge nomen ten aanzien van de Engelsch- Fransche voorstellen. MEUWE INCIDENTEN. Het Tsjechoslowaaksche Telegraaf- agentschap meldt: In den afgeloopen nacht hebben uit Duitschland gekomen gewapende benden verschillende aan vallen gedaan or de Tsjechoslowaaksche grenzen. Vanochtend om even over tweeën heeft een bende van ongeveer vijftien man, gewapend met geweren en revolvers, een aanval gedaan op het douanekantoor t-- Neusorge bij Braunau. Drie Tspechische tolbeambten, die zich in wettigen staat van zelfverdediging bevonden, hebben gebruik gemaakt van hun vuurwapenen en twee handgranaten geworpen. Toen versterkingen waren ontboden, vluchtten de aanvallers naar Duitschland. z Een tweede overval werd door onbe kenden uitgevoerd bij Dauba. Zij heb ben steenen geworpen naar een soldaat, die licht gewond werd. Tegen drie uur vanochtend heeft een bende van twaalf man, die uit Duitsch land waren gekomen, en voorzien wa ren van wapens en granaten van Duit- schen oorsprong, een overval gepleegd op Ebersdorf bij Friedland. OUDE MAN DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Onbewaakte maakt opnieuw een slachtoffer. Vanochtend is tweehonderd meter voor den onbewaakten overweg te Gilze-Rijen de 72-jarige J. P. Willems door een trein ge grepen en gedood. De man, die tijdelijk bij familie in Gilze- Rijen vertoefde, was vanochtend gaan wan delen. Om onbegrijpelijke redenen leidde' zijn wandeling langs de spoorbaan, welke hij vermoedelijk door een binnenweg be reikt heeft. Hij was doof en heeft waar schijnlijk daardoor den trein niet hooren aankomen. De man werd gegrepen en on middellijk gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje overgebracht. MELKPRIJS WETTELIJK GEBIED. Holl. Maatschappij van Landbouw richt zich tot den minister. Het dagelijksch bestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft in zijn Maandag 19 September gehouden vergadering den onbevredigenden toe stand voor de consumptiemelkers be sproken. Besloten werd het volgende schrijven aan Z. Exc. den minister van economische zaken te richten: „Het dagelij ksch bestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, in ver gadering bijeen, verzoekt uwe Excellentie beleefd doch dringend tegemoet te komen aan het pogen der consumptiemelk-cen- trale, den melkprijs te verhoogen. Het dagelijksch bestuur wijst er uwe Excellen tie op, dat de schaarschte aan melk, in zonderheid door den ongekenden invloed van het mond- en klauwzeer, den melk prijs zonder bindende regeling zeer hoog zou hebben geloopen. Deze hooge prijs zou voor de veehou ders een kleine tegemoetkoming beteekend hebben in de groote schade, welke zij thans door genoemde ziekte ondervinden. bij Rheumatische pijnen, Spierpijn enx. Inplaats van thans deze tegemoetkoming te ondervinden, wordt de consumpue- melk-centrale verplicht honderdduizen den liters melk voor hoogen prijs en op kosten zijner aangeslotenen van elders te betrekken. Naar ons oordeel is echter een regeling, welke op zoo zichtbare wijze een veel lager en prijs geeft dan vroeger onder on geveer gelijke omstandigheden het geval zou zijn geweest, ten aanzien der produ centen onredelijk en onhoudbaar. In het belang van het voortbestaan der regeling, welke mooie perspectieven voor alle be langhebbende groepen en 't algemen belang inhoudt, doen we een beroep op de mede werking uwer Excellentie, den melkprijs meer bij de moeilijke omstandigheden aan te passen. Voor uwe welwillende overweging dan ken wij u bij voorbaat ten zeerste". De landbouwjongeren uit deze provincie hadden Vrijdag te Purmerend hun jaarlyk- sche samenkomst. De opkomst was zeer groot, zoodat deze reünie bijzonder geslaagd mag heeten. De feestelijk versierde zaal van „Amicitia" was geheel met jonge boeren en boerinnen bezet. De voorzitter, de heer P. S. Eenhoorn, sprak het openingswoord namens den Prov. Bond voor inrichtingen voor land- en tuin- bou wonder wijs. In het 'bijzonder verwel komde hij ir. Rietsema, rykstuinbouwcon- sulent, den heer P. Stapel Cz„ voorz. der Holl. Mij. van Landbouw, den heer Joh. de Veer, voorzitter van Holl. Noorderkwartier en den heer Schoevers, leeraar R.L.S. Voorts stelde spr. een paar Deensche meisjes voor, die dit congres bijwoonden en die met een hartelijk applaus werden verwelkomd. Een woord van dank werd door hem gebracht aan de afdeeling Purmerend voor de vele voorbereidingen. Spr. belichtte nog eens het streven van den Bond, n.L de bevordering van alzijdige ontwikkeling der landbouw jongeren en betuigde zijn spijt erover, dat de heer K. Bergsma van Berkhout, de gees telijke vader van den Bond, niet aanwezig kon zijn. De verhouding tusschen jongens en meisjes. Over dit probleem werd een inleiding ge houden door den heer G. van Veen, adjunct directeur van het Nutsseminarium voor pae- dagogiek aan de Universiteit te Amsterdam. Spr. kwam op tegen een menschbeschou- wing als die van Adler. Deze is een orthodox gelijkheidsapostel, die man en vrouw als gelijk van aanleg ziet en psychische ver schillen uit sociale verhoudingen verklaart. Spr. meende, dat de Bijbel den mensch heel wat scherper en zuiverder ziet. Daar heet de mensch naar Gods beeld geschapen en als zoodanig is hij drager van scheppende en onderhoudende attributen. De enkel voudige mensch werd volgens het paradijs- verhaal uit elkaar genomen en een twee voudige schepping. Daarbij vielen blijkens ervaring den man in de eerste plaats de scheppende, de vrouw de onderhoudende kwaliteiten toe. De vrouw is daarmee niet geworden tot de gelijke van den man, maar tot de andere. Man en vrouw zijn nu vol gens den Bijbel „als tegenover elkaar", vol gens Künke! zijn ze brandpunten in één ellips, welke in haar geheel pas volledige menschenwaarde omsloten houdt. Wie dit zoo ziet, zal elk streven man en vrouw aan een nivelleeringsproces te onderwerpen, met kracht tegen gaan. De vrouw blijve de andere. Een soort neutraal menschenmodel kan bij de opvoeding van jongens en meisjes niet het ideaal zijn. M.a.w. onze jongens moeten echte mannen, onze meisjes echte vrouwen worden, resp. naar mannelijk en vrouwelijk model gevormd. Dan pas kunnen ze zich voor elkaar slechts wezenlijk interes seeren, krijgen we ook slechts een sterk cul tuurleven en een gezond huwelijksleven, op wederzijdschen eerbied gegrond. Wat Adler maar steeds herhaalt over het minderwaar digheidsgevoel der vrouw acht spr. zeer be denkelijk en een vernedering voor de vrouw. Spr. vreesde, dat het humanisme, dat z.i. te zeer uit de sfeer van een mannelijke, (principieele) godsdienstigheid geraakt is in de sfeer van een vrouwelijk (op 't gemoed betrokken) ethicisme, ook in de jeugdbe weging te zeer den Weg der feminisatie is opgegaan. Op dien weg is bloei volstrekt onmogelijk, die dan ook is uitgebleven. Waar „sfeer" doel wordt in zichzelf en gees telijke oriënteering op het zooveelste plan komt, raken de meisjes in de meerderheid. Het klimaat, dat daardoor ontstaat, stoot de mannelijke jeugd af. En jeugdleiders weten, dat afdeelingen, waar enkel meisjes over blijven, beter opgeheven kunnen worden, omdat zij niet meer zijn te redden. Men kan wel in jongensgroepen meisjes invoeren, maar nooit in meisjesgroepen jongens. Men verwaarlooze dus de behoeften van den mannelijken aanleg niet. Spr. had in dat opzicht een les gehad als bestuurder van het religieus-socialisme, waar ook steeds de mannen deserteerden, omdat de beweging veel te sterk gefeminiseerd was. Vervolgens naderde spr. het probleem van den anderen kant. Jongens, die zonder aan raking met meisjes opgroeien, loopen gevaar te verruwen en te vervlakken. Meisjes, die onder elkaar blijven, worden kleingeestig en enghartig. Voor de geestelijke ontwikkeling, zoowel voor jongens als voor meisjes, kan men de gezegende werking der erotiek nau welijks hoog genoeg aanslaan. Deze erotiek moet scherp onderscheiden worden van sexualiteit en is veelszins haar tegendeel. Gepaste afstand bewaren in een sfeer van eerbied en hoffelijkheid is gewenscht. Spr. spreekt iri dit verband over de groote waarde van den dans en over de gevaren der pu blieke dancings. De causerie, doorspekt met voorbeelden uit de practijk, verwierf een warme stemming. ïn- De verhouding stad en platteland. Nadat de thee was rondgediend, verkreeg de tweede spreker, oud-minister mr. Oud het woord over bovenstaand ondetr- werp. Hij begon met op te merken, dat de tegenstelling tusschen stad en platteland in de geschiedenis steeds strijd heeft Sneven. Op den voorgrond dient gesteld, platteland - het landbouwbedrijf - P™18» is. De geheel primitieve mensch stond alleen voor de gaven, welke de natuur hem schonk. Het kapitaal, dat nu zoo n belang rijke rol speelt, ontbrak nog geheel en nij verheid en handel kwamen ook pas veel later. Spr. gaf een historisch overzicht in vogelvlucht en schetste daarbij de opkomst der groote steden, welke al heel in de oud heid werden gevonden, zooals Memphis, Ba byion, etc., steden van een enormen omvang, welke echter niet anders waren dan een soort ommuurd platteland. Zij waren uit sluitend middel van verdediging. Van een tegenstelling stad-platteland kon men toch niet spreken. Dit was ook nog zoo in den Griekschen en Romeinschen tijd en zelfs in het stedelijke Rome werd de landbouw be dreven. Het leven was nog niet op den eco- nomischen ruil ingesteld; het beeld van de gesloten huishouding bleef zelfs nog de Ger- maansche middeleeuwen beheerschen. De arbeidsverdeeling was in dezen tijd ook nog zuiver intern. Toch kwamen nu langzamer hand de steden op; de boeren gingen zich stellen onder bescherming van een kasteel heer of klooster en zoo ontstond de z.g. vroonhoeve, waar de boer niet meer vrij was. De stad werd nu ook marktplaats en de handel ging zich meer en meer ontwik kelen. Toch vormde de stad met het land nog een zekere economische eenheid, waarin de landbouw echter nog steeds bleef over- heerschen. Een groote kentering kwam er bij den overgang van de 15e eeuw naar de 16e eeuw, een tijd, welke in vele opzichten te vergelijken is met dien, welken wij nu meemaken. Er werden plotseling nieuwe werelddeelen ontsloten en de horizon van de menschen werd ontzaglijk verruimd. Men leerde vreemde dieren, menschen en planten kennen en dit alles ging samen met een diepe beweging op geestelijk ge bied. In nijverheid en handel zag men de welvaart van het land en het stelsel van het mercantilisme had een verwaarloozing van den landbouw tot gevolg. Dit moest zich wreken en aan het einde van de 18e eeuw kwam de groote reactie, het „terug naar de natuur" werd de algemeene leuze, zoodat men toen weer te veel naar deze zijde ging overhellen. Onder invloed van de liberale staathuishoudkunde zag men de in dustrie in West-Europa zich sterk ont wikkelen, waardoor de landbouw weer meer op den achtergrond kwam. Dit was een groot belang voor den Nederlandschen landbouw, welke zich meer en meer op den uitvoer ging toeleggen tot ongeveer 1880 een geweldige crisis kwam. De Nederland- sche landbouw is er echter weer onder uit gekomen tot de groote wereldoorlog kwam, waarin eerst de groote beceekenis van den landbouw voor de voedselvoorziening tot zijn recht is gekomen. Met den oorlog kwam echter ook een toeneming van het autarkisch streven. Dit is wel de grond oorzaak van de moeilijkheden, waarin we in Nederland zijn komen te verkeeren. In dit verband stipte spr. nog even de steun- politiek der regeering aan, welke in begin sel goed is, omdat men zonder dit zou ko men tot een ruïne van het platteland en daarmede van het heele Nederlandsche volk. Hierbij komt wel duidelijk tot uiting de geweldige samenhang, welke er bestaat tusschen stad en platteland. Wat levensomstandigheden en levens standaard betreft, staat het platteland ach ter bij de sad en als in landbouwkringen de wensch leeft om te streven naar een meer redelijke belooning, is dat volkomen gerechtvaardigd, al zal dit in de huidige economische structuur ook niet zoo gemak kelijk zijn. Toch moet er naar een synthese gezocht worden omdat men tenslotte samen uitmaakt het volksgeheel. Als het 't platte land niet goed gaat, gaat het ook de stad niet goed en omgekeerd. Men heeft elkan- dei sterk noodig en er dient te worden ge zocht naar middelen ter verkrijging van het evenwicht. In de eerste plaats zal daar toe noodig zijn, dat men elkaar wederzijds goed begrijpt. Daarmede behoeven de te genstellingen niet te worden verdoezeld, want er zijn allerlei andere tegenstellingen in ons Nederlandsche volk. Desondanks kan het gevoerd worden tot een hoogere een heid, welke het in deze dagen zoo bitter noodig heeft. Men moet die eenheid vinden met behoud van alle schakeeringen, omdat die het juist zijn, die ons land zoo rijk ma ken en omdat zonder die schakeeringen er het Nederlandsche volk niet zou zijn. Over beide inleidingen werd nog een korte gedachtenwisseling gevoerd. Na af loop was er een gemeenschappelijke koffie maaltijd en de kroon werd op den dag ge zet door een feestavond met een zeer Be- varieerd programma. PROVINCIALE BOND VAN RUND VEEFOKVEREENIGINGEN IN NOORD HOLLAND. De Fokveedag wordt afgelast met het het oog op het mond- en klauwzeer. Het bestuur deelt aan belanghebbenden het volgende mede: dZ°Z de verg*derinS van het bestuur van den bond was als voornaamste punt van be spreking genoemd, de mogelijkheid van doorgaan van den Centralen Fokveedag in verband met de tegenwoordig zeer snelle verbreiding van het mond- en klauwzeer. Allereerst zij dienaangaande vermeld, dat de aangifte van vee voor den fokveedag goed genoemd mocht worden. Aangegeven waren voor de drie rubrieken stierkalveren 53 dieren, waarvan voor den cemirMoi.,»., leeftijd 27 etake. Verder 17 "41',f jarige- en 4 oudere stieren, 38 kuikaiveren •AJnde 19 dubbeltallen. Voor de hokkelrngen 32 dieren te weten 17 voor den lichten en 33 voor den zwaren grond. Melkvaarzen resp. 9 en 14 is tezamen 23 dieren. Voor melktwenters waren deze aan tallen hiermee ongeveer gelijk, terwijl voor de oudere melkkoeien met resp. 30 en 50 dieren gerekend kon worden op rngeveer 80 stuks. Tenslotte waren nog aangegeven in de 3 rubrieken voor het zichtbaar drach tige vee 16 dieren, terwijl voorts nog aan wezig zouden zijn enkele losse dieren in de groepen, die voor indeeling in de indivi- dueele rubrieken niet in aanmerking kwa men door aankoop van buiten de provincie. De bespreking in de bestuursvergade ring over de eventueele aflasting van den fokveedag kon uiteraard zeer kort zijn. Bij de tegenwoordige uitbreiding van het mond- en klauwzeer worden weder om ook aangetast de dieren, die het vorige jaar aan de ziekte hebben gele- den. Niet te verwachten is het daarom dat er bedrijven vrij zullen blijven. Hierdoor zullen een vrij belangrijk aan- tal van de eigenaars niet in staat zijn de door hun aangegeven dieren in te zen den waardoor in de meeste rubrieken groote hiaten zouden komen. Het geheel zou daardoor een onvolledig beeld ge ven en naar te verwachten is geen re- clame maken voor ons vee. Op grond hiervan besloot het bestuur voor dit jaar den Fokveedag af te lasten. Het tweede punt van bespreking in de vergadering was de bemiddelingsbureau* voor den handel in fokvee. Ook na het ver zenden van de tweede circulaire, waarbij in het bijzonder was gewezen op het vrijdom van afdracht voor verkocht vee buiten de bemiddeling om, zijn betrekkelijk nog maar weinig kaarten voor al of niet deelnemen aan deze zaak binnengekomen. Teneinde nu te bepalen of de zaak levensvatbaarheid heeft, of beter gezegd of men by de leden ervoor gevoelt, heeft het bestuur besloten een vergadering voor alle leden te beleggen en wel op Vrijdag 23 Sept. a.s. des. voorm. 11 uur precies in het Landbouwhuis te Alk maar. Ook zij die nog geen kaart inzonden of wel van gedachten zijn veranderd kunnen zich daar dan nog tot medewerking verkla ren. Het is voorloopig de bedoeling, dat deze zaak eenvoudig van opzet wordt gehouden met geen risico van kosten. De kosten zullen per jaar ongeveer 1 per lid zijn, terwijl alleen bij verkoop door be middeling een zekere afdracht van de koop som moet plaats vinden. Op deze wijze kan eigenlijk ieder aange sloten fokker meedoen. Het bestuur hoopt, dat velen zich gedrongen gevoelen mee te werken en dit te toonen door ter vergade ring te komen. OPGAVE VAN NOOKUHOLLANDSCH LANDBOUWCRFDIET N.V. van Dinsdag 20 September 1938. Vortgi koers STAATSLEENINGEN. 3-3y, NederL 1938 3 Ned-Indië 1937 554 DuitschL '30 m verkl. B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij Cert. 250 Koloniale Bank Ned. ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft CerL Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel12»/,, Standard Brands 5'/« n"c 42% U. S. Leatber 3»/, CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned, Ind Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg F.xplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr w* 26% 137»/, 146 145»/, 127* 85 307»/, 228»/, 139'/, 33»/, $24% 5 3>»/, 30% 312* 326»/, Periak 75 Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber 20S'k"?' oerbadjadi - 101V. Interc. Rubber 21 SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn Java—ChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie tabakkin. Deli Batavia 26% 10'% 9% 225 148 115»/, 153 103 75 107* 112 Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. tExcUim. 'Exdividend. §Noteenng per 50. x) ex-coupon Pr°tf„a ir6,l?e koers hed«n PCt' WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 210* 278* 24') 2i 11% 7* 63 4% laatste 2.45-3.00 100* W-% 27'/,-8 140 148 149 128* 42-'/, 86'/, 309'/, 236j-7J 144-5s/s 22%-1 43*-»/, 5»/» 34*-5 31*,* 13»/,, 5'/, 43'/,-* 3% 46 5'/,-8 163 16 8* 77'/,.'/, 320* 335-6 75 28-'/, 10»/,, 229-30 151* 121 150 106 3%'Vi 104'/, 78* 109* 114 216 280-2 249'/, 24'/, 12 8*-V» 63 4*. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich 8 Kopenhagen Stockholm Oslo 1.85»/x. «•SI1/». 74.35 5.007, 31.37 41.9054 39.85 46.02 54 44.85 heden 1.85 8.927. 74.00 5.0054 31.16 41.91 39.85 46.0254 44.85

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10